Domů     Panama Papers aneb Mocní chtějí ještě víc
Panama Papers aneb Mocní chtějí ještě víc
17.10.2020

Jsou to zhruba čtyři roky, kdy vypukla jedna z největších kauz souvisejících s daňovými ráji. A i když už od té doby případ zvaný Panama Papers tak trochu vyšuměl, svého času šlo o obrovský skandál, který prakticky nemá obdoby. Co přesně stálo za odhalením, které stálo křeslo i některé vlivné politiky?

Německý novinář píšící pro list Süddeutsche Zeitung Bastian Obermayer (*1977) si právě se zaujetím prohlíží zvláštní e-mail. „Dobrý den. Tady John Doe. Máte zájem o jistá data? Rád se podělím,“ stojí v něm. Obermayer zpozorní.

John Doe totiž ve světě investigativní žurnalistiky obvykle označuje člověka, který tají z různých důvodů svoji identitu. Následuje poměrně rychlá a věcná komunikace.

Anonymní pisatel posílá první soubory týkající se argentinských politiků, kteří vyváděli peníze ze země skrze firmy zaregistrované panamskou kanceláří Mossack Fonseca.

„Firma je jedním z největších poskytovatelů anonymních schránkových firem a nemá zrovna pověst, že by si zákazníky váhavě vybírala,“ píše ve své knize o Panama Papers Obermayer s tím, že firem této kanceláře využívají ti nejbohatší, aby zastřeli své obchody.

Ona sama to však dlouhodobě odmítá a není možné jí to dokázat. Tedy až doteď.

Firma Mossak Fonseca sídlila v Panama City.
Firma Mossak Fonseca sídlila v Panama City.

Stopy vedou do vysoké politiky

Komunikace mezi novinářem a jeho anonymním zdrojem pokračuje. Přicházejí další a další dokumenty a Obermayerovi je jasné, že se před ním odkrývá doslova monumentální kauza.

V redakci je k případu přidělen ještě jeden novinář, jinak ale panuje snaha o maximální utajení a opatrný přístup k informacím.

První pátrání se točí kolem obchodu ruského prezidenta Vladimira Putina (*1952), který taktéž figuruje v prvních zaslaných dokumentech. V materiálech se objevuje jméno jeho nejlepšího přítele ve spojení hned se třemi tzv.

offshorovými firmami – tedy fiktivními společnostmi založenými v daňových rájích. Další dokumenty se pro změnu týkají bývalého vysoce postaveného muže společnosti Siemens nebo již zmíněných argentinských politiků.

Jenže postupně chodí další a další data a brzy je jasné, že počet lidí i firem, kterých se tato kauza týká, jde do tisíců.

Kancelář Mossack Fonseca v roce 2018 ukončí svou činnost.
Kancelář Mossack Fonseca v roce 2018 ukončí svou činnost.

Jak to funguje?

Rozjíždí se velké investigativní pátrání opírající se o 11,5 milionu tajných dokumentů uniklých právě z panamské společnosti Mossack Fonseca. Novináři postupně rozklíčují principy, které stojí prakticky za všemi obchody.

Klientem je téměř vždy firma či podnikatel, jenž má zájem o koupi offshorové firmy. S panamskou společností naváže kontakt prostřednictvím banky nebo právníka.

Ten za klienta domluví, ze které země má schránková firma pocházet (nejčastěji jsou ve hře Britské Panenské ostrovy, Panama či Bahamy, ale výjimkou nejsou ani některé severoamerické státy nebo třeba Nizozemsko), a následně i vyřídí všechny náležitosti koupě.

Pak už mohou začít téct peníze – obvykle z účtů dané firmy na nevystopovatelný a právně nenapadnutelný účet oné koupené offshorové firmy. Mossack Fonseca dodá zpravidla i fiktivní ředitele daných firem.

I ti jsou obvykle nedohledatelní a slouží jako zástěrka, za kterou se může snadno schovat pravý vlastník, jenž má díky plné moci přístup ke všem účtům či trezorům.

Kauza ukázala na politiky z celého světa.
Kauza ukázala na politiky z celého světa.

Světová kauza

Dokumentů od anonymního zdroje postupně přibývá, až jde nakonec o stovky a stovky gigabytů dat, které je navíc třeba ještě kódovat. Zatímco novináři řeší, jak se s tím technicky vypořádat, snaží se přijít také na důvod, proč jim onen zdroj informace poskytuje.

„Mám pocit, že to musím udělat, protože k tomu mám možnost. Probíhá tam šílené množství kriminálních aktivit,“ odpovídá onen neznámý vystupující pod přezdívkou Joe Doe. Časem je jasné, že jde o něco mnohem většího než o kauzu pro jedny německé noviny.

Data jsou poskytnuta také Mezinárodnímu konsorciu investigativních novinářů, čímž se z toho stává skutečně celosvětová kauza. Dokumenty postupně zkoumá přes 400 novinářů ze 107 mediálních agentur a z 80 zemí.

Vše ale trvá ještě několik měsíců, až 3. dubna 2016 vychází první článek společně se 149 uniklými dokumenty.

Islandský expremiér Sigmundur Gunnlaugsson
Islandský expremiér Sigmundur Gunnlaugsson

Rozsah překvapí

Svět je na malou chvíli v šoku. Všichni věděli, že mocní často ukrývají své příjmy v šedivé zóně daňových rájů.

Že obcházejí pravidla svých zemí, aby maximalizovali svůj profit, a čas od času využívají offshorových firem i jako krytí pro své nelegální aktivity. Všichni to věděli, ale přesto veřejnost překvapilo, jak rozšířený a propracovaný tento systém je.

„Úspěch společnosti Mossack Fonseca byl dán mezinárodní sítí účetních firem a prestižních bank, které si ji najímaly ke správě financí bohaté klientely.

Hlavními hybateli těchto těžko kontrolovatelných daňových rájů jsou právě banky,“ píší už 4. dubna ve svém textu australské novinářky Lisa Mainová a Elise Worthingtonová.

Si Ťin-pching
Si Ťin-pching

Banky i prezidenti

Informace o firmě Mossack Fonseca začínají plnit stránky novin hned v následujících dnech. Záhy je zřejmé, že kancelář spolupracuje s více než pěti stovkami poboček bank, z nichž většinu záhy čeká vyšetřování a často i všemožné pokuty.

HSBC, Deutsche Bank, Société Générale, Credit Suisse. To všechno jsou velké bankovní domy čelící obrovskému tlaku a podezření z praní peněz. Skandál jde však dál a dostává se na politickou úroveň.

Na seznamu podezřelých z využívání šedé zóny daňových rájů jsou vládní špičky či blízcí příbuzní vysokých politiků z více než 40 zemí světa.

Nechybí mezi nimi teď už ukrajinský exprezident Petro Porošenko (*1965), který do daňového ráje odsunul svou firmu Roshen, či argentinský prezident Mauricio Macri (*1959), jenž pro změnu odkláněl příjmy ze stavebního průmyslu.

A výčet zasažených může pokračovat. Skandál se nevyhýbá saúdskému králi, katarskému emírovi nebo třeba fotbalové superhvězdě Lioneli Messimu (*1987).

Další pátrání pak ukazuje kupříkladu na okolí již zmíněného ruského prezidenta, na jméno švagra čínského prezidenta Si Ťin-pchinga (*1953) nebo otce bývalého britského premiéra Davida Camerona (*1966).

Databáze obsahuje i 272 jmen osob a firem, které nějakým způsobem souvisejí s Českou republikou. Důkladné pátrání odhaluje v souvislosti s fiktivními firmami například jméno Jiřího Malivánka.

Zdánlivě obyčejný terapeut je majitelem offshorových firem spravujících akcie desítek českých podniků včetně ČKD. Podle investigativců však funguje jen jako zprostředkovatel.

Vyvádění peněz do tzv. daňových rájů, to je hlavní podstatou celé kauzy.
Vyvádění peněz do tzv. daňových rájů, to je hlavní podstatou celé kauzy.

Rozsáhlé důsledky

I když se v současnosti zdá, že celá kauza tak trochu vyšuměla, není to tak úplně pravda. Vyšetřování jednotlivých dílčích kauz probíhá doteď a zásadní dopad mělo odhalení i na samotnou kancelář Mossack Fonseca.

Celosvětový skandál ohledně obcházení daní jí totiž způsobil takové škody, že ke konci března 2018 definitivně ukončila svou činnost. Kauza také stála kariéru některé vysoce postavené politiky.

Rezignoval po ní kupříkladu islandský premiér Sigmundur Gunnlaugsson (*1975) nebo španělský ministr průmysl José Manuel Soria (*1958).

Velké kritice se nevyhnula ani samotná Panama, které hrozilo, že se dostane na černou listinu jako nespolupracující daňový ráj. Země tak nakonec podepsala mezinárodní daňovou dohodu, která z ní offshorové firmy de facto vyhnala.

Po stopách daňových úniků se díky kauze navíc pustily daňové úřady v 82 zemích. Výsledek? Řada podezřelých a vymáhání stovek milionů dolarů.

Foto: Shutterstock, Wikimedia. Autor: Filip Appl.
Související články
Zajímavosti
Překvapivá historie: Proč se chodilo na poutě?
Chtěli byste jít pěšky víc než tisíc kilometrů do slavného kostela? V některých dobách našich dějin bylo dlouhé putování na posvátná místa obvyklé. Proč se na ně lidé vydávali a co si od toho slibovali? V knihách, příbězích i pohádkách odedávna nacházíme zmínky o lidech, kteří v chatrném oděvu, s mošnou přes rameno a holí kamsi kráčejí. Jsou to poutníci. Přestože se v minulosti […]
Zajímavosti
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
Zajímavosti
Sůl nad zlato? Kde se bere jedna z nejdůležitějších surovin?
Všichni tu scénu z legendární pohádky známe. Když moudrá princezna Maruška řekne svému otci-králi, že má pro ni cenu jako sůl, rozpoutá to nevídané události, během kterých se ukáže, jak moc je tato komodita důležitá. Je tomu tak ale doopravdy? A jak to vlastně s výrobou soli vypadalo dřív a jak je to dnes? Sůl je tady […]
Zajímavosti
Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
Největší přehradní katastrofa v českých dějinách se odehrála před 107 lety a vyžádala si 65 lidských životů. Ani ne rok po kolaudaci přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách došlo k jejímu protržení a voda, která se z ní vyvalila do údolí, za sebou zanechala zničené domy a mrtvé. Co se tehdy v okolí […]
reklama
zajímavosti
Proč je tak těžké zlechtat sám sebe?
Když se někdo dotkne naší kůže, dotkne se zároveň našeho mozku. Oba dva orgány jsou v neustálém dialogu. Mozek, který veškeré informace poskytované kůží přijímá a zpracovává, nevnímá jenom to, co cítí, ale také, jaké by to mělo být. Důvěrný dotek od milence proto vyhodnotí jinak než stejný kontakt od cizího člověka v městské hromadné […]
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Většina drahých kamenů má za sebou stovky či tisíce let, po které je lidé obdivují. Může být proto překvapením, že od objevu jednoho z nejvzácnějších drahokamů uplynulo teprve 57 let. Na světě přitom existuje jen jediný jeho zdroj a očekává se, že bude vyčerpán během následujících 20 až 30 let. Jak název tohoto kamene napovídá, […]
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
Užitečný lógr: Hnojí, čistí i předpovídá budoucnost
Než umyjete šálek, zkuste si rozmyslet, jestli by se vám kávová sedlina k něčemu nehodila. Můžete ji použít třeba na zahradě, při úklidu domácnosti, k vylepšení složení betonu nebo péči o pleť. V průmyslu ji testují na všechny možné způsoby a získává body v mnoha výrobních odvětvích. Když si milovníci mleté kávy vypijí svůj šálek, […]
reklama
věda a technika
Problém jménem akné: Pomůže klid i lepší skladba jídelníčku
Acne vulgaris (česky trudovitost, případně trudovina), běžně nazývané akné, je jedno z nejčastějších chronických onemocnění kůže a vůbec nejčastější kožní onemocnění v pubertě. Nejméně jednou v životě akné postihne 85 až téměř celých 100 procent lidí. Akné je nejběžnější během puberty; obtěžuje více než 85 procent mladistvých a často bohužel přetrvává až do dospělosti. Příčinou […]
Space Shuttle: Smělé plány nevyjdou
Píše se startu 28. ledna 1986. Den, který se do historie kosmonautiky zapíše černou tužkou. Raketoplán Challenger se odlepuje od země, ale pouhých 73 sekund od startu prohoří spoj mezi dvěma částmi SRB. Ten špičkou prorazí nádrž a ozve se exploze.   Dominový efekt na sebe nenechá čekat. Druhá exploze je likvidační. Na nebi zůstane […]
Databáze plastů je na světě: Obsahuje přes 16 000 chemikálií
Sdílíme s nimi každou část našich životů, o jejich složení toho ale víme málo. Evropský Projekt PlastChem se rozhodl všechny chemikálie obsažené v plastech spočítat, a číslo překvapilo i největší pesimisty. To je ta špatná zpráva. Dobrá naopak je, že celosvětová dohoda o ukončení plastového zamoření je na dohled.   Plastový svět už neokupují jenom barbíny, sami […]
Nově objevené části lidského těla
Až do konce středověku představoval vnitřek lidského těla 13. komnatu. Po několika staletích důkladného „pitvání“ se v něm rozlišujeme dnes 78 lidských orgánů. Toto číslo ale nemusí být konečné. Jak dokazuje stále pokročilejší technika, lidská anatomie má stále čím překvapit.   Nový orgán bolesti – tak v nedávné době výzkumníci ze Švédska označili Schwannovy buňky, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kde leží hrob abatyše Mlady?
historyplus.cz
Kde leží hrob abatyše Mlady?
Archeologové důkladně prozkoumávají ostatky, vyzvednuté z hrobu č. 110 na pohřebišti svatojiřského kláštera na Pražském hradě. Dlouhá léta se vědci domnívali, že patří abatyši Anežce Přemyslovně, nevlastní sestře Přemysla Otakara I., která zemřela roku 1228. Teď se ale zdá být všechno jinak… Datování kosterních ostatků, odhalených v hrobě č. 110, určuje, že jejich majitel či
Záhada mých skvrn na rukou
skutecnepribehy.cz
Záhada mých skvrn na rukou
Od dětství jsem trpěla záhadnou nemocí. Nikdo mi nedokázal pomoci. Až minulý život ukázal příčinu. Prvně se mi to stalo jako miminku a s naprostou pravidelností se ten nevysvětlitelný „problém“ opakoval každý rok – vždy ve stejném období. Tu záhadnou nemoc nedokázal nikdo nikdy rozluštit, až do mých třiatřiceti let. Do roka a do dne V čem spočívala ta
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
nejsemsama.cz
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
Tehdy jsem byla sama ještě dítě! Pozdě jsem litovala, že jsem své miminko dala k adopci, ale neměla jsem na výběr. Po letech si mě však našlo! Je to tak dávno, a přesto se na to nedá zapomenout! Stále to strašně bolí. Bylo mi šestnáct, když jsem se zamilovala do vojáka, který sloužil v našem městě. Myslela jsem
Asijské nudle s vepřovým masem
tisicereceptu.cz
Asijské nudle s vepřovým masem
Co nesmí chybět v žádném asijském pokrmu? Především chilli, které dodá pokrmu ten správný říz, čerstvé bylinky, křupavá zelenina a sezamová semínka. Suroviny 200 g vepřových nudliček (například
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
epochalnisvet.cz
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
Vědci nalezli v třetihorním baltském jantaru důkazy, že nejen vzhled hmyzu, ale také jeho chování je konzervováno desítky milionů let. Přibližně před 40 miliony let se termití pár druhu Electrotermes affinis zrovna věnoval námluvám, když uvízl v lepkavé pryskyřici stromu a navždy zůstal uvězněn ve zkamenělém jantaru. Tato dosud jediná známá fosilie páru termitů poskytla
Milionářské sny o medu
iluxus.cz
Milionářské sny o medu
Milionáři často dostanou, co chtějí, a Sir Jim Ratcliffe, spolumajitel Manchester United, je toho dokonalým příkladem. Po osmnáctiměsíčním boji o plánování vyhrál spor se sousedem ohledně úlů a teniso
Vranová Lhota a Vraní Hora: Skutečně jsou tato bývalá sídla útočištěm duchů?
enigmaplus.cz
Vranová Lhota a Vraní Hora: Skutečně jsou tato bývalá sídla útočištěm duchů?
Obec Vranová Lhota leží v údolí říčky Třebůvky v okrese Svitavy. V obci stojí tvrz, o níž první písemná zmínka pochází z roku 1406. Jedná se o původní středověkou stavbu s gotickou a renesanční přesta
Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
panidomu.cz
Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
… králem všech květin je špenát, zpíval kdysi slavný zpěvák. Špenát je ale vskutku populární listová zelenina, která se používá téměř ve všech světových kuchyních. Z dětství si jej určitě pamatujete jako poměrně neoblíbenou přílohu k masu a naopak milované jídlo Pepka námořníka, kterému plechovka špenátu vždycky spolehlivě pomohla dodat mimořádné síly. Vědci docela nedávno
U viru ptačí chřipky byly zjištěny nové mutace
21stoleti.cz
U viru ptačí chřipky byly zjištěny nové mutace
Podle nové, dosud nerecenzované studie získal virus ptačí chřipky, který momentálně šíří mléčnými farmami ve Spojených státech, desítky nových mutací. A to včetně těch, které jej mohou učinit schopněj
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Je zamilovaný do Kohoutové?
nasehvezdy.cz
Je zamilovaný do Kohoutové?
Někdy se stává, že se do sebe během natáčení zamilují dva herečtí kolegové. Možná je to i případ Bereniky Kohoutové (33) a Filipa Blažka (50), kteří hrají zamilovanou dvojici v seriálu Jedna rodina.