Domů     Loupež v brazilské centrální bance: Dokonalý plán pilných zahradníků
Loupež v brazilské centrální bance: Dokonalý plán pilných zahradníků
27.2.2024

Jak rychle se dá nenápadně vyloupit banka, aby to vydalo kořist v hodnotě 70 milionů dolarů? Ti, kdo slyšeli o případu Centrální banky v brazilském městě Fortaleza, by možná odpověděli, že se to dá zvládnout za víkend. Práce na téhle loupeži bylo ale daleko víc.

Fortaleza je třímilionové město na severovýchodním brazilském pobřeží, jedno ze sta největších měst světa. Je tu mezinárodní letiště, vyhlášená univerzita a také pobočka brazilské Centrální banky.

Od její budovy to není daleko na pobřeží, kde se opalují turisté. Skupinu mužů, kteří do Fortalezy přijíždějí na jaře roku 2005, ale místo rekreace čeká tvrdá práce.

Dobří sousedé jako ze škatulky

Nedaleko banky je k pronajmutí velký dům s novou fasádou, a od března 2005 už je také obydlený. Usazuje se v něm zahradnická firma prodávající okrasné květiny do zahrad a umělé trávníky. Lidé v okolí proti takovým sousedům nemohou zhola nic namítat.

O nemovitost se řádně starají, zaměstnanci jsou k vidění jen v nažehlených zelených montérkách a expedice beden se zbožím, které odtud denně odvážejí auta, nikoho příliš neruší.

Po stopě úspěšných bankovních lupičů se vydává policie i zločinci.
Po stopě úspěšných bankovních lupičů se vydává policie i zločinci.

Tajemství se skrývá v podzemí

Všichni by byli překvapeni, kdyby některého z úhledně oblečených pracovníků následovali až do útrob domu. Nenašli by tam žádné kanceláře, protože všichni zaměstnanci hned po příchodu spěchají do sklepa.

Čisté montérky už na sobě nemají, protože by z nich nikdo nevyčistil všechnu tu hlínu a pot. Dvacet mužů tu do úmoru kope v podzemí, a bude v tom pokračovat celých pět měsíců. V bednách, které opouštějí firmu, není umělý trávník, ale hlína a kamení.

K cíli na centimetr přesně

Tunel, který pod domem začíná, nejprve padá do čtyřmetrové hloubky a potom neomylně směřuje k bankovní budově. Má průměr 70 centimetrů, je obložen dřevěnými podpěrami a prochází jím i kabel s osvětlením, neschází ani klimatizace.

Až bude hotov, bude na délku měřit 78 metrů. Povede pod dvěma uličními bloky a zastaví se přesně tam, kde má: U zadní stěny nedobytného sejfu Centrální banky.

Lupiči disponovali nejmodernějším vybavením včetně navigace GPS,“ přizná později policejní mluvčí Luis Leonino. Sejf je sice vybaven všemi myslitelnými moderními zabezpečovacími zařízeními, ty ale všechna čekají lupiče zepředu.

Poslední pracovní den v životě

Nastává poslední fáze dlouho a pečlivě připravované akce. O víkendu 6. a 7. srpna má banka zavřeno, a tak mají lupiči klid na práci. Prorazit metrovou vrstvu železobetonu je už proti úmorné práci uplynulých měsíců hračka, ale muži se ještě přece jen zapotí.

Budou totiž muset tunelem vláčet tři a půl tuny bankovek v celkové hodnotě 70 milionů dolarů. Na oplátku na místě zanechávají jen malou náhradu – všechno nářadí, které už potřebovat nebudou. Vlastně počítají s tím, že už nikdy v životě nebudou muset pracovat.

Nenechavé prsty bez otisků

Když bankovní úředníci v pondělí dorazí do práce, nevěří vlastním očím. Peníze, které zde byly uloženy, byly určeny k prozkoumání, zda je možné je nadále používat, nebo zda už mají být pro svou opotřebovanost staženy z oběhu.

Nikdo se dosud nepokusil zaznamenat čísla bankovek. Tragédií pro banku je i to, že peníze v sejfu byly nepojištěné. Kdo by obětoval peníze na drahou pojistku něčeho, co je tak bezpečně uloženo? Zajištění stop ovšem vázne.

Celý prostor sejfu je posypán páleným vápnem, což znemožňuje sejmutí otisků prstů. Policie se i tak pouští do vyšetřování s nebývalým nasazením. A i přes to, že plán lupičů byl propracovaný do nejmenšího detailu, přece jen začnou zaznamenávat úspěchy.

Tunel hodný těch největších profesionálních lupičů.
Tunel hodný těch největších profesionálních lupičů.

Let do bezpečí se ruší

Policie se zaměřuje na pátrání po původu aut, která zahradnickou firmu zásobovala. Zanedlouho se může pochlubit prvním úspěchem. Už 10. srpna zatýká první dva členy bandy v náklaďáku poblíž města Belo Horizonte.

Kriminalisté si mohou odškrtnout nález první části lupu, která ovšem tvoří jen necelou setinu ukradených bankovek. Další peníze přibývají po následujících zatčeních. Na konci září uvázne v policejní síti pět mužů podílejících se na kopání tunelu.

Na svobodě v tu chvíli zůstává ještě osmnáct lupičů. Musejí se skrývat, protože jejich plán pronajmout si malé letadlo a uniknout ze země selhal.

Zločinci jdou po zločincích

Po lupičích ovšem nejde jen policie. Takové množství peněz láká i další kriminálníky, a tak je několik členů lupičského gangu přepadeno a uneseno. Během půlroku policie odhalí šest takových únosů.

Příbuzní obětí vždy zaplatí výkupné, ale ne vždy to vede k návratu pohřešovaných. Už v říjnu je na silnici západně od Ria de Janeira nalezeno tělo jednoho z organizátorů celé loupeže, šestadvacetiletého Luise Fernanda Ribeiry.

Byl sedmkrát postřelen a i po smrti má stále svázané ruce. V souvislosti s jeho únosem je zatčeno několik lidí včetně tří policistů.

Nejlepší stopou je telefon

Dalším úspěchem je odhalení jedné ze skrýší ukradených bankovek. Neleží v ní sice příliš velká hotovost, ale jedna mnohem cennější věc – předplacená telefonní karta.

Policie vystopuje telefon, v němž fungovala, což v rámci speciální operace Operação Facção Toupeira vede k zatčení 43 lidí podílejících se na loupeži i ukrývání pachatelů. Uloupené hotovosti se však do rukou státu vrací jen něco přes deset procent.

Největší ryby si stále plavou

Před soudem nakonec stane dvanáct lupičů, nejvýše postavený v hierarchii gangu Antonio Jussivan Alves dos Santos je zatčen až po třech letech a odnáší si trest 49 let vězení.

Policisté jsou ale přesvědčeni, že ti, kdo si celou loupež objednali, jsou stále na svobodě. Podle všeho sahají nitky až do nejvyšších politických a bankovních kruhů a není vyloučeno, že do plánování loupeže byli zapojeni i vysoce postavení policisté.

Jeden ze strůjců loupeže Luiz Fernando Ribeiro se skrýval pod falešným jménem Luiz Fernando Viana Sales. To mu ale nebránilo užívat si života.
Jeden ze strůjců loupeže Luiz Fernando Ribeiro se skrýval pod falešným jménem Luiz Fernando Viana Sales. To mu ale nebránilo užívat si života.

Únos Luize Ribeiry

*Jeden ze strůjců loupeže Luiz Fernando Ribeiro se skrýval pod falešným jménem Luiz Fernando Viana Sales. To mu ale nebránilo užívat si života.

* 7. října 2005 si ve svém obrněném pickupu vyrazil do nočního klubu v západní části São Paula. Přistoupili k němu dva muži vydávající se za federální policisty a naložili ho do tmavého auta.

* Následující den únosci kontaktovali rodinu a požadovali výkupné ve výši dvou milionů brazilských realů, tedy desetinu jeho podílu z lupu.

* Rodinný právník předal výkupné následujícího rána u dálniční čerpací stanice. Vyzvedl si je muž v tmavém Audi A3. Únosci vzápětí rodině potvrdili převzetí peněz a slíbili, že jakmile je přepočítají, uneseného propustí. Přesto byl Ribeiro té samé noci nalezen mrtvý.

Foto: Getty Images
Související články
Svět zločinu
Utrpení v drápech Černého pantera
Ztichlým výstavným domem se uprostřed noci tiše plíží maskovaný muž. Přišel unést bohatou dědičku. Náhoda mu přihraje do cesty její dceru, a tak opouští vilu se zcela jinou kořistí, než pro kterou si přišel. Výkupné ale bude požadovat stejně. Do prvních deseti let věku je Donald Nappey jen jeden z tisíců obyčejných anglických kluků. Jenže […]
Svět zločinu
Vrah Martin Vlasák: Popravil dva lidi kvůli pár tisícovkám
Řidiči taxi je nezvykle horko. Zákazník, kterého veze, mu nahání husí kůži. Než se podívá do zpětného zrcátka, proletí mu hlavou projektil. Na místě umírá, vrah bere jeho vůz a jede za další obětí.  Za dvojnásobnou chladnokrevnou vraždu si Martin Vlasák od soudu odnese doživotní trest. Dodnes sedí ve věznici na Mírově. Patří mezi skoro […]
Svět zločinu
Gerald Murphy: Sexuální predátor uteče policii a vraždí!
Policisté vtrhnou do domu, kde je omámí štiplavý zápach. Mají pocit, že s případem budou rychle hotoví. Jenže je překvapí pachatel, který v ložnici stojí nad mrtvým dítětem s puškou v ruce a vyhrožuje, že dvě další vedle něj čeká stejný osud. Trvá to dlouhých 37 hodin, pak se ozve osudová rána… Je to přesně […]
Svět zločinu
Kalifornský podnikatel Christopher Maffei: Snažil se pohnout nebem i zemí
Luxusní jachta vyplouvá z přístaviště, zanechá za sebou slavný most Golden Gate a vydává se na širé moře. Na první pohled to vypadá, že otec se dvěma malými dětmi na palubě si užívají krásný rodinný výlet. Zanedlouho se ale nebe začne hemžit pátracími letouny a moře kolem zaplní hlídkové čluny policie. Čtyřicetiletý kalifornský podnikatel Christopher […]
reklama
svět zločinu
Před pedofilními bestiemi se dítě neschová
Nejsme před nimi v bezpečí v třešňovém sadu, na ulici za bílého dne ani na nemocničním lůžku. Pedofilové jsou nevyzpytatelní, třebaže mají nízké IQ jako Zdeněk Moré nebo pět tříd základní školy jako Vojtěch Běloch. Spravedlnost si s nimi naštěstí ví většinou rady. Kdo není popraven, dostává dlouholetý trest a ještě nařízenou léčbu v ústavu. […]
Boháči, oblíbený cíl únosců
Někoho unést není jen tak, vyžaduje to většinou dlouhodobé plánování včetně sledování oběti a přihlédnutí k jejím návykům. Aby se něco takového vyplatilo, je třeba si vyhlédnout někoho, za jehož únos budou jeho blízcí ochotni zaplatit hodně, hodně peněz. Proto se v hledáčku únosců tak často ocitají opravdoví boháči. John R. Thompson, prezident společnosti Firestone Kdy unesen: […]
26 zaživa pohřbených dětí
Roku 1976 unáší trojice ozbrojených pachatelů v Kalifornii autobus plný školních dětí, a to včetně jeho řidiče. Zaživa je pohřbí v lomu, aby za ně mohli požadovat výkupné. I když má příběh šťastný konec, oběti únosu se potýkají s doživotními psychickými traumaty… Je 15. července 1976 kolem čtvrté odpoledne, když do žlutého školního autobusu, řízeného Frankem Edwardem Rayem, […]
Horor v brazilském ráji
Málokteré město na světě je takovým způsobem spojováno s veselím, štěstím a láskou jako brazilské Rio de Janeiro – místo, kde se každoročně odehrává světoznámý karneval, plný odvážných masek a tance. Jenže případ z roku 2013 ukazuje, že i na takovém místě může na nic netušící turisty čekat strašlivé překvapení jako vystřižené z těch nejhorších nočních můr. Nad […]
reklama
svět zločinu
Devítiletá Amber Rene Hagermanová: Na konci únosu na ni čeká smrt
Jsou chvíle, které by policisté raději nikdy nezažili. Například okamžik, když se otevřou dveře a za nimi stojí někdo, komu mají říct tu strašnou větu: „Je nám to líto, ale vaše dítě už nežije.“ Smrtí unesené osoby skončily i následující čtyři případy. Někteří únosci se vydávají do akce proto, aby získali výkupné, a jejich oběti […]
Smrt na druhém konci světa
Vydat se na exotickou dovolenou je snem mnoha mladých lidí. Patnáctileté Scarlett Keelingové se ale do Indie vůbec nechtělo. Jako by tušila, že si na druhý konec světa jede pro smrt.  Matku sedmi dětí si někdy býváme zvyklí představovat jako uštvanou nešťastnici, která marně hledá minutku volného času. Fiona MacKeownová z městečka Bradworthy v anglickém hrabství […]
Dívka na stopě vlastního únosu
Třiadvacet let strávila Carlina Whiteová, aniž by tušila, že je vlastně někým úplně jiným. Teprve pak zjistila, že žena, kterou považuje za svou matku, je ve skutečnosti únoskyně. Je vůbec možné se s takovým náhlým poznáním vyrovnat? Píše se rok 1987, když jedna zamilovaná dvojice z newyorského Harlemu zjišťuje, že už dlouho pouhou dvojicí nebude. […]
Kam zmizel D. B. Cooper i s tučným výkupným?
Dne 24. listopadu 2021 uběhlo přesně 50 let od okamžiku, kdy muž označovaný jako B. D. Cooper nastoupil do letadla Boeing 727 s bombou v kufříku. Požádal o výkupné a čtyři padáky. Když je obdržel, vyskočil za letu z letadla a nikdo už o něm nikdy neslyšel. Mohl seskok přežít?  Je den před svátkem Díkůvzdání, 24. listopadu 1971, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Proč jsem se nechala zlákat na seanci?
nejsemsama.cz
Proč jsem se nechala zlákat na seanci?
Byli jsme mladí a až příliš troufalí. Chtěli jsme si promluvit s duchy našich blízkých. Takovou zkušenost bych ale nikomu nedoporučovala. Tehdy mi bylo třináct let, když mi zemřela babička, kterou jsem měla velice ráda. Neměla jsem moc kamarádek, ráda jsem trávila čas sama. Ráda jsem si četla, malovala a vyšívala, vždy v klidu v tichosti domova. Ven jsem chodila
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
epochalnisvet.cz
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
Před badatelem Josefem Urbánkem leží právě dokončená mapa. Zakreslená je na ní také obří vodní plocha. Urbánek totiž ve 20. a 30. letech minulého století postupně prozkoumal záhadnou jeskyni Výpustek. Údajně v ní objevil také přírodní unikát. Po něm se ale úplně slehla zem. Existuje vůbec a může nás k němu mapa přivést?   Rozlehlými prostorami
Vytvořte si svou rustikální nádobu
panidomu.cz
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude
Koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře překonala nový milník
21stoleti.cz
Koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře překonala nový milník
V roce 2023 stoupla globální hladina oxidu uhličitého na 419 částic na milion, což je přibližně o 50 % více než před průmyslovou revolucí. To znamená, že ve vzduchu je zhruba o 50 procent více molekul
Zámek Vranov nad Dyjí: Rejdiště neklidných duchů?
enigmaplus.cz
Zámek Vranov nad Dyjí: Rejdiště neklidných duchů?
Zámek Vranov nad Dyjí, nacházející se na jihu Moravy nedaleko Vranovské přehrady, se může pochlubit velmi bohatou historií. Už okolo roku 1100 zde totiž údajně stával hrad, zmiňovaný rovněž v Kosmově
Bronislav Poloczek už neměl chuť žít
nasehvezdy.cz
Bronislav Poloczek už neměl chuť žít
Herec Bronislav Poloczek (†72) připomínal medvěda. Postavou i chováním. Dětství a mládí prožil Bronislav Poloczek (†72) ve Slezsku a mluvil stejně dobře polsky jako česky. Původně chtěl studovat př
Vnučka se moc trápila kvůli lásce
skutecnepribehy.cz
Vnučka se moc trápila kvůli lásce
Je jí už třicet, ale máma s ní jedná jako s malou. Zakazuje jí chlapce a hlídá ji na každém kroku. Pořád dělá scény a vnučka chřadne před očima. Moje dcera bývala pěkné kvítko. Už na základce chodila s dvacetiletým a později těch chlapů vystřídala nepočítaně. Když se konečně vdala, ulevilo se mi, ale ne na dlouho. Stala se z ní taková
4 neuskutečněné atentáty 2. světové války: Chtěli Britové zabít Hitlera podle románu?
historyplus.cz
4 neuskutečněné atentáty 2. světové války: Chtěli Britové zabít Hitlera podle románu?
Je to jedinečná šance, jak zlikvidovat prvního muže Třetí říše. Při svých pravidelných vycházkách po Obersalzbergu je totiž téměř nechráněn. Stačí vybrat vhodné stanoviště, zamířit a vystřelit. Pokud by britský odstřelovač přece jenom minul, jeho dva kolegové budou připraveni dokončit práci bazukou…   Usekni hadovi hlavu a vyřadíš celé tělo…Myšlenka s jasným poselstvím, že když
Mistrovský hodinář tvarů: Cartier odhaluje své novinky pro letošní rok
iluxus.cz
Mistrovský hodinář tvarů: Cartier odhaluje své novinky pro letošní rok
Cartier se vždy vyznačoval vytvářením jedinečných forem, od designu přes propracované siluety, které jsou na první pohled okamžitě rozpoznatelné. Hra s tvary, stírání hranic mezi skutečným a imaginárn
Opékané španělské papričky
tisicereceptu.cz
Opékané španělské papričky
Ve Španělsku se konzumují jako předkrm. Vy si je můžete vychutnat třeba jako přílohu k masu. Suroviny 250 g čestvých papriček Pimientos de Padrón hrubozrnná (uzená) sůl kvalitní olivový olej
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Archeopark Modrá: Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše?
epochanacestach.cz
Archeopark Modrá: Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše?
Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše, o tom se můžeme přesvědčit jen kilometr od poutního areálu ve Velehradě, v Archeoskanzenu Modrá. Představuje opevněné sídliště z dob Velké Moravy vybudované na základě skutečných archeologických nálezů přímo ze zdejší lokality. Prostor je členěn do několika tematických celků. Fortifikační část se věnuje typům dobových opevnění od hradeb ze dřeva a