Skip to content
reklama
reklama

Zakladatelka českých jeslí a školek chtěla ženy učit

O vzdělání Marie Palacké, dcery známého dějepisce Františka Palackého, je už od mala dokonale postaráno. Ovládá několik jazyků, na klavír se učí u hudebního skladatele Bedřicha Smetany, kreslit chodí k Amálii Mánesové.

Když si Marie Palacká-Riegrová (1833‒1891) 15. srpna 1853 bere z lásky o 15 let staršího Františka Ladislava Riegra (1818–1903), její budoucnost ale není příliš jistá. Riegrovi, který se snaží o rovnoprávnost češtiny s němčinou, totiž úřady předhazují, že víc než vědcem je politikem.

Rakušanům se jeho aktivity příliš nehodí, takže o poklidné a finančně zajištěné kariéře univerzitního profesora si může nechat jenom zdát. Marii to ovšem nevadí. Po boku milovaného muže si rychle najde své místo.

Porodí mu tři děti, dceru Márinku, syna Bohuslava a dceru Libušku. Rozhodně ale nechce zůstat jenom u popíjení kávičky v salónu svého domu a klábosení o ničem.

blank
Marie Palacká nechce jenom sedět doma. Ráda by pomáhala chudým ženám. FOTO: Jindřich Eckert/Creative Commons/Public domain

Kvůli škole riskuje zdraví

Naopak. Snaží se myslet víc na druhé než na sebe. „Jak bych mohla pomoci chudým ženám a dívkám?“ ptá se přátel svého manžela při jedné ze schůzí spolku svaté Ludmily, jehož je jednatelkou. Nestačí jí jenom rozdávat peníze, ženy chce opravdu naučit něco, čím by se mohly uživit.

Nakonec se rozhodne založit dívčí průmyslovou školu. 14 a 15letá děvčata se tu učí šít, připravovat obrázky pro tisk, nebo malovat sklo, porcelán či dřevo. Pro žákyně pak Riegrová hledá pracovní místa, prodává jejich výtvory, shání peníze.

Chodí za děvčaty i do jejich často nevábných chudých obydlí plných bakterií a riskuje tím vlastní zdraví. „Zatímco její manžel, poslanec rakouského a českého parlamentu, v okázalých budovách vytvářel dějiny české státnosti, ona se v nenápadných šatech, až jí v Praze říkávali „šedivá paní“, pohybovala v méně oslnivých stavbách,“ líčí její charitativní činnost současná publicistka Eva Uhrová.

blank
František Ladislav Rieger nemá příliš jistou kariéru, ale jeho ženě to nevadí. FOTO: Neznámý autor/Creative Commons/Public domain

Pro dobro se honí jako blázen

Jenže ani to Marii nestačí. Chce pomáhat ještě víc, a tak právě díky její snaze vzniká roku 1869 u svatého Jakuba (kostel v Praze na Starém Městě mezi dnešním Staroměstským náměstím a Náměstím Republiky) první opatrovna (předchůdce jeslí).

Manželka poslance navrhne pražským radním, zda by o děti matek, které musí pracovat někdy i 16 hodin denně, nemohly pečovat jiné ženy. Radní souhlasí a dvě slečny hned vyrážejí do Francie, aby načerpaly zkušenosti s výchovou malých dětí.

Instituce přijímá jméno „škola mateřská“. Riegrova manželka se stává předsedkyní Výboru paní pro městské mateřské školy a opatrovny a má spoustu práce: „Honím se tu jako blázen. Denně v opatrovně, denně v průmyslové škole, tu sbírat, tu umlouvat, tu návštěvy dělat.

Až se večer nemohu hnout a až mne plíce bolí od mluvení,“ říká, ale její práce ji baví. Když v roce 1891 umírá, funguje díky ní v Praze sedm jeslí a šestnáct školek.

Foto: Creative commons, Úvodní fotografie: Galerie Wellcome Collection (27.03.2018): https://wellcomecollection.org/works/n326arfc/Creative Commons/ CC-BY-4.0
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Osmanský cestovatel zaznamenal bitvu čarodějnic
enigmaplus.cz

Osmanský cestovatel...

Pokud by Evliya Celebi nežil v sedmnáctém století,...
Jako máma jsem selhala
skutecnepribehy.cz

Jako máma jsem selhala

Moje první dítě byl velký omyl...
Sklenice plné dobrot
panidomu.cz

Sklenice plné dobrot

Začalo ono krásné období plné chutí a vůní,...
Dá nakonec přednost kariéře před rodinou?
nasehvezdy.cz

Dá nakonec přednost kariéře...

Eva Burešová (28)...
Reminiscence zlaté jazzové éry
rezidenceonline.cz

Reminiscence zlaté jazzové éry

V blízkosti slavného kasina,...
Vše, co potřebujete vědět o rychlém nabíjení smartphonů
iluxus.cz

Vše, co potřebujete vědět o...

Stává se vám, že se vám neustále vybíjí...
Začala Patrasová znovu pít kvůli další manželově nevěře?
nasehvezdy.cz

Začala Patrasová znovu pít kvůli...

Když se nedávno FELIX...
Je libo garsonku, nebo 3+1?
21stoleti.cz

Je libo garsonku, nebo 3+1?

3D tisk ušel za několik málo let...
Astronaut jako výzdoba fasády katedrály ve španělské Salamance?
enigmaplus.cz

Astronaut jako výzdoba fasády...

Zdálo se, že zastánci...
Aldrich Ames zradil Západ kvůli penězům
epochalnisvet.cz

Aldrich Ames zradil Západ...

Přihlásil se na univerzitu v Chicagu....
Ryba s hráškovým pyré
tisicereceptu.cz

Ryba s hráškovým pyré

Oblíbené jídlo všech Britů budete mít...
Středověk v Dětenicích
epochanacestach.cz

Středověk v Dětenicích

Malá obec Dětenice je...