Domů     Proč nacisté nenáviděli českého vědce Aleše Hrdličku?
Proč nacisté nenáviděli českého vědce Aleše Hrdličku?

V roce 1872, když je Alešovi Hrdličkovi třináct let, rozhodne jednoho dne v Humpolci jeho otec truhlář: Odjedeme do Ameriky, vydělám tam mnohem víc peněz než v Čechách.“ Celá rodina proto odplouvá do New Yorku. Jenže když se vylodí, žádná pohádka o štěstí nalezeném v Americe se bohužel nekoná.

Jediná práce, kterou se otci podaří sehnat, je v tabákové továrně.

Aleš Hrdlička(1869 – 1943) tam nastupuje s ním, aby rodina získala co nejvíc peněz. „Po deset hodin denně, mezi hochy a děvčaty vesměs staršími, jimž jsem ani slova nerozuměl – ač toto poslední bylo snad mým štěstím, píše nešťastný Aleš o každodenní dřině svému učiteli do Humpolce.  

Mladík Hrdlička nemá jednoduchý start. V Americe začíná v tabákové továrně, potom se rozhodne pro studium medicíny.
Mladík Hrdlička nemá jednoduchý start. V Americe začíná v tabákové továrně, potom se rozhodne pro studium medicíny.

Lékařem díky nemoci 

Na první pohled to sice vypadá, že se už navždy zahrabe v tabákových listech, ale mladý Hrdlička se naštěstí nevzdává. Poradí si i s neznámou řečí – po večerech se učí anglicky.  „Budeš studovat obchodní školu,“ oznámí otec osmnáctiletému Alešovi.

Místo školních lavic ale mladíka čeká nemocniční postel. Onemocní tyfem, který se zkomplikuje se zápalem plic a pohrudnice.

V nemocnici stráví dlouhou dobu, během které fascinovaně pozoruje práci lékařů. Medicína ho zaujme, a když se uzdraví, má o svém dalším životě jasno. „Budu lékařem,“ oznámí otci a v roce 1889 se zapisuje na newyorskou Eclectic Medical College (lékařská fakulta).  

Aleš Hrdlička se účastní mnoha odborných konferencí. Zde na konferenci Smithsonianova Institutu v únoru 1927. V osmé řadě úplně vpravo.
Aleš Hrdlička se účastní mnoha odborných konferencí. Zde na konferenci Smithsonianova Institutu v únoru 1927. V osmé řadě úplně vpravo.

Nadšenec pro lebky 

O pět let později složí v Baltimoru (největší město amerického státu Maryland) úspěšně závěrečné zkoušky a nastupuje na svou první lékařskou praxi do ústavu pro mentálně postižené v Middletownu ve státě Connecticut. Při ošetřování nemocných se setkává s antropometrií, vědou o měření člověka, která je tehdy ještě v plenkách.

Hrdličku ale zkoumání lidských proporcí zaujme. Větu „Ještě potřebuji proměřit vaši lebku,“ slýchají jeho pacienti velice často. Doslova se vyžívá v posuzování tvarů lebky a rysů v obličeji. I když soukromá lékařská praxe by mohla být hodně výnosná, mnohem víc Hrdličku láká objevovat neznámé.

Sice má hluboko do kapsy, ale nakonec stejně dává přednost vědecké medicíně. Vybral si proto tu správnou dobu. 

Teorie Charlese Darwina o původu člověka se stávají předmětem ostrých vědeckých sporů.
Teorie Charlese Darwina o původu člověka se stávají předmětem ostrých vědeckých sporů.

Hádají se o Darwina 

Vědecké kruhy se zrovna hádají, protože britský přírodovědec Charles Darwin (1809 – 1882) v roce 1859 uveřejnil teorii o původu člověka. Je to pravda nebo ne? Argumenty proti i proti létají vzduchem. Zatímco odborníci diskutují, Hrdlička pracuje.

Stává se antropologickým poradcem ve Státním patologickém ústavu v New Yorku.

I to je mu ale málo. „Ke skutečně kvalitní vědecké práci musím mít co nejvíc měření, která bych mohl porovnávat,“ uvědomuje si, a proto v roce 1896 vyráží do Evropy.

Obíhá nemocnice, univerzity, pohřební ústavy i muzea a měří a měří… Výlet na starý kontinent se mu vyplatí, studuje stovky lidských kostí a v Paříži potká svoji životní lásku.

Seznámí se tam s Marií Stricklerovou, kterou si vezme za ženu. Bohatá nevěsta se hodí, konečně nemusí být pořád někde zaměstnaný a může se svobodně věnovat vědě. 

Vědec Hrdlička se zaměří na antropologii.
Vědec Hrdlička se zaměří na antropologii.

Indiáni – příbuzní Asiatů 

V roce 1898 začíná Hrdlička vyprávět svůj indiánský příběh, starý několik desítek tisíc let. Tak daleko sahá historie, během které se Indiáni dostali do Ameriky.

Na výzkumných cestách v Severní Americe ale i v mnoha dalších zemích stráví Aleš s přestávkami téměř dvacet let. „Indiáni přišli do Ameriky z Asie.

Asi před 30 000 lety přešli přes Beringovu úžinu na Aljašku, tvrdí přesvědčivě. Na Zemi je tenkrát poslední doba ledová. Neexistují zatím kontinenty Amerika ani Asie, jak je známe dnes.

Hladina moří je mnohem níž a oba světadíly spojují skály, po kterých se prý vydali Indiáni. Stopovali zvěř a dostávali se stále dál a dál do Severní Ameriky. „Všechno lidstvo je jednoho původu,“ argumentuje svými antropologickými výzkumy v roce 1926.  

Patří také mezi velké vlastence. S ostatními osobnostmi bojuje za vznik Československa - snímek z roku 1917, Aleš Hrdlička úplně vlevo.
Patří také mezi velké vlastence. S ostatními osobnostmi bojuje za vznik Československa – snímek z roku 1917, Aleš Hrdlička úplně vlevo.

Naštve nacisty 

Ve světě vědy si sice svými teoriemi získá respekt, ale popudí proti sobě německé nacisty.

Když fašisté mluví o „méněcenných rasách“, nad nimiž ční germánský nadčlověk, modrooký blondýn s ostrým nosem a světlou pletí, Hrdlička jim ve výsledcích svého výzkumu vlastně říká, že jejich ideální blonďák klidně mohl pocházet z Afriky.

To se Hitlerovi vůbec nelíbí.  „Mnichovská dohoda je zrada,“ nebojí se navíc vědec vyslovit svůj názor na začátku 2. světové války. Píše kvůli tomu i americkému prezidentovi Franklinu Delanu Rooseveltovi (1882 – 1945) a neváhá zajet ani do Londýna, kde navštíví československého prezidenta Edvarda Beneše (1884 – 1945) a podpoří ho v boji proti nacistům. 

Na jeho názory ovšem doplatí jeho jmenovec starosta Humpolce Emil Hrdlička (*1894), kterého Němci popraví na střelnici v pražských Kobylisích během Heydrichiády 3. července 1942. Aleš umírá v roce 1943 ve Washingtonu.  

Foto: wikipedia.org
Související články
Věda a technika
Problém jménem akné: Pomůže klid i lepší skladba jídelníčku
Acne vulgaris (česky trudovitost, případně trudovina), běžně nazývané akné, je jedno z nejčastějších chronických onemocnění kůže a vůbec nejčastější kožní onemocnění v pubertě. Nejméně jednou v životě akné postihne 85 až téměř celých 100 procent lidí. Akné je nejběžnější během puberty; obtěžuje více než 85 procent mladistvých a často bohužel přetrvává až do dospělosti. Příčinou […]
Věda a technika
Space Shuttle: Smělé plány nevyjdou
Píše se startu 28. ledna 1986. Den, který se do historie kosmonautiky zapíše černou tužkou. Raketoplán Challenger se odlepuje od země, ale pouhých 73 sekund od startu prohoří spoj mezi dvěma částmi SRB. Ten špičkou prorazí nádrž a ozve se exploze.   Dominový efekt na sebe nenechá čekat. Druhá exploze je likvidační. Na nebi zůstane […]
Věda a technika
Databáze plastů je na světě: Obsahuje přes 16 000 chemikálií
Sdílíme s nimi každou část našich životů, o jejich složení toho ale víme málo. Evropský Projekt PlastChem se rozhodl všechny chemikálie obsažené v plastech spočítat, a číslo překvapilo i největší pesimisty. To je ta špatná zpráva. Dobrá naopak je, že celosvětová dohoda o ukončení plastového zamoření je na dohled.   Plastový svět už neokupují jenom barbíny, sami […]
Věda a technika
Nově objevené části lidského těla
Až do konce středověku představoval vnitřek lidského těla 13. komnatu. Po několika staletích důkladného „pitvání“ se v něm rozlišujeme dnes 78 lidských orgánů. Toto číslo ale nemusí být konečné. Jak dokazuje stále pokročilejší technika, lidská anatomie má stále čím překvapit.   Nový orgán bolesti – tak v nedávné době výzkumníci ze Švédska označili Schwannovy buňky, […]
reklama
historie
Překvapivá historie: Proč se chodilo na poutě?
Chtěli byste jít pěšky víc než tisíc kilometrů do slavného kostela? V některých dobách našich dějin bylo dlouhé putování na posvátná místa obvyklé. Proč se na ně lidé vydávali a co si od toho slibovali? V knihách, příbězích i pohádkách odedávna nacházíme zmínky o lidech, kteří v chatrném oděvu, s mošnou přes rameno a holí kamsi kráčejí. Jsou to poutníci. Přestože se v minulosti […]
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
Bedřich Hrozný: Pokořitel chetitského písma se postaví také nacistům!
Na chodbách panuje nezvyklý ruch, do pracovny rektora doléhají ostré německé povely. Rychle vstane a pohotově dokráčí před budovu, kde zmerčí, jak nacisté nakládají nebohé studenty na korbu auta. Vzduch okamžitě zaplní dunivý profesorský hlas. Cesta k úspěchu je trnitá a pořádně klikatá. Své o tom ví také Bedřich Hrozný (1879-1952). Vědec, jenž rozluští chetitské písmo, […]
Dýmějový mor: Nelítostný revolucionář
Dýmějový mor, který ve 14. století zdevastuje Evropu, lze pojmenovat různě. Ovšem nazvali byste ho revolucionářem? Asi těžko. A přece jím, svým způsobem, je. Epidemie moru, která v polovině 14. Století pustoší Evropu a Asii, vyhubí podle 75 až 200 milionů lidí, což je přibližně třetina nebo v případě druhého údaje více než polovina obyvatel. Vylidní […]
reklama
zajímavosti
Sůl nad zlato? Kde se bere jedna z nejdůležitějších surovin?
Všichni tu scénu z legendární pohádky známe. Když moudrá princezna Maruška řekne svému otci-králi, že má pro ni cenu jako sůl, rozpoutá to nevídané události, během kterých se ukáže, jak moc je tato komodita důležitá. Je tomu tak ale doopravdy? A jak to vlastně s výrobou soli vypadalo dřív a jak je to dnes? Sůl je tady […]
Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
Největší přehradní katastrofa v českých dějinách se odehrála před 107 lety a vyžádala si 65 lidských životů. Ani ne rok po kolaudaci přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách došlo k jejímu protržení a voda, která se z ní vyvalila do údolí, za sebou zanechala zničené domy a mrtvé. Co se tehdy v okolí […]
Proč je tak těžké zlechtat sám sebe?
Když se někdo dotkne naší kůže, dotkne se zároveň našeho mozku. Oba dva orgány jsou v neustálém dialogu. Mozek, který veškeré informace poskytované kůží přijímá a zpracovává, nevnímá jenom to, co cítí, ale také, jaké by to mělo být. Důvěrný dotek od milence proto vyhodnotí jinak než stejný kontakt od cizího člověka v městské hromadné […]
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Většina drahých kamenů má za sebou stovky či tisíce let, po které je lidé obdivují. Může být proto překvapením, že od objevu jednoho z nejvzácnějších drahokamů uplynulo teprve 57 let. Na světě přitom existuje jen jediný jeho zdroj a očekává se, že bude vyčerpán během následujících 20 až 30 let. Jak název tohoto kamene napovídá, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kde leží hrob abatyše Mlady?
historyplus.cz
Kde leží hrob abatyše Mlady?
Archeologové důkladně prozkoumávají ostatky, vyzvednuté z hrobu č. 110 na pohřebišti svatojiřského kláštera na Pražském hradě. Dlouhá léta se vědci domnívali, že patří abatyši Anežce Přemyslovně, nevlastní sestře Přemysla Otakara I., která zemřela roku 1228. Teď se ale zdá být všechno jinak… Datování kosterních ostatků, odhalených v hrobě č. 110, určuje, že jejich majitel či
Záhada mých skvrn na rukou
skutecnepribehy.cz
Záhada mých skvrn na rukou
Od dětství jsem trpěla záhadnou nemocí. Nikdo mi nedokázal pomoci. Až minulý život ukázal příčinu. Prvně se mi to stalo jako miminku a s naprostou pravidelností se ten nevysvětlitelný „problém“ opakoval každý rok – vždy ve stejném období. Tu záhadnou nemoc nedokázal nikdo nikdy rozluštit, až do mých třiatřiceti let. Do roka a do dne V čem spočívala ta
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
nejsemsama.cz
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
Tehdy jsem byla sama ještě dítě! Pozdě jsem litovala, že jsem své miminko dala k adopci, ale neměla jsem na výběr. Po letech si mě však našlo! Je to tak dávno, a přesto se na to nedá zapomenout! Stále to strašně bolí. Bylo mi šestnáct, když jsem se zamilovala do vojáka, který sloužil v našem městě. Myslela jsem
Asijské nudle s vepřovým masem
tisicereceptu.cz
Asijské nudle s vepřovým masem
Co nesmí chybět v žádném asijském pokrmu? Především chilli, které dodá pokrmu ten správný říz, čerstvé bylinky, křupavá zelenina a sezamová semínka. Suroviny 200 g vepřových nudliček (například
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
epochalnisvet.cz
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
Vědci nalezli v třetihorním baltském jantaru důkazy, že nejen vzhled hmyzu, ale také jeho chování je konzervováno desítky milionů let. Přibližně před 40 miliony let se termití pár druhu Electrotermes affinis zrovna věnoval námluvám, když uvízl v lepkavé pryskyřici stromu a navždy zůstal uvězněn ve zkamenělém jantaru. Tato dosud jediná známá fosilie páru termitů poskytla
Milionářské sny o medu
iluxus.cz
Milionářské sny o medu
Milionáři často dostanou, co chtějí, a Sir Jim Ratcliffe, spolumajitel Manchester United, je toho dokonalým příkladem. Po osmnáctiměsíčním boji o plánování vyhrál spor se sousedem ohledně úlů a teniso
Vranová Lhota a Vraní Hora: Skutečně jsou tato bývalá sídla útočištěm duchů?
enigmaplus.cz
Vranová Lhota a Vraní Hora: Skutečně jsou tato bývalá sídla útočištěm duchů?
Obec Vranová Lhota leží v údolí říčky Třebůvky v okrese Svitavy. V obci stojí tvrz, o níž první písemná zmínka pochází z roku 1406. Jedná se o původní středověkou stavbu s gotickou a renesanční přesta
Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
panidomu.cz
Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
… králem všech květin je špenát, zpíval kdysi slavný zpěvák. Špenát je ale vskutku populární listová zelenina, která se používá téměř ve všech světových kuchyních. Z dětství si jej určitě pamatujete jako poměrně neoblíbenou přílohu k masu a naopak milované jídlo Pepka námořníka, kterému plechovka špenátu vždycky spolehlivě pomohla dodat mimořádné síly. Vědci docela nedávno
U viru ptačí chřipky byly zjištěny nové mutace
21stoleti.cz
U viru ptačí chřipky byly zjištěny nové mutace
Podle nové, dosud nerecenzované studie získal virus ptačí chřipky, který momentálně šíří mléčnými farmami ve Spojených státech, desítky nových mutací. A to včetně těch, které jej mohou učinit schopněj
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Je zamilovaný do Kohoutové?
nasehvezdy.cz
Je zamilovaný do Kohoutové?
Někdy se stává, že se do sebe během natáčení zamilují dva herečtí kolegové. Možná je to i případ Bereniky Kohoutové (33) a Filipa Blažka (50), kteří hrají zamilovanou dvojici v seriálu Jedna rodina.