Domů     Až 60 tisíc pacientů trpí jaterní cirhózou a každý desátý člověk onemocněním ledvin
Až 60 tisíc pacientů trpí jaterní cirhózou a každý desátý člověk onemocněním ledvin
28.2.2023

V mezinárodních srovnáních (OECD, WHO) konzumace alkoholu se ČR dlouhodobě umisťuje na prvním až čtvrtém místě světa.

Průměrně se v ČR spotřebuje 10 litrů etanolu na 1 obyvatele za rok (včetně dětí a seniorů), což odpovídá množství přibližně 22 g na 1 obyvatele/den. Rovněž výskyt nárazového pití alkoholu patří k nejvyšším na světě.

Lidé s poškozením jater v důsledku nadměrné konzumace alkoholu představují odhadem čtvrtinu z celé skupiny sledovaných pacientů v hepatologické ambulanci Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně. Foto: Pixabay
Lidé s poškozením jater v důsledku nadměrné konzumace alkoholu představují odhadem čtvrtinu z celé skupiny sledovaných pacientů v hepatologické ambulanci Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně. Foto: Pixabay

I proto v Česku trpí jaterní cirhózou až 60 tisíc lidí a každý 10. pacient se potýká s onemocněním ledvin. Játra a ledviny jsou v našem těle hlavními orgány zajišťujícími správné fungování metabolismu a detoxikaci organismu.

Zastávají společnou funkci – filtrují krev a třídí potřebné živiny a přebytečné škodliviny.  Aby správně fungovaly, je nutné se o ně dobře starat.

Játra – druhý nejčastěji transplantovaný orgán

Játra jsou ústředním metabolickým orgánem a malou chemickou továrnou. Tvoří se zde žluč a močovina, mají hlavní podíl na detoxikaci organismu. Navíc zasahují do metabolismu cukrů, tuků i bílkovin.

V České republice jsou druhým nejčastěji transplantovaným orgánem. Onemocnění probíhá téměř bez příznaků a projeví se většinou až v pozdní fázi, kdy dochází k vážným následkům (nejčastěji k cirhóze jater), a léčba je tak obtížná.

Mezi varovné signály patří například nažloutlá kůže a oční bělmo, svědění kůže, ztráta chuti k jídlu či snadný vznik modřin.

Pro komplexní vyšetření jater se užívá 5 druhů testů (bilirubin a dále enzymy ALT, AST, GGT, ALP). Metoda ALT je pro poškození jaterní tkáně nejspecifičtější.

Indikuje virové či autoimunitní onemocnění, nejčastěji se jedná o hepatitidu, tedy zánětlivé postižení jater.

Zbylé tři metody AST, GGT a ALP jsou méně specifické, ale mohou nám pomoci lépe odhadnout, o jaký typ jaterního postižení se jedná,“ říká MUDr. Kateřina Pinterová, vedoucí laboratoře SYNLAB. Analýza dat společnosti SYNLAB ukázala, že oproti roku 2019 se počet vyšetření jater metodou ALT v laboratoři SYNLAB za rok 2022 zvýšil o 24,3 %.

Výsledky této metody z roku 2022 navíc prokázaly nárůst rizikových hodnot o 10 %, na rozdíl od roku 2019.

Játra jsou ústředním metabolickým orgánem a malou chemickou továrnou. Foto: Wikipedia
Játra jsou ústředním metabolickým orgánem a malou chemickou továrnou. Foto: Wikipedia

Suchý únor játrům nestačí

Mezi nebezpečné faktory, které způsobují onemocnění jater, patří nezdravé stravovací návyky, užívání vysokoenergetické stravy a také nadměrné užívání léků.

Nejčastější příčinou je především pravidelná a dlouhodobá konzumace velkého množství alkoholu, který je pro játra velmi zatěžující a často vede k jejich poškození.

To může vyústit až do nevratného stavu – jaterní cirhózy, jíž v České republice trpí až 60 tisíc pacientů. „Při jaterní cirhóze dochází k poruše tohoto orgánu, zanikají jaterní buňky a jsou nahrazovány vazivem.

To má za následek postižení žlučovodů a významné postižení funkce jater.

Když se nepodaří léčbu zahájit včas, a hlavně odstranit příčiny (nejčastěji tedy konzumaci alkoholu), dochází k nezastavitelnému postupování nemoci a po několika letech k jaternímu selhání, kdy je transplantace jater nevyhnutelná,“ varuje MUDr. Vít Nádvorník, z hepatologické a infekční ambulance SYNLAB, a dodává, že podmínkou podstoupení transplantace je prokazatelná abstinence alkoholu alespoň několik měsíců pod dohledem odborníka specializované poradny.

Ve společnosti, a dokonce i mezi řadou odborníků, panuje názor, že alkohol má pozitivní účinek v prevenci kardiovaskulárních chorob.

 Výsledky studií jsou však v tomto ohledu rozporuplné.[3] „Studie prokazují kontroverzní výsledky. Shodují se ale v závěru, že „bezpečná“ konzumace by neměla být vyšší než 20 g alkoholu za den.

Jsou zde ale jisté rozdíly mezi ženami a muži, u nich bývá udávaná hladina vyšší. Dále také ve funkci potřebných enzymů k odbourávání alkoholu u různých jedinců.

To znamená, že doporučená denní míra konzumace je cca ½ l piva na den nebo cca 2dcl především červeného vína.

Konkrétně se jedná například o jeden půllitr 12stupňového piva s obsahem alkoholu 5 % rovnající se 20 g, či 2 dcl vína obsahující 8–14 % alkoholu, to činí 16–22 g,“ doplňuje MUDr. Nádvorník.

Mezi pacienty s alkoholickým poškozením jater jsou z větší části zastoupeni muži. Foto: Pixabay
Mezi pacienty s alkoholickým poškozením jater jsou z větší části zastoupeni muži. Foto: Pixabay

Suchý únor, osvětová kampaň, která propaguje alespoň jednou v roce měsíční abstinenci, játrům sice na chvíli uleví, ale na prevenci je v tomto směru třeba myslet v průběhu celého roku. Nápomocné mohou být pravidelné krevní testy.

Na e-shopu laboratoře SYNLAB či bez objednání v odběrových pracovištích SYNLAB je dostupný test „Vyšetření jater“.

„Výsledky testu jsou pro pacienty orientační, podle nich by měli zhodnotit své dosavadní stravovací návyky a celkovou životosprávu.

Strava by měla být pestrá, fyzická zátěž přiměřená výkonnosti každého člověka individuálně a při poškození jater je jednoznačně nutná absolutní abstinence alkoholu,“ doporučuje MUDr. Pinterová.

S chronickým onemocněním ledvin mnoho pacientů přichází postupně o jejich funkčnost, a to v rozmezí několika měsíců až let. Ročně se tímto problémem potýká 10 % Čechů . Foto: Pixabay
S chronickým onemocněním ledvin mnoho pacientů přichází postupně o jejich funkčnost, a to v rozmezí několika měsíců až let. Ročně se tímto problémem potýká 10 % Čechů . Foto: Pixabay

Ledviny – důležitý „filtr“ v těle

Hlavní funkcí ledvin je udržovat vnitřní prostředí organismu v rovnováze a zabránit nadměrné ztrátě vody. Dále také pomáhají vstřebávat zpět důležité látky, které z krve přefiltrovaly a jsou pro fungování organismu důležité.

Ledviny se navíc zapojují do regulace krevního tlaku, chrání pevnost kostí a podporují tvorbu červených krvinek, které v těle slouží k přepravě kyslíku.

Rizikovým faktorem pro rozvoj onemocnění je v první řadě špatně léčená cukrovka. Vliv může mít i rodinná anamnéza. „K varovným příznakům onemocnění může patřit vysoký tlak, otoky dolních končetin, velká únava, hubnutí či změna barvy a charakteru močení.

Problémy s ledvinami trápí nejčastěji pacienty s přidruženými chorobami – cukrovkou, hypertenzí, kardiovaskulárními chorobami či některými geneticky podmíněnými onemocněními,“ upozorňuje specialista nefrologie MUDr. Ladislav Krajči, CSc. z ambulance SYNLAB.

Foto: Wikipedia, Pixabay
Související články
Věda a technika
Moskevské metro: Mramor, žula, i fresky
Bývaly doby, kdy lidé věřili, že pod zemí číhají všelijací duchové, démoni, ba i peklo zde mělo mít své sídlo. To dnešní moderní člověk vstupuje do podzemních prostor v klidu a beze strachu. Vždyť právě zde se nachází spolehlivý a levný způsob městské hromadné dopravy. V současnosti si žádné milionové město asi nedokáže představit svou […]
Věda a technika
Objevil Benjamin Franklin elektřinu?
„Táhni!“ loučí se James se svým o 10 let mladším bratrem Benjaminem. Namísto zamávání ho vyprovodí kopancem. A mladík jde… nejdřív do New Yorku, pak do Filadelfie a poté až do Londýna. Benjamin Franklin (1706–1790) pozná všechny jejich podoby sourozeneckých vztahů – narodí se do nemajetné rodiny výrobce mýdel Josiaha Franklina jako 12. dítko ze […]
Věda a technika
Steve Jobs: Vizionář, který změnil svět technologií
V roce 1976 založil Steve Jobs spolu se Stevem Wozniakem (*1950) firmičku Apple Computer ve své garáži. V roce 1980 se z ní stal miliardový byznys a veřejně obchodovaná společnost. O čtyři roky později vytvořil Apple Macintosh, ale firma se roku 1985 v obavách z levnějších produktů konkurenčního Microsoftu svého zakladatele zbavila. Steve Jobs (1955–2011) Kdo to je: zakladatel, výkonný […]
Věda a technika
Metro Londýn: Pozor na mezeru!
V současnosti si žádné milionové město asi nedokáže představit svou existenci bez fungujícího systému podzemní dráhy. První metro bylo otevřeno již v roce 1863 v Londýně a v současnosti se svou podzemní drahou může pochlubit téměř 180 měst, z nichž 46 se nachází v Číně. Metro však nemusí být jen dopravním prostředkem. Pokud architekti a […]
reklama
věda a technika
Fascinující vynálezy: Co nám přineslo dobývání vesmíru?
Aniž bychom to tušili, spousta běžných přístrojů, věcí a vychytávek je výsledkem kosmického výzkumu a letů do vesmíru. Samozřejmě se nám jako první vybaví satelity, mobilní sítě a internet. Ale co třeba mobilní fotoaparát, paměťová pěna v matracích nebo plastová sklíčka brýlí? A co dalšího nám přinesly výlety za hranici našeho světa? Občas si někteří postesknou, […]
Český vědec přišel s testem, který odhalí rakovinu slinivky v raném stadiu
Rakovina slinivky je desátým nejčastějším typem nádorového onemocnění. Její zákeřnost spočívá v poměrně dlouhém bezpříznakovém období. Kvůli pozdnímu odhalení této rakovině podlehne až 87 % postižených. Nyní však přišel český vědec s testem, který umožní nemoc odhalit z krve ještě v jejím raném stadiu. Slinivka břišní je žláza v dutině břišní, nachází se mezi žaludkem a páteří, kterou obklopují játra, […]
Přepište učebnice: Z čeho byla stvořena Věstonická venuše?
Jako už tolikrát předtím seskočí do výkopu a vrhají se do práce. Dvojice mužů onoho července 1925 narazí na prehistorické tábořiště. A tam ji uvidí! Sice je rozlomena na dva kusy, to ale vůbec nevadí – Věstonická venuše je na světě. Dodnes platí za nejznámější keramickou památku z pravěku. Drobná Věstonická venuše ale i po […]
Perly podzemní dopravy: New York ve znamení dlaždic
Newyorská podzemka je jako samotný New York – plná života a energie. Jeho chodby jsou svědkem milionů příběhů, od romantických setkání až po hluboké rozhovory s bezdomovci. Rok otevření: 1904 Počet tras: 36 Počet stanic: 424 Celková délka: 399 km Přestože se může zdát, že se v něm zastavil čas někdy v polovině 20. století, […]
reklama
svět zločinu
Vražda jako pomsta katolíků
„Při své korunovaci jsem přísahal, že zde strpím jenom jedno náboženství, a to katolické,“ prohlašuje francouzský král Jindřich III. Jeho sexuální orientace je sporná, proto sotva zplodí dědice. Nástupcem Jindřicha III. (1551–1589) by se tedy měl stát jeho vzdálený bratranec, vůdce hugenotů Jindřich Navarrský (1553‒1610). To nemůže připustit – protestanta na trůně! Proto ho v roce […]
Zločin na plese: Švédský král umíral v agónii 13 dní
Ve Švédsku se král Gustav III. ocitá měli dvěma mlýnskými kameny, soupeří tu dvě politické frakce: „čapky“, stranící Rusku a Velké Británii, a „klobouky“ podporující Francii. Parlament zruší dědičnost koruny, spory se šlechtou brání reformám.   Proto Gustav III. (1746–1792) soustředí ve svých rukou absolutní moc. Šlechta mu ale nezapomene, že osekal její výsady a […]
Krvavý Korán: Husajn na zvrácený dárek přispěje 27 litry!
Pod jeho hustým knírem se rozprostře zářivý úsměv a okamžitě začne knihou opatrně listovat. Při předání svůj krok obhajuje, údajně jde o poděkování a gesto respektu vůči Alláhovi. Duchovní vůdci to ale vnímají jako urážku. Krev je totiž nečistá. Jak oslavit šedesáté narozeniny? Irácký diktátor Saddám Husajn (1937–2006) si dárek zařídí sám. Objedná si Korán, […]
Řádění Cambridgeské pětky: Špioni kašlali na peníze, hnala je ideologie
Konzervativci pracující ve službách komunistů. Taková představa by měla být z říše sci-fi, vždy jde o naprostý rozpor ve světonázorech. Přesto se něco podobného v minulosti stalo realitou. Kdo by ale čekal, že motivace takových lidí bude finanční, šeredně se mýlí. Britské úřady nevěří tomu, že konzervativní člen parlamentu může být zároveň komunistickým špionem. Zaskočí je také […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz