Domů     10 věcí, které jste nevěděli o…fascinujících raketoplánech
10 věcí, které jste nevěděli o…fascinujících raketoplánech
5.7.2022

1. Jak to všechno začalo

S tím, jak se blíží ke konci lunární expedice programu Apollo, NASA intenzivně řeší, do čeho se pustí po něm. V plánu toho má hodně – od velké družicové stanice pro 12 osob až po let lidí na Mars.

Jejich vize ale na začátku 70. let oseká americký prezident Richard Nixon (1913–1994), který prohlásí, že na vývoj nedá víc jak 5 miliard dolarů.

Přednost tak dostane laicky řečeno znovupoužitelné letadlo pro lety do vesmíru, tedy raketoplán, určený k letům na oběžnou dráhu.

Veřejnost se o zahájení programu Space Transportation System (Vesmírný dopravní systém), kterému ale málokdo řekne jinak než Space Shuttle, ve volném překladu dopravní prostředek pro kosmickou kyvadlovou přepravu, dozví z Nixonových úst v lednu 1972. Ten tehdy ještě netuší, že půjde o nejdéle trvající americký kosmický program, který v celosvětovém měřítku překoná jen sovětský, nyní ruský program Sojuz.

Celkem vzlétnou raketoplány v programu Space Shuttle ke hvězdám 135x. Foto: unsplash
Celkem vzlétnou raketoplány v programu Space Shuttle ke hvězdám 135x. Foto: unsplash

2. Columbia jako první

Jméno dostane podle první americké lodi která obepluje zeměkouli. Od té chvíle uplyne 191 let, když Columbia opět zboří jeden milník. Tentokrát ne jako plavidlo, ale jako vůbec první raketoplán, který si to pod hlavičkou Space Shuttle namíří ke hvězdám.

Má přitom dva roky zpoždění. Původně má odstartovat už na konci roku 1979, tehdy ho ale zastaví problémy s motorem a systémem tepelné ochrany. Druhý pokus, naplánovaný na 12. dubna 1981, tedy na den 20. výročí prvního letu člověka do vesmíru, už vyjde. Během 54 hodin s dvoučlennou posádkou 36krát obletí Zemi.

3. Sověti pozadu

Sovětský svaz samozřejmě nechce, co se raketoplánů týče, zůstat pozadu, a tak přijde s Eněrgija-Buran, největším a nejdražším programem sovětské kosmonautiky. V rámci něho je postaveno nebo se alespoň začne stavět několik strojů.

Do kosmu se ale nakonec podívá jen jeden jediný. Dne 15. listopadu 1988 absolvuje raketoplán Buran svůj první a zároveň poslední kosmický let. Bez posádky, řízený automatikou. Na víc se Sověti nezmůžou. V roce 1993 je program z finančních důvodů stopnut.

4. 135 startů

Celkem vzlétnou raketoplány v programu Space Shuttle ke hvězdám 135x. Na jejich palubách se vystřídá 355 různých lidí (306 mužů a 49 žen) ze 16 zemí světa. Nejdelší misi absolvuje Columbia.

Probíhá během listopadu a prosince 1996 a trvá 17 dní, 15 hodin, 53 minut, 18 sekund. Dohromady stráví pětice raketoplánů na misích 1 322 dní, 19 hodin, 21 minut a 23 sekund. Zemi nejvícekrát obletí Discovery. A to přesně 5830x. Než je v roce 2011 program ukončen, spolyká téměř 200 miliard dolarů.

Na jejich palubách se vystřídá 355 různých lidí (306 mužů a 49 žen) ze 16 zemí světa. Foto: pixabay
Na jejich palubách se vystřídá 355 různých lidí (306 mužů a 49 žen) ze 16 zemí světa. Foto: pixabay

5. Dohromady dají teleskop i vesmírnou stanici

Raketoplány se samozřejmě nevydávají do vesmíru jen tak prolétnout, nýbrž v rámci misí plní určené úkoly, a to často klíčové pro to, aby člověk mohl objevovat tajemství temného světa nad ním.

V roce 1983 například Columbia v nákladovém prostoru vynese poprvé mezi hvězdy evropskou laboratoř Spacelab. V roce 1990 dopraví raketoplán Discovery na oběžnou dráhu Země slavný Hubbleův teleskop.

V následujících letech k němu raketoplány podniknou několik servisních misí. Stejný raketoplán vezme v říjnu 1998 po 36 letech zpátky do kosmu Johna Glenna (1921–2016), který se v únoru 1962 stane prvním Američanem, který obletí naši planetu.

Vesmírný comeback z něj udělá v té době nejstaršího astronauta v historii. Americké raketoplány na svých misích samozřejmě nevynechají ani dvě kosmické stanice.

V rámci programu Shuttle-Mir přiváží na ruskou stanici Mir zásoby a dočasně zvětšují obytné i pracovní prostory. Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) je dokonce hlavně jejich zásluha.

Mezi lety 1998 a 2011 totiž dovezou do vesmíru většinu stavebních dílů této stanice.

6. Jeden zůstane na ocet

Raketoplánů je nakonec vyrobeno celkem šest. Jako první „sjede z linky“ Enterprise. To se píše rok 1976. Pár měsíců je používán pro testovací lety v atmosféře, v plánu je ovšem jeho přeměna na plnohodnotný stroj, schopný vzlétnout do vesmíru.

Jenže se následně přijde na to, že taková procedura by stála víc, než postavení úplně nového raketoplánu. A tak je nakonec místo Enterprise, přestavěn testovací stroj, označený jako STA-099, později pojmenovaný Challenger.

Kromě něj vzlétnou ke hvězdám ještě další čtyři raketoplány – Columbia, Discovery, Atlantis a Endeavour. Enterprise místo toho skončí jako exemplář na různých světových výstavách a leteckých přehlídkách.

7. Poslední let

Když 8. července 2011 vyrazí raketoplán Atlantis na svou 33. a poslední misi, řada zaměstnanců NASA má na krajíčku. Jde totiž zároveň o úplně poslední let raketoplánu z programu Space Shuttle. Ten je po 30 letech kosmických misí ukončen. Návrat Atlantis 21. července udělá definitivní tečku za érou těchto strojů.

8. Na důchod do muzeí

Z šesti raketoplánů programu Space Shuttle jich lze v současnosti na vlastní oči spatřit už jen čtyři.

Challenger a Columbia jsou zničeny při tragických nehodách v roce 1986, respektive 2003. Zbylá čtyřka je k vidění na různých místech po USA. Enterprise je vystaven v Intrepid Sea, Air &

Space Museum v New Yorku, přičemž aby se tam vůbec vešel, musely být tři historické letouny přesunuty do jiného muzea.

Discovery stojí v muzeu Steven F. Udvar-Hazy Center ve Virginii, Atlantis je v areálu Kennedyho vesmírného střediska na Floridě a Endeavour v California Science Center v Los Angeles.

Raketoplány se samozřejmě nevydávají do vesmíru jen tak prolétnout, nýbrž v rámci misí plní určené úkoly. Foto: pxfuel
Raketoplány se samozřejmě nevydávají do vesmíru jen tak prolétnout, nýbrž v rámci misí plní určené úkoly. Foto: pxfuel

9. Dvě děsivé tragédie

Program Space Shuttle poznamenají dvě děsivé tragédie. Od sebe je dělí 17 let a při obou zahyne celá sedmičlenná posádka. Devětkrát úspěšně zamíří raketoplán Challenger do vesmíru, desátá mise 28. ledna 1986 se mu ale stane osudnou.

Vinou poruchy těsnění exploduje pouhých 73 sekund po startu. Raketoplán Columbia pak 1. února 2003 během návratu na Zemi doplatí na poškození tepelného štítu, kvůli kterému se ve výšce přibližně 63 kilometrů rozpadne. Jeho zkáza předznamená konec éry raketoplánů.

10. Jméno Enterprise až na nátlak trekkies

Když v roce 1974 začne montáž raketoplánu Enterprise, je původně označován úplně jiným jménem – Constitution, tedy ústava.

Jenže to se vůbec nelíbí fanouškům sci-fi seriálu Star Trek, a tak Kongres, NASA, hlavně ale Bílý dům doslova zavalí dopisy s žádostí, aby byl raketoplán pojmenován Enterprise.

Je jich tolik (údajně stovky tisíc), že sám prezident Gerald Ford (1913–2006) nakonec nařídí úředníkům NASA, aby název změnili. Herci ze seriálu se pak účastní slavnostní ceremonie při uvedení stroje do provozu.

Foto: pixabay, unsplash, pxfuel Tit Foto: pixabay
reklama
Související články
Věda a technika
Moderní lanovky: Zázraky soudobého inženýrství
Historie lanovek sahá do daleké minulosti – zařízení na způsob lanových drah se využívala už ve 4. století před naším letopočtem v Číně pro přepravu materiálu na stavby. Na vývoji lanovek v průběhu staletí je tak možné sledovat, jak se neustále zdokonalovala lidská zručnost a možnosti moderní techniky. Přelomem pro vývoj lanovek byl především vynález […]
Věda a technika
Mechanismus z Antikythéry: Proč se nacházel na ztroskotané lodi a kdy začal fungovat?
Kolem roku 65 př. n. l. se nedaleko řeckého ostrova Antikythéra potopila loď. Její vrak roku 1900 objevili sběrači mořský hub. Místo se proslavilo zejména nálezem tzv. mechanismu z Antikythéry, Jde o ozubené soukolí sloužícího k zaznamenávání pohybu Slunce a Měsíce. Třebaže zbytky lodi byly během 20. století zkoumány hned několikrát, nebyly z nich vyloveny všechny cennosti. Roku […]
Věda a technika
Jak bojovat proti bolesti?
Co je to vlastně bolest? Jedná se o nepříjemný smyslový i pocitový zážitek, který je pro nás obrannou reakcí a varováním před hrozícím nebo již i existujícím poškozením tkání. Z tohoto důvodu bychom ji tedy nikdy neměli podceňovat… Různorodé vnímání bolesti Většina lidí ji už zřejmě někdy zažila a ví, jak dokáže znepříjemnit život. Navíc […]
Věda a technika
Soudný den Středozemního moře: Až si pro vás připlavou perutýni!
Zdánlivě je všechno v pořádku. Obloha je modrá, z okolních kopců klesá k mořské hladině omamná vůně středomořských bylin. Skupinka místních rybářů míří k majáku a nese pruty hrdě jako kopí vítězné armády. Vědí však, že už  se pomalu pro původní život v tomto moři blíží soudný den? Východní část Středozemního moře je ohraničena na […]
reklama
lifestyle
Slavné osobnosti s psychickými poruchami
Duševní poruchy se nevyhýbají ani slavným osobnostem, naopak v minulosti jimi trpěl nejeden panovník, což mohlo vést až k rozpoutání války. Maniodepresivní psychózou či bipolární poruchou, kdy se u člověka střídají stavy mánie a deprese, trpí například herečka Catherine Zeta-Jonesová či herec Mel Gibson. Měla ji i zpěvačka Sinead O‘Connor, zpěvák Kurt Cobain či hudební skladatel Ludwig […]
5P bezpečných chvil za volantem
Nejen náročná jízda na dovolenou, ale třeba i kratší výlety nebo služební cesty pro nás často znamenají nutnost strávit dlouhé hodiny za volantem. To pro naše tělo představuje zátěž, s níž je třeba umět se vyrovnat. Jak tedy nejlépe ve zdraví přežít dlouhé cestování? Jak dojet bezpečně do cíle? Nástrah na trase číhá mnoho, ale některá […]
Inkontinence. Noční můra až 40 procent lidí. Proč je stále tabu?
Potížemi s únikem moči trpí v České republice až 40 % lidí, zejména žen, ale příliš se o tom nemluví. Onemocnění je tabu, pacienti se o něm stydí mluvit se svými blízkými a někdy i s lékaři.   Zhoršování problémů často vede k tomu, že se pacienti kvůli strachu z „nehody“ čím dál častěji uzavírají […]
Jak hubnout a nezbláznit se
Dělená, zónová, chrononutriční, krabičková, raw, podle krevních skupin, paleo… Když zadáte do internetového vyhledávače slovo „dieta“, vypadne 860 milionů odkazů. Diety. Hrnou se ze všech stran. Jedna tvrdí: „Vajíčka škodí, rozhodně se jim vyhýbejte!“ druhá trvá na tom, že vajíčka jsou zdravá a nejlepší by bylo nejíst nic jiného. Totéž platí o mase, mléku, pečivu. […]
reklama
lifestyle
Ideál krásy napříč stoletími
To, co bylo u žen vnímáno za ideál krásy, se v čase neustále mění. Který z těchto historických trendů nejvíce sedí vám? Starověk (3500 př. n.l. – 6./7. stol n.l.) – ve starověkém Egyptě byla ideálem krásy štíhlá žena s úzkými rameny, vysokým pasem a symetrickým obličejem. Oproti tomu v Řecku byla uctívána především mužská krása, ženy […]
Superpotraviny: Ke zdraví se můžete projíst
Zdravých a výživných potravin je v přírodě víc než dost a bez nadsázky by se každá z nich dala označit za pomyslnou „superpotravinu”. Velké množství potravin, ať už se nám zdají jakkoliv obyčejné, v sobě totiž ukrývá spoustu prospěšných živin. Existují však některé, které přece jen svým složením a hlavně přínosem vynikají nad ostatní, a […]
Peter Dinklage: Drobný muž, velký umělec
Děti i dospělí tleskají jako o život, dva chlapci se potěšeně uklánějí. Další autorské loutkové divadlo sklízí ovoce úspěchu. Peter Dinklage (*1969) a jeho o 2 roky starší bratr Jonathan pocházejí z Morristownu v New Jersey.   Jejich rodiče – učitelka hudby Diane a pojišťovací agent John Carl Dinklage – je plně podporují. „Skutečný umělec […]
6 netradičních zimních sportů
Lyžování a bruslení už vás v zimě nebaví? Jsou i jiné možnosti! A jakkoliv se zdají nevšední, mají svou tradici… Jaké budete potřebovat vybavení? Loď, draka, sněhové koule, nafukovací prkno anebo živého koně! Co myslíte, který ze sportů si vás nejvíc získá? 1/ LEDNÍ JACHTING Vznik: 18. století Po Rižském zálivu se již v 17. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Plněná cuketa s kuskusem, zeleninou a šunkou posypaná sýrem
tisicereceptu.cz
Plněná cuketa s kuskusem, zeleninou a šunkou posypaná sýrem
Suroviny 4 rajčata 3 cibule 8 lžic kuskusu 150 g uzené slaniny 200 g šunky 200 g strouhaného sýra Postup Cuketu podélně rozřízněte a vnitřek vydlabejte. Vydlabaný vnitřek nakrájejte na m
Hrádek u Nechanic: Po stopách šlechtického rodu Harrachů
epochanacestach.cz
Hrádek u Nechanic: Po stopách šlechtického rodu Harrachů
Reprezentační sídlo starobylého rodu Harrachů je ideálním prostředím k udržování starých tradic. A na zámku Hrádek u Nechanic dobře vědí, co zajímavého pro své návštěvníky připravit. Známý novogotický zámek Hrádek u Nechanic byl vystavěn hraběcí rodinou Harrachů mezi lety 1839 až 1857 jako jejich letní lovecké a reprezentační sídlo. Vyznačuje se nejen anglickou architekturou, bohatě zdobenými
Velikonoce s Baronem
iluxus.cz
Velikonoce s Baronem
Velikonoce klepou na dveře, a jak lépe je strávit než v přítomnosti prvotřídních českých ovocných specialit a pálenek Baron Hildprandt. Nenechte se zaskočit dospělými koledníky, a kromě obarvených vaj
Čočková polévka s cizrnou a zeleninou
panidomu.cz
Čočková polévka s cizrnou a zeleninou
V této vegetariánské verzi supluje bílkovinu zelená čočka a cizrna, která chuťově doplňuje rajčata i brambory s řapíkatým celerem. Klidně uvařte toto jídlo z dvojnásobné dávky, určitě si nikdo nebude stěžovat ani druhý den, kdy se skvěle rozleží. Ingredience 300 g brambor 3 řapíkaté celery (200 g) 2 stroužky česneku 1 menší cibule 2 lžíce olivového
Jak shodit kila a nepřibrat
nejsemsama.cz
Jak shodit kila a nepřibrat
Přejídáte se, jenže pak si vyčítáte nadbytečná kila? Do posilovny vás nikdo nedostane? Moc toho nenaspíte a v práci máte stres? Zkuste na to jít jinak. Asi vás překvapí, že váš chytrý metabolismus sám od sebe spálí 1300 až 2000 kalorií denně, bez jakékoli aktivity. Kolik přesně, to už záleží na vaší váze, výšce i jiném. Už to je ale přece dobrý
Co vše skrývá zřícenina hradu Házmburk?
enigmaplus.cz
Co vše skrývá zřícenina hradu Házmburk?
Zřícenina gotického hradu Házmburk, jež najdeme u vsi Klapý, asi 3,5 kilometru severozápadně od města Libochovice v okrese Litoměřice, je opředena nejednou bájí a pověstí, tak jako ostatně každé staro
Průmyslové potraviny jako zhouba našeho zdraví?
21stoleti.cz
Průmyslové potraviny jako zhouba našeho zdraví?
Člověk je tvor nepoučitelný, zejména co se skladby jídelníčku týká. Jakmile má možnost dopřát si potraviny s vysokým obsahem cukru, soli nebo tuku, nedokáže odolat. Přitom by měl. S každou další porcí
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Jak jsem zkoumala svůj rozvětvený rod
skutecnepribehy.cz
Jak jsem zkoumala svůj rozvětvený rod
Seděla jsem nad archivem dlouho do noci a kolem mě se promenádovali duchové mých předků. Pak zamířili do jídelny ke kulatému stolu. Do toho domu po prarodičích jsem se přistěhovala nově, bydlela jsem tu zatím jen pár dní. Domek byl hodně dlouho opuštěný, protože babička s dědou už před lety odešli bydlet do domova seniorů, kde měli
Kameny Ica: Dokazují, že jsme žili s dinosaury?
epochalnisvet.cz
Kameny Ica: Dokazují, že jsme žili s dinosaury?
Na více než 15 000 kamenech s rytinami najdeme údajně potvrzení prakticky všeho, o čem dnešní záhadologové sní. Obrázky zachycují dinosaury, pokročilé lékařské zákroky nebo pokročilé technologie, nápadně připomínající ty moderní. Jsou kameny skutečné? Kdo je mohl vytvořit a co všechno by měly dokazovat?   Peruánský lékař Javier Cabrera Darquea (1924–2001) slaví 42. narozeniny. Mezi dary se
Richard Lví srdce krutostí šokoval muslimy i křižáky
historyplus.cz
Richard Lví srdce krutostí šokoval muslimy i křižáky
S rukama pevně svázanýma za zády je postupně vyvádějí z města do pouště. Tam na ně již čekají kati. Marně budou muslimští vojáci sultána Saladina bušit do křesťanských řad, aby zachránili své souvěrce. Jejich osud je zpečetěn. Přezdívají mu Lví srdce. Už jeho současníci pohlížejí na anglického krále Richarda I. (1157–1199) jako na hrdinu, rytíře
Radostná událost v rodině Leoše Mareše!
nasehvezdy.cz
Radostná událost v rodině Leoše Mareše!
U Marešových se slaví! Syn Jakub (18) se dostal na prestižní univerzitu Florida Southern College v Americe, kde se kromě studií byznysu bude také věnovat vodnímu lyžování, ve kterém je opravdu dobrý.