Domů     Kníry: Dovedete si bez něj představit Chaplina?
Kníry: Dovedete si bez něj představit Chaplina?
15.5.2024

Mrožák, angličák, kartáček, podkova, tkanička, řídítka. Druhů a variant knírů jsou desítky. A každý má minimálně jednu slavnou osobnost, která by bez něj nebyla kompletní.

Knír je natolik dominantním prvkem tváře, že se v mnoha případech stává nejen poznávacím znamením, ale doslova obchodní značkou. Jeho historie dlouhá, plná vítězství i porážek.

Žižka má holou bradu

Vousy zdobí muže od nepaměti. Babyloňané, Asyřané, Peršané, nosí je všichni. Pokud jde o knír, nejstarší dochovaný záznam o jeho existenci pochází z Iránu, kde se jím na malbě datované přibližně do roku 300 př.n.l. pyšní skytský jezdec.

V Evropě se do módy dostává v 8. století, kdy se jím pyšní Karel Veliký (747–814). U nás je nejslavnějším středověkým majitelem kníru Jan Žižka (1360–1424). Tedy pravděpodobně, neboť jeho skutečnou podobu neznáme.

Na mnoha obrazech i sochách má sice plnovous, podle řady historiků však nejspíš nosil pouze knír.

Tak jak ho máme v paměti díky Zdeňku Štěpánkovi (1896–1968) a filmu z roku 1955. Zamlada totiž Žižka sloužil v polské armádě a jak tvrdí Josef Svatopluk Machar (1864–1942) ve své knize:

„Jistě krojem i úpravou vousů přizpůsobil se Polákům, a ti holili brady, nechávajíce pouze knír.“ Nepřímým důkazem může být i zvyk husitů holit si brady a nosit jen výrazný knír, který je přirovnáván k podsebití, což je ochoz vyčnívající nad branou.

S nástupem Habsburků má knír utrum. Přednost dostává vous, který má zakrýt typický habsburský mohutný dolní ret.

Majitelem nejslavnějšího kníru všech dob je katalánský malíř Salvador Dalí. (Roger Higgins, Volné dílo, commons.wikimedia)
Majitelem nejslavnějšího kníru všech dob je katalánský malíř Salvador Dalí. (Roger Higgins, Volné dílo, commons.wikimedia)

Knír vytlačí paruka a copánky

Novou šanci dostává za Ferdinanda II (1578–1637), byť doplněn o „kozí bradku“. Tato úprava se stává prvním módním trendem, který zachvátí celou Evropu. Pěstěný knírek s nezbytným doplňkem mají všichni.

Albrecht z Valdštejna (1583–1634), kardinál Richelieu (1585–1642) i jeho soupeř, švédský král Gustav Adolf (1594–1632). Jak praví Machar:

„Knír, kozí bradka, vyholené líce, byly jediné věci v nichž byla Evropa svorna počas války třicetileté.“ S jejím koncem sice bere kozí bradka za své, knír však přežije. Nosí ho Ludvík XIV. (1638–1715) a po jeho vzoru celý dvůr i Evropa.

Jenže zatímco ve Francii i zbytku Evropy padá časem za obět nové módě, kudrnatým parukám zvaným allonge, ruský car Petr Veliký (1672–1725) mu zůstává věrný až do smrti. A dokonce poručí, aby si všichni, s výjimkou popů a sedláků, také holili brady.

Kdo neposlechne, je pokutován. Fridrich I (1657–1713) nepřikazuje, ale kdo kromě knírku má i bradku, musí za ni platit daň. Začne tedy velké holení, jemuž nakonec padá za oběť i sám knír. Místo něj přichází do mody holé líce a copánky.

Za nejvíce sexy knír v historii je zvolen ten, který v 70 a 80tých letech nosil americký herec Tom Selleck. (CBS- eBay, PD-US, en.wikipedia)
Za nejvíce sexy knír v historii je zvolen ten, který v 70 a 80tých letech nosil americký herec Tom Selleck. (CBS- eBay, PD-US, en.wikipedia)

Mají ho králové i rebelové

V klatbě je knír až do poloviny 19. století. Na vous je „pohlíženo s odporem“, knír nosí jen rebelové a v anglické armádě je ještě v roce 1840 zakázán. O dekádu později se situace obrací. Dokonce i anglická armáda velí nejen do zbraně, ale i do kníru.

Historička Susan Waltonová tvrdí:

„Jedním z důvodů je blížící se válce s Ruskem a přesvědčení, že s ním budou vojáci vypadat mužněji.“ Nakonec se knír stává povinnou výbavou britského vojáka a do roku 1908 nemá žádný poddůstojník povoleno holit si horní ret.

Knír vzkvétá po celou viktoriánskou éru. Objevuje se na tvářích obrozenců, jako Karel Havlíček Borovský (1821–1856), i korunovaných hlav.

Italský král Viktor Emanuel II (1820–1878) si pěstuje takového obra, že by možná i dnes vyhrál každoroční Světový šampionát vousů a knírů. Pokud by ho ovšem neporazil bulharský revolucionář Panajot Hitov (1830–1918).

Mnohé ozdoby jsou vyztuženy voskem na kníry, což sebou ovšem nese jisté obtíže. Třeba při pití čaje. Pára z nápoje totiž vosk roztaví, a ten pak kape do šálku. Navíc je těžké takový knír uchránit třeba před polévkou. Což vede k vývoji řady vychytávek.

Jako je lžíce s chráničem kníru nebo speciální šálek, který v roce 1860 vymyslí britský hrnčíř Harvey Adams (1835–?). Je vybaven půlkruhovou římsou a umožňuje pít aniž se knír namočí.

Dovede si představit Charlieho Chaplina bez jeho knírku? (P.D Jankens – Fred Chess, Volné dílo, commons.wikimedia)
Dovede si představit Charlieho Chaplina bez jeho knírku? (P.D Jankens – Fred Chess, Volné dílo, commons.wikimedia)

Hitler o knír přijde v zákopech

Knír zdobí mužské tváře i na přelomu století, byť někdy musí uzavřít spojenectví s bradkou, jindy s mohutnými kotletami. Do první světové války s ním vyráží nejen generálové John Pershing (1860–1948) a Paul von Hindenburg (1847–1934), ale i obyčejní pěšáci.

Jako třeba jistý Adolf Hitler (1889–1945). Ten sice odchází do války vyzbrojen husarským knírem se špičkami navoskovanými a zakroucenými nahoru, ale vrací se bez něj. Ne, nepodléhá módním trendům, jak se historici dlouho domnívají.

Knír je jeho velkou chloubou a ztrátu nese velmi těžce. Na rozkaz nadřízeného jej však zkrátit, aby mu nepřekážel při manipulaci s plynovou maskou.

Když vojín Adolf Hitler (sedící vpravo) dostane rozkaz oholit knír, nese to velmi těžce. (Bundesarchiv, Bild 146-1974-082-44 / CC-BY-SA 3.0, CC BY-SA 3.0 de, commons.wikimedia)
Když vojín Adolf Hitler (sedící vpravo) dostane rozkaz oholit knír, nese to velmi těžce. (Bundesarchiv, Bild 146-1974-082-44 / CC-BY-SA 3.0, CC BY-SA 3.0 de, commons.wikimedia)

Slavní mají slavné kníry

V Evropě i Americe knír o své postavení po válce pozvolna přichází. Nová generace ho vnímá jako zastaralý a symbolem moderního muže se stává hladce oholená tvář. Přesto se během 20. století stává neodmyslitelným rysem mnoha slavných osobností.

Ať je to herec Clark Gable (1901–1960) a jeho pečlivě zastřižená „tužka“, zpěvák Freddie Mercury (1946–1991), frontman kapely Motörhead Lemmy Kilmister (1945–2015) nebo zápasník Hulk Hogan (*1953) se svou podkovou.

Ikonou se stává kartáček Charlieho Chaplina (1889–1977), který však okopíruje Hitler, a ze symbolu legrace tak udělá symbol hrůzy.

Stejně tak si lze jen těžko představit bez mohutného kníru na jedné straně masového vraha Stalina (1878–1953), na druhé geniálního fyzika Alberta Einsteina (1879–1955) a u nás třeba Ladislava Smoljaka (1931–2010) nebo zpěváka Petra Rezka (*1942). Poznali bychom je vůbec, kdyby se oholili?

Z českých herců patří mezi nejslavnější majitele slavného kníru například Pavel Zedníček. (Petr Novák, Wikipedie, CC BY-SA 2.5, commons.wikimedia)
Z českých herců patří mezi nejslavnější majitele slavného kníru například Pavel Zedníček. (Petr Novák, Wikipedie, CC BY-SA 2.5, commons.wikimedia)

Definitivně přežitek?

Byť se knír během 20. století několikrát pokouší o návrat na výsluní, vždy uspěje pouze dočasně. V Evropě i USA je dnes tolerován pouze pokud je doplněn bradkou. A ještě snad jeho viktoriánská verze jako doplněk plnovousu u těch, kteří se označují za hipstery.

„Samotný knír je považován za přežitek a módní fopa. U mladší generace se téměř nevyskytuje,“ tvrdí znalci módních trendů.

Jedinou výjimkou je listopad, kdy si muži nechávají růst knír v rámci každoroční charitativní akce Movember zaměřené především na prevenci rakoviny prostaty.

Foto: commons.wikimedia, en.wikimedia Titulka (Friedrich Hermann Hartmann, volné dílo, commons.wikimedia)
Související články
Historie
Souostroví smutku, hrůz a utrpení. Gulagy byly horší než smrt
Osvětim, Mauthausen, Buchenwald, Treblinka. Tato jména, která jsou symboly utrpení, zná každý. Ale existují i jiné pojmy, které možná tak známé nejsou. Vorkuta, Kolyma, Solovecké ostrovy – i zde existovala inferna, která se od nacistických koncentračních táborů příliš nelišila. Glavnoje upravlenije lagerej, zkráceně tedy Gulag – název pro správní orgán, dohlížející na systém sovětských koncentračních […]
Historie
Vietnamská válka: Následky a eskalace
Situace ve Vietnamu připomíná po druhé světové válce soudek s prachem, který čeká na výbuch. Aby k němu nedošlo, je v roce 1954 rozhodnuto, že dojde k rozdělení země na Severní Vietnam a Jižní Vietnam. Do čela Jižního Vietnamu se staví politik Ngo Dinh Diem, který ale vládne autoritářským způsobem, provádí represe proti svým odpůrcům […]
Historie
Masarykovy námluvy s Charlottou Garrigue
Narodí se ve stejném roce. Ona je z Brooklynu, on z malé moravské vesničky. Ona je z bohaté rodiny, on si musí už v mládí přivydělávat doučováním. Ona studuje klavír, on filosofii a teologii. Ale oba se do sebe vzájemně zakoukají. Otcem Charlotte Garrigue (1850–1923) je bohatý americký obchodník, který pochází ze starobylé rodiny. Charlie, jak jí doma říkají, […]
Historie
Zrada u vrat kostela: Tragický osud svatého Václava
V první polovině 10. století se český národ nachází na prahu velkých změn, kdy opouští své pohanské kořeny a přijímá křesťanství. V čele tohoto přerodu stojí kníže Václav, jehož vláda je poznamenána moudrostí, ale i tragickým koncem. V září 935 je Václav zrazen svým vlastním bratrem a jeho život končí krutou smrtí u vrat kostela […]
reklama
historie
Papež Pavel II. miloval lesk a přepych
Kariéra ve službách církve byla ve středověku výhodná, což dobře věděly mocné rodiny v Římě. Papež Pavel II., vlastním jménem Pietro Barbo, byl známý svou láskou k luxusu a honosným věcem. Jeho ctižádostivost a obchodnická krev ho přivedly až na papežský stolec, kde se proslavil nejen svými extravagantními výdaji, ale i kontroverzními rozhodnutími. Pavel II. […]
Jiřímu z Poděbrad komplikovala život obezita
Máte nadváhu? Nejste v tom sami. Už v historii se objevovala řadu významných osobností, které také bojovaly s nadbytečnými kilogramy. Pro mnohé z nich bohužel toto utkání skončilo prohrou. Patří mezi ně i český král Jiří z Poděbrad. Nepsaný vůdce kališníků Jiří z Poděbrad (1420–1471) se v roce 1451 stává zemským správcem. Už jako poměrně mladého ho trápí nadbytečné kilogramy. „Nadměrná […]
3 čeští kolaboranti: Falešný mág, ubrečený rozhlasák a odsouzená divadelní hvězda
Disponuje neobyčejnými schopnostmi. zvládne vystudovat tři vysoké školy a domluví se pěti jazyky. Zajímá se o magii a všechno tajemné. Brzy mu proto učaruje konspirace. Už během 1. světové války si Jiřího Arvéda Smíchovského (1897/8–1951) vyhlídne italská zpravodajská služba. Pro Italy špicluje i ve 30. letech 20. století. Informace sbírá po vinárnách a díky výborné […]
2 protektorátní ministři: Jeden volí kulku, druhý si odsedí rok
Ministr školství a osvěty Emanuel Moravec a ministr vnitra a na chvilku také premiér Richard Bienert. Jaké byly jejich osudy? Jeden proslul jako bezpáteřní aktivní kolaborant, druhý lavíruje mezi dvěma stranami.   Krátce po podpisu Mnichovské dohody zamíří Emanuel Moravec (1893–1945), tehdy plukovník československé armády a zároveň plodný autor novinových článků pro různé tituly, na […]
reklama
záhady a tajemství
Tajemná Nessie: Plesiosaurus? A co když je to želva?
Vodní hladina se zčeří a v dálce je vidět potemnělý stín plující pod ní. V jednu chvíli, s falešnou vidinou soukromí, vystrčí nad hladinu svůj dlouhý krk.   Celý tvor má na délku mezi 15 až 20 metry. Lochnesská nestvůra či zkrátka Nessie plave na potopeném trůně nejslavnějších tajemných tvorů světa. V její spatření doufají […]
Tutanchamonova hrobka ukrývá 9 tun zlata
V hrobce jsou tisíce předmětů: Nádoby s oleji, vínem, truhlice plné oblečení, truhlice se stříbrem a šperky. Zlaté sandále, zlatá postel nebo zlatý trůn. Anebo velmi krásná – a samozřejmě zlatem zdobená – desková hra. Nechybí samozřejmě zbraně včetně velmi vzácných nožů s ostřím z meteorické oceli. A spousta věcí na okrasu, jako jsou sochy a sošky, hudební nástroje, […]
Osudy 3 pokladů: Vzácný kříž se sedmi smaragdy se nikdy nenašel
Z Nového Světa se do Španělska vrací dvě flotily plné pokladů, Nueva Españo Fleet pod velením kapitána Dona Juana Estebana de Ubilla a Tierra Firme Fleet, které rozkazuje Don Antonio de Echeverz y Zubiza. Ovšem 31. července 1715 ve dvě hodiny ráno, sedm dní po vyplutí z kubánské Havany, všech jedenáct lodí ztroskotá během hurikánu u východního pobřeží Floridy. […]
Děsivý osud japonské vesnice: Proč byla vymazána z map?
Hluboko v horách japonské prefektury Aomori v nejsevernější části ostrova Honšú se údajně nachází vesnice Sugisawa. Jednoho dne se prý jeden místní muž zbláznil a během jediného dne zabil všechny lidi žijící ve vesnici. Pak si vzal život… Nikdo až do dnešních dnů neví, proč se zbláznil, ani to, proč se pustil do tak násilného […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz