Domů     Zdánlivě neškodná panda: Mírumilovný vegetarián s kruhy pod očima
Zdánlivě neškodná panda: Mírumilovný vegetarián s kruhy pod očima

Za sklem se tísní desítky lidí, někteří nadšeně vytahují mobily a zběsile fotí. Na druhé straně si v klidu vysedává robustní pandí samec. S nezájmem chroupá bambus, když mu potrava dojde, stačí se převalit na bok a natáhnout pracku. Život pandy má do akčnosti hodně daleko.

Když se řekne panda velká, většině populace okamžitě vytane na mysl Čína. Asijská velmoc totiž roztomilého savce používá jako národní symbol, objeví se na mincích nebo jako součást pekingské olympiády v roce 2008.

Pořád samý bambus

Tamní obyvatelé chovají zvířata ve velké vážnosti, taková císařovna vdova Bo (?-155 př. n. l.) se dokonce nechá pohřbít s pandí lebkou.

Západní civilizace se o existenci zvláštního zvířete dozví až v březnu 1869 a to skrze francouzského misionáře Armanda Davida (1826-1900). Ten získá černobílou kůži od jednoho z lovců a podivuhodného tvora se pokusí popsat.

A už tehdy jde o zapeklitý úkol, protože jeden tábor ho řadí k medvědům, další zase k mývalům. Až v roce 1985 je definitivně potvrzeno, že urostlý savec přísluší k první skupině.

Akademická obec se ale shodne na označení panda, podle všeho má jít o zkomoleninu sousloví požírač bambusu. A rychle rostoucí rostlina je alfou a omegou pandího života, protože tvoří 99 % jejich veškeré potravy.

Pokud se zapůjčené pandě narodí mládě, automaticky je jeho vlastníkem čínská vláda. (Joshua Doubek / wikimedia.commons.org / CC BY-SA 3.0)
Pokud se zapůjčené pandě narodí mládě, automaticky je jeho vlastníkem čínská vláda. (Joshua Doubek / wikimedia.commons.org / CC BY-SA 3.0)

Výkonný jedlík

Nepohrdne listy či výhonky. Přestože si pochutnává na rostlinách, její trávicí ústrojí připomíná to, které mají masožravci. Jenže problém nastává, když nakoukne do kalorických tabulek, kde se bambus krčí na spodních příčkách.

Kvůli tomu se pandy cpou prakticky celý den, podle některých zoologů tráví hodování až 16 hodin. Za tu dobu zvládnou spořádat na 60 kilogramů bambusu.

Kdo často baští, musí také často na záchod – to platí i u pand, které si odskočí klidně i čtyřicetkrát během 24 hodin. Na druhou stranu si nemohou udělat pořádné tukové zásoby, a tak se na rozdíl od jiných medvědů neukládají k zimnímu spánku.

Aby se bambus dostal do žaludku, musí se o něj nejdříve postarat chrup. A medvědovitá šelma oplývá stiskem, který by strčil do kapsy i lva! Následně se dostává do akce 42 zubů.

Nejpilnější jedlík bambusu? No přece panda! (Chi King / wikimedia.commons.org / CC BY 2.0)
Nejpilnější jedlík bambusu? No přece panda! (Chi King / wikimedia.commons.org / CC BY 2.0)

Pozor, jsem nebezpečný!

Panda je doslova hříčkou přírody, protože při svých rostlinných hostinách do sebe denně vsouká kolem 60 miligramů kyanidu (pro člověka je smrtelná dávka 50 mg). Jejich tělo si však na prudký jed zvykne a zčásti ho umí zpracovat.

V sekci zajímavostí najdeme také specifickou kost, která připomíná palec. U pand napočítáme pět prstů a speciální výrůstek, jež slouží k manipulaci s předměty.

Medvěd, jehož dospělí jedinec může měřit až dva metry a váhou v klidu přešvihne stovku, poutá pozornost svým zbarvením. Podle lidových báchorek za něj může smutná událost. Malá dívka ubrání jedno z mláďat, které má tehdy ještě sněhobílou srst.

Rozzuřený levhart však zaútočí na ní, a tak zachránkyně umírá. Zvířata truchlí a na znamení smutku si udělají černá znamení z popela. Ta se pod vlivem slz rozpijí a zvířata si černou barvu rozmažou po celém těle. Netradiční vzor má samozřejmě jiné využití.

Vědci hledají objasnění v tepelné regulaci, další zase přemýšlí nad specifickou obrannou strategií, kdy černobílé zbarvení varuje před nebezpečím.

Prezident v roli kata

To však neodradí některé lovce, a tak zvíře, které se často dožívá až třicítky, umírá kvůli kožešině. Ostatně jedním z prvních Američanů, který pandu provrtá kulkou je někdejší prezident Theodore Roosevelt (1858-1919).

Kvůli tomu jejich populace raketově klesá, na vině je také úbytek přirozeného prostředí, které bychom našli v hornatých oblastech centrální Číny. A ochranu roztomilých medvědů komunisté během třídního boje ignorují.

Až v roce 1963 vzniká národní přírodní rezervace Wolong. Ta má jediný cíl – zastavit pandí vymírání. Jenže… jejich reprodukce není vůbec snadná, protože zvířata jsou plodná jen tři dny v roce, a tak je šance na těhotenství velice malá.

Je však pravdou, že někdy se matkou může stát i dvaadvacetiletá samice! Březost trvá 180 dní a často se pandám narodí dvojčata, ale ještě častěji přežije jen jeden potomek. Matky následně dlouho nejí a raději se věnují svým ratolestem.

Jsou zaznamenány případy, kdy půst trvá celý měsíc. Jde o samotářská zvířata, což potvrzuje chování otců-samců. Do péče se prakticky vůbec nezapojují, a naopak se velice často děje, že svého potomka nikdy nepotkají.

Svým způsobem života si černobílá zvířata vyslouží celou řadu obdivovatelů. (Sheilalau / wikimedia.commons.org / Volné dílo)
Svým způsobem života si černobílá zvířata vyslouží celou řadu obdivovatelů. (Sheilalau / wikimedia.commons.org / Volné dílo)

Blýská se na lepší časy?

I díky tomu se pandy ocitají na pokraji vyhynutí a jako mávnutím kouzelného proutku se stávají nejchráněnějším zvířetem světa. Organizace Světový fond na ochranu přírody si medvěda dá dokonce do svého loga.

Časy se však mění, a tak rok 1985, kdy bychom ve volné přírodě našli kolem tisícovky jedinců, je už jen černou vzpomínkou. Dnes se pandám daří a jejich počet je dvojnásobný. Snaha o záchranu jim dokonce zajistí změnu klasifikace. Ze sekce ohrožený druh, získávají označení zranitelný.

Epocha objasňuje:

Slovo panda je také důvěrně známé mezi řidiči, protože v roce 1980 představí italská automobilka Fiat stejnojmenný model. Vůz však nevzdává hold černobílému zvířeti, nýbrž římské bohyni jménem Empanda. Ta bývá často zkracována na prosté Panda.

Foto: wikimedia.commons Titulka (J. Patrick Fischer / wikimedia.commons.org / CC BY-SA 3.0)
Související články
Věda a technika
Coober Pedy: Město, kde se žije pod zemí
Uvnitř australského vnitrozemí leží městečko, které na první pohled nevypadá nijak zvláštně, jen denní teploty tu dosahují až 50 °C a k vodě je to daleko. Tak proč žít zrovna tady? Byly zde objeveny velké zásoby opálu, které sem přilákaly tisíce nadšených hledačů. Aby ale vydrželi v tak nehostinných podmínkách, které zde během roku panují, přesunuli svá […]
Věda a technika
Přírodní antibiotika z našich zahrádek
Stále více lidí se zajímá o nejrůznější alternativy v léčení. Nechtějí se spoléhat jen na uměle vyrobené léky, které sice slibují úlevu a pomoc při celé řadě zdravotních obtíží, ale představují i chemickou zátěž pro náš organismus. Zcela jistě existují i situace, kdy lze zdravotní problémy řešit přírodní cestou. V takových případech není hned nutné […]
Věda a technika
Poznáte příznaky mrtvice? Až 70 % Čechů ne! A do nemocnice přijedou pozdě…
Mrtvici každý rok v Česku prodělá zhruba 25 000 lidí. Je druhou nejčastější příčinou úmrtí, i když je u nás léčba mrtvice na špičkové úrovni. Zrovna na 15. května připadá Světový den proti mozkové mrtvici. Se snížením počtu případů přitom může pomoci znalost příznaků – právě ty nezná až 70 % Čechů, a proto se […]
Věda a technika
Co potkalo planety na vesmírné cestě?
Bylo jednou jedno Slunce a mělo osm dětí. Jejich jména všichni známe. Mají ale něco společného s lidmi? I když už jsou to dnes dospělé planety, životem si nesou následky svého divokého dětství. Příběh se začíná psát před 4,6 miliardami let. Okolo právě vznikající hvězdy se vytvoří rotující prachoplynný disk. Částice v něm se začnou srážet […]
reklama
věda a technika
Kopřiva: Otravný plevel? Ne, úžasná rostlina!
Kopřivám se vyhýbáme z logických důvodů: nestojíme totiž o popálení. Zahrádkáři jim nemohou přijít na jméno, když se rozmůžou na zahrádce. A tak by se dalo pokračovat. Jenomže kopřivy mají co nabídnout. Využití nacházejí v kosmetice i farmacii a dokonce se uplatní také v kuchyni. Podle staré moudrosti má každé popálení kopřivou přinést odolnost vůči […]
Proč našemu zdraví jaro někdy nevoní?
Na začátku jara se počasí mění vyloženě aprílově, i několikrát během dne. Venkovní teploty kolísají, a ta naše může kvůli takovým výkyvům začít hodně rychle stoupat. V tomto období jsme všichni mnohem náchylnější k nemocem, jarní chřipky, rýmy a obecně problémy s dýchacími cestami na náš číhají za každým rohem.   Klíč ke zdraví najdete […]
Libeček: Chutná, přivolává lásku i zlepšuje zdraví
V antice se bez něj neobejdou Řekové ani Římané. Když se pak rozšíří po Evropě, libeček se pěstuje i v klášterních zahradách. Oblíbí si ho nejen léčitelé, ale také kuchaři a v gastronomii si získá stálé místo. A příznivci ezoteriky tvrdí, že vám pomůže do života přivolat lásku a další dobré věci! Mohutné, svěže zelené […]
Majestátní vlk: Samotář, který miluje společnost ostatních
Les si pomalu přebírá pod správu tma, když ticho najednou přeruší táhlé zavytí. Nezůstane u jednoho a další se přidávají, rázem jde o vlčí symfonii. O několik minut později už se majestátní těla schází nedaleko tůňky. Lov právě začíná. V roce 1758 švédský přírodovědec Carl Linné (1707-1778) popíše vlka obecného, v latině mu přiřkne jméno canis lupus. […]
reklama
historie
Elvis Presley: Legenda na pódiu i na plátně
Elvis Presley nebyl jen hudebníkem, ale také filmovou hvězdou. Jeho písně a filmy ovlivnily generace a jeho jméno se stalo synonymem pro rock’n’roll. Podívejme se na jeho hudební a filmovou kariéru.   Roky 1968 až 1977 1977 jsou považovány za hvězdné období jeho pěvecké dráhy. Tehdy nahrává největší hity své hudební kariéry. Elvis Presley jen […]
Odkud pocházeli Hunové a proč se vydali na západ?
V roce 375 našeho letopočtu se před Evropou objevila hrozivá síla – Hunové, kteří svou zuřivostí a brutálností otřásli civilizací a vyvolali strach v srdcích lidí mnoha národů. Vpád Hunů byl jedním z nejvýznamnějších a nejpozoruhodnějších vojenských událostí v historii starověkého světa. Útok Hunů na Evropu je jednou z velkých hádanek v historii západní civilizace. […]
Vražda Johna Lennona: Nejdřív si přišel pro podpis, pak na něj namířil zbraň!
Jedna z největších legend hudebního nebe se stala obětí chladnokrevné vraždy. Hudebníka a spoluzakladatele skupiny The Beatles Johna Lennona zastřelil jeho fanatický fanoušek Mark David Chapman. Dne 24. srpna 1981 za to byl odsouzen k doživotnímu vězení. Co ho vedlo k hrůznému činu? Osmého prosince 1980 má přes sebou John Lennon náročný den. V jeho newyorském bytě ve slavném […]
Dětství božské MM: Otec neznámý, matka v depresích
Gladys Bakerová zabouchne dveře a zamkne je. „Neboj se, neboj, budeme spolu,“ uklidňuje tříleté děvčátko schované ve velkém pytli. Je to únos se vším všudy. Dítko v pytli není nikým jiným, než budoucím filmovým idolem. Matka se ji právě pokouší získat od pěstounky Idy Bolenderové zpět do své péče… Ida si s chatrnými dveřmi za […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Město bylo dějištěm čarodějnického procesu: Je utrpení nevinných příčinou zdejších paranormálních aktivit?|
enigmaplus.cz
Město bylo dějištěm čarodějnického procesu: Je utrpení nevinných příčinou zdejších paranormálních aktivit?|
Idstein je město v okrese Rheingau-Taunus v německé spolkové zemi Hesensko. V sedmnáctém století zde proběhl velký čarodějnický proces, který měl za následek desítky obětí. Až v roce 2014 byli poprave
Hrad Lipý: Vodní hrad, který přišel o vodu
epochanacestach.cz
Hrad Lipý: Vodní hrad, který přišel o vodu
Hrad přímo uprostřed města Česká Lípa býval kdysi od svého vzniku ve 13. století sevřen dvěma rameny řeky Ploučnice, a to ještě k jeho obraně přispívaly i okolní močály a bažiny. Lávka v oněch dobách sahala jen do půli řeky, pak už musela návštěva využít lodičku. Regulace řeky ve 20. století postupně odsoudila hrad k životu na suchu,
Herečku Kateřinu Brožovou čeká tvrdý soudní spor
nasehvezdy.cz
Herečku Kateřinu Brožovou čeká tvrdý soudní spor
Hvězda seriálu Ordinace v růžové zahradě Kateřina Brožová (56) přišla zkraje letošního roku o milovaného pejska Jordyho (†9). Když zrovna byla na dovolené na Maledivách, pejska nechala na hlídání v
Bez masa to nejde? Jde! Co radí vegetariáni?
panidomu.cz
Bez masa to nejde? Jde! Co radí vegetariáni?
Se sílícím trendem veganství a vegetariánství se stále častěji stává tématem, a to jak zastánců, tak i odpůrců jídelníčku bez masa, ústřední otázka: Jak důležité je vlastně maso pro naše zdraví? Žijeme v zemi s tradičně vysokou spotřebou masa. A také s tradičně vysokým výskytem rakoviny střeva a srdečně-cévními nemocemi jako nejčastější příčinou úmrtí, což
Toustový dort s okurkou
tisicereceptu.cz
Toustový dort s okurkou
Podávejte jej vychlazený. Třeba jako pohoštění pro milou návštěvu. Suroviny 12 plátků toustového chleba 5 velkých, natvrdo uvařených vajec 2 malá vařená slepičí nebo křepelčí vejce na ozdobu
Chlapec se smutnou tváří mě zachránil před nehodou
nejsemsama.cz
Chlapec se smutnou tváří mě zachránil před nehodou
Ten den jsem byl hodně unavený z práce a usínal za volantem. Najednou jsem nebyl v autě sám. Na zadním sedadle seděl kluk. Rozhodl jsem se sjet z hlavního silničního tahu mezi Hradcem a Pardubicemi a projet klidnou krajinou Polabí, zvlněnou jen sopečnou vyvřelinou kolem Kunětické hory. Blížil se podvečer. Mlžný opar se jako shluk průhledných mořských chaluh valil z polí přes
Spojenecká loď unikla Japoncům v převlečení za ostrov
historyplus.cz
Spojenecká loď unikla Japoncům v převlečení za ostrov
Japonský pilot má ze svého letounu obrovský rozhled. Pokud by se tu v nějaké zátočině schovávala spojenecká loď, není možné, že by ji nespatřil. Alespoň si to myslí. Bez povšimnutí přelétne i podivný malý ostrůvek při pobřeží Jávy. Netuší, že včera tu ještě nebyl. A třebaže se kus pevniny jako přebujelý ostrov jeví, ani zdaleka
Doplatila jsem na pomoc otci
skutecnepribehy.cz
Doplatila jsem na pomoc otci
Můj první muž byl omyl. Ostýchám se to přiznat jen proto, že máme děti. Musela jsem si ho vzít z vděku. On byl vyučený, já jsem měla vysokou školu. Nijak neopovrhuji lidmi s nižším vzděláním, leč s mužem jsme měli jiné zájmy, byli jsme jiné povahy. On byl výbušný, já klidná. Proč jsme se tedy brali, říkáte si?
Síla vlivu kultury: Dáváte přednost sobě, nebo ostatním?
21stoleti.cz
Síla vlivu kultury: Dáváte přednost sobě, nebo ostatním?
Když malé dítě nechce jíst neoblíbené jídlo, rodiče v České republice nejspíše řeknou: „Vzpomeň si na hladovějící děti v Africe a buď vděčný, že máš jiný osud než oni.“ V Japonsku se prý říká spíš
Tadej Pogačar uhranul celé Livigno
iluxus.cz
Tadej Pogačar uhranul celé Livigno
Vrcholným momentem 107. ročníku prestižního cyklistického závodu Gira d'Italia byla epická etapa, která se odehrála v italském Livignu. Tato sportovní událost, která se zapsala do paměti všech přítomn
Musely letušky na svatbu zapomenout?
epochalnisvet.cz
Musely letušky na svatbu zapomenout?
Chce létat. Pilotní licenci má, ale že by se usadila v kokpitu letadla, o tom si může nechat jen zdát. Americká společnost je ještě příliš konzervativní na to, aby tolerovala ženy-pilotky. Ellen Churchová se tak do letadla musí dostat jinak…   Vystudovala zdravotní školu. Ellen Churchová (1904–1965) nabízí své služby letecké společnosti Boeing Air Transport.
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř