O ohrožených druzích zvířat se mluví relativně často, ale málokdo se někdy doslechne o rostlinách tak vzácných, že jich ve volné přírodě roste jen posledních pár exemplářů. Které z nich tedy kvůli ničení biotopu nebo nezákonnému sběru bojují o život?
1. Nepenthes attenboroughii
Nový druh masožravé láčkovky byl objeven až v roce 2007. Několik exemplářů vzácné rostliny bylo dosud zaznamenáno pouze na jediném místě na světě. Druh s láčkami velkými až 30 centimetrům roste jen na vrcholu filipínské hory Mount Victoria.
2. Tahina spectabilis
Rostlina známá také jako sebevražedná palma roste pouze v odlehlých lesích na severozápadě Madagaskaru. Podle expertů se na tomto ostrově ve volné přírodě nachází jen kolem 90 exemplářů.
Palma je přitom výjimečná nejen rozměry svých listů, které mohou měřit až 5 metrů ale i tím, že vykvete jen jednou za život a poté odumírá.
3. Rhizanthella gardneri
Vzácná rostlina, které se přezdívá podzemní orchidej, stráví celý život pod zemí, kde dokonce i kvete. Její krémové až načervenalé květy proto spatří jen ten, kdo si je vyhrabe.
Bohužel rostlinu není jednoduché najít nejenom proto, že se schovává, ale také kvůli tomu, že v západní Austrálii roste posledních 50 exemplářů na světě.
4. Mammillaria herrerae
Kaktus připomínající golfový míček, po němž také dostal svou přezdívku, rozkvétá krásnými růžovými květy. Z tohoto důvodu byla rostlina často nelegálně sbírána a přesazována do kaktusových zahrádek.
Kvůli tomu posledních 20 let klesla populace druhu Mammillaria herrerae o celých 95 %. Posledních pár kousků je tak možné obdivovat jen ve volné přírodě mexického pohoří Queretaro.
5.Encephalartos hirsutus
Dnes vzácný druh cykasu byl poprvé popsán v roce 1996, kdy jeho populace byla ještě relativně početná. Jenže stejně jako „golfový míček“ se stal oblíbeným cílem zahrádkářů, proto dnes divoce roste již pouze v provincii Limpopo v Jižní Africe.