Skip to content

Záhady těla: 6 orgánů, bez kterých můžeme žít

Bez srdce, plic či mozku člověk nemůže žít, maximálně přežívat na nemocničním lůžku za podpory přístrojů. V našem těle jsou ovšem i orgány, bez kterých, ač jsou důležité, můžeme existovat úplně klidně.

Které to jsou?

Ledviny

Kde se nacházejí: Jde o párový orgán fazolovitého tvaru, uložený po stranách páteře v dutině břišní.

K čemu slouží: Hlavní rolí ledvin v těle je odstraňování nečistot z krve, které následně odcházejí z těla v podobě moči.

Velikost: výška 10–12 cm, šířka 5–7 cm, váha 150 g každá

Člověk může bez větších omezení žít i jen s jednou ledvinou.

Pokud je však třeba vlivem dědičnosti, infekce, užívání drog či alkoholu z těla odstranit obě ledviny, musí postižený následně pravidelně docházet na dialýzu, která jejich funkci zastane. Dvacetiletému člověku prodlouží život o 16 až 18 let, šedesátníkovi o pět.

Omezuje ale kvalitu jeho života, protože ji musí podstupovat asi 3x týdně a pokaždé trvá 4 až 5 hodin. Proto se pro nemocné často hledá vhodný dárce ledviny pro transplantaci.

Žaludek

Kde se nachází: V dutině břišní, jde o rozšířenou část trávicí trubice. Navazuje na jícen, z druhé strany z něj vychází dvanáctník (část tenkého střeva).

K čemu slouží: Hlavní funkcí žaludku je trávení, a to jak mechanicky, tedy pohybem jeho stěn, tak chemicky pomocí žaludečních šťáv. Ty obsahují kyselinu chlorovodíkovou k ničení bakterií a enzymy. Pepsin štěpí bílkoviny a lipáza tuky, u kojenců pak ještě enzym chymozin sráží kyselinu mléčnou.

Velikost: 25 až 30 cm, objem asi 1 litr, váha 130 g

Při odstranění žaludku je jícen napojen přímo na tenké střevo.

Žaludek bývá odstraňován z důvodu rakoviny nebo úrazu, a to buď celý, nebo jen jeho část. Při úplné gastrektomii je jícen napojen přímo na tenké střevo. Pacient po odstranění celého žaludku nemůže již nikdy přijímat větší objemy potravy, ale musí jíst často (asi po 2 hodinách) po malých dávkách a spíše dietnější a lehce stravitelné pokrmy.

Při jídle nesmí pít.

Slezina

Kde se nachází: Na levé straně v horní části břicha, mezi 9. a 11. žebrem, hluboko při páteři. Slezina není při pohmatu břicha za normálních okolností rozpoznatelná.

K čemu slouží: Má v těle několik funkcí. Především je článkem imunitního systému těla, má strukturu jako velká mízní uzlina a tvoří se v ní protilátky. Slouží také jako krevní filtr, rezervoár krve a podílí se i na recyklaci železa v těle.

Velikost: 10–13 cm a délku a 6–8 cm na šířku, hmotnost 50 až 250 g

Pří nehodě je i žádoucí, aby byla odstraněna, neboť z ní uniká velké množství krve.

Bez sleziny lze v klidu žít, neboť její imunitní funkci mohou převzít jiné části lymfatického systému a hlavním orgánem při recyklaci červených krvinek jsou v těle beztak játra. Pokud dojde vlivem zranění či nehody k protržení či úplnému odtržení sleziny, je její odstranění z těla (tzv.

splenektomie) naopak více než žádoucí, protože z ní uniká velké množství krve do dutiny břišní, což bývá život ohrožující.

Reprodukční orgány

Kde se nacházejí: Jedná se o vnitřní pohlavní orgány muže (varlata) a ženy (vaječníky, vejcovody a děloha). Varlata se u mužů nacházejí v šourku za penisem, vaječníky na bočních stranách pánevní dutiny ženy, děloha pak mezi nimi.

K čemu slouží: K rozmnožování, ve varlatech dozrávají mužské pohlavní buňky spermie, ve vaječnících pak ženské, vajíčka. V děloze roste vyvíjející se plod.

Velikost: Varle má délku asi 5 cm, šířku kolem 3 cm a tloušťku 2,5 cm, jeho váha je 15 až 25 g; vaječník je přirovnáván ke švestce, má do 5 cm na délku, do 3 cm na šířku a tloušťku asi 1 cm, váží 7 až 14 g.

Děloha má hruškovitý tvar, u ženy, která ještě nerodila, má asi 8 cm na délku, 5 cm na šířku a tloušťku 2,5 cm; její váha je 50 g.

Nejčastěji jsou pohlavní orgány odstraněny z důvodu rakoviny.

Varlata i vaječníky jsou párové orgány, přičemž pro úspěšnou reprodukci stačí, když je funkční alespoň jeden z nich. Nejčastěji jsou tyto orgány odstraňovány z důvodu rakoviny, u mužů pak také v důsledku úrazu (sport, rvačka, dopravní nehoda).

Odstraněním dělohy se řeší gynekologické problémy. Tento zákrok zabraňuje ženám počít a donosit dítě, zastavuje jim i menstruační cyklus. Délku jejich života neovlivňuje. Oproti tomu odstraněním obou varlat může u mužů dojít dokonce k prodloužení jejich života.

Žlučník

Kde se nachází: Na spodině jater, přičemž játra se nacházejí v horní pravé části břicha.

K čemu slouží: Slouží ke skladování a úpravě žluči, která vzniká v játrech a pomáhá tělu rozkládat tuky.

Velikost: Žlučník má hruškovitý tvar, 8–12 cm na délku a objem 30–80 ml.

Při žlučových kamenech se vytvářejí bolestivé koliky.

Žlučník je zásobárnou žluči, která se z něj v případě potřeby uvolňuje. Jeho funkčnosti u některých lidí komplikuje zvýšený obsah cholesterolu ve žluči, následkem čehož u nich mohou vznikat žlučové kameny.

Jejich vytvoření provázejí bolestivé koliky i riziko vzniku zánětu žlučníku, jeho proděravění a vylití žluči do dutiny břišní. Proto se při výskytu kamenů přistupuje k odstranění žlučníku, bez něhož dokáže zdravý člověk bez problémů žít, jen musí ve své stravě omezit příjem tuků.

Apendix

Kde se nachází: Jde o červovitý přívěsek slepého střeva, což je část tlustého střeva vzniklá proto, že tenké střevo neústí do tlustého přímo na jeho počátku, ale až kousek za ním.

K čemu slouží: Dlouhou dobu si lékaři mysleli, že jej máme zbytečně, v poslední době se ukazuje, že pomáhá zlepšovat celkovou imunitu člověka, neboť je sídlem přátelských střevních bakterií.

Velikost: 6–10 cm dlouhý a 7 mm široký

Když se laicky hovoří o zánětu slepého střeva, jde vlastně o postižení apendixu, který musí být odstraněn chirurgicky, a to buď klasickým řezem, nebo šetrněji laparoskopicky. Mezi hlavní příznaky apendicitidy patří nevolnost, zvracení a bolest břicha, především pravého podbřišku.

Pokud k operaci nedojde včas, může apendix prasknout a rozvine se zánět dutiny břišní, který může skončit až smrtí postiženého. Bez apendixu se dá žít bez omezení, někdy je dokonce odstraňován preventivně, například polárníkům či kosmonautům.

Foto: Archiv, Wikipedia, Shutterstock
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Dvojice duchů prý obývá americký penzion. Ten je nyní na prodej
enigmaplus.cz

Dvojice duchů prý obývá...

Vždycky jste toužili vlastnit...
Co ještě navštívit, než bude zima
epochanacestach.cz

Co ještě navštívit, než...

Letos už se asi příliš...
Vyzkoušejte tradiční tureckou baklavu
nasehvezdy.cz

Vyzkoušejte tradiční...

Už jste někdy ochutnali baklavu? Jedná se o...
Co je nového ve světě topení
rezidenceonline.cz

Co je nového ve světě topení

Každý rok se představují novinky ze světa radiátorů,...
Před 290 lety byl uloven jelen šestadvacaterák
21stoleti.cz

Před 290 lety byl uloven...

V Národním zemědělském muzeu na zámku Ohrada...
Místo očekávané pohody mi po odchodu do důchodu začalo peklo
nasehvezdy.cz

Místo očekávané pohody mi po...

Z manžela se stal v penzi pecivál a bručoun...
Sassi di Matera: Změnilo se skalní město v ostudu Itálie?
epochalnisvet.cz

Sassi di Matera: Změnilo se...

Italský premiér Alcide de Gasperi je v šoku. Při...
Australská firma chce najít vakovlka pomocí DNA
enigmaplus.cz

Australská firma chce najít...

Tasmánský tygr je již řadu let oficiálně oficiálně...
Nová Aprilia RS 660 přijíždí na český trh
iluxus.cz

Nová Aprilia RS 660 přijíždí...

Značka Aprilia otevírá novou éru. Zrodila se...
Kdo byl nejohroženější?
21stoleti.cz

Kdo byl nejohroženější?

Dle dat Ústavu zdravotnických informací a...
Neobjasněná smrt Jonathana Lovettea: Vojáka v poušti zabily neznámé síly
enigmaplus.cz

Neobjasněná smrt Jonathana...

Vypadá to jako jeden z mnoha nechvalně známých případů...
Tajuplný zámek Vinařice a vznik kostela v Sýčině
epochanacestach.cz

Tajuplný zámek Vinařice a...

Ve Vinařicích, nedaleko...