Domů     Tajemné medúzy: Prozradí nám recept na nesmrtelnost?
Tajemné medúzy: Prozradí nám recept na nesmrtelnost?
1.8.2023

Na první pohled jsou to kousky obyčejného rosolu, i proto se jim v angličtině říká „želé ryby“ (jellyfish). Ale pozor, medúzy žádné ryby nejsou! Jméno po nestvůře z řeckých bájí, která má namísto vlasů klubko hadů a zabíjí pohledem, jim sedí rozhodně lépe!

Američtí paleontologové, zkoumající v roce 2007 vzorky z naleziště u Utahu, nevěří vlastním očím. Ve vrstvách usazenin z kambria neboli starších prvohor (před 488 – 542 mil.

let), kdy celý západ USA pokrýval oceán, objeví jasný otisk chapadel a zvonovitého těla. Nezpochybnitelný důkaz toho, že medúzy jsou nejspíš vůbec nejstaršími složitými organismy na Zemi!

Podle některých odhadů brázdily moře už před 750 miliony let, což je o celou půlmiliardu let dříve, než se po planetě rozběhnou první dinosauři!

V moři i u Karlova mostu

Nenápadné bezobratlé živočichy patřící ke kmeni žahavců dnes najdeme ve všech světových oceánech. Nejvíce se to jimi hemží v teplých pobřežních vodách, některé si ale hoví klidně i v několikakilometrové hloubce.

A podmínkou není ani mořská voda – existují i drobné medúzky sladkovodní, které najdeme i u nás. Vůbec poprvé jsou zaznamenány v roce 1930 ve Vltavě, údajně přímo pod Karlovým mostem!

Dnes je najdeme především v zatopených lomech a přehradních nádržích, vyhlášená je třeba bývalá pískovna u obce Konětopy na Mělnicku.

Medúzám se však daří všude! Nevadí jim tzv. mrtvá místa v moři, kde je jen málo kyslíku a hodně znečistění, zvládají teplé proudy, intenzivní rybolov i překyselenou vodu.

Zatímco jejich příbuzní koráli či žahavci v podobných podmínkám umírají, medúzy si vesele plavou dál.

Medúzy byly na Zemi o 500 milionů let dříve než dinosauři! Foto: Andrea294 / Pixabay.
Medúzy byly na Zemi o 500 milionů let dříve než dinosauři! Foto: Andrea294 / Pixabay.

Větší než velryby?

Na celém světě bychom napočítali několik tisíc druhů medúz rozmanitých velikostí, od milimetrů až po desítky metrů.

Suverénně největší jsou talířovky obrovské – rekordní exemplář je nalezen v roce 1870 u břehů Massachusetts, s tělem o průměru 2,3 metrů a 37 metrů dlouhými chapadly. De facto tak medúza může být delší než největší živočich na Zemi plejtvák obrovský!

K nejmenším naopak patří rody Staurocladia a Eleutheria, s 0,5 mm dlouhým tělem a chapadélky

dosahujícími sotva několika milimetrů.

Většinou jsou medúzy čiré, některé ale září jasnými odstíny růžové, žluté, modré či fialové a zhruba polovina druhů má i schopnost bioluminiscence. Světélkování jim pomáhá přilákat kořist, anebo naopak zmást predátory.

V mořích plavou tisíce druhů medúz. Některé nenápadné a průsvitné, jiné zářící všemi barvami. Foto: ArtTower /Pixabay.
V mořích plavou tisíce druhů medúz. Některé nenápadné a průsvitné, jiné zářící všemi barvami. Foto: ArtTower /Pixabay.

Mozek schází!

Na co asi medúza myslí, když si to míří vodou neznámo kam? Moc iluzí si nedělejte, nemá totiž žádný mozek!

Medúzám chybí i další základní orgány, včetně srdce nebo plic – namísto dýchání si jen přes tenkou pokožku vpouštějí do těla kyslík z vody. Nechybí však nervový systém s receptory, které vnímají světlo, vibrace či chemikálie ve vodě.

Některé druhy, například čtyřhranky, dokonce mají i oči, a to rovnou 12 párů. Poskytují jim výhled v barvách, celých 360° kolem sebe.

Celkově jsou však medúzy velmi primitivními živočichy a 98 % jejich těla tvoří jen voda. Když je tedy moře vyplaví na břeh, během pár hodin se doslova vypaří…

Až 200 kg váží nejmohutnější medúzy Nemopilema nomurai. Soustředí se hlavně mezi Čínou a Japonskem a Asiaté z nich vyrábějí třeba zmrzlinu. Foto: Totti / Creative Commons / CC BY-SA 4.0.
Až 200 kg váží nejmohutnější medúzy Nemopilema nomurai. Soustředí se hlavně mezi Čínou a Japonskem a Asiaté z nich vyrábějí třeba zmrzlinu. Foto: Totti / Creative Commons / CC BY-SA 4.0.

Ústa a konečník v jednom

Přes absenci mozku nechybí medúze jisté reflexy, třeba že plave k potravě nebo pryč od nebezpečí. Už samotný plavecký styl stojí za povšimnutí – svalovinou na spodní straně zvonovitého těla doslova odhání vodu opačným směrem, než chce plavat.

Takto si to mastí rychlostí v průměru 70 m/h za kořistí, kterou poté zachytí a zabije pomocí jedovatých chapadel.

Medúzy jsou typickými masožravci, s chutí posvačí korýše, drobné ryby či jiné medúzy. A jakým otvorem potrava do medúzy zmizí? V většinou tím stejným, kterým ji po chvíli vyloučí v podobě exkrementů!

Jinými slovy ústa medúzy fungují zároveň i jako řitní otvor. Existují však i takové druhy, které si při každém jídle vytvoří na těle řitní otvor zcela nový.

Medúzy druhu Chrysaora fuscescens neboli tichomořské kopřivy vám dokážou pěkně znepříjemnit koupání v moři. Nebezpečné však nejsou. Foto: by jimg944 / Creative Commons / CC BY 2.0.
Medúzy druhu Chrysaora fuscescens neboli tichomořské kopřivy vám dokážou pěkně znepříjemnit koupání v moři. Nebezpečné však nejsou. Foto: by jimg944 / Creative Commons / CC BY 2.0.

Kam se hrabou žraloci!

Silné medúzí zbraně se ve skutečnosti jmenují nematocyty. Jde o žahavé buňky na ostnech chapadel, ze kterých jsou v případě útoku vyvržena vlákna plná toxinů. Medúzy je nepoužívají jen tak pro zábavu, jen když potřebují chytit kořist anebo v sebeobraně.

I když mají nematocyty všechny medúzy, množství jedu se u různých druhů liší. Nejjedovatější jsou čtyřhranky, schopné jedním žahnutím zabít dospělého člověka během několika minut!

A nejen to, každá z těchto medúz obsahuje tolik jedu, že by to zabilo 60 lidí najednou!

Žahavé buňky si svou jedovatost zachovají i v případě, že byla medúza vyvržena na břeh a vyschla, a to klidně i po několik měsíců. Není se čemu divit, že medúzy mají na svědomí více lidských životů než žraloci!

Asi polovina druhů medúz má díky speciálním proteinům světélkující schopnosti. Foto: Lilimihailova / Pixabay.
Asi polovina druhů medúz má díky speciálním proteinům světélkující schopnosti. Foto: Lilimihailova / Pixabay.

Když medúza potká druhou…

Medúzy jsou povahou samotářky. Skupinky průhledných kámošek zahlédnete spíš jen v situacích, kdy všechny plavou k jednomu zdroji potravy a tak trochu je unáší stejný vodní proud.

Ovšem úplně pořád zase samy nejsou – co když se medúza zamiluje a chce se sblížit s jinou, opačného pohlaví? Takový pár medúz v tom okamžiku předvede dokonalý námluvní tanec!

Samec použije svá chapadla k tomu, aby zachytil samici a přitáhl si ji k sobě blíž. Opatrně jí předá své spermie, než se dvojice zase oddělí.

Samice pak naklade do vody tisíce vajíček, ze kterých se vytvoří larvy zvané planula. Z larvy vznikne polyp přilepený na dně, připomínající mořskou sasanku, z nějž za několik měsíců či let konečně vyroste medúza.

U některých druhů je to přeci jen rychlejší – buď se rozmnožují dělením (rozpadnou se na dvě poloviny), anebo některé fáze přeskočí a z vajíček se hned líhnou medúzí miminka.

Proč jsou zrovna čtyřhranky tak prudce jedovaté? Vědci po tom intenzivně pátrají. Foto: gautsch / CC BY-SA 2.0.
Proč jsou zrovna čtyřhranky tak prudce jedovaté? Vědci po tom intenzivně pátrají. Foto: gautsch / CC BY-SA 2.0.

Jediná žije věčně!

Život medúzy je někdy velmi krátký a trvá jen pár hodin. Některé druhy však žijí několik měsíců, některé několik let a jeden dokonce věčně!

Jedná se o medúzou Turritopsis dohrnii, vyskytující se v Karibiku či mořích okolo Japonka, která je dost možná jediným nesmrtelným živočichem na světě! Jak to dělá, že se stále vyhýbá svému skonu?

Pokaždé, když zestárne, vrátí se do stádia polypu – a celý životní cyklus se tak opakuje znovu a znovu!

Pokračovat to může klidně donekonečna, pokud tedy medúzu nesežere někdo z jejích predátorů. Tento zázračný proces se jmenuje buněčná transdiferenciace. Buňky se zkrátka v určitém stádiu promění v jiné.

Pro lidi je to samozřejmě fascinující – nemohli bychom se někdy takovou „obyčejnou“ proměnu podle medúz naučit také?

Foto: úvodní foto: EddieKphoto / Pixabay 1, 3, 4: Pixabay 2, 5, 6: Creative Commons
Související články
Věda a technika
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
Věda a technika
Tuberkulóza: Módní guru, zabiják i cestovka
„Má drahá, kořím se vaší alabastrové pleti i útlému pasu. Jste ztělesněním krásy,“ šeptá obdivně mladý muž. „Oh, děkuji,“ zašeptá dívka a vykašle do kapesníčku trochu krve. Má tak rozmanité symptomy, že až do 19. století nikdo netuší, že jde o jednu a tutéž nemoc. To mění svými objevy až francouzský lékař René Laënnec (1781–1826) […]
Věda a technika
Chudák malý Albert: Experiment mu způsobí strach i ze Santa Clause!
Chvíli nesrozumitelně žvatlá, pak se převalí a jeho pozornost zaměstná sněhobílá laboratorní myš. Instinktivně po ní natáhne ruce, když místnost naplní hlasitý zvuk kladiva a kovové tyče. Dítě se leká a okamžitě propuká v pláč, jenže to je jen začátek! Vědci potvrzují své hypotézy všemožnými pokusy. Zatímco ruský psycholog Ivan Petrovič Pavlov (1849-1936) moří psy, jeho […]
Věda a technika
Proč máme škytavku?
„Škyt! Zase na mě někdo myslí!“ známou průpovídkou si lidé odůvodňují škytavku už v 17. století a říkáme to dodnes. I když dávno tušíme, že pravá příčina nejspíš bude jiná… Nádech, výdech. Dva základní a k životu nezbytné pohyby provádíme bez ustání celý cen, aniž bychom to vnímali. Přesněji nevnímáme je, dokud hladký průběh nekončeného […]
reklama
záhady a tajemství
Vnuknutí svaté Anny: Skutečně vyléčila slepého rolníka?
V naší republice se nachází celá řada poutních míst, která měla být svědkem mnoha zázračných vyléčení. Jedno z nich najdeme rovněž v blízkosti Prahy, přibližně jeden kilometr od obce Strančice. Vnuknutí svaté Anny Roku 1820 měl prý jakýsi velice zbožný rolník, jenž byl postižen slepotou, vnuknutí od svaté Anny, aby šel do lesa Jedlovce, kde […]
Evropský unikát? Neolitické srdce Orknejí!
Starší než Stonehenge a pyramidy v Gíze, zachovalá div ne jako Vesuvem pohřbené Pompeje. Tak se často hovoří o unikátní kamenné neolitické osadě Skara Brae na západním pobřeží orknejského ostrova Mainland.   Žije se tu zhruba mezi lety 3180 př. n. l. až 2500 př. n. l. A nejde o žádné chatrče. Desítka kamenných seskupených […]
Tajemství smrti Jamese Deana
Patřil jim svět, jenže pak jejich život náhle ukončila dopravní nehoda. Ať už za ní stálo nezvládnutí řízení kvůli sjetým pneumatikám, mrtvice za volantem nebo srážka s autobusem, tyto hvězdy filmového a hudebního nebe zaplatily za osudovou chybu nejvyšší cenu. Čí život vyhasl na silnici a proč? Maminka mu umírá na rakovinu, když je mu pouhých […]
Stendhalův syndrom: Jak se projevuje nemoc z umění?
Do Florencie jezdí lidé z celého světa za úžasnými uměleckými díly a kulturními zážitky. Na některé ovšem prožitek krásna dolehne tak silně, až skončí s kombinací nepříjemných příznaků v péči lékařů. Co podivný stav způsobuje? Zrychlený tep, pocení, závratě, úzkost, bludy, mdloby, a někdy i panický záchvat. To jsou náhlé symptomy, se kterými se lidé dostávají do nemocnice Santa Maria […]
reklama
věda a technika
Kdo dosedne na Měsíc? Je tu velký souboj dvou miliardářů
Po dekádách útlumu, kdy se kosmické bádání zaměřovalo na vysílání sond a na zkoumání orbity nebo nejbližších planet, jsme se dostali do éry nových vesmírných závodů. Tentokrát však mezi sebou kromě velmocí soupeří také soukromé firmy. Která bude mít navrch? Zatímco ještě pár let nazpátek se nejčastěji skloňovalo jméno amerického podnikatele Elona Muska (⃰1971) a […]
Skutečně existuje jarní únava?
Dny jsou konečně delší, slunce začíná pěkně hřát, tráva se zelená, ptáci zpívají… a vy byste nejraději ani nevylézali z postele! Přepadla vás hrozná lenost! Anebo je to trochu jinak? Jarní únava může někdy působit jako hloupá výmluva. Zkrátka se vám nechce nic dělat. Pokud ale z pocitu vyčerpání máte závratě, nejste schopni se na […]
Dav a jeho psychologie: Má svou kolektivní mysl?
Člověk je tvor společenský a potřebuje se sdružovat do skupin, v nichž mizí pocity duševní prázdnoty a samoty. A je naprosto nepodstatné, jestli se jedná například o demonstraci, posezení s přáteli či společné sportování. Anglický filozof a fyziolog Wilfred Trotter ve své knize „Instinkty stáda během míru a války“ píše, že člověk je přístupnější hlasu […]
Zrádný jet lag: Co se při něm děje a jak mu předejít?
Že je vůně dálek opojná? Vaše tělo by asi úplně nesouhlasilo. Časová pásma totiž dokáží v jeho biorytmu udělat pořádný guláš. A to pak místo vysněné dovolené řešíte klížící se víčka, hlavu jako střep a stávkující žaludek. Tzv. jet lag neboli pásmová nemoc sice není nic, co by mělo cestovatele ohrožovat na životě, na druhou […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Značka Goldbergh představila svou novou fitness kolekci v Miami stylu
iluxus.cz
Značka Goldbergh představila svou novou fitness kolekci v Miami stylu
Značka Goldbergh, oblíbená mezi milovníky sportovního oblečení, s hrdostí představuje svou nejnovější fitness kolekci. Tento rok je poprvé obohacena o kompletní řadu oblečení pro resort wear, což přin
Lečo v modernějším provedení
nejsemsama.cz
Lečo v modernějším provedení
Papriky, rajčata a samozřejmě vejce, to v leču nesmí chybět. My přidáme ještě spoustu bylinek. Suroviny: 4 vejce 1 červená paprika 2 stroužky česneku 100 g rajčatového protlaku 1 konzerva loupaných rajčat sůl, pepř 1 menší cibule hrst čerstvé petrželky hrst čerstvého koriandru 1 lžička mleté uzené papriky 2 lžíce olivového oleje Postup: V pánvi na oleji nechte
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
epochalnisvet.cz
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
Před badatelem Josefem Urbánkem leží právě dokončená mapa. Zakreslená je na ní také obří vodní plocha. Urbánek totiž ve 20. a 30. letech minulého století postupně prozkoumal záhadnou jeskyni Výpustek. Údajně v ní objevil také přírodní unikát. Po něm se ale úplně slehla zem. Existuje vůbec a může nás k němu mapa přivést?   Rozlehlými prostorami
Bude Vondráčková tančit ve Stardance?
nasehvezdy.cz
Bude Vondráčková tančit ve Stardance?
Další řada taneční show StarDance se nezadržitelně blíží. Postupně se odkrývá, kdo z řady známých osobností v ní bude tančit. Jednou z účastnic má být podle internetových médií herečka ze seriálu U
Oddanou lásku utnula gilotina
historyplus.cz
Oddanou lásku utnula gilotina
Na popravčí pódium vstupuje s hlavou pyšně vztyčenou, ale vzápětí ho dostihne zpráva o uvěznění milované manželky. Hrdý revolucionář se mění v lidskou trosku, která se bude marně vzpírat katům. Velká francouzská revoluce prochází další fází. Její největší osobnosti se názorově štěpí. V nově zřízeném Národním konventu mají hlavní slovo girondisté, některým jejich dosavadním spolubojovníkům však připadají příliš
Záviděla mi i cizího tatínka
skutecnepribehy.cz
Záviděla mi i cizího tatínka
Byly jsme sestry i kámošky. Pak jsme vyrostly. A naše cesty se začaly rozcházet, když šlo o peníze. Dodnes nechápu, proč se tak změnila. I když… Změnila. Ona byla vždy na peníze, ale mě se až tak nedotýkalo, když šmelila nějaký koruny, co jí dala máma na svačiny. Nikdy by mě však nenapadlo, že naši rodinu může něco až
Opékané španělské papričky
tisicereceptu.cz
Opékané španělské papričky
Ve Španělsku se konzumují jako předkrm. Vy si je můžete vychutnat třeba jako přílohu k masu. Suroviny 250 g čestvých papriček Pimientos de Padrón hrubozrnná (uzená) sůl kvalitní olivový olej
Děti se připravují na nové učitele. Budou jimi chatboti
21stoleti.cz
Děti se připravují na nové učitele. Budou jimi chatboti
Umělá inteligence je tu, ať se to někomu líbí nebo ne. Nabízí přehršel možností, ale také ukrývá nemálo čertových kopýtek. A tak je tomu i v oblasti vzdělávání. Sal Khan, výkonný ředitel Khan Academy
Vytvořte si svou rustikální nádobu
panidomu.cz
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude
Masakr z ostrova Öland: Kdo má na svědomí desítky mrtvých?
enigmaplus.cz
Masakr z ostrova Öland: Kdo má na svědomí desítky mrtvých?
Jak scéna z amerického seriálu Hra o trůny vypadá podivný výjev, který zkoumají archeologové na švédském ostrově Öland. Důvodem je nalezení ostatků téměř tří desítek mužů, kteří zemřeli za více než po
Archeopark Modrá: Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše?
epochanacestach.cz
Archeopark Modrá: Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše?
Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše, o tom se můžeme přesvědčit jen kilometr od poutního areálu ve Velehradě, v Archeoskanzenu Modrá. Představuje opevněné sídliště z dob Velké Moravy vybudované na základě skutečných archeologických nálezů přímo ze zdejší lokality. Prostor je členěn do několika tematických celků. Fortifikační část se věnuje typům dobových opevnění od hradeb ze dřeva a