Domů     Trnitá cesta žen do vesmíru. Co všechno musely překonat?
Trnitá cesta žen do vesmíru. Co všechno musely překonat?
13.2.2020

Dosud bylo ve vesmíru 565 lidí, z toho 65 žen. Prvními astronauty byli muži, se ženami se pro cesty do kosmu zpočátku vůbec nepočítalo. Nakonec si ale své místo ve vesmírných misích vydobyly, nebylo to však lehké.

Dnes se dokonce uvažuje o tom, že posádka, která výhledově poletí na Mars, bude ryze ženská. Jaké potíže musely ženy překonat, než se dotkly hvězd?

První družici, Sputnik 1, vyslal roku 1957 do kosmu Sovětský svaz. Tím odstartoval závod v dobývání vesmíru mezi Západem (USA) a Východem (SSSR).

Zajímavé přitom je, že důvodem jeho spuštění nebyla touha po objevování tajemství kosmu, ale získání vojenské převahy. Vypuštění Sputniku vyděsilo Američany. Dle slov ředitele české kosmické kanceláře Jana Koláře:

„Lidé ve Spojených státech se začali bát, že jim budou lítat ruské atomové hlavice nad hlavou a oni proti tomu nebudou mít obranu.“

Prvotní boj o vesmír byl z vojenského důvodu.
Prvotní boj o vesmír byl z vojenského důvodu.

Znalosti kosmonautiky z rukou nacistů

Obě země přitom zpočátku těžily ze znalostí německých vědců. Wernher von Braun (1912–1977), který po druhé světové válce pracoval pro Američany a vytvořil raketu Saturn V, jež vynesla první lidi k Měsíci, snil o letu do vesmíru už ve 30. letech 20. století.

Němci už prý dokonce plánovali, koho do kosmu vyšlou. Ve dvoučlenné posádce měla mít své místo i Hitlerova oblíbená testovací pilotka Hanna Reitschová (1912–1979). A to nikoli proto, že šlo o ženu, ale protože opravdu patřila k nejlepším z nejlepších.

Do vesmíru se měla podívat testovací pilotka Hanna Reitschová.
Do vesmíru se měla podívat testovací pilotka Hanna Reitschová.

Sověti měli nejdříve navrch

Zpočátku měli ve vesmírném programu náskok Rusové, kteří v roce 1961 vyslali do kosmu prvního člověka, Jurije Gagarina (1934–1968), a v roce 1963 pak i první ženu, Valentinu Těreškovovou (nar. 1937).

Její vyslání však bylo hlavně nástrojem propagandy, kterým chtěl USA uštědřit další ránu. V roce 1962 kvůli tomu Sověti vybrali pět žen, které se zúčastnily výcviku pro let do kosmu. Z nich se do vesmíru podívala jediná, a to právě Valentina.

Ne proto, že nejlépe uspěla v testech, ale protože měla nejvhodnější kádrový profil.

Těreštenkova byla zvyklá plnit rozkazy a na nic se neptat.
Těreštenkova byla zvyklá plnit rozkazy a na nic se neptat.

Natřeme to Američanům, pošleme do vesmíru ženu

O vyslání ženy do kosmu rozhodl Nikita Chruščov (1894–1971), sovětský vůdce, poté, co se dozvěděl, že v USA probíhá utajené testování žen pro vesmírné mise.

Jednalo se o program Mercury 13, v jehož rámci bylo vybráno 13 Američanek, které měly podstoupit stejné testy, jako muži vybraní 9. dubna 1959 za astronauty programu Mercury, jež měl za cíl dopravit člověka na oběžnou dráhu Země a zpět.

Zazářila v něm zejména Geraldyn M. Cobbová (1931–2019), která se umístila v top 2 % všech mužských i ženských kandidátů.

Geraldyn Cobbová se měla zúčastnit programu Mercury 13.
Geraldyn Cobbová se měla zúčastnit programu Mercury 13.

Tajný program Mercury 13

Do vesmíru se však žádná z účastnic testování nepodívala. Ostatně program Mercury 13 nikdy nebyl určen k tomu, aby vycvičil skutečné astronautky.

Doktora Williama L. Lovelace II (1907–1965), který testy prováděl, jen zajímalo, s jakými výsledky ženy náročné úkoly zvládnou.

A právě Cobbová byla jediná ze žen, které se podařilo absolvovat všechny tři fáze testování, ostatní je nezvládly z pracovních či rodinných důvodů.

Cestu do vesmíru přitom ženám ztížil sám americký prezident Dwight Eisenhower (1890–1969), který v roce 1958 stanovil, že nejlepšími kandidáty na astronauty budou vojenští testovací piloti.

Cobbová byla jediná, která absolvovala všechny testovací fáze.
Cobbová byla jediná, která absolvovala všechny testovací fáze.

Pasažér versus astronaut

Požadavek na to, aby do vesmíru létali jen vojenští piloti, byl zrušen až v polovině 60. let, kdy Američanům začalo být jasné, že tam bude potřeba vysílat i vědecké pracovníky, kteří jej nesplňují.

Je však pravdou, že let Těreškovové, která by nikdy tak náročnými testy, které postoupily ženy z programu Mercury 13, neprošla, usnadnila konstrukce ruských vesmírných lodí. Ty byly plně ovládané z řídicího centra, kosmonaut v nich byl pouhým pasažérem. U amerických lodí musel astronaut do řízení lodí aktivně zasahovat.

U Rusu byl kosmonaut pouhých pasažérem, u Američanů se musel aktivně zapojovat.
U Rusu byl kosmonaut pouhých pasažérem, u Američanů se musel aktivně zapojovat.

Kdo poletí na Mars?

Po roce 1965 si převahu v dobývání vesmíru na svoji stranu získaly Spojené státy, trvalo však ještě dlouhých 18 let, než se do kosmu v roce 1983 dostala první Američanka. Byla jí tehdy 32letá Sally Rideová (1951–2012), která ve vesmíru strávila celkem 14 dní.

Předtím tam ale Sověti stihli v roce 1982 vyslat ještě Světlanu Savickou (nar. 1948), která se o dva roky později navíc stala první ženou, jež vystoupila do volného prostoru. Dnes už jsou ženy běžnou součástí vesmírných programů.

Na Mars by měla dokonce letět ryze ženská posádka, protože při meziplanetárních letech hrozí poškození lidského mozku radiací, vůči němuž jsou ženy odolnější.

Sally Rideová byla první Američankou ve vesmíru.
Sally Rideová byla první Američankou ve vesmíru.

Valentina Těreškovová (nar. 1937) – První a zároveň nejmladší žena ve vesmíru

Její let do vesmíru se uskutečnil 16. června 1963 a provázelo ho mnoho problémů. Teprve 26letá Valentina zřejmě v jeho průběhu trpěla kosmickou nemocí, doprovázenou únavou a nevolností, bylo tak pro ni těžké na palubě Vostoku 6 plnit zadané úkoly.

Plakala, bála se a prosila o předčasné ukončení mise, což lze považovat za projevy nervového zhroucení. Při návratu dne 19. června se během katapultace uhodila do hlavy, záběry jejího přistání se tak pro účely propagandy musely další den natočit znovu a lépe.

Přesto se stala Hrdinkou Sovětského svazu. A dodnes je jedinou ženou, která absolvovala sólový let.

Těreškovová neměla daleko k nervovému zhroucení.
Těreškovová neměla daleko k nervovému zhroucení.

Světlana Savická (nar. 1948) – Druhá žena ve vesmíru a první ve volném prostoru

Na rozdíl od Těreškovové byla Světlana Savická skutečnou astronautkou. Na Moskevském leteckém institutu vystudovala fakultu stavby letadel a zároveň se učila létat.

Třikrát skočila na padáku ze stratosféry (část atmosféry ve výšce 11 až 50 km) a vždy šlo o světový rekord. Stala se také mistryní světa na vrtulových letadlech.

Svůj první let do kosmu absolvovala jako teprve druhá žena na světě dne 19. srpna 1982 v lodi Sojuz, která se během něj připojila k orbitální stanici Saljut.

Podruhé letěla 12. července 1984. Během pobytu na Saljutu vystoupila 25. července jako první žena světa na tři hodiny do volného prostoru. Ve vesmíru strávila celkem 19 dní.

Savická byla skutečnou astronautkou.
Savická byla skutečnou astronautkou.

Sally Rideová (1951–2012) – První Američanka ve vesmíru

Vystudovala fyziku na Stanfordově univerzitě v Kalifornii, kde následně pracovala jako asistentka na katedře fyziky. Do týmu astronautů NASA byla vybrána roku 1978, ve svých 27 letech.

Do vesmíru se podívala jako teprve třetí žena a první Američanka v červnu 1983 na palubě raketoplánu Challenger, podruhé v říjnu 1984. V roce 1993 se stala vyučující profesorkou fyziky na univerzitě v San Diegu, působila také jako ředitelka Kalifornského vesmírného institutu.

Zemřela na rakovinu v 61 letech. Nikdy se nevdala, byla lesbicky orientovaná.

Byla členkou vyšetřovací komise havárií raketoplánů Challenger v roce 1986 a Columbia roku 2003.
Byla členkou vyšetřovací komise havárií raketoplánů Challenger v roce 1986 a Columbia roku 2003.

Eileen Collinsová (nar. 1956) – První pilotka raketoplánu a první velitelka jeho mise

Do programu pro výcvik astronautů byla vybrána roku 1990. Do kosmu letěla celkem 4x a strávila v něm dohromady 38 dní, 8 hodin a 20 minut. Byla vůbec první pilotkou raketoplánu.

Stalo se tak v roce 1995. Během této mise se setkala americká vesmírná loď Discovery s ruskou stanicí Mir. V roce 1997 pilotovala Collinsová také raketoplán Atlantis. O dva roky později se stala, jako první žena, velitelkou raketoplánu.

Velela misi raketoplánu Columbia, jejímž úkolem bylo vynesení astronomické observatoře Chandra na oběžnou dráhu. Roku 2005 ještě řídila misi raketoplánu Discovery. O rok později odešla do důchodu, aby se mohla věnovat rodině. V roce 1987 si totiž vzala pilota Pata Youngse, se kterým měla 2 děti.

Eileen Collinsová raketoplán dokonce pilotovala.
Eileen Collinsová raketoplán dokonce pilotovala.

Peggy Whitsonová (nar. 1960) – První velitelka Mezinárodní vesmírné stanice

Do vesmíru poprvé odstartovala v červnu 2002 jako součást 5. posádky dlouhodobě obývající Mezinárodní vesmírnou stanici, a to na palubě raketoplánu Endeavour.

Následně se, jako jediná z žen, stala dvakrát velitelkou posádky na ISS, a to v letech 2007–2008 a 2016–2017. Když během poslední mise oslavila své 56. narozeniny, stala se nejstarší ženou, která kdy vyletěla do vesmíru. Rekordů ovšem drží Whitsonová více.

Ze všech žen strávila v kosmu nejvíce času, celkem 665 dní, 22 hodin a 22 minut. Strávila také nejvíce času ve volném prostoru, a to dohromady 60 hodin a 21 minut.

Whitsonová se stala velitelkou posádky na ISS.
Whitsonová se stala velitelkou posádky na ISS.
Foto: Shutterstock.com, wikimedia.org
Související články
Věda a technika
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Věda a technika
Co jste netušili o výtazích?
Kabinka visí na kovovém laně, připevněném na kladce. Můžete si nastoupit! A kdy pojedeme nahoru? Až někdo ručně navine lano na dřevěný buben! Tak nějak funguje první známý výtah na světě… Autorem pradědečka výtahů je řecký matematik Archimédes (asi 287-212 př. n. l.) a sestaví ho okolo roku 236 před Kristem. Podobné používají i Římané, […]
Věda a technika
Víme, jak vznikl náš Měsíc?
Nové planety se rodí různými způsoby. Jedním z nich, kterým vznikla i naše sluneční soustava, je takzvaná akrece neboli „narůstání“. V tomto případě se oblak plynu s drobnou příměsí prachu díky vnějšímu impulzu, kterým může být například výbuch nedaleké hvězdy, začne hroutit do podoby disku. Jedná se v podstatě o gravitační proces. V centru disku […]
Věda a technika
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
reklama
záhady a tajemství
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je […]
Starověké Mohendžodaro: Nejluxusnější město světa
Davy skandují, peří létá. Kohoutí zápasy mají rituální charakter. Právě odtud, ze starověké Kukkutarmy, v překladu Kohoutího města, se rozšíří domestifikovaná drůbež do světa. Ale pozor: Zde je posvátná a nejí se!   Ve 2. tisíciletí před Kristem tu může žít až 100 000 obyvatel, což z „Kohoutova“ dělá metropoli světového významu. A živo tu […]
Vnuknutí svaté Anny: Skutečně vyléčila slepého rolníka?
V naší republice se nachází celá řada poutních míst, která měla být svědkem mnoha zázračných vyléčení. Jedno z nich najdeme rovněž v blízkosti Prahy, přibližně jeden kilometr od obce Strančice. Vnuknutí svaté Anny Roku 1820 měl prý jakýsi velice zbožný rolník, jenž byl postižen slepotou, vnuknutí od svaté Anny, aby šel do lesa Jedlovce, kde […]
Evropský unikát? Neolitické srdce Orknejí!
Starší než Stonehenge a pyramidy v Gíze, zachovalá div ne jako Vesuvem pohřbené Pompeje. Tak se často hovoří o unikátní kamenné neolitické osadě Skara Brae na západním pobřeží orknejského ostrova Mainland.   Žije se tu zhruba mezi lety 3180 př. n. l. až 2500 př. n. l. A nejde o žádné chatrče. Desítka kamenných seskupených […]
reklama
záhady a tajemství
Tajemství smrti Jamese Deana
Patřil jim svět, jenže pak jejich život náhle ukončila dopravní nehoda. Ať už za ní stálo nezvládnutí řízení kvůli sjetým pneumatikám, mrtvice za volantem nebo srážka s autobusem, tyto hvězdy filmového a hudebního nebe zaplatily za osudovou chybu nejvyšší cenu. Čí život vyhasl na silnici a proč? Maminka mu umírá na rakovinu, když je mu pouhých […]
Stendhalův syndrom: Jak se projevuje nemoc z umění?
Do Florencie jezdí lidé z celého světa za úžasnými uměleckými díly a kulturními zážitky. Na některé ovšem prožitek krásna dolehne tak silně, až skončí s kombinací nepříjemných příznaků v péči lékařů. Co podivný stav způsobuje? Zrychlený tep, pocení, závratě, úzkost, bludy, mdloby, a někdy i panický záchvat. To jsou náhlé symptomy, se kterými se lidé dostávají do nemocnice Santa Maria […]
Ruiny hradu Buben: Časová smyčka dávných tragických událostí?
Zříceninu hradu Buben najdeme na Plzeňsku, na skalnaté ostrožně nad soutokem Plešnického potoka a řeky Mže. První písemná zmínka o historii nevelkého hradu pochází z roku 1349. Jeho původní jméno bylo Hrádek a dnešní jméno získal až po svých prvních majitelích, Bubnech z Hrádku. K této zřícenině se váže celá řada pověstí, z nichž nejděsivější […]
Starobylé menhiry, nezodpovězené historické otazníky
Starobylé menhiry mají mít magické vlastnosti i léčivou sílu. Podle některých hypotéz není navíc ani rozmístění těchto kamenů v krajině zcela náhodné a má svá specifická pravidla. Když údajně například v okolí Prahy uděláme pomyslnou spojnici mezi jednotlivými dochovanými menhiry, uvidíme prý skutečně zajímavé geometrické obrazce… Aura plná tajemství Stejně jako u nás, rovněž také […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Vášnivý drink
tisicereceptu.cz
Vášnivý drink
Vyjádřit lásku lze mnoha způsoby. A k těm nejstylovějším patří koktejl plný neodolatelné chuti. Připravte si drink Red Valentine s rumovou lahůdkou Diplomático a prožijte se svým milovaným protějškem
Mrtví s olověnou maskou: Co zabilo dva podivínské elektrikáře?
enigmaplus.cz
Mrtví s olověnou maskou: Co zabilo dva podivínské elektrikáře?
Na kopci Morro do Vintém v Brazílii byli nalezeni dva mrtví muži. Co je zabilo, nebylo jasné. Jejich obličeje byly zakryty olověnými maskami a u sebe měli jen papír popsaný čísly a lísteček s instrukc
Udělali Taxisové z císaře dlužníka?
historyplus.cz
Udělali Taxisové z císaře dlužníka?
Císař Matyáš je rudý zlostí. Bohatství státní kasy povážlivě klesá a jemu je jasné, kdo v tom má prsty. „Ti proklatí Taxisové,“ praští rukou do stolu. Právě oni se totiž starají o provoz poštovních linek, výdaje na jejich údržbu ale neplatí. Do kapsy jim plynou jen tučné zisky! Počátky výměny informací sahají hluboko do historie. Stálé
Straka zlodějka mi přinesla vzácný náramek
skutecnepribehy.cz
Straka zlodějka mi přinesla vzácný náramek
Seděla jsem na terase a byla bezradná. V tom přiletěla až ke mně straka, která upustila svůj lup a zmizela… Nad mou hlavou proletěl velký pták, zakroužil nad terasou a pak přistál na stromě. Seděla jsem tam smutně a kouřila cigaretu za cigaretou. Přišla jsem o místo, byla už tři měsíce na podpoře a manžel byl v částečném
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
epochanacestach.cz
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned
V Indii byly objeveny pozůstatky hada, který mohl být nejdelším na světě
21stoleti.cz
V Indii byly objeveny pozůstatky hada, který mohl být nejdelším na světě
Za hadího rekordmana byl dosud považován Titanoboa cerrejonensis, jehož pozůstatky byly objeveny v roce 2002 v severovýchodní Kolumbii. Žil zhruba před 60 miliony let a dle odhadů mohl měřit kolem 13
Krize mezi Benešovou a Matonohou snad nekončí?
nasehvezdy.cz
Krize mezi Benešovou a Matonohou snad nekončí?
Už dlouho se povídá, že manželství herečky Lucie Benešové (49) a herce Tomáše Matonohy (53) balancuje na hraně rozchodu. Herečka si nedávno vyrazila na dovolenou do luxusních lázní, kdo si ale mysle
Křehký koláč s mřížkou
panidomu.cz
Křehký koláč s mřížkou
Tento koláč vypadá dokonale, ale i tak chutná. Do tvarohu můžete zamíchat dvě lžíce máku nebo do něj vmíchat ovoce. Zdobit můžete také čerstvým ovocem, třeba jahodami. Ingredience na 1 formu Na těsto 300 g hladké mouky 150 g másla 1 vejce 1 žloutek 1 lžička nastrouhané citronové kůry 100 g moučkového cukru 1 lžička prášku do pečiva
Superleggera 80: Jachta inspirovaná klasickými sporťáky
epochalnisvet.cz
Superleggera 80: Jachta inspirovaná klasickými sporťáky
Nizozemská loděnice Oceanco stojí za celou řadou oslňujících lodí. Nyní odhalila novou superjachtu ze série Simply Custom, která vznikla ve spolupráci s italským návrhářským studiem HotLab. Novinka pokřtěná Superleggera 80 se vyznačuje exteriérem inspirovaným sportovními vozy z 60. let a opulentním interiérem připomínajícím luxusní penthouse.   Může se zdát trochu nepatřičné pojmenovat ohromující trup osmdesátimetrové
Kincugi: japonské umění slepovaných talířů v restauraci The Artisan
iluxus.cz
Kincugi: japonské umění slepovaných talířů v restauraci The Artisan
Moderní česká restaurace The Artisan spojuje gastronomický zážitek s uměleckým dotekem prostřednictvím japonské techniky Kincugi. Výborné pokrmy si teď hosté mohou vychutnat i přímo z originálních tal
Jak se žilo kdysi – Česká republika
nejsemsama.cz
Jak se žilo kdysi – Česká republika
Toužíte se projít po živém muzeu, kde na vás dýchne duch dávné doby? Vyrazte do skanzenu! V Čechách i na Moravě jich najdete několik a mnohé z nich jsou unikátní. Obvykle bývá v místě připraven doprovodný program, který dokreslí atmosféru místa a přinese vám neobyčejné zážitky. Muzeum lidových staveb Kouřim Stavitelské památky z území středních, východních a severních Čech najdete v Kouřimi