Domů     Velkopodnikatel Jan Liebig nechal střílet do dělníků: Bilance sedm mrtvých
Velkopodnikatel Jan Liebig nechal střílet do dělníků: Bilance sedm mrtvých
24.11.2018

Podomní obchodník zaklepe roku 1824 na dveře domu v jednom českém městě. Sotva hospodyně pootevře dveře, vytáhne z kapsy rukavice a zamává s nimi. „Měkoučká teletina jako stvořená právě pro vaše ručky,“ spustí stavidla své výmluvnosti.

Tentokrát uspěje a mladá žena si nabízené zboží koupí, vždycky ale nemá takové štěstí.

O to víc překvapí, když si Jan Liebig (1802 – 1870) s bratrem Františkem na libereckém Staroměstském náměstí otevírá krám. Kde vzal peníze? Pomohlo mu šmelinářství, protože morální zásady nikdy nebyly Liebigovou silnou stránkou.

„Budeš stát za pultem a já budu dělat agenta,“ přikáže Jan svému o tři roky mladšímu sourozenci, protože o jeho obchodních schopnostech nemá dobré mínění. Kupuje a prodává střižní zboží a módní doplňky.

Inspiraci k dalšímu rozvoji mu přinese cesta do Anglie, kde mu učarují látky a bohatství, které jejich výrobou vzniká. „Budeme vyrábět látky,“ oznámí Františkovi po návratu a v roce 1828 kupuje továrnu v Josefově údolí.

Ta pod jeho vedením vrzy začne chrlit nové módní šatovky: merino, satin a tibet. Odvaha se mu vyplatí: všechny ženy v rakouské monarchii chtějí látky od něho.

Z obyčejného podomního prodejce se Jan Liebig vypracuje na velkopodnikatele.
Z obyčejného podomního prodejce se Jan Liebig vypracuje na velkopodnikatele.

Rozchod s bratrem

Mistr obchodních praktik na hraně zákona má všude své lidi. Díky špionáži dobře ví, co dělá konkurence. Spolupracovníky si vybírá podle jednoduchého klíče: musí mít skromné požadavky a při obchodování prokazovat správnou dávku cynismu.

František s Janovým jednáním nesouhlasí, proto v továrně už nesmí do ničeho mluvit, má na starosti jenom účetnictví a dozor nad stroji. Roku 1831 se bratři rozcházejí. „František Liebig onemocněl a po svém uzdravení půjde vlastní cestou,“ prohlašují.

Liebigovo městečko. Zisky textilního podnikatele závratně stoupají, Obléká celou monarchii, a tak může v Liberci stavět. Postaví i byty pro dělníky.
Liebigovo městečko. Zisky textilního podnikatele závratně stoupají, Obléká celou monarchii, a tak může v Liberci stavět. Postaví i byty pro dělníky.

Zisky továrny závratně stoupají. Angličané si oblíbili mohér a orleány? Liebig jimi zásobí celou monarchii! Jan se pouští do dalších podnikatelských aktivit, jeho jméno je synonymem úspěchu. Pýcha ovšem předchází pád.

Liebiga obžalují z podezřelých machinací při obchodování s bavlnou, připravuje se soudní proces. Důkazy o jeho podvodech se ale v roce 1841 záhadně ztrácejí na železnici.

Odpovědný úředník Václav Palme je propuštěn ze státních služeb, ovšem Liebig ho obratem zaměstnává. Stává se ředitelem závodu ve Svárově na Liberecku.

Původní návrh nádraží ve Smiřicích se Liebigovi nelíbí, proto ho na své náklady nechá přestavět ve stylu loveckého zámečku.
Původní návrh nádraží ve Smiřicích se Liebigovi nelíbí, proto ho na své náklady nechá přestavět ve stylu loveckého zámečku.

Na ochranu volá vojáky

Rostoucí blahobyt továrníka má i svůj rub, chudobu dělníků. 3. ledna 1844 vypuknou v Liberci nepokoje. Tentokrát Liebiga ještě ochrání major ostrostřelců Karel Karásek se svými vojáky, ale nespokojenost dělníků se mu jednou vymstí.

Ředitel Palme ve svárovské továrně špatně hospodaří a své podvody se v lednu 1870 rozhodne zamaskovat: zpronevěřené peníze zaplatí dělníci, kterým o 10 procent sníží mzdy! Rozzlobení zaměstnanci ale poslední březnový den stávkují na protest.

Palme telegraficky žádá o četnictvo a vojáky „k ochraně majetku a osobní bezpečnosti“.

Liebiga postihne mozková mrtvice a umírá nedlouho poté.
Liebiga postihne mozková mrtvice a umírá nedlouho poté.

Strach přivodí smrt

Vojáci vyrážejí proti davu dělníků s bajonety a dostávají příkaz střílet. Bilance je sedm mrtvých, z toho jeden devítiletý chlapec. Nemocný Liebig, kterého před dvěma lety postihla mozková mrtvice, ale stojí při Palmem.

„Po tak mnohých výtržnostech jsme ještě vůči dělníkům shovívaví. Je nutné příkladné potrestání, dělníci musejí být k rozumu přivedeni,“ zní jeho stanovisko.

Velkopodnikatele zřejmě děsí, že by ředitel mohl začít mluvit o dokumentech „ztracených“ při aféře z roku 1841. I když se situace uklidní a dělníci 11. dubna opět nastoupí do práce, strach Liebigovi zkrátí život. Umírá čtyři a půl měsíce po stávce.

Foto: wikipedia.org. Článek vznikl ve spolupráci s časopisem HISTORY REVUE.
Související články
Historie
Nejlepší dárek Caesarovi na uvítanou? Hlava politického soka Pompeia
Čerstvé zprávy z domoviny hovoří v roce 71 př. n. l. o Spartakově povstání. Římský politik a vojevůdce Pompeius si tohle nemůže nechat ujít. Jakmile splní svoje vojenské poslání ve Španělsku, už spěchá zpátky do Říma. Se vzbouřenci z řad otroků se mezitím potýká Marcus Licinius Crassus (115–53 př. n. l.) a porazí je v bitvě na řece Silarus. […]
Historie
Uškrcený tyran Commodus považoval Římskou říši za svoji osobní kolonii
Řadí se k římským panovníkům, kterým zvrhlé choutky nejsou cizí. Zbožňuje například zabíjení zvířat a rád se do něho pouští sám a osobně. Považuje se totiž ztělesnění siláka Herkula. V aréně si to římský císař Commodus (161–192) vyřizuje s dobytkem za mohutného povzbuzování senátorů, kteří mocně křičí: „Jsi náš pán! Jsi vítězem a budeš vítězem!“ Císař se po […]
Historie
Kronikář Přibík Pulkava: Skrýval se za ním sám císař Karel IV.?
Autor Kroniky české, arcibiskupský písař, správce školy. O jeho osobnosti toho mnoho nevíme. Snad proto kolem něj vznikaly různé dohady. O co vlastně jde? Pojďme se na jeho Přibíka Pulkavu a jeho dílo podívat. Tajemství zahaluje Příbíka Pulkavu z Radenína (†asi 1378/1380), který v Kronice české, podle některých pramenů nazývané také Kronika nejjasnějšího knížete Karla, krále českého […]
Historie
Stavitel plaského kláštera Santini-Aichel: Úspěšný lobbista, který šifroval dlužní úpisy
V roce 1707 vezme stavitel Santini-Aichel velkou zakázku pro cisterciácký klášter Plasy na Plzeňsku. Celý jeho návrh kameníci nakonec nepostaví, ale i to, co se podaří zrealizovat, budí úžas. Troufne si na netradiční řešení zdejšího barokního konventu. Neodradí ho nestabilní podloží. Pro jeho zpevnění nechá Jan Blažej Santini-Aichel (1677–1723) zapíchnout do země 5000 dubových klád, na které […]
reklama
věda a technika
Hadi v číslech: Fascinující svět plazů od mikroskopických až po gigantické
Připravte se na cestu do podmanivého světa hadů, kde se setkáte s neuvěřitelnými statistikami a fakty, které vám odhalí jejich adaptace, lovecké techniky i místo v ekosystému. Od prastarých předků po nejnověji objevené druhy, od nejmenších až po prehistorické giganty – objevte, proč jsou tito plazi tak fascinující a proč v nás budí úžas i […]
Budoucnost nadzvukového cestování: X-59 QueSST a návrat ke komerčním letům
Nadzvukové cestování pro běžného smrtelníka je v současnosti nedostižné, ale to se brzy může změnit! Po tragickém konci Concordu a Tu-144 se pozornost leteckých inženýrů znovu obrací k civilním nadzvukovým letům. Nejnovější nadějí je experimentální letoun X-59 QueSST, vyvíjený NASA a Lockheed Martin, který slibuje eliminovat rušivý akustický třesk. Jak daleko je lidstvo od návratu […]
Holubi: Mistři navigace a symboly. Od prehistorie po moderní vědu
Od starověkých civilizací až po moderní vědu fascinují holubi lidstvo svými mimořádnými schopnostmi. Jejich dokonalý orientační smysl, neuvěřitelná rychlost a schopnost přežití v nejrůznějších podmínkách je činí jedinečnými. Zatímco v městském prostředí je často vnímáme jako obtížné, jejich historie je plná příběhů o tom, jak zachraňovali životy, pomáhali budovat impéria a inspirovali umělce po tisíciletí. […]
Fascinující svět hlubokomořských příkopů: Život v nejhlubších místech oceánu
Oceány pokrývají více než 70 % naší planety, a přesto je jejich hlubokomořské dno jedním z nejméně prozkoumaných míst na Zemi. Pod hladinou se skrývají záhadné a monumentální hlubokomořské příkopy, které představují nejhlubší body oceánu. Jsou to místa extrémních tlaků, mrazivých teplot a naprosté tmy, přesto jsou domovem fascinujících a jedinečných forem života. Prozkoumejte s […]
reklama
zajímavosti
Son Doong: Vietnamský podzemní ráj s džunglí a vlastními mraky
Představte si podzemní svět tak obrovský, že by se do něj vešlo celé město, s křišťálově čistými jezery, podzemními řekami a dokonce i tropickým pralesem, kde se tvoří vlastní mlha a mraky. To není sci-fi vize, ale realita vietnamské jeskyně Son Doong, jednoho z nejnověji objevených divů světa. Tento gigantický podzemní ekosystém je fascinujícím místem, […]
Šťastné manželství? Věrnost nikdy nebyla kladnou stránkou Johna Fitzgeralda Kennedyho
Štěstí novomanželů Johna a Jackie podtrhuje skutečnost, že Johna si právě voliči vybrali do funkce senátora za americký stát Massachusetts. Brána světa velké politiky se mu otevírá. Líbánky proběhnou na pobřeží Tichého oceánu v mexickém Acapulcu. „Jackii mám navždycky zapsanou v srdci. Děkuji, mami a tati, že jsem jí hoden,“ telegrafuje John Fitzgerald Kennedy (1917–1963) rodičům. Ví, […]
Liparské ostrovy: Kde se střetávají divoké sopky, léčivé prameny a pirátské legendy
Zapomeňte na stereotypní představy o italských letoviscích plných rušných pláží a nákupních galerií. Liparské ostrovy, známé také jako Eolské ostrovy, ležící nedaleko břehů Sicílie, nabízejí zcela jiný druh dobrodružství. Jsou to místa, kde se země setkává s ohněm a vodou, kde štiplavé sirné výpary a horké prameny vyvěrající přímo z moře tvoří nevšední kulisy pro […]
Ježura australská: Bodlinatý požírač mravenců s bleskurychlým jazykem
Podívejte se do světa ježury australské, fascinujícího tvora s lepkavým jazykem a tělem, které je zároveň zbraní. Prozkoumejte legendy a báje, spojené s tímto ikonickým zvířetem, kterému domorodci přezdívají „bodlinatý požírač mravenců“. Ježura australská (Tachyglossus aculeatus) je jedním ze čtyř žijících druhů australských ježur. Poprvé byla popsána roku 1792 anglickým botanikem a zoologem Georgem Shawem […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz