Domů     Svědectví z majáku Tillamook Rock: Člověk se tu může i zbláznit
Svědectví z majáku Tillamook Rock: Člověk se tu může i zbláznit
14.2.2023

Osamocený kus skály, vržený do moře, láká fotografy z celého světa. Tichý oceán na jejich fotografiích ostře kontrastuje s ruinou pustého majáku Tillamook Rock v americkém Oregonu.

V objektu, jež má strážit pobřeží a upozorňovat plavidla na pevninu, dochází k paranormálním jevům. Nikdo zde nechce pracovat.

A ten, kdo tu přece jen přebývá, podá následně děsivé svědectví – kroky, hlasy a jekot temných bytostí, to vše zde prý je na denním pořádku.

Tunel do podsvětí

Opuštěné skále, o niž se tříští divoké vlny a kterou často zahalí mraky neprostupné mlhy, se obloukem vyhýbají i domorodí obyvatelé amerického kontinentu. Pro indiány je Tillamook Rock místem, jež je prokleté a nad nímž převzaly moc temné síly.

Nepřibližují se k němu. Věří, že pod skálu vede tajemný tunel, jenž pokračuje dál do temného podsvětí. Ačkoli indiánské legendy jsou pro mnohé současníky pouhými povídačkami, ignorovat celou řadu děsivých událostí napříč historií zkrátka nelze.

Takhle vypadal maják v roce 1891. FOTO: S. B. Cross / Creative Commons / volné dílo
Takhle vypadal maják v roce 1891. FOTO: S. B. Cross / Creative Commons / volné dílo

Ani se k ní nepřiblíží

Sérii neštěstí u oregonské skály odstartuje v roce 1879 nic netušící kameník John Trewavas, jenž se má podílet na stavbě majáku, který by měl plavidlům činit cestu nehostinným oceánem o něco bezpečnější.

Trewavas začne mapovat strukturu opuštěné skály, když vtom jej smete jedna z divokých vln a příboj muže spolkne jako malinu. Jeho tělo se nikdy nenajde. Skála vydává své první varování. Marně. Se stavebními pracemi se začne záhy.

Ovšem nikoli za pomoci místních stavebníků, ti se ke skále odmítají přiblížit. Většina dělníků pro stavbu budoucí dominanty je tak přivezena ze vzdálenějších měst.

Tragédie Lupatie

Rozbouřené moře nedá pokoj ani jim. Divoká bouře a silné poryvy větru stavitele odříznou na celé dva týdny a ti jen zázrakem vyváznou živí – hlad a zima si málem vybraly daň nejvyšší.

Stavební práce se kvůli rozmarům počasí k nelibosti dělníků protáhnou o několik měsíců. Píše se leden 1881, kdy projekt finišuje. K ostré skále, na níž stojí rozestavěný maják, se blíží bárka Lupatia.

Její posádka je zoufalá, oceán se topí v husté mlze a nikdo neví, kam silné vlny plavidlo posílají. Kapitán na poslední chvíli spatří souš. Je už ale příliš pozdě.

Jistý pan Wheeler, jenž řídí dokončovací práce na majáku, na zkázu nezapomene do konce života. N.a vlastní uši totiž uslyší paniku, vládnoucí na blížící se lodi.

Zrodil se hrůzostrašný maják

Situaci se rychle snaží zachránit a poručí svým mužům, aby na nedokončené věži majáku rozsvítili signální světlo a odpálili rakety. Loď světla skutečně spatří a je schopna se skále vyhnout! Pak najednou zmizí v mlze. Wheeler už hlasy námořníků neuslyší. Nikdy.

Následující ráno, když se mračna mlhy rozestoupí, spatří doslova zkázu. Na ostrozích skály Tillamook leží těla šestnácti mrtvých námořníků. Jediným tvorem, který přežil, je vyděšený námořnický pes.

Tohoto dne se téměř hotovému majáku začne říkat Terrible Tilly (v překladu Hrůzostrašný Tilly).

Sloužit se nebude o samotě

Jen několik málo dní po katastrofě je maják slavnostně otevřen. Píše se 21. leden 1881. Příslušné vládní kruhy si dobře uvědomují, že izolované místo se špatnou pověstí nebude zrovna magnetem pro tolik potřebnou obsluhu majáku.

Proto se rozhodne ke svéráznému kroku – v majáku bude naráz sloužit vždy pět mužů. Jedna „šichta“ pro tuto pětici potrvá celých 42 dní v kuse, následovat bude jednadvacetidenní pauza.

Tillamook Rock je místem štiplavé zimy, ne příliš přátelských větrů, gigantických vln a nekončící vlhkosti. Morálku a psychiku posádky jistě nepozvedne ani stále stejná náplň práce s nulovým rozptýlením. Z majáku se pro ně stává vězení.

Pro některé paradoxně něco mnohem horšího než vězení – mnozí pracovníci majáku totiž z vězení právě vyšli!

Zlomí i nejtvrdší povahy

Ačkoli by tak mělo jít o zocelené povahy, maják jejich vnitřní sílu dokáže pořádně nalomit. Když se vracejí na pevninu, sypou ze sebe nespočet příběhů, popisujících paranormální jevy, se kterými se setkali na majáku.

Hovoří o zvuku kroků, které ale nevydává žádná živoucí bytost. Výjimkou nejsou ani neznámé hlasy a pravidelné sténání. Několikrát se dokonce stane, že se jich někdo dotkne – když se ale otočí, nikoho neuvidí.

O svých zážitcích ze služby napíše jistý James A. Gibbs.

Ten kromě setkání s pomyslným duchem, který se nakonec ukáže být živou husou (ačkoli není jasné, jak se do jeho komnaty dostala), popíše i skutečně děsivé proplutí lodě, kterou sám pro sebe označí za loď duchů.

Právě propluli duchové

Plavidlo se na první pohled jeví jako velmi starodávné. Gibbsův kolega jej pozoruje spolu s ním. Loď se od nich pohybuje v přibližné vzdálenosti pouhé čtvrt míle.

„Přes brýle bylo vidět, že je to starý parník, který se chlubil kronikou dlouhých a hektických let,“ popisuje květnatě Gibbs.

„Její paluby byly silně zatuchlé deštěm a mořskou vodou a lanoví jí trčelo z předku a hlavních stožárů, připomínajíc pavučinu čnící proti ponuré obloze. Z boků se jí odlupovala odřená barva a pruhy rzi ze železného kování zanechaly jasné stopy,“ doplňuje scénu.

Tento snímek dává představu o vzdálenosti majáku od pobřeží. FOTO: Eric Prado / Creative Commons / CC BY-SA.
Tento snímek dává představu o vzdálenosti majáku od pobřeží. FOTO: Eric Prado / Creative Commons / CC BY-SA.

Plavidlo nikdo nikdy nenajde

Loď bez posádky, ztrouchnivělá a líně plující v nebezpečné blízkosti skaliska se však náhle zastaví. Strážci majáku zadrží dech. Plavidlo se samo otočí a pak zmizí pod rouškou noci. Muži incident ihned nahlásí, žádná taková loď ale není nikdy nalezena.

Jako důkaz, že si příhodu nevymysleli, jim poslouží kousek z trosek lodi, který oceán vyplaví krátce po incidentu. Když se jej snaživý Gibbs snaží odnést ze skály, málem zahyne – ostré vlny si vyvrženou trosku berou rázně zpět.

Stále prodlužovaná služba

Že se oceán se skaliskem nepáře, se ukáže 21. října 1934. Čočka z vrcholku majáku je nenávratně poškozena gigantickou bouří, jež zasáhne i plošinu pro přistání lodí pro dopravu mezi ostrůvkem a pevninou.

Vítr skálu bičuje rychlostí až 175 km za hodinu, telefonní linka je zcela vyřazena z provozu. Přesto se příslušné úřady postarají o modernizaci a opravu celého objektu. S dalšími roky fungování obávaného majáku se množí i strašidelné příběhy.

Třeba ten o bývalém strážci majáku, jenž je po smrti. V majáku prý straší, nemá rád společnost a na lidi může i zaútočit. Je dost možné, že maják jeho duše okupuje dodnes.

I přes ukončení provozu v roce 1957, za nimž stály vysoké náklady na jeho údržbu, prý čas od času světlo majáku svítí.

Ovládnou jej zvířata

Další osudy dnes chátrající budovy nejsou příliš slavné. V roce 1980 je na skále zprovozněn holubník a také sklad pro urny naplněné popelem mrtvých – údajně čítá 30 uren. Objekt je pak v roce 1999 zcela uzavřen, urny v něm mají být dodnes.

Pokud by se nějací dobrodruzi a lovci záhad rozhodli nebezpečnou skálu navštívit, mají smůlu. Přístup k majáku je velmi omezený, v posledních letech je jediným způsobem, jak se k němu dostat, přistání vrtulníkem.

Jedinými pravidelnými návštěvníky ostrůvku se tak staly lachtani, tuleni a mořští ptáci…

Foto: Argonman541 / Creative Commons / CC BY-SA 4.0, S. B. Cross / Creative Commons / volné dílo, United States Lighthouse Board / Creative Commons / volné dílo, Eric Prado / Creative Commons / CC BY-SA.
Související články
Zajímavosti
Soukromé bunkry: Betonové bezpečí pod vlastním domem
Nad vybavením některých luxusních sídel zůstává občas obyčejným smrtelníkům rozum stát. A co teprve kdybychom nahlédli hluboko pod některé z nich. Trend budování vlastních bunkrů ale v poslední době už není jen výsadou těch nejbohatších. Mnoho lidí se shodne, že současná doba je nejistá, a to v různých ohledech. Stoupá mezinárodní napětí, které občas hrozí vyústit v ozbrojený konflikt. […]
Zajímavosti
Ve jménu krysy! V chrámu Karni Mata velebí hlodavce ovocem i speciální kaší
Skupinka turistů přichází k budově s růžovou fasádou. Těší se na další porci indické historie, ale jen co přijdou blíž, začne několik žen hlasitě pištět a obrací své kroky opačným směrem. „To je krysa!“ vyhrkne ze sebe turistka. To ještě netuší, že v útrobách chrámu jich rejdí několik tisíc. Deratizátorů se však bát nemusí. Indie jako by byla […]
Zajímavosti
Těstoviny: Jídlo tisíce tváří!
Dáte si kolínka, nebo špagety? Anebo máme v nabídce pokračovat? Stačí se i u nás pořádně podívat v obchodě do regálu s těstovinami, a bude vám z toho přecházet zrak! Proč vůbec existuje tolik druhů? Protože každý z nich má svůj vlastní příběh! Napočítali bychom přes 350 druhů těstovin, dvakrát tolik rozmanitých tvarů a nakonec […]
Zajímavosti
Drvodělky, velcí černí čmeláci?
Z drvodělek, samotářsky žijících včel, jsou v našich oblastech k zahlédnutí zástupci drvodělky fialové nebo drvodělky potulné. Známe však mnoho set druhů samotářek. Podobné čmelákům Drvodělky patří k největším příslušníkům čeledi včelovitých. Dosahují délky až tří centimetrů a rozpětí křídel mají až čtyři centimetry. Svým velkým tělem připomínají čmeláky, i když jsou oproti čmelákům méně […]
reklama
historie
Cesta Přemysla Otakara I. k dědičnému trůnu nebyla jednoduchá
Hodně se zasadí o to, že je roku 1211 Fridrich Štaufský zvolen římským králem. Přemysl Otakar I. nic neponechává náhodě. Věří, že podpora přinese vytoužené ovoce, a tak se také stane. Fridrich mu 26. září v Basileji předá Zlatou bulu. Opatří ji pečetí sicilského království a podle ní listina dostane svoje jméno.  Z počátku nevypadá budoucnost Přemysla […]
Válečná loď Mars skrývá 220 000 stříbrných mincí
Na výrobu 107 děl na palubě použijí Švédové kov z roztavených kostelních zvonů.  Loď Mars, pojmenovaná podle římského boha války, je jedním z prvních třístěžňových plavidel v Evropě. Kromě nákladu zbraní ale její podpalubí skrývá i pořádnou nálož stříbra. Pravděpodobně nejmodernější evropská bitevní loď své doby se stává pýchou švédského krále Erika XIV. Vasy (1533–1577). Když Erik […]
Legendárního běžce Emila Zátopka zastavili komunisté
Emil Zátopek si běh na 42,2 kilometru střihne v roce 1952 v premiéře. Cílovou pásku protrhne jako první. Je vyčerpaný, ale na rozdíl od svého legendárního předchůdce neumírá. S nelehkým osudem kluka z chudé rodiny se Emil Zátopek (1922‒2000) nesmíří. V 16 letech se z rodné Kopřivnice odchází vyučit do Baťových obuvnických závodů ve Zlíně. Drsné podmínky Emila zocelí. V roce […]
Vytvořil kronikář Václav Hájek z Libočan spisek plný výmyslů?
Může se přeskočit vzteky. Oheň, který tancoval po malostranských střechách, sežehl na troud i jeho čerstvě vytištěné dílo. Pracoval na něm přitom tak dlouho. Kronika česká si bohužel najde svoje čtenáře až za další dva roky. Vrcholem kariéry Václava Hájka z Libočan (†1553) se v roce 1527 stává funkce děkana na Karlštejně a o šest později správcovství […]
zajímavosti
Jak dlouho žije šváb bez hlavy a další rekordy ze světa zvířat.
Svět zvířat je plný rekordů a neuvěřitelných výkonů, i když to třeba na první pohled není vidět. Tady je pár čísel, která vyrazí dech. 5 km je vzdálenost, na kterou žralok bílý ucítí ve vodě krev. 40 000 000 tolik bakterií budete držet, když vezmete do ruky 1 gram půdy. 500 kg je váha, které […]
Knoflík: Ozdoba i úkryt pro kontraband
Našim dávným předkům slouží dlouho hlavně jako ozdoba. Jednu dobu jsou knoflíky tak v módě, že jejich užívání musí zkrotit zákon. Během staletí se zalíbí pašerákům, politikům, sběratelům i budoucím nevěstám. A víte, kde byste měli hledat „hlavní město knoflíků“? Zapnout do dírky nebo provléct poutkem a je hotovo, o nic jiného přece nejde. Knoflíky […]
Kolik uzvedne nosorožík a další rekordy ze světa zvířat
Svět zvířat je plný rekordů a neuvěřitelných výkonů, i když to třeba na první pohled není vidět. Tady je pár čísel, která vyrazí dech. 13 bilionů tolik sarančat tvořilo hejno, které v roce 1874 napadlo americké státy Iowa Minnesota, Kansas a Texas. Jejich celková váha činila téměř 30 milionů tun. 750 000 000 tun tolik […]
Stavba bez starostí a komplikací
Kde jsou ty doby, kdy majiteli pozemku stačilo nakoupit stavební materiál a mohl si postavit dům podle svého vkusu a svých potřeb. Dnes jsou stavebníci svázáni množstvím předpisů a nařízení, v nichž je složité se vyznat. Stále více lidí tak využívá služeb specializovaných firem, které se v džungli zákonů dokonale orientují. Abychom se vůbec mohli odvážit do […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
iluxus.cz
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
Branko Černý, ředitel největšího českého vinařského projektu Král vín, dnes slavnostně vyhlásil výsledky jeho soutěžní části. Do ní 165 českých a moravských vinařů přihlásilo celkem 1370 vín. • Abs
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
21stoleti.cz
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
Americká kosmická agentura NASA využije vodíkové vozidlo Toyota Lunar Cruiser pro svou nadcházejí pilotovanou misi na Měsíc. Šestikolové vozítko pro jízdu po povrchu umožní vědcům ještě detailnější pr
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
historyplus.cz
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
„Musíme ho tu zdržet,“ říká Jiří z Poděbrad v kruhu přátel. Ladislav Pohrobek, kterému zjara přísahal věrnost, teď na podzim přijel do Prahy. Plánuje se jeho korunovace, ale jde i o to dostat mladičkého krále pod svůj vliv. Jiří se už postará, aby zůstal déle než rok. Odjede až v listopadu 1454.   Na svět
Sušená rajčata v oleji
nejsemsama.cz
Sušená rajčata v oleji
Dokonalá surovina, kterou v kuchyni potřebujete. Hodí se do těstovinových jídel, kuskusu, můžete je použít na obložené chleby, do rizota. Rozumí si s bylinkami, sýry i slaninou. Ingredience na 2 sklenice: ● 2 kg oválných zralých rajčat ● 15 stroužků česneku ● 4 lžíce sušené bazalky ● sůl ● olivový olej Postup: Rajčata překrojte a vyskládejte na plech vyložený pečicím papírem. Osolte je
Interiérové stínění z textilních materiálů
rezidenceonline.cz
Interiérové stínění z textilních materiálů
Látky všech typů vnášejí do obytného prostoru příjemný pocit, současně nabízejí širokou škálu možností pro personalizaci a stylizaci interiéru. Ačkoli závěsy jsou často první volbou, existuje mnoho dalších možností, které stojí za zvážení. Jednou z hlavních výhod textilního stínění je jeho flexibilita s ohledem na aktuální zaměření konkrétního obytného prostoru. Materiály, jež jsou k dispozici
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
skutecnepribehy.cz
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
Jednou jsem zasáhla do pranice malých kluků, kteří hráli kuličky. Jeden z nich mi dal svou skleněnku na památku. A štěstí si mě opravdu našlo! Když jsem zůstala sama s dětmi, nebyla to lehká doba. Měla jsem se co ohánět, ale brala jsem si ke své práci různé brigády, aby děti nepocítily chudobu, co se nám přilepila na
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
epochalnisvet.cz
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
Titul první známé oběti atentátu v historii získává egyptský faraon Teti (někdy známý také jako Othoés), vládnoucí přibližně v letech 2291 až 2279 př. n. l.   Když faraon Venis zemře, aniž po sobě zanechá mužského potomka, pátá dynastie končí a nastává období nestability. Hledá se nový panovník, který „usmíří obě země“. Nakonec se jím
Šťavnatá barbeque žebírka
tisicereceptu.cz
Šťavnatá barbeque žebírka
Připravujete občerstvení na oslavu? Nezapomeňte připravit pikantní „barbekjů“ žebírka. Suroviny 2 kg hovězích žeber 1 lžíce uzené papriky 1 lžíce granulované cibule sůl, pepř Na omáčku
Pro dobrou paměť trénujte mozek
panidomu.cz
Pro dobrou paměť trénujte mozek
Máte to na jazyku, a přitom si nemůžete vzpomenout. Čím to asi bude? Že by věkem? Možná jen svůj mozek málo trénujete. Každý z nás si dokáže zapamatovat mnohem víc, než si myslí. Nezáleží totiž ani tak na věku jako na trénovanosti mozku. Říkají to vědci, kteří mozek zkoumají již po desetiletí. Paměť se podle
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
nasehvezdy.cz
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
Herečka Jana Bernášková (43) ze seriálu ZOO, která si ještě před lety nemohla přijít s otcem své dcery Justýny (17) na jméno, s ním teď vyrazila na společnou dovolenou. S režisérem Davidem Drábkem (54
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
epochanacestach.cz
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
Jan Žižka střeží kamenným pohledem gotickou radnici i kostičky lega a čokolády. Pod pláštěm s kalichem za zvuků hudby a pouličního divadla ožívá genius loci města. Město Tábor, tak úzce spojené s husitským revolučním hnutím, vypíná svou hrdou tvář na jihu Čech. Tam, kde dříve řinčely zbraně, dnes cinkají sklenky místních vináren a kavárniček. Chcete-li také pocítit
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
enigmaplus.cz
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
Prostřelený obraz neznámé ženy, svědectví o bílém obličeji objevujícím se na snímcích mramorové Madony, odbíjení neexistujících věžních hodin. To je jen několik záhad, které se vážou ke gotickému h