Domů     10 věcí, které jste nevěděli o…fascinujících raketoplánech
10 věcí, které jste nevěděli o…fascinujících raketoplánech
5.7.2022

1. Jak to všechno začalo

S tím, jak se blíží ke konci lunární expedice programu Apollo, NASA intenzivně řeší, do čeho se pustí po něm. V plánu toho má hodně – od velké družicové stanice pro 12 osob až po let lidí na Mars.

Jejich vize ale na začátku 70. let oseká americký prezident Richard Nixon (1913–1994), který prohlásí, že na vývoj nedá víc jak 5 miliard dolarů.

Přednost tak dostane laicky řečeno znovupoužitelné letadlo pro lety do vesmíru, tedy raketoplán, určený k letům na oběžnou dráhu.

Veřejnost se o zahájení programu Space Transportation System (Vesmírný dopravní systém), kterému ale málokdo řekne jinak než Space Shuttle, ve volném překladu dopravní prostředek pro kosmickou kyvadlovou přepravu, dozví z Nixonových úst v lednu 1972. Ten tehdy ještě netuší, že půjde o nejdéle trvající americký kosmický program, který v celosvětovém měřítku překoná jen sovětský, nyní ruský program Sojuz.

Celkem vzlétnou raketoplány v programu Space Shuttle ke hvězdám 135x. Foto: unsplash
Celkem vzlétnou raketoplány v programu Space Shuttle ke hvězdám 135x. Foto: unsplash

2. Columbia jako první

Jméno dostane podle první americké lodi která obepluje zeměkouli. Od té chvíle uplyne 191 let, když Columbia opět zboří jeden milník. Tentokrát ne jako plavidlo, ale jako vůbec první raketoplán, který si to pod hlavičkou Space Shuttle namíří ke hvězdám.

Má přitom dva roky zpoždění. Původně má odstartovat už na konci roku 1979, tehdy ho ale zastaví problémy s motorem a systémem tepelné ochrany. Druhý pokus, naplánovaný na 12. dubna 1981, tedy na den 20. výročí prvního letu člověka do vesmíru, už vyjde. Během 54 hodin s dvoučlennou posádkou 36krát obletí Zemi.

3. Sověti pozadu

Sovětský svaz samozřejmě nechce, co se raketoplánů týče, zůstat pozadu, a tak přijde s Eněrgija-Buran, největším a nejdražším programem sovětské kosmonautiky. V rámci něho je postaveno nebo se alespoň začne stavět několik strojů.

Do kosmu se ale nakonec podívá jen jeden jediný. Dne 15. listopadu 1988 absolvuje raketoplán Buran svůj první a zároveň poslední kosmický let. Bez posádky, řízený automatikou. Na víc se Sověti nezmůžou. V roce 1993 je program z finančních důvodů stopnut.

4. 135 startů

Celkem vzlétnou raketoplány v programu Space Shuttle ke hvězdám 135x. Na jejich palubách se vystřídá 355 různých lidí (306 mužů a 49 žen) ze 16 zemí světa. Nejdelší misi absolvuje Columbia.

Probíhá během listopadu a prosince 1996 a trvá 17 dní, 15 hodin, 53 minut, 18 sekund. Dohromady stráví pětice raketoplánů na misích 1 322 dní, 19 hodin, 21 minut a 23 sekund. Zemi nejvícekrát obletí Discovery. A to přesně 5830x. Než je v roce 2011 program ukončen, spolyká téměř 200 miliard dolarů.

Na jejich palubách se vystřídá 355 různých lidí (306 mužů a 49 žen) ze 16 zemí světa. Foto: pixabay
Na jejich palubách se vystřídá 355 různých lidí (306 mužů a 49 žen) ze 16 zemí světa. Foto: pixabay

5. Dohromady dají teleskop i vesmírnou stanici

Raketoplány se samozřejmě nevydávají do vesmíru jen tak prolétnout, nýbrž v rámci misí plní určené úkoly, a to často klíčové pro to, aby člověk mohl objevovat tajemství temného světa nad ním.

V roce 1983 například Columbia v nákladovém prostoru vynese poprvé mezi hvězdy evropskou laboratoř Spacelab. V roce 1990 dopraví raketoplán Discovery na oběžnou dráhu Země slavný Hubbleův teleskop.

V následujících letech k němu raketoplány podniknou několik servisních misí. Stejný raketoplán vezme v říjnu 1998 po 36 letech zpátky do kosmu Johna Glenna (1921–2016), který se v únoru 1962 stane prvním Američanem, který obletí naši planetu.

Vesmírný comeback z něj udělá v té době nejstaršího astronauta v historii. Americké raketoplány na svých misích samozřejmě nevynechají ani dvě kosmické stanice.

V rámci programu Shuttle-Mir přiváží na ruskou stanici Mir zásoby a dočasně zvětšují obytné i pracovní prostory. Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) je dokonce hlavně jejich zásluha.

Mezi lety 1998 a 2011 totiž dovezou do vesmíru většinu stavebních dílů této stanice.

6. Jeden zůstane na ocet

Raketoplánů je nakonec vyrobeno celkem šest. Jako první „sjede z linky“ Enterprise. To se píše rok 1976. Pár měsíců je používán pro testovací lety v atmosféře, v plánu je ovšem jeho přeměna na plnohodnotný stroj, schopný vzlétnout do vesmíru.

Jenže se následně přijde na to, že taková procedura by stála víc, než postavení úplně nového raketoplánu. A tak je nakonec místo Enterprise, přestavěn testovací stroj, označený jako STA-099, později pojmenovaný Challenger.

Kromě něj vzlétnou ke hvězdám ještě další čtyři raketoplány – Columbia, Discovery, Atlantis a Endeavour. Enterprise místo toho skončí jako exemplář na různých světových výstavách a leteckých přehlídkách.

7. Poslední let

Když 8. července 2011 vyrazí raketoplán Atlantis na svou 33. a poslední misi, řada zaměstnanců NASA má na krajíčku. Jde totiž zároveň o úplně poslední let raketoplánu z programu Space Shuttle. Ten je po 30 letech kosmických misí ukončen. Návrat Atlantis 21. července udělá definitivní tečku za érou těchto strojů.

8. Na důchod do muzeí

Z šesti raketoplánů programu Space Shuttle jich lze v současnosti na vlastní oči spatřit už jen čtyři.

Challenger a Columbia jsou zničeny při tragických nehodách v roce 1986, respektive 2003. Zbylá čtyřka je k vidění na různých místech po USA. Enterprise je vystaven v Intrepid Sea, Air &

Space Museum v New Yorku, přičemž aby se tam vůbec vešel, musely být tři historické letouny přesunuty do jiného muzea.

Discovery stojí v muzeu Steven F. Udvar-Hazy Center ve Virginii, Atlantis je v areálu Kennedyho vesmírného střediska na Floridě a Endeavour v California Science Center v Los Angeles.

Raketoplány se samozřejmě nevydávají do vesmíru jen tak prolétnout, nýbrž v rámci misí plní určené úkoly. Foto: pxfuel
Raketoplány se samozřejmě nevydávají do vesmíru jen tak prolétnout, nýbrž v rámci misí plní určené úkoly. Foto: pxfuel

9. Dvě děsivé tragédie

Program Space Shuttle poznamenají dvě děsivé tragédie. Od sebe je dělí 17 let a při obou zahyne celá sedmičlenná posádka. Devětkrát úspěšně zamíří raketoplán Challenger do vesmíru, desátá mise 28. ledna 1986 se mu ale stane osudnou.

Vinou poruchy těsnění exploduje pouhých 73 sekund po startu. Raketoplán Columbia pak 1. února 2003 během návratu na Zemi doplatí na poškození tepelného štítu, kvůli kterému se ve výšce přibližně 63 kilometrů rozpadne. Jeho zkáza předznamená konec éry raketoplánů.

10. Jméno Enterprise až na nátlak trekkies

Když v roce 1974 začne montáž raketoplánu Enterprise, je původně označován úplně jiným jménem – Constitution, tedy ústava.

Jenže to se vůbec nelíbí fanouškům sci-fi seriálu Star Trek, a tak Kongres, NASA, hlavně ale Bílý dům doslova zavalí dopisy s žádostí, aby byl raketoplán pojmenován Enterprise.

Je jich tolik (údajně stovky tisíc), že sám prezident Gerald Ford (1913–2006) nakonec nařídí úředníkům NASA, aby název změnili. Herci ze seriálu se pak účastní slavnostní ceremonie při uvedení stroje do provozu.

Foto: pixabay, unsplash, pxfuel Tit Foto: pixabay
Související články
Věda a technika
Moskevské metro: Mramor, žula, i fresky
Bývaly doby, kdy lidé věřili, že pod zemí číhají všelijací duchové, démoni, ba i peklo zde mělo mít své sídlo. To dnešní moderní člověk vstupuje do podzemních prostor v klidu a beze strachu. Vždyť právě zde se nachází spolehlivý a levný způsob městské hromadné dopravy. V současnosti si žádné milionové město asi nedokáže představit svou […]
Věda a technika
Objevil Benjamin Franklin elektřinu?
„Táhni!“ loučí se James se svým o 10 let mladším bratrem Benjaminem. Namísto zamávání ho vyprovodí kopancem. A mladík jde… nejdřív do New Yorku, pak do Filadelfie a poté až do Londýna. Benjamin Franklin (1706–1790) pozná všechny jejich podoby sourozeneckých vztahů – narodí se do nemajetné rodiny výrobce mýdel Josiaha Franklina jako 12. dítko ze […]
Věda a technika
Steve Jobs: Vizionář, který změnil svět technologií
V roce 1976 založil Steve Jobs spolu se Stevem Wozniakem (*1950) firmičku Apple Computer ve své garáži. V roce 1980 se z ní stal miliardový byznys a veřejně obchodovaná společnost. O čtyři roky později vytvořil Apple Macintosh, ale firma se roku 1985 v obavách z levnějších produktů konkurenčního Microsoftu svého zakladatele zbavila. Steve Jobs (1955–2011) Kdo to je: zakladatel, výkonný […]
Věda a technika
Metro Londýn: Pozor na mezeru!
V současnosti si žádné milionové město asi nedokáže představit svou existenci bez fungujícího systému podzemní dráhy. První metro bylo otevřeno již v roce 1863 v Londýně a v současnosti se svou podzemní drahou může pochlubit téměř 180 měst, z nichž 46 se nachází v Číně. Metro však nemusí být jen dopravním prostředkem. Pokud architekti a […]
reklama
lifestyle
Krajka: Krása lehká jako dech
Krajka je vzdušná, krásná a křehká. A stejně jako existuje množství různých způsobů výroby, také je více verzí o jejich původu. Víte, že nošení krajek upravují v minulosti zákony? A napadá vás, proč se do dnešních dnů dochovalo jen málo opravdu starých kousků anebo kde hledat muzeum krajek? Nádherná krajka dodává i jednoduchému oděvu punc […]
Palec nahoru i vztyčený prostředníček. Sociální sítě vrátily do hry gesta
Pojď sem, podívej se támhle… Spoustu gest používáme, aniž bychom si to uvědomovali. A stejně tak je i jen tak mimochodem čteme. Jsou rodiny, kde jsou běžnou součástí komunikace. Jinde se drží toho, že „na veřejnosti se neukazuje“. Kde se ale tahle gesta vzala? Jejich historie sahá daleko před náš letopočet. Významů pro stejný posunek […]
Z malé české vesničky do Hongkongu: Město nákupů a luxusního jídla za pár korun
S batohem na zádech napříč Asií! Přinášíme exkluzivní reportáž z cesty na neobyčejná místa, kam nevedou kroky turistů, ale předčí všechny oblíbené destinace. Vydejte se s námi do Hongkongu, poznejte místní život a ochutnejte zdejší neotřelý street food!  Cestovat znamená především snít s cílem objevovat, prožívat, měnit své postoje, hranice a návyky, a mnohdy i odmazávat předsudky.  Pozitivních přínosů […]
Minangkabaové: Matriarchát pod patronátem Alláhovým
Existují společnosti, kde jsou ženy hlavou rodiny, zatímco muži jsou v podřízeném postavení? Samozřejmě. A které to jsou? „Všechny,“ odpoví s úsměvem zkušený znalec života. Není muslimský matriarchát protimluv? Na první pohled ano, jenže 6 000 000 příslušníků národa Minangkabau na Západní Sumatře dokazuje, že tomu tak být nemusí. I když možná jen do chvíle, […]
reklama
záhady a tajemství
Land art: Tajemné šifry, nebo vzkazy mimozemšťanům?
Umění není jen to, co najdeme v galeriích. S toto myšlenkou před padesáti lety lidé zamířili tvořit do přírody. Objevilo se tak krajinné umění čili land art. Setkáme se s ním i dnes. Je libo obří malby na trávě, umělé ostrovy, nebo kamenné kruhy v poušti? Obrazce v krajině, silnice nakreslená bílou barvou uprostřed lesa, kameny s obtaženými konturami, suché stromy proměněné […]
Alchymie v Čechách: Vyráběl se ve Zlaté uličce kámen mudrců?
Ve Španělsku stráví Tadeáš Hájek z Hájku 8 let a právě tam, na dvoře Filipa II. Habsburského (1527–1598), prvně přičichne k alchymii. Dozví se, že jde o tajnou staroegyptskou nauku mající kořeny až u boha Thovta. Alchymistická vášeň ho již neopustí. Na dvoře císaře Rudolfa II. (1552–1612) se shromáždí elity své doby – od skvělých […]
Krvavé rituály starého Egypta: Zvonky, které zazvoní po tisíciletích
Ke krvavým kalužím se slétají mouchy. Jeden z kněží se unaveně rozhlédne. Opodál provolává velekněz, na jehož krku se třpytí drahý pektorál, cosi k davům přihlížejících. Slova se slévají v nesrozumitelné mumlání. Další beran. Na tu práci je jich tu hodně, ale ruce už bolestí ani necítí. Takové krveprolití Egypt dlouho neviděl. Vždyť tu mají […]
Staré rituály Jižního Mexika: Krev se musí vracet!
Dav nadšeně vříská, oběť je dokonána! Pod ohromným schodištěm Kukulkánovy pyramidy stojící v samém centru hlavního dvorany Chichen Itzá na mexickém Yucatánském poloostrově leží mrtvola. Krvácející, potlučená, násilně svázaná div ne do kuličky. Za sebou má strastiplnou cestu přesně po 91 schodech. Začala ji jako živá bytost, jeden ze zajatců znepřáteleného kmene. V mayském rituálním […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz