Domů     Zdánlivě neškodná panda: Mírumilovný vegetarián s kruhy pod očima
Zdánlivě neškodná panda: Mírumilovný vegetarián s kruhy pod očima

Za sklem se tísní desítky lidí, někteří nadšeně vytahují mobily a zběsile fotí. Na druhé straně si v klidu vysedává robustní pandí samec. S nezájmem chroupá bambus, když mu potrava dojde, stačí se převalit na bok a natáhnout pracku. Život pandy má do akčnosti hodně daleko.

Když se řekne panda velká, většině populace okamžitě vytane na mysl Čína. Asijská velmoc totiž roztomilého savce používá jako národní symbol, objeví se na mincích nebo jako součást pekingské olympiády v roce 2008.

Pořád samý bambus

Tamní obyvatelé chovají zvířata ve velké vážnosti, taková císařovna vdova Bo (?-155 př. n. l.) se dokonce nechá pohřbít s pandí lebkou.

Západní civilizace se o existenci zvláštního zvířete dozví až v březnu 1869 a to skrze francouzského misionáře Armanda Davida (1826-1900). Ten získá černobílou kůži od jednoho z lovců a podivuhodného tvora se pokusí popsat.

A už tehdy jde o zapeklitý úkol, protože jeden tábor ho řadí k medvědům, další zase k mývalům. Až v roce 1985 je definitivně potvrzeno, že urostlý savec přísluší k první skupině.

Akademická obec se ale shodne na označení panda, podle všeho má jít o zkomoleninu sousloví požírač bambusu. A rychle rostoucí rostlina je alfou a omegou pandího života, protože tvoří 99 % jejich veškeré potravy.

Pokud se zapůjčené pandě narodí mládě, automaticky je jeho vlastníkem čínská vláda. (Joshua Doubek / wikimedia.commons.org / CC BY-SA 3.0)
Pokud se zapůjčené pandě narodí mládě, automaticky je jeho vlastníkem čínská vláda. (Joshua Doubek / wikimedia.commons.org / CC BY-SA 3.0)

Výkonný jedlík

Nepohrdne listy či výhonky. Přestože si pochutnává na rostlinách, její trávicí ústrojí připomíná to, které mají masožravci. Jenže problém nastává, když nakoukne do kalorických tabulek, kde se bambus krčí na spodních příčkách.

Kvůli tomu se pandy cpou prakticky celý den, podle některých zoologů tráví hodování až 16 hodin. Za tu dobu zvládnou spořádat na 60 kilogramů bambusu.

Kdo často baští, musí také často na záchod – to platí i u pand, které si odskočí klidně i čtyřicetkrát během 24 hodin. Na druhou stranu si nemohou udělat pořádné tukové zásoby, a tak se na rozdíl od jiných medvědů neukládají k zimnímu spánku.

Aby se bambus dostal do žaludku, musí se o něj nejdříve postarat chrup. A medvědovitá šelma oplývá stiskem, který by strčil do kapsy i lva! Následně se dostává do akce 42 zubů.

Nejpilnější jedlík bambusu? No přece panda! (Chi King / wikimedia.commons.org / CC BY 2.0)
Nejpilnější jedlík bambusu? No přece panda! (Chi King / wikimedia.commons.org / CC BY 2.0)

Pozor, jsem nebezpečný!

Panda je doslova hříčkou přírody, protože při svých rostlinných hostinách do sebe denně vsouká kolem 60 miligramů kyanidu (pro člověka je smrtelná dávka 50 mg). Jejich tělo si však na prudký jed zvykne a zčásti ho umí zpracovat.

V sekci zajímavostí najdeme také specifickou kost, která připomíná palec. U pand napočítáme pět prstů a speciální výrůstek, jež slouží k manipulaci s předměty.

Medvěd, jehož dospělí jedinec může měřit až dva metry a váhou v klidu přešvihne stovku, poutá pozornost svým zbarvením. Podle lidových báchorek za něj může smutná událost. Malá dívka ubrání jedno z mláďat, které má tehdy ještě sněhobílou srst.

Rozzuřený levhart však zaútočí na ní, a tak zachránkyně umírá. Zvířata truchlí a na znamení smutku si udělají černá znamení z popela. Ta se pod vlivem slz rozpijí a zvířata si černou barvu rozmažou po celém těle. Netradiční vzor má samozřejmě jiné využití.

Vědci hledají objasnění v tepelné regulaci, další zase přemýšlí nad specifickou obrannou strategií, kdy černobílé zbarvení varuje před nebezpečím.

Prezident v roli kata

To však neodradí některé lovce, a tak zvíře, které se často dožívá až třicítky, umírá kvůli kožešině. Ostatně jedním z prvních Američanů, který pandu provrtá kulkou je někdejší prezident Theodore Roosevelt (1858-1919).

Kvůli tomu jejich populace raketově klesá, na vině je také úbytek přirozeného prostředí, které bychom našli v hornatých oblastech centrální Číny. A ochranu roztomilých medvědů komunisté během třídního boje ignorují.

Až v roce 1963 vzniká národní přírodní rezervace Wolong. Ta má jediný cíl – zastavit pandí vymírání. Jenže… jejich reprodukce není vůbec snadná, protože zvířata jsou plodná jen tři dny v roce, a tak je šance na těhotenství velice malá.

Je však pravdou, že někdy se matkou může stát i dvaadvacetiletá samice! Březost trvá 180 dní a často se pandám narodí dvojčata, ale ještě častěji přežije jen jeden potomek. Matky následně dlouho nejí a raději se věnují svým ratolestem.

Jsou zaznamenány případy, kdy půst trvá celý měsíc. Jde o samotářská zvířata, což potvrzuje chování otců-samců. Do péče se prakticky vůbec nezapojují, a naopak se velice často děje, že svého potomka nikdy nepotkají.

Svým způsobem života si černobílá zvířata vyslouží celou řadu obdivovatelů. (Sheilalau / wikimedia.commons.org / Volné dílo)
Svým způsobem života si černobílá zvířata vyslouží celou řadu obdivovatelů. (Sheilalau / wikimedia.commons.org / Volné dílo)

Blýská se na lepší časy?

I díky tomu se pandy ocitají na pokraji vyhynutí a jako mávnutím kouzelného proutku se stávají nejchráněnějším zvířetem světa. Organizace Světový fond na ochranu přírody si medvěda dá dokonce do svého loga.

Časy se však mění, a tak rok 1985, kdy bychom ve volné přírodě našli kolem tisícovky jedinců, je už jen černou vzpomínkou. Dnes se pandám daří a jejich počet je dvojnásobný. Snaha o záchranu jim dokonce zajistí změnu klasifikace. Ze sekce ohrožený druh, získávají označení zranitelný.

Epocha objasňuje:

Slovo panda je také důvěrně známé mezi řidiči, protože v roce 1980 představí italská automobilka Fiat stejnojmenný model. Vůz však nevzdává hold černobílému zvířeti, nýbrž římské bohyni jménem Empanda. Ta bývá často zkracována na prosté Panda.

Foto: wikimedia.commons Titulka (J. Patrick Fischer / wikimedia.commons.org / CC BY-SA 3.0)
Související články
Věda a technika
Největší vynálezy v dějinách lidstva
Věděli jste, že myšlenka, že Země obíhá kolem Slunce, byla považována za bláznivou? Přesto právě tento objev zásadně změnil naše chápání vesmíru. Ponořte se s námi do historie největších vědeckých objevů. Roku 3500 př. n. l. bylo objeveno kolo, jeho vynález je spojován se Sumery a Asyřany. Před jeho objevem byli lidé značně omezeni v tom, […]
Věda a technika
Dobývání vesmíru: Astronautky versus astronauti
Do vesmíru dnes míří lidé z celého světa, a to téměř bez ohledu na to, jakého jsou pohlaví. Přesto je však často nutné přihlédnout k tomu, že se jejich těla a zdravotní předpoklady liší. V čem jsou největší rozdíly?   Astronautka Ženy trpí s postupujícím věkem méně ztrátou sluchu a nemají sklon ke ztrátě sluchu v levém uchu. […]
Věda a technika
Sonické dělo: Zvuk, který zabíjí. Nebo ne?
Dav se pohne kupředu. Uši zaléhají od vykřikovaných hesel. Někdo má v rukou transparenty, jiní rovnou hole. Policejní kordon složený z těžkooděnců se najednou rozestoupí. Proti demonstrantům stojí americké zařízení LRAD (Long Range Acoustic Device). Pruh protestujících se najednou válí na zemi a chytá se za hlavu, další, který stojí jen pár metrů vedle, tu […]
Věda a technika
Suborbitální bombardér Silbervogel: Rychlost? 21 800 km/h!
Let ve výšce až 145 kilometrů a rychlost až 21 800 kilometrů v hodině. A v kokpitu jediný skvěle vycvičený nacistický pilot. Úkol? Překonat mezikontinentální vzdálenosti a shodit bombu o váze 3,6 tuny na New York…   Silbervogel, v překladu „Stříbrný pták“, má ambici stát se pod nálepkou mise Amerika Bomber revolucí ve válečném letectví. […]
reklama
věda a technika
Kdo přenášel lepru: Člověk, nebo veverky?
Středověký Winchester měl oproti jiným anglickým městům dvě zvláštnosti: Chovaly se tu veverky pro kožešníky a provozoval špitál pro malomocné. Proto tu také nakažených s leprou umíralo mnohem víc než kdekoli jinde, nejen lidí, ale i veverek.    Lepra je jedna z historicky nejstarších nemocí, které lidstvo sužují. Přesto dodnes zůstává do značné míry záhadou. […]
Sladký zabiják: Přidaný cukr zvyšuje riziko kardiovaskulárních onemocnění
Sladká chuť kdysi našim předkům signalizovala, že daná potravina je zdrojem rychle využitelné energie, kterou potřebovali při dlouhých pochodech, namáhavé práci, útěku či při boji. Ovšem s dnešním pohodlnějším způsobem života a dostupností sladkostí prakticky na každém kroku se z cukru stal nepřítel číslo jedna, mimo jiné ohrožuje i naše srdce! Cukry rozlišujeme na v […]
Kaki: Božské ovoce, které zpomaluje stárnutí a skvěle chutná
Botanický název tohoto druhu (Diospyros) znamená „Diovo ovoce“. Plody se sklízejí ještě nezralé, aby přežily dlouhý transport, a při našem nákupu by neměly být otlačené. Subtropický původ Toto ovoce pochází z jihovýchodní Asie. Dnes je rozšířené v subtropech téměř celého světa, od Asie po Ameriku. Roste rovněž kupříkladu i v jižní části Ukrajiny. Před rokem […]
Klíč k úspěšnému oplodnění? Důkladná znalost vajíček
Dosud bylo pochopení jejich detailní struktury a fungování opomíjeno. To se teď mění. Kliniky asistované reprodukce se v poslední době zaměřují na pochopení vnitřní struktury ženského vajíčka. To, jak vajíčko (oocyt) vypadá zevnitř, podobně jako jeho genetika významně ovlivňují úspěšnost léčby neplodnosti. Lidská vajíčka stále ještě nebyla dostatečně prozkoumána. Nejvíc zmapovaný je problém nerovnoměrného rozložení chromozomů, […]
reklama
lifestyle
Modré zóny dlouhověkosti: Skutečně existují?
Na poloostrově Nicoya na Kostarice je průměrná délka dožití 85 let, jedna z nejvyšších na světě. Zčásti to lze přičítat i tamnímu životnímu stylu, nicméně výzkumy jasně ukázaly, že zdejší lidé mají mnohem delší telomery, než jak je tomu u jiných lidí. Tato oblast se proto řadí mezi tak zvané modré zóny.   Ty označují oblasti […]
Rozvod Jeffa Bezose: Měla dostat MacKenzie ještě víc?
Poznají se v práci. Časem dají výpověď a bok po boku rozjedou vlastní byznys. V maličkých kancelářích, kde je každý „holka pro všechno“.   „Měli jsme brigádníka, seděla jsem s ním v kumbálku, co fungoval jako kuchyňka a hlídala účetnictví. Když bylo hotovo, šla jsem balit objednávky,“ vzpomíná na rok 1996 většinou nepříliš sdílná MacKenzie […]
Tom Hanks a Rita Wilsonová: Hollywoodská pohádka
„Miluji tě,“ zašeptají jeden druhému, pak se políbí a odjedou vstříc zapadajícímu slunci. A pokud nezemřeli, žijí spolu dodnes. Každá správná pohádka končí svatbou. Bohužel ne každá svatba končí pohádkou. A pro Hollywood, kde se rodí ty nejslavnější pohádky, to platí dvojnásob. Pokaždé když člověk otevře nějaký společenský magazín, musí mít pocit, že se tu […]
Michael J. Fox a Tracy Pollanová: Nerozhází je ani nezvaný host Parkinson
„Miluji tě,“ zašeptají jeden druhému, pak se políbí a odjedou vstříc zapadajícímu slunci. A pokud nezemřeli, žijí spolu dodnes. Každá správná pohádka končí svatbou. Bohužel ne každá svatba končí pohádkou. A pro Hollywood, kde se rodí ty nejslavnější pohádky, to platí dvojnásob. Pokaždé když člověk otevře nějaký společenský magazín, musí mít pocit, že se tu […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz