Domů     Zachraňte svá záda! Proč nejčastěji bolí?
Zachraňte svá záda! Proč nejčastěji bolí?
29.2.2024

Bolesti zad patří mezi nejrozšířenější civilizační choroby, které trápí hlavně obyvatele vyspělých zemí. Během života potrápí bolavá záda zhruba 80 % lidí, asi u 10 % z nich přejdou bolesti do chronického stadia.

Postihují zejména oblast krční, hrudní nebo bederní páteře. Jak se bránit?

Páteř tvoří důležitou oporu lidského těla, drží hlavu i celý trup a umožňuje nám vzpřímený pohyb. Kvůli tomu však zároveň patří mezi nejvíce zatěžované části těla, což se může projevit nepříjemnými obtížemi v podobě bolesti zad.

Mezi hlavní příčiny bolesti zad patří nedostatek pohybu, sedavé zaměstnání, špatné držení těla, nadváha nebo příliš namáhavá aktivita, silné bolesti zad mohou ovšem doprovázet také jiná, závažnější onemocnění.

Tři typy bolesti zad

Páteř člověka zabírá přibližně 35 % tělesné výšky, je tvořena 33 až 34 obratli, mezi kterými se nacházejí měkké meziobratlové ploténky. Páteří probíhá mícha, kterou chrání. Obecně se rozlišují tři typy bolestí zad.

Mezi ty nejhorší patří bolesti vyvolané závažným onemocněním páteře, kdy se jedná o záněty, infekce, zlomeniny či nádory. Pokud dojde při úrazu páteře k porušení míchy či z ní vystupujících nervů, může dojít až k ochrnutí těla.

Páteř může být rovněž stižena nejrůznějšími deformitami, které se vyvinou v průběhu růstu, jakými jsou například skolióza či hyperkyfóza, se kterými mohou být rovněž spojeny bolesti zad.

Bolesti z přetížení i špatného držení těla

Nejčastějším typem bolesti zad jsou ale takzvaně prosté bolesti, které mají obvykle mechanický původ v přetěžování či špatném držení těla. Až 90 % takto postižených pacientů se však uzdraví do 6 týdnů;

nicméně bez trvalé úpravy pracovních návyků či správné volby odpočinku se problém velmi často opakuje.

Posledním typem jsou pak neuropatické bolesti zad, jež jsou způsobené postižením nervových kořenů, jako jsou například výhřezy plotének, zúžení páteřního kanálu nebo útlak nervu. Bolest je při nich ostrá a často vystřeluje do dolních končetin. Jejich náprava je většinou chirurgická.

Akutní versus chronické bolesti

Bolesti zad můžeme rozdělit rovněž podle délky trvání obtíží, a to na akutní a chronické. Akutní bolest zad se většinou soustředí do jednoho místa a bývá zpravidla způsobena přetížením svalů, případně vzniká při výhřezu ploténky. Obvykle do 3 týdnů vymizí.

Chronická bolest zad naopak často trvá déle než 6 měsíců. Způsobuje ji nejčastěji ochabnutí zádových svalů, což vede k omezení hybnosti těla a brnění končetin.

Blokády páteře

Lékaře lidé nejběžněji vyhledají právě s akutní bolestí, která bývá lokální, bez či s vyzařováním do končetin nebo trupu. Bývá spojena s blokádou krční, hrudní nebo bederní páteře, jež si někdy vyžaduje vynucenou, nepřirozenou polohu páteře.

Občas může být bolest zad doprovázena nevolností, zvýšeným pocením či závratěmi. Nejběžnějšími akutními problémy se zády jsou akutní krční blokáda, bolest mezi lopatkami a akutní lumbago.

Přetížení krční páteře

Akutní krční blokáda vzniká zpravidla po náhlém prudkém nekontrolovaném pohybu hlavou, po opakovaném jednostranném přetížení krční páteře, například v důsledku nošení břemen, po celkovém prochladnutí nebo při nevhodné poloze krku a hlavy při spánku.

Poté dojde k funkčnímu postižení krční páteře, které se vedle bolesti projeví omezením pohyblivosti všemi směry a nepřirozeným držením hlavy k jedné straně. Může se objevit i závrať, nevolnost, zvracení a zvýšené pocení.

Bolest mezi lopatkami

Dalším bolestivým akutním onemocněním zad je blokáda hrudní páteře, která nejčastěji vzniká v její horní, pohyblivější části (přechod mezi krční a hrudní páteří), případně v přechodu mezi hrudní a bederní páteří.

Příčinou blokády je často nevhodné držení těla při práci, mechanické přetížení, prudký pohyb do rotace nebo nevhodná poloha při spaní. Nejčastějším projevem bývá bolest mezi lopatkami, případně při dýchání, může vyzařovat do ramen či šíje.

Starý známý houser

Lumbago (neboli houser či ústřel) je pak akutní blokádou v oblasti bederní páteře, často se objevuje po náhlém předklonu s rotací nebo po prudkém zvednutí těžkého břemene z předklonu do záklonu.

Typická je těžká blokáda s poruchou držení do vynucené polohy v předklonu, omezení až nemožnost určitých pohybů, zejména do rotace, spojených s bolestí. Někdy je přítomná chůze s lehkým vybočením na jednu stranu.

Může se vyvinou i v důsledku dlouhodobého držení ve vynucené poloze, například při jízdě autem, při nadměrné fyzické práci, prochladnutí či podklouznutí.

Přetížené svaly, zablokované klouby a vyhřeznuté ploténky

U těchto akutních blokád vzniklých náhlým prudkým pohybem jsou typická natržení nebo natažení svalových vláken, blokády kloubů, někdy i s výraznějším poškozením, prudkým pohybem může dojít i k vyklenutí či vyhřeznutí meziobratlové ploténky.

Svalové spazmy postihují hlavně ochablé a nedostatečné zatěžované svaly podél páteře. Zdrojem bolesti je pak lokální otok s doprovodnými změnami.

Léčba klidem na lůžku

K léčbě těchto akutních bolestí doporučují lékaři krátkodobý klid na lůžku, i když obecně doporučovaný při bolestech zad není. Na přechodnou dobu lze používat i krční límec.

Následně by se měl pacient postupně zapojit do běžných denních činnost, a postupně zvyšovat zátěž, s vynecháním zatěžujících činností.

Při výrazných bolestech jsou předepisována i farmaka k jejich zmírnění, nejčastěji ta s obsahem paracetamolu, případně nesteroidní antirevmatika.

Obstřiky a rehabilitace

Často používanou metodou v případě akutní lokalizované bolesti jsou i obstřiky. Akutních obtíží se pacienti obvykle zbaví do 2-4 týdnů.

Následně je jim doporučena léčebná rehabilitace, která napomáhá obnově pohybových funkcí, zároveň pomáhá měnit zažité, nesprávné pohybové stereotypy. Doprovodným řešením jsou i rehabilitační masáže a zvýšení pohybové aktivity.

Nervy v ohrožení

Dalším typem bolesti zad jsou ty s potenciálním ohrožením nervového systému. Sem se řadí například vyklenutí či výhřez meziobratlových plotének. K tomu může opět dojít v oblasti krční, hrudní či bederní páteře.

K vyklenutí ploténky dojde často nevhodným pohybem a provází jej i útlak nervů v páteřním kanálu. Je to doprovázeno intenzivní, bodavou bolestí prostupující celým tělem.

Výhřez ploténky

K výhřezu dochází ve chvíli, kdy praskne vazivový prsten a rosolovité jádro ploténky je vytlačeno do okolního prostoru. To může vést ke zúžení míšního kanálu nebo dráždění a utlačování nervových kořenů, které vystupují z míchy ven.

Postižení kořene se projeví intenzivní bolestí vyzařující do prstů horních či dolních končetin, která nereaguje na léčbu analgetiky. Zvednutí natažené nohy vleže tak vyvolá ostrou bolest zad. Je snížena i citlivost končetin či jejich svalová síla.

U míšní komprese se rovněž objevuje porucha citlivosti končetin, svalové oslabení a zhoršení chůze, vyskytnout se mohou i bolesti kolem páteře.

Léčba vyhřezlé ploténky

Výhřez ploténky se nejprve léčí konzervativně, tedy za pomocí klidu na lůžku, podáváním analgetik a rehabilitací.

Pokud tato léčba není úspěšná, případně se projevy zhoršují, přistoupí se k operaci vyhřezlé ploténky, při které se odstraní vyhřezlá hmota a také volné zdegenerované části ploténky, aby nedošlo k opakovanému vyhřeznutí.

Rehabilitace do úplného zahojení pak může trvat i několik měsíců. Možná je i léčba laserem, která je vhodná pro ty pacienty, u kterých na páteři zatím nedošlo k degenerativním změnám, ale konzervativní léčba nezabírá.

Syndrom kauda hrozí ochrnutím

Nejproblematičtější je výhřez ploténky v oblasti bederní páteře, kde se může rozvinout syndrom kauda. Pro něj jsou typické silné bolesti v bedrech spojené s postižením dolních končetin.

Bolest vystřeluje do boku a do hýždí, postupuje po zevní straně stehen až do zadní části lýtek, někdy dokonce až k chodidlům. Bolesti se zhoršují při zakašlání, kýchnutí či tlačení na stolici.

Často je provázena slabostí svalů a poruchami jejich hybnosti a citlivosti, což vede k problémům s chůzí. Pokud je narušena také dolní část míchy, mohou se v důsledku poruchy svěračů objevit potíže se zadržením močení a stolice. V nejhorším případě hrozí i ochrnutí.

Chronické bolesti mohou značit revma či nádor

Dlouhodobé bolesti zad se pak z řady nemocných objevují plíživě, bez jasné příčiny. Velmi obtížně a pomalu pak odeznívají.

Někdy je přítomna hypermobilita páteře či dalších nosných kloubů, u některých pacientů bývá bolest dávána do souvislosti s psychickými obtížemi, například s úzkostí, depresí či lékovou závislostí.

Dlouhodobé bolesti mohou provázet revmatologická onemocnění, například Bechtěrevovu nemoc či revmatoidní artritidu, mohou být i průvodním znakem metastatických nádorových onemocnění páteře.

Jednat se může i o osteoporózu, řídnutí kostí, zejména je-li provázena frakturami obratlů.

I v takovém případě je proto vhodné vyhledat péči lékaře.

Foto: Shutterstock
Související články
Věda a technika
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
Věda a technika
Tuberkulóza: Módní guru, zabiják i cestovka
„Má drahá, kořím se vaší alabastrové pleti i útlému pasu. Jste ztělesněním krásy,“ šeptá obdivně mladý muž. „Oh, děkuji,“ zašeptá dívka a vykašle do kapesníčku trochu krve. Má tak rozmanité symptomy, že až do 19. století nikdo netuší, že jde o jednu a tutéž nemoc. To mění svými objevy až francouzský lékař René Laënnec (1781–1826) […]
Věda a technika
Chudák malý Albert: Experiment mu způsobí strach i ze Santa Clause!
Chvíli nesrozumitelně žvatlá, pak se převalí a jeho pozornost zaměstná sněhobílá laboratorní myš. Instinktivně po ní natáhne ruce, když místnost naplní hlasitý zvuk kladiva a kovové tyče. Dítě se leká a okamžitě propuká v pláč, jenže to je jen začátek! Vědci potvrzují své hypotézy všemožnými pokusy. Zatímco ruský psycholog Ivan Petrovič Pavlov (1849-1936) moří psy, jeho […]
Věda a technika
Proč máme škytavku?
„Škyt! Zase na mě někdo myslí!“ známou průpovídkou si lidé odůvodňují škytavku už v 17. století a říkáme to dodnes. I když dávno tušíme, že pravá příčina nejspíš bude jiná… Nádech, výdech. Dva základní a k životu nezbytné pohyby provádíme bez ustání celý cen, aniž bychom to vnímali. Přesněji nevnímáme je, dokud hladký průběh nekončeného […]
reklama
zajímavosti
Užitečný lógr: Hnojí, čistí i předpovídá budoucnost
Než umyjete šálek, zkuste si rozmyslet, jestli by se vám kávová sedlina k něčemu nehodila. Můžete ji použít třeba na zahradě, při úklidu domácnosti, k vylepšení složení betonu nebo péči o pleť. V průmyslu ji testují na všechny možné způsoby a získává body v mnoha výrobních odvětvích. Když si milovníci mleté kávy vypijí svůj šálek, […]
Proč všechny cesty vedou do Říma?
Řím už dnes není středem světa, ovšem v době mocné starověké říše to tak trochu bylo. Když vzniklo ono známé úsloví, skutečně vedly všechny cesty právě tam? Jak město Řím, jako centrum bohaté Římské říše, postupně roste, rozrůstá se kolem něj i síť menších i větších cest. Jak jinak než pevných a kvalitních, postavených podle […]
Becherovka: Likér s chutí tajemství…
Mnoho světových značek si své výrobní postupy přísně střeží. Nejinak je tomu rovněž i v případě slavné, věhlasné Becherovky Original. Říká se, že její výrobní recepturu prý vždy znají pouze dva zaměstnanci. Ti v přesném poměru míchají směs přibližně dvaceti různých bylin a koření. Celkově se její přímou výrobou údajně zabývá jen dvacet lidí, i […]
Skutečně existuje jarní únava?
Dny jsou konečně delší, slunce začíná pěkně hřát, tráva se zelená, ptáci zpívají… a vy byste nejraději ani nevylézali z postele! Přepadla vás hrozná lenost! Anebo je to trochu jinak? Jarní únava může někdy působit jako hloupá výmluva. Zkrátka se vám nechce nic dělat. Pokud ale z pocitu vyčerpání máte závratě, nejste schopni se na […]
reklama
zajímavosti
Předchůdce katedrály sv. Víta: Stavěl rotundu svatý Václav vlastníma rukama?
Dominantu Prahy, katedrálu svatého Víta, znají všichni velmi dobře. Máte ale tušení, co na jejím místě stálo před tím? Že ne? Tak se na to zkusme podívat trochu podrobněji. Už kolem roku 925 zahajuje český kníže Václav (907–935) stavbu rotundy v místech dnešní katedrály sv. Víta. Svatostánek má sloužit jako schránka pro uložení ostatku v podobě části paže […]
3x bourání v matičce Praze: Nepomohou ani protesty
Má kapacitu přes 2000 míst. Jde o největší synagogu v Praze a jednu z největších na světě. Řeč je o Vinohradském templu, postaveném v novorenesančním slohu s maurskými prvky. 14. února 1945 bohužel dostane zásah při spojeneckém bombardování.   Nacisté blokují jeho hašení, i tak by ale mohl být ještě opraven. Přesto je, přes protesty […]
Nejdražší vejce světa: Fabergého klenot má hodnotu 432 miliónů korun
Car potřebuje skvostný a neotřelý dárek pro svoji ženu k 20letému výročí zásnub, které připadá na Velikonoce. Jeho dvorní klenotník mu přání splní. Vyrobí přenádherné vejce, které je zároveň šperkem. Carská velikonoční tradice je na světě.   Ruský car Alexandr III. (1845–1894) v roce 1885 pověřuje petrohradského zlatníka německého původu Petera Carla Fabergého (1846–1920), aby vytvořil dárek […]
Dovolte, abych se představil. Jmenuji se krokodýl
Snad každé dítě pozná krokodýla. Obrovského plaza s typickou stavbou těla si totiž není možné splést. Napadlo by vás, že jeho nejbližšími žijícími příbuznými jsou ptáci? Nebo že občas potřebují pomoc od zubaře? Pojďme se proto společně podívat na zoubek jednomu velikánovi, který i přes svou všeobecnou známost umí lecčím překvapit. Krokodýlům se občas přezdívá „živoucí […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Proč jsem se nechala zlákat na seanci?
nejsemsama.cz
Proč jsem se nechala zlákat na seanci?
Byli jsme mladí a až příliš troufalí. Chtěli jsme si promluvit s duchy našich blízkých. Takovou zkušenost bych ale nikomu nedoporučovala. Tehdy mi bylo třináct let, když mi zemřela babička, kterou jsem měla velice ráda. Neměla jsem moc kamarádek, ráda jsem trávila čas sama. Ráda jsem si četla, malovala a vyšívala, vždy v klidu v tichosti domova. Ven jsem chodila
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
epochalnisvet.cz
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
Před badatelem Josefem Urbánkem leží právě dokončená mapa. Zakreslená je na ní také obří vodní plocha. Urbánek totiž ve 20. a 30. letech minulého století postupně prozkoumal záhadnou jeskyni Výpustek. Údajně v ní objevil také přírodní unikát. Po něm se ale úplně slehla zem. Existuje vůbec a může nás k němu mapa přivést?   Rozlehlými prostorami
Vytvořte si svou rustikální nádobu
panidomu.cz
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude
Koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře překonala nový milník
21stoleti.cz
Koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře překonala nový milník
V roce 2023 stoupla globální hladina oxidu uhličitého na 419 částic na milion, což je přibližně o 50 % více než před průmyslovou revolucí. To znamená, že ve vzduchu je zhruba o 50 procent více molekul
Zámek Vranov nad Dyjí: Rejdiště neklidných duchů?
enigmaplus.cz
Zámek Vranov nad Dyjí: Rejdiště neklidných duchů?
Zámek Vranov nad Dyjí, nacházející se na jihu Moravy nedaleko Vranovské přehrady, se může pochlubit velmi bohatou historií. Už okolo roku 1100 zde totiž údajně stával hrad, zmiňovaný rovněž v Kosmově
Bronislav Poloczek už neměl chuť žít
nasehvezdy.cz
Bronislav Poloczek už neměl chuť žít
Herec Bronislav Poloczek (†72) připomínal medvěda. Postavou i chováním. Dětství a mládí prožil Bronislav Poloczek (†72) ve Slezsku a mluvil stejně dobře polsky jako česky. Původně chtěl studovat př
Vnučka se moc trápila kvůli lásce
skutecnepribehy.cz
Vnučka se moc trápila kvůli lásce
Je jí už třicet, ale máma s ní jedná jako s malou. Zakazuje jí chlapce a hlídá ji na každém kroku. Pořád dělá scény a vnučka chřadne před očima. Moje dcera bývala pěkné kvítko. Už na základce chodila s dvacetiletým a později těch chlapů vystřídala nepočítaně. Když se konečně vdala, ulevilo se mi, ale ne na dlouho. Stala se z ní taková
4 neuskutečněné atentáty 2. světové války: Chtěli Britové zabít Hitlera podle románu?
historyplus.cz
4 neuskutečněné atentáty 2. světové války: Chtěli Britové zabít Hitlera podle románu?
Je to jedinečná šance, jak zlikvidovat prvního muže Třetí říše. Při svých pravidelných vycházkách po Obersalzbergu je totiž téměř nechráněn. Stačí vybrat vhodné stanoviště, zamířit a vystřelit. Pokud by britský odstřelovač přece jenom minul, jeho dva kolegové budou připraveni dokončit práci bazukou…   Usekni hadovi hlavu a vyřadíš celé tělo…Myšlenka s jasným poselstvím, že když
Mistrovský hodinář tvarů: Cartier odhaluje své novinky pro letošní rok
iluxus.cz
Mistrovský hodinář tvarů: Cartier odhaluje své novinky pro letošní rok
Cartier se vždy vyznačoval vytvářením jedinečných forem, od designu přes propracované siluety, které jsou na první pohled okamžitě rozpoznatelné. Hra s tvary, stírání hranic mezi skutečným a imaginárn
Opékané španělské papričky
tisicereceptu.cz
Opékané španělské papričky
Ve Španělsku se konzumují jako předkrm. Vy si je můžete vychutnat třeba jako přílohu k masu. Suroviny 250 g čestvých papriček Pimientos de Padrón hrubozrnná (uzená) sůl kvalitní olivový olej
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Archeopark Modrá: Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše?
epochanacestach.cz
Archeopark Modrá: Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše?
Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše, o tom se můžeme přesvědčit jen kilometr od poutního areálu ve Velehradě, v Archeoskanzenu Modrá. Představuje opevněné sídliště z dob Velké Moravy vybudované na základě skutečných archeologických nálezů přímo ze zdejší lokality. Prostor je členěn do několika tematických celků. Fortifikační část se věnuje typům dobových opevnění od hradeb ze dřeva a