Domů     Vojáci v rauši: Co fetovali Vikingové, asasíni či nacisté?
Vojáci v rauši: Co fetovali Vikingové, asasíni či nacisté?
12.2.2020

Drogy byly a jsou součástí mnoha válečných konfliktů. Antičtí bojovníci si pomáhali zázračným nápojem zapomnění, krutí asasíni nedali dopustit na konopí a Vikingové na halucinogenní houbičky.

Nacisté pak chtěli pomocí narkotik vytvořit supervojáky, kteří jim vyhrají 2. světovou válku. Jaké drogy pomáhaly k vítězství v boji?

Už v neolitu (8000–5000 let př. n. l.) znali lidé účinky makové šťávy neboli opia, kokových listů, ze kterých se i dnes extrahuje kokain, či pryskyřice obsažené v konopí, jež proslula jako hašiš.

Nejprve je používali jako léčivé, až později jako povzbudivé látky. Mák se zřejmě začal pěstovat v Evropě, makovicím se velmi dařilo zejména na Kypru, odkud je obchodníci vozili do pevninského Řecka či Egypta.

Konopí zase pochází z centrální Asie, odkud se rozšířilo do Číny a Afriky. Znali jej také v Persii, Arábii, Indii a v oblasti Středozemního moře.

Drogy znali lidé už od neolitu.
Drogy znali lidé už od neolitu.

Řekové pili magický nápoj zapomnění

Hašiš si velmi oblíbili Skytové, kočovné kmeny íránského původu. Tito obávaní válečníci ze 6. století př. n.

l, kteří prosluli krutými metodami boje včetně skalpování a lovu lebek, údajně vhazovali velké hrsti hašiše na rozpálené kameny a utěsňovali místnosti, aby zabránili úniku kouře. Ten vdechovali zejména před rozhodujícími bitvami.

Z máku získávané opium bylo velice oblíbenou starověkou drogou. Proslulý řecký básník Homér (asi 8 století př. n.

l.) například ve svém eposu Odyssea zmiňuje jakýsi nápoj zapomnění, kteří popíjeli válečníci po skončení Trojské války, aby potlačili zármutek nad ztrátou padlých druhů. Tímto magickým nápojem nebylo nic jiného než právě opium rozpuštěné v alkoholu.

Ve starověku bylo opium oblíbenou drogou.
Ve starověku bylo opium oblíbenou drogou.

Pohostinnost nade vše aneb LSD pro poutníky

V Řecku se jeho popularita prudce zvýšila zejména s nástupem Hippokratovy (460–370 př. n. l.) školy, která vnímala nemoci jako přirozené procesy a popírala vliv magie na jejich vznik. Tehdy se totiž začalo více využívat léčivé síly bylin včetně makovic.

Poutníkům pak Řekové ve městě Eleusína, ležícím asi 18 kilometrů od Athén, nabízeli vývar kykeón z mouky a máty. Má se přitom za to, že obilí pro jeho výrobu bylo napadené námelem neboli jedovatou houbou paličkovicí nachovou. Látky v ní obsažené slouží jako základ pro výrobu halucinogenního LSD.

Obilí napadené paličkovicí sloužila jako základ pro výrobu halucinogenního LSD.
Obilí napadené paličkovicí sloužila jako základ pro výrobu halucinogenního LSD.

Za bojové šílenství Vikingů mohly houbičky

S drogami měli údajně zkušenosti i Vikingové, do bojové extáze se měli tito drsní severští bojovníci dostávat pomocí halucinogenních houbiček.

V této souvislosti se nejvíce hovoří o Bersercích, což byli speciálně vytrénovaní vikinští bojovníci, kteří věřili, že proslulé bojové šílenství – berserkergang – na ně sesílá sám nejvyšší severský bůh Odin.

Během něj se Berserkové často obnažovali, tloukli a kousali do štítů a hlasitě skandovali. Po boji pak upadali do mnohahodinové letargie, což by svědčilo pro vyprchání účinků drog.

Berserkové hojně využívali houbiček.
Berserkové hojně využívali houbiček.

Krutí vrazi, závislí na hašiši

V muslimském světě zase sehrál významnou roli hašiš. Islám je náboženství založené na učení proroka Mohameda, který žil v 7. století. Dnes jsou muslimů asi 2 miliardy a po křesťanství je islám druhým nejrozšířenějším náboženstvím.

Každý muslim je příslušníkem jedné ze dvou hlavních větví islámu, sunny (75–90 %) nebo šíity (10 – 15 %). Kolem roku 1080 vzniklo v oblasti Středního východu hnutí, jehož členové se označovali za asasíny nebo také hašišiny.

Zakladatelem této náboženské sekty byl Hassan-i-Sabbah (1050–1124), představitel šíitů, přezdívaný Stařec z hory.

Hašiš jim pomáhal překonávat strach.
Hašiš jim pomáhal překonávat strach.

Mučednická smrt jako cesta do ráje

K hlavní verbovacím taktikám hašišinů patřila „návštěva ráje“. Mladí zájemci byli nejprve zdrogováni hašišem, aby se pak dostali do zahrady s krásnými pannami, ve kterém se měli znovu ocitnout, pokud se k hnutí přidali a zemřeli v boji jako mučedníci.

Asasíni tak prosluli jako krutí vrazi svých náboženských odpůrců (sunnitů i křesťanů), kteří při dopadení odevzdaně čekali na svoji smrt bez projevení jediné emoce v obličeji. Strach ze smrti měl těmto elitně vycvičeným zabijákům pomáhat překonávat právě hašiš.

Hašiš trousili Napoleoni vojáci po celé Francii.
Hašiš trousili Napoleoni vojáci po celé Francii.

Díky za hašiš, Napoleone!

Zajímavé je, že si na pryskyřici konopí navykli také vojáci Napoleona Bonaparta (1769–1821) při jeho tažení do Egypta a Sýrie mezi roky 1798 až 1801. Ti si pak hašiš dovezli s sebou do Paříže, kde napomohli jeho šíření, a to zejména mezi tzv.

prokletými básníky, ke kterým patřil například Charles Baudelaire (1821–1867), Paul Verlaine (1844–1896) či Arthur Rimbaud (1854–1891).

Hlavním znakem jejich poezie bylo hledat krásu v ošklivosti, jejich životní styl pak byl spojen s užíváním drog a alkoholu, založili dokonce Klub hašišinů, a neúctou k většinové společnosti.

Během americké občanské války bylo spoustu vojáků závislých na morfiu.
Během americké občanské války bylo spoustu vojáků závislých na morfiu.

Touhu po supervojácích naplní drogy!

Zlomem v užívání drog se stala Americká občanská válka (1861–1865). Během ní bylo vojákům aplikováno opium a morfin s cílem zbavit je bolestí, doprovázejících válečná zranění. Často se pak na nich stali závislými.

Zatímco do té doby byly drogy spíše vítaným zpestřením, od druhé poloviny 19. století se na jejich výrobu válečný průmysl zaměřil úmyslně s cílem zvýšení výkonnosti vojáků.

Velice tomu napomohl vynález podkožní injekce v roce 1853 a dále izolování aktivních složek různých rostlin, například roku 1859 kokainu a 1883 heroinu.

V 1. světové válce vojáci rádi využívali kokainu.
V 1. světové válce vojáci rádi využívali kokainu.

První světová na kokainu

Ani během první světové války (1914–1918) nebyla o drogy nouze. Vojáci si na kuráž dopřávali velké množství alkoholu, morfinu a kokainu.

Lístky koky, které proti únavě používali už dávní Inkové, se do Evropy dostaly už v 16. století díky conquistadorům, ale až roku 1859 se z nich podařilo izolovat kokain.

Jeho účinky na sobě jako jeden z prvních testoval otec psychoanalýzy Sigmund Freud (1856–1939).

Prvním, kdo jej vyzkoušel na vojácích, byl lékař bavorské armády Theodore Aschenbrandt, který si povšiml, že snižuje chuť k jídlu, čímž by se mohly snížit potřebné armádní zásoby potravin až o 20 %.

Pilulky byly oblíbené hlavně u britských vojáků a polárníků.
Pilulky byly oblíbené hlavně u britských vojáků a polárníků.

Oblíbené pilulky britských vojáků i polárníků

Kokain se mezi vojáky šířil vcelku snadno, nikdo si tehdy nebyl vědom jeho škodlivých účinků, naopak byl dostupný stejně jako tabák. Vojákům jeho aplikace pomáhala uklidnit, se, soustředit se a zlepšit výkon.

Německá armáda dokonce plánovala podávat ho svým vojákům denně, nedisponovala však dostatečnými zásobami. Populární byl především mezi německými piloty, nijak se mu ale nebránila ani pěchota.

Mezi britskými vojáky byly zase oblíbené pilulky „Forced March“, které obsahovaly kokain a kofein. Doporučená dávka činila 1 tabletku každou hodinu.

Používali je i Robert Falcon Scott (1868–1912) a Roald Amundsen (1872–1928) při svém soupeření o dobytí jižního pólu.

Pervitin pomáhal proti únavě.
Pervitin pomáhal proti únavě.

Bleskové vítězství zaručí nacistům pervitin

Druhá světová válka (1939–1945) pak byla prakticky soubojem drog. Nacisté ujížděli na pervitinu. Vyvinut byl roku 1938, armáda ho však zpočátku odmítala.

Jeho věhlas se ale rychle šířil, pomáhal proti vyčerpání, depresi i frigiditě, v podobě čokoládových bonbonů si jej zamilovaly i německé ženy.

Protože byl pervitin snadno dostupný, zpočátku jej vojenští lékaři obstarávali vojákům z běžné sítě, dávali jej především řidičům, aby zvládali rychlé tempo přesunů.

Spousta vojáků se stala na pervitinu závislými.
Spousta vojáků se stala na pervitinu závislými.

Pervitin versus benzedrin

Později byla droga armádou oficiálně povolena, protože pomáhala naplňovat nacistickou snahu o bleskovou válku. Zpočátku brali vojáci jednu tabletu denně, při nočním nasazení dvě. Důstojníci si ji mohli dávkovat podle potřeby.

V praxi ale na dodržování doporučeného dávkování nikdo nedbal. Když se následně začaly projevovat negativní účinky pervitinu, bylo už pozdě. Většina vojáků si na něm již vybudovala závislost, a zejména při dovolených se potýkali s abstinenčními příznaky.

Spojenci, vyjma Sovětů, zase ve velkém používali k potlačení únavy amfetamin benzedrin.

Také ve Vietnamské válce řada vojáků využívala velké škály drog.
Také ve Vietnamské válce řada vojáků využívala velké škály drog.

Závislí veteráni z Vietnamu i Afghánistánu

Dalším ozbrojeným konfliktem plným drog byla válka ve Vietnamu (1955–1975). Američtí vojáci si během ní každý den dopřávali alkohol, marihuanu, speed, pervitin či heroin. Pomáhaly jim potlačit strach a zmírnit stres, někteří jimi zaháněli nudu.

Medializace problému vedla k obavám Američanů z návratu drogově závislých veteránů. Obdobou byla pro Sovětský svaz válka v Afghánistánu v 80. letech minulého století.

Drogy vládnou válečným konfliktům i dnes, za největší velmoc v oblasti výroby a distribuce průmyslově vyráběných opiátů jsou aktuálně považovány Spojené státy americké.

Foto: Shutterstock.com, wikimedia.org
Související články
Historie
Lev salonů Milan Rastislav Štefánik využíval svého šarmu
Vypuknutí 1. světové války zastihne Slováka Milana Rastislava Štefánika v pařížské nemocnici, kde právě absolvoval operaci žaludku. Přitom by tak rád povzbudil Čechy a Slováky k tomu, aby se zbavili habsburské nadvlády. Jakmile se Milan Rastislav Štefánik (1880–1919) cítí trochu při síle, pošle do světa text Provolání k Slovanům v rakousko-uherské armádě, které uvádí: „Slované: Češi – […]
Historie
Proč to kněžna Drahomíra neměla se svojí tchyní lehké?
Odlišné politické názory dvou žen, české kněžny Ludmily a její snachy Drahomíry, spory o výchovu dědice i prostý fakt, že vládnout by chtěly obě a každá po svém, však nejsou jedinými důvody, proč nenávist vůči Ludmile ze strany Drahomíry sílí… Legendy, ať už Fuit in provincia Boemorum (Byl v zemi Čechů), datovaná do období 20. let […]
Historie
Karel, toho jména čtvrtý i první
V prosinci 1378 se tisíce lidí spěchají rozloučit s dosud největším panovníkem Českého království a hned dva učenci si kladou za čest pronést o zesnulém uctivou řeč. Arcibiskup Jan Očko označuje nebožtíka Novým Konstantinem. Mistr ze Sorbonny Vojtěch Raňkův z Ježova mluví o Otci vlasti. Jaký ale Karel ve skutečnosti byl a jak panoval? Karel […]
Historie
Mýty opředená ornitoptéra: Slepá ulička letectví?
Místní si ťukají na čelo, co si ten podivín od Krausů zase vymyslel. „Prý kvůli tomu musel probořit kus zdi,“ šeptá jedna ze sousedek. V podomácku vyrobeném stroji se speciálními křídly urazí jen několik metrů, poté tvrdě přistává na zem. Krkolomně znějící slovo má svůj původ v řečtině, jde o složeninu výrazů pták a křídlo. Ornitoptéry totiž […]
reklama
věda a technika
Kaki: Božské ovoce, které zpomaluje stárnutí a skvěle chutná
Botanický název tohoto druhu (Diospyros) znamená „Diovo ovoce“. Plody se sklízejí ještě nezralé, aby přežily dlouhý transport, a při našem nákupu by neměly být otlačené. Subtropický původ Toto ovoce pochází z jihovýchodní Asie. Dnes je rozšířené v subtropech téměř celého světa, od Asie po Ameriku. Roste rovněž kupříkladu i v jižní části Ukrajiny. Před rokem […]
Klíč k úspěšnému oplodnění? Důkladná znalost vajíček
Dosud bylo pochopení jejich detailní struktury a fungování opomíjeno. To se teď mění. Kliniky asistované reprodukce se v poslední době zaměřují na pochopení vnitřní struktury ženského vajíčka. To, jak vajíčko (oocyt) vypadá zevnitř, podobně jako jeho genetika významně ovlivňují úspěšnost léčby neplodnosti. Lidská vajíčka stále ještě nebyla dostatečně prozkoumána. Nejvíc zmapovaný je problém nerovnoměrného rozložení chromozomů, […]
Může se ryba utopit?
I zdatní plavci mohou mít namále, když třeba v nečekané situaci nemohou plavat. Jak je to ale s rybami, pro které je voda domovem a plavání tou nejpřirozenější činností? Svět ryb je vůbec plný záhad a otázek. Přemýšleli jste třeba někdy o tom, jestli stále jen plavou, nebo si také najdou čas na spánek? Anebo […]
RTG, CT, MRI – Jak vznikly život zachraňující přístroje?
Jen chvilka o samotě ve speciálně upravené místnosti, a pacient se dozví svoji diagnózu. „Zázračné“ přístroje rozpoznají vše, od zlomené kosti, přes pokažený zub až po nádorová onemocnění. Diagnostika je dnes klíčem k léčbě. Kdo ale stojí za vynálezy nenahraditelných přístrojů? Krystalky platnatokyanidu barnatého, ležící na stole v tmavé laboratoři, se při každém elektrickém výboji ve skleněné […]
zajímavosti
Modrý čaj: Ochutnejte nápoj z motýlího hrášku!
Napadlo by vás někdy říct o nápoji, že je krásný? Nejspíš ne, pokud jste neochutnali čaj z motýlího hrášku. Má totiž nádherně modrou barvu. A když víte, jak na to, pak můžete mít v šálku třeba fialovou nebo temně růžovou tekutinu. Ta nejenom chutná, ale zdá se, že také může podpořit lidské zdraví! „Modrá je […]
Krvavá kuchařka: 5 jídel jako pro upíry
Číšník položí před hosty menu. „Tento týden máme ucelené mezinárodní menu,“ objasní jim spiklenecky. Dvojice otevře jídelní lístek. „To je nějaký hloupý vtip?“ zrak muže létá z řádku na řádek: Z krve je polévka a dokonce i dezert! Krvavé mléko: Bloody Mary po Masajsku Pokud se vydáte v Keni a Tanzanii kousek stranou od turistických […]
Proč si děláme medvědí službu?
Upřímně chcete někomu pomoci, jenomže se to zrovna nevydaří. Až je na tom dotyčný kvůli vám nakonec hůře než předtím! Udělali jste mu medvědí službu. Teď hlavně dejte pozor, abyste neudělali další botu! Aby pak z toho někoho třeba nechytil amok… Tušíte, jak asi vznikla tato známá česká rčení? Hodný medvěd a mrtvý poustevník Žádná […]
8 mýtů o medu: Nenechte se zmást (polo)pravdami!
Med je nejen oblíbeným sladidlem, ale i přírodním lékem s dlouhou tradicí. Přesto kolem něj koluje mnoho mýtů a polopravd, které mohou spotřebitele zmást. Pojďme se podívat na některé z nich a odhalit pravdu.       Med v horkém čaji ztrácí všechny vitamíny   Tvrzení, že med v horkém čaji ztrácí všechny vitamíny, je […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz