Domů     Terakotová armáda: Mrtvého císaře střeží 8000 vojáků
Terakotová armáda: Mrtvého císaře střeží 8000 vojáků
5.3.2024

Žádná tvář není stejná. Každá je unikátní. Jakoby šlo o lidi, kteří jednoho dne zamrzli v prostoru a čase. Mají jediné poslání – střežit věčný spánek prvního císaře sjednocené Číny Čchin Š‘-chuang-tiho.

Ten začne podobu místa svého posledního odpočinku řešit už jako dítě, krátce poté, co ve 13 letech poprvé ochutná moc panovníka.

Tak začne v roce 246 př. n. l., nedaleko dnešního města Si-an vznikat obří mauzoleum, jehož součástí je terakotová armáda, fascinující výtvor lidské tvořivosti, který nemá jinde ve světě srovnání.

Více než 8000 válečníků v životní velikosti a v plné zbroji, vyrobených z pálené hlíny, kteří mají bojovat za císaře v posmrtném životě.

Hlavy, paže, nohy a trupy jsou vytvořeny odděleně a posléze slepeny dohromady. Foto: pxfuel
Hlavy, paže, nohy a trupy jsou vytvořeny odděleně a posléze slepeny dohromady. Foto: pxfuel

Povolá 700 000 dělníků

Je paradoxní, že ačkoliv Čchin Š‘-chuang-ti (260–210 př. n. l.) tolik myslí na své pohodlí v posmrtném životě, velkou část pozemské existence vymýšlí, jak by dámu s kosou přelstil.

Je schopný vyhodit horentní částky za služby alchymistů, slibující mu zázračný elixír života. Jeden takový ho nakonec v roce 210 př. n. l. zahubí, když s údajným lékem na nesmrtelnost pozře i malé množství vysoce jedovaté rtuti, která ho otráví.

Stavba velkolepého díla v tu chvíli ještě není hotová. Zbývají dva roky. A to přesto, že císař na stavbu nekropole povolá asi 700 000 dělníků, kteří ji budují dnem i nocí. Modelují sochy, vytvářejí a malují tisíce hliněných vojáků. Ale nejen jich.

Čchin Š‘-chuang-ti si totiž plánuje vzít na onen svět i svůj, z vypálené hlíny vyvedený dvůr, a tak z terakoty povstávají úředníci, hudebníci, nejrůznější siláci a akrobaté.

K tomu je vytvořeno 130 vozů, které táhne celkem 520 koní a k nim dalších 150 jezdeckých koní.

Žádný z vojáků nemá stejnou tvář. Liší se rovněž uniformou a také typem zbraně. Foto: pxfuel
Žádný z vojáků nemá stejnou tvář. Liší se rovněž uniformou a také typem zbraně. Foto: pxfuel

Můj soukromý vesmír

Čchin Š‘-chuang-ti je skutečně megaloman. Zároveň ale moc dobře ví, co chce. Celá nekropole je tak koncipována jako jeho soukromý vesmír. Nejvíc opulentní je samozřejmě samotné místo posledního odpočinku.

Hrobka má tvar pyramidy a leží asi 1,5 km od místa nálezu terakotové armády. Bohatě zdobený sarkofág obklopuje obří model města Si-an včetně cest, vodovodů a topografických detailů. Dokonce zde má být více než 100 řek, jejichž tok je simulován pomocí rtuti.

Nad nimi je bronzová klenba, na které je symbolicky vyobrazeno nebe, poseté drahokamy, představující hvězdy. Alespoň podle popisu historika S’-ma Čchiena (asi 145–86 př. n.

l.), který ho ovšem sdělí prostřednictvím svých Zápisků historika světu až více než století po dokončení mauzolea. Přesvědčit se o pravdivosti jeho slov ale ještě chvíli potrvá.

Císařova hrobka zůstává netknutá

Ačkoliv je totiž poloha samotné hrobky známa, archeologové s vniknutím do ní zatím váhají. Stále mají na paměti průšvih, který se stal v 70. letech minulého století při prvních vykopávkách terakotové armády.

Doslova během pár desítek minut po odkrytí se začne vinou agresivního působení běžného vzduchu ručně malovaný povrch soch odlupovat a blednout. Vojáci obrovsky trpí i dnes, přestože úroveň restaurátorských prací pokročila.

Archeologové se proto do odkrývání dalších prostor příliš neženou. Celá nekropole navíc není zrovna malá. Podle radarového průzkumu jde zhruba o 98 čtverečních kilometrů.

Klid císaře v posmrtném životě střeží více než 8000 válečníků v životní velikosti. Foto: pxfuel
Klid císaře v posmrtném životě střeží více než 8000 válečníků v životní velikosti. Foto: pxfuel

Hliněné tváře, pravé zbraně

Zatím tedy musí návštěvníkům lokality stačit pohled na více než 8000 hliněných vojáků, rozprostřených ve třech obřích halách na ploše okolo 50 kilometrů čtverečních. Měří od 170 do 200 centimetrů (tedy víc než průměrní Číňané) a každý z nich je jiný.

Liší se tváří, uniformou, účesem, ale také zbrojí. Většině soch jsou pro zvýšení realističnosti dány do výbavy skutečné zbraně. Při vykopávkách je nalezeno přes 40 000 bronzových mečů, dýk, kopí, bitevních seker, šavlí, štítů a dalších předmětů.

Samotné sochy jsou vyrobeny v místních dílnách tak, že hlavy, paže, nohy a trupy jsou vytvořeny odděleně a poté sestaveny slepením kusů dohromady. Po dokončení jsou terakotové sochy umístěny do jam, přičemž každá má své předem dané místo podle hodnosti.

Každý je originál

Je tu ozbrojená pěchota s kopím, halapartnou, popřípadě mečem, stojící i klečící lučišníci, oblečení do jednoduchých a lehkých uniforem, které umožňovaly rychlý pohyb, jezdci na koních, vozatajové, kavaleristé, stejně jako generálové a další nižší důstojníci.

Jejich tváře se navzájem liší. Jak ovšem vědci zjistili, všechny původně pocházejí ze zhruba 10 obličejových forem, přičemž každému takto zhotovenému obličeji jsou pak ručně dodělávány individuální rysy.

Podle některých studií se tváře soch modelovaly „na míru“ podle skutečných vojáků.

Tato teorie má ale řadu odpůrců, tvrdících, že úmyslem spíše bylo zobrazit nejrůznější lidské typy a rysy charakteristické pro obyvatele různých končin Číny, které císař sjednotil do jedné říše.

Pasti, pasti, pastičky

Nedaleko soch leží rovněž několik masových hrobů, ve kterých dlí kosti sedřených dělníků a řemeslníků. Jen v roce 2003 je odtud vyzvednuto 121 koster, patřící jedincům od 14 do 40 let.

Je navíc dost dobře možné, že další nebožtíci přibudou, jakmile se archeologové konečně odhodlají otevřít císařovu hrobku. Ta má být totiž chráněna řadou důmyslných pastí, včetně nejrůznějších propadel, střílecích mechanismů a dalších překážek.

V oblasti hrobky je naměřena neobvykle vysoká koncentrace toxické rtuti.

Někteří odborníci jsou sice přesvědčeni, že ani jedna z nástrah nemůže už být po tak dlouhé době funkční, překvapivě dobrý stav reálných zbraní terakotového vojska ale jejich tvrzení částečně nabourává. Když mohl vydržet meč, proč by nemohla nějaká důmyslná past?

Foto: unsplash, pxfuel Tit Foto: unsplash
Související články
Záhady a tajemství
Kdo odhalí tajemství „krále popu“?
Označován je za „krále popu“ a superstar 20. století. Ovšem najde se i skupina lidí, která v něm nevidí talentovaného umělce, ale někoho, kdo sexuálně obtěžoval malé děti. Ze zneužívání je dvakrát obviněn, ale soud jej v roce 2005 zprošťuje obvinění.   Zpěvákova složka prý čítá tisíce stránek. Dokumenty zahrnují soukromé zprávy vyšetřovatelů, přepisy telefonických hovorů a […]
Záhady a tajemství
Hrad Bítov, místo paranormálních jevů
Umístění stavby impozantního středověkého hradu Bítov nebylo velice pravděpodobně vůbec náhodné. Pod tímto malebným šlechtickým sídlem se prý totiž křižují dvě silné linie zemské energetické mřížky… Brána do jiné dimenze? Zdejší energie zde pak údajně způsobuje skutečně zvláštní úkazy… Jeden z nejsilnějších proudů místní energie se v minulosti měl snad nacházet ještě kdesi mimo vlastní […]
Záhady a tajemství
Michail Jefremov: Neřízená střela na čtyřech kolech
Když v roce 2007 získává prestižní cenu Zlatý lev na Mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách ruský film režiséra Nikity Michalkova Dvanáct, je to mimo jiné i zásluhou výkonu jednoho z jeho aktérů, herce a zasloužilého umělce Michaila Jefremova (*1963). Ten má ovšem kromě toho na svém kontě desítky dalších filmů a televizních seriálů a patří […]
Záhady a tajemství
Mandragora: Skutečně odkrývá poklady a navrací mládí?
Mandragora neboli v českém jazyce pokřín obecný je bylina známá již od nejstarších dob. Této jedovaté rostlině se daří zejména ve středomořské oblasti, není tedy divu, že ji znali už ve starověkém Egyptě či Palestině. Byla velmi pravděpodobně známa jako opojný prostředek i lék. Dobře o ní věděl například středověký perský filozof a lékař Avicenna […]
reklama
svět zločinu
Natascha Kampuschová: Příběh unesené dívky
Psychopat Wolfgang Priklopil ji unesl, když jí bylo pouhých deset let. Roky ji držel v temné kobce, bil ji a znásilňoval. Nataschu se mu přesto úplně zlomit nepodařilo a ona od něj po osmi a půl letech utekla. Co prožívala v domě svého únosce?  Je krátce po sedmé hodině ráno 2. března 1998 a desetiletá Natascha Kampuschová […]
Vrah Ladislav Hojer: Monstrum si oblíbilo slavného kriminalistu
Mnozí policisté jen mrkají překvapením, když ze sebe maniak sype obhroublé vtípky a výrazy typu: „Ubral jsem jí kyslík!“ Rád přihodí i své motto, které zní: „Když se ocas postaví, mozek se mi zastaví.“ Přitom na první pohled ten chlap vypadá, že neumí do pěti počítat. Se ženami mu to moc nejde. Kámen úrazu pro […]
Václav Mrázek: Postrach ze severních Čech se ukájel střelbou z pistole
Rozhodně se nenarodí se stříbrnou lžičkou v puse. Někdo by řekl, že když se sudičky sešly 22. října 1925 u kolébky Václava Mrázka, předurčily mu naprosto opačný start do života. Navzdory rozšířené představě o blahobytu první republiky, Mrázkova rodina živoří v chudobě. Hoch má celkem 11 sourozenců. Uživit tolik krků není snadné za žádných okolností. V […]
Oplétačky se zákonem těch nejslavnějších herců světa
Na stříbrném plátně či na obrazovce je obdivujeme i ve chvílích, kdy jim scénář předepíše dělat potíže, nechat se zatknout, nebo dokonce odsoudit. Jenže některé z filmových hvězd tohle zažívají na vlastní kůži i v civilním životě.   Ani největší sláva, vydělané miliony či hvězdy na chodníku slávy nejsou zárukou spořádaného života. Občas možná strážci […]
reklama
historie
Dětství božské MM: Otec neznámý, matka v depresích
Gladys Bakerová zabouchne dveře a zamkne je. „Neboj se, neboj, budeme spolu,“ uklidňuje tříleté děvčátko schované ve velkém pytli. Je to únos se vším všudy. Dítko v pytli není nikým jiným, než budoucím filmovým idolem. Matka se ji právě pokouší získat od pěstounky Idy Bolenderové zpět do své péče… Ida si s chatrnými dveřmi za […]
Smích střídá děs: Tři nejznámější klauni světa
Zatímco ráno obskakuje děti v nemocnici, tvoří zvířata z balonků a vypráví vtipy, večer jako by se po veselém chlapíkovi slehla zem. Obtloustlý muž svou oběť sváže, sundá kalhoty a znásilní. Druhý den si opět navlékne klaunské šaty a vyrazí bavit děti jako by se nechumelilo. Tulák, který dobyl svět Kdo: Emmett Kelly Zajímavost: Prorazí i v Hollywoodu […]
Kníry: Dovedete si bez něj představit Chaplina?
Mrožák, angličák, kartáček, podkova, tkanička, řídítka. Druhů a variant knírů jsou desítky. A každý má minimálně jednu slavnou osobnost, která by bez něj nebyla kompletní. Knír je natolik dominantním prvkem tváře, že se v mnoha případech stává nejen poznávacím znamením, ale doslova obchodní značkou. Jeho historie dlouhá, plná vítězství i porážek. Žižka má holou bradu Vousy […]
Poslední válečná kořist: Nacistická ponorka vezla uran i plány stíhačky
Jaký byl osud německé zaoceánské ponorky typu XB? Dne 25. března 1945 se ponorka U 234 vydala na přísně tajnou misi do Japonska s exkluzivním nákladem na palubě Cestou se však její posádka dozvěděla o kapitulaci Německa, a tak se musela vzdát… Oceánská minonosná ponorka U 234 byla jednou z největších ponorek své doby. Objednávku na její […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Špenátové muffiny
tisicereceptu.cz
Špenátové muffiny
Že muffiny musí být jen sladké? Omyl! Báječné slané muffiny bez mouky poslouží jako teplá snídaně či pohoštění. Chutnají i studené. Potřebujete 20 g listového špenátu 100 g šunky nebo slaniny
Vyberte si jarní vůni
nejsemsama.cz
Vyberte si jarní vůni
Jestli hledáte nový parfém na jaro a nedokážete se rozhodnout, zkuste si vybrat podle jeho složení. Vyberte si takový, jenž obsahuje ingredienci, která vám nejvíc voní. Pro letošní jaro budou v kurzu složky, o nichž píšeme níže – určitě některou z nich najdete i v tom svém. Stačí si pročíst složení vybraného parfému. Citrusy Svěží vůně citrusů nabudí smysly. A když se pomeranče,
Rohlik.cz rozšiřuje „Ready to Cook“ sady. Následuje evropské trendy
iluxus.cz
Rohlik.cz rozšiřuje „Ready to Cook“ sady. Následuje evropské trendy
Evropský trh s potravinami prochází transformací díky rostoucí poptávce po vysoce kvalitních, pohodlných řešeních pro přípravu jídel. Ready to Cook sady představují ideální řešení pro moderního spotře
Záhadná mapa Piriho Reise: Důkaz o existenci Atlantidy?
enigmaplus.cz
Záhadná mapa Piriho Reise: Důkaz o existenci Atlantidy?
Když v roce 1929 nalezl německý teolog Deissmann v istanbulské knihovně starou mapu, nejspíše vůbec netušil, jak obrovský ohlas jeho nález vyvolá. Mapa totiž zobrazuje místa, která v době jejího vznik
Léčil Mikolášek prezidenty i nacisty?
historyplus.cz
Léčil Mikolášek prezidenty i nacisty?
Uprostřed noci buší komando Státní bezpečnosti na dveře vily. Po chvíli příslušníci vyvlečou ven rozespalého starého muže. Pacienti, kteří k němu zítra přijdou prosit o záchranu života, budou už na jeho pomoc čekat marně. K bylinkám má Jan Mikolášek (1889–1973) přirozený vztah už od malička. Jeho rodiče vlastní zahradnictví v Rokycanech, a tak není divu, že i on
Valašské muzeum v přírodě: Dávné tradice stále naplno žijí
epochanacestach.cz
Valašské muzeum v přírodě: Dávné tradice stále naplno žijí
Když se podíváme na lidové valašské stavby, možná nás napadne, jak jsou krásné a jaký vyvolávají přímo umělecký dojem. Pak nás možná nepřekvapí, že na počátku Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm stáli dva výtvarníci. Bratři Alois a Bohumír Jaroňkovi v Rožnově založili Uměleckovýtvarné dílny, v nichž vyráběli předměty, využívající prvků lidových tradic jako malované truhličky, gobelíny
Bude se mi ten mrtvý muž vracet ve snu stále?
skutecnepribehy.cz
Bude se mi ten mrtvý muž vracet ve snu stále?
Byla to moje vina. Nehoda, při níž zemřel člověk! Teď se mi o něm bude zdát až do smrti? Chodí se mi snad v noci mstít? Když jsem po třech letech znovu uchopil volant, proběhlo mým tělem mrazení. Znejistil jsem. Po nepříjemné autonehodě, při které jsem přišel málem o nohu, jsem v sobě konečně našel odhodlání a nasedl do auta,
Industriální styl má své kouzlo
panidomu.cz
Industriální styl má své kouzlo
Tento trend bydlení je inspirován prostředím továrních hal a průmyslových prostor. Se svou střízlivostí a sklonem k minimalismu je protipólem romantických trendů bydlení. Možná to je ale přesně to, co se vám zalíbí. Zdálo by se, že zařídit si byt v industriálním trendu bude velmi lehké. Opak je pravdou, protože musíte přísně dodržet jednotný styl,
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Žraloci na kokainu postrachem Floridy
epochalnisvet.cz
Žraloci na kokainu postrachem Floridy
Kauzu drogově závislých žraloků řeší tým odborníků z Floridy. Americký stát totiž funguje jako důležitý uzel pro obchodníky s drogami, zejména kokainem, putujícím do USA z Jižní a Střední Ameriky. A protože ne vždycky probíhá cesta podle plánu, je občas pro pašeráky bezpečnější se nákladu prostě zbavit. Hodit ho do moře.   A spolu s
Dovolená do Itálie rozpoutala u Kostkové „Itálii“?
nasehvezdy.cz
Dovolená do Itálie rozpoutala u Kostkové „Itálii“?
Po dovolené o samotě velmi toužila herečka Tereza Kostková (47) ze seriálu Jedna rodina, která takhle cestovala celé mládí. Po narození syna už o samotě nikam nevyrazila a nepovedlo se jí to ani teď
V České republice se nejčastěji zkoumají léky pro onkologicky nemocné pacienty
21stoleti.cz
V České republice se nejčastěji zkoumají léky pro onkologicky nemocné pacienty
Už přes 16 000 pacientů se v České republice zapojilo do výzkumu nových léků a očkovacích látek. Takzvaná klinická hodnocení probíhají nejčastěji v oblasti onkologie, imunologie a infekčních onemocněn