Domů     Desmond Doss: Proti samopalům bojoval vírou a holýma rukama
Desmond Doss: Proti samopalům bojoval vírou a holýma rukama
28.2.2023

Mezi ostatními vojáky si vysloužil přezdívku „neohrožený odpírač“. Na bojišti působil suverénně, jako by se mu všechny střely vyhýbaly. Když už jej některá zasáhla, dokázal vstát a postarat se o své spolubojovníky.

Přežil nejtěžší bitvy války v Pacifiku, aniž by za celou dobu držel v ruce jakoukoli zbraň.

V kuchyni byl opět slyšet hluk. Otec, válečný veterán první světové války, zase zaháněl strašlivé vzpomínky alkoholem. Křik sílil, nakonec se ozvalo i několik ran. Malý Desmond Doss (1919–2006) se odhodlal vykouknout ze svého pokoje.

Spatřil otce, jak v ruce drží zbraň a míří s ní na matku. Bezmyšlenkovitě se po tátovi vrhl a zbraň mu vytrhl z ruky. V ten moment se v chlapci něco zlomilo, přísahal si, že zbraň už do ruky nikdy nevezme.

Mírumilovný styl života

Malý Desmond byl celé dětství vychováván v křesťanské nauce. Desatero se stalo hlavním opěrným bodem jeho života. Stal se členem křesťanské Církve adventistů sedmého dne a víru bral víc než vážně.

Když vstoupily Spojené státy americké po útoku na Pearl Harbor do války, zachvátila Desmonda silná vlna vlastenectví. Přece jen, měl doma válečného hrdinu a i on musel něco pro svou zemi vykonat.

Jenže odhodlání postavit se nepříteli naráželo na jeho mírumilovnou povahu a přesvědčení, že zbraň do ruky nikdy nevezme.

Klacky po nohy

Přesto narukoval. „Zbraň nepotřebuji, nebudu ji ani nosit s sebou,“ trval si tvrdošíjně na svém Doss a doháněl své nadřízené v armádě k šílenství. Někteří si jen ťukali na čelo, jiní Desmondovu tvrdohlavost nedokázali pochopit a upřímně je velmi otravovala.

Podobně reagovali i ostatní vojíni, kteří s hochem sloužili ve stejném pluku. Ne každý byl připraven mít na bojišti po boku kamaráda, který je bude bránit místo se zbraní v ruce modlitbou na jazyku.

Fotograf zachytil Dosse na útesu na Okinawě. FOTO: US Army / Creative Commons / volné dílo
Fotograf zachytil Dosse na útesu na Okinawě. FOTO: US Army / Creative Commons / volné dílo

Hnán před válečný soud

Dossova tvrdošíjnost vyústila v soudní klání. Trpělivost došla jednomu ze seržantů, který se vojína snažil dostat před válečný soud za neuposlechnutí rozkazu. Po peripetiích k Desmondově potrestání nedošlo. Ani tak jeho první měsíce v armádě nebyly jednoduché.

Přátele mezi ostatními chlapci skoro žádné neměl. Nikdo nechápal jeho mírumilovnou povahu, ba co víc, provokovala je k násilí a ještě větší ignoraci.

„Pamatuji si, jak po něm ostatní chlapci házeli boty, snažili se jej vyprovokovat, ale on se nenechal vyvést z míry,“ popsal Desmondův přístup jeden z kamarádů, který válku přežil.

K záchraně připraven

Po urputném vzdoru nakonec Doss v armádě setrval a stal se zdravotníkem. Na bitevní pole chodil vybaven pouze lékárničkou, s úmyslem pomoci co nejvíce raněným, a vírou v Boha.

Odmítal si s sebou brát dokonce i nůž, zbraň v jeho vybavení neměla absolutně co dělat. Po několikaměsíčním výcviku pak konečně vojáci dorazili na bojiště v Pacifiku, aby pomstili smrt všech, kteří zahynuli při útoku na Pearl Harbor.

Medaile z rukou prezidenta Harryho Trumana FOTO: US Federal Government / Creative Commons / volné dílo
Medaile z rukou prezidenta Harryho Trumana FOTO: US Federal Government / Creative Commons / volné dílo

Na bojišti

Válku na vlastní kůži mohl Desmond Doss poprvé ochutnat pod velením generálmajora Andrewa D. Bruce v roce 1944 na ostrově Guam.

Během bitvy neúnavně zachraňoval své spolubojovníky, přitom se zvládl vyhnout všem střelám, kterými jej nepřítel zasypal. „Japonci se snažili dostat hlavně zdravotníky. Počítali s tím, že pokud zabijí medika, podlomí morálku ostatních mužů na bojišti.

Jakmile zahynul medik, nebyl nikdo jiný, kdo by se tak o chlapce postaral,“ vzpomínal po válce sám hrdina, kterého nezlomil ani urputný nepřítel. Navíc za svou odvahu a činy na Guamu získal svou první Bronzovou hvězdu.

Prozření na Okinawě

Svými činy a odvážným nasazením si Desmond získával stále větší sympatie svých spolubojovníků. Ovšem to pravé prozření mělo teprve přijít.

Vojáky čekalo vylodění na Okinawě, kterou Japonci bránili zuby nehty, a ne nadarmo je bitva o Okinawu považována za vůbec jednu z nejkrvavějších. Ani tady se ale Doss, vedený vírou v Boha a touhou pomáhat, nepřítele nezalekl.

Když muži konečně dorazili na místo určení, tyčil se před nimi 12 metrů vysoký útes, který museli zdolat, aby se dostali blíž nepříteli.

Už jen samotné šplhání vzhůru znamenalo pro jednotky obrovské vyčerpání, ovšem to, co čekalo na vojáky na útesu, bylo hotové peklo. Právě na krvavé Okinawě Desmond svým spolubojovníkům ukázal, že jim je užitečný i beze zbraně.

Nelítostný boj

Vřava sílila. Ani jedna strana se nehodlala vzdát lehko. Bojiště bylo pokryto rozervanými těly padlých vojáků. Situace byla nepřehledná. Američané byli vyčerpaní, ale polevit nemohli. Klid nepřinesl ani večer. Naopak.

Jakmile se setmělo, Japonci je zasypali deštěm smrtících střel. Museli se stáhnout. Přesto na útesu někdo zůstal. Desmond odmítal odejít do úkrytu, naopak pokračoval ve své práci zdravotníka na bojišti. Mezi troskami a mrtvými hledal ty, kteří vřavu přežili.

Musel tak konat opatrně, nepřítel měl oči všude a pálil bez milosti. Nevhodný hlasitý zvuk byl naprosto nepřijatelný.

Záchranná akce

S myšlenkami na Boha se prodíral terénem a snažil se najít kamarády, kteří neměli tolik štěstí jako on a nepřítel je zranil. Vytrvalost se vyplatila. Zanedlouho na jednoho ze svých narazil.

Rychle zkontroloval zranění, přehodil si muže s prostřeleným ramenem na záda a co nejopatrněji spěchal k útesu. Položil jej na kraj a rychle se vrátil do vřavy. Posílen vědomím, že se mu podařilo zachránit jeden ohrožený život, pokračoval v hledání.

Za chvíli už na svých zádech nesl do bezpečí dalšího raněného. Na kraji útesu jich najednou bylo několik, jenže nechat je tam i nadále, bylo víc než nebezpečné. Pro Japonce byli snadným cílem.

Doss nelenil a uvázal kolem bezvládného těla kamaráda provaz tak pevně, jak jen to bylo možné, a pomalu jej začal spouštět dolů z útesu.

Číslo 75

„Podívejte, co to tam visí? Dělejte, pojďte mi pomoct!“ zakřičel jeden z mužů v tábořišti a pobídl ostatní, kteří bděli. Než doběhli pod útes, raněný už byl dole, stačilo jej jen odvázat. Jakmile se tak stalo, už někdo seshora tahal lana zpátky.

Situace se opakovala ještě několikrát a mužům došlo, co se vlastně děje. Trpělivě čekali na každého dalšího raněného a ty předchozí přenesli do velmi provizorní stanice první pomoci. Najednou se ozval výbuch granátu. Pak vše načas utichlo.

Desmond byl odmrštěn několik metrů, na chvíli ztratil vědomí. Když se probudil, hučelo mu v uších tak silně, že nedokázal vstát. Bolest naštěstí mírně povolila a mladík se vrávoravým pohybem zvedl ze země. Hnán touhou pomoci i ostatním, se dal opět do práce.

Znovu a znovu spouštěl raněné z útesu do bezpečí. Nyní už hrál o čas, za několik desítek minut mělo svítat. Dlaně rozedřené od lana až do masa bolely, ale Desmond nemohl povolit. Život ostatních visel doslova na vlásku.

Konečně, země se dotkl poslední voják, kterého Doss zachránil. On sám se na poslední chvíli spustil na laně z 12 metrů. Na sešplhání nezbýval čas. Užaslí vojáci se jej okamžitě ujali. Byl to hrdina dne, který holýma rukama zachránil 75 životů!

Hrob hrdiny Desmonda Dosse FOTO: Fred Bullmer / Creative Commons / CC BY-SA 4.0
Hrob hrdiny Desmonda Dosse FOTO: Fred Bullmer / Creative Commons / CC BY-SA 4.0

Hrdinství na pokračování

Výkonem na útesu ale jeho hrdinství nekončilo. Naopak. V podobných akcích pokračoval i nadále. Jenže ani on nebyl nezranitelný a střela nepřítele si jej přece jen našla. Byl ošklivě poraněn střepinami granátu na noze.

Neváhal, končetinu si ošetřil, neztrácel čas a dál pomáhal potřebným. Pro něj samotného se pomoc dostala až po pěti hodinách. Ale ani to neměl být šťastný konec.

Japonský znovu zahájili útok a Doss zhodnotil, že jeden z raněných potřebuje do bezpečí urgentněji, proto rozkázal nosičům, aby se postarali právě o něj.

Čekaje na druhý pokus o záchranu sebe sama, se Dossovi zavrtala do ramene střela šikovného japonského ostřelovače. Už na nic nečekal. Zranění si ošetřil a sám se vydal na cestu. „Plazil se celých 300 metrů na stanici první pomoci.

Je obdivuhodné, jak to zvládl,“ vzpomínali na hrdinství Desmonda Dosse spolubojovníci.

Foto: history.amedd.army / Creative Commons / volné dílo, US Army / Creative Commons / volné dílo, US Federal Government / Creative Commons / volné dílo, Fred Bullmer / Creative Commons / CC BY-SA 4.0
reklama
Související články
Historie
Slazení v historii: Evropu zaplavil levný americký cukr
Zastánci zdravé výživy ho prudce odsuzují. Přehánět byste to s ním rozhodně neměli. Odkdy se u nás začalo sladit cukrem. Jaká sladidla se používala předtím? A odkdy známe řepný cukr? Mezi nejstarší sladidla u nás patřil med, ovoce, ale třeba i šťáva z mízy stromů či sušená řepa nebo mrkev, jež se také vyznačují sladkou chutí. „Ve […]
Historie
Napoleona I. Bonaparta se bál i papež
První konzul Francie Napoleon Bonaparte se bojí o svůj život. 18. května 1804 proto přiměje senát, aby ho jmenoval císařem. Dědičným následnictvím trůnu chce zmařit pokusy případných atentátníků. Pozice Napoleon Bonaparte (1769–1821) tehdy není nijak silná, a to ani ve vlastní rodině. Matka Letizia (1750–1836) se na syna naštve. Vadí jí, že z rodiny vylučuje své […]
Historie
Rudolf Habsburský donutil Přemysla Otakara II., aby se vzdal Chebska
Sňatkem s mnohem starší Markétou spadlo v roce 1252 budoucího českému králi Přemyslu Otakarovi II. do klína babenberské dědictví – Rakousy. Po smrti svého otce Václava I. (1205–1253) se ale králi Přemysl Otakar II. (kolem r. 1233–1278) kvůli rakouským zemím utká s uherským králem Bélou IV. (1206–1270). Drancování území zastaví až papež Inocenc IV. (asi 1195–1254) a […]
Historie
Rakousko postavil na nohy z bankrotu Vídeňský kongres
Za Marie Terezie prý habsburská říše zažila obrovskou inflaci. Došlo dokonce ke státnímu bankrotu. Papírové bankovky se u nás poprvé objevují v roce 1762 za vlády rakouské panovnice Marie Terezie. Ta provádí reformu celého peněžního systému, jejíž součástí se stává také vydání tzv. bankocetlí. Rakouská panovnice Marie Terezie (1717–1780) zavádí takzvané bankocetle. Nové papírové bankovky vydává […]
reklama
lifestyle
Co se stane s vaším tělem, když přestanete kouřit?
Kouření škodí zdraví, to je fakt. Jenže zbavit se závislosti není snadné. Když se to ale někomu přeci jen podaří, jeho tělo se mu za to odvděčí. Některé zdravotní benefity se projeví téměř okamžitě, jiné až po letech, ale rozhodně stojí za to.     „První změnou, ke které může dojít už během několika hodin […]
Bylinky pro zdraví: Hřejivá a léčivá síla pro zimní dny
Káva, nebo čaj? Věčné dilema. Jsou tací, kteří si bez tmavého voňavého moku nedokážou představit ráno, jiní dávají naopak přednost bylinkám. A dělají dobře. Ze zdravotního hlediska může totiž čajům konkurovat jen málokterý nápoj. Ne nadarmo se veškeré neduhy už odedávna léčily pomocí bylinek… Historie čaje je skutečně dlouhá a poutavá. Věrohodné prameny a dokumenty, […]
Střevní bakterie ovlivňují i sexuální život
Střevní mikroflóra dokáže ovlivňovat zdraví člověka na různých úrovních. Je klíčová pro naši imunitu a pozitivně ovlivňuje i trávení. Podle mnoha studií z poslední doby má velký vliv také na sexuální život. Jak k tomu dochází?   V lidských střevech se nachází 10 až 100 bilionů bakterií, přičemž buněk lidského těla je kolem deseti bilionů. To znamená, že […]
Nebezpečné tloustnutí: Epidemie obezity trápí nejen Česko
Více než miliarda lidí na celém světě dnes trpí obezitou, z toho 650 milionů dospělých, 340 milionů dospívajících a 39 milionů dětí. Je důsledkem nezdravých stravovacích návyků, omezené fyzické aktivity, sedavého zaměstnání a digitalizace. Ročně má na svědomí 1,2 milionu mrtvých. Dá se s epidemií obezity vůbec bojovat? O obezitě hovoříme tehdy, když index tělesné hmotnosti BMI […]
reklama
zajímavosti
Chandra Bahadur Dangi, nejmenší člověk světa
Tipnete si, kolik centimetrů měřil prokazatelně nejmenší doložený člověk na světě? Pouhých 54,6 centimetru!   Když jeden z dodavatelů dřeva spatří v zapadlé nepálské vesničce Reemkholi z kabiny svého vozu poprvé Chandru Bahadura Dangiho (1939–2015), nevěří vlastním očím. Dangiho život vzápětí obrátí úplně naruby – za maličkým dospělákem, který nikdy neopustil rodnou hroudu ležící asi […]
Souboj sladkých gigantů o zdravější životní styl: Místo alkoholu pijte čokoládu!
Alkohol je metla lidstva,“ soudí nejspíš obchodník John Cadbury a usilovně přemýšlí, jak zabránit chudým Angličanům, aby ho nekonzumovali v tak hojné míře jako dosud. A už to má! „Čokoláda také chutná skvěle!“  Ve 2. polovině 19. století se vzácný sladký nápoj postupně mění v levnou potravinu a z luxusních salonů míří do pouličních stánků. O […]
Rekordní Čingischán nezrezne: Možná je to socha i vašeho předka!
Nejvyšší jezdecká skulptura světa. Pocta prvnímu Velkému chánovi Mongolů a jednomu z nejslavnějších vojevůdců historie. 40 metrů vysoká socha Čingischána na koni z nerezové oceli vás však dokáže překvapit několika bizarnostmi…   Turisté vyjedou výtahem umístěným v zadních nohou gigantického koně. „Mamí! My jsme v zadku!“ vykřikne nadšeně 6letý hoch. Několik lidí se znechuceně ohlédne, […]
Nebe jako druhý domov! Nejdelší let světa trvá úctyhodné dva měsíce!
Cestující prochází lasvegaským letištěm, jen pohledy některých skončí na stroji zavěšenému u stropu haly. Kdyby jen věděli, že mají před očima stroj, který absolvoval rekord, jež už více než 60 let odolává všem pokusům! Rok 1958 je pro rekordy zaslíbený. V létě přistává dvojice pilotů, která ve vzduchu vydrží 50 dní. Jenže Robert Timm (1926-1976) […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Osvěžující zeleninový salát
tisicereceptu.cz
Osvěžující zeleninový salát
Lehký zeleninový salát vám jistě přijde vhod, navíc jej vykouzlíte pouze během necelé půlhodinky. Ingredience 1 květák 2 rajčata 1 červená cibule salátová okurka malé mozarellky 150 ml bílé
Péči o muže jsem nezvládla
skutecnepribehy.cz
Péči o muže jsem nezvládla
Vláďa byl vždy veselý chlapík. Hodně sportoval, takže nikdy by mě nenapadlo, že bude nemohoucí. Stačil ale banální úraz. Můj muž dělal spoustu nebezpečných sportů. Lezl po skalách, závodil. A nakonec se mu stal osudným žebřík. Byl úplně jiný Spadl na záda. I když se mohl hýbat, po letech se zjistilo, že páteř utrpěla zranění, která ji
Americký kosmický aparát po více než půl století znovu dosedl na Měsíc
21stoleti.cz
Americký kosmický aparát po více než půl století znovu dosedl na Měsíc
Robotický modul Odysseus je prvním americkým modulem na Měsíci od Apolla 17, které v roce 1972 naposledy dovezlo na našeho vesmírného souseda lidskou posádku. Od té doby hvězdy a pruhy na Měsíci chybě
Raffaelovy gobelíny: Papež za ně zaplatil horentní sumu
epochalnisvet.cz
Raffaelovy gobelíny: Papež za ně zaplatil horentní sumu
Sixtinská kaple je svědkem mimořádné podívané. 26. prosince 1519 jsou její zdi ověšeny obřími gobelíny, jejichž autorem je Raffael Santi. Celkem jich v Sixtinské kapli tehdy visí sedm.   P
Šlechtici modrou krev nemají, někteří živočichové ano!
21stoleti.cz
Šlechtici modrou krev nemají, někteří živočichové ano!
Když se hovoří o modré krvi, mluví se zpravidla o krvi šlechtické. Tento historický mýtus je už dnes naštěstí překonaný. Přesto se v přírodě najdou živočichové, kteří modrou krev skutečně mají, a dále
Při procházce obejděte celý (rybník) Svět!
epochanacestach.cz
Při procházce obejděte celý (rybník) Svět!
Jihočeské rybníky jsou pojmem, který asi zná každý turista. Na některou ze zdejších vodních plopch narazíme takřka na každíém krokuj, Některé z rybníků mají ale delší historii a zaslouží si etaké výjimečnou pozornost. Třeba ten, který ve svém názvu zahrnuje celý Svět. Kariéra naší rybníkářské legendy Jakuba Krčína z Jelčan začala nenápadně. Do školy chodil v Kolíně, tedy
Plnil starobylý italský klášter tajnou funkci? A nenašel snad proto dodnes duch první abatyše klid?
enigmaplus.cz
Plnil starobylý italský klášter tajnou funkci? A nenašel snad proto dodnes duch první abatyše klid?
Městečko Cairate najdeme v Itálii v provincii Vares. Původně zde v 1. století našeho letopočtu stála římská vila. V 6. století se toto místo mění na lombardskou vojenskou pevnost a poté středověkou ve
Tajný vztah s kolegou?
nasehvezdy.cz
Tajný vztah s kolegou?
Soukromí si střeží a povídá se, že Markéta Stehlíková (39) k tomu má pádný důvod. Proslýchá se totiž, že randí s pohledným kolegou. V seriálu Ulice jsou manželé a právě během natáčení mezi nimi měl
Zelenina za syrova? Tyhle druhy rozhodně ne!
panidomu.cz
Zelenina za syrova? Tyhle druhy rozhodně ne!
V módě jsou zeleninové saláty a rozmixované nápoje smoothies. Mají prospívat zdraví, to ale platí jen v případě, že nesáhnete vedle. Mýtus je představa, že se můžeme s chutí a bez kuchyňské úpravy pustit do všeho, co na zeleninovém záhonu vyroste. U některých druhů totiž za syrova hrozí zažívací potíže, někdy i mírná otrava, u
Fantastické Moby Dick od Hanhart jsou zpět
iluxus.cz
Fantastické Moby Dick od Hanhart jsou zpět
Nádherná edice chronografů inspirovaná minulostí se opět hlásí o slovo. Německá značka, která se koncentruje na tvorbu pilotních hodinek, vzkřísila své legendární hodinky 417 ES Moby Dick, které si v
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Létající pevnost přistála jako letadlo duchů: Posádka chyběla!
enigmaplus.cz
Létající pevnost přistála jako letadlo duchů: Posádka chyběla!
Bombardéru B-17, který se v listopadu 1944 poblíž belgického Kortenbergu připravoval na nouzové přistání, si ještě ve vzduchu všimli vojáci zde dislokované protiletecké jednotky britské RAF. Letounu s