Domů     10 živočišných druhů, které potkala branná povinnost
10 živočišných druhů, které potkala branná povinnost
12.8.2018

Pravěké nálezy dokazují, že konflikty, boje a války jsou staré stejně jako člověk. Postupem času se staly záležitostí technologií, které dokázaly zabíjet stále více lidí.

Už od pradávných dob bývala do vojenských služeb povolávána i zvířata. Zpravidla koně a psi, avšak ve válečných dějinách sehrály nemalou úlohu i druhy, od kterých by se to možná ani nečekalo.

Kočka
Kočka

Kočky byly ve starověkém Egyptě nadmíru uctívaným zvířetem. To se však ukázalo i jako egyptská slabina. Peršané si egyptské náklonnosti pro kočky byli vědomi a dokázali jí i využít. V roce 525 př. n. l. došlo mezi Peršany a Egypťany k bitvě u Pelúsia.

Peršané v ní zvítězili a na celé století Egypt ovládli. Rozhodujícím momentem bitvy byla zrada řeckých jednotek v řadách Egypťanů. Avšak na Egypťany zapůsobil i taktický tah Peršanů. Ti se kryli živými kočkami, což nepřátelské vojsko doslova paralyzovalo. Zranění kočky se ve starém Egyptě totiž trestalo smrtí…

Velbloud
Velbloud

Mongolové prosluli jako tvrdí a nesmiřitelní bojovníci, kteří pronikli až do střední Evropy. Jejich válečnické umění bylo nesporné a nebáli se použít i neotřelé taktické prvky.

Ve 14. století se jejich zrak zaměřil na Indii, kterou si také posléze na čas podmanili. Proti obávaným indickým slonům nasadili dosti drastický manévr: velbloudy na hořícím seně.

Pohled na zvířata v plamenech slony vyděsil a posléze se panika převalila i do řad indického mužstva.

Lachtan
Lachtan

Americké námořnictvo má mezi svými jednotkami speciální četu, kterou tvoří lachtani. Ti jsou schopni odhalovat nepřátelské podmořské miny. Zároveň společně s delfíny hlídají i americké ponorky.

Právě delfíni a lachtani mohou totiž včas odhalit případné vetřelce představované třeba i jediným potápěčem. Podobné jednotky má ve svém arsenálu i ruská armáda.

Slon
Slon

Jednou z nejslavnějších kapitol z vojenské historie je Hannibalovo překročení Alp a překvapivý útok na Řím ze severu. Hannibal tehdy římské legie šokoval i tím, že ve své výbavě měl slony.

Sloni se válek účastnili i později, třeba jako živé tanky s děly na hřbetu. Ještě v roce 1987 je irácká armáda ve válce proti Íránu používala jako nosiče těžkých zbraní.

Had
Had

Kartaginský vojevůdce Hannibal měl i jiné neotřelé nápady. V námořních bitvách nechal nepřátelské lodě bombardovat keramickými vázami. Mohlo by se zdát, že taková zbraň žádnou škodu nezpůsobí, avšak nádoby byly plné jedovatých a pěkně naštvaných hadů.

Není obtížné si domyslet, jaká pak mezi posádkou zasaženého plavidla vznikla panika…

Prase
Prase

Jak překvapit nepřátelské obležení? Starověcí vojáci znali originální způsob: vypustit do něj hladová prasata. Římané dobře věděli, že pořádně hladové prase je prakticky nezastavitelné a v táboře protivníka nadělá neskutečnou paseku.

Kur
Kur

V éře studené války na sebe cenily zuby dva tábory vybavené jaderným ostřím. V jejím průběhu Britové řešili, jak zvládnout mrazy v případě sovětského útoku na západní Německo.

V chladu totiž elektronika, kterou jsou vybaveny jaderné hlavice, nemusí fungovat přesně. Jeden z nápadů navrhoval, aby se do hlavic dávala živá kuřata, která by vyzařovala dostatečné teplo. Naštěstí tento plán nemusel být nikdy doveden do praxe.

Chrobák
Chrobák

Do boje se chystá i hmyz. Agentura DARPA zkoumá možnosti, jak využít chrobáky ke špionáži. Broukům by měla být implantována nahrávací zařízení schopná zachytit obraz i zvuk. Aparáty mají potřebnou energii získávat z pohybu broučích křídel.

Medvěd
Medvěd

Jeden z nejznámějších polských vojáků 2. světové války byl jistý desátník Wojtek. Zvláštní na něm bylo především to, že se jednalo o medvěda.

Polští vojáci jej nalezli v Íránu jako opuštěné medvídě, ujali se ho a věrný Wojtek s nimi prošel všechny strasti bojů, do kterých byla jeho jednotka nasazena. V bitvě o Monte Cassino dokonce nosil dělostřelecké granáty do první linie.

Své dny dožil v jedné ze skotských zoo. V Polsku, kam se nikdy nepodíval, jej připomíná několik památníků.

Husa
Husa

Boj Římanů a Galů je znám z komiksu o Asterixovi a Obelixovi. Římané si do svých ležení brali husy, nikoliv však kvůli kuchyni, nýbrž proto, že dle jejich přesvědčení byli tito opeřenci posvátným majetkem bohyně Juno.

Bohyně zřejmě stála na straně Římanů, protože když v roce 390 př. n. l. Galové potají vnikli do jednoho z římských táborů, husy svým kejháním obránce zburcovali a Římané poté vetřelce zahnali na útěk.

Foto: Independent, Pinterest, Economist, Wikipedia
Související články
Věda a technika
Pilatus Railway: Vzhůru do oblak po nejstrmější zubačce světa
Zapomeňte na drsné zlatokopy a dalekou Sibiř. Tentokrát se vrátíme do malebného Švýcarska, kde nás čeká další dechberoucí železniční zážitek. Pilatus Railway není jen tak ledajaká trať; je to technický zázrak a nejstrmější ozubnicová železnice na světě, která zdolává neuvěřitelné sklony a nabízí výhledy, jež vám zaručeně vezmou dech. Připravte se na jízdu, kde budete […]
Věda a technika
Kytka v akvárium. Řasokoule jsou šneci rostlinné říše
Jako každý večer ho honí mlsná, a tak vstane a šourá se k lednici. Ledabylým pohybem zařízení otevře a ospalé škvírky se mění v udivený výraz. Vedle šunky a salámu totiž trůní ve vodě naložená zelená koule! Někdo v nich vidí podivuhodné živočichy, další je pro změnu označuje za podvodní mech. Řasokoule jsou však řasy, které do […]
Věda a technika
Nová hrozba z dávné minulosti: Jak nás může ohrozit spící virus z arktického ledu?
Pandemie nám v nedávné době připomněly, jak křehká je naše civilizace. Ale co kdyby se objevila nemoc, na kterou nemáme žádnou obranu, navíc probuzená z dávných hlubin Země? S tajícími ledovci Arktidy se vynořuje obava z prastarých virů a bakterií, které by mohly znamenat skutečnou hrozbu pro lidstvo. Je to jen sci-fi, nebo reálný scénář? […]
Věda a technika
Česká stopa v Ig Nobelových cenách: Od koček po bijící srdce
Věděli jste, že i čeští vědci zanechali výraznou stopu v historii Ig Nobelových cen? Od zkoumání vlivu koček na duševní zdraví až po synchronizaci srdečního tepu zamilovaných – jejich výzkumy ukazují, že i ta nejméně očekávaná témata mohou vést k překvapivým a někdy i skutečně důležitým objevům. Česká stopa v Ig Nobelových cenách: Od koček […]
reklama
věda a technika
Když řádí bouřka: Fascinující síla přírody a její tajemné jevy
Bouřky odjakživa budily v lidech úžas i hluboký respekt. Představte si sílu, která dokáže spálit orgány za zlomek vteřiny, a přesto je opředena tajemnými jevy, jež dodnes fascinují vědce. Ponořte se do světa blesků, kulových blesků a Eliášových ohňů, a zjistěte, jak se dávné obavy proměňovaly v moderní poznání tohoto dechberoucího fenoménu. Fenomén Blesk spálí […]
Mikroplasty: Neviditelná hrozba, která dobývá naši planetu
Plast je všude kolem nás a stal se nedílnou součástí moderního života. Ale co když se jeho neviditelné částice, mikroplasty, stávají tichou pohromou, která proniká do každého koutu naší planety – od nejhlubších oceánských příkopů až po mateřské mléko? Objevte, proč se tento fenomén stal jednou z největších ekologických výzev současnosti a co to znamená […]
Zvířecí říše a kulturní odkaz: Pozoruhodné příběhy z biologie, literatury a hudby
Ponořte se do fascinujícího světa, kde se setkávají neuvěřitelné zvyklosti živočichů, hluboké lidské příběhy vryté do umění a oslavy hudebních velikánů. Od prastarých tajemství páření termitů, které odhalila věda, přes jedinečnou možnost pozorovat hyeny v Zoo Dvůr Králové, až po dojímavé poesiomaty v Brně a připomínku českých hudebních géniů. Tento článek vás provede rozmanitostí života […]
Hadi v číslech: Fascinující svět plazů od mikroskopických až po gigantické
Připravte se na cestu do podmanivého světa hadů, kde se setkáte s neuvěřitelnými statistikami a fakty, které vám odhalí jejich adaptace, lovecké techniky i místo v ekosystému. Od prastarých předků po nejnověji objevené druhy, od nejmenších až po prehistorické giganty – objevte, proč jsou tito plazi tak fascinující a proč v nás budí úžas i […]
reklama
věda a technika
Budoucnost nadzvukového cestování: X-59 QueSST a návrat ke komerčním letům
Nadzvukové cestování pro běžného smrtelníka je v současnosti nedostižné, ale to se brzy může změnit! Po tragickém konci Concordu a Tu-144 se pozornost leteckých inženýrů znovu obrací k civilním nadzvukovým letům. Nejnovější nadějí je experimentální letoun X-59 QueSST, vyvíjený NASA a Lockheed Martin, který slibuje eliminovat rušivý akustický třesk. Jak daleko je lidstvo od návratu […]
Holubi: Mistři navigace a symboly. Od prehistorie po moderní vědu
Od starověkých civilizací až po moderní vědu fascinují holubi lidstvo svými mimořádnými schopnostmi. Jejich dokonalý orientační smysl, neuvěřitelná rychlost a schopnost přežití v nejrůznějších podmínkách je činí jedinečnými. Zatímco v městském prostředí je často vnímáme jako obtížné, jejich historie je plná příběhů o tom, jak zachraňovali životy, pomáhali budovat impéria a inspirovali umělce po tisíciletí. […]
Fascinující svět hlubokomořských příkopů: Život v nejhlubších místech oceánu
Oceány pokrývají více než 70 % naší planety, a přesto je jejich hlubokomořské dno jedním z nejméně prozkoumaných míst na Zemi. Pod hladinou se skrývají záhadné a monumentální hlubokomořské příkopy, které představují nejhlubší body oceánu. Jsou to místa extrémních tlaků, mrazivých teplot a naprosté tmy, přesto jsou domovem fascinujících a jedinečných forem života. Prozkoumejte s […]
Miniaturní zázraky a chytrá řešení: Budoucnost je kompaktní a propojená
V době, kdy se snažíme maximalizovat efektivitu a minimalizovat naši uhlíkovou stopu, se na trhu objevují produkty, které jsou nejen kompaktní, ale i plné chytrých řešení. Od nejlehčí pumpičky na světě, přes čističky vzduchu využívající přírodní materiály, až po revoluční chytré prsteny, které monitorují naše zdraví s neuvěřitelnou přesností. Budoucnost je zde a je menší, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz