Domů     První český cestovatel Oldřich z Pordenone kritizoval kanibaly i pohřební rituály Tibeťanů
První český cestovatel Oldřich z Pordenone kritizoval kanibaly i pohřební rituály Tibeťanů

První známý Čech – cestovatel, mnich Oldřich, se v létě roku 1327 účastní slavnosti na Chánově dvoře. Z okázalé hostiny je na rozpacích. Jídlo, které tu dostává hrstka vyvolených, by přece určitě stačilo nasytit víc než tisíc lidí!

Blahobyt ho neláká, nedočkavě se chystá na cestu zpátky. Spěchá říct papeži, co všechno tu viděl a zažil.

Kde se na severu Itálie bere začátkem 14. století Čech? Na počátku je příběh, který volá po filmovém zpracování. Roku 1220 se v Praze na hostině zakouká cizinec Bernard Korutanský do jedné ze servírek.

Krásnou dívkou, které před hodováním k nelibosti ostatních stáhne z prstu drahocenný prsten, je královská dcera Jitka, dcera Přemysla Otakara I. (1155/1160 – 1230)!

Král nepovažuje alpského vévodu za žádné velké terno, představuje si pro dceru lepší partii. Bernard je ale houževnatý nápadník. Nakonec dosáhne svého a Jitku si vezme.

Díky tomu později král Přemysl Otakar II. (1233 – 1278) ovládne území Korutan a Furlánska a buduje ve městě Pordenone v letech 1270 – 1276 českou vojenskou posádku.

Jeden z Čechů, jménem Matuš, v Pordenone zplodí syna Oldřicha (Odorika) z Pordenone (1286 – 1333). Matkou je nejspíš místní děvče.

Oldřich z Pordenone během své pouti poznává domorodce s nejrůznějšími zvyky.
Oldřich z Pordenone během své pouti poznává domorodce s nejrůznějšími zvyky.

Nežerte se navzájem!

Oldřich se v 15 letech stává členem řádu františkánů v nedalekém městě Udine. Irský misionář bratr Jakub ho přibere na misijní cestu do Mongolska. Mladík se ničeho nebojí.

Učení cizím jazykům mu jde samo a je skromný, ke štěstí mu stačí kutna a miska na jídlo, které si cestou vyžebrá. Později po návratu (roku 1314 nebo 1318) ho papež jako znalce mongolských poměrů žádá, aby vyrazil do Persie a Číny.

Na cestách ho mnohé překvapuje. Například na Andamanských ostrovech ho šokují kanibalové. Naštěstí ho nesežerou a tak jim stihne jejich chování vyčíst: „Proč takto jednáte proti všemu rozumu?

Vždyť kdybyste zabili psa a předložili ho jiným psům, jísti ho za žádnou cenu nebudou, proč vy, kteří vypadáte jako lidé rozumem nadaní, jíte sobě rovné?“ Prý proto, aby maso nežrali červi, neboť by duše trpěly a zápachem uražený Bůh by je nepřijal do nebe.

Leccos během cesty není Oldřichovi pochuti. Neváhá proto třeba přemlouvat kanibaly k tomu, aby nejedli lidské maso.
Leccos během cesty není Oldřichovi pochuti. Neváhá proto třeba přemlouvat kanibaly k tomu, aby nejedli lidské maso.

Pijte z otcovy lebky

Konečně doputuje do Pekingu: „Vrchovaté tři roky jsem pobyl v Chánově městě a často byl přítomen jejich slavnostem, neboť my františkáni máme u dvora vyhrazeno místo a jsme povinováni tam docházeti a udíleti požehnání.

Mezi Chánem a panovníky italskými jest takový rozdíl, jako mezi největším boháčem a žebráky.“ Každý rok prý koná chán obrovské oslavy v den narozenin, korunovace, narození a sňatku prvního syna. Účast je povinná, chybějícího stihne tvrdý trest!

V Tibetu se zase diví pohřebním rituálům. Mrtvému otci odříznou hlavu a dají ji synovi, který si ji uvaří a sní! „Z lebky si zhotoví pohár, z něhož on a celá rodina zbožně pijí na památku zesnulého otce“, říká otřeseně.

Plánuje navštívit papeže Jana XXII. Bohužel ale zemře dříve, než k němu dorazí.
Plánuje navštívit papeže Jana XXII. Bohužel ale zemře dříve, než k němu dorazí.

Umřu doma

Roku 1330 se vrací do Pordenone. Vysvětluje lidem, že je bratrem ze zdejšího františkánského kláštera. Ani příbuzní ale nemohou sešlého starce poznat. A co teprve ty divné věci, které vypráví! Většina misionářů mizí v neznámu, proto navrátilec budí podezření.

Když oznámí, že jde k papeži Janu XXII. (1244 – 1334) do Avignonu, aby mu pověděl o své cestě, nikomu neukápne ani slzička. Stihne ale dojít jenom do kláštera v Padově, kde mu konečně naslouchá páter Guillelmus de Solagna.

Dlouhé hodiny sedí u lože nemocného mnicha a zapisuje jeho příhody. Oldřich sebere síly a vydá se do Pisy, ale lodí už neodpluje. Konec jeho života se blíží, a tak zamíří zpět do rodného kraje.

Jeho řeči v klášteře v Udine zaujmou Conrada Bernadiggiho Castalda, furlánského nejvyššího sudího. Když ale jednoho dne chce se starcem znovu rozprávět, najde klášterní celu prázdnou.

Oldřichův hrob. Zemřít zamíří do svého rodného Furlánska.
Oldřichův hrob. Zemřít zamíří do svého rodného Furlánska.

Uzdravování nemocných

Oldřich je mrtvý a Bernadiggi nařizuje uspořádat pompézní pohřeb. Kostelem, kde jsou vystaveny ostatky, se najednou ozve pronikavý křik sestry samotného aquilejského patriarchy, paní della Torre:

„Zázrak!“ Svoji ochrnutou ruku položila na zesnulého a pohnula s ní! Davy lidí pořádají na nebožtíka útok. Tísní se kolem rakve, trhají mu vousy, rvou kutnu z těla. Uzdravování nemocných probíhá jako na běžícím pásu.

Město dokonce stanovuje tříčlenou komisi (kanovník, měšťan a notář), která sepisuje „Sedmdesáte zázraků, jež Bůh skrze Odorika z Pordenone způsobiti ráčil…“ Ve skutečnosti je jich jenom 26.

Foto: wikipedia.org
Související články
Záhady a tajemství
Utajované UFO v Polsku?
Polské radarové stanice zachytily 23. ledna 1959 ve 4.32 hodin ráno formaci několika neznámých letících objektů. Záhadná tělesa se pohybovala skutečně neobvykle rychle a navíc ve velké výšce… Výhrůžky očitým svědkům? Jeden z cizích objektů byl velice pravděpodobně sestřelen polskou protivzdušnou obranou. Po zásahu se měl údajně zřítit do moře nedaleko pobřeží v přístavu v […]
Záhady a tajemství
Přijde konec světa v roce 2026?
Co plánujete na rok 2026? Založit rodinu? Rozjet velkou firmu? Postavit dům? Možná by bylo lepší se ještě předtím sbalit… a odjet na jinou planetu! Zmíněné datum není věštbou bláznivé kartářky, jde o výsledek vědecké rovnice! Autorem je rakouský fyzik Heinz von Foerster (1911-2002), který se po druhé světové válce přestěhuje do USA a stane […]
Záhady a tajemství
Nejzáhadnější místa planety: Kde na vás dýchne tajemný genius loci?
Některé najdete na každém druhém nástěnném kalendáři, jiné se stávají tak trochu pozapomenutými místy příznivců pradávné architektury nebo tajemna. Dodnes je obklopuje závoj tajemství, a ač by se mohlo zdát, že nás již na nich nic nepřekvapí, archeologové pravidelně vyrukují s nějakou novinkou.   Tacht-e Sulejmán: Od každého trochu Podle našeho kalendáře je právě 12. […]
Záhady a tajemství
Prokletí Kennedyů? Tajemství, tragédie a stíny moci
Klan Kennedyů, synonymem pro moc, bohatství a politický vliv, se zdá být stíhán neúprosnou kletbou. Tragédie, skandály a předčasné smrti se prolínají osudy mnoha členů slavné rodiny, vrhajíc stín na jejich zdánlivě idylický život. „Někdo tam nahoře nás nemá rád,“ povzdychl si kdysi Edward Kennedy, jeden z bratrů zavražděného prezidenta Johna F. Kennedyho. A zdá […]
reklama
historie
Překvapivá historie: Proč se chodilo na poutě?
Chtěli byste jít pěšky víc než tisíc kilometrů do slavného kostela? V některých dobách našich dějin bylo dlouhé putování na posvátná místa obvyklé. Proč se na ně lidé vydávali a co si od toho slibovali? V knihách, příbězích i pohádkách odedávna nacházíme zmínky o lidech, kteří v chatrném oděvu, s mošnou přes rameno a holí kamsi kráčejí. Jsou to poutníci. Přestože se v minulosti […]
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
Bedřich Hrozný: Pokořitel chetitského písma se postaví také nacistům!
Na chodbách panuje nezvyklý ruch, do pracovny rektora doléhají ostré německé povely. Rychle vstane a pohotově dokráčí před budovu, kde zmerčí, jak nacisté nakládají nebohé studenty na korbu auta. Vzduch okamžitě zaplní dunivý profesorský hlas. Cesta k úspěchu je trnitá a pořádně klikatá. Své o tom ví také Bedřich Hrozný (1879-1952). Vědec, jenž rozluští chetitské písmo, […]
Dýmějový mor: Nelítostný revolucionář
Dýmějový mor, který ve 14. století zdevastuje Evropu, lze pojmenovat různě. Ovšem nazvali byste ho revolucionářem? Asi těžko. A přece jím, svým způsobem, je. Epidemie moru, která v polovině 14. Století pustoší Evropu a Asii, vyhubí podle 75 až 200 milionů lidí, což je přibližně třetina nebo v případě druhého údaje více než polovina obyvatel. Vylidní […]
reklama
lifestyle
Problém jménem akné: Pomůže klid i lepší skladba jídelníčku
Acne vulgaris (česky trudovitost, případně trudovina), běžně nazývané akné, je jedno z nejčastějších chronických onemocnění kůže a vůbec nejčastější kožní onemocnění v pubertě. Nejméně jednou v životě akné postihne 85 až téměř celých 100 procent lidí. Akné je nejběžnější během puberty; obtěžuje více než 85 procent mladistvých a často bohužel přetrvává až do dospělosti. Příčinou […]
Všechno musí dolů: Striptýz jako rituál, neřest i umění
Lascivní, pružné pohyby těla. Svůdný pohled, mnohoslibný úsměv. Napětí v sále by se dalo krájet, obecenstvo nedočkavě čeká na to, až půvabná tanečnice odloží všechny své svršky. Všechno trvá nekonečně dlouho! Když nakonec dopadne na zem i poslední kousek látky, mezi diváky vypukne bouře nadšení. Tak jako mezi zápasem okresního přeboru a utkáním špičkových týmů […]
Přežijí extrémy! Globální kolaps? Preppeři jsou připraveni!
Jsou šílení, nebo stojí nohama na zemi o něco pevněji než my ostatní? V kanystrech mají připravenou vodu, v komoře trvanlivé jídlo a cukr, v garáži batoh sbalený na cestu neznámo kam. Někteří mají i podzemní kryt. Tohle jsou preppeři (z anglického prepare – být připraven). Zabývají se přežitím v extrémních podmínkách. Jsou připraveni na […]
Asketismus jako protipól bezuzdného chování?
Náboženství a víra provázejí lidstvo již od pradávna. Dodržovat pravidla určená církvemi však často není vůbec jednoduché a zkrotit vlastní mysl je zřejmě jedním z nejobtížnějších úkolů… Myšlenka asketismu byla inspirována starověkou řeckou školou stoiků, kteří tvrdili, že bychom měli popírat své nižší smyslové touhy, aby se naše duše mohla osvobodit. Stoikové se učili potlačovat […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Rozcvička pro paměť
panidomu.cz
Rozcvička pro paměť
Trénovat, trénovat, trénovat… To jsou tři nejdůležitější způsoby, jak si i do vysokého věku uchovat svěží mozek a perfektní paměť. A existují i další. Náš mozek má jednu unikátní vlastnost. Je plastický. Co to znamená? Nedávné studie jasně prokázaly, že se mozek vyvíjí i v dospělosti, a to prakticky až do posledního dne života. To bylo
Smrt ve jménu černé magie: Stojí za neobjasněnými vraždami exotický africký kult?
enigmaplus.cz
Smrt ve jménu černé magie: Stojí za neobjasněnými vraždami exotický africký kult?
Rituální vraždy a lidské oběti bohům jsou charakteristické pro mnohé kultury v pravěku. Ale lze na ně narazit i v moderní době. Tradice rituálních vražd je u některých kultů stále živá a neodradí ji a
Nazar: Oko proti zlých pohledům
epochalnisvet.cz
Nazar: Oko proti zlých pohledům
Modrá, bílá, světlemodrá, tmavomodrá. Co je to za podivnou duhu? Na mysli máme nazar neboli oko zla. Prý jednoduchý návod na to, jak přežít veškerou závist a zlobu okolního světa! V modrých očích některé kultury vidí zlo. Například Turci, ale i Řekové. Když mezi ně, typicky hnědooké, přicházejí ze severní Evropy nositelé očí blankytných,
S mongolskými válečníky obětovali jejich koně
historyplus.cz
S mongolskými válečníky obětovali jejich koně
Přesily se nezaleknou. V bitvě u slezské Lehnice 20 000 mongolských lučištníků na koních roku 1241 rozpráší třicetitisícové vojsko křesťanů. V Evropě diví kočovníci, kteří se přemísťují z místa na místo závratnou rychlostí, vyvolají paniku.   Rychlí a nezávislí Proženou se celou Asií jako vítr. Denně mohou urazit až 160 kilometrů. Za takovou rychlost mongolští
Řezy s drobenkou
tisicereceptu.cz
Řezy s drobenkou
Ještě předtím, než nanesete na těsto tvarohovou náplň, potřete ho džemem. Ingredience Na těsto 300 g hladké mouky 150 g změklého másla 1 vejce 100 g cukru 1 lžička nastrouhané citronové k
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Zapomenuté příběhy z výstavby metra: Razicí štít s ručními sbíječkami, Nuselák jako anténa a důkaz, že i tunel se dá plavit
21stoleti.cz
Zapomenuté příběhy z výstavby metra: Razicí štít s ručními sbíječkami, Nuselák jako anténa a důkaz, že i tunel se dá plavit
Pražské Metro slaví 50 let a jako oslavu přinášíme vzpomínky pamětníků a dokumentů z firemních archivů – přehlídku zapomenutých příběhů. Zaměstnanci Metrostavu, respektive původního státního podniku V
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Vynutí si Krejčíková svatbu?
nasehvezdy.cz
Vynutí si Krejčíková svatbu?
Jsou už mnoho let zasnoubeni, přesto se krásná Aneta Krejčíková (32) veselky stále nedočkala. Povídá se, že už toho má dost a rozhodla se jednat. Jednou už se prý blondýnka ze seriálu Ulice se svým p
Nově otevřený Koscom Servis překvapí svou prostorností
iluxus.cz
Nově otevřený Koscom Servis překvapí svou prostorností
Už téměř 35 let představuje hodinářství Koscom synonymum pro spolehlivost a kvalitu v oblasti péče o hodinky, a to nejenom mechanické. S blížícími se oslavami výročí se vedení společnosti rozhodlo svo
Nepečený borůvkový cheesecake
nejsemsama.cz
Nepečený borůvkový cheesecake
Sladkost, kterou budete muset připravovat každou neděli. Ingredience: ● 130 g sušenek (Lotus, Club nebo Bebe) ● 60 g másla ● 500 g mascarpone ● 200 g sýru Philadelphia ● 200 g vysokotučné smetany ● 120 g moučkového cukru ● 200 g borůvek (nebo jiného bobulového ovoce) Postup: Rozdrťte sušenky. Můžete je dát do igelitového sáčku a paličkou je nadrtit nebo vám pomůže kuchyňský robot. Nadrobno
Magická noc čarodějnic mi nachystala překvapení
skutecnepribehy.cz
Magická noc čarodějnic mi nachystala překvapení
Byla jsem zamilovaná do pohledného spolužáka Lišky, který si mě nevšímal. Přesto jsem doufala, že se během pálení čarodějnic sblížíme. K čarodějnicím neboli třicátému dubnu se upínaly veškeré mé naděje. O té magické noci jsem věděla nemnoho, neboť jsme se o takových věcech ve škole neučili, ale babička říkávala, že je to noc zázraků. Filipojakubská nebo také Valpuržina