Domů     Svérázný profesor Jakub Hron: V jeho slavném kalamáři si máčel pero i Karel Čapek
Svérázný profesor Jakub Hron: V jeho slavném kalamáři si máčel pero i Karel Čapek

Rozčilený zemský inspektor vtrhne do ředitelny hradeckého gymnázia. „To je neslýchané,“ oboří se ředitele. „Předepisovat mně, vrchnímu zemskému inspektorovi, co si mohu a nemohu dovolit!

Musíte okamžitě sepsat žádost, aby toho člověka propustili do důchodu,“ přikáže inspektor v roce 1897 zkoprnělému řediteli Steinmannovi.

Příhodě v ředitelně gymnázia v Hradci Králové předchází školní inspekce na maturitách u profesora Jakuba Hrona Metánovského (1840 – 1921).

Svérázný učitel nejenom, že oslovuje inspektora „pane vrchní zemský pozorováku (Hronův výraz pro inspektora – pozn. red.),“ ale dokonce se důrazně ohradí, když se inspektor pokusí položit studentovi doplňující dotaz.

„Otázky kladu já, zpyták (profesor), vy, jakožto pozorovák můžete pouze pozorovati,“ namítne Hron. Jenže inspektor si nic takového nenechá líbit.

Ředitel gymnázia proto ihned sepisuje žádost o penzionování profesora, který neuznává autoritu inspektora, a vídeňské ministerstvo požadavek okamžitě splní.

Na gymnáziu v Hradci Králové zažije nekonvenční učitel i školní inspekci u maturit.
Na gymnáziu v Hradci Králové zažije nekonvenční učitel i školní inspekci u maturit.

Reformátor češtiny a vynálezce lokomotivy bez kolejí

Učitelské zkoušky skládá Jakub Hron už v roce 1870 ve Vídni na matematiku a fyziku pro nižší gymnázia a o tři roky později v Praze na klasická gymnázia.

Po krátkých epizodách na školách v Opavě a v Jindřichově Hradci nakonec zakotví na gymnáziu v Hradci Králové, kde stráví 25 let, než ho propustí do penze.

Z češtiny chce vymýtit všechny cizí výrazy, proto si libuje ve vytváření nejrůznějších českých slovních novotvarů. Filozofii nazývá „libomudravnou,“ geometrii „měravnou“, optimistu „lepšišťanem“. Navíc si píše deník, v němž sní o kariéře slavného vynálezce.

Nezůstane ale jenom u plánů a své okolí zásobuje neuvěřitelnými nápady, které ovšem budí spíš posměch. Například v roce 1871 si u vídeňského Úřadu privilegií nechává patentovat bezkolejný vozohyb.

Stroj se má pohybovat po silnici, kde si údajně před sebe položí kolej, popojede po ní, zdvihne ji za se sebou a znovu ji položí před sebe. Nesežene ovšem žádnou strojařskou firmu, která by byla ochotna takový unikát sestrojit.

Svérázný učitel Metánovský nenapodobitlným způsobem chce reformovat češtinu.
Svérázný učitel Metánovský nenapodobitlným způsobem chce reformovat češtinu.

Za nevěstou se profesorovi nechce

Svérázně přistupuje Hron i k ženám. Ačkoli se v době svého učitelování cítí osaměle a rád by se oženil, má hrozný strach, aby nenaletěl. Na ženy nemá zrovna lichotivý názor.: „Ženština jest počátkem zla. Ženština smýšlí o člověka muže vždy.

Ženština vyhledává vždy jenom svých prospěchů: příkladu ve válce vnikne nepřítel do země. Žena domácí dá se hýbati cizím vojákem, ač muže má… To vše jest nešlechetností…“ tvrdí v roce 1873. Pokus o sblížení se ženou u něj končí nezdarem.

„Milostná epizoda se slečnou Krejcárkovou z Libonic u Hořic, pravděpodobně neteří zámečníka Přibyla z Pražského Předměstí, který Hronovi pomáhal s konstrukcí bezkolejné lokomotivy, vyjadřuje rozpaky a váhavost,“ míní český kulturolog Vladimír Borecký (1941 – 2009).

Profesor zkrátka dá přednost vlastnímu pohodlí a raději zůstane v teple svého hradeckého bytu, než by se vydal v dešti za svojí nevěstou.

Škola v Metánově, kterou navštěvoval i Jakub Hron. Podle rodné vísky si zvolil i svoje přízvisko.
Škola v Metánově, kterou navštěvoval i Jakub Hron. Podle rodné vísky si zvolil i svoje přízvisko.

Kalamář pro spisovatele

Spisy, které Hron vydává o svých vynálezech a výzkumech, si se zájmem čte i spisovatel Karel Čapek (1890 – 1938). Vlastní dokonce jeho nejslavnější vynález, nepřevrhnutelný kalamář zvaný buňát nekotitelný.

„Buňát ve způsobě zkráceného tlakoměru, v němž vzduch vytlačuje inkoust napořád do téže hladiny, vyznamenává se stálostí polohy, zachováním inkoustu v úplné čistotě, opatřením pro péro, by jen do přiměřené hloubky v inkoustu se nořilo,“ líčí zaručené přednosti podivné lahvičky dobový novinový inzerát a spisovatel je umí náležitě ocenit.

Kalamář nemá jenom jako kuriozitu na svém pracovním stole, ale skutečně ho používá. Namáčí si v něm pero, když píše svá slavná díla.

Spisovatel Karel Čapek nedá na nepřevržitelný kalamář dopustit.
Spisovatel Karel Čapek nedá na nepřevržitelný kalamář dopustit.

Na medicínu v jednašedesáti letech

Čapek v době svých studií na gymnáziu v Hradci Králové sice už nezažije Hrona jako profesora, ale jeho spisy čile kolují mezi studenty a sám učitel se stává legendou. Hron navíc nezahálí ani po svém odchodu do důchodu.

V roce 1901 se ve svých jednašedesáti letech zapíše na medicínu a potom například navrhuje provádět narkózu pomocí hudby. V sedmašedesáti se pak vrhá na studium práv. Předpokládá sice, že se dožije sta let, ale nakonec umírá v jednaosmdesáti.

Foto: wikipedia.org
Související články
Historie
Barvy nad zlato i drahé koření
Náš oděv nebýval vždy tak pestrobarevný jako dnes. Výroba barev na látky byla totiž v minulosti poměrně složitou záležitostí a vybrané odstíny barev navíc ukazovaly na společenské postavení nositele oděvu, nikoliv na jeho barevný vkus… Nejstarší záznamy o barvení látek pocházejí z mladší doby kamenné z Číny, kde lidé barvili své šaty ruměnkou. Nevíme však, […]
Historie
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je […]
Historie
Starověké Mohendžodaro: Nejluxusnější město světa
Davy skandují, peří létá. Kohoutí zápasy mají rituální charakter. Právě odtud, ze starověké Kukkutarmy, v překladu Kohoutího města, se rozšíří domestifikovaná drůbež do světa. Ale pozor: Zde je posvátná a nejí se!   Ve 2. tisíciletí před Kristem tu může žít až 100 000 obyvatel, což z „Kohoutova“ dělá metropoli světového významu. A živo tu […]
Historie
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
reklama
svět zločinu
Expolicista znásilňoval a vraždil. Odsedí si 28 let!
S nožem v ruce si od bývalé přítelkyně vynucuje pohlavní styk. Pak si ještě vyfotí její intimní partie a fotografiemi ji vydírá. Není ale jediná, na koho si expolicista dovoluje. Znásilnit chce dokonce i vlastní matku. Sousedka jeho běsnění nepřežije.  Nejprve se zdá, že se Martin K. (36) trestu za veškeré spáchané ohavnosti vyhne. Někteří […]
Olga Hepnarová: Ukřivděná dívka zvolila jako zbraň náklaďák
Má kruhy po očima. Nespala dobře. V chodu ji udržuje hlavně napětí, které šponuje každý sval v jejím těle. V kabině tmavozelené Pragy RN se trochu uklidní. Tady se cítí dobře. S řadicí pákou a volantem to zkrátka umí. Je připravená vyrazit na krvavou misi s jediným cílem – zabíjet. V době, kdy se Olga Hepnarová poprvé rozkřičí […]
Robert Tempel si odseděl 20 let v kriminále, chce rekordní odškodné
Novináři doufají v podobnou „senzaci“, jakou bylo omilostnění Jiřího Kajínka. Seskupí se poblíž věznice a přemýšlejí. Co jim propuštěný muž řekne? Jak bude naladěný? Co bude mít na sobě? Jenže on to vezme bočním východem a nepozorovaně zmizí. On se dočkal. Tehdy 28letý Robert Tempel vyláká Lukáše S. (22) z Velkých Popovic a jeho společníka Michaela V. (25) […]
Místo špekáčků opékal orgány obětí
Právě zavraždil dva malé chlapce. To je pro něj ale teprve začátek. Nad jejich zkrvavenými mrtvolami onanuje. Následně z těl vyjme vnitřnosti, které si upeče na ohni a sní.  Hrdly. Tak se jmenuje vesnice v okrese Litoměřice, kde přijde na svět Josef Kulík (*1930).  Hochova životní cesta rozhodně není snadná. Je ještě malý, když mu umírá […]
reklama
věda a technika
Co jste netušili o výtazích?
Kabinka visí na kovovém laně, připevněném na kladce. Můžete si nastoupit! A kdy pojedeme nahoru? Až někdo ručně navine lano na dřevěný buben! Tak nějak funguje první známý výtah na světě… Autorem pradědečka výtahů je řecký matematik Archimédes (asi 287-212 př. n. l.) a sestaví ho okolo roku 236 před Kristem. Podobné používají i Římané, […]
Víme, jak vznikl náš Měsíc?
Nové planety se rodí různými způsoby. Jedním z nich, kterým vznikla i naše sluneční soustava, je takzvaná akrece neboli „narůstání“. V tomto případě se oblak plynu s drobnou příměsí prachu díky vnějšímu impulzu, kterým může být například výbuch nedaleké hvězdy, začne hroutit do podoby disku. Jedná se v podstatě o gravitační proces. V centru disku […]
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
Tuberkulóza: Módní guru, zabiják i cestovka
„Má drahá, kořím se vaší alabastrové pleti i útlému pasu. Jste ztělesněním krásy,“ šeptá obdivně mladý muž. „Oh, děkuji,“ zašeptá dívka a vykašle do kapesníčku trochu krve. Má tak rozmanité symptomy, že až do 19. století nikdo netuší, že jde o jednu a tutéž nemoc. To mění svými objevy až francouzský lékař René Laënnec (1781–1826) […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Dostane ji Gránský do postele?
nasehvezdy.cz
Dostane ji Gránský do postele?
Pohledný herec ze seriálu ZOO David Gránský (32) je sice už několik let ženatý, ale dlouhodobě se o něm říká, že je to svůdník. Krásné ženy mu nedopřejí klidného spaní a momentálně je prý úplně vedl
Za prudkým poklesem narozených dětí je drahé bydlení, válka nebo klima
21stoleti.cz
Za prudkým poklesem narozených dětí je drahé bydlení, válka nebo klima
Válka, drahé hypotéky i úzkost z dopadů klimatických změn. To vše jsou podle odborníků důvody prudkého poklesu nově narozených dětí, ke kterému došlo v loňském roce. Obavy z budoucnosti trápí stále ví
Expozice kultovní Kachny, která dojela Dakar
iluxus.cz
Expozice kultovní Kachny, která dojela Dakar
Dakarskou kachnu, se kterou zvládla česká děvčata, Barbora Holická a Lucie Engová, dojet jako první Citroën 2CV do cíle Dakar rallye, můžete vidět v rámci nově otevřené pop artové galerie Josefa Rataj
Sekaná s houbami
nejsemsama.cz
Sekaná s houbami
Není nad domácí sekanou, a když ji ještě vylepšíte houbami… Ingredience na 6 porcí: ● 800 g mixu vepřového a hovězího masa ● 100 g strouhaného uzeného sýra ● 200 g hub ● 2 lžíce másla ● 100 ml mléka ● 4 vejce ● 2 jarní cibulky ● 1 střední cibule ● 1 červená paprika ● sůl ● čerstvě mletý pepř Postup: V míse smíchejte mleté maso s mlékem a polovinou najemno
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
epochanacestach.cz
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned
Zápas století: Šachy, které rozhodují o politice
epochalnisvet.cz
Zápas století: Šachy, které rozhodují o politice
S trochou nadsázky jde o nejslavnější bitvu studené války. Proti sobě se postaví dva naprosto odlišní lidé, které spojují jen láska k šachům – ruský kliďas Boris Spasskij (*1937), muž, který si místo emocí zapálí cigaretu a jeho pravý opak, americká neřízená střela a bez přehánění tak trochu exot Bobby Fischer (1943–2008).   Šachová partie
Domov s vůní přírody
panidomu.cz
Domov s vůní přírody
Každý byt a dům má svůj typický pach, který může cizí lidi odrazovat. Proto je dobré si místnosti provětrat vůněmi, které jsou příjemné všem. Nejlepší volbou je přírodní cesta bez chemie ve vzduchu. Skvělým pomocníkem bývají čerstvé květiny, jenže kupovat je pravidelně není zrovna levné. Čím dalším lze provonět byt? Sušené květiny Dlouho vydrží a
Italský novinář na stopě děsivého spiknutí: Tají před námi Vatikán informace o UFO?
enigmaplus.cz
Italský novinář na stopě děsivého spiknutí: Tají před námi Vatikán informace o UFO?
Už dlouhou dobu se spekuluje, že se přímo ve Vatikánu nachází jedno z hlavních center výzkumu mimozemského života. Přísně tajná skupina zvaná Secretum Omega údajně sbírá informace u UFO a předává je p
Hlas ze stromu mě zhypnotizoval
skutecnepribehy.cz
Hlas ze stromu mě zhypnotizoval
Objevila jsem strom s puklinou, do které jsem se podívala. Neměla jsem to dělat. Následovalo něco, co mě málem připravilo o život. Když je hezky, vyrážíme s dětmi na výlety. Snažím se v nich už od narození probudit lásku k přírodě, protože město je možná pohodlné a všechno máte na dosah, ale člověk potřebuje přijít i na jiné myšlenky. Jeden z našich výletů
Pražské metro: Jezdí pod městem už 50 let?
historyplus.cz
Pražské metro: Jezdí pod městem už 50 let?
Zatímco na povrchu řidiči v kolonách netrpělivě troubí a tramvaje se vlečou, pod zemí to sviští stále stejně rychle a spolehlivě. Praha právě nyní slaví 50 let od chvíle, kdy se první cestující svezli podzemní dráhou. Nápad od Rotta První pokus o výstavbu pražského metra učiní už v roce 1898 známý pražský obchodník a majitel železářství Ladislav
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
tisicereceptu.cz
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
Správně dochucená marináda dokáže obyčejné jídlo vyšvihnout do nebeských výšin. Přesvědčte se sami. Suroviny 8–10 kuřecích paliček sůl, pepř 1 lžíce hořčice 1 lžíce kečupu 1 lžička pálivé ml