Skip to content
reklama
reklama

Zapište si to! Jak šel čas s perem a tužkou?

Přestože mnozí z nás dnes používají častěji klávesnici počítače, pořád jsou tu situace, kdy prostě potřebujeme tužku! Nebo máte raději propisku či pero? I tyto obyčejné věci byly dříve vrcholnou technickou vymožeností…

Mysleli jste si, že ve starověku se pouze ryje do hliněných či voskových destiček? Kdepak, třeba Egypťané už před 4 tisíci lety používají pero! Písaři faraonů nejčastěji sáhnou po vhodném bambusovém stonku nebo husím brku a namáčejí ho do inkoustu, většinou vyrobeného ze sazí nebo okrového prášku.

Když pak někoho napadne seříznout konec na šikmo, stopa je užší a hned se píše rychleji! Nejlepší by samozřejmě bylo zbavit se lahvičky a inkoust nalít přímo do pera, ovšem na to si lidé počkají ještě dost dlouho.

Více či méně úspěšné pokusy o plnicí pera dotáhne k dokonalosti až roku 1884 Američan Lewis Waterman (1836–1901).

blank
Ještě v 19. století se pero běžně namáčí do inkoustu. Plnicí pera se teprve rodí v dílnách vynálezců. Foto: areohwhyare / Pixabay.

Kouzelná kulička

Pero s nádržkou na inkoust má však stále své mouchy. Snadno vám vyteče v kapse, máte z něj špinavé ruce a je nutné ho správně držet, protože píše vždy jen položené jedním směrem.

To vše nakonec vyřeší drobný detail, na který přijde maďarský novinář László Bíró (1899-1985), podle jedné z teorií ve chvíli, kdy pozoruje svou dcerku hrát kuličky. Jedna duhovka projede louží a na suché zemi poté zanechává pravidelnou stopu.

V roce 1938 Bíró zkusí vložit malou kovovou kuličku i do hrotu pera a funguje to stejně! Kulička, stále polovinou namočená v inkoustu, se tlakem a vahou pera při psaní otáčí a píše.

První kuličková pera čili propisky jsou ale drahé, až okolo roku 1950 postup výroby zjednoduší Francouz Marcel Bich (1914-1994) a praktické psací nástroje se šíří do celého světa.

Nestačí obyčejná tužka?

Když začnou Američané létat do vesmíru, zjistí, že propisky v prostředí mikrogravitace nefungují. Zaplatí tedy miliardy dolarů za vývoj tzv. vesmírného pera, které píše za všech podmínek a okolností! A co jejich rivalové Rusové?

Ty si prostě vezmou tužku!

I když historka není pravdivá, vypráví se jako vtip na přetechnizovanou Ameriku, kouzlu obyčejné tužky to rozhodně neubírá. I u ní musíme za počátky nahlédnout až do starověku. Konkrétně k Řekům a Římanům, kteří zjistí, že stopu na papyru zanechává kousek olova.

Příliš výrazná linka to však není…

Mnohem více se osvědčí podivná černá hmota, která je náhodou objevena v 16. století u anglické vesničky Borrowdale. Až v roce 1779 zjistí švédský chemik Carl W. Sheele (1742-1786), že jde o formu obyčejného uhlíku, a podle řeckého grafein (psát) je pojmenována grafit.

blank
Vynálezce propisky se inspiruje při dětské hře s kuličkami. Foto: roketpik / Pixabay.

Tuha pro všechny

Ještě předtím už se však první tužky používají téměř všude. Maluje se s nimi do map, k náčrtkům se hodí malířům, architektům či lékařům.

Dlouho se materiál těží pouze pouze v Borrowdale dokud to nevezme do svých rukou francouzský vynálezce Nicolas-Jacques Conté (1755-1805). Zkusí na jemno rozemlít méně kvalitní grafit pocházející odjinud, smíchá ho s jílem a vypálí v peci.

A jde to také!

S podobnou metodou přichází na konci 18. století i Rakušan Joseph Hardmuth (1758-1816), který umělou tuhu rovnou vsune do dřevěného pouzdra. Dřevěné tužky se začnou vyrábět ve firmě Koh-I-Noor Hardmuth ve Vídni, která se později přestěhuje do Českých Budějovic.

blank
Z jednoho stromu (cedru) se vyrobí 300 000 tužek. S jednou byste nakreslili až 35 km dlouhou čáru! Foto: weinstock / Pixabay.
Foto: Pixabay Úvodní foto: Pexels / Pixabay
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Tichomořské sídlo Matta Damona
rezidenceonline.cz

Tichomořské sídlo Matta Damona

Poprvé za celá desetiletí se věhlasný...
Podzimní očista pokožky
iluxus.cz

Podzimní očista pokožky

Nastává čas dlouhých, bylinkami provoněných...
Pozoruhodný svět vyder
21stoleti.cz

Pozoruhodný svět vyder

Je známo, že polovodní savci jsou velmi...
Ušijte si originální bytové doplňky a dekorace
panidomu.cz

Ušijte si originální bytové...

Originální kousky, které si ušijete sami, dodají...
Italská sekaná s paprikami a olivami
tisicereceptu.cz

Italská sekaná s paprikami...

Když se řekne sekaná, vybaví se nám nejspíše...
Opravdu má Matonoha mladší milenku?
nasehvezdy.cz

Opravdu má Matonoha mladší...

Má doma krásnou manželku, ale...
Daniela chce od Ondřeje jediné… Mít společné děťátko!
nasehvezdy.cz

Daniela chce od Ondřeje jediné…...

Vztah moderátorky...
Domažlice, srdce Chodska
epochanacestach.cz

Domažlice, srdce Chodska

Město Domažlice a celá...
Rada zesnulé matky pomohla
skutecnepribehy.cz

Rada zesnulé matky pomohla

Měla jsem dva věštecké...
Bájný fénix: Dokáže obelstít smrt?
enigmaplus.cz

Bájný fénix: Dokáže...

Krásný pták, velký asi jako orel, jehož peří...
UFO skončilo v oceánu. Bude jednou nalezeno?
enigmaplus.cz

UFO skončilo v oceánu. Bude...

Jeden z nejlépe zdokumentovaných incidentů s UFO je...
Jak se rozhoduje buňka?
epochalnisvet.cz

Jak se rozhoduje buňka?

Prestižní evropský grant – ERC...