Domů     Zvrhlý baron trhal chlapcům srdce z těla
Zvrhlý baron trhal chlapcům srdce z těla
28.2.2023

„Za podivných okolností tu mizí děti,“ šeptají si lidé z okolí západofrancouzského Machecoulu v 30. letech 15. století.

Někteří možná už tuší, že za vším stojí zločin, ale nikdo z nich se neodváží nic říct, přestože se v některých případech jedná i o jejich potomky. Všichni mají strach z barona de Rais. Kdo ví, co za tlustými zdmi svého hradu vlastně páchá…

Teprve při šetření 15. září 1440 nad Gillesem de Montmorency-Lavalem, baronem de Rais (1404–1440), konečně spadne klec. Je zatčen, a to vlastně náhodou.

Na jeho majetek si totiž brousí zuby bretaňský vévoda Jan VI. (1389–1442). Už dříve od barona, který zoufale potřebuje peníze, skupuje, co se dá. Teď ale vymyslí plán, jak se de Raisových statků zmocnit, aniž by za ně musel platit.

Zatáhne ho do sporu s duchovním a zatčení na sebe nenechá dlouho čekat. Církev si přece nenechá líbit, aby někdo urážel jednoho z jejích mocných mužů. Dojde dokonce k prohlídce jeho domu.

Z toho, co zde návštěvníci uvidí, ale ztuhne krev v žilách i těm skutečně nejotrlejším.

Co se odehrávalo v útrobách baronova hradu? FOTO: Selbymay / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
Co se odehrávalo v útrobách baronova hradu? FOTO: Selbymay / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Přizná se až pod výhrůžkami

Ve sklepení hradu Machecoulu narazí na ohořelé lidské kosti. Podle jejich malé velikosti nikdo nepochybuje o tom, že jde o dětské kosti. Je jich tu spousta. O kus dál zase hromada popela. Jinde leží zakrvácené dětské šaty.

Všichni pochopí, že tady došlo k vraždě, a to nejedné. Vraždění malých nevinných dětí, převážně chlapců, tady zřejmě probíhalo jako na běžícím pásu. Lidem z okolí je rázem jasné, kde skončili jejich pohřešovaní potomci. De Rais je okamžitě obviněn ze zločinů.

Jenže když na něj uhodí vyšetřovatelé během církevního procesu v Nantes, zavile odmítá jakoukoli vinu. Ovšem církev má jednu zbraň. Pohrozí mu vypovězením ze svých řad. To je pro hluboce věřícího de Raise něco nepředstavitelného. Proto promluví. I se všemi detaily.

S krádežemi chlapců se netají

„Naše děti kradou zlí démoni,“ myslí si lidé z okolí de Raisova sídla. Čas od času zmizí dítě, obvykle hezký modrooký chlapec. Dvě a dvě dohromady si zdejší obyvatelé dávají až ve chvíli, kdy zjistí, jak baron cestuje z jednoho svého hradu na druhý.

Jeho cesty se totiž vždy podezřele kryjí se zmizením dalšího dítěte. Jakmile se někde objeví, všichni mohou vzít jed na to, že některá z místních poddanských rodin brzy přijde o svého potomka. Pojmou podezření hraničící až s jistotou. Jenže mlčí.

Bojí se proti mocnému šlechtici cokoli říci. A tak tajemství zůstává dlouho skryto. „Kradl jsem malé chlapce,“ přiznává nakonec při církevních výsleších skutečně Gilles. Ovšem s detaily svých zlodějských úmyslů se nijak netají.

Dítě oblékne do nejlepších šatů

Většinou prostě požádá o půjčení chlapce, který se ale zpátky ke své rodině už nikdy nevrátí. Přesně tak dopadne i 12letý Jeudon, syn machecoulského kožešníka Guillauma Hilaireta.

Chlapec Jeudon s Gillesem důvěřivě odchází na jeho hrad. Ze začátku to pro něj skutečně nevypadá zle. „Chlapec byl hýčkán a oblečen do nejlepších šatů, jaké kdy poznal.

Večer začal velkou hostinou a nadměrným pitím, zejména hippocras (svařené víno s kořením a skořicí – pozn. redakce), které splnilo úlohu podpůrného prostředku.

Pak byl hoch převezen do horní místnosti, kde Gilles přijímal jenom okruh svých blízkých lidí,“ líčí francouzský historik Jean Benedetti, co se dělo poté, kdy si baron de Rais odvedl Jeudona do svých komnat.

Jde o vůbec první zdokumentovaný případ, kdy Gilles prokazatelně zabije dítě. K prvním vraždám dochází přibližně od jara 1432 do jara 1433.

Dobové ztvárnění procesu s Gillesem de Raisem FOTO: Bibliotheke nationale de France / Creative Commons / volné dílo
Dobové ztvárnění procesu s Gillesem de Raisem FOTO: Bibliotheke nationale de France / Creative Commons / volné dílo

Kluky věší na hák

Étienne Corrillaut (?–1440), Gillesův sluha známý jako Poitou, při procesu vypovídá: „Můj pán věšel své oběti pomocí lan na hák, aby jejich pláč nepronikl ven.

Pak onanoval na břicho nebo stehna dítěte.“ Přesně takový osud čeká i Jeudona. Baron se skutečně na chlapci ukájí a chystá se k análnímu styku. Všechno si bere násilím. Je mu úplně jedno, že dítě trpí krutou bolestí.

Vyděšeného chlapce pak utěšuje, že si s ním vlastně jenom hraje. Aby zneuctěný nemohl nikomu prozradit, co se mu přihodilo, zbývá jediné – zbavit se ho. Na to má baron už promyšlený postup.

Své oběti vraždí buď on sám, nebo si bere na pomoc bratrance Gillese de Sillé, případně dalšího sluhu jménem Henriet (?–1440).

Sedá si do teplé krvavé rány

Jeudonovi prořízne hrdlo krátkým silným dvousečným mečem zvaným braquemard. Pak se chystá k análnímu styku.

„Pohrdal pohlavními orgány oběti, nekonečně větší potěšení mu způsobovalo jiné použití přirozeného otvoru než obvyklým způsobem,“ popisuje jeho otřesné praktiky Poitou.

„Když byly děti mrtvé, políbil je, a ty, kteří měli nejhezčí končetiny, držel a obdivoval je. Jejich těla rozřízl a potěšeně se koukal na jejich vnitřní orgány,“ pokračuje sluha ve vyprávění. A jeho slova potvrzuje i sám baron:

„Trhal jsem ještě bijící srdce chlapců, rozpáral jim břicho, očichal je a sedl si do teplé rány,“ líčí bez nejmenší lítosti a studu před tribunálem své ohavné činy.

Svědčí rodiče pohřešovaných dětí

„Měl radost, když viděl, jak umírají a smál se,“ dodává Poitou. Následné pálení mrtvých těl má na starosti on společně s druhým sluhou Henrietem. K likvidaci dochází v krbu.

Šaty se ničí kousek po kousku, aby zápachem spáleného nebudily příliš velkou pozornost.

Poslední zaznamenanou obětí je syn Éonneta de Villeblancheho, zavražděný a spálený v srpnu roku 1440. Pouhý měsíc poté už je proti Gillesovi vzneseno obvinění z vražd, sodomie a kacířství.

Použijí proti němu i jeho kontakty s alchymisty a jinými šarlatány, které volá na pomoc, když shání peníze. Najednou se také najde spousta lidí ochotných proti obviněnému svědčit. Většinou jde o rodiče, kteří jeho rukou přišli o své děti.

Popraven byl v říjnu 1440. FOTO: Bibliotheke nationale de France / Creative Commons / volné dílo
Popraven byl v říjnu 1440. FOTO: Bibliotheke nationale de France / Creative Commons / volné dílo

Znásilnil až 200 obětí

Když se 21. října 1440 ke všemu přiznává a někteří komplicové barvitě popíšou průběh vražd, jsou z toho i soudci tak šokovaní, že nařídí ta nejkrutější líčení v záznamech vynechat. I tak je důkazů o jeho vině víc než dost.

Dodnes není známo, kolik obětí Gilles de Rais krutým způsobem utýral. Počty se pohybují od 80 do 200, přičemž pravděpodobnější je vyšší číslo. Některé odhady mluví o dokonce až 600 obětech.

Šlo o děti ve věku 6 až 18 let s převahou chlapců, ovšem vyskytovaly se mezi nimi i dívky. 23. října 1440 si vyslechnou rozsudek smrti sluhové Poitou a Henriet, o dva dny později sám Gilles. Oběšen je 26. října 1440 dopoledne společně se svými sluhy. Jejich mrtvá těla stráví plameny, baron je řádně pohřben.

Foto: Eloi Firmin Feron / Creative Commons / volné dílo, Selbymay / Creative Commons / CC BY-SA 3.0, Bibliotheke nationale de France / Creative Commons / volné dílo
Související články
Svět zločinu
Místo špekáčků opékal orgány obětí
Právě zavraždil dva malé chlapce. To je pro něj ale teprve začátek. Nad jejich zkrvavenými mrtvolami onanuje. Následně z těl vyjme vnitřnosti, které si upeče na ohni a sní.  Hrdly. Tak se jmenuje vesnice v okrese Litoměřice, kde přijde na svět Josef Kulík (*1930).  Hochova životní cesta rozhodně není snadná. Je ještě malý, když mu umírá […]
Svět zločinu
Dívka, která nesměla vyslovit své jméno
Kalifornští manželé Phillip a Nancy Garridovi unášejí v roce 1991 jedenáctiletou blondýnku Jaycee Dugardovou. Vězní ji osmnáct let a Garrido s ní za tu dobu zplodí dvě děti, Angel a Starlet. Dívka si ke svým únoscům přesto vypěstuje podivný, ale láskyplný vztah. Je ráno desátého června roku 1991. Jedenáctiletá Jaycee Dugardová, oblečená do své oblíbené […]
Svět zločinu
Jiří Dvořák: Pomstychtivý stařík útočil kyselinou, nastražil bombu a zastřelil úřednici
Na jedné straně je to inteligentní člověk. Na straně druhé jeho veškeré znalosti a zkušenosti přebíjejí emoce. Zloba, nenávist, touha po pomstě. A tak se jednoho dne vydá na vražednou výpravu. Má seznam smrti, který začne naplňovat.   Když se tento kluk narodí, dostává jméno a příjmení, které u nás má svého času kdekdo. Jmenuje […]
Svět zločinu
Utrpení v drápech Černého pantera
Ztichlým výstavným domem se uprostřed noci tiše plíží maskovaný muž. Přišel unést bohatou dědičku. Náhoda mu přihraje do cesty její dceru, a tak opouští vilu se zcela jinou kořistí, než pro kterou si přišel. Výkupné ale bude požadovat stejně. Do prvních deseti let věku je Donald Nappey jen jeden z tisíců obyčejných anglických kluků. Jenže […]
reklama
záhady a tajemství
Vnuknutí svaté Anny: Skutečně vyléčila slepého rolníka?
V naší republice se nachází celá řada poutních míst, která měla být svědkem mnoha zázračných vyléčení. Jedno z nich najdeme rovněž v blízkosti Prahy, přibližně jeden kilometr od obce Strančice. Vnuknutí svaté Anny Roku 1820 měl prý jakýsi velice zbožný rolník, jenž byl postižen slepotou, vnuknutí od svaté Anny, aby šel do lesa Jedlovce, kde […]
Evropský unikát? Neolitické srdce Orknejí!
Starší než Stonehenge a pyramidy v Gíze, zachovalá div ne jako Vesuvem pohřbené Pompeje. Tak se často hovoří o unikátní kamenné neolitické osadě Skara Brae na západním pobřeží orknejského ostrova Mainland.   Žije se tu zhruba mezi lety 3180 př. n. l. až 2500 př. n. l. A nejde o žádné chatrče. Desítka kamenných seskupených […]
Tajemství smrti Jamese Deana
Patřil jim svět, jenže pak jejich život náhle ukončila dopravní nehoda. Ať už za ní stálo nezvládnutí řízení kvůli sjetým pneumatikám, mrtvice za volantem nebo srážka s autobusem, tyto hvězdy filmového a hudebního nebe zaplatily za osudovou chybu nejvyšší cenu. Čí život vyhasl na silnici a proč? Maminka mu umírá na rakovinu, když je mu pouhých […]
Stendhalův syndrom: Jak se projevuje nemoc z umění?
Do Florencie jezdí lidé z celého světa za úžasnými uměleckými díly a kulturními zážitky. Na některé ovšem prožitek krásna dolehne tak silně, až skončí s kombinací nepříjemných příznaků v péči lékařů. Co podivný stav způsobuje? Zrychlený tep, pocení, závratě, úzkost, bludy, mdloby, a někdy i panický záchvat. To jsou náhlé symptomy, se kterými se lidé dostávají do nemocnice Santa Maria […]
reklama
historie
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Versailles v číslech: Od sídla moci po muzeum dějin
Zámek jako z nejkrásnější pohádky je svědkem pohnutých dějin od doby, kdy se Francie stává významnou velmocí až po dramatický úpadek monarchie. Ve Versailles se však rozhoduje i o osudu jiných států. Impozantní sídlo ve Versailles je jednou z nejcennějších památek Francie, která je od roku 1979 zapsána na seznamu památek UNESCO. A také patří […]
Cholera: Detektivní pátrání s klikou
Lékař, který odhalí tajemství cholery si dá světu návod jak se s nemocí vypořádat, objevení skutečné příčiny nemoci se však nedožije. I tak ovšem dokázal změnit svět a vymýtit v civilizovaném světě jednu z nejděsivějších nemocí. Stejně jako s tuberkulózou, je to v první polovině 19. století i s cholerou. Většina lékařů zastává teorii miasma, a považuje ji […]
Tuberkulóza: Módní guru, zabiják i cestovka
„Má drahá, kořím se vaší alabastrové pleti i útlému pasu. Jste ztělesněním krásy,“ šeptá obdivně mladý muž. „Oh, děkuji,“ zašeptá dívka a vykašle do kapesníčku trochu krve. Má tak rozmanité symptomy, že až do 19. století nikdo netuší, že jde o jednu a tutéž nemoc. To mění svými objevy až francouzský lékař René Laënnec (1781–1826) […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Vášnivý drink
tisicereceptu.cz
Vášnivý drink
Vyjádřit lásku lze mnoha způsoby. A k těm nejstylovějším patří koktejl plný neodolatelné chuti. Připravte si drink Red Valentine s rumovou lahůdkou Diplomático a prožijte se svým milovaným protějškem
Mrtví s olověnou maskou: Co zabilo dva podivínské elektrikáře?
enigmaplus.cz
Mrtví s olověnou maskou: Co zabilo dva podivínské elektrikáře?
Na kopci Morro do Vintém v Brazílii byli nalezeni dva mrtví muži. Co je zabilo, nebylo jasné. Jejich obličeje byly zakryty olověnými maskami a u sebe měli jen papír popsaný čísly a lísteček s instrukc
Udělali Taxisové z císaře dlužníka?
historyplus.cz
Udělali Taxisové z císaře dlužníka?
Císař Matyáš je rudý zlostí. Bohatství státní kasy povážlivě klesá a jemu je jasné, kdo v tom má prsty. „Ti proklatí Taxisové,“ praští rukou do stolu. Právě oni se totiž starají o provoz poštovních linek, výdaje na jejich údržbu ale neplatí. Do kapsy jim plynou jen tučné zisky! Počátky výměny informací sahají hluboko do historie. Stálé
Straka zlodějka mi přinesla vzácný náramek
skutecnepribehy.cz
Straka zlodějka mi přinesla vzácný náramek
Seděla jsem na terase a byla bezradná. V tom přiletěla až ke mně straka, která upustila svůj lup a zmizela… Nad mou hlavou proletěl velký pták, zakroužil nad terasou a pak přistál na stromě. Seděla jsem tam smutně a kouřila cigaretu za cigaretou. Přišla jsem o místo, byla už tři měsíce na podpoře a manžel byl v částečném
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
epochanacestach.cz
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned
V Indii byly objeveny pozůstatky hada, který mohl být nejdelším na světě
21stoleti.cz
V Indii byly objeveny pozůstatky hada, který mohl být nejdelším na světě
Za hadího rekordmana byl dosud považován Titanoboa cerrejonensis, jehož pozůstatky byly objeveny v roce 2002 v severovýchodní Kolumbii. Žil zhruba před 60 miliony let a dle odhadů mohl měřit kolem 13
Krize mezi Benešovou a Matonohou snad nekončí?
nasehvezdy.cz
Krize mezi Benešovou a Matonohou snad nekončí?
Už dlouho se povídá, že manželství herečky Lucie Benešové (49) a herce Tomáše Matonohy (53) balancuje na hraně rozchodu. Herečka si nedávno vyrazila na dovolenou do luxusních lázní, kdo si ale mysle
Křehký koláč s mřížkou
panidomu.cz
Křehký koláč s mřížkou
Tento koláč vypadá dokonale, ale i tak chutná. Do tvarohu můžete zamíchat dvě lžíce máku nebo do něj vmíchat ovoce. Zdobit můžete také čerstvým ovocem, třeba jahodami. Ingredience na 1 formu Na těsto 300 g hladké mouky 150 g másla 1 vejce 1 žloutek 1 lžička nastrouhané citronové kůry 100 g moučkového cukru 1 lžička prášku do pečiva
Superleggera 80: Jachta inspirovaná klasickými sporťáky
epochalnisvet.cz
Superleggera 80: Jachta inspirovaná klasickými sporťáky
Nizozemská loděnice Oceanco stojí za celou řadou oslňujících lodí. Nyní odhalila novou superjachtu ze série Simply Custom, která vznikla ve spolupráci s italským návrhářským studiem HotLab. Novinka pokřtěná Superleggera 80 se vyznačuje exteriérem inspirovaným sportovními vozy z 60. let a opulentním interiérem připomínajícím luxusní penthouse.   Může se zdát trochu nepatřičné pojmenovat ohromující trup osmdesátimetrové
Kincugi: japonské umění slepovaných talířů v restauraci The Artisan
iluxus.cz
Kincugi: japonské umění slepovaných talířů v restauraci The Artisan
Moderní česká restaurace The Artisan spojuje gastronomický zážitek s uměleckým dotekem prostřednictvím japonské techniky Kincugi. Výborné pokrmy si teď hosté mohou vychutnat i přímo z originálních tal
Jak se žilo kdysi – Česká republika
nejsemsama.cz
Jak se žilo kdysi – Česká republika
Toužíte se projít po živém muzeu, kde na vás dýchne duch dávné doby? Vyrazte do skanzenu! V Čechách i na Moravě jich najdete několik a mnohé z nich jsou unikátní. Obvykle bývá v místě připraven doprovodný program, který dokreslí atmosféru místa a přinese vám neobyčejné zážitky. Muzeum lidových staveb Kouřim Stavitelské památky z území středních, východních a severních Čech najdete v Kouřimi