Domů     Rozmary počasí: Kde naměříte −93,2 stupňů Celsia?
Rozmary počasí: Kde naměříte −93,2 stupňů Celsia?
26.2.2024

Teplota padá k – 50 °C a děti se radují. Nemusí do školy! Kdo chce večer zajet autem na nákup, nechá ho raději celý den nastartované. Pohřby se v tomto období snaží odkládat – vykopat hrob posledně trvalo 3 dny.

Vítejte s ruském Ojmjakonu, jediném obydleném místě, kde teplota klesá i pod – 70 °C, a kde teplotní rozdíly během roku činí i 100 °C! 

1752

Od tohoto data se v pražském Klementinu provádějí systematická meteorologická měření a pozorování. Jejich záznamy má od roku 1775 na starosti budoucí rektor Karlo-Ferdinandovy univerzity, astronom Antonín Strnad (1746–1799).

Dodnes jde o nejdelší souvislé pozorování počasí ve střední Evropě. Klementinum k tomu disponuje speciální, 68 metrů vysokou astronomickou věží s observatoří. Od 1. ledna 1784 se tu již měří teplota 3krát denně a s rokem 1808 přijdou i záznamy srážek.

Mezi lety 1842 až 1928 se z jejího ochozu, kam se dá vystoupat po 172 schodech, hlásí za pomoci praporu poledne. Svého času mávnutí následuje výstřel z děla z bašty sv. Máří Magdalény na Pražském hradě.

−93,2

Jednou za rok sem konvoj doveze zásoby z 1410 kilometrů vzdálené polární stanice Mirnyj, jinak jsou vědci z Ruska, Francie a Spojených států amerických odkázaní na sebe.

Vítejte na ruské výzkumné stanici ve Východní Antarktidě, Vostoku, ležícím v nadmořské výšce 3488 metrů. Od roku 1957 se tu zkoumá klima, geofyzika, sluneční záření i medicína. 21. července 1983 utrží Vostok mrazivý rekord.

Naměřena je tu suverénně nejnižší teplota na světě, −89,2 °C. Že už teploty na Zemi o moc níž klesnout nemohou? Ale ano. Rekord je překonán 10. srpna 2010 na hřebeni Východoantarktické plošiny, kde teplota klesne na těžko uvěřitelných −93,2 °C.

56,7

Až budete v létě objednávat další zmrzlinu a marně se ovívat poskládanými pivními tácky, opakujte si: Může být hůř! Třeba jako v východokalifornském Death Valley neboli Údolí smrti.

Zdejší solná pánev se táhne dokonce 86 metrů pod úrovní moře, což z ní dělá nejníže položené místo Severní Ameriky. To ale není jediný rekord téměř 230 kilometrů dlouhého údolí, jehož šířka místy dosahuje až 25 kilometrů.

Právě tady je naměřena v červenci 1913 rekordní teplota 56,7 °C! Dodejme, že ani červencový průměr za moc nestojí – obvykle se těsně zastaví na 39 °C. Že se tam nedá žít? A přece: Už 1000 let je tohle údolí domovem kmene Timbisha.

1300

Tolik životů stojí řádění nejsmrtelnějšího tornáda v historii. 26. dubna 1989 se prožene bangladéšskými městy Daulatpur a Saturia. Na své 16kilometrové trase rozsévá zkázu. Krom obětí za sebou nechává zpustošenou krajinu. O domov přijde na 80 000 lidí.

-42,2

Nenápadná jihočeská obec Litvínovice se zapíše 11. února 1929 do dějin meteorologie – a zatím to nevypadá, že by nad ní ani po téměř století hodlala jiná místa triumfovat. Je tu totiž naměřena historicky nejnižší teplota v Česku!

Pořádně vymrzlých -42,2 °C ve vesnici ležící zhruba 3 kilometry od centra Českých Budějovic tehdy proklíná počasí polovina obyvatel německy.

40,4

Kde bývá v České republice největší teplo? Jde hlavně o jih Jihomoravského kraje a také Polabí od Kolína po Roudnici nad Labem. Přesto teplotní rekord padne relativně nedávno o kousek jinde: Ve středočeských Dobřichovicích, 23 kilometrů od centra Prahy.

A kam až že se tu vyšplhá teplota? 20. srpna 2012 odpoledne zdejší meteostanice naměří 40,4 °C. Alespoň, že se tu dá rovnou smočit v chladivé Berounce…

26 461

Právě tolik milimetrů srážek naprší během sledovaného ročního období 1860 až 1861 v indickém Čérápuňdží. Rekord podle všeho zatím nebyl překonán. Indie má ale jinak do nejdeštivějších míst na Zemi ještě celkem daleko.

Nejčastěji totiž prší na čtvrtém největším z osmi hlavních Havajských ostrovů v Tichomoří, Kauai. Průměrné srážky padající na hlavy zhruba 60 000 místních obyvatel činí v průměru 12 090 milimetrů za rok. A kde nejvíc napršelo v Česku?

V roce 1926 naprší v Kořenově v Jizerských horách roční úhrn srážek čítající 2202 milimetrů.

0,5

Jen tak maličko milimetrů srážek spadne v průměru ročně na nejsušší místo na zemi, egyptský Asuán. Místní vám ale potvrdí, že tu zaprší párkrát za 10 let. Zato o písečné bouře tu nemají od března nouzi.

Pokud si chcete užít památky a hlavně sluníčko, je tohle ta pravá volba. Pravděpodobnost, že bude obloha bez mráčku, je tu neustále 90procentní. A mimochodem, pokud na léto objednáváte plavbu po Nilu, z Asuánu to bývá dobrá volba.

416

Pokud se někdo náhodou vyskytl předloni 24. února na Sněžce, zřejmě hned zase letěl dolů. Vítr se tu proháněl rychlostí 223 kilometrů v hodině, což je nejvyšší naměřená hodnota větru u nás.

Pořád je to ale jen něco málo přes půlku rychlosti, kterou naměřila soukromá observatoř na vršku 1917 metrů vysoké americké hory Mount Washington ve státě New Hampshire. Rychlostí 416 km/h tu fičí 10. dubna 1996 díky tropické cyklóně jménem Olivie.

29

Sněhulák, iglú a pořádná lyžovala? Kolik sněhu je „tak akorát“? Těžko říct, víme ale, kolik sněhu je moc. Nejvíce ho během jednoho roku napadne na stratovulkánu Mount Baker ve státě Washington.

Blízko ležící lyžařské středisko sněžení poctivě mapuje a za sezónu 1998 až 1999 hlásí světový rekord: 29 metrů sněhu!

Trvale nejzasněženějším místem je ale 4392 metrů vysoká aktivní sopka ležící taktéž ve státě Washington, kde průměrně za rok nasněží 3110 centimetrů. Zdá se vám roční úhrn sněhu jako moc dlouhodobý údaj? Tak to vám prozradíme i denní rekord:

Během den trvající vánice 14. února 1927 napadne na japonské hoře Ibuki 230 centimetrů sněhu.

23,6

Kroupa nad 2 centimetry vám už může udělat díru do auta a dostat s takovým krupobitím do těla zavání průšvihem. Když spadne v Jižní Dakotě 20 centimetrová megakroupa, všichni si jen oddechnou, že nedopadla nikomu na hlavu.

A pak přijde rok 2018 a nad Argentinou se honí všichni čerti. A naházejí dolů na hříšníky i svatoušky kroupovou nadílku o velikosti od 18 do 23,6 centimetru! Na piedestalu největších krup světa je tak nová ledová vítězka.

Následky krupobití naštěstí nebudou tak hrozivé, jako roku 1888, kdy v indickém státě Uttarpradéš padají kroupy o chlup větší, než tenisáky. Zabijí více, jak 230 obyvatel a uhyne minimálně 1600 koz a ovcí.

Tohle je ještě nic. Nejdelší blesk vůbec byste viděli 29. dubna 2020. Foto: Pixabay
Tohle je ještě nic. Nejdelší blesk vůbec byste viděli 29. dubna 2020. Foto: Pixabay

768

Přemýšleli jste za bouřky někdy nad tím, jak dlouhý je vlastně blesk? Obvykle nás jejich velikost udiví. Vertikální mívá na délku 5 až 7 kilometrů, horizontální výboj obvykle mezi 8 až 16 kilometry. A naopak, výboje uvnitř mraků mají jen pár metrů.

Nejdelší blesk vůbec byste viděli 29. dubna 2020 na jihu Spojených států. Na délku měl 768 kilometrů! Jen pro představu, to je téměř stejně, jako byste jeli autem z Litoměřic do Lublaně.

A pokud by vás zajímalo, jak dlouho může být výboj vidět, tak nejdelší „rozsvícení“ mu trvalo 18. června 2020 na hranicích Uruguaye a Argentiny – 17,7 sekund.

43,3

Toto číslo udává nejvyšší naměřený ultrafialový index vůbec. Hodnota je naměřena 29. prosince 2003 na neaktivním stratovulkánu nacházejícím se na hranicích Chile a Bolívie – Licancaburu. Co tahle hodnota v praxi znamená? Že světlé kůži stačí pouhé 4 minuty na spálení!

Vulkán Licancabur. Foto: Pixabay
Vulkán Licancabur. Foto: Pixabay

57

Zdá se vám, že je někdy počasí jako na houpačce? Chvíli z vás teče pot, chvíli zase hledáte před chvílí svlečený svetr? Ujišťujeme vás, že je to ještě nic.

Největší nárůst teploty během 24 hodin totiž překonal 57 °C! A to z –48 °C na 9 °C. K události dojde 22. ledna 1943 na soutoku řek Marias a Missouri v Lomě spadající pod americkou Montanu.

Foto: Pixabay
Související články
Věda a technika
Musí zvýšená hladina CRP znamenat léčbu antibiotiky?
Zvýšená hladina CRP znamená nespecifický ukazatel zánětu v těle. Ale nemusí se vždy jednat o infekci a rozhodne ne vždy se musí sáhnout po antibiotikách.   Testování CRP je obzvláště v tuto roční dobu pro praktické lékaře denním chlebem. K vyšetření využívají kapilární krev – kapku krve z prstu. Pomocí pravidelně kontrolovaného přístroje mohou znát výsledek vyšetření do […]
Věda a technika
Vzkříšení pratura: Z vyhynulého zvířete se stane poklad
Naši předkové ho znali dobře, vyskytoval se v přírodě zhruba ve stejném počtu jako jelen. Ale lidská činnost způsobila, že se tento obrovský tvor postupně z přírody vytratil a stal se jen vzpomínkou. Vědci se však rozhodli tento stav změnit a moderními postupy se pokusili vrátit pratura zpět na svět. Toto mohutné zvíře s impozantními […]
Věda a technika
Plastická chirurgie a váleční veteráni
Těžké dělostřelectvo a kulomety způsobují zranění dosud nevídaná. Šrapnely odtrhávají kusy tváře. Jedovaté plyny poškozují tkáně. I „obyčejný“ požár nadělá pořádnou paseku… Zdá se, že osudem znetvořených vojáků je dožít v ústraní a zahalení. Pak ale přichází lékař, který jim navrátí naději. Objev anestezie, sepse a dezinfekce v 19. století spustily skutečný rozvoj v oblasti plastické chirurgie. Tohle […]
Věda a technika
ISS: Spadne do Tichého oceánu?
Jediná trvale obydlená vesmírná stanice, a to od 2. listopadu roku 2000. Našli bychom ji na naší nízké oběžné dráze ve výšce přibližně 400 kilometrů. Ač to tak astronautům ani nepřijde, má rychlost 27 720 kilometrů v hodině a Zemi tak obíhá zhruba v 92minutové periodě.   Standardně je tu 7 lidí, kteří se mění […]
reklama
zajímavosti
Měsíc lidem skutečně prospívá…
Již římský císař Tiberius si údajně nechával stříhat vlasy jen v dorůstající fázi Měsíce. Předcházel tak prý vypadávání vlasů a urychloval jejich růst… Skutečně je náš souputník Měsíc pro život důležitý? Bohatší úroda Na základě „měsíční teorie“ je kupříkladu dřevo stromů kácených v zimě před úplňkem skutečně prokazatelně kvalitnější a výsev semen ve správné měsíční […]
Boříme mýty: Slunečnice se neotáčí za sluncem!
Pořád se to říká, všichni to známe…, ale pravda to rozhodně není! Jak tyto mylné představy vznikly a proč jim pořád tolik lidí věří? Bez čepice zaručeně prochladneme, moč dezinfikuje rány a po kávě hned poběžíme na záchod. Dětem nedávejte moc sladkostí, nebo se promění v divokou zvěř. Co z toho platí? Nic! Mýtus č. […]
Jak by měla vypadat kancelář budoucnosti?
Poslední globální kancelářská revoluce proběhla v sedmdesátých letech a zdá se, že nastává další. Je čas podívat se na nejnovější trendy, které se týkají práce mnoha kancelářských profesí. Těmi, které se věnují informačním technologiím počínaje, právníky, projektanty a redakcemi konče. Poslední globální kancelářská revoluce se sice rodí v Německu, ale do světa se jako novátorský koncept rozšíří […]
Překvapivá historie: Proč se chodilo na poutě?
Chtěli byste jít pěšky víc než tisíc kilometrů do slavného kostela? V některých dobách našich dějin bylo dlouhé putování na posvátná místa obvyklé. Proč se na ně lidé vydávali a co si od toho slibovali? V knihách, příbězích i pohádkách odedávna nacházíme zmínky o lidech, kteří v chatrném oděvu, s mošnou přes rameno a holí kamsi kráčejí. Jsou to poutníci. Přestože se v minulosti […]
reklama
lifestyle
Nestihl dotančit k poslednímu vystoupení
Byl ikonou i kontroverzní osobností. Z Michaela Jacksona si lidé už za jeho života dělali legraci, že se „rozpadá“. Přesto byla jeho smrt šokem pro celý svět.   Čtvrtek 25. června 2009, 14.26 hodin v USA. Tehdy se spolu se srdcem popového krále zastavil svět milionům jeho fanoušků po celém světě. I když bylo evidentní, […]
Jim Morrison: Básník rockerem, prokletý idol s tragickým koncem
Jim Morrison, básník, textař, zpěvák a frontman legendárních The Doors. Jeho extatická vystoupení, provokativní texty a rebelský životní styl uchvátily miliony fanoušků. Ale stín závislostí a temných myšlenek ho pronásledoval. Ve věku 27 let se stal další obětí „Klubu 27“, prokletého spolku slavných hudebníků, kteří zemřeli na vrcholu své kariéry.   Když umírá Brian Jones […]
7 kultovních hororů: Dnes strachy neusnete!
Máte rádi ten pocit, kdy se žaludek stáhne strachy i očekáváním a za krkem a na rukou vyrazí husí kůže? Chcete se dnes bát a přitom být v bezpečí? EPOCHA Plus pro vás vybrala 7 hororů, které byste rozhodně neměli minout.     Vymítač ďábla Věděli jste, že nás příští rok čeká remake tohoto nezapomenutelného […]
Láska, smrt a bolest: Osudy Ivety Bartošové
Iveta Bartošová, ikona českého showbyznysu, prožila život plný lásky i bolesti. Od první lásky s Petrem Sepéšim, přes úmrtí tohoto blízkého přítele, až po komplikovaný vztah s Ladislavem Štaidlem. Její osudy byly svázány s nečekanými událostmi a dramatickými zvraty, které otřásly nejen jejím životem, ale i veřejností. Zrození princezny Vraťme se zpět do 90. let. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Stal se inkvizitorem klášterní kuchař?
historyplus.cz
Stal se inkvizitorem klášterní kuchař?
Strachy se před ním třese celé Španělsko. Židé nebo muslimové, kteří konvertovali ke křesťanské víře, si před ním nemůžou být jistí. Jako podezřelí se mu však jeví i někteří katolíci. Tomás de Torquemada v honbě za kacíři nedělá rozdíly… Překvapení v rodině Už jako velmi mladý vstoupil do dominikánského kláštera v kastilském Valladolidu. Složil řeholní
AUTOSALON a RODINA A VOLNÝ ČAS
epochanacestach.cz
AUTOSALON a RODINA A VOLNÝ ČAS
Vydavatelství RF Hobby vás zve na největší motoristická prodejní a kontraktační výstavu Autosalon na výstavišti v Lounech. Věříme, že sluneční paprsky dají vyniknout nablýskanosti a kráse automobilů. Nebudou chybět motorky, čtyřkolky, skútry a obytné vozy. Ve stejném termínu, tedy od 17. do 19. května 2024 zde také probíhá výstava pro celou rodinu. Výstava Rodina a volný čas
Kytarista legendárních Slayer nabízí na prodej své království v Las Vegas
iluxus.cz
Kytarista legendárních Slayer nabízí na prodej své království v Las Vegas
Kerry King, ikonický kytarista legendární thrash metalové kapely Slayer, která si během let vybudovala pověst díky své syrové a temné hudbě, uvedl nedávno na trh svůj luxusní dům v Las Vegas. Cena? Př
Mleté maso v pikantní omáčce
tisicereceptu.cz
Mleté maso v pikantní omáčce
Nejlépe chutná s čerstvě opečeným chlebem, rýží nebo mexickou tortillou. Suroviny 250 g hovězího mletého masa 1 velká cibule 150 g konzervovaných červených fazolí 150 g konzervované kukuřice
Vyhýbá se Vacula svatbě jako čert kříži?
nasehvezdy.cz
Vyhýbá se Vacula svatbě jako čert kříži?
Ačkoli působí na první pohled herec ze seriálu Zlatá labuť Adam Vacula (36) jako suverénní a sebevědomý muž, ne vždy to platí. Říká se, že vítězka soutěže MasterChef Česko Veronika Beskydiarová (30)
Kytičky v uších vás rozzáří
panidomu.cz
Kytičky v uších vás rozzáří
S jarem přichází dobrá nálada a čas pro různé barvičky. Zkuste si vyrobit třeba veselé náušnice z barevných korálků. A když už je uděláte pro sebe, další třeba ocení vaše kamarádka. Na jeden pár budete potřebovat po jednom balení rokajlových korálků TOHO Round 8/0 růžových, žlutých a bílých (barevné kombinace můžete obměňovat podle svého vkusu),
Půl roku na ISS – HTC VIVE Focus 3 pomáhá s duševním zdravím i tělem kosmonautů
epochalnisvet.cz
Půl roku na ISS – HTC VIVE Focus 3 pomáhá s duševním zdravím i tělem kosmonautů
Společnost HTC VIVE úspěšně nasadila headset HTC VIVE Focus 3 na mezinárodní vesmírné stanici ISS. Jde o první headset pro duševní zdraví, který dokáže bez problémů každodenně pomáhat veliteli šestiměsíční mise Andreasi Mogensenovi z Evropské vesmírné agentury se zvládáním dlouhého odloučení od Země i blízkých. Nyní přichází další fáze testů, tentokrát zaměřená na udržení kondice a
Lidožravý strom z Madagaskaru: Uctívají ho domorodci dodnes?
enigmaplus.cz
Lidožravý strom z Madagaskaru: Uctívají ho domorodci dodnes?
Zda na světě existují rostliny, které dokáží být nebezpečné pro člověka, to již po staletí zjišťují nejrůznější badatelé. Jednou ze zatím neobjasněných legend je i ta o lidožravém stromě, který má číh
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Záhada těhotenského mozku: Roste, nebo ubývá?
21stoleti.cz
Záhada těhotenského mozku: Roste, nebo ubývá?
Nejsou to jen oteklé končetiny a utiskovaný močový měchýř. Na příchod dítěte se adaptují téměř všechny systémy těla matky, a za jeden z nich byl nedávno uznán také mozek. Jak přesně k tomu dochází, se
Citronové bábovičky
nejsemsama.cz
Citronové bábovičky
Vláčné citronové bábovičky z jemného těsta s citronovou polevou jsou prostě ideální a osvěžující dezert. Potřebujete: ✿ 4 vejce ✿ 1 vanilkový cukr ✿ 150 g cukru krupice ✿ 1 citron ✿ 200 g hladké mouky ✿ 1/2 prášku do pečiva ✿ 60 ml oleje Poleva: ✿ 1 lžíci citronové šťávy ✿ 1 lžíci horké vody ✿ 100 g moučkového cukru 1. Oddělte žloutky od bílků.
Včelky mě vyléčily, navždy jim za to budu vděčná!
skutecnepribehy.cz
Včelky mě vyléčily, navždy jim za to budu vděčná!
Byla jsem člověk, který sahal hned po lécích a vyhledával lékaře. Léčitelům jsem nevěřila. Proto jsem si nejspíš musela vzít za muže včelaře. O koníčku mého druhého manžela jsem neměla dlouho ani ponětí. Až po tříleté známosti, když jsem začala trpět strašnými bolestmi hlavy, jej prozradil. Měla jsem těch nemocí mnoho už od dětství, byla jsem zhýčkané