Domů     Tajemné ingredience: Proč dávné stavby vydržely tak dlouho?
Tajemné ingredience: Proč dávné stavby vydržely tak dlouho?

Dávní stavitelé to nemají jednoduché. Musejí spoléhat pouze na svůj rozum a dovednosti. Přesto dokážou přijít s materiály, které překvapují i moderní odborníky.

Někdy bezvýsledně experimentují a zkoušejí třeba pivo, olej, zvířecí tuk či krev, ale jindy sáhnou po ingrediencích, které skvěle fungují!

Starověké monumenty stojí tisíce let bez větších změn, zatímco některé moderní budovy stěží vydrží pár desetiletí. A někdy ani to ne. V čem tkví tajemství trvanlivosti dávných staveb, které budovali naši předkové bez použití moderních technologií a výpočtů?

Většina kultur dělala totéž. Přidala do svých materiálů některé ingredience přírodního původu.

Kůra stromu zvaného jiote pomohla mayským stavbám odolat vlivu času i počasí. (Foto: Ryan Sholin / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 4.0)
Kůra stromu zvaného jiote pomohla mayským stavbám odolat vlivu času i počasí. (Foto: Ryan Sholin / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 4.0)

Ohromující síla stromů

V případě mayské civilizace, jejichž chrámy ční v džungli jako mlčenliví svědkové plynoucího času, šlo o vápenné pojivo, obsahující výtažek ze dvou stromů, považovaných za endemické druhy na území dnešního Yucatánu, Hondurasu, Salvadoru a Guatemaly.

Jde o stromy Havardia albicans, nazývaný chukum, a Bursera simaruba, zvaný jiote. Jejich kůra při ponoření do vody uvolňuje látku bohatou na polysacharidy.

Pokud se přimíchá do malty, dodává jí mimořádné vlastnosti, které umožňují stavbám odolávat nepříznivým podmínkám, jako jsou třeba chemikálie v dešťové vodě.

Podle odborníků se Mayům podařilo vyrobit materiál s podobnými vlastnostmi, jako má například schránka mořských měkkýšů.

Odborníci v odhaleném tajemství mayských stavitelů vidí naději pro záchranu některých historických budov, u kterých není možné použití současných materiálů.

Kopule starověkého Pantheonu v Římě nemá výztuže a dodnes připomíná kvalitu římského betonu.(Foto: Jens Junge / Pixabay)
Kopule starověkého Pantheonu v Římě nemá výztuže a dodnes připomíná kvalitu římského betonu.(Foto: Jens Junge / Pixabay)

Konec dohadů

Tajemství proslulého římského betonu odolávalo odhalení po celá staletí.

Vědci jeho skvělé vlastnosti dlouho připisují dvěma složkám, a sice pucolánu, což je směs sopečného popela, a hašenému vápnu, které podle nich mohly vytvořit po smísení s vodou díky chemickým reakcím beton s neobyčejnými vlastnostmi.

Teprve nedávno se ukázalo, že je to trochu jinak. Na počátku letošního roku obletěla svět zpráva, že američtí experti konečně přišli na to, jak se věci mají.

A sice, že Římané přidávali do směsi už pálené vápno, což je vysoce reaktivní žíravý prášek, nikoliv o něco méně reaktivní vápno hašené, jak se původně myslelo, a dělali to za extrémně vysokých teplot.

Po smísení páleného vápna s pucolánem a vodou se vytvořily sloučeniny, které by jinak nevznikly.

Ve starořímském betonu lze najít vápenné hrudky, které dávají betonu samoléčebné schopnosti, protože pokud se v něm časem vytvoří trhliny, je to většinou právě v místě, kde se nacházejí tyto vápenné klasty.

Jakmile se sem dostane voda, reaguje s vápnem za vzniku roztoku, který slepí trhlinu dohromady a zabrání jejímu dalšímu šíření. Vědecký tým nyní pracuje na komercionalizaci tohoto betonu jako ekologičtější varianty moderních materiálů.

Dnešní podobu získá Velká čínská zeď během dynastie Ming a z této doby se v maltě zachovaly stopy rýžové pasty.(Foto: Jakub Hałun / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 3.0)
Dnešní podobu získá Velká čínská zeď během dynastie Ming a z této doby se v maltě zachovaly stopy rýžové pasty.(Foto: Jakub Hałun / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 3.0)

Rýže nejen k jídlu

Stavby starověké Číny pro změnu drží pohromadě malta, do které je přimíchána lepkavá rýžová pasta. Malta je silnější a odolnější než čistě vápenná malta a vědci toto složení nazývají jednou z největších technických inovací své doby.

Číňané ji používají k výstavbě důležitých budov, jako jsou hrobky, městské hradby nebo pagody, dokonce jsou její stopy nalezeny i ve velké Čínské zdi v materiálech, používaných při opravách této stavby během dynastie Ming (1368-1644).

Za legendární sílu malty je prý zodpovědná „tajná složka“, ve které výzkumníci identifikovali amylopektin, komplexní sacharid, nacházející se právě v rýži a jiných škrobových potravinách.

A pokud se podíváme na opačný konec světa, pak není bez zajímavosti, že Inkové v dobách největší slávy své říše používají do malty lůj a kukuřičný škrob.

Foto: commons.wikimedia.org, Pixabay Titulka (Foto: Daniel Schwen / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 4.0)
Související články
Historie
Dětství božské MM: Otec neznámý, matka v depresích
Gladys Bakerová zabouchne dveře a zamkne je. „Neboj se, neboj, budeme spolu,“ uklidňuje tříleté děvčátko schované ve velkém pytli. Je to únos se vším všudy. Dítko v pytli není nikým jiným, než budoucím filmovým idolem. Matka se ji právě pokouší získat od pěstounky Idy Bolenderové zpět do své péče… Ida si s chatrnými dveřmi za […]
Historie
Smích střídá děs: Tři nejznámější klauni světa
Zatímco ráno obskakuje děti v nemocnici, tvoří zvířata z balonků a vypráví vtipy, večer jako by se po veselém chlapíkovi slehla zem. Obtloustlý muž svou oběť sváže, sundá kalhoty a znásilní. Druhý den si opět navlékne klaunské šaty a vyrazí bavit děti jako by se nechumelilo. Tulák, který dobyl svět Kdo: Emmett Kelly Zajímavost: Prorazí i v Hollywoodu […]
Historie
Kníry: Dovedete si bez něj představit Chaplina?
Mrožák, angličák, kartáček, podkova, tkanička, řídítka. Druhů a variant knírů jsou desítky. A každý má minimálně jednu slavnou osobnost, která by bez něj nebyla kompletní. Knír je natolik dominantním prvkem tváře, že se v mnoha případech stává nejen poznávacím znamením, ale doslova obchodní značkou. Jeho historie dlouhá, plná vítězství i porážek. Žižka má holou bradu Vousy […]
Historie
Poslední válečná kořist: Nacistická ponorka vezla uran i plány stíhačky
Jaký byl osud německé zaoceánské ponorky typu XB? Dne 25. března 1945 se ponorka U 234 vydala na přísně tajnou misi do Japonska s exkluzivním nákladem na palubě Cestou se však její posádka dozvěděla o kapitulaci Německa, a tak se musela vzdát… Oceánská minonosná ponorka U 234 byla jednou z největších ponorek své doby. Objednávku na její […]
reklama
zajímavosti
4 Nejobávanější místa planety: sem vstoupí jen ti nejodvážnější!
Naše malá česká kotlina je v celosvětovém měřítku vlastně velmi příjemným a bezpečným místem pro život. Nemáme tu příliš lokalit, které by byly skutečně nebezpečné, či dokonce smrtící. Planeta Země nicméně takových míst nabízí spoustu. Na některé se vůbec nedostanete, jiné jsou sice přístupné, ale každý vám doporučí se jim vyhnout. Které lokality z celého světa lze […]
Boříme mýty: Eva a Adam nekousli do jablka!
Proč dnes nežijeme v ráji? Protože Adama a Eva okusili jablko ze zakázaného stromu. A jak to víme? Píše se o tom v Bibli…. Omyl, v Bibli se o žádném jablku nepíše! Dle knihy Genesis ochutnají „peri“, což je v hebrejštině obecně plod. Podle časté teorie šlo o fíky, a právě listy fíkovníku se poté […]
Měsíc lidem skutečně prospívá…
Již římský císař Tiberius si údajně nechával stříhat vlasy jen v dorůstající fázi Měsíce. Předcházel tak prý vypadávání vlasů a urychloval jejich růst… Skutečně je náš souputník Měsíc pro život důležitý? Bohatší úroda Na základě „měsíční teorie“ je kupříkladu dřevo stromů kácených v zimě před úplňkem skutečně prokazatelně kvalitnější a výsev semen ve správné měsíční […]
Boříme mýty: Slunečnice se neotáčí za sluncem!
Pořád se to říká, všichni to známe…, ale pravda to rozhodně není! Jak tyto mylné představy vznikly a proč jim pořád tolik lidí věří? Bez čepice zaručeně prochladneme, moč dezinfikuje rány a po kávě hned poběžíme na záchod. Dětem nedávejte moc sladkostí, nebo se promění v divokou zvěř. Co z toho platí? Nic! Mýtus č. […]
reklama
záhady a tajemství
Kdo odhalí tajemství „krále popu“?
Označován je za „krále popu“ a superstar 20. století. Ovšem najde se i skupina lidí, která v něm nevidí talentovaného umělce, ale někoho, kdo sexuálně obtěžoval malé děti. Ze zneužívání je dvakrát obviněn, ale soud jej v roce 2005 zprošťuje obvinění.   Zpěvákova složka prý čítá tisíce stránek. Dokumenty zahrnují soukromé zprávy vyšetřovatelů, přepisy telefonických hovorů a […]
Hrad Bítov, místo paranormálních jevů
Umístění stavby impozantního středověkého hradu Bítov nebylo velice pravděpodobně vůbec náhodné. Pod tímto malebným šlechtickým sídlem se prý totiž křižují dvě silné linie zemské energetické mřížky… Brána do jiné dimenze? Zdejší energie zde pak údajně způsobuje skutečně zvláštní úkazy… Jeden z nejsilnějších proudů místní energie se v minulosti měl snad nacházet ještě kdesi mimo vlastní […]
Michail Jefremov: Neřízená střela na čtyřech kolech
Když v roce 2007 získává prestižní cenu Zlatý lev na Mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách ruský film režiséra Nikity Michalkova Dvanáct, je to mimo jiné i zásluhou výkonu jednoho z jeho aktérů, herce a zasloužilého umělce Michaila Jefremova (*1963). Ten má ovšem kromě toho na svém kontě desítky dalších filmů a televizních seriálů a patří […]
Mandragora: Skutečně odkrývá poklady a navrací mládí?
Mandragora neboli v českém jazyce pokřín obecný je bylina známá již od nejstarších dob. Této jedovaté rostlině se daří zejména ve středomořské oblasti, není tedy divu, že ji znali už ve starověkém Egyptě či Palestině. Byla velmi pravděpodobně známa jako opojný prostředek i lék. Dobře o ní věděl například středověký perský filozof a lékař Avicenna […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Špenátové muffiny
tisicereceptu.cz
Špenátové muffiny
Že muffiny musí být jen sladké? Omyl! Báječné slané muffiny bez mouky poslouží jako teplá snídaně či pohoštění. Chutnají i studené. Potřebujete 20 g listového špenátu 100 g šunky nebo slaniny
Vyberte si jarní vůni
nejsemsama.cz
Vyberte si jarní vůni
Jestli hledáte nový parfém na jaro a nedokážete se rozhodnout, zkuste si vybrat podle jeho složení. Vyberte si takový, jenž obsahuje ingredienci, která vám nejvíc voní. Pro letošní jaro budou v kurzu složky, o nichž píšeme níže – určitě některou z nich najdete i v tom svém. Stačí si pročíst složení vybraného parfému. Citrusy Svěží vůně citrusů nabudí smysly. A když se pomeranče,
Rohlik.cz rozšiřuje „Ready to Cook“ sady. Následuje evropské trendy
iluxus.cz
Rohlik.cz rozšiřuje „Ready to Cook“ sady. Následuje evropské trendy
Evropský trh s potravinami prochází transformací díky rostoucí poptávce po vysoce kvalitních, pohodlných řešeních pro přípravu jídel. Ready to Cook sady představují ideální řešení pro moderního spotře
Záhadná mapa Piriho Reise: Důkaz o existenci Atlantidy?
enigmaplus.cz
Záhadná mapa Piriho Reise: Důkaz o existenci Atlantidy?
Když v roce 1929 nalezl německý teolog Deissmann v istanbulské knihovně starou mapu, nejspíše vůbec netušil, jak obrovský ohlas jeho nález vyvolá. Mapa totiž zobrazuje místa, která v době jejího vznik
Léčil Mikolášek prezidenty i nacisty?
historyplus.cz
Léčil Mikolášek prezidenty i nacisty?
Uprostřed noci buší komando Státní bezpečnosti na dveře vily. Po chvíli příslušníci vyvlečou ven rozespalého starého muže. Pacienti, kteří k němu zítra přijdou prosit o záchranu života, budou už na jeho pomoc čekat marně. K bylinkám má Jan Mikolášek (1889–1973) přirozený vztah už od malička. Jeho rodiče vlastní zahradnictví v Rokycanech, a tak není divu, že i on
Valašské muzeum v přírodě: Dávné tradice stále naplno žijí
epochanacestach.cz
Valašské muzeum v přírodě: Dávné tradice stále naplno žijí
Když se podíváme na lidové valašské stavby, možná nás napadne, jak jsou krásné a jaký vyvolávají přímo umělecký dojem. Pak nás možná nepřekvapí, že na počátku Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm stáli dva výtvarníci. Bratři Alois a Bohumír Jaroňkovi v Rožnově založili Uměleckovýtvarné dílny, v nichž vyráběli předměty, využívající prvků lidových tradic jako malované truhličky, gobelíny
Bude se mi ten mrtvý muž vracet ve snu stále?
skutecnepribehy.cz
Bude se mi ten mrtvý muž vracet ve snu stále?
Byla to moje vina. Nehoda, při níž zemřel člověk! Teď se mi o něm bude zdát až do smrti? Chodí se mi snad v noci mstít? Když jsem po třech letech znovu uchopil volant, proběhlo mým tělem mrazení. Znejistil jsem. Po nepříjemné autonehodě, při které jsem přišel málem o nohu, jsem v sobě konečně našel odhodlání a nasedl do auta,
Industriální styl má své kouzlo
panidomu.cz
Industriální styl má své kouzlo
Tento trend bydlení je inspirován prostředím továrních hal a průmyslových prostor. Se svou střízlivostí a sklonem k minimalismu je protipólem romantických trendů bydlení. Možná to je ale přesně to, co se vám zalíbí. Zdálo by se, že zařídit si byt v industriálním trendu bude velmi lehké. Opak je pravdou, protože musíte přísně dodržet jednotný styl,
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Žraloci na kokainu postrachem Floridy
epochalnisvet.cz
Žraloci na kokainu postrachem Floridy
Kauzu drogově závislých žraloků řeší tým odborníků z Floridy. Americký stát totiž funguje jako důležitý uzel pro obchodníky s drogami, zejména kokainem, putujícím do USA z Jižní a Střední Ameriky. A protože ne vždycky probíhá cesta podle plánu, je občas pro pašeráky bezpečnější se nákladu prostě zbavit. Hodit ho do moře.   A spolu s
Dovolená do Itálie rozpoutala u Kostkové „Itálii“?
nasehvezdy.cz
Dovolená do Itálie rozpoutala u Kostkové „Itálii“?
Po dovolené o samotě velmi toužila herečka Tereza Kostková (47) ze seriálu Jedna rodina, která takhle cestovala celé mládí. Po narození syna už o samotě nikam nevyrazila a nepovedlo se jí to ani teď
V České republice se nejčastěji zkoumají léky pro onkologicky nemocné pacienty
21stoleti.cz
V České republice se nejčastěji zkoumají léky pro onkologicky nemocné pacienty
Už přes 16 000 pacientů se v České republice zapojilo do výzkumu nových léků a očkovacích látek. Takzvaná klinická hodnocení probíhají nejčastěji v oblasti onkologie, imunologie a infekčních onemocněn