Skip to content

Smutek za Karla IV: Truchlení za otce vlasti trvalo celých 17 dní

Pražský hrad, 29. listopadu 1378 tři hodiny po západu slunce. Zpocený římskoněmecký císař Karel IV. se sotva znatelně pohne na lůžku a jeho ústa vzápětí vydechnou. Tentokrát bohužel už naposledy.

Dvaašedesátiletého vládce Karel IV. (1316 – 1378) trápily různé nemoci, ale nejvíc zabrat mu dávala dna. Na podzim roku 1378 ovšem nakonec zůstává v posteli kvůli zlomenině krčku stehenní kosti, způsobené podle českého antropologa Emanuela Vlčka (1925 – 2006) „při pádu či seskoku z koně nebo pádem ze schodů“. V tušení blízkého konce začíná rodina a dvořané připravovat pohřeb. „Jelikož však v důsledku těžkého záchvatu dny císař zápasil několik dní se smrtí, mohly se některé nezbytné přípravy ve vší tajnosti zajišťovat v předstihu,“ uvádí historik František Šmahel.

Karel IV. přijíždí na Koni s manželkou Annou Svídnickou. Jeho pozdější zranění – zlomeninu krčku stehenního kosti, mohl způsobit také pád z koně.

O poslední cestě mlčí Panovníkovo nabalzamované tělo potom na máry obléknou „v zlaté purpurové nohavice a purpurový plášť … na rukou měl bílé rukavice s prsteny. V tomto rouchu jej patrně uložili do cínové rakve, postavené do krypty v chóru katedrály,“ poznamenávají autoři Michal Lutovský a Milena Bravermanová.

Smuteční hosté z blízka i z daleka se mohou ostatkům poklonit v audienčním sále paláce Pražského hradu po celých jedenáct dní. „Před katafalkem, v záři nesčetných voskovic, ležely na poduškách říšské a české korunovační klenoty a kolem dokola byly rozestaveny drahocenné relikviáře s ostatky svatých a světic,“ píše dějepisec František Kavka (1920 – 2005). Ačkoli se pohřeb stane velkolepou událostí, žádný z našich dobových kronikářů ho podrobně nepopíše.

blank
Smrt Karla IV. je očekávána už několik dní. Proto začnou i přípravy na pohřeb s předstihem.

Máry musí držet 30 měšťanů Musíme se proto spolehnout na jednoho z německých účastníků. Jeho vylíčení šest dní trvajících smutečních slavností se zachovalo v augsburské kronice z let 1368 – 1406: „…dvanáctého dne v sobotu (11.

prosince 1378 – poz. red.) před sv. Lucií nesli ho na krásných márách, jež byly dlouhé jedenáct loket a vysoké čtyři lokte, korouhevní páni až k mostu přes Vltavu, tam ho vzalo třicet konšelů z radnice Starého a Nového města pražského a nesli ho přes most až ke svatému Klimentu,“ vypráví. Průvod, jehož čelo tvořilo 478 měšťanů v černém oděvu s rozžatými svícemi a za nimi 114 dvorských služebníků, vychází ze svatovítského dómu. Vždy třicet měšťanů drží máry a při zastávkách v pražských kostelích se v nesení nákladu střídají.

Protože drahé látky zahalující máry splývají až na zem, jsou z nosičů vidět jenom nohy.

blank
Už za svého života je uctívaný jako mozdrý a schopný vládce. Dočká se i po smrti Karel čtvrtý náležitých poct.

S mrtvolou vezou poklady Na zlatých polštářích kolem císařovy hlavy nechybí ani královské klenoty Svaté říše římské a Čech. Následují páni s korouhvemi všech zemí říše, kterým vládl. Koně zahalení černým taftem vezou zemské erby.

„Dvanáct rytířů neslo nad ním a nad márami zlatá nebesa. Potom jela císařovna, královna a markraběnka s četným průvodem ženským na dvaceti černě potažených vozech a za nimi měšťanky na dvaceti šesti vozech,“ popisuje očitý svědek.

Za nimi se valí žáci, kanovníci, mniši, studenti a učení mistři, odhadem asi 7 tisíc lidí. Nechybí tu 150 nejvýznamnějších řemeslníků od hlavy k patě v černém a 360 zástupců všech pražských cechů se svíčkami.

V závěru jede následník trůnu Václav IV., s doprovodem 114 mužů v černém.

blank
Arcibiskup Jan Očko z Vlašimi slouží za zemřelého císaře mší.

Obrácená korunovační jízda Pouť masy lidí se potom se zesnulým na svatou Lucii 13. prosince přemístí do kostela Panny Marie u Křižovníků. „V úterý 14. prosince byla tam sloužena mše a potom ho vzali a nesli na Hrad zemští páni, jichž bylo dobře sto, a tam nad ním konali obřady s takovou nádherou, že to nikdo nemůže vypověděti,“ říká kronika. „Cesta do jisté míry kopírovala slavnostní korunovační jízdu. Zatímco noví čeští králové po korunovaci mířili z Vyšehradu na Pražský hrad, pohřební průvod se ubíral opačným směrem,“ objasňuje Šmahel. 15. prosince 1378 slouží pražský arcibiskup kardinál Jan Očko z Vlašimi (? – 1380) zádušní mši. Přisluhuje mu sedm biskupů a kanovníci. Působivé je hlavně ofertorium, část mše tvořící obětování. Obětují se předměty použité během pohřbu (korouhve z průvodu, přilba se zlatou korunou, jež přinesli moravský a míšeňský markrabě, baldachýn nesený nad rakví…), koně a symbolicky dokonce i jezdci.

V textech dvou pohřebních řečí Očko nazve zesnulého druhým Konstantinem, učenec Vojtěch Raňků z Ježova (asi 1320 – 1388) zase otcem vlasti. Teprve 16. prosince 1378 konečně spustí mrtvého do hlubin hrobky.

Foto: wikipedia.org
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Zabitá Elisa Lam: Stále mnoho nezodpovězených otázek
enigmaplus.cz

Zabitá Elisa Lam: Stále mnoho...

Psal se rok 2013 a tehdy...
Bylo to nečekané setkání
skutecnepribehy.cz

Bylo to nečekané setkání

S Veronikou jsme byly...
Rozbije herečce rodinu manželova tajná milenka?
nasehvezdy.cz

Rozbije herečce rodinu...

Manželství MICHAELY TOMEŠOVÉ...
Našla konečně novou lásku?
nasehvezdy.cz

Našla konečně novou lásku?

Letos na podzim to budou...
Chutě světa v Galerii Vaňkovka. Do Brna míří putovní festival jídla Yummy Yummy
epochanacestach.cz

Chutě světa v Galerii Vaňkovka....

Napříč všemi...
Energetický nápoj z jogurtu
panidomu.cz

Energetický nápoj z jogurtu

Palivo pro sportovce a milovníky zdravé výživy!...
Chládek i teplo s čistým vzduchem
rezidenceonline.cz

Chládek i teplo s čistým...

Při výběru domácí klimatizace se nabízí zásadní...
Bratwurst: Grilování s vůní kvalitní klobásky
tisicereceptu.cz

Bratwurst: Grilování s vůní...

Grilovací sezóna je už zahájena a vy usilovně přemýšlíte,...
V nově otevřené vranovské restauraci Buď Laska se mluví ukrajinsky
iluxus.cz

V nově otevřené vranovské...

Autentickou ukrajinskou kuchyni v moderním...
Lékaři a lékařky z Ukrajiny mohou pracovat u českých praktiků
epochalnisvet.cz

Lékaři a lékařky z Ukrajiny...

Mezi stovkami tisíc lidí, kteří do Česka...
Záhada mrtvých dvojčat
enigmaplus.cz

Záhada mrtvých dvojčat

V Chattanooze v Tennessee stojí dům, který...
Jdou dohromady videohry a vyšší inteligence?
21stoleti.cz

Jdou dohromady videohry a...

„Neseď u té hry pořád, zblbneš…“ Připadá vám tato...