Domů     5 sopek, které neřádí na Zemi
5 sopek, které neřádí na Zemi
17.4.2023

Sopka je vlastně porucha. Trhlinou na povrchu vesmírného tělesa se dostane ven to, co mělo zůstat skryto.

Většinou je sopka horou, tryskající žhavou lávu a způsobují katastrofy. Může však vypadat i jinak! Zvlášť když zaletíme na obhlídku do jiných koutů Sluneční soustavy…

1/

Sopečné vaření

Co: palačinkové dómy

Kde: Venuše

Venuši obklopuje hustá jedovatá atmosféra, a pokud bychom k ní jen tak přiletěli vesmírnou lodí, neviděli bychom vůbec nic!

Kdyby se nám ale oblaka podařilo odhrnout? Pak by se před námi vynořila celá řada prapodivných útvarů, které jsou téměř všechny vytvořeny právě sopečnou činností.

Nejzajímavější z nich, vyskytující se většinou po skupinkách, na snímcích vesmírných sond připomínají palačinky!

Jedná se o dómy, někdy považovány za druh sopky, jindy za doprovodný jev větších sopečných útvarů. V každém případě vznikly z lávy, která se trhlinami v povrchu vyhrnula ven.

Neměla však takovou sílu a rychlost, aby se rozprostřela do širokého okolí, a zůstala z ní jakási bublina. Ta poté splaskla a stala se „palačinkou“.

Olympus Mons na Marsu je velký jako Francie! Foto: WikiImages / Pixabay.
Olympus Mons na Marsu je velký jako Francie! Foto: WikiImages / Pixabay.

2/

Nejvyšší ze všech!

Co: Olympus Mons

Kde: Mars

Kdyby Mount Everest stál na Marsu, nikdo by si ho ani nevšiml. Naše sousední planeta má totiž mnohem větší triumf – Olympus Mons, pojmenovaný podle bájného sídla řeckých bohů. Což již napovídá, že jde o nejvyšší horu celé Sluneční soustavy!

Tento velikán dosahuje buď 22 000 (od marsovského gravitačního povrchu) nebo 27 000 metrů (od nulové nadmořské výšky) a neuvěřitelná je i jeho šířka. Pokud bychom ho posadili do Evropy, zabral by celé území Francie!

Olympus Mons je typickou štítovou sopku, tedy takovou, která má mírně nakloněné svahy. Kráter je široký přes 85 km a z geologického hlediska je stále aktivní. Přestože k poslední erupci došlo někdy před 2 miliony let.

Povrch měsíce Io ukrývá mnoho prazvláštních útvarů. Foto: Kevin M. Gill / Creative Commons / CC BY 2.0.
Povrch měsíce Io ukrývá mnoho prazvláštních útvarů. Foto: Kevin M. Gill / Creative Commons / CC BY 2.0.

3/

Díra na měsíci

Co: Loki Patera

Kde: Io

Jupiter je král měsíců. Už jich bylo kolem něj pojmenováno 92, hlavní a největší jsou ale čtyři: Io, Europa, Ganymedes a Callisto. Právě je Io vždy na snímcích nejstrakatější, jako kdybyste ho uplácali z modelíny různých barev a párátkem udělali plno ďolíků.

Kde vzal ten legrační vzhled? Na Io totiž najdeme nejčilejší sopečnou aktivitu v celé Sluneční soustavě! Nejznámější sopkou je Loki Patera, která vůbec není horou, ale doslova dírou! Průměr dosahuje 202 km a pokrývá ji lávové jezero.

K erupcím dochází vcelku pravidelně – prozradí je jistá změna záře měsíce, vždy jednou za 400 až 600 pozemských dnů!

4/

(Jako) z pohádky

Co: Dooms Mons

Kde: Titan

Měsíce obřích planet už takovým rájem horolezců nejsou. Vulkán Dooms Mons, nejvyšší vrchol Saturnova největšího měsíce Titanu, měří slabých 1,45 kilometrů. Nachází se hned vedle útvaru Sotra Patera, což je naopak na Titanu nejhlubší kráter (1,7 km).

Sopka, které si poprvé všimne sonda Cassini–Huygens v roce 2005, si vypůjčí jméno od Hory osudu (Mount Doom) z trilogie Pán prstenů.

Podle pravidla Mezinárodní agronomické unie se totiž všechny hory na Titanu pojmenovávají právě podle děl J. R. R. Tolkiena (1891-1973).

Dooms Mons vypadá skutečně trochu jako z pohádky – je celý pokrytý ledem. Nejspíš patří mezi kryovulkány, které, namísto žhavého magmatu, vytryskávají na povrch mrazivou směs.

Sonda New Horizons konečně ukáže, jak vypadá Pluto zblízka. Foto: NASA Goddard Photo and Video / Creative Commons / CC BY 2.0.
Sonda New Horizons konečně ukáže, jak vypadá Pluto zblízka. Foto: NASA Goddard Photo and Video / Creative Commons / CC BY 2.0.

5/

Obři na trpaslíkovi

Co: Wright Mons a Picard Mons

Kde: Pluto

Když dorazí v roce 2015 sonda New Horizons k Plutu, vesmírné těleso už je jen trpasličí planetou. O to větší je pak překvapení, že se tu nachází 5 a 6 km vysoké hory!

První hodnota patří sopce Wright Mons. pojmenované po „otcích létání“, bratrech Wrightových, druhou je Picard Mons, vzdávající hold švýcarskému průkopníkovi letů v balonu Augustu Piccardovi (1884 –1962).

Nejvyšší vrcholy vnější Sluneční soustavy připomínají svou šířkou (okolo 150 km) Olympus Mons na Marsu a podle hladkého povrchu vznikly poměrně nedávno. Kde se na maličkém Plutu vzalo tolik energie k probuzením tak obřích vulkánů, je zatím záhadou…

Foto: úvodní foto: ELG21 / Pixabay 1: Pixabay 2, 3: Creative Commons
Související články
Věda a technika
Objevil Benjamin Franklin elektřinu?
„Táhni!“ loučí se James se svým o 10 let mladším bratrem Benjaminem. Namísto zamávání ho vyprovodí kopancem. A mladík jde… nejdřív do New Yorku, pak do Filadelfie a poté až do Londýna. Benjamin Franklin (1706–1790) pozná všechny jejich podoby sourozeneckých vztahů – narodí se do nemajetné rodiny výrobce mýdel Josiaha Franklina jako 12. dítko ze […]
Věda a technika
Steve Jobs: Vizionář, který změnil svět technologií
V roce 1976 založil Steve Jobs spolu se Stevem Wozniakem (*1950) firmičku Apple Computer ve své garáži. V roce 1980 se z ní stal miliardový byznys a veřejně obchodovaná společnost. O čtyři roky později vytvořil Apple Macintosh, ale firma se roku 1985 v obavách z levnějších produktů konkurenčního Microsoftu svého zakladatele zbavila. Steve Jobs (1955–2011) Kdo to je: zakladatel, výkonný […]
Věda a technika
Metro Londýn: Pozor na mezeru!
V současnosti si žádné milionové město asi nedokáže představit svou existenci bez fungujícího systému podzemní dráhy. První metro bylo otevřeno již v roce 1863 v Londýně a v současnosti se svou podzemní drahou může pochlubit téměř 180 měst, z nichž 46 se nachází v Číně. Metro však nemusí být jen dopravním prostředkem. Pokud architekti a […]
Věda a technika
Fascinující vynálezy: Co nám přineslo dobývání vesmíru?
Aniž bychom to tušili, spousta běžných přístrojů, věcí a vychytávek je výsledkem kosmického výzkumu a letů do vesmíru. Samozřejmě se nám jako první vybaví satelity, mobilní sítě a internet. Ale co třeba mobilní fotoaparát, paměťová pěna v matracích nebo plastová sklíčka brýlí? A co dalšího nám přinesly výlety za hranici našeho světa? Občas si někteří postesknou, […]
reklama
záhady a tajemství
Alchymie v Čechách: Vyráběl se ve Zlaté uličce kámen mudrců?
Ve Španělsku stráví Tadeáš Hájek z Hájku 8 let a právě tam, na dvoře Filipa II. Habsburského (1527–1598), prvně přičichne k alchymii. Dozví se, že jde o tajnou staroegyptskou nauku mající kořeny až u boha Thovta. Alchymistická vášeň ho již neopustí. Na dvoře císaře Rudolfa II. (1552–1612) se shromáždí elity své doby – od skvělých […]
Krvavé rituály starého Egypta: Zvonky, které zazvoní po tisíciletích
Ke krvavým kalužím se slétají mouchy. Jeden z kněží se unaveně rozhlédne. Opodál provolává velekněz, na jehož krku se třpytí drahý pektorál, cosi k davům přihlížejících. Slova se slévají v nesrozumitelné mumlání. Další beran. Na tu práci je jich tu hodně, ale ruce už bolestí ani necítí. Takové krveprolití Egypt dlouho neviděl. Vždyť tu mají […]
Staré rituály Jižního Mexika: Krev se musí vracet!
Dav nadšeně vříská, oběť je dokonána! Pod ohromným schodištěm Kukulkánovy pyramidy stojící v samém centru hlavního dvorany Chichen Itzá na mexickém Yucatánském poloostrově leží mrtvola. Krvácející, potlučená, násilně svázaná div ne do kuličky. Za sebou má strastiplnou cestu přesně po 91 schodech. Začala ji jako živá bytost, jeden ze zajatců znepřáteleného kmene. V mayském rituálním […]
Záhadné kusy lebek z Göbekli Tepe
Rázová vlna kácí lesy a smete vše, co jí stojí v cestě. Jsme na konci mladšího dryasu, posledního období pleistocénu (před 2 580 000 až 11 700 lety). Mnohé teorie ukazují k tomu, že se Země srazila s tělesem z vesmíru. Teplota klesá, ohromní savci se navěky poroučejí do věčných lovišť. Donedávna zcela neznámý impakt […]
reklama
věda a technika
Český vědec přišel s testem, který odhalí rakovinu slinivky v raném stadiu
Rakovina slinivky je desátým nejčastějším typem nádorového onemocnění. Její zákeřnost spočívá v poměrně dlouhém bezpříznakovém období. Kvůli pozdnímu odhalení této rakovině podlehne až 87 % postižených. Nyní však přišel český vědec s testem, který umožní nemoc odhalit z krve ještě v jejím raném stadiu. Slinivka břišní je žláza v dutině břišní, nachází se mezi žaludkem a páteří, kterou obklopují játra, […]
Přepište učebnice: Z čeho byla stvořena Věstonická venuše?
Jako už tolikrát předtím seskočí do výkopu a vrhají se do práce. Dvojice mužů onoho července 1925 narazí na prehistorické tábořiště. A tam ji uvidí! Sice je rozlomena na dva kusy, to ale vůbec nevadí – Věstonická venuše je na světě. Dodnes platí za nejznámější keramickou památku z pravěku. Drobná Věstonická venuše ale i po […]
Perly podzemní dopravy: New York ve znamení dlaždic
Newyorská podzemka je jako samotný New York – plná života a energie. Jeho chodby jsou svědkem milionů příběhů, od romantických setkání až po hluboké rozhovory s bezdomovci. Rok otevření: 1904 Počet tras: 36 Počet stanic: 424 Celková délka: 399 km Přestože se může zdát, že se v něm zastavil čas někdy v polovině 20. století, […]
3 magické byliny: Věděli jste, že oregano, rozmarýn a máta pocházejí z Řecka?
Slouží jako prevence kardiovaskulárních chorob, podporují imunitu. Pozitivně ovlivňují trávicí soustavu – pomáhají proti žaludečním a střevním potížím, ale také pomáhají otěhotnět nebo zvládnout kocovinu po bujarém večírku. Oregano, rozmarýn a máta. Řecké oregano (Origanum heracleoticum) je považováno již od starověku za nejléčivější bylinu. V Řecku se traduje, že dokonce tuto bylinu věnoval lidem Zeus, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz