Domů     Sukničkář Charlie Chaplin rozzuřil Hitlera, stačil mu k tomu jediný film
Sukničkář Charlie Chaplin rozzuřil Hitlera, stačil mu k tomu jediný film
13.12.2023

Na hlavě buřinka, pod nosem ostře střižený knír, oděv značně volný –⁠ tak všichni známe komika Charlieho Chaplina, který bavil davy, ale vlastní život úplně snadný neměl.

Charlie Chaplin se narodil 16. dubna 1889 ve Walworthu, ale brzy se s maminkou Hannah a o čtyři roky starším nevlastním bratrem Sydneym přestěhovali do jiné části Londýna –⁠ Lambethu.

A nebylo to jejich poslední stěhování. Bydliště obvykle měnili podle finanční situace. Otec s rodinou nežil, důvodem rozchodu přitom bylo jeho časté požívání alkoholu, které ho nakonec zcela zničilo.

Slavný komik se jako malý často stěhoval. Důvodem byla finanční situace rodiny. FOTO: pxfuel
Slavný komik se jako malý často stěhoval. Důvodem byla finanční situace rodiny. FOTO: pxfuel

První vystoupení

Hannah původně působila jako zpěvačka, ale když bylo Charliemu pět let, začaly její dlouhodobé problémy s hlasem. Kvůli tomu pro ni bylo čím dál těžší najít angažmá. Jednoho dne při vystoupení v Aldershotu nechtěně přešla do šepotu.

Její mladší syn tenkrát stál mezi kulisami a sledoval potupu, kdy se jí diváci posmívali. Jenže nakonec to byl právě tento malý hoch, kdo situaci zachránil. Režisér, který věděl, jak umí být legrační, ho odvedl přímo před obecenstvo.

Charlie zpíval a lidé mu házeli mince. V půlce písničky proto ztichl a začal je sbírat. Když mu režisér, snad proto, aby zkrátil ticho, přispěchal na pomoc, chlapec si myslel, že mu jeho odměnu chce vzít a začal ho honit. Sál se otřásal smíchem.

V sirotčinci

V ten den on vystoupil poprvé a jeho maminka naposledy. Živila se pak jako švadlena, ale sužovaly ji bolesti hlavy a psychické potíže. Finanční situace rodiny se zhoršovala a Hannah nakonec musela rozprodávat majetek.

Když Charlieho matka přestala stíhat platit splátky, zabavili jí šicí stroj. Rodina se následně musela odebrat do Lambethského chudobince, kde ji rozdělili. Chlapci putovali do dětské části, maminka do oddělení pro ženy.

Bylo to velice stresující a traumatické pro všechny. Po necelém měsíci oba chlapce přesunuli do školy pro sirotky a opuštěné děti dvacet kilometrů za Londýn. Nejen že byli daleko od maminky, ale navíc Sydney byl v části pro starší, Charlie pro mladší. V zařízení se také používaly fyzické tresty.

Brzy do práce

Když musela být později maminka umístěna do ústavu, protože se její psychické potíže zhoršily, Chaplin pobýval u otce a jeho partnerky Louisy. Oba holdovali alkoholu, a tak už po třicítce nebyl Charles Chaplin starší v dobré zdravotní kondici. Zemřel na cirhózu jater, když bylo jeho synovi dvanáct let.

Maminka se po čase vrátila z ústavu, a tak mohli chlapci žít opět s ní. Tříčlenná rodina na tom stále nebyla finančně dobře a bratři museli záhy začít sami vydělávat peníze.

Budoucí slavný herec vystřídal řadu povolání, například dělal poslíčka v mýdlárně nebo recepčního a uklízeče v ordinaci lékaře.

Už jako malý kluk měl výjimečný komediální talent a to navzdory tomu, že prožil drsné dětství. FOTO: pxfuel
Už jako malý kluk měl výjimečný komediální talent a to navzdory tomu, že prožil drsné dětství. FOTO: pxfuel

První herecké krůčky

Charlie toužil být hercem, proto chodil do divadelní agentury, až získal angažmá na 40týdenním turné, kde hrál chlapce Billieho ve hře o Sherlocku Holmesovi.

V roce 1910 se vydal se souborem, v němž hrál, do Ameriky. Plavba trvala dvanáct dní. Šlo o velký krok v jeho kariéře. Kritiky jejich vystoupení sice nebyly právě příznivé, nicméně samotný Charlie vynikal. Svým humorem si naklonil obecenstvo i novináře.

Při druhé cestě do Spojených států amerických v roce 1912 hrál novátorským způsobem, vstupoval během vystoupení vchodem pro diváky a předstíral opilost, potácel se hledištěm a dával vzniknout řadě komických situací.

Poprvé v Hollywoodu

O rok později dostal první lukrativní nabídku pracovat v nových filmových studiích v Los Angeles.

Filmy v něm vznikaly pod taktovkou vlivného herce a režiséra Macka Sennetta, přičemž nápad se řešil těsně před natáčením a pak se před kamerou improvizovalo. Charlie nejprve neokouzlil.

S hraním pro kameru ostatně neměl žádné zkušenosti, hrál divadelním způsobem, nikoliv stylem vhodným na filmové plátno.

Jenže pak přišel zlom. Když jednou Senett Chaplina požádal, aby rychle zaimprovizoval a vytvořil si nějakou postavu, mladík sáhl po malém saku, příliš velkých kalhotách, nasadil si buřinku, pod nos nalepil ostře řezaný knír a nacvičil humornou chůzi.

Tak vznikla legendární postava Tuláka, kterou si diváci okamžitě zamilovali. Od té chvíle Chaplinova kariéra strmě stoupala a brzy zatoužil psát scénáře a režírovat.

Chaplin rád a dobře improvizoval. Jeho ikonický styl vznikl stejným způsobem, dnes ho zná celý svět. FOTO: pxfuel
Chaplin rád a dobře improvizoval. Jeho ikonický styl vznikl stejným způsobem, dnes ho zná celý svět. FOTO: pxfuel

Milion!

V roce 1917  dostal nabídku od newyorské filmové společnosti. Za milion dolarů! Díky těmto penězům si mohl v Hollywoodu postavit vlastní studio, kde vyráběl filmy podle sebe.

Neměl ale jen příznivce. Časem v Americe vznikl výbor, který tvrdil, že jsou jeho filmy plné násilí. Trnem v oku bylo však hlavně to, že si v nich často bral na paškál státní systém.

J. Edgar Hoover z ministerstva spravedlnosti měl ve své funkci dohlížet na cizince, a právě této činnosti se v grotesce Chaplin vystěhovalcem umělec vysmíval. A tak se stalo, že si budoucího prvního ředitele FBI rozhněval. Vzniklá nenávist měla fatální následky.

Ach, ty ženy

Chaplin se dostal do společnosti slavných a od roku 1918 si užíval opulentní večírky. Nepil, nebral drogy, ale měl rád krásné mladé ženy. Na jednom z večírků potkal šestnáctiletou Mildred Harrisovou.

Románek vedl k domnělému těhotenství, a protože Mildred nebyla zletilá, musel si ji Chaplin vzít za manželku, jinak by mu hrozilo vězení. Netušil, že dívka doopravdy dítě nečeká. Otěhotněla až jako paní Chaplinová.

Charlie měl kreativní blok a nebyl příliš šťastný, což umocnil fakt, že se syn narodil s vrozenou vadou a po pár dnech zemřel. V té době Charlieho napadlo, že natočí film s dítětem. A tak vznikl jeho první téměř celovečerní snímek, jeden z nejslavnějších: Kid.

Manželství skončilo rozvodem, přičemž Mildred získala polovinu Chaplinova majetku, který už byl v té době úctyhodný.

Další partnerkou byla Charliemu teprve patnáctiletá herečka Lita Greyová. Tentokrát aférka vedla ke skutečnému těhotenství. Děti se nakonec páru narodily dvě, nicméně Lita v osmnácti letech požádala o rozvod.

Pro snímek Kid Chaplin objevil talentovaného Jackieho Coogana. FOTO: pxfuel
Pro snímek Kid Chaplin objevil talentovaného Jackieho Coogana. FOTO: pxfuel

Film dostává zvuk

Během hospodářské krize muselo studio na čas zavřít. Také přišel tou dobou zvukový film, což byla značná změna. Chaplin pokračoval v němém filmu, k tulákovi se totiž hlas nehodil.

A protože ho diváci měli rádi, „odpustili“ tulákovi řeč, a Chaplin tak prodloužil éru němého filmu.

V roce 1931 odjel do Evropy propagovat svůj film Světla velkoměsta. V Německu ho tou dobou nacisté označovali za nepřítele, dokonce zjistil, že má být odstraněn.

Neustále zmiňovali jeho židovský původ, ale on jim nevysvětloval, že mezi jeho předky žádní Židé nejsou. Uvědomoval si nebezpečí nacismu, zatímco tisk upozorňoval na jeho vizuální podobu s Adolfem Hitlerem.

Zpět ve státech začal pracovat na filmu Diktátor, který měl nakonec 15. října 1940 premiéru. Poselství, které nesl, mnozí nepochopili, i když dnes víme, že byl až prorocký.

Chaplin samozřejmě netušil nic o existenci vyhlazovacích a koncentračních táborů, jinak by se ke komedii pravděpodobně neuchýlil. Hitler film viděl a musel zuřit, stejně jako když se objevilo tvrzení, že se svým knírkem inspiroval právě u slavného komika.

Další rozvod i soud

V roce 1942 se s ním rozvedla třetí manželka, Paulette Goddardová. Čtyřiapadesátiletý Chaplin o dva roky později poznal teprve sedmnáctiletou Oonu O’Neillovou, začínající herečku a svou životní lásku.

Potíže po prožitých romancích ale ještě neskončily. V roce 1943 ho Joan Berryová, s níž měl poměr před Oonou, prohlásila za otce svého dítěte. Pronikla dokonce se zbraní do jeho domu a dvakrát byla zatčena za obtěžování.

Hoover, od roku 1924 šéf FBI, se okamžitě chytil možnosti, jak Chaplina potopit, a proto si případ Joan Berryové vzal osobně na starost.

Krevní zkoušky ukázaly, že holčička není Chaplinovou dcerou, ale FBI zatahala za nitky a tento důkaz byl označen za neprůkazný. Chaplinovi soud stanovil placení alimentů do jednadvaceti let dítěte. To byl však teprve začátek.

Když Chaplin natočil v roce 1947 film Monsieur Verdoux, v němž si udělal legraci ze soudů i politiky, znamenalo to další kolo války s Hooverem. Ten následně Chaplina nepravdivě označil za komunistu a FBI začala herce doslova šikanovat. Chaplin pomalu ztrácel status miláčka společnosti.

Slavný komik si vzal na paškál i Adolfa Hitlera. V té době ještě netušil nic o koncentračních a vyhlazovacích táborech. FOTO: United Artists/Creative Commons/Volné dílo
Slavný komik si vzal na paškál i Adolfa Hitlera. V té době ještě netušil nic o koncentračních a vyhlazovacích táborech. FOTO: United Artists/Creative Commons/Volné dílo

Vyhnání z USA

Posledním filmem, který v Americe natočil, je nejautobiografičtější snímek Světla ramp z roku 1952. Světovou premiéru se rozhodl uspořádat v Anglii, a tak nastoupil na loď.

Hoover mu rozhodně nehodlal bránit v odjezdu, ale zařídil, aby kdesi na širém oceánu dostal zprávu, že mu bylo zamítnuto návratové vízum. Chaplin se naz ákladě rozhodl najít pro sebe a svou rodinu nový domov.

Nakonec se usadili na břehu Ženevského jezera ve Švýcarsku. V Hollywoodu měl ale veškerý majetek, protože do Anglie přicestovali jen se zavazadly. Do Ameriky tedy odjela Oona, aby vše rozprodala, potom musela odevzdat americký pas a přijmout britské občanství.

Vůči Americe Charlie zahořkl, ale jinak žil spokojeně v kruhu rodiny a přátel. S Oonou měl osm dětí. V roce 1957 napsal a zrežíroval protiamerický snímek Král New Yorku, kvůli němuž byl opět odposloucháván a sledován

Konec Tuláka

V 70. letech se opět jeho filmy začaly hrát a získával různá ocenění. Britská královna ho povýšila do šlechtického stavu a ve Spojených státech mu byl předán Oscar za celoživotní zásluhy, což mělo po všech útrapách hořko-sladkou příchuť.

Po dvaceti letech se kvůli slavnostnímu večeru, na nějž byl pozván, v dubnu 1972 vrátil do Hollywoodu, kde panovala lítost nad tím, co se stalo. Přepokládal, že studio bylo zbouráno, ale zjistil, že opak je pravdou.

Vypadalo v podstatě stejně, jako když ho opustil, a bylo v něm zřízeno muzeum. Jinak se ale v Los Angeles od dob, kdy tady působil, mnohé změnilo. Na party zorganizované na jeho počest téměř nikoho neznal.

Ve druhé polovině desetiletí mu postupně ubývalo sil a horšila se mu paměť. Zemřel v brzkých ranních hodinách dne 25. prosince 1977.

Foto: viz popisky. Úvodní foto: pxfuel
Související články
Historie
Bedřich Hrozný: Pokořitel chetitského písma se postaví také nacistům!
Na chodbách panuje nezvyklý ruch, do pracovny rektora doléhají ostré německé povely. Rychle vstane a pohotově dokráčí před budovu, kde zmerčí, jak nacisté nakládají nebohé studenty na korbu auta. Vzduch okamžitě zaplní dunivý profesorský hlas. Cesta k úspěchu je trnitá a pořádně klikatá. Své o tom ví také Bedřich Hrozný (1879-1952). Vědec, jenž rozluští chetitské písmo, […]
Historie
Dýmějový mor: Nelítostný revolucionář
Dýmějový mor, který ve 14. století zdevastuje Evropu, lze pojmenovat různě. Ovšem nazvali byste ho revolucionářem? Asi těžko. A přece jím, svým způsobem, je. Epidemie moru, která v polovině 14. Století pustoší Evropu a Asii, vyhubí podle 75 až 200 milionů lidí, což je přibližně třetina nebo v případě druhého údaje více než polovina obyvatel. Vylidní […]
Historie
Marie Terezie: Odhalujeme tajemství slavné panovnice
Marie Terezie byla vládkyní, jež po sobě zanechala odkaz, který výrazně ovlivnil budoucnost nejen naší země. To, že zavedla například povinnou školní docházku, je všeobecně známo. Jaký byl ale osobní život této slavné panovnice? V éře, kdy svět ovládali muži, byly ženy často odsouvány na okraj dějin. Ale jedna žena se odmítla podvolit osudu, odhodlaná […]
Historie
Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
Největší přehradní katastrofa v českých dějinách se odehrála před 107 lety a vyžádala si 65 lidských životů. Ani ne rok po kolaudaci přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách došlo k jejímu protržení a voda, která se z ní vyvalila do údolí, za sebou zanechala zničené domy a mrtvé. Co se tehdy v okolí […]
reklama
záhady a tajemství
Nejzáhadnější místa planety: Kde na vás dýchne tajemný genius loci?
Některé najdete na každém druhém nástěnném kalendáři, jiné se stávají tak trochu pozapomenutými místy příznivců pradávné architektury nebo tajemna. Dodnes je obklopuje závoj tajemství, a ač by se mohlo zdát, že nás již na nich nic nepřekvapí, archeologové pravidelně vyrukují s nějakou novinkou.   Tacht-e Sulejmán: Od každého trochu Podle našeho kalendáře je právě 12. […]
Prokletí Kennedyů? Tajemství, tragédie a stíny moci
Klan Kennedyů, synonymem pro moc, bohatství a politický vliv, se zdá být stíhán neúprosnou kletbou. Tragédie, skandály a předčasné smrti se prolínají osudy mnoha členů slavné rodiny, vrhajíc stín na jejich zdánlivě idylický život. „Někdo tam nahoře nás nemá rád,“ povzdychl si kdysi Edward Kennedy, jeden z bratrů zavražděného prezidenta Johna F. Kennedyho. A zdá […]
Velký Roudný, svědek souboje Boha s Luciferem?
Velký Roudný se ve výšce 780 m n. m. tyčí v malebném prostředí Nízkého Jeseníku. Tato sopka, aktivní před miliony let, si v místní krajině získala výraznou dominanci. Obsahuje rozmanité druhy vulkanického materiálu, včetně čedičové lávy, která vytvořila čtyři impozantní lávové proudy na svazích vrchu. Nejdelší z těchto proudů měří až pět kilometrů. V minulosti […]
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je […]
reklama
zajímavosti
Sůl nad zlato? Kde se bere jedna z nejdůležitějších surovin?
Všichni tu scénu z legendární pohádky známe. Když moudrá princezna Maruška řekne svému otci-králi, že má pro ni cenu jako sůl, rozpoutá to nevídané události, během kterých se ukáže, jak moc je tato komodita důležitá. Je tomu tak ale doopravdy? A jak to vlastně s výrobou soli vypadalo dřív a jak je to dnes? Sůl je tady […]
Proč je tak těžké zlechtat sám sebe?
Když se někdo dotkne naší kůže, dotkne se zároveň našeho mozku. Oba dva orgány jsou v neustálém dialogu. Mozek, který veškeré informace poskytované kůží přijímá a zpracovává, nevnímá jenom to, co cítí, ale také, jaké by to mělo být. Důvěrný dotek od milence proto vyhodnotí jinak než stejný kontakt od cizího člověka v městské hromadné […]
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Většina drahých kamenů má za sebou stovky či tisíce let, po které je lidé obdivují. Může být proto překvapením, že od objevu jednoho z nejvzácnějších drahokamů uplynulo teprve 57 let. Na světě přitom existuje jen jediný jeho zdroj a očekává se, že bude vyčerpán během následujících 20 až 30 let. Jak název tohoto kamene napovídá, […]
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
epochanacestach.cz
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
Před deseti lety zámek Zbiroh způsobil senzaci svou expozicí nazvanou Tvář Leonarda da Vinci – Příběh rytířského řádu templářů. Výstava trvala půl roku a většina jejích exponátů na místě zůstala, takže dnes může nová expozice znovu připomenout historii templářského řádu spojenou se zámkem. Výstavě dominuje takzvaná Lukánská deska – autoportrét Leonarda da Vinci, dílo, které
Přehled druhů těstovin: Kolínka, nebo mašličky?
panidomu.cz
Přehled druhů těstovin: Kolínka, nebo mašličky?
Nebo máte rádi jiné? Těstovin je tolik, že není snadné všechny vyjmenovat. Vždyť jich prý existuje víc než 300 druhů a ze všech se dají vykouzlit skvělá jídla. Pryč jsou doby, kdy jste v obchodě viděli tak nanejvýš kolínka, nudle a špagety. Teď je výběr tak široký, že je někdy těžké si vybrat. Můžete se rozhodovat
Perleťová óda na polibek Měsíce v podání Frederique Constant
iluxus.cz
Perleťová óda na polibek Měsíce v podání Frederique Constant
Hodinky Classics Elegance Luna jsou nejnovějším modelem z značky Frederique Constant. Vůbec poprvé v historii manufaktury navrhla měsíční fázi těchto hodinek dcera jejího vedoucího výzkumu a vývoje. D
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
skutecnepribehy.cz
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
Tehdy jsem byla sama ještě dítě! Pozdě jsem litovala, že jsem své miminko dala k adopci, ale neměla jsem na výběr. Po letech si mě však našlo! Je to tak dávno, a přesto se na to nedá zapomenout! Stále to strašně bolí. Bylo mi šestnáct, když jsem se zamilovala do vojáka, který sloužil v našem městě. Myslela jsem
Losos plněný špenátem a sýrem
nejsemsama.cz
Losos plněný špenátem a sýrem
Losos je oblíbená a velmi zdravá ryba. S náplní z čerst­vého špenátu a výrazného ovčího sýra je to doslova lahůdka, použít ale samozřejmě můžete i jiný sýr. Potřebujete: ✿ 4 filety z lososa ✿ 200 g baby špenátu ✿ 100 g ovčího sýra ✿ 1 stroužek česneku ✿ pepř, sůl, koření na ryby ✿ olivový olej
Plastická chirurgie: Jak změnila život válečným veteránům?
21stoleti.cz
Plastická chirurgie: Jak změnila život válečným veteránům?
Těžké dělostřelectvo a kulomety způsobují zranění dosud nevídaná. Šrapnely odtrhávají kusy tváře. Jedovaté plyny poškozují tkáně. I „obyčejný“ požár nadělá pořádnou paseku… Zdá se, že osudem znetvořen
Chystá se Burešová utéct ke konkurenci?
nasehvezdy.cz
Chystá se Burešová utéct ke konkurenci?
Nedávno herečka ze ZOO Eva Burešová (30) překvapivě ohlásila, že v seriálu končí. Jako důvod uvedla, že se chce více soustředit na hudební kariéru a rodinu. Možná je ale důvod úplně jinde. Do redakc
Tulou: Stavěli Číňané pevnosti pro 800 lidí?
historyplus.cz
Tulou: Stavěli Číňané pevnosti pro 800 lidí?
Život jim ztrpčují nájezdníci, loupežné bandy i rozmary počasí. Proto si lidé z etnické skupiny Hakka začínají ve středověku stavět podivuhodné domy, které je před všemi nástrahami mají ochránit. Byť tyto „pevnosti“ vypadají na první pohled jednoduše, jsou promyšlené do posledního detailu a z hlediska obranyschopnosti se vyrovnají evropským hradům…   První tulou, jak se těmto zvláštním
Unikátní ultra-temná galaxie
epochalnisvet.cz
Unikátní ultra-temná galaxie
V mnohém připomíná Mléčnou dráhu s dostatkem materiálu pro vznik miliard hvězd. Jak se ale zdá, J0613+52 žádné hvězdy nemá. Je osamoceným chuchvalcem prachu a plynu unášeným vesmírem od počátku věků. Tak alespoň galaxie pojmenovaná J0613+52 na první pohled vypadá.   Tým vedený astrofyzičkou Karen O´Neilovou bizarní objekt vzdálený 270 milionů světelných let za pomocí
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Záhada smrti mladého krále: Opravdu padl v bitvě?
enigmaplus.cz
Záhada smrti mladého krále: Opravdu padl v bitvě?
V roce 1578 se střetla portugalská a arabská vojska v bitvě u marockého Ksár-el-Kebíru. V boji bylo portugalské vojsko takřka celé zničeno. Mezi padlými měl být „údajně“ i portugalský král Sebastián I
Česnekové brambory
tisicereceptu.cz
Česnekové brambory
Brambory vařené a pečené ve vývaru s česnekem mají znamenitou chuť. Můžete si je dát samotné nebo jako přílohu. Potřebujete 1,5 kg brambor 1 lžíci olivového oleje 50 g másla 2–3 stroužky česn