„Vypořádáme se i s mandelinkou bramborovou – americkým broukem,“ vyhrožuje komunistická propaganda v 50. letech 20. století. Neváhá a třídní nepřátele režimu hledá úplně všude. Dokonce i mezi brouky, které k nám prý pašují západní imperialističtí agenti.
Mandelinka bramborová vypadá nevinně, ale jenom do okamžiku, než se pustí do úrody na polích. 28. června 1950 proto vychází Provolání vlády k boji proti mandelince bramborové. O den později už toto prohlášení zdobí titulní stránky novin.
Vypouštějí brouka západní agenti?
Tvrdí se zde, že amerického brouka nosí na území Československa západní agenti. A za tmy, aby je nikdo neviděl, ho vypouštějí z krabiček a lahviček na pole. Brouk sice opravdu pochází z Ameriky, ale za jeho šíření agenti skutečně nemohou.
Ve skutečnosti je historie jeho příchodu mnohem delší a k nám se dostal dříve než v 50. letech 20. století.
Ohrožuje už Třetí říši
V Evropě se objevuje už v roce 1875 v přístavech v Německu a Velké Británii. Odtud se šíří dál. Sbírání mandelinek se proto nařizuje už v roce 1939, kdy ohrožují úrodu Třetí říše. K nám se dostávají v létě roku 1945 a postupně se přemnoží.
Propaganda zasáhne i děti
Propaganda zasáhne i malé čtenáře, když roku 1950 vychází příběh spisovatele a kreslíře Ondřeje Sekory (1899–1967), ve kterém děti bojují proti mandelince, jež „chce loupit z našich talířů“.