Domů     Sloupy s duší. Proč lidé staví obelisky?
Sloupy s duší. Proč lidé staví obelisky?
5.5.2021

Na věž jsou příliš úzké, na patník moc vysoké, na běžný sloup nezvykle krásné. Obelisky jsou jedinečné! Jedny z nejnáročnějších a nejzáhadnějších staveb na světě.

Dnes už většinou stojí o samotě, mládí však trávily ve dvou. Bok po boku věrně střežily vchod do starověkého chrámu…

Na první pohled jsou si obelisky podobné jako vejce vejci. Směrem nahoru se zužují, pod sebou mají čtyřboký podstavec a na vrcholu nízký jehlan zvaný pyramidium. Ten je často pokryt elektrem, slitinou zlata a stříbra, efektně chytající první sluneční paprsky.

Mluvíme tedy o obeliscích ze starého Egypta, který je jejich kolébkou a prvním domovem. Elegantní sloupy se tu zjevují již v období páté a šesté dynastie (25. až 22. století př. n. l.), tedy ve stejné době, jako se staví pyramidy v Gíze. A vedle těchto majestátních faraonských hrobek tu nejsou o nic menší chloubou.

Správný obelisk má poměr šířky k výšce 1:10, je vytesán ze žuly, většinou pocházející z Aswanského lomu v Dolním Egyptě, a především – z jednoho jediného kusu!

Typický obelisk je popsaný egyptskými hyeroglify. Foto: U07ch / Creative Commons / CC BY-NC 2.0.
Typický obelisk je popsaný egyptskými hyeroglify. Foto: U07ch / Creative Commons / CC BY-NC 2.0.

Práce pro mistry

Obelisky měří zpravidla 20 až 35 metrů a váží třeba i 300 tun. Tedy i stokrát více než průměrný kámen použitý na stavbu pyramidy. Jak tehdy lidé dokázali tak obrovský monolit vytesat z lomu a přesunout na místo určení? Nejen pro historiky je to dodnes velkou záhadou.

Možná ho převáželi po Nilu na obří lodi, na souši vláčeli po velkých dřevěných saních. Na sklonku 20. století to vyzkouší američtí archeologové s kamenem o hmotnosti jen 25 tun a 150 lidí ho za celý den posune o několik metrů!

Když už je kámen konečně na místě, těžká práce tím nekončí, sloup se musí opracovat do symetrického tvaru. Žula je ale opravdu tvrdá a tesat se do ní může jedině něčím ještě tvrdším. A to tehdy dostupné kovy, jako zlato, měď či bronz, rozhodně nejsou!

Egypťanům patrně nezbývá než obrušovat kámen kusy zrnité magmatické horniny doleritu. Na jednom sloupu pracují stovky mužů a musí to být to pořádná dřina…

Dnes je pýchou pařížského Place de la Concorde, původně střežil chrám v Luxoru. Foto : D-Stanley / Creative Commons / CC BY 2.0.
Dnes je pýchou pařížského Place de la Concorde, původně střežil chrám v Luxoru. Foto : D-Stanley / Creative Commons / CC BY 2.0.

Stojící jehla

Obelisk je hotový – na zemi ale ležet nebude. Musíme ho vztyčit! Jeřáby ani podobné stroje samozřejmě neexistují, vztyčování možná probíhá prostřednictvím částečně obezděného písečného náspu.

Když se na něj sloup vytáhne, písek se začne pomalu odkopávat a obelisk takto dosáhne úhlu asi 75 stupňů. Zbytek už se musí dorovnat pomocí lan.

Jakkoliv to vypadá složitě, hravě si poradí nejen Egypťané, ale i staří Římané, kteří egyptské obelisky zbožňují a odvážejí si je do své vlasti. Neříká se jim tehdy obelisky, ale „tekhen“.

Teprve když učarují Řekům a ti je popíšou svým slovem „obeliskos“ (jehlice), trefné přirovnání brzy přejde do latiny a postupně se vžije po celém světě.

Ukazují do vesmíru?

K čemu ale ty obelisky vlastně jsou? Podle Egypťanů i Římanů prý zhmotňují paprsky slunce. První se staví v tzv. slunečních chrámech, určených k uctívání boha slunce Ra. Zároveň jsou věnovány i faraonům a reprezentují tak propojení pozemské a božské moci.

Dost možná obelisky souvisí také s uctíváním menhirů. A v neposlední řadě mohou symbolizovat i mytický prapahorek zvaný benben, první kousek suché země, který se na počátku všeho vynoří z vody.

Některým zvídavým hlavám neuniknou ani jiné souvislosti, třeba že sloupy se zlatou špičkou připomínají raketu startující do vesmíru. Anebo že poměr jejich stran odpovídá vzdálenostem určitých vesmírných těles.

Nemohou tedy odkazovat i na jisté vyšší znalosti starých Egypťanů, o kterým dnes nemáme tušení?

Obelisk na Svatopetrském náměstí se stěhoval dvakrát. Nejprve z Egypta do Vatikánu, podruhé, v roce 1586, z kraje náměstí doprostřed. Foto: Robert Ehrmann / Pixabay.
Obelisk na Svatopetrském náměstí se stěhoval dvakrát. Nejprve z Egypta do Vatikánu, podruhé, v roce 1586, z kraje náměstí doprostřed. Foto: Robert Ehrmann / Pixabay.

Užiteční pomocníci

Nejsou to rozhodně jen sloupy – když se podíváme zblízka, obelisky jsou jako hustě popsané knihy, ze všech stran vyzdobené hieroglyfickými nápisy. Ty většinou oslavují faraony a jeho skutky, dočteme se z nich ale i řadu informací o tom, jak probíhala stavba.

Díky tzv. Pilackému obelisku dokonce francouzský egyptolog Jean-François Champollion (1790-1832) dříve nečitelné hieroglyfy dokáže rozluštit!

Jako první sice odhalí jméno „Ptolemaios“ na slavné Rossetské desce, ovšem hlavní je okamžik, kdy stejné slovo odhalí i na Piláckém obelisku.

Když pak porovnáváním písmen na obou dokumentech Champollion rozluští i slovo „Kleopatra“, klíč ke čtení hieroglyfů je na světě!

A není to poprvé, co obelisky dopomohly k vědecké revoluci. Již ve starověku, díky úhlu stínu, který obelisk v Alexandrii v den letního slunovratu vrhá na zem, vypočte řecký učenec Eratosthenés z Kyrény (276–194 př. n. l.) obvod naší planety.

Theodosiův obelisk opustil Egypt ve 4. století. Dnes zdobí Koňské náměstí v Istanbulu. Foto: hasangoc / Pixabay.
Theodosiův obelisk opustil Egypt ve 4. století. Dnes zdobí Koňské náměstí v Istanbulu. Foto: hasangoc / Pixabay.

Škatulata, hejbejte se!

Obelisky jsou tak přitažlivé, že je chce mít každý doma. Mnohé mocné země si je tedy nechávají převézt na svoje území. Už ale většinou v době, kdy je k dispozici silná technika a přesun se realizuje podstatně snáz.

Některé obelisky jsou prodány, některé darovány egyptskou vládou, jiné se stanou lupem vetřelců, zkrátka rozprchnou se v průběhu času po celém světě. Z 28 dodnes stojících obelisků jich stojí v samotném Egyptě už pouze 7.

Známý 25metrový obelisk na pařížském náměstí Place de la Concorde se kdysi tyčil po pravé straně vchodu do chrámu v Luxoru.

Přes 20 metrů vysoké obelisky z města Heliopolis dnes dělají parádu v Římě, v Londýně i v New Yorku, 30metrový sloup dříve stojící u chrámu v Karnaku dnes najdeme v Istanbulu…

Všechny obelisky na světě ale přeci jen egyptské nejsou. Zhruba od 16. století je začnou stavitelé v řadě zemí rádi napodobovat. „Nepravé“ obelisky jsou často menší a někdy i postavené z cihel.

Uvnitř mohou mít prostor a třeba se dá na ně i vystoupat jako na vyhlídkovou věž.

Nejvyšším obeliskem na světě je se svými 169 metry Washingtonův monument, vystavěný mezi lety 1848 až 1884. Není však monolitem, tvoří ho kvádry z mramoru, žuly a pískovce. Foto: /US Department of State / Creative Commons / CC BY-NC 2.0.
Nejvyšším obeliskem na světě je se svými 169 metry Washingtonův monument, vystavěný mezi lety 1848 až 1884. Není však monolitem, tvoří ho kvádry z mramoru, žuly a pískovce. Foto: /US Department of State / Creative Commons / CC BY-NC 2.0.
Foto: úvodní foto: Mustang Joe / Creative Commons / CC0 1.0. 1, 2, 5: Creative Commons 3, 4 : Pixabay
reklama
Související články
Lifestyle
Krvavá tečka za Opus 40: Tvůrce skončí na dně vlastního lomu
Uznávaný znalec architektury Brendan Gill (1914–1997) bloumá po kamenných stupních a chodníčcích. U vztyčeného monolitu se zastaví a rozhlíží. „Tohle je jedno z největších a nejkouzelnějších děl celého kontinentu,“ utrousí fascinovaně.   Vydejte se s EPOCHOUplus.cz na území newyorského města Saugerties, kde navštívíme unikátní stavbu sochaře a herce Harveyho Fitea (1903—1976). Na úctyhodné ploše 26 […]
Lifestyle
3 typicky francouzské věcí, které nejsou francouzské
Co může být víc Francouzského než chlapík, který sedí pod obrazem Mony Lisy a hraje na akordeon. Snad jen chlapík, který končí pod gilotinou, protože má nejen pruhované triko, ale také modrou krev. Mona Lisa Původ: Itálie Každý, kdo zamíří do Paříže, chce vidět alespoň dva hlavní symboly města a možná celé Francie. Eiffelovku a […]
Lifestyle
Tajemství gastronomie: Jak se zrodilo carpaccio, sendvič a pizza Margherita?
Co je vlastně carpaccio? Dnes tak můžeme v podstatě nazvat všechno, co nakrájíme na tenké plátky a za syrova podáváme ochucené nebo se studenou omáčkou. Od hovězího masa se název s časem posune i na ryby – konkrétně lososa a tuňáka – a dokonce i na ovoce či zeleninu. Majonézy často nahradí olivový olej nebo […]
Lifestyle
Diktát životního stylu: Délku špičky bot určuje král
Boty na tzv. platformě nejsou výstřelkem 20. století. Poprvé se objevily už na konci středověku. Říkalo se jim „chopine“ střevíce s vysokou podrážkou a staly se velmi populárními. Na rozdíl od běžných bot totiž chránily před bahnem a mokrem. První platformy mají korkovou nebo dřevěnou podrážku a vrchní část ze sametu. Jejich výrobě už na […]
reklama
zajímavosti
Den díkůvzdání není jediný: 5 svátků bohaté úrody
Když je úroda pod střechou, je čas slavit a vzdávat díky. Někde se oslavy podobají našim dožínkám, jinde jsou zvyky naprosto odlišné. Víte, kde nechávají překypět hrnec s rýží, proč krocan dostává milost a kdo bydlí v přístřešcích z listí? Milost pro krůtu Název: Den díkůvzdání Země: USA Jedním z nejznámějších svátků je Den díkůvzdání, […]
Chcete Nobelovku? Tak si ji kupte!
Ohromující objev, fenomenální literární dílo, průkopnická práce na poli míru či lékařství. To nejsou zrovna snadné podmínky pro získání Nobelovy ceny. Naštěstí existuje alternativa i pro ty, kdo se s nimi nechtějí namáhat. Stačí pár přebytečných milionů a prestižní zlatá medaile s portrétem Alfreda Nobela je vaše. Švédský vědec a průmyslník Alfred Nobel (1833–1896) by […]
Černá smrt: Morová rána přinesla nejen chaos, ale také pokrok
Pandemie bubonického moru, které se říká černá smrt, se z jižního Ruska rozšířila do Evropy v roce 1346, aby končila v roce 1353 opět v Rusku. Během pandemie černé smrti zemřelo 30 až 40 % populace, dle některých odhadů až 60 % populace, což by znamenalo 50 milionů lidí. Ani „černá smrt“ ale nebyla černobílá.   Morová rána měla […]
Chcete být milionářem? Legendární soutěž stvoří boháče i podvodníky
„Takže chcete béčko? A jste si jistý? Nemůže to být třeba áčko?“ pozvedává Vladimír Čech své husté obočí. „Jsem si jistý. Dejte bé,“ kývne soutěžící naproti němu. Snaha ho zviklat tentokrát moderátorovi nevyšla. Třeba příště. Je to tehdy velká událost, když v roce 2000 do České republiky dorazí soutěž Chcete být milionářem? s hlavní výhrou […]
reklama
záhady a tajemství
Záhadní jezuité v Čechách: Nelegální majetek se v Klementinu nenašel, ale provázela je špatná pověst
Muž v černém hábitu zaklepe na dveře malého zednického domku kousek od Vltavy. Když se z nitra ozve rozpačitá pobídka ke vstupu, vezme za kliku. Cizinec sáhne do kapsy, vytáhne z ní kovově lesklý peníz a přisune ho zedníkovi před oči. „Nechtěl bys další?“ zeptá se. Když zedník kývne, muž ho pobídne, aby si vzal své nástroje a […]
Tajemné megality: Dávné stavby sloužily k obřadům i věštění
Megalitických staveb zhotovených z hrubě opracovaných kamenů se po světě vyskytuje spousta. Jde o první částečně zachovalé budovy pocházející z období paleolitu (do 11 000 př. n. l.), neolitu (do 5200 př. n. l.), a starší doby bronzové (do 1550 př. n. l.). Za úplně nejstarší se považuje maltský, pocházející z období cca 6500 let př. n. l. […]
Mytologický zrod run: O jejich šíření se měl postarat Bůh Ódin
„Tu se mi dobře začalo dařit, magické jsem moudrosti nabyl, slovo za slovem hledalo slovo,“ popisuje Ódinův stav vytržení Starší Edda, sbírka severských mytologických a hrdinských písní, jejíž opis objevili roku 1645 v islandské vesnici Skálholt. Kdy a kde tyto písně vznikly, ale není jasné. Autorem některých veršů, zvaných Výroky Vysokého (Hávamál), je však údajně sám […]
Jeskyně tajemné vědmy: Nejstarší turistická atrakce v Anglii
Pavel Beneš Předpověděla požár Londýna, auta i konec světa. Vypadala prý tak, jak si představujete klasickou čarodějnici a v Anglii je slavnější než Sybila. Kdo vlastně věštkyně známá jako Matka Shiptonová byla a co opravdu řekla, sice není známo, není to však překážkou k tomu, aby se nestala legendou. Kdejaký věštec se ohání jejím věštbami […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Lukáš Langmajer: Někdy přemýšlím až moc…
panidomu.cz
Lukáš Langmajer: Někdy přemýšlím až moc…
Přemýšlivý čtyřicátník. Introvert. Mluví potichu, váží každé slovo. Miluje svou rodinu. Má rád rychlá auta. A má rád divadlo. „Měl jsem sen dělat kumšt a ten sen se mi plní…“ Lukáš Langmajer je Plzeňák. Vyrůstal jako nejmladší v rodině plzeňského muzikanta, sbormistra a operního a operetního zpěváka Jiřího Langmajera a jeho paní. Má o čtrnáct
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
VÁNOČNÍ JARMARK.
epochanacestach.cz
VÁNOČNÍ JARMARK.
Tradiční vánoční jarmark v Mnichově Hradišti s bohatou nabídkou vánočních dárků a pochutin ve stáncích se uskuteční 9. prosince na Masarykově náměstí. Můžete očekávat pestrý kulturní program místních škol, spolků a kapel na pódiu před budovou radnice. http://mnhradiste.cz
GOLDBERGH GO BIG OR GO HOME: nová kolekce snow couture
iluxus.cz
GOLDBERGH GO BIG OR GO HOME: nová kolekce snow couture
Lyžařský ráj David Sport představuje snow couture kolekci luxusní značky GOLDBERGH, kterou si díky jedinečnému stylu, špičkové kvalitě a dokonale funkčnímu zpracování oblíbila i řada módních osobností
Pohádkový poklad bývalého benediktinského kláštera: Bude někdy skutečně nalezen?
enigmaplus.cz
Pohádkový poklad bývalého benediktinského kláštera: Bude někdy skutečně nalezen?
Bývalý bohatý benediktinský klášter Opatovice nad Labem byl vypleněn v listopadu 1415 Otou z Bergova a Janem Měšteckým z Opočna. Přestože hlavní poklad, přísně střežený v klášterním podzemí, přes vešk
Obíhá Zemi mimozemský satelit?
epochalnisvet.cz
Obíhá Zemi mimozemský satelit?
Na oběžné dráze Země je v posledních letech dost rušno. Pohybuje se po ní totiž již několik tisíc satelitů. Podle záhadologů má být jedním z nich také Black Knight, tedy Černý rytíř. Na nebi byl údajn
Byla jsem až moc sobecká
skutecnepribehy.cz
Byla jsem až moc sobecká
Spíš o tom čteme. Jak někdo neuměl stárnout s noblesou. Já to neviděla, dokud mne všichni neopustili. Jsem žena a ty se chtějí vždy líbit. Nepatřila jsem však mezi ty dámy, které by ve dvaceti nebo i ve třiceti šílely z prvních vrásek. Zde mám genetickou výhodu, v podstatě až ve čtyřiceti jsem si všimla, že tam
Modrá krev ostrorepa: Drahocenná surovina biomedicíny v ohrožení?
21stoleti.cz
Modrá krev ostrorepa: Drahocenná surovina biomedicíny v ohrožení?
„Každý muž, žena, dítě a domácí zvíře na této planetě, které užívá lékařské služby, je spojeno s ostrorepem,“ připomíná profesor zoologie Win Watson z UNH. Zatímco poptávka po modré, antibakteriální k
Skvělý jahodový tvarožník
tisicereceptu.cz
Skvělý jahodový tvarožník
Tvarožník je tuzemskou obdobou italského tiramisu. Ingredience 400 g jahod 120 g piškotů 350 g zakysané smetany 400 g plnotučného tvarohu 2 vanilkové cukry 3 lžíce moučkového cukru 2 lžíce
Vymění ho za tanečníka?
nasehvezdy.cz
Vymění ho za tanečníka?
První malé neshody se mají objevovat v manželství herce ze seriálu Pod hladinou Marka Adamczyka (35) a snowboardistky Evy Adamczykové (30). Rivalita v taneční show StarDance jim prý ve vztahu nedělá
Za tajemstvími Mléčné dráhy: Desetiletí mise Gaia
21stoleti.cz
Za tajemstvími Mléčné dráhy: Desetiletí mise Gaia
O každém balíčku dat, který tato evropská observatoř odhalí, se mezi astrofyziky mluví jako o „zlatém dolu“ nebo „tsunami“. Nijak nepřehánějí. Gaia už 10 let revolucionizuje vše, co víme o Mléčné dráz
Tajemná Longdendalská světla: Jde o nebezpečné bludičky?
enigmaplus.cz
Tajemná Longdendalská světla: Jde o nebezpečné bludičky?
Po osamělé silnici projíždí vůz, řízený Laverne Marshallovou. Je noc a Longdendalské údolí v Anglii tone ve tmě. Náhle ale Laverne spatří několik světel. „Vezmi tomu dítěti baterku,“ křikne dozadu, kd