Domů     Mechanická zoo z francouzského ostrova. Neuvěřitelné výtvory jako od Verna!
Mechanická zoo z francouzského ostrova. Neuvěřitelné výtvory jako od Verna!
26.2.2024

Slavný francouzský spisovatel Jules Verne by se asi hodně divil, kdyby se dnes mohl podívat do svého rodného města Nantes. Na náměstíčku Esplanade des Traceurs de Coques se pokojně prochází mechanický slon, vysoký jako čtyřpatrový dům.

Mává ušima, troubí a občas postříká překvapené kolemjdoucí sprškou vody z chobotu. Z jeho hřbetu spokojeně pozoruje okolní svět skupinka návštěvníků. Vítejte v areálu Strojů z ostrova, Les Machines de l’île.

Fantazie dvou vizionářů vytvořila zázraky

Tento projekt, který vznikl z představivosti Françoise Delarozierea a Pierra Oreficea, nemá ve světě obdoby.

Na místě bývalých loděnic se rozhodli vybudovat mechanický svět, který by kombinoval představivost Verna, Leonarda da Vinci a industriální historii města Nantes.

Pod vedením obou vizionářů se dala do práce skupinka inženýrů, umělců a mechanických kouzelníků. A výsledek je doopravdy fantastický.

Tohle je místo, ze kterého se do ulic Nantes, ale i do světa vydávají ta nejpodivnější stvoření, například vznešený drak Long Ma, kterého si odsud objednali až z daleké Číny.

Obří slon, který je symbolem Les Machines de l’île, je úplně prvním výtvorem, který z práce této tvůrčí skupiny vzešel.

K budově je zvenčí připevněná kovová větev stromu, která jako by tu vyrostla z jakéhosi fantastického kovového lesa. FOTO: Nantes culture&patrimoine/Creative Commons/CC BY-SA 3.0
K budově je zvenčí připevněná kovová větev stromu, která jako by tu vyrostla z jakéhosi fantastického kovového lesa. FOTO: Nantes culture&patrimoine/Creative Commons/CC BY-SA 3.0

Ocelová katedrála v pohybu

Sami tvůrci Les Machines de l’île popisují mechanického slona jako ocelovou katedrálu v pohybu. Skrze jeho tělo můžete vidět odhalený mechanismus, který tohoto giganta pohání.

Můžete se svézt na jeho zádech i v útrobách a dokonce si i stoupnout na vyvýšenou plošinku na jeho hlavě. Slon ale zdaleka není atrakcí jen pro ty, kteří se na něm vezou. Podél trasy jeho rozvážné procházky se srocují děti i dospělí.

Děti pobíhají sem a tam a vůbec nic si nedělají z toho, že se je slon občas rozhodne pocákat sprškou vody z chobotu. V teplém dni je to spíš příjemné osvěžení.

Od létajících ryb až po stvoření z hlubin moře

Třípatrový Kolotoč mořských světů, Le Carrousel des Mondes Marins, nabízí fantastickou podívanou z vnitřku 35 různých mořských stvoření. První patro je věnováno mořskému dnu. Můžete tu potkat obřího kraba, oliheň, nebo třeba i ponorku.

Druhé patro představuje hlubokomořské tvory. Najdete tu ta nejfantastičtější stvoření, od obřího rejnoka až po světélkujícího mořského ďasa. Třetí patro pak znázorňuje povrch moře a můžete se tu svézt na létajících rybách, medúzách a rybářských loďkách.

Je libo jízdu na obřím pavoukovi?

Další část areálu slouží jako galerie, kde jsou vystaveny zmenšené prototypy současných a budoucích děl. Na nich si inženýři z Les Machines de l’île testují, jestli jejich návrhy budou fungovat, než se vrhnou do jejich finální realizace.

Galerie des Machines ale není žádné nudné muzeum. Všechny prototypy jsou plně funkční a návštěvníky mezi nimi provádí „mechanista“, který jejich funkci názorně demonstruje za pomoci dobrovolníků, vybraných mezi přihlížejícími.

Můžete se tak například zničehonic ocitnout na hřbetu obří housenky, řídit mechanického mravence, svézt se na mechanickém pavoukovi, nebo se dokonce proletět nad galerií pod křídly kovové volavky.

Hodinu trvající představení je doprovázené živým výkladem – bohužel pouze ve francouzštině. I tak je to ale náramná podívaná.

Kolotoč mořských světů byl otevřen poté, co do ně bylo nainstalováno všech 35 mořských bytostí. FOTO: Jibi44/Creative Commons/CC BY-SA 3.0
Kolotoč mořských světů byl otevřen poté, co do ně bylo nainstalováno všech 35 mořských bytostí. FOTO: Jibi44/Creative Commons/CC BY-SA 3.0

Nahlédněte tam, kde rodí zázraky

Jednou z nejzajímavějších částí areálu Les Machines de l’île je workshop, kde zdejším mechanickým kouzelníkům můžete doslova podívat pod ruce.

Zatímco galerie je určená především k pobavení návštěvníků, ve workshopu ve vedlejší budově vládne čilý pracovní ruch.

Z promenády ve výši sedmi metrů, lemující podkroví rozlehlé místnosti, můžete pozorovat, jak se pod rukama umělců a mechaniků rodí nejnovější magické stvoření. V jedné z bočních místností se promítá krátký film o vzniku a historii Les Machines de l’île.

Je doplněný anglickými titulky a rozhodně stojí za čtvrthodinu vašeho času. Přestože prohlídka dílen zabere jen chvilku, tohle místo opravdu stojí za návštěvu.

Lístek na prohlídku workshopu dostanete zdarma k vstupence na kteroukoliv z ostatních atrakcí, a bylo by proto škoda ho vynechat.

Větev mechanického stromu nabízí procházku nad areálem

Z budovy dílen pak můžete projít přímo na největší prototyp, jaký se dá v Les Machines de l’île vidět. K budově je totiž zvenčí připevněná kovová větev stromu, která jako by tu vyrostla z jakéhosi fantastického kovového lesa.

Větve jsou pokryté nádobami plnými zeleně a mezi nimi se ve výšce mnoha metrů nad zemí vinou dřevěné chodníčky. Tato větev je ukázkou budoucího projektu – L’Arbre aux Hérons, obrovského kovového stromu, který se bude tyčit nad Loirou.

Po jeho větvích se bude pohybovat mechanický hmyz, který už teď můžete spatřit ve zmenšené podobě v galerii, a návštěvníky čeká i projížďka na volavkách, které budou kolem tohoto výjimečného díla kroužit.

Jak současné výtvory, tak i toto budoucí dílo rozhodně láká k návštěvě Nantes a jeho mechanického ráje.

Foto: viz popisky, úvodní fotografie: pxfuel
Související články
Zajímavosti
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Většina drahých kamenů má za sebou stovky či tisíce let, po které je lidé obdivují. Může být proto překvapením, že od objevu jednoho z nejvzácnějších drahokamů uplynulo teprve 57 let. Na světě přitom existuje jen jediný jeho zdroj a očekává se, že bude vyčerpán během následujících 20 až 30 let. Jak název tohoto kamene napovídá, […]
Zajímavosti
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
Zajímavosti
Užitečný lógr: Hnojí, čistí i předpovídá budoucnost
Než umyjete šálek, zkuste si rozmyslet, jestli by se vám kávová sedlina k něčemu nehodila. Můžete ji použít třeba na zahradě, při úklidu domácnosti, k vylepšení složení betonu nebo péči o pleť. V průmyslu ji testují na všechny možné způsoby a získává body v mnoha výrobních odvětvích. Když si milovníci mleté kávy vypijí svůj šálek, […]
Zajímavosti
Proč všechny cesty vedou do Říma?
Řím už dnes není středem světa, ovšem v době mocné starověké říše to tak trochu bylo. Když vzniklo ono známé úsloví, skutečně vedly všechny cesty právě tam? Jak město Řím, jako centrum bohaté Římské říše, postupně roste, rozrůstá se kolem něj i síť menších i větších cest. Jak jinak než pevných a kvalitních, postavených podle […]
reklama
lifestyle
Známé pověry z ložnice: Klesá s věkem libido?
Na slavného amerického boxera Muhammada Aliho (1942–2016) nesmí ženská ruka něžně sáhnout dlouhých 6 týdnů před důležitým zápasem. Nechce ztrácet nejen energii, ale také koncentraci.   Lhůta je to asi rekordní, ale podobné sebezapření musí předvádět například i tým amerického fotbalu Pittsburgh Steelers před Super Bowlem, kdy má nařízenu sexuální abstinenci. Trenéři se tak snaží […]
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Praha stověžatá? Spíš kavárenská! Tři vyhlášené podniky, kde si známé osobnosti podávají dveře!
Vzduch je těžký a nasáklý kouřem z fajfek. Do kavárny vchází obrýlený fousáč, v němž všichni poznají Aloise Jiráska. Stůl u okna dnes pro změnu patří architektu Josefu Gočárovi. Zdánlivý klid naruší hluk ze zadní místnosti – nejde o nic vážného, to jen Jaroslav Hašek tropí vylomeniny. Vítejte v Unionce! Svatyně intelektuálů Co: Kavárna Union Zajímavost: Hašek zůstane […]
5 mýtů o sexu: Škodí porno vztahům?
Že jsou mnohé ženy zlatokopky a v posteli svých bohatých partnerů předvádějí úctyhodné teatrální dvouaktovky, jen aby si nenašel jinou? Nepodceňujte podvědomí a sílu peněz. Jak ukazuje jeden z výzkumů, krása a inteligence mnohdy na tučné konto nestačí. Na vině není proradnost, ale prastaré archetypy. Jen z nejlepších lovců s oštěpem jsou dnes top manažeři… […]
reklama
záhady a tajemství
Starověké Mohendžodaro: Nejluxusnější město světa
Davy skandují, peří létá. Kohoutí zápasy mají rituální charakter. Právě odtud, ze starověké Kukkutarmy, v překladu Kohoutího města, se rozšíří domestifikovaná drůbež do světa. Ale pozor: Zde je posvátná a nejí se!   Ve 2. tisíciletí před Kristem tu může žít až 100 000 obyvatel, což z „Kohoutova“ dělá metropoli světového významu. A živo tu […]
Vnuknutí svaté Anny: Skutečně vyléčila slepého rolníka?
V naší republice se nachází celá řada poutních míst, která měla být svědkem mnoha zázračných vyléčení. Jedno z nich najdeme rovněž v blízkosti Prahy, přibližně jeden kilometr od obce Strančice. Vnuknutí svaté Anny Roku 1820 měl prý jakýsi velice zbožný rolník, jenž byl postižen slepotou, vnuknutí od svaté Anny, aby šel do lesa Jedlovce, kde […]
Evropský unikát? Neolitické srdce Orknejí!
Starší než Stonehenge a pyramidy v Gíze, zachovalá div ne jako Vesuvem pohřbené Pompeje. Tak se často hovoří o unikátní kamenné neolitické osadě Skara Brae na západním pobřeží orknejského ostrova Mainland.   Žije se tu zhruba mezi lety 3180 př. n. l. až 2500 př. n. l. A nejde o žádné chatrče. Desítka kamenných seskupených […]
Tajemství smrti Jamese Deana
Patřil jim svět, jenže pak jejich život náhle ukončila dopravní nehoda. Ať už za ní stálo nezvládnutí řízení kvůli sjetým pneumatikám, mrtvice za volantem nebo srážka s autobusem, tyto hvězdy filmového a hudebního nebe zaplatily za osudovou chybu nejvyšší cenu. Čí život vyhasl na silnici a proč? Maminka mu umírá na rakovinu, když je mu pouhých […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Vášnivý drink
tisicereceptu.cz
Vášnivý drink
Vyjádřit lásku lze mnoha způsoby. A k těm nejstylovějším patří koktejl plný neodolatelné chuti. Připravte si drink Red Valentine s rumovou lahůdkou Diplomático a prožijte se svým milovaným protějškem
Mrtví s olověnou maskou: Co zabilo dva podivínské elektrikáře?
enigmaplus.cz
Mrtví s olověnou maskou: Co zabilo dva podivínské elektrikáře?
Na kopci Morro do Vintém v Brazílii byli nalezeni dva mrtví muži. Co je zabilo, nebylo jasné. Jejich obličeje byly zakryty olověnými maskami a u sebe měli jen papír popsaný čísly a lísteček s instrukc
Udělali Taxisové z císaře dlužníka?
historyplus.cz
Udělali Taxisové z císaře dlužníka?
Císař Matyáš je rudý zlostí. Bohatství státní kasy povážlivě klesá a jemu je jasné, kdo v tom má prsty. „Ti proklatí Taxisové,“ praští rukou do stolu. Právě oni se totiž starají o provoz poštovních linek, výdaje na jejich údržbu ale neplatí. Do kapsy jim plynou jen tučné zisky! Počátky výměny informací sahají hluboko do historie. Stálé
Straka zlodějka mi přinesla vzácný náramek
skutecnepribehy.cz
Straka zlodějka mi přinesla vzácný náramek
Seděla jsem na terase a byla bezradná. V tom přiletěla až ke mně straka, která upustila svůj lup a zmizela… Nad mou hlavou proletěl velký pták, zakroužil nad terasou a pak přistál na stromě. Seděla jsem tam smutně a kouřila cigaretu za cigaretou. Přišla jsem o místo, byla už tři měsíce na podpoře a manžel byl v částečném
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
epochanacestach.cz
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned
V Indii byly objeveny pozůstatky hada, který mohl být nejdelším na světě
21stoleti.cz
V Indii byly objeveny pozůstatky hada, který mohl být nejdelším na světě
Za hadího rekordmana byl dosud považován Titanoboa cerrejonensis, jehož pozůstatky byly objeveny v roce 2002 v severovýchodní Kolumbii. Žil zhruba před 60 miliony let a dle odhadů mohl měřit kolem 13
Krize mezi Benešovou a Matonohou snad nekončí?
nasehvezdy.cz
Krize mezi Benešovou a Matonohou snad nekončí?
Už dlouho se povídá, že manželství herečky Lucie Benešové (49) a herce Tomáše Matonohy (53) balancuje na hraně rozchodu. Herečka si nedávno vyrazila na dovolenou do luxusních lázní, kdo si ale mysle
Křehký koláč s mřížkou
panidomu.cz
Křehký koláč s mřížkou
Tento koláč vypadá dokonale, ale i tak chutná. Do tvarohu můžete zamíchat dvě lžíce máku nebo do něj vmíchat ovoce. Zdobit můžete také čerstvým ovocem, třeba jahodami. Ingredience na 1 formu Na těsto 300 g hladké mouky 150 g másla 1 vejce 1 žloutek 1 lžička nastrouhané citronové kůry 100 g moučkového cukru 1 lžička prášku do pečiva
Superleggera 80: Jachta inspirovaná klasickými sporťáky
epochalnisvet.cz
Superleggera 80: Jachta inspirovaná klasickými sporťáky
Nizozemská loděnice Oceanco stojí za celou řadou oslňujících lodí. Nyní odhalila novou superjachtu ze série Simply Custom, která vznikla ve spolupráci s italským návrhářským studiem HotLab. Novinka pokřtěná Superleggera 80 se vyznačuje exteriérem inspirovaným sportovními vozy z 60. let a opulentním interiérem připomínajícím luxusní penthouse.   Může se zdát trochu nepatřičné pojmenovat ohromující trup osmdesátimetrové
Kincugi: japonské umění slepovaných talířů v restauraci The Artisan
iluxus.cz
Kincugi: japonské umění slepovaných talířů v restauraci The Artisan
Moderní česká restaurace The Artisan spojuje gastronomický zážitek s uměleckým dotekem prostřednictvím japonské techniky Kincugi. Výborné pokrmy si teď hosté mohou vychutnat i přímo z originálních tal
Jak se žilo kdysi – Česká republika
nejsemsama.cz
Jak se žilo kdysi – Česká republika
Toužíte se projít po živém muzeu, kde na vás dýchne duch dávné doby? Vyrazte do skanzenu! V Čechách i na Moravě jich najdete několik a mnohé z nich jsou unikátní. Obvykle bývá v místě připraven doprovodný program, který dokreslí atmosféru místa a přinese vám neobyčejné zážitky. Muzeum lidových staveb Kouřim Stavitelské památky z území středních, východních a severních Čech najdete v Kouřimi