Domů     Bizarní středověké zvyky: Trhání vlasů, manžel v jámě a mech v botách
Bizarní středověké zvyky: Trhání vlasů, manžel v jámě a mech v botách

Středověk se běžně považuje za období plné nouze, příšerného jídla a všudypřítomné špíny. V této temné éře však vzniknou jedny z nejpodivnějších a přitom nejoriginálnějších trendů v lidské historii.

Jen tehdy totiž můžete odsoudit zvíře do vězení, sníst kohouta v helmě anebo se dopředu podle příručky naučit, jak správně umírat!

I tehdy muži a ženy podléhají módním trendům. Jedním z nich jsou dlouhé špičaté boty. Evropa s nimi koketuje zhruba od 13. století a i když jsou obecně vyhrazeny spíše šlechtě, nosí je každý, kdo si může dovolit si podobnou obuv pořídit.

Libují si v nich zejména muži a přehánějí to s jejich délkou natolik, že špičky musí být vycpány, aby se nekroutily. Používá se k tomu kde co: například mech, vlna a dokonce i lidské vlasy.

Pokud zmiňujeme vlasy, pak ženy raného středověku je sčesávají ze svého čela, které je tehdy považováno za dominantní rys obličeje.

A nezůstávají jen u toho, mnohé z nich si vlasy nad čelem dokonce vytrhají, aby dosáhly dokonale oválné linie a zbaví se i svých řas a obočí, aby neodpoutávaly pozornost od jejich pečlivě pěstěné koruny krásy.

Tajemství šéfkuchaře

Přestože se obě pohlaví snaží, aby upoutaly pozornost, je tehdy manželství z lásky spíše výjimkou. Zejména ve vyšších kruzích jde o dopředu dohodnutou záležitost, která má co do činění s majetkem. Svatební hostiny však musí být opravdu vydařenou událostí!

Zatímco chudí lidé jedí nuzné a neustále se opakující pokrmy, u bohatých vrstev se na stole objevuje tolik druhů zvířat, že už jsou jimi přesyceni a tak jsou jejich kuchaři nuceni vymýšlet pro pobavení panstva originálnější lahůdky.

Když nestačí labuť ani bobří ocas, musí osazenstvo kuchyně zapojit fantazii. Oblíbenou delikatesou se stává například „kohout s helmou“.

Jde o kohouta, upraveného vcelku, který je přišitý k pečenému seleti, aby vypadal jako jezdec a na jeho hlavu je připevněna imitace helmy.

Někteří muži to s délkou bot přehánějí natolik, že ji omezí zvláštní výnos. (Foto: Leo_65, Pixabay)
Někteří muži to s délkou bot přehánějí natolik, že ji omezí zvláštní výnos. (Foto: Leo_65, Pixabay)

Ve jménu spravedlnosti

Manželství s sebou přináší mnohá úskalí a některé tehdejší metody řešení sporů jsou skutečně hodně netradiční. Historikové objevili starý německý spis, který této souvislosti popisuje skutečnou bitvu.

Manželka nemusí stanout jako soupeřka proti svému muži, ale může si vybrat někoho, kdo za ni tento zvláštní soud vybojuje.

Pokud se však rozhodne zúčastnit se bitvy osobně, ve snaze o vyrovnání sil stojí muž do pasu ve vykopané díře a jako zbraň má k dispozici jen hůl. Žena se postaví na okraj jámy s těžkým kamenem, zabaleným do látky.

Soud bojem je ve středověku poměrně často používanou metodou a to samozřejmě i mimo manželské spory. Ještě bizarnější je jiný způsob, jak dosáhnout spravedlnosti.

Stejně jako lidé jsou v případě podezření z porušení zákona souzeny všechny druhy zvířat, od dobytka až po hmyz.

Zvířata to ve středověku nemají lehké. V Marseilles jsou v roce 1596 dokonce souzeni i delfíni! (Foto: Adege, Pixabay)
Zvířata to ve středověku nemají lehké. V Marseilles jsou v roce 1596 dokonce souzeni i delfíni! (Foto: Adege, Pixabay)

Jak správně umřít

Zdaleka nejčastěji jsou obviněna prasata a to od poranění části těla hospodáře až po sežrání dětí. Většina z nich je shledána vinnými a odsouzena k smrti. V roce 1474 je kohout potrestán ze zločinu snesení vejce.

Krysy jsou pohnány před soudní tribunál, kde žaloba žádá, aby jim soud uložil povinnost opustit areál, kde působí neplechu. Zatímco před soudem se odehrávají skutečné bitvy, smrt má být přijímána klidně.

Na přelomu středověku a renesance v 15. století dokonce vyjdou dva spisy s názvem Ars Moriendi (Umění umírat), které jsou určitým protokolem, nabízejícím rady, jak se správně rozloučit s pozemským životem.

Popisují pravidla pro umírajícího i pro jeho blízké a přátele okolo smrtelné postele.

Život v ušaté čepici

Být středověkým šaškem se může zdát jako nezáviděníhodné povolání, koneckonců jejich klobouky mají připomínat oslí uši. Těmto vtipálkům však náleží také jedinečná privilegia.

Mají právo říkat, co chtějí, aniž by za to mohli být hnáni k odpovědnosti, protože jejich slova jsou podle tehdejších zákonů považována za legraci.

Mohou tak využít své imunity a kromě drsného vtipkování na účet kohokoliv také vyjádřit své politické názory v době, kdy je to přísně zakázáno a vydávat vše za žert.

Obyčejná pečínka přijde mnohým bohatým fajnšmekrům málo zajímavá. (Foto: Shutterbug75, Pixabay)
Obyčejná pečínka přijde mnohým bohatým fajnšmekrům málo zajímavá. (Foto: Shutterbug75, Pixabay)
Foto: itulka (Foto: Comfreak, Pixabay) Zdroj: Pixabay
Související články
Historie
Proč to kněžna Drahomíra neměla se svojí tchyní lehké?
Odlišné politické názory dvou žen, české kněžny Ludmily a její snachy Drahomíry, spory o výchovu dědice i prostý fakt, že vládnout by chtěly obě a každá po svém, však nejsou jedinými důvody, proč nenávist vůči Ludmile ze strany Drahomíry sílí… Legendy, ať už Fuit in provincia Boemorum (Byl v zemi Čechů), datovaná do období 20. let […]
Historie
Karel, toho jména čtvrtý i první
V prosinci 1378 se tisíce lidí spěchají rozloučit s dosud největším panovníkem Českého království a hned dva učenci si kladou za čest pronést o zesnulém uctivou řeč. Arcibiskup Jan Očko označuje nebožtíka Novým Konstantinem. Mistr ze Sorbonny Vojtěch Raňkův z Ježova mluví o Otci vlasti. Jaký ale Karel ve skutečnosti byl a jak panoval? Karel […]
Historie
Mýty opředená ornitoptéra: Slepá ulička letectví?
Místní si ťukají na čelo, co si ten podivín od Krausů zase vymyslel. „Prý kvůli tomu musel probořit kus zdi,“ šeptá jedna ze sousedek. V podomácku vyrobeném stroji se speciálními křídly urazí jen několik metrů, poté tvrdě přistává na zem. Krkolomně znějící slovo má svůj původ v řečtině, jde o složeninu výrazů pták a křídlo. Ornitoptéry totiž […]
Historie
Tchyňovražda v přemyslovské rodině: Zabili kněžnu Vikingové?
Škubnutí závojem a z úst starší ženy se ještě ozve zachrčení. Potom nastane ticho. Vrazi chvíli čekají. Co kdyby se probrala? „Je mrtvá,“ šeptnou si Tunna s Gommonem a chvatně zmizí. Svůj úkol splnili na výbornou. V přemyslovské knížecí rodině dochází k rozkolu mezi kněžnou Ludmilou (asi 860–921) a její snachou Drahomírou ze Stodor (kolem r. […]
reklama
věda a technika
Klíč k úspěšnému oplodnění? Důkladná znalost vajíček
Dosud bylo pochopení jejich detailní struktury a fungování opomíjeno. To se teď mění. Kliniky asistované reprodukce se v poslední době zaměřují na pochopení vnitřní struktury ženského vajíčka. To, jak vajíčko (oocyt) vypadá zevnitř, podobně jako jeho genetika významně ovlivňují úspěšnost léčby neplodnosti. Lidská vajíčka stále ještě nebyla dostatečně prozkoumána. Nejvíc zmapovaný je problém nerovnoměrného rozložení chromozomů, […]
Může se ryba utopit?
I zdatní plavci mohou mít namále, když třeba v nečekané situaci nemohou plavat. Jak je to ale s rybami, pro které je voda domovem a plavání tou nejpřirozenější činností? Svět ryb je vůbec plný záhad a otázek. Přemýšleli jste třeba někdy o tom, jestli stále jen plavou, nebo si také najdou čas na spánek? Anebo […]
RTG, CT, MRI – Jak vznikly život zachraňující přístroje?
Jen chvilka o samotě ve speciálně upravené místnosti, a pacient se dozví svoji diagnózu. „Zázračné“ přístroje rozpoznají vše, od zlomené kosti, přes pokažený zub až po nádorová onemocnění. Diagnostika je dnes klíčem k léčbě. Kdo ale stojí za vynálezy nenahraditelných přístrojů? Krystalky platnatokyanidu barnatého, ležící na stole v tmavé laboratoři, se při každém elektrickém výboji ve skleněné […]
Řeka Eufrat: Je kolébka civilizace na pokraji zániku?
Před tisíci lety pomůže k rozvoji prvních zemědělských společností na světě a v Bibli je Eufrat dokonce zmíněn jako jedna ze čtyř řek, které zavlažují zahradu Eden. I dnes jsou na něm závislé miliony lidí. Ale zdá se, že by nemuselo trvat dlouho, než řeka Eufrat zcela vyschne. A to budí velké obavy! Může se […]
svět zločinu
Charles Whitman a jeho lov na lidi: Příběh jednoho z nejhorších masakrů v americké historii
Charles Whitman, ozbrojený až po zuby, proměnil věž texaské univerzity v pevnost. Jeho krvavá msta si vybrala desítky obětí. Jeho čin dodnes zůstává jednou z nejtemnějších kapitol amerických dějin. Krvavá mise se rozbíhá naplno O chvíli později se zabiják střetne s mladým párem, Cheryl Bottsovou a Donem Waldenem. Jejich vzpomínky na panorama města okamžitě vyblednou […]
Rodiče z pekla zohaví i vlastní děti!
Je hluboká noc. Malé dítě křičí a nechce přestat. Žena se konečně zvedne a zavrávorá. Třeští jí hlava a v žaludku se jí míchá alkohol. Ať to zatracené děcko zmlkne! Zkouší mu domluvit, mlátit ho, ale nic nepomáhá. Tak se nahne ke zdroji svých potíží a ukousne mu ret. Noc protne hrůzný výkřik. Pro většinu lidí […]
Michael Hernandez: Vraždí podle Amerického psycha!
Je mu jen 14 let, hraje na housle a ve škole platí za premianta třídy. Je to jedináček a jeho rodiče, Jorge a Marie Goughovi, milují svého synka Jaimeiho (1990–2004) nadevše…   „Musím ti něco ukázat,“ vyláká dne 3. února 2004 talentovaného hocha do umývárek jeden z jeho spolužáků, stejně starý Michael Hernandez (1990–2021). „Tady […]
Statek Pohádka: Prokleté místo, kde řádil sériový vrah
Dým. Praskání dřeva. Hukot ohně. A křik. Řev vyděšených lidí. „Hoří!“ Plameny přeskakují z jedné střechy na druhou. Oheň je největším nepřítelem, většina domů je ze dřeva. Když se nakonec podaří živel zkrotit, zůstane onoho jarního dne roku 1828 několik rodin bez střechy nad hlavou. Strach a zoufalství nahradí hněv. „Kdo za to může?“ Lidé prostě […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz