Domů     Záhady těla: 6 orgánů, bez kterých můžeme žít
Záhady těla: 6 orgánů, bez kterých můžeme žít
7.10.2019

Bez srdce, plic či mozku člověk nemůže žít, maximálně přežívat na nemocničním lůžku za podpory přístrojů. V našem těle jsou ovšem i orgány, bez kterých, ač jsou důležité, můžeme existovat úplně klidně. Které to jsou?

Ledviny

Kde se nacházejí: Jde o párový orgán fazolovitého tvaru, uložený po stranách páteře v dutině břišní.

K čemu slouží: Hlavní rolí ledvin v těle je odstraňování nečistot z krve, které následně odcházejí z těla v podobě moči.

Velikost: výška 10–12 cm, šířka 5–7 cm, váha 150 g každá

Člověk může bez větších omezení žít i jen s jednou ledvinou.
Člověk může bez větších omezení žít i jen s jednou ledvinou.

Pokud je však třeba vlivem dědičnosti, infekce, užívání drog či alkoholu z těla odstranit obě ledviny, musí postižený následně pravidelně docházet na dialýzu, která jejich funkci zastane.

Dvacetiletému člověku prodlouží život o 16 až 18 let, šedesátníkovi o pět. Omezuje ale kvalitu jeho života, protože ji musí podstupovat asi 3x týdně a pokaždé trvá 4 až 5 hodin. Proto se pro nemocné často hledá vhodný dárce ledviny pro transplantaci.

Žaludek

Kde se nachází: V dutině břišní, jde o rozšířenou část trávicí trubice. Navazuje na jícen, z druhé strany z něj vychází dvanáctník (část tenkého střeva).

K čemu slouží: Hlavní funkcí žaludku je trávení, a to jak mechanicky, tedy pohybem jeho stěn, tak chemicky pomocí žaludečních šťáv. Ty obsahují kyselinu chlorovodíkovou k ničení bakterií a enzymy.

Pepsin štěpí bílkoviny a lipáza tuky, u kojenců pak ještě enzym chymozin sráží kyselinu mléčnou.

Velikost: 25 až 30 cm, objem asi 1 litr, váha 130 g

Při odstranění žaludku je jícen napojen přímo na tenké střevo.
Při odstranění žaludku je jícen napojen přímo na tenké střevo.

Žaludek bývá odstraňován z důvodu rakoviny nebo úrazu, a to buď celý, nebo jen jeho část. Při úplné gastrektomii je jícen napojen přímo na tenké střevo.

Pacient po odstranění celého žaludku nemůže již nikdy přijímat větší objemy potravy, ale musí jíst často (asi po 2 hodinách) po malých dávkách a spíše dietnější a lehce stravitelné pokrmy. Při jídle nesmí pít.

Slezina

Kde se nachází: Na levé straně v horní části břicha, mezi 9. a 11. žebrem, hluboko při páteři. Slezina není při pohmatu břicha za normálních okolností rozpoznatelná.

K čemu slouží: Má v těle několik funkcí. Především je článkem imunitního systému těla, má strukturu jako velká mízní uzlina a tvoří se v ní protilátky. Slouží také jako krevní filtr, rezervoár krve a podílí se i na recyklaci železa v těle.

Velikost: 10–13 cm a délku a 6–8 cm na šířku, hmotnost 50 až 250 g

Pří nehodě je i žádoucí, aby byla odstraněna, neboť z ní uniká velké množství krve.
Pří nehodě je i žádoucí, aby byla odstraněna, neboť z ní uniká velké množství krve.

Bez sleziny lze v klidu žít, neboť její imunitní funkci mohou převzít jiné části lymfatického systému a hlavním orgánem při recyklaci červených krvinek jsou v těle beztak játra.

Pokud dojde vlivem zranění či nehody k protržení či úplnému odtržení sleziny, je její odstranění z těla (tzv. splenektomie) naopak více než žádoucí, protože z ní uniká velké množství krve do dutiny břišní, což bývá život ohrožující.

Reprodukční orgány

Kde se nacházejí: Jedná se o vnitřní pohlavní orgány muže (varlata) a ženy (vaječníky, vejcovody a děloha). Varlata se u mužů nacházejí v šourku za penisem, vaječníky na bočních stranách pánevní dutiny ženy, děloha pak mezi nimi.

K čemu slouží: K rozmnožování, ve varlatech dozrávají mužské pohlavní buňky spermie, ve vaječnících pak ženské, vajíčka. V děloze roste vyvíjející se plod.

Velikost: Varle má délku asi 5 cm, šířku kolem 3 cm a tloušťku 2,5 cm, jeho váha je 15 až 25 g; vaječník je přirovnáván ke švestce, má do 5 cm na délku, do 3 cm na šířku a tloušťku asi 1 cm, váží 7 až 14 g.

Děloha má hruškovitý tvar, u ženy, která ještě nerodila, má asi 8 cm na délku, 5 cm na šířku a tloušťku 2,5 cm; její váha je 50 g.

Nejčastěji jsou pohlavní orgány odstraněny z důvodu rakoviny.
Nejčastěji jsou pohlavní orgány odstraněny z důvodu rakoviny.

Varlata i vaječníky jsou párové orgány, přičemž pro úspěšnou reprodukci stačí, když je funkční alespoň jeden z nich. Nejčastěji jsou tyto orgány odstraňovány z důvodu rakoviny, u mužů pak také v důsledku úrazu (sport, rvačka, dopravní nehoda).

Odstraněním dělohy se řeší gynekologické problémy. Tento zákrok zabraňuje ženám počít a donosit dítě, zastavuje jim i menstruační cyklus. Délku jejich života neovlivňuje. Oproti tomu odstraněním obou varlat může u mužů dojít dokonce k prodloužení jejich života.

Žlučník

Kde se nachází: Na spodině jater, přičemž játra se nacházejí v horní pravé části břicha.

K čemu slouží: Slouží ke skladování a úpravě žluči, která vzniká v játrech a pomáhá tělu rozkládat tuky.

Velikost: Žlučník má hruškovitý tvar, 8–12 cm na délku a objem 30–80 ml.

Při žlučových kamenech se vytvářejí bolestivé koliky.
Při žlučových kamenech se vytvářejí bolestivé koliky.

Žlučník je zásobárnou žluči, která se z něj v případě potřeby uvolňuje. Jeho funkčnosti u některých lidí komplikuje zvýšený obsah cholesterolu ve žluči, následkem čehož u nich mohou vznikat žlučové kameny.

Jejich vytvoření provázejí bolestivé koliky i riziko vzniku zánětu žlučníku, jeho proděravění a vylití žluči do dutiny břišní.

Proto se při výskytu kamenů přistupuje k odstranění žlučníku, bez něhož dokáže zdravý člověk bez problémů žít, jen musí ve své stravě omezit příjem tuků.

Apendix

Kde se nachází: Jde o červovitý přívěsek slepého střeva, což je část tlustého střeva vzniklá proto, že tenké střevo neústí do tlustého přímo na jeho počátku, ale až kousek za ním.

K čemu slouží: Dlouhou dobu si lékaři mysleli, že jej máme zbytečně, v poslední době se ukazuje, že pomáhá zlepšovat celkovou imunitu člověka, neboť je sídlem přátelských střevních bakterií.

Velikost: 6–10 cm dlouhý a 7 mm široký
Velikost: 6–10 cm dlouhý a 7 mm široký

Když se laicky hovoří o zánětu slepého střeva, jde vlastně o postižení apendixu, který musí být odstraněn chirurgicky, a to buď klasickým řezem, nebo šetrněji laparoskopicky.

Mezi hlavní příznaky apendicitidy patří nevolnost, zvracení a bolest břicha, především pravého podbřišku. Pokud k operaci nedojde včas, může apendix prasknout a rozvine se zánět dutiny břišní, který může skončit až smrtí postiženého.

Bez apendixu se dá žít bez omezení, někdy je dokonce odstraňován preventivně, například polárníkům či kosmonautům.

Foto: Archiv, Wikipedia, Shutterstock
Související články
Věda a technika
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Věda a technika
Co jste netušili o výtazích?
Kabinka visí na kovovém laně, připevněném na kladce. Můžete si nastoupit! A kdy pojedeme nahoru? Až někdo ručně navine lano na dřevěný buben! Tak nějak funguje první známý výtah na světě… Autorem pradědečka výtahů je řecký matematik Archimédes (asi 287-212 př. n. l.) a sestaví ho okolo roku 236 před Kristem. Podobné používají i Římané, […]
Věda a technika
Víme, jak vznikl náš Měsíc?
Nové planety se rodí různými způsoby. Jedním z nich, kterým vznikla i naše sluneční soustava, je takzvaná akrece neboli „narůstání“. V tomto případě se oblak plynu s drobnou příměsí prachu díky vnějšímu impulzu, kterým může být například výbuch nedaleké hvězdy, začne hroutit do podoby disku. Jedná se v podstatě o gravitační proces. V centru disku […]
Věda a technika
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
reklama
lifestyle
Známé pověry z ložnice: Klesá s věkem libido?
Na slavného amerického boxera Muhammada Aliho (1942–2016) nesmí ženská ruka něžně sáhnout dlouhých 6 týdnů před důležitým zápasem. Nechce ztrácet nejen energii, ale také koncentraci.   Lhůta je to asi rekordní, ale podobné sebezapření musí předvádět například i tým amerického fotbalu Pittsburgh Steelers před Super Bowlem, kdy má nařízenu sexuální abstinenci. Trenéři se tak snaží […]
Praha stověžatá? Spíš kavárenská! Tři vyhlášené podniky, kde si známé osobnosti podávají dveře!
Vzduch je těžký a nasáklý kouřem z fajfek. Do kavárny vchází obrýlený fousáč, v němž všichni poznají Aloise Jiráska. Stůl u okna dnes pro změnu patří architektu Josefu Gočárovi. Zdánlivý klid naruší hluk ze zadní místnosti – nejde o nic vážného, to jen Jaroslav Hašek tropí vylomeniny. Vítejte v Unionce! Svatyně intelektuálů Co: Kavárna Union Zajímavost: Hašek zůstane […]
5 mýtů o sexu: Škodí porno vztahům?
Že jsou mnohé ženy zlatokopky a v posteli svých bohatých partnerů předvádějí úctyhodné teatrální dvouaktovky, jen aby si nenašel jinou? Nepodceňujte podvědomí a sílu peněz. Jak ukazuje jeden z výzkumů, krása a inteligence mnohdy na tučné konto nestačí. Na vině není proradnost, ale prastaré archetypy. Jen z nejlepších lovců s oštěpem jsou dnes top manažeři… […]
Guru designu Philippe Starck se inspiruje fresnelovou čočkou
Nepozorný zákazník by si mohl myslet, že se jedná o alkohol, jenže Perrier je přesný opak. Na druhou stranu jeden ze zakladatelů tekutinu přirovnává k šampaňskému. K 160. výročí si chutná voda nadělí dárek: Novou exkluzivní limitovanou edici své ikonické zelené lahve. Jejím autorem je legenda francouzského designu Philippe Starck!     Evropou zrovna kráčí […]
reklama
historie
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je […]
Starověké Mohendžodaro: Nejluxusnější město světa
Davy skandují, peří létá. Kohoutí zápasy mají rituální charakter. Právě odtud, ze starověké Kukkutarmy, v překladu Kohoutího města, se rozšíří domestifikovaná drůbež do světa. Ale pozor: Zde je posvátná a nejí se!   Ve 2. tisíciletí před Kristem tu může žít až 100 000 obyvatel, což z „Kohoutova“ dělá metropoli světového významu. A živo tu […]
Versailles v číslech: Od sídla moci po muzeum dějin
Zámek jako z nejkrásnější pohádky je svědkem pohnutých dějin od doby, kdy se Francie stává významnou velmocí až po dramatický úpadek monarchie. Ve Versailles se však rozhoduje i o osudu jiných států. Impozantní sídlo ve Versailles je jednou z nejcennějších památek Francie, která je od roku 1979 zapsána na seznamu památek UNESCO. A také patří […]
Cholera: Detektivní pátrání s klikou
Lékař, který odhalí tajemství cholery si dá světu návod jak se s nemocí vypořádat, objevení skutečné příčiny nemoci se však nedožije. I tak ovšem dokázal změnit svět a vymýtit v civilizovaném světě jednu z nejděsivějších nemocí. Stejně jako s tuberkulózou, je to v první polovině 19. století i s cholerou. Většina lékařů zastává teorii miasma, a považuje ji […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Inkontinence je stále tabu
panidomu.cz
Inkontinence je stále tabu
Problém, který zná asi většina z nás. Musíme si „nutně odskočit“, ale není kam. A pro někoho pak už může být pozdě. Samovolným únikem moči čili inkontinencí trpí až půl milionů Čechů. Za lékařem se ale stydí jít, přitom se dá hendikep dobře ovlivnit cvičením i léky. Podle statistik až 65 procent postižených nikdy se
Záhadné bažiny Manchac: Obývá je krutá čarodějnice?
enigmaplus.cz
Záhadné bažiny Manchac: Obývá je krutá čarodějnice?
Na přelomu 19. a 20. století má v oblasti bažiny Manchac v americkém státě Louisiana žít tajemná žena jménem Julie Brown. Je to prý čarodějnice, která umírá za záhadných okolností v roce 1915. Od té d
Se sestrou jsme byly jako oheň a voda
skutecnepribehy.cz
Se sestrou jsme byly jako oheň a voda
Mladší sestra byla krásná a zábavná, na rozdíl ode mě. Měla desítky nápadníků, zatímco o mě nikdo nestál a zdálo se, že se nevdám. Vše nasvědčovalo tomu, že zůstanu na ocet. Pomalu jsem se smiřovala s nepopulárním údělem staré panny, která bydlí s rodiči ve velkém bytě, s otcem hraje po večerech karty a s matkou kouká na seriály. Byla jsem nenápadná šedivá
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994: Výroční skvost od Mühle Glashütte
iluxus.cz
S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994: Výroční skvost od Mühle Glashütte
Rodinná manufaktura Mühle Glashütte v roce 2024 slaví třicáté výročí výroby náramkových hodinek speciální edicí S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994. Tento model, symbol robustnosti a spolehlivosti, mimoc
Kde stál kamenný stolec Přemyslovců?
historyplus.cz
Kde stál kamenný stolec Přemyslovců?
Vzduchem létají mince. Lidé se po nich nadšeně vrhají. „Podívej, mám už plnou hrst,“ chlubí se jeden druhému. Jde o to na chvíli odvést pozornost davu, aby neušlapal přemyslovského knížete Břetislava I., mířícího k posvátnému kameni.   „Pojal Břetislava, synovce, a vedl jej na stolec knížecí,“ píše kronikář Kosmas (asi 1045‒1125) o nastolení Břetislava I. (1002/1005‒1055)
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
tisicereceptu.cz
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
Správně dochucená marináda dokáže obyčejné jídlo vyšvihnout do nebeských výšin. Přesvědčte se sami. Suroviny 8–10 kuřecích paliček sůl, pepř 1 lžíce hořčice 1 lžíce kečupu 1 lžička pálivé ml
Babské rady na bolest v krku
nejsemsama.cz
Babské rady na bolest v krku
Bolesti v krku jsou jedním z příznaků nachlazení, začínající chřipky či bakteriální nebo virové infekce. Pokud jsou teprve v počátku, můžete se těchto potíží zbavit i přírodní cestou. Bolest v krku je velmi nepříjemná. Hrdlo může být zarudlé, oteklé, může v něm být pocit škrábání a pálení doprovázeného chrapotem či potížemi při polykání. Jak si ulevit od bolestí a ztlumit zánět v hrdle?
Utajili Jeřábek a Třešňáková rozvod a dál hrají divadlo pro okolí?
nasehvezdy.cz
Utajili Jeřábek a Třešňáková rozvod a dál hrají divadlo pro okolí?
Už nějaký čas se proslýchá, že manželství herce Tomáše Jeřábka (49) z Jedné rodiny a herečky Halky Třešňákové (52) je v troskách. Teď se k nám však donesly zvěsti, že už by měli mít dokonce po rozvo
Zradil prokletý diamant Habsburky?
epochalnisvet.cz
Zradil prokletý diamant Habsburky?
O luxusní šperky z aukční síně Christie´s je jako každoročně obrovský zájem. Tentokrát však doslova enormní. V katalogu se totiž vyjímá skutečný skvost – pod položkou číslo 710 je v něm zapsán „bezejmenný žlutý diamant o váze 81,56 karátu, zasazený mezi 15 malými brilianty“. Jeho vyvolávací cena činí 350 000 švýcarských franků.   Původ tohoto slavného diamantu
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
epochanacestach.cz
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned
Mezihvězdný poutník není ztracen: Komunikace s Voyagerem 1 obnovena
21stoleti.cz
Mezihvězdný poutník není ztracen: Komunikace s Voyagerem 1 obnovena
Ve své době patřily k technologické špičce, máloco ale stárne rychleji než technologie. Sonda Voyager 1, která dala nahlédnout za oponu Jupiteru a Saturnu, dojala svět „Bleděmodrou tečkou“ a stala se