Domů     Slavní Češi v koncentrácích: Čapek podlehne tyfu, Poláček napíše poslední dílo…
Slavní Češi v koncentrácích: Čapek podlehne tyfu, Poláček napíše poslední dílo…
26.3.2018

Je 1. září 1939. Den, kdy se svět změní a kdy se začnou dalších šest let psát dějiny černou tuší. Německým útokem na Polsko začne druhá světová válka a v Protektorátu Čechy a Morava odstartuje akce Albrecht der Erste.

Ten den Češi přijdou o první stovky mužů a žen z řad inteligence. Ten den začne postupná eliminace elity.

Už v prvních dnech války zmizí na 1 400 spisovatelů, malířů, básníků, sochařů, herců… Někteří se za pár dní vrátí, většina za šest let, jako třeba Emil Filla (1882–1953) nebo spisovatel a novinář Ferdinand Peroutka (1895–1978). Někteří se ale nevrátí nikdy…

Josef Čapek maluje, píše, umírá
Josef Čapek maluje, píše, umírá

Maluje, píše, umírá

Kdo: Josef Čapek

Zatčení: 1939

Mezi ně patří Josef Čapek (1887–1945). Pan malíř. S bratrem Karlem (1890–1938) je v hledáčku gestapa prakticky od Mnichovské dohody.

Jenže zatímco Karel je „doběhne“, protože umírá už v prosinci 1938 na plicní edém, tedy o pár měsíců dřív, než by Němci byli chtěli, jeho bratr Josef prožije celou válku. Údajně nad mrtvým Karlem prohlásí: „Ten Karel měl vždycky v životě štěstí.

Dovedl i včas zemřít. Uvidíte, že to za něj já odsedím v koncentráku…“ Má pravdu do puntíku. Od nástupu Hitlera k moci v roce 1933 kritizuje fašismus štětcem, tužkou, perem i jazykem.

Jeho jméno figuruje na čelním místě preventivní zatýkací akce Albrecht der Erste. Gestapo si pro Čapka přijede 1. září do Želiva u Humpolce. Po týdnu ho převezou do koncentračního tábora Dachau u Mnichova a po měsíci do Buchenwaldu… Tady stráví dva a půl roku.

Esesáci vědí, koho hlídají, a tak Čapka s Emilem Fillou přidělí do malířské a písmomalířské dílny. Na zakázku jim tvoří rodokmeny. Díky tomu mají přístup k pomůckám, takže Čapek kreslí tajně malé obrázky.

V polovině války (červen 1942) ho přeloží do tábora Sachsenhausen a i tady pracuje v malířské dílně. V prosinci 1943 napíše rozsáhlou báseň Za bratrem Karlem. Po válce vyjde ve sbírce Básně z koncentračního tábora.

Když už se blíží konec války, je to i konec Josefa Čapka! V únoru 1945 ho převezou naposledy, tentokrát do tábora Bergen-Belsen, ze kterého už nevyjde.

Karel Čapek (dole) s Josefem patří k výkvětu národa. Válka oba sežehne.
Karel Čapek (dole) s Josefem patří k výkvětu národa. Válka oba sežehne.

Připravuje se na smrt

Kdo: Vladislav Vančura

Zatčení: 1942

Je teplá noc z 11. na 12. května 1942; Zbraslav… Vladislav Vančura (1891–1942) tráví poslední hodiny s manželkou Ludmilou (1897–1983) a dcerou Alenou (1923–1967).

„Říkal mi, že musím být připravena na to, že bude zatčen… Říkal, že se nesmím ani pokusit nikde prosit, a nejméně u lidí, o kterých víme, že mají styky s Němci,“ vzpomíná na tu noc jeho manželka. Příští ráno už buší na dveře jejich domu gestapáci.

Dají mu pár minut na oblečení, během kterých Vladislav Vančura ještě stihne ženě říct, aby dala dohromady poslední rukopisy, že „je tam i několik tužkou psaných stránek, které vypadají jako útržky…“ Když se Vančura u auta otočí, je to naposledy, co se vidí… Je sama, po 26 letech manželství.

Lituje, že neutekli, dokud mohli, třebaže Vančura říkal: „I když se lidem, kteří tady zůstanou, bude dařit snad velmi zle, je tady třeba zůstat…“ A tak zůstanou… Po svém zatčení 12. května 1942 odmítá Vančura v Pečkárně vypovídat.

V tu dobu už v protektorátu operuje skupina Anthropoid a o dva týdny později provede atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Hendricha (1904–1942). Němci běsní.

V následujících dnech teroru (heydrichiády) se popravuje každý den a 1. června 1942 odvezou na střelnici v Praze-Kobylisích i Vančuru.

Vančura se ženou Ludmilou (1923).
Vančura se ženou Ludmilou (1923).

Dobrovolně do transportu

Kdo: Karel Poláček

Zatčení: 1943

Humor Karlu Poláčkovi (1892–1945) koluje v žilách spolu s židovskou krví a neztratí ho, třebaže zažije peklo. Ve 22 letech narukuje do rakousko-uherské armády a slouží na ruské frontě.

Je i u toho, když rakouská armáda ztratí čtvrt milionu mužů a utrpí strašnou porážku na Haliči. Sám vzpomíná, jak pěšky ustupuje stovky kilometrů zpět. Bojuje i na italské frontě a končí na srbské frontě. Ještě s jedním kamarádem se seberou a utečou.

Utíkají, dokud se nedostanou k Srbům. Dobrovolně, po švejkovsku. Přes 15 let píše do Lidových novin, ale v roce 1939 ho z nich vyhodí pro jeho židovský původ. Je to v době, kdy posílá svou jedinou dceru Jiřinu (1921–2001) do Anglie.

Sám odejít nestihne. Zato se stihne aspoň po několikaletém nešťastném manželství rozvést s Adélou Herrmannovou. V té době již žije s právničkou Dorou Vaňákovou, která zařídí odjezd Jiřiny.

Protože je také Židovka, 5. července 1943 ji deportují do terezínského ghetta, Poláček jede za ní a přihlásí se k transportu dobrovolně.

O 16 měsíců později ho převezou do koncentračního tábora Osvětim.Popravíé ho v táboře Gleiwitz 21. ledna 1945. Je mu 52 let…

Karel Poláček nechá odjet dceru Jiřinu, sám skončí v pekle koncentráku.
Karel Poláček nechá odjet dceru Jiřinu, sám skončí v pekle koncentráku.
Foto: Wikipedia.org
Související články
Historie
Atentát na JFK: Jackie vyčítala řidiči pomalou reakci
Čas plyne a Johna Fitzgeralda Kennedyho čeká další prezidentská kandidatura. Chce obstát i se svojí manželkou po boku. Kampaň se rozbíhá. První zastávkou se stává Dallas. Právě tady dosáhl v minulých volbách minimální přízně voličů, protože jde o tradiční baštu republikánů. Proto chce John Fitzgerald Kennedy (1917–1963) svoje tažení ke druhému prezidentskému mandátu zahájit zde. Přesvědčit […]
Historie
Proč Viléma I. Oranžského pronásledoval dnem i nocí strach?
Vilém I Oranžeský vyžene ze Španělského Nizozemí Španěly a roku 1579 ho sjednotí pod svojí vládou. Získává mocného spojence, královského potomka, brabantského vévodu Françoise z Anjou. Jenže mezi nimi dochází v roce 1582 k rozkolu. Princ Vilém I. Oranžský (1533‒1584) by si nejraději vládu nad Sjednoceným Nizozemím ponechal sám a vévodovi pustil jenom formální funkci. Brabantský […]
Historie
Jak se mění výroba knih: Od řemesla k průmyslu
„Kniha je živý tvor,“ říká starý knihař a jemně přejíždí rukou po hřbetu vázané bichle. Ještě v 18. století by měl naprostou pravdu. Každá kniha je tehdy jedinečný originál, vzniká pomalu a s pečlivostí – list po listu, steh po stehu. Knižní blok a desky se vyrábějí společně, vše drží pohromadě jako celek. Až potom […]
Historie
Vražda římského císaře Caliguly byla pomstou za jeho zvrhlosti a posměšky
Po necelých čtyřech letech Caligulovy vlády se z Říma vytratila pohoda, která tu dříve panovala. Každý se bojí, co přinese následující den. Jejich zvrhlému vládci Caligulovi není nic svaté. Klidně se vrhá na ženy senátorů, a to i v přítomnosti jejich manželů. Římský císař Caligula (12–41 n. l.) sebejistě prohlašuje, že každá římská žena je […]
reklama
historie
Mongolská armáda Čingischána: Velitel neodměňuje podle rodového původu, ale zásluh
Z někdejších přátel Čingischána a Džamuchy se stali nepřátelé. Džamuchův bratr ovšem jednoho dne odvedl Temüdžinově družině koně. Čingischánova pomsta na sebe nenechala dlouho čekat a zloděj byl zabit. To se stalo poslední kapkou ke konci jejich přátelství. Někdejší přítel Ďžamucha proti němu poslal armádu o 30 000 bojovnících. K boji došlo u Dalan-baldžutu. Přesila se stala […]
Národní muzeum: Sbírky dodá šlechta, pozemek městská rada
Ulice opanují tanky a střelba je slyšet na každém rohu. Kalendář tehdy ukazuje srpen 1968 a Československo zažívá jeden z nejtěžších dnů v historii. Škodě neujde ani Národní muzeum, které si údajně vojáci spletou s budovou Československého rozhlasu. Dnes budova zdobí Václavské náměstí, v minulosti Národní muzeum, které je založeno v roce 1818, prožije turbulentní období. Zvládne to s odřenou fasádou […]
Zlikvidoval chicagského starostu Antonína Čermáka střelec najatý mafií?
Muži z ochranky amerického prezidenta mají napilno. Franklina D. Roosevelta odvádějí do bezpečí. On jim ale zkomplikuje práci. Otočí se a vidí, jak se tělo jeho přítele řítí k zemi. Okamžitě zastavují auto a jedou do nemocnice. V roli soudního vykonavatele českého přistěhovalce v americkém Chicagu Antonína Čermáka (1873–1933) rozčilují mafiánské korupční praktiky, které prorůstají městem. „Zbavíme úřady […]
Lásky diktátorů: Idi Amin, takový dobrák s rukama od krve
Jsou krutí, krvelační a lidský život pro ně nic neznamená. Na kontě mají miliony zmařených lidských životů. Přesto se občas i oni zamilují bláznivě, a někdy dokonce i nešťastně. Ugandský diktátor Idi Amin (1923/28–2003), přezdívaný řezník z Kampaly, se neptá. On si bere. A nikdo mu neodporuje, protože nechce skončit jako krmení pro krokodýly. Ani devatenáctiletá […]
reklama
svět zločinu
Nejslavnější útěky z vězení: Od irské vzpoury po vrtulníkové lety
Útěk z Alcatrazu sice patří k nejznámějším, ale svět historie vězeňských útěků je plný ještě mnoha dalších, stejně neuvěřitelných příběhů. Od hromadných vzpour teroristů v Irsku, přes nepolapitelného britského krále útěků, až po dramatické úniky vrtulníkem. Projděte si s námi ty nejslavnější případy, které dokazují, že lidská touha po svobodě nezná hranic a lidská vynalézavost […]
Geniální plán útěku z Alcatrazu: Jak se z vysavače stala vrtačka a z pláštěnek člun
Útěk z Alcatrazu nebyl jen o odvaze, ale především o neuvěřitelné vynalézavosti a precizním plánování. Představte si, jak se z příborů a vysavače stala vrtačka, a z obyčejných pláštěnek plnohodnotný člun. Tento článek vás provede zákulisím příprav na legendární únik, ukáže, jak vězni překonávali zdánlivě nepřekonatelné překážky a jak jim k tomu pomohl dokonce i […]
Alcatraz: Nepochopitelný únik, který otřásl nejslavnější věznicí
Věznice Alcatraz, symbol nepřekonatelné bezpečnosti, byla v roce 1962 svědkem jednoho z nejpozoruhodnějších útěků v historii. Frank Morris a bratři Anglinovi, vyzbrojení důmyslným plánem a neobyčejnou vynalézavostí, zmizeli bez stopy. Přežili mrazivé vody Sanfranciského zálivu, nebo je oceán pohltil navždy? Pojďme se podívat na detaily tohoto šokujícího útěku, který dodnes dráždí fantazii. Je úterý 12. […]
Anežka Hrůzová: Vražda, která otřásla Vysočinou a rozpoutala hilsneriádu
Před 125 lety změnila tragická událost na Vysočině osud mladé švadleny a celé země. Vražda Anežky Hrůzové se stala rozbuškou protižidovské hysterie, která vstoupila do dějin jako hilsneriáda. Přes obvinění a odsouzení Leopolda Hilsnera zůstává případ dodnes obestřen tajemstvím a mnoha nesrovnalostmi. Kdo doopravdy zabil Anežku Hrůzovou a co se vlastně stalo onoho aprílového dne […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz