Domů     Vojáci v rauši: Co fetovali Vikingové, asasíni či nacisté?
Vojáci v rauši: Co fetovali Vikingové, asasíni či nacisté?
12.2.2020

Drogy byly a jsou součástí mnoha válečných konfliktů. Antičtí bojovníci si pomáhali zázračným nápojem zapomnění, krutí asasíni nedali dopustit na konopí a Vikingové na halucinogenní houbičky.

Nacisté pak chtěli pomocí narkotik vytvořit supervojáky, kteří jim vyhrají 2. světovou válku. Jaké drogy pomáhaly k vítězství v boji?

Už v neolitu (8000–5000 let př. n. l.) znali lidé účinky makové šťávy neboli opia, kokových listů, ze kterých se i dnes extrahuje kokain, či pryskyřice obsažené v konopí, jež proslula jako hašiš.

Nejprve je používali jako léčivé, až později jako povzbudivé látky. Mák se zřejmě začal pěstovat v Evropě, makovicím se velmi dařilo zejména na Kypru, odkud je obchodníci vozili do pevninského Řecka či Egypta.

Konopí zase pochází z centrální Asie, odkud se rozšířilo do Číny a Afriky. Znali jej také v Persii, Arábii, Indii a v oblasti Středozemního moře.

Drogy znali lidé už od neolitu.
Drogy znali lidé už od neolitu.

Řekové pili magický nápoj zapomnění

Hašiš si velmi oblíbili Skytové, kočovné kmeny íránského původu. Tito obávaní válečníci ze 6. století př. n.

l, kteří prosluli krutými metodami boje včetně skalpování a lovu lebek, údajně vhazovali velké hrsti hašiše na rozpálené kameny a utěsňovali místnosti, aby zabránili úniku kouře. Ten vdechovali zejména před rozhodujícími bitvami.

Z máku získávané opium bylo velice oblíbenou starověkou drogou. Proslulý řecký básník Homér (asi 8 století př. n.

l.) například ve svém eposu Odyssea zmiňuje jakýsi nápoj zapomnění, kteří popíjeli válečníci po skončení Trojské války, aby potlačili zármutek nad ztrátou padlých druhů. Tímto magickým nápojem nebylo nic jiného než právě opium rozpuštěné v alkoholu.

Ve starověku bylo opium oblíbenou drogou.
Ve starověku bylo opium oblíbenou drogou.

Pohostinnost nade vše aneb LSD pro poutníky

V Řecku se jeho popularita prudce zvýšila zejména s nástupem Hippokratovy (460–370 př. n. l.) školy, která vnímala nemoci jako přirozené procesy a popírala vliv magie na jejich vznik. Tehdy se totiž začalo více využívat léčivé síly bylin včetně makovic.

Poutníkům pak Řekové ve městě Eleusína, ležícím asi 18 kilometrů od Athén, nabízeli vývar kykeón z mouky a máty. Má se přitom za to, že obilí pro jeho výrobu bylo napadené námelem neboli jedovatou houbou paličkovicí nachovou. Látky v ní obsažené slouží jako základ pro výrobu halucinogenního LSD.

Obilí napadené paličkovicí sloužila jako základ pro výrobu halucinogenního LSD.
Obilí napadené paličkovicí sloužila jako základ pro výrobu halucinogenního LSD.

Za bojové šílenství Vikingů mohly houbičky

S drogami měli údajně zkušenosti i Vikingové, do bojové extáze se měli tito drsní severští bojovníci dostávat pomocí halucinogenních houbiček.

V této souvislosti se nejvíce hovoří o Bersercích, což byli speciálně vytrénovaní vikinští bojovníci, kteří věřili, že proslulé bojové šílenství – berserkergang – na ně sesílá sám nejvyšší severský bůh Odin.

Během něj se Berserkové často obnažovali, tloukli a kousali do štítů a hlasitě skandovali. Po boji pak upadali do mnohahodinové letargie, což by svědčilo pro vyprchání účinků drog.

Berserkové hojně využívali houbiček.
Berserkové hojně využívali houbiček.

Krutí vrazi, závislí na hašiši

V muslimském světě zase sehrál významnou roli hašiš. Islám je náboženství založené na učení proroka Mohameda, který žil v 7. století. Dnes jsou muslimů asi 2 miliardy a po křesťanství je islám druhým nejrozšířenějším náboženstvím.

Každý muslim je příslušníkem jedné ze dvou hlavních větví islámu, sunny (75–90 %) nebo šíity (10 – 15 %). Kolem roku 1080 vzniklo v oblasti Středního východu hnutí, jehož členové se označovali za asasíny nebo také hašišiny.

Zakladatelem této náboženské sekty byl Hassan-i-Sabbah (1050–1124), představitel šíitů, přezdívaný Stařec z hory.

Hašiš jim pomáhal překonávat strach.
Hašiš jim pomáhal překonávat strach.

Mučednická smrt jako cesta do ráje

K hlavní verbovacím taktikám hašišinů patřila „návštěva ráje“. Mladí zájemci byli nejprve zdrogováni hašišem, aby se pak dostali do zahrady s krásnými pannami, ve kterém se měli znovu ocitnout, pokud se k hnutí přidali a zemřeli v boji jako mučedníci.

Asasíni tak prosluli jako krutí vrazi svých náboženských odpůrců (sunnitů i křesťanů), kteří při dopadení odevzdaně čekali na svoji smrt bez projevení jediné emoce v obličeji. Strach ze smrti měl těmto elitně vycvičeným zabijákům pomáhat překonávat právě hašiš.

Hašiš trousili Napoleoni vojáci po celé Francii.
Hašiš trousili Napoleoni vojáci po celé Francii.

Díky za hašiš, Napoleone!

Zajímavé je, že si na pryskyřici konopí navykli také vojáci Napoleona Bonaparta (1769–1821) při jeho tažení do Egypta a Sýrie mezi roky 1798 až 1801. Ti si pak hašiš dovezli s sebou do Paříže, kde napomohli jeho šíření, a to zejména mezi tzv.

prokletými básníky, ke kterým patřil například Charles Baudelaire (1821–1867), Paul Verlaine (1844–1896) či Arthur Rimbaud (1854–1891).

Hlavním znakem jejich poezie bylo hledat krásu v ošklivosti, jejich životní styl pak byl spojen s užíváním drog a alkoholu, založili dokonce Klub hašišinů, a neúctou k většinové společnosti.

Během americké občanské války bylo spoustu vojáků závislých na morfiu.
Během americké občanské války bylo spoustu vojáků závislých na morfiu.

Touhu po supervojácích naplní drogy!

Zlomem v užívání drog se stala Americká občanská válka (1861–1865). Během ní bylo vojákům aplikováno opium a morfin s cílem zbavit je bolestí, doprovázejících válečná zranění. Často se pak na nich stali závislými.

Zatímco do té doby byly drogy spíše vítaným zpestřením, od druhé poloviny 19. století se na jejich výrobu válečný průmysl zaměřil úmyslně s cílem zvýšení výkonnosti vojáků.

Velice tomu napomohl vynález podkožní injekce v roce 1853 a dále izolování aktivních složek různých rostlin, například roku 1859 kokainu a 1883 heroinu.

V 1. světové válce vojáci rádi využívali kokainu.
V 1. světové válce vojáci rádi využívali kokainu.

První světová na kokainu

Ani během první světové války (1914–1918) nebyla o drogy nouze. Vojáci si na kuráž dopřávali velké množství alkoholu, morfinu a kokainu.

Lístky koky, které proti únavě používali už dávní Inkové, se do Evropy dostaly už v 16. století díky conquistadorům, ale až roku 1859 se z nich podařilo izolovat kokain.

Jeho účinky na sobě jako jeden z prvních testoval otec psychoanalýzy Sigmund Freud (1856–1939).

Prvním, kdo jej vyzkoušel na vojácích, byl lékař bavorské armády Theodore Aschenbrandt, který si povšiml, že snižuje chuť k jídlu, čímž by se mohly snížit potřebné armádní zásoby potravin až o 20 %.

Pilulky byly oblíbené hlavně u britských vojáků a polárníků.
Pilulky byly oblíbené hlavně u britských vojáků a polárníků.

Oblíbené pilulky britských vojáků i polárníků

Kokain se mezi vojáky šířil vcelku snadno, nikdo si tehdy nebyl vědom jeho škodlivých účinků, naopak byl dostupný stejně jako tabák. Vojákům jeho aplikace pomáhala uklidnit, se, soustředit se a zlepšit výkon.

Německá armáda dokonce plánovala podávat ho svým vojákům denně, nedisponovala však dostatečnými zásobami. Populární byl především mezi německými piloty, nijak se mu ale nebránila ani pěchota.

Mezi britskými vojáky byly zase oblíbené pilulky „Forced March“, které obsahovaly kokain a kofein. Doporučená dávka činila 1 tabletku každou hodinu.

Používali je i Robert Falcon Scott (1868–1912) a Roald Amundsen (1872–1928) při svém soupeření o dobytí jižního pólu.

Pervitin pomáhal proti únavě.
Pervitin pomáhal proti únavě.

Bleskové vítězství zaručí nacistům pervitin

Druhá světová válka (1939–1945) pak byla prakticky soubojem drog. Nacisté ujížděli na pervitinu. Vyvinut byl roku 1938, armáda ho však zpočátku odmítala.

Jeho věhlas se ale rychle šířil, pomáhal proti vyčerpání, depresi i frigiditě, v podobě čokoládových bonbonů si jej zamilovaly i německé ženy.

Protože byl pervitin snadno dostupný, zpočátku jej vojenští lékaři obstarávali vojákům z běžné sítě, dávali jej především řidičům, aby zvládali rychlé tempo přesunů.

Spousta vojáků se stala na pervitinu závislými.
Spousta vojáků se stala na pervitinu závislými.

Pervitin versus benzedrin

Později byla droga armádou oficiálně povolena, protože pomáhala naplňovat nacistickou snahu o bleskovou válku. Zpočátku brali vojáci jednu tabletu denně, při nočním nasazení dvě. Důstojníci si ji mohli dávkovat podle potřeby.

V praxi ale na dodržování doporučeného dávkování nikdo nedbal. Když se následně začaly projevovat negativní účinky pervitinu, bylo už pozdě. Většina vojáků si na něm již vybudovala závislost, a zejména při dovolených se potýkali s abstinenčními příznaky.

Spojenci, vyjma Sovětů, zase ve velkém používali k potlačení únavy amfetamin benzedrin.

Také ve Vietnamské válce řada vojáků využívala velké škály drog.
Také ve Vietnamské válce řada vojáků využívala velké škály drog.

Závislí veteráni z Vietnamu i Afghánistánu

Dalším ozbrojeným konfliktem plným drog byla válka ve Vietnamu (1955–1975). Američtí vojáci si během ní každý den dopřávali alkohol, marihuanu, speed, pervitin či heroin. Pomáhaly jim potlačit strach a zmírnit stres, někteří jimi zaháněli nudu.

Medializace problému vedla k obavám Američanů z návratu drogově závislých veteránů. Obdobou byla pro Sovětský svaz válka v Afghánistánu v 80. letech minulého století.

Drogy vládnou válečným konfliktům i dnes, za největší velmoc v oblasti výroby a distribuce průmyslově vyráběných opiátů jsou aktuálně považovány Spojené státy americké.

Foto: Shutterstock.com, wikimedia.org
Související články
Historie
Tuberkulóza: Módní guru, zabiják i cestovka
„Má drahá, kořím se vaší alabastrové pleti i útlému pasu. Jste ztělesněním krásy,“ šeptá obdivně mladý muž. „Oh, děkuji,“ zašeptá dívka a vykašle do kapesníčku trochu krve. Má tak rozmanité symptomy, že až do 19. století nikdo netuší, že jde o jednu a tutéž nemoc. To mění svými objevy až francouzský lékař René Laënnec (1781–1826) […]
Historie
Osvobození Osvětimi: Mrazivé ticho, spáleniště a 7 000 zubožených vězňů!
Opatrně prochází bránou, na níž je nápis „Arbeit macht frei“. Sovětští vojáci doufají, že dobyli nacistickou továrnu, jenže po pár krocích zírají do prázdných očí stovek lidí v pruhovaných mundúrech. Ti jsou vyhublí, mají strach a neví, co od příchozích čekat! Onoho 27. ledna 1945 postupují Sověti k polskému městu Osvětim. Rozsáhlý komplex považují za nacistickou továrnu, […]
Historie
Jaroslav Foglar: Klacky pod nohy mu hází nacisté i komunisté
Domů přibíhá po setmění a ve dveřích ho vítá zkoumavý maminčin pohled. Pozdní příchod přejde mlčením, ale na druhý den už na chlapcovu hlavu létají blesky. Při pobíhání po městě si uhnal pořádnou horečku, a tak má se skauty utrum. Stačilo by, aby bylo cokoliv jen trochu jinak a český skauting by přišel o jednu […]
Historie
Maison du Peuple: Ani 700 odborníků ho nezachrání…
Z konzervatoře ho vyhodí pro hrozné chování. V tu chvíli Victorovi Hortovi (1861–1947) velkou budoucnost neprorokuje zřejmě nikdo…   Uchytí se ale na Akademii výtvarných umění v Gentu a vypracuje na jednoho z nejslavnějších belgických secesních architektů. Obzvláště Belgická strana pracujících (Parti Ouvrier Belge) ho málem nosí na rukou. I proto, že odmítá soukromé zakázky […]
reklama
historie
Krvavá bitva u Little Bighornu: Z útočné jednotky zbyl jen kůň
Na začátku července 1876 se ve Washingtonu se zrovna slavilo výročí vzniku Spojených států, když se v novinách objevily šokující zprávy. Indiáni porazili oddíly slavného podplukovníka Custera. Jak se nejslavnější bitva na Divokém západě odehrála? Obyvatelé velkého indiánského tábora v dnešní Montaně se pomalu probouzeli do parného dopoledne. Medicinmanovi Sedícímu býkovi, který prý dokázal vidět věci, jaké […]
Lola Montezová: Fúrie, která připraví o trůn bavorského krále Ludvíka I.
Laškovně zapochybuje o přirozené eleganci ňader mladičké tanečnice žádající o angažmá. Kráska sebere ze stolu nůžky, rozstřihne si na prsou šaty a poskytne mu důkaz. Něco takového král při audienci ještě nezažil. Irsko-skotská krev otce a typická krása kreolských genů po matce udělají z Elizy Gilbertové štíhlý uragán černých vlasů, modrých očí, rudých rtů a […]
Valeria Messalina: Krásná nestoudná krvelačná bestie
Její tělo se zachvěje v posledním návalu rozkoše. Po chvíli vstane a zahalí se do bohatě zdobené tuniky. Pošle odpočívajícímu milenci škádlivý vzdušný polibek a když odchází kývne. Ze stínu se vynoří mohutný voják a než se milenec v loži vzpamatuje, podřízne mu hrdlo. Je krásná. Štíhlá a pružná jako proutek. Oči má černé jako uhel, jemnou […]
Předchůdce katedrály sv. Víta: Stavěl rotundu svatý Václav vlastníma rukama?
Dominantu Prahy, katedrálu svatého Víta, znají všichni velmi dobře. Máte ale tušení, co na jejím místě stálo před tím? Že ne? Tak se na to zkusme podívat trochu podrobněji. Už kolem roku 925 zahajuje český kníže Václav (907–935) stavbu rotundy v místech dnešní katedrály sv. Víta. Svatostánek má sloužit jako schránka pro uložení ostatku v podobě části paže […]
reklama
lifestyle
Becherovka: Likér s chutí tajemství…
Mnoho světových značek si své výrobní postupy přísně střeží. Nejinak je tomu rovněž i v případě slavné, věhlasné Becherovky Original. Říká se, že její výrobní recepturu prý vždy znají pouze dva zaměstnanci. Ti v přesném poměru míchají směs přibližně dvaceti různých bylin a koření. Celkově se její přímou výrobou údajně zabývá jen dvacet lidí, i […]
Fenomén jménem televize: Když se spojily film a rádio…
Televizi zná asi každý z nás. Však v dnešní době sledováním televize tráví svůj volný čas na 40 % Čechů a v průměru u ní stráví kolem čtyř hodin denně! Jaké ale byly její začátky? Kde se vzala a kam směřuje? A jaká jsou televizní nej? Pojďme se společně podívat na jeden z nejrozšířenějších fenoménu dnešní doby. Prvotním nápadem […]
Jak se rychle najíst? Kdy se konzervy a pytlíkové polévky staly levnou náhradou čerstvé stravy?
Vždycky není možné konzumovat čerstvou stravu, Někdy je prostě příliš velký spěch a musíte slupnout něco rychlého, nebo zkrátka není na vaření čas nebo chuť. V takovou chvíli přicházejí na řadu alternativy – instantní jídla nebo konzervy. Kde se vzaly?   Za prvními konzervami s jídlem stál Napoleon I. Bonaparte. Budoucí francouzský císař Napoleon I. Bonaparte (1769–1821) […]
5x nejstarší jídla světa: Ládovali se prdelačkou už bojovníci starověké Sparty?
Banda mužů usedne po tvrdé práci k ohni. Z torny vytáhnou chleba. Je starý – a tvrdý tak, že se ani nedá užvýkat. Nevadí! Proto je tu acquacotta. A bude to právě tento pokrm, kterému vděčíme za pohádkovou sekerkovou polévku.     Pekelně ostrá kaše harrisa Na pultech obchodů můžete někdy vidět harissu či harísu […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Knihovna ve virtuální realitě je skutečná
21stoleti.cz
Knihovna ve virtuální realitě je skutečná
Virtuální realita už není jen hračkou geeků, odnoží herního zábavního průmyslu nebo vědců. Její potenciál je větší, s přesahem do každodenního života. Městská knihovna v Praze prostřednictvím VR nejen
První pivovary u nás vyrůstaly v klášterech
historyplus.cz
První pivovary u nás vyrůstaly v klášterech
Znavený mnich se opile olízne. Trochu přebral, jenže tahle várka piva se opravdu povedla. Tíží ho výčitky svědomí, na paměti má varovná slova biskupa. Zítra ale všechno dožene. Modlitbám se bude věnovat s ještě větší intenzitou než jindy.   Zpracování chmele na zlatavý mok se jako první u nás ujímají kláštery. „Protože měly vlastní výrobu piva,
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
O lásku svých rodičů jsem musela bojovat
skutecnepribehy.cz
O lásku svých rodičů jsem musela bojovat
Naši začali mluvit o rozvodu. Byla jsem rozmazlený jedináček a představa, že by se mi najednou zhroutil domov, byla pro mě zničující. Když mi naši opatrně naznačili, že se budou rozvádět, zhroutil se mi svět. Pocit jistoty splaskl jako propíchnutý balonek. Ještě nikdy v životě jsem se necítila tak mizerně. Nevěřila jsem svým uším. Nevěřila jsem, že to
Mapinguari: Je nestvůra s tlamou na břiše jen mýtus?
epochalnisvet.cz
Mapinguari: Je nestvůra s tlamou na břiše jen mýtus?
Fascinující amazonská džungle nemusí skrývat jen dosud neznámé rostliny a „běžná“ zvířata. Možná se v ní potlouká tvor, se kterým byste se rozhodně setkat nechtěli. Podle některých popisů připomíná Bigfoota a i když jde podle všeho o legendu, reálný předobraz toto monstrum zřejmě opravdu má!   Pohybuje se prý pomalu a nenápadně a většinou zůstává
Nepečený dort s malinami
tisicereceptu.cz
Nepečený dort s malinami
Tvaroh můžete nakombinovat s ricottou nebo také řeckým jogurtem. Ovoce použijte podle sezony nebo podle toho, jaké máte u vás doma rádi. Ingredience Na 1 kulatou formu 300 g kakaových sušenek
DS PENSKE představuje nový „kabát“ své formule pro E-Prix v Monaku
iluxus.cz
DS PENSKE představuje nový „kabát“ své formule pro E-Prix v Monaku
Světový šampionát ABB FIA Formula E se jako obvykle zastaví v Monaku. A pro tento sedmý ročník slavného závodu se společnosti DS Automobiles a PENSKE AUTOSPORT rozhodly oslavit prestiž a půvab proslul
Vepřová žebírka glazovaná pivem
nejsemsama.cz
Vepřová žebírka glazovaná pivem
Žebra můžete podlévat jak černým pivem, tak světlým ležákem. Ingredience na 6 porcí: 500 ml černého piva 2 kg vepřových žeber 1 lžíce sójové omáčky 1 lžička uzené papriky 1 lžíce olivového oleje sůl barevný pepř Postup: Vepřová žebra omyjte, osušte a rozdělte na větší díly tak, aby se vám porce vešly do pekáče. Připravte si směs, kterou budete
Roštejn: Hrad rozkvetlý jako růže
epochanacestach.cz
Roštejn: Hrad rozkvetlý jako růže
Je to už sedm století, co na skalnatém kopci v Javořických vrších vzniklo lovecké sídlo pánů z Hradce. O své přežití do dnešních časů musel sice bojovat, ale ten boj vyhrál a patří mezi perly celého kraje. Podle pověsti si pán zdejšího kraje zatoužil vystavět na skále hrad, ale nedostávalo se mu peněz. Upsal proti duši ďáblu,
5 tipů, jak ukázat krásu dřeva
panidomu.cz
5 tipů, jak ukázat krásu dřeva
Dřevo je nesmírně příjemný a oblíbený materiál, přitom jeho krásu někdy zbytečně zakrýváme. Zde je pět inspirací, jak ji naopak co nejvíce ukázat. Ze starých dřevěných rámů se dá vytvořit jednoduchá konstrukce, která se báječně hodí jako opora pro kytice ze suchých rostlin. Suché traviny (a právě tak suché květy) v ní dokonce vypadají lépe
Skončila Nesvačilová se zlomeným srdcem?
nasehvezdy.cz
Skončila Nesvačilová se zlomeným srdcem?
Chvíli se zdálo, že je Denisa Nesvačilová (32) znovu šťastná. Jenže bohužel má asi opět srdce na cáry. Románek s pohledným kolegou podle všeho nevyšel. Měl se k ní chovat jako princezně, zahrnovat
Pozor na noční pohled z okna!
enigmaplus.cz
Pozor na noční pohled z okna!
Odedávna existuje celá řada lidových pověr. Ty skutečně nejděsivější z nich se pak většinou týkaly temné části dne, tedy noci. Lidé pevně věřili, že za tmy se nemá vycházet z domu a není ani dobré dív