Skip to content
reklama

Skončila vzácná knihovna Medicejů v rukou fanatika?

„Kdo nevrátí vypůjčené knihy, bude platit pokutu minimálně 50 florinů,“ hrozí nepořádným čtenářům v roce 1494 vláda v italské Florencii. Právě zkonfiskovala knihovnu rodu Medicejů a její léta shromažďované poklady si nechce nechat rozkrást!

Hlava rodu Piero Medici (1472–1503) utíká v roce 1494 z Florencie před pronásledováním fanatického mnicha Girolama Savonaroly (1452–1498), převora florentského dominikánského kláštera San Marco. Ten ostře káže proti všem lidským neřestem, a aby je úspěšně vymýtil, zve si do Itálie na pomoc i vojska francouzského krále Karla VIII. (1470–1498), jenž si nárokuje neapolský trůn. Medicejům, kteří do té doby ovládali Florencii, končí radovánky a nezbývá jim než rychle zmizet z města. Jeden ze svých největších pokladů – knihovnu, ovšem musejí nechat doma…

Michelangelův nákres knihovny. FOTO: Michelangelo/Creative Commons/Public domain

Dluhy se platí knihami

Úctyhodnou sbírku starých rukopisů přitom založil už Cosimo Medici (1389–1464). Hodlá tak svému okolí dokázat, že je nejenom schopným obchodníkem, ale i člověkem s velkým rozhledem. Ctižádostivě touží pochlubit se přírůstky do své knihovny.

„Nakupujte, ale opatrně,“ nabádá své prostředníky, kteří procházejí kláštery v Evropě i na Blízkém východě a podle pokynů bohatého Mediceje skupují spisy. Velkou úrodu nabízí hlavně Německo, kde mniši vůbec netuší, jakou mají skvosty z jejich sbírek cenu.

Když v roce 1437 umírá proslulý italský humanista Niccolò Niccoli (1364–1437), zadlužený u Cosima až po uši, jeho dědicové dluhy splácejí 800 vzácnými svazky z Niccoliho knihovny.

blank
Vestibul knihovny. FOTO: Richard Mortel from Riyadh, Saudi Arabia/Creative Commons/CC BY 2.0

Spisy krade v přestrojení

Knihovnu Cosimo nejdříve umisťuje ve své vile v Careggi nedaleko Florencie. Později ji stěhuje do Medicejského paláce ve městě. Před nikým ji nezatajuje. „Byla přístupná všem jeho přátelům, kteří v ní zatoužili studovat, a stala se vzorem všem ostatním podobným zařízením v Evropě včetně Vatikánské knihovny,“ uvádí anglický historik Christopher Hibbert (1924–2008). Medicej chce, aby jeho sbírka v proslulosti právě Vatikánskou knihovnu, kterou nedávno založil papež Mikuláš V. (1397–1455), předběhla… V rozšiřování sbírek pokračuje i další Medicej – Piero, vládce Florencie v letech 1492–1494.

Ten prohlížením knih tráví spoustu času a podle svých současníků v nich listuje „jakoby přepočítával hromady zlata“. Když s manželkou a dvěma dětmi prchá roku 1494 z města, jeho bratr se převléká za dominikána, aby alespoň některé z knihovních pokladů zachránil před běsnícím Savonarolou.

blank
Medicejská knihovna v současnosti. FOTO: I, Sailko/Creative Commons/ CC BY-SA 3.0

Pokuta se rovná ročnímu platu

Kolekci spisů po útěku Medicejů zkonfiskuje signorie (florentská vláda). Svazky z knihovny sice zpřístupní veřejnosti, ale vydává nařízení, podle něhož čtenáři za nevrácenou knihu musí zaplatit 50 florinů (stejný roční plat tehdy dostával pokladník medicejské banky).

„Přestěhujte svazky do bezpečí kláštera San Marco,“ přikazuje potom vůdce florentské republiky Savonarola, aby měl spisy pod svou kontrolou. Knihy v klášteře zůstanou přes deset let. Teprve když v roce 1508 obsadí svatý stolec Giovanni Medici jako papež Lev X. (1475–1521), vykupuje rodinnou knihovnu zpět a nechává ji odvézt do Říma.

blank
Michelangelo prezentuje svůj návrh. FOTO: L’empoli, michelangelo presenta a leone X i modelli per le imprese di san lorenzo.jpg/Creative Commons/Public domain

Oříšek pro Michelangela

Důstojné umístění vzácným knihám však zajistí až další svatý otec z dynastie Medicejů –Giuliano, zvolený pod jménem Klement VII. (1478–1534). O vytvoření návrhu na rodinnou knihovnu u florentské baziliky San Lorenzo v roce 1524 požádá známého architekta a sochaře Michelangela Buonarrotiho (1475–1564). Jde ale o pěkně tvrdý oříšek, protože Michelangelo si musí poradit s nepravidelným prostorem ohraničeným silnými zdmi. Nevýhod však nakonec dovede úspěšně využít, originální je například jeho návrh schodiště.

Když Buonarroti v roce 1534 Florencii opouští, jsou ale hotové jenom stěny čítárny. Ve stavbě knihovny, která dodnes obsahuje téměř 15 000 původních svazků, pokračují jeho následovníci. Přesto, když knihovnu v roce 1571 představují veřejnosti, není ještě úplně hotová.

Foto: Creative Commons, Úvodní fotografie: I, Sailko/Creative Commons/ CC BY-SA 3.0
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Záhady a tajemství
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Stubby chytal zvědy za zadek
epochalnisvet.cz

Stubby chytal zvědy za zadek

„To přece nejde! Sem psi nesmějí!“ rozčílí se recepční...
PRU58 má zahrádku
iluxus.cz

PRU58 má zahrádku

Vyhlášená holešovická restaurace PRU58 je klenotem...
Když očí pálí
panidomu.cz

Když očí pálí

Pálení v očích sice zdraví neohrožuje, zato...
Tajemství reflexní terapie: Odrážejí chodidla náš zdravotní stav?
enigmaplus.cz

Tajemství reflexní terapie:...

Reflexní terapie vychází z přesvědčení,...
Podvedla Berenika manžela s milencem?
nasehvezdy.cz

Podvedla Berenika manžela s...

Krásná BERENIKA...
Dokáže Tatiana Dyková uhlídat manžela?
nasehvezdy.cz

Dokáže Tatiana Dyková...

Mít za manžela idol ženských...
Pistáciový dort
tisicereceptu.cz

Pistáciový dort

Dobrota na neděli či na oslavu Suroviny 85 g hrubě mletých...
Zájem o Wow signál nepolevuje. Víme už, odkud přišel?
enigmaplus.cz

Zájem o Wow signál nepolevuje....

  Americký projekt SETI, jehož hlavním...
Bez ducha ve mně jsem jen poloviční člověk
skutecnepribehy.cz

Bez ducha ve mně jsem jen...

S nešťastným duchem jsem žila řadu let....
Dechberoucí udržitelná rezidence ve svahu
rezidenceonline.cz

Dechberoucí udržitelná...

To, co bylo původně plánováno jako...
Léčba viru podobného HIV u opic je nadějí i pro lidstvo
21stoleti.cz

Léčba viru podobného HIV u...

Virus HIV způsobuje u lidí onemocnění AIDS...
Liberecký kraj dětem: Tipy na dva výlety
epochanacestach.cz

Liberecký kraj dětem: Tipy...

K příjemným procházkám svádí Mravenčí stezka v...

Předplatné časopisu

Chcete znát odpověďi? EPOCHA je pro Vás jasnou volbou. Již 17 let pro vás mícháme koktejl toho nejzajímavějšího, co se kolem nás děje!

Zvolte variantu

Epocha