Domů     Tajemství lesa sebevrahů
Tajemství lesa sebevrahů
14.2.2023

Zvenčí vypadá jako mnoho dalších obyčejných lesů. Vstoupíme-li ale do lesa, který nese jméno Aokighara, okamžitě na nás dýchne podivná atmosféra. Říká se, že je plný duchů. Rozhodně je ale plný mrtvých.

Když v roce 1960 píše jeden z nejslavnějších japonských spisovatelů Seičó Matsumoto knihu Nami no To, zařazuje na závěr scénu, v níž se nešťastně zamilovaná dvojice rozhodne společně spáchat sebevraždu.

Vybere si k tomu do té doby nepříliš známý les Aokigahara na severozápadním úpatí posvátné hory Fudži. Příběh osloví Japonce natolik, že se les od té chvíle stává cílem sebevrahů z celé země.

Tichý svět bez života

Proč si vlastně spisovatel zvolil právě toto prostředí? Možná pro jeho neobvyklou atmosféru. Les se totiž už po pár metrech mění v místo, vzbuzující bázeň a strach.

Kroky zde tlumí zelený mechový koberec, kmeny jsou hustě obrostlé lišejníky a kolem dokola vládne všudypřítomné vlhko. V takovém světě se neusadí příliš mnoho živých tvorů, a tak je obtížně prostupný hvozd nepřirozeně tichý.

Les má mnoho tajemných zákoutí. FOTO: ajari / Creative Commons / CC BY 2.0
Les má mnoho tajemných zákoutí. FOTO: ajari / Creative Commons / CC BY 2.0

Místo prastarého rituálu

Už v období středověku se prý podle legend v Aokighaře prováděly temné rituály. Především je ale tento les spojen s děsivou historií. Ještě v průběhu 19. století v období hladomoru sloužil jako místo, v němž se odehrával prastarý rituál, zvaný ubasute.

Mladí muži z okolí při něm odnášeli do lesa své staré matky, o které už se nemohli nebo nechtěli starat, a ponechávali je tam osamělé a bez pomoci, aby zemřely chladem a vyčerpáním.

Duchové bez rukou a nohou

Není divu, že Japonci i v dnešní moderní době považují les Aokighara za sídlo starých démonů. Říká se jim yurei, poznají se podle bílého roucha a dlouhých rozcuchaných vlasů a zpravidla mají ochrnuté ruce nebo jim zcela chybějí nohy.

Zoufale touží po soucitu a klidném spočinutí a objevují se tehdy, když člověk zemře v nenávisti, beznaději či s touhou po pomstě. Duše pak nemůže opustit tento svět a živoří na místě, kde její nositel vydechl naposledy.

Duchové yurei mají mnoho podob. FOTO: Bringham Young University / Creative Commons / CC BY-SA 4.0
Duchové yurei mají mnoho podob. FOTO: Bringham Young University / Creative Commons / CC BY-SA 4.0

Vstup bez možnosti návratu

Les sám je pro bloudění nešťastných duší i zoufalých smrtelníků jako stvořený. Přestože zaujímá plochu pouhých 35 čtverečních kilometrů, je snadné se v něm ztratit.

Stromy zde rostou tak hustě, že i v pravé poledne je obtížné najít místo, kam dopadá trocha světla. Především střed lesa, zvaný poeticky Temné moře stromů, je prakticky neprostupný.

A vulkanická půda na dohled od sopky Fudži je natolik prosycena magnetickými prvky, že kompasy si tu nezřídka nevědí rady. Není divu, že se říká, že kdo se do lesa vypraví, už nikdy nevyjde ven.

Jak odradit sebevraha

Od dob spisovatele Matsumota tak v lese Aokighira každoročně končí cesta desítek či stovek Japonců. Přesný počet zdejších sebevrahů vlastně ani není možné stanovit. Jejich těla totiž nejsou vždy objevena.

Naposledy byla oficiální statistika zveřejněna za rok 2004, kdy počet mrtvých v Aokighaře dosáhl čísla 108. Úřady dělají vše pro to, aby sebevrahy od jejich rozhodnutí odradily.

Okolí lesa hlídají bezpečnostní kamery, hlavní cestičky lemují orientační barevné pásky, u vstupu čekají hlídači a všude jsou rozmístěny varovné cedule. „Váš život je drahocenný dar“, připomíná jedna z nich. „Pamatujete na svoje děti a rodiče“, prosí další.

Nechybí ani telefonní čísla na psychology poskytující pomoc v beznadějných situacích.

Přesto se prý jen polovina příchozích nechá od svého činu odradit a kolem lesa stále přibývá opuštěných automobilů či stanů, které po sobě zanechali ti, kteří své rozhodnutí nezměnili.

Příčina smrti: účetnictví

Japonsko je zemí s nejvyšším počtem sebevražd v přepočtu na počet obyvatel. Množství sebevrahů, přicházejících do lesa Aokighara, už umožňuje zpracovávat podobné statistiky.

Víme tak například, že průměrný aokigharský sebevrah je muž mezi čtyřiceti a padesáti lety, který si jako způsob odchodu z tohoto světa volní nejčastěji oběšení nebo předávkování léky.

A nejvíce životů zde vyhasíná v březnu, kdy se uzavírá účetnictví za uplynulý rok a řada lidé dospěje k názoru, že se jim život nadobro zhroutil pod rukama.

Les se rozkládá pod posvátnou horou Fudži. FOTO: Alpsdake / Creative Commons / CC BY-SA 4.0
Les se rozkládá pod posvátnou horou Fudži. FOTO: Alpsdake / Creative Commons / CC BY-SA 4.0

Nenechávejte duchy samotné

Za těmi, kteří se z lesa nevrátili, se každý rok v předvánočním období vydávají členové dobrovolnické organizace, kteří už přes padesát let procházejí les a sbírají lidské ostatky v různých stadiích rozkladu.

Ty jsou pak před pohřbením uloženy v místní márnici. I oficiální úřední místa, jak se zdá, respektují zvyky starých duchů yurei. Pokud totiž podle legendy zůstane mrtvý sám v místnosti, bude jeho duch zoufale bloudit kolem a nikdy nenajde klid. Proto v márnici přes noc vždy zůstává jeden ze strážných.

Ti, kteří okrádají mrtvé

Pověst lesa Aokighara přitahuje nejen sebevrahy, ale i turisty, kteří se se životem rozloučit nehodlají. Stahují se sem v ohromných počtech, které v celojaponském měřítku překonává jen samotná posvátná hora Fudži.

Mnozí z nich se snaží ještě poněkud „vylepšit“ ponurou atmosféru lesa, takže tu po sobě zanechávají panenky bez hlav či kostry domácích zvířat. A ještě jednu sortu návštěvníků můžete v Aokighiře potkat.

Jsou to okradači mrtvých, kteří pročesávají porost v naději, že některý ze sebevrahů bude mít u sebe peněženku či mobilní telefon.

Foto: ajari / Creative Commons / CC BY 2.0, Bringham Young University / Creative Commons / CC BY-SA 4.0, Alpsdake / Creative Commons / CC BY-SA 4.0
Související články
Záhady a tajemství
Když si konspirátoři nedají pokoj: Potrhlý mýtus o nepřistání na měsíci
„Je to malý krok pro člověka, ale velký pro lidstvo.“ Tuto slavnou větu vyslovil 20. července 1969 americký pilot a astronaut Neil Armstrong ihned poté, co se jeho bota zabořila měsíčního prachu. Lidstvo v ten okamžiku dokázalo své schopnosti a odhodlání, když se poprvé dotklo jiného vesmírného tělesa než mateřské planety. Dodnes však řada lidí […]
Záhady a tajemství
Papežka Jana: Mýtus, nebo historická postava?
Kdesi v Anglii patrně v 9. století žila mladičká Jana, kterou čekal tradiční úděl žen tohoto věku – práce, rození dětí a zřejmě i předčasná smrt. Jana se však rozhodne jít jinou cestou. Jana cítí, že byla vyvolena pro jiný osud, a tak se rozhodne v převleku za muže nastoupit na dráhu teologie. Stoupá církevní hierarchií […]
Záhady a tajemství
Záhada neplodných Rožmberků: Proč Vilém zemřel bezdětný?
Potomků se nedočkal ani Petr Vok, ani jeho starší bratr Vilém z Rožmberka. Dokonce ani dvě z celkem čtyř jejich sester také děli neměly, přestože se vdaly. Jaká byl Vilémův život a co mohlo být příčinou neplodnosti? V červenci 1572 umírá polský král Zikmund II. August (* 1520) a s ním vymírá i vládnoucí jagellonská dynastie. Polský trůn chtějí […]
Záhady a tajemství
Lucifer: Jitřenka, nebo čiré zlo?
Pokud se ráno a k večeru podíváte na oblohu, spatříte obvykle tři nejnápadnější objekty: Slunce, Měsíc… a Venuši! Její oběžná dráha leží mezi námi a Sluncem – a pokud jde o fáze, v lecčem nám připomíná Měsíc. Není divu, že ji lidstvo pozoruje již celé věky.   „Chak ek!“ nazývají ji s posvátností Mayové. V […]
reklama
věda a technika
Tullundský muž: Nejslavnější mumie z bažin
V dánském údolí Bjældskovdalu leží Tollundský močál. V roce 1938 je tu při těžbě rašeliny objeveno tělo asi třicetileté pravěké ženy. Bohužel těžbou značně poničené. O 12 let později těží ve stejném močále rašelinu Viggo a Emil Højgaardovi. A 6. května 1950 se to stane. Jsou zhruba v hloubce 2,5 metru, když si všimnou ruky […]
Co signalizuje brnění nohou?
Jedná se o poměrně časté obtíže, které v mnoha případech mívají banální příčinu. Zároveň ale mohou signalizovat chorobné stavy, které by člověk rozhodně neměl podceňovat. Brnění či mravenčení končetin čas od času potká každého. Dlouhé sezení způsobuje velký útlak nervů a obvykle odezní, jakmile změníte polohu a začnete se hýbat. Tento pocit lze popsat jako […]
Co diktuje móda pro procházky měsíčním prachem?
Módní kritici by z nich asi u vytržení nebyli. Ani modelky na předváděcích molech by v nich asi neudělaly bůhvíjaký dojem. Přesto se jedná o jedny z nejúžasnějších druhů oblečení, které pod rukama krejčích vznikly. I když ani ne tak krejčích – hlavní slovo v tomto ohledu mají technologové. Vesmír pro člověka není přívětivým místem. […]
Který pták létá nejrychleji?
Když někdy někam hodně spěcháme, přáli bychom si umět létat jako ptáci! Pomohlo by nám to? Dostali bychom se na určené místo rychleji než třeba autem? Za nejrychlejšího ptáka a zároveň vůbec nejrychlejšího živočicha na Zemi je považován sokol stěhovaný. Ten při střemhlavém letu dokáže vyvinout rychlost až 389 km/h (podle naměřeného rekordu)! Na paty […]
reklama
zajímavosti
Jedlé kaštany: Vitaminová bomba, která navíc i chutná
Kaštanovník setý, nazývaný též kaštanovník jedlý nebo lidově jedlý kaštan, se pěstuje zejména v jižní Evropě. V dobách minulých byly jedlé kaštany využívány i jako platidlo. Staří Římané sázeli kaštany v průběhu tažení po Evropě a jak praví dějiny, kupříkladu řeckým vojákům jejich zásoby zachraňovaly dokonce i život. Oblíbená pochoutka Jeho plody jsou pochoutkou známou […]
Démon lakomství: Jsou kleptomani posedlí?
Podléhá mu 50 legií určených ke službě všem bohatým hamižníkům. Jen připomeňme, že jedna legie čítá zhruba 5000 jedinců. Alespoň takto o údajném démonovi Mamonovi mluví svatý Lukáš (?–84), kterému je připisováno stejnojmenné evangelium tvořící třetí knihu Nového zákona.   V duchu rčení „hamty hamty, ať mám víc než tamty,“ se dočká personifikace i hebrejský […]
Jak se klubal na svět šicí stroj? V pachu spáleniny i balících peněz
„Vypadněte!“ zařve naposled majitel tkalcovské dílny. Marně. Pak zvedne pistoli s křesadlovým zámkem – a vystřelí na jednoho z mužů. Rozlícený dav zastaví. Na pomoc textilním továrnám bude muset vyrazit i armáda. Za vším přitom stojí dnes tak běžná věc: šicí stroj!   Do konečné podoby vynálezu, který zjednoduší život mnoha hospodyním a shodí ceny […]
Bylo dřív vejce, nebo slepice? A může pštros dýchat, když strčí hlavu do písku?
Přinášíme vám pelmel zajímavostí pro dnešní den! Proč nás svědí tělo? Svědění mohou způsobit různé kožní problémy, alergie, reakce na okolí nebo kořeněná jídla, nevyspání, psychické problémy, onemocnění ledvin, hormonální výkyvy, nedostatek vitamínů, kousnutí od komára a spousta dalšího. Příčin, které způsobují svědění pokožky, je mnoho. Někdy může svědění značit závažnější problémy, jindy naprosto banální. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz