Domů     Nestihl dotančit k poslednímu vystoupení
Nestihl dotančit k poslednímu vystoupení
9.5.2024

Byl ikonou i kontroverzní osobností. Z Michaela Jacksona si lidé už za jeho života dělali legraci, že se „rozpadá“. Přesto byla jeho smrt šokem pro celý svět.

Čtvrtek 25. června 2009, 14.26 hodin v USA. Tehdy se spolu se srdcem popového krále zastavil svět milionům jeho fanoušků po celém světě.

I když bylo evidentní, že se Jackson potýká se zdravotními problémy a chystal se na své poslední turné v životě, stále tu nějak byl. Najednou v pouhých 50 letech zemřel. Jeho chatrné tělo zřejmě nevydrželo kombinaci duševního i fyzického vypětí. A na druhý břeh ho popostrčil smrtelný mix léků.

Rodinné zázemí

Michael Jackson (1958–2009) se narodil do početné rodiny Jacksonů. Jeho matka Katherine (*1930) je silně věřící a na prvním místě pro ni byla vždy rodina. Michael je jejím devátým dítětem.

Otec Joe (1928–2018) je také věřící, ale o poznání přísnější ve výchově. Sní o pěvecké kariéře, ta se mu ovšem nedaří. Naději spatřuje ve své početné rodině, a když už si zplodil tolik dětí, využije je k naplnění svých snů.

Chce mít svá děcka za každou cenu úspěšná, proto vymyslí seskupení The Jackson 5.

Křehký už od mládí

Joe je na děti velmi tvrdý. Michael později vzpomíná, že když něco provedl, trestal ho Joe až sadisticky. Michael se musel svléknout donaha, namazat olejem a pak vydržet bití kabelem od žehličky.

Joe prý svého syna několikrát kopal i do intimních míst, protože měl pocit, že jeho syn je zženštilý, takže mužskou výbavu stejně nepotřebuje. Ještě když na to Michael vzpomíná v dospělosti před kamerami, neubrání se slzám.

V Joeovi se ale svědomí nepohnulo, nikdy se svému synovi neomluvil. Přitom v něm měl zlatý důl. Michael má nálepku zázračného dítěte.

Skvěle vládne neobvykle vysoko posazeným hlasem a má velký rozsah, zvládne napodobit i bicí, a dokonce nazpívá doprovodné party, které by jinak hrálo několik nástrojů.

Michael Jackson dostává cenu z rukou amerického prezidenta Ronalda Reagana. Foto: White House - Jack Kightlinger
Michael Jackson dostává cenu z rukou amerického prezidenta Ronalda Reagana. Foto: White House – Jack Kightlinger

Nemocný král popu

Kolem Jacksona je spousta kontroverzí. Jednou z nich jsou jeho plastické operace. Narodí se jako Afroameričan, zemře však s výrazně bledou kůží. Mnozí si myslí, že si nechává úmyslně bělit pokožku, Michael ale trpí vitiligem, tedy depigmentací kůže.

Na první plastickou operaci jde už v 70. letech, tehdy kvůli zlomenému nosu. O pár let později zase potřebuje zákrok kvůli pyrotechnické nehodě při natáčení reklamy, při níž se ošklivě popálil.

Trápí ho i vážné systémové onemocnění zvané lupénka, které způsobuje únavu a také červenou vyrážku ve tváři nebo vypadávání vlasů. Skutečnou zkrášlovací operaci obličeje podstupuje až v roce 1987, nechává si přidat do brady dolíček. Spekuluje se i o plastice nosu, který se mu po mnoha letech začíná bortit.

Zneužíval děti?

Citlivé téma. Ze sexuálního obtěžování ho obviňují dvakrát. Poprvé se tak stane v 90. letech, kdy se dostává na vrchol popularity, a mnozí si myslí, že někdo chtěl využít jeho slávy a získat peníze.

Soud nikdy neproběhl, žalující strana však dostane mimosoudně v přepočtu skoro půl miliardy korun! Celý proces trvá dva roky, zpěvákovi hrozí 20 let vězení. V roce 2003 ho pak vyfotí, když spí s dětmi v jedné posteli. Obviňování neunikne ani po smrti.

V roce 2013 se aféra kolem zneužívání rozhoří, vznikne i hodně drsný dokument. Jacksonovy písně dokonce přestávají hrát některá rádia. Bránit se však už nemůže.

Michael Jackson s dětmi v Disneylandu Foto: jmerelo / CC BY-SA 2.0
Michael Jackson s dětmi v Disneylandu Foto: jmerelo / CC BY-SA 2.0

Moonwalk i Thriller

The Jackson 5 natočí pět alb, Jackson ale záhy pochopí, že si vystačí sám. Jakmile zmizí z rodinné kapely, ta se začne potápět jako Titanic.

Svůj první sólový hit Got to Be There nazpívá teprve ve 13 letech, tedy v roce 1972. První album Off the Wall mu vyjde o sedm let později. Deska se stane sedmkrát platinovou a prodá se jí přes 20 milionů.

Jackson se pustí do charitativní a humanitární činnosti, hodně zpívá o rasismu, násilí, užívání drog či AIDS. Je nejen skvělým zpěvákem, ještě více fenomenální nadání projevuje tanci. Ve své době je rekordmanem, když poprvé vytvoří klip jako malý film.

Video k titulní písni neprodávanějšího alba všech dob Thriller z roku 1983 trvá 13 minut. Stojí sice milion dolarů, ale Michael si to dávno může dovolit. V této době Jackson poprvé použije krok moonwalk.

Stejnou taneční kreaci dávno před ním předváděl Fred Astaire (1899–1987), Michael ji ovšem dovede k dokonalosti.

Chtěl lásku, které se bál

Král popu je velmi plachý, bojí se oslovovat lidi. Dodnes se spekuluje, že byl gay. Je však dost možné, že vlastně ani netouží po partnerském vztahu. Psychicky je totiž přerostlým dítětem, které utíká do světa snů, kolotočů a zábavy.

Proto si na svém ranči Neverland vybuduje v podstatě malý Disneyland. Michael se však symbolicky ožení s dcerou rokenrolového krále Elvise Presleyho (1935–1977), Lisou Marií Presley (*1968).

Znají se mnoho let před svatbou, manželství se jim ale rychle rozpadne a mnozí si myslí, že se vzali jen kvůli zlepšení Michaelovy image. Druhou svatbu má v roce 1996 v hotelovém pokoji.

Druhá manželka, zdravotní sestra Deborah Jeanne Rowe (*1958) mu dá dvě děti, syna Prince (1997) a dceru Paris (1998), které Michael po rozvodu v roce 1999 dostane do péče.

Chtěl skončit, ale ne navždy

Sláva z 80. a 90. let je tatam, skalní fanoušci se však v roce 2009 těší na turné This Is It. „Je to opravdu mé poslední turné,“ říká Michael, který netuší, že se ho ani nedožije. Podle svých přátel však vypadal několik dní před smrtí lépe než kdykoli předtím.

Byl prý plný energie a těšil se, až se rozjede turné. Bohužel je tehdy navyklý na spoustu prášků. Nemůže bez nich ani usnout. Doma má proto k dispozici osobního lékaře.

V osudný den jím je Conrad Murray (*1953), jenž mu v poslední noc podává několik léků na spaní a léky proti úzkosti. Michaelovi to však je málo a žadoní o větší dávku. Murray nechce poslouchat naléhání, proto přidá další sedativa.

Celosvětové turné HIStory (1996–1997) doprovázela velkolepá Jacksonova socha. Stála i v Praze na Letné, kde Jackson zahajoval koncertní šňůru. Foto: Sjors Provoost / CC BY 2.0
Celosvětové turné HIStory (1996–1997) doprovázela velkolepá Jacksonova socha. Stála i v Praze na Letné, kde Jackson zahajoval koncertní šňůru. Foto: Sjors Provoost / CC BY 2.0

Osudný Propofol

Kombinace velkého množství utišujících léků nakonec podle zjištění smrtelná nebyla. Osudným se zpěvákovi stane hypnotikum Propofol, které se podává k vyvolání stavu podobného anestezii.

Jackson je i doma připojen na přístrojích, aby doktor mohl sledovat činnost jeho orgánů, jenže i Murray je jen člověk a musí si odskočit na toaletu. Po úlevě se mu po návratu přitíží u srdce. Zpěváka najde bezvládného, Jackson už nedýchá.

Doktor hned zahájí resuscitaci a zavolá záchranku. Ta odveze Jacksona do nemocnice, kde ještě 13 třináct minut bojuje o život. Marně. Zanedlouho obletí svět zpráva, že král popu je mrtvý!

Velké srdce to nevydrželo

Jackson zemře na selhání srdce. Po jeho smrti se sice objeví zprávy o údajných šokujících výsledcích pitvy, které mají ukázat, jak na tom byl zpěvák špatně, ty jsou ale popřeny.

Jackson měl silné srdce, váha odpovídala výšce postavy, a ačkoli mu byla zjištěna artritida a chronický zánět plic, byl celkem zdravý úměrně svému věku. Ovšem oslaben byl stresem a jistým psychickým vypětím.

Murray se nejprve brání, že Jacksonovo naléhání jej zlomilo, aby mu podal i Propofol, později ale přiznává, že mu hypnotikum podával pravidelně už poslední dva měsíce před smrtí.

Za neúmyslné zabití je odsouzen na čtyři roky, ovšem už po dvou letech je z vězení propuštěn.

Michael Jackson se dočká hvězdy na Hollywoodském chodníku slávy. Foto: Buda Fabio Mori / CC BY-SA 2.0
Michael Jackson se dočká hvězdy na Hollywoodském chodníku slávy. Foto: Buda Fabio Mori / CC BY-SA 2.0

Kýčovité „sbohem“

Rozloučení s Michaelem proběhne ve velkém stylu v podobě obřího koncertu, kam dorazí řada celebrit. Zpěváci zpívají, herci a sportovci vzpomínají. Kýčovité rozloučení má na starost rodina, která působí jako z divadelní tragédie.

Všichni jsou semknutí, jako by se ale zapomnělo na aféry, třeba i tyranizování Michaela otcem Joem. Vrcholem všeho je skoro až zneužití tehdy jedenáctileté Paris, aby se před 20 tisíci neznámými lidmi vyjádřila k otcově smrti.

Když ji není slyšet, vrazí jí příbuzní pod bradu mikrofon se slovy: „Mluv, mluv!“ U vyznání tatínkovi „miluji tě strašně moc“ se holčička rozpláče a padne do náruče tety Janet Jackson (*1966). Inu, i to je Amerika.

Foto: Viz popisky. Titulní foto: Threatened1 / CC BY-SA 2.0
Související články
Lifestyle
Proč spisovatel Milan Kundera zanevřel na svoji domovinu?
Poválečné budovatelské nadšení z jeho tvorby postupně vyprchává. Milan Kundera jako mladík koketuje s hudbou. Aby ne, když jeho otcem je klavírista a rektor Janáčkovy akademie múzických umění Ludvík Kundera. Nakonec se ale Milan Kundera (1929‒2023) rozhodne studovat literární vědu a estetiku, kterou vzápětí vymění za režii a scenáristiku na FAMU. Souběžně s tím, jak se na katedře […]
Lifestyle
Armand Douglas Hammer: Temné fantazie krásného prince
Je hezký, urostlý, slavný a velmi bohatý. Dokonale splňuje všechny parametry moderního prince. Ale pozor! Je k mání jen pro opravdu otrlé princezny. Jeho představa kvalitního sexu zahrnuje svazování a kapku násilí. Navíc je možná kanibal. V případě amerického herce Armanda Douglase Hammera (*1986) byla Štěstěna značně rozdavačná. Armie se prostě uměl narodit. Jeho předkové nashromáždili obrovské […]
Lifestyle
Rybí prsty: Odkud se vzala zlatavá pochoutka?
Rychlé, chutné, křupavé. Rybí prsty sice jako první uvede na trh americká společnost, ale je to nefalšovaný britský vynález, často považovaný za jeden ze symbolů Spojeného království. Není to však výdobytek moderní doby, první zmínky o tomto pokrmu jsou staré 124 let. Proč a jak vlastně vznikly? Termín rybí prsty (fish fingers) je poprvé zmíněn […]
Lifestyle
James Brown: Všechny lapálie pěvecké legendy
Byl slavným zpěvákem, hudebním skladatelem i vydavatelem, jednou z nejzásadnějších postav soulové a funkové hudby a dodnes je obdivovanou veličinou. Blyštivou kariéru Jamese Browna ale nenasvítila pouze světla ramp, ale také majáčky policejních aut. Je první svátek vánoční roku 2006 a v nemocnici v Atlantě leží na smrt nemocný James Brown (1933–2006). Otočí se na svého manažera […]
reklama
věda a technika
Soukromé bunkry: Betonové bezpečí pod vlastním domem
Nad vybavením některých luxusních sídel zůstává občas obyčejným smrtelníkům rozum stát. A co teprve kdybychom nahlédli hluboko pod některé z nich. Trend budování vlastních bunkrů ale v poslední době už není jen výsadou těch nejbohatších. Mnoho lidí se shodne, že současná doba je nejistá, a to v různých ohledech. Stoupá mezinárodní napětí, které občas hrozí vyústit v ozbrojený konflikt. […]
Když se Tambora zlobí: Nejhorší katastrofa novodobých dějin zruší léto
Jindy by radostně skotačili ve vodě, jenže teď sedí doma a nevěřícně koukají ven. Sluneční paprsky vystřídá sníh a příjemný vánek pořádná fujavice. Léto si všichni představovali úplně jinak, jenže tentokrát pohodové počasí vůbec nedorazí! Evropu zaměstnává navrátivší císař Napoleon (1769-1821), v odlehlém koutě světa se mezitím probouzí k životu stratovulkán Tambora. Začátkem dubna 1815 o sobě […]
A co když to spadne? Boříme mýty o létání!
Užíváte si cestování letadlem? Anebo se celou dobu modlíte, aby to nespadlo a abyste byli co nejdříve na zemi? Možná se jen bojíte zakořeněných mýtů. Pojďme si vyjasnit, jak je to doopravdy! Každý den přepraví letadla z bodu A do bodu B zhruba 6 milionů osob. V jakýkoliv okamžik je asi 500 000 lidí zrovna […]
Alarm: Spolehlivý hlídač našeho domova
Zloděj se už plíží zahradou, ale stále se nemůže odhodlat k činu. Na štítě domu totiž poblikává kontrolka alarmu. Dokáže nezvaný návštěvník překonat moderní elektronické zabezpečení, nebo se nechá odradit a zkusí raději štěstí jinde? Od vynálezu zámku s klíčem se zabezpečení našich domovů vyvíjelo v souladu s objevováním nových technologií i zrodem nových bezpečnostních hrozeb. S využíváním elektřiny přišlo […]
záhady a tajemství
Tajemný poklad krále Juby II.: Skrývá se starověké africké zlato v americké jeskyni?
Při procházce na svahu v ohybu nedaleko řeky Embarras náhle Russell E. Borrows spadne do jakési díry. Nečekaně objeví vchod do tajemné jeskyně. Oči za chvíli přivyknou přítmí a čemusi blýskavému. Spatří zlaté šperky i sarkofág a kamenné desky. Numidský a mauretánský král Juba I. (60–46 př. n. l.) spáchá sebevraždu poté, co je roku 46 […]
El Dorado: Skrývají hlubiny jezera Guatavita zlato Inků?
„Za horami a řekami, skryté v džunglích, leží království bohaté na smaragdy a zlato,“ popisuje stará indiánská pověst bohatou zemi. Zdejšího krále každý večer potřou vonným olejem a celé jeho tělo zasypou zlatým práškem, až se třpytí jako Slunce. Vyplouvá na lodi doprostřed jezera, kde obětuje bohům. Poutníci, přicházející k jezeru, vzdávají svému vládci hold a […]
Kdo rozluští tajemné znaky z Kréty?
Král Mínós uznale pokyvuje hlavou. Stavitel Daidalos mu právě předložil návrh labyrintu, ve kterém se ztratí každý smrtelník. Ten se má časem stát domovem Mínótaura, bestie s býčí hlavou a lidským tělem…   Ostatně, jde o králova levobočka – královna Pásifaé se coby pomstu bohů za to, že jej král neobětoval, poblázní do posvátného bílého […]
Záhadná Sfinga: Opravdu ji vytvořili lidé?
Je přes dvacet metrů vysoká, ale výška není to hlavní, co na ní lidi dodnes fascinuje. Mnohem více je přitahuje záhadný vzhled Sfingy a její původ, opředený tajemstvím. Možná je však zcela jiný, než jak ho líčí většina teorií a lidé se na vzniku egyptské ikony podepsali jen nepatrně! I když jsou pyramidy v Gíze […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Velké stěhování Poullain do Francie se blíží?
nasehvezdy.cz
Velké stěhování Poullain do Francie se blíží?
Není žádné tajemství, že má hvězda seriálu Jedna rodina Chantal Poullain (67) francouzský původ. V České republice žije ale už mnoho let, a dokonce v ní prožila i svou doposud nejsilnější lásku. Pa
5 tragédií na osmitisícovkách: Vylámali si zuby na střeše světa Hitlerovi hoši i výprava feministek?
historyplus.cz
5 tragédií na osmitisícovkách: Vylámali si zuby na střeše světa Hitlerovi hoši i výprava feministek?
Horolezec se ve stanu klepe zimou a přerývaně kašle. „Nikdy jsem nemyslel, že někdo může být tak nemocný a stále naživu,“ vzpomíná na chvíle hrůzy při zdolávání druhé nejvyšší hory světa K2 jeden z účastníků expedice. Dopadne ještě dobře. Z vánice, která kolem něj zuří, se nevrátí čtyři jeho kamarádi…   Je jich 14. Hor,
Taburet jako praktický doplněk
panidomu.cz
Taburet jako praktický doplněk
Není nic příjemnějšího, než se po náročném dni uvelebit do sedačky a natáhnout si nohy. K tomu nám skvěle poslouží taburet, tedy stolička bez opěradla. Pro své malé rozměry a variabilní využití taburety doplňují lidská obydlí od nepaměti. Charakteristické především pro styl Ludvíka XIV. , dokonce i samotné slovo taburet má kořeny ve Francii. Dnes
Rej nacistů pod šumavským Františkovem: Ukrývalo podzemí výrobu stíhaček?
epochanacestach.cz
Rej nacistů pod šumavským Františkovem: Ukrývalo podzemí výrobu stíhaček?
Válku prostě musí Adolf Hitler (1889–1945) vyhrát. Pod rukama jeho pomocníčků vznikají po celé Evropě podzemní hnízda, kde se nepřetržitě pracuje na strojích, jež mají třetí říši přinést kýžený výsledek. Nejinak tomu je i na našem území. Spletité chodby ukrývající temná tajemství druhé světové války. Co pohltila země pod osadou zvanou Františkov? Na tlumené světlo
Luxusní styl uprostřed mořských borovic
rezidenceonline.cz
Luxusní styl uprostřed mořských borovic
Rodinná vila ze šedesátých let minulého století dostala díky velkorysému přístupu současného architekta Massima Iosy Ghiniho nejen moderní kvality a soudobé parametry. Odborný zásah jí přinesl i racionální strukturu a dokonalou rovnováhu v rámci přírodního okolí. Při rekonstrukci se soustředil především na hledání nové koncepce souznění celé nemovitosti se zahradou, jež ji obklopuje. „Většinou šlo
Vše, co potřebujete vědět o parfémech – průvodce
iluxus.cz
Vše, co potřebujete vědět o parfémech – průvodce
Parfémy poutají naši pozornost již po staletí a fascinují nás rozmanitými vůněmi květin, ovoce, zelených tónů, koření, sladkých akcentů, dřeva a mechu. Často, když saháme po vysněném flakonu, si v
Záhadná ektoplazma: Zpestření spirituálních seancí, nebo opravdový projev duchovního světa?
enigmaplus.cz
Záhadná ektoplazma: Zpestření spirituálních seancí, nebo opravdový projev duchovního světa?
Tajemný bílý dým se pomalu valí z úst ženy sedící v čele kulatého stolu. Médium má oči v sloup a pro mocnější efekt vydává dávivé zvuky. Osazenstvo účastnící se spirituální seance šílí a lapá po dechu
Sleďový salát
tisicereceptu.cz
Sleďový salát
Pro nás trochu nezvyklé, ale oběd ve Švédsku někdy zahrnuje i nakládané sledě. Například v podobě salátu. Potřebujete 4 filety naloženého sledě 4 vejce 2–4 kyselé okurky 1 jablko 2 cibule 1
(F)akta geny: Když se z bratranců stanou bratři
epochalnisvet.cz
(F)akta geny: Když se z bratranců stanou bratři
Co se stane, když si dva bratři vezmou dvě sestry a mají dvě děti? Normálně by děti byli bratranci, ale co když otcové jsou dvě identická dvojčata a matky také dvě identická dvojčata? Pak podle genetiky jsou vlastně sourozenci a ne bratranci.   Vědci jsou dvojčaty fascinováni odjakživa. Už multižánrový vědec Francis Galton v roce
Nepodceňujte varovné příznaky šoku
nejsemsama.cz
Nepodceňujte varovné příznaky šoku
Léto nepřináší jen radovánky, ale také spoustu patálií v podobě hmyzích štípanců. Kdy je nutné volat lékaře? Komáry láká oxid uhličitý, který vydechujeme, pach našeho potu, piva, silné vůně a také třeba tmavé barvy. Jestli se chcete jejich štípnutí vyhnout, oblečte se do světlých barev, použijte antiperspirant bez parfemace, nastříkejte se repelentem a vezměte si dlouhé rukávy
Hýčkat si na prsou nenávist bývá vysilující
skutecnepribehy.cz
Hýčkat si na prsou nenávist bývá vysilující
Je těžké zbavit se nenávisti. Zvlášť, když bylo člověku prokazatelně ublíženo. Myslela jsem, že budeme s bývalým mužem kvůli jeho zradě nepřátelé do konce života. Nenáviděla jsem ho. Byla jsem přesvědčena, že s tou nenávistí i umřu, že si ji vezmu s sebou do hrobu, v němž budu tiše a zarputile ležet a nenávidět do skonání světa. Bylo to vysilující, protože nenávist
Žabí sauna zachraňuje těmto obojživelníkům životy
21stoleti.cz
Žabí sauna zachraňuje těmto obojživelníkům životy
Žáby po celém světě ohrožuje houba Batrachochytrium dendrobatidis. Způsobuje jim vysoce nakažlivé infekční onemocnění, kterému tyto snadno podléhají. Ochranu a čas na zotavení poskytují žábám tak zvan