Skip to content
reklama

Záhadné úmrtí spisovatele: Zabila Karla Maye voda z olověného potrubí?

Na úmrtním listě z 30. března 1912 sotva oschnul inkoust a jazyky pomlouvačů už pěkně rozvážou. „Byla to vražda,“ říkají. Jedna z kolonek formuláře totiž zeje prázdnotou. Chybí příčina smrti. Dobrý důvod ke spekulacím.

Z autora oblíbených bestsellerů se téměř přes noc stává štvanec s cejchem kriminálníka. Titulky novin vytahují minulost německého spisovatele Karla Maye (1842‒1912), kdy strávil několik let ve vězení za krádeže.

Pořádně si na něm smlsnou, když praskne, že jeho příběhy o Indiánech jsou fikcí psanou od stolu. Přes jeho protesty bývalá nakladatelka prodává práva na jeho první romány, které sám považuje za brak.

Špiní ho i bývalí obdivovatelé. „Musím očistit svoje jméno,“ tane Mayovi na mysli, a neúnavně se obhajuje v tisku a vláčí se po soudech. „Hodně zloby na jen 166 cm vysokého starého muže,“ popisuje současný specialista na Mayovky Karel Jordán nelehký závěr spisovatelova života.

Karel May jako Old Shatterhand v roce 1896. Lidé mu nemohou zapomenout, že si všechny příběhy vymyslel a v Americe tehdy ještě nebyl. FOTO: Alois Schiesser/Creative Commons/Public domain

K vraždě nemá důvod

Večer 30. března 1912 se May uloží do postele, u které sedí jeho druhá žena Klára. Ve 20:30 hodin se postaví. „Vítězství, velké vítězství! Roses … rose red ,“ vykřikne svoje poslední slova. Umírá a smrt je pro pronásledovaného možná vysvobozením.

Bezradnost lékařů nad tím, co ho přivedlo do hrobu, ale nahrává teoriím. Ačkoliv úmrtní list nezmiňuje nic, v radebeulském registru úmrtí je uvedena srdeční zástava, bronchitida a astma. Mezi jeho současníky ale přichází na přetřes rakovina plic i vražda: „Otrávila ho jeho manželka Klára, která dědí práva na jeho díla.

“ Přestože Karel May umírá dříve, než přijde druhá vlna zájmu o jeho díla, je jasné, že z opakovaně vydávaných indiánek poplynou tučné zisky. Mohlo to být pro Kláru motivem k činu? Sotva, stala se Karlovou oporou v jeho posledních letech života.

blank
Spisovatel se svojí ženou Klárou, která mu byla na konci života velkou oporou. FOTO:Neznámý autor/Creative Commons/Public domain

Otevření rakve

Teorii, zdi spisovatel neodešel ze světa nepřirozeným způsobem, rozvíří další událost. „Je na hřbitově v saském Radebeulu pohřben opravdu Karel May? Nemohl někdo chtít odstranit stopy nekalého činu?“ šeptá se poté, co během 2.

světové války dochází k manipulaci s jeho rakví. Zatím ale všichni tápou ve tmě. Až v říjnu 2014 se vědci rozhodnou učinit přítrž přetrvávajícím dohadům. Využijí sanačních prací probíhajících v Mayově hrobce a otevřou jeho rakev.

K identifikaci, zda v pohřební schránce skutečně leží duchovní otec náčelníka Apačů Vinnetoua, použijí metodu měření lebky. „V rakvi opravdu leží on,“ zní jejich první závěr.

Výsledky analýzy

Další analýzy ostatků na jaře roku 2016 prokážou vysokou koncentraci olova a kadmia v kostech. Chybí ale známky podvýživy i změn tkání způsobených nějakou nemocí. Jako příčinu smrti proto tým určí právě chronickou otravu těžkými kovy.

Olovo společně s kadmiem se do Mayova těla dostalo zřejmě z pitné vody, protože spisovatel měl v domě olověné rozvody. „Zprávy o potížích v posledních týdnech a dnech jeho života odpovídají symptomům otravy těžkými kovy,“ komentuje výsledky výzkumu šéf týmu patolog Carsten Hädrich z Ústavu soudní medicíny v Lipsku.

„Pitná voda tehdy obsahovala velké množství olova,“ dodává s poznámkou, že přiotrávit se bylo poměrně snadné. Účinek ještě násobilo kouření.

Foto: Creative Commons, Úvodní fotografie: Erwin Raupp/Creative Commons/Public domain
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Záhady a tajemství
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

#HeartWritten: Sv. Valentýn s Montblanc
iluxus.cz

#HeartWritten: Sv. Valentýn...

Montblanc vybírá ty nejkrásnější valentýnské dárky,...
Okouzlující vila s vodopádem
rezidenceonline.cz

Okouzlující vila s vodopádem

Kvalitní a komplexní návrh interiéru není pouze o...
Podlehla Pecháčková ženatému kolegovi?
nasehvezdy.cz

Podlehla Pecháčková...

Za poslední rok se jí...
Rozvod kvůli režisérově nevěře s kolegyní?
nasehvezdy.cz

Rozvod kvůli režisérově...

Už jedno manželství s...
Invázia UFO na Kube:  Čo boli zač tajomné pozorovania?
enigmaplus.cz

Invázia UFO na Kube: Čo boli...

Všetky správy spojené s haváriou UFO...
Straší na Velšské univerzitě dáma s drdolem?
enigmaplus.cz

Straší na Velšské univerzitě...

Blíží se Vánoce roku 1962 a na Velšské...
Kdo dal na hrob ty červené růže?
skutecnepribehy.cz

Kdo dal na hrob ty červené...

Na manželův hrob někdo umístil kytici rudých růží....
Slané rohlíčky
tisicereceptu.cz

Slané rohlíčky

Chutnají také samotné, ale můžete si je upéct i jako...
Dolomitské hřebeny na skialpech
epochanacestach.cz

Dolomitské hřebeny na...

Opustíte-li ruch...
Lidstvo vyráží hledat život: Kde v budoucnosti zakotvíme?
epochalnisvet.cz

Lidstvo vyráží hledat život:...

Jeden je od naší domovské planety vzdálený zhruba...
Káva s mlékem? Dopřejte si ji bez výčitek!
21stoleti.cz

Káva s mlékem? Dopřejte si ji...

Podle vědců z Kodaňské univerzity může šálek...
Nadechněte se zhluboka!
panidomu.cz

Nadechněte se zhluboka!

Dýchání je něco, co děláme automaticky a o čem příliš...

Předplatné časopisu

Chcete znát odpověďi? EPOCHA je pro Vás jasnou volbou. Již 17 let pro vás mícháme koktejl toho nejzajímavějšího, co se kolem nás děje!

Zvolte variantu

Epocha