Domů     Nestihl dotančit k poslednímu vystoupení
Nestihl dotančit k poslednímu vystoupení
9.5.2024

Byl ikonou i kontroverzní osobností. Z Michaela Jacksona si lidé už za jeho života dělali legraci, že se „rozpadá“. Přesto byla jeho smrt šokem pro celý svět.

Čtvrtek 25. června 2009, 14.26 hodin v USA. Tehdy se spolu se srdcem popového krále zastavil svět milionům jeho fanoušků po celém světě.

I když bylo evidentní, že se Jackson potýká se zdravotními problémy a chystal se na své poslední turné v životě, stále tu nějak byl. Najednou v pouhých 50 letech zemřel. Jeho chatrné tělo zřejmě nevydrželo kombinaci duševního i fyzického vypětí. A na druhý břeh ho popostrčil smrtelný mix léků.

Rodinné zázemí

Michael Jackson (1958–2009) se narodil do početné rodiny Jacksonů. Jeho matka Katherine (*1930) je silně věřící a na prvním místě pro ni byla vždy rodina. Michael je jejím devátým dítětem.

Otec Joe (1928–2018) je také věřící, ale o poznání přísnější ve výchově. Sní o pěvecké kariéře, ta se mu ovšem nedaří. Naději spatřuje ve své početné rodině, a když už si zplodil tolik dětí, využije je k naplnění svých snů.

Chce mít svá děcka za každou cenu úspěšná, proto vymyslí seskupení The Jackson 5.

Křehký už od mládí

Joe je na děti velmi tvrdý. Michael později vzpomíná, že když něco provedl, trestal ho Joe až sadisticky. Michael se musel svléknout donaha, namazat olejem a pak vydržet bití kabelem od žehličky.

Joe prý svého syna několikrát kopal i do intimních míst, protože měl pocit, že jeho syn je zženštilý, takže mužskou výbavu stejně nepotřebuje. Ještě když na to Michael vzpomíná v dospělosti před kamerami, neubrání se slzám.

V Joeovi se ale svědomí nepohnulo, nikdy se svému synovi neomluvil. Přitom v něm měl zlatý důl. Michael má nálepku zázračného dítěte.

Skvěle vládne neobvykle vysoko posazeným hlasem a má velký rozsah, zvládne napodobit i bicí, a dokonce nazpívá doprovodné party, které by jinak hrálo několik nástrojů.

Michael Jackson dostává cenu z rukou amerického prezidenta Ronalda Reagana. Foto: White House - Jack Kightlinger
Michael Jackson dostává cenu z rukou amerického prezidenta Ronalda Reagana. Foto: White House – Jack Kightlinger

Nemocný král popu

Kolem Jacksona je spousta kontroverzí. Jednou z nich jsou jeho plastické operace. Narodí se jako Afroameričan, zemře však s výrazně bledou kůží. Mnozí si myslí, že si nechává úmyslně bělit pokožku, Michael ale trpí vitiligem, tedy depigmentací kůže.

Na první plastickou operaci jde už v 70. letech, tehdy kvůli zlomenému nosu. O pár let později zase potřebuje zákrok kvůli pyrotechnické nehodě při natáčení reklamy, při níž se ošklivě popálil.

Trápí ho i vážné systémové onemocnění zvané lupénka, které způsobuje únavu a také červenou vyrážku ve tváři nebo vypadávání vlasů. Skutečnou zkrášlovací operaci obličeje podstupuje až v roce 1987, nechává si přidat do brady dolíček. Spekuluje se i o plastice nosu, který se mu po mnoha letech začíná bortit.

Zneužíval děti?

Citlivé téma. Ze sexuálního obtěžování ho obviňují dvakrát. Poprvé se tak stane v 90. letech, kdy se dostává na vrchol popularity, a mnozí si myslí, že někdo chtěl využít jeho slávy a získat peníze.

Soud nikdy neproběhl, žalující strana však dostane mimosoudně v přepočtu skoro půl miliardy korun! Celý proces trvá dva roky, zpěvákovi hrozí 20 let vězení. V roce 2003 ho pak vyfotí, když spí s dětmi v jedné posteli. Obviňování neunikne ani po smrti.

V roce 2013 se aféra kolem zneužívání rozhoří, vznikne i hodně drsný dokument. Jacksonovy písně dokonce přestávají hrát některá rádia. Bránit se však už nemůže.

Michael Jackson s dětmi v Disneylandu Foto: jmerelo / CC BY-SA 2.0
Michael Jackson s dětmi v Disneylandu Foto: jmerelo / CC BY-SA 2.0

Moonwalk i Thriller

The Jackson 5 natočí pět alb, Jackson ale záhy pochopí, že si vystačí sám. Jakmile zmizí z rodinné kapely, ta se začne potápět jako Titanic.

Svůj první sólový hit Got to Be There nazpívá teprve ve 13 letech, tedy v roce 1972. První album Off the Wall mu vyjde o sedm let později. Deska se stane sedmkrát platinovou a prodá se jí přes 20 milionů.

Jackson se pustí do charitativní a humanitární činnosti, hodně zpívá o rasismu, násilí, užívání drog či AIDS. Je nejen skvělým zpěvákem, ještě více fenomenální nadání projevuje tanci. Ve své době je rekordmanem, když poprvé vytvoří klip jako malý film.

Video k titulní písni neprodávanějšího alba všech dob Thriller z roku 1983 trvá 13 minut. Stojí sice milion dolarů, ale Michael si to dávno může dovolit. V této době Jackson poprvé použije krok moonwalk.

Stejnou taneční kreaci dávno před ním předváděl Fred Astaire (1899–1987), Michael ji ovšem dovede k dokonalosti.

Chtěl lásku, které se bál

Král popu je velmi plachý, bojí se oslovovat lidi. Dodnes se spekuluje, že byl gay. Je však dost možné, že vlastně ani netouží po partnerském vztahu. Psychicky je totiž přerostlým dítětem, které utíká do světa snů, kolotočů a zábavy.

Proto si na svém ranči Neverland vybuduje v podstatě malý Disneyland. Michael se však symbolicky ožení s dcerou rokenrolového krále Elvise Presleyho (1935–1977), Lisou Marií Presley (*1968).

Znají se mnoho let před svatbou, manželství se jim ale rychle rozpadne a mnozí si myslí, že se vzali jen kvůli zlepšení Michaelovy image. Druhou svatbu má v roce 1996 v hotelovém pokoji.

Druhá manželka, zdravotní sestra Deborah Jeanne Rowe (*1958) mu dá dvě děti, syna Prince (1997) a dceru Paris (1998), které Michael po rozvodu v roce 1999 dostane do péče.

Chtěl skončit, ale ne navždy

Sláva z 80. a 90. let je tatam, skalní fanoušci se však v roce 2009 těší na turné This Is It. „Je to opravdu mé poslední turné,“ říká Michael, který netuší, že se ho ani nedožije. Podle svých přátel však vypadal několik dní před smrtí lépe než kdykoli předtím.

Byl prý plný energie a těšil se, až se rozjede turné. Bohužel je tehdy navyklý na spoustu prášků. Nemůže bez nich ani usnout. Doma má proto k dispozici osobního lékaře.

V osudný den jím je Conrad Murray (*1953), jenž mu v poslední noc podává několik léků na spaní a léky proti úzkosti. Michaelovi to však je málo a žadoní o větší dávku. Murray nechce poslouchat naléhání, proto přidá další sedativa.

Celosvětové turné HIStory (1996–1997) doprovázela velkolepá Jacksonova socha. Stála i v Praze na Letné, kde Jackson zahajoval koncertní šňůru. Foto: Sjors Provoost / CC BY 2.0
Celosvětové turné HIStory (1996–1997) doprovázela velkolepá Jacksonova socha. Stála i v Praze na Letné, kde Jackson zahajoval koncertní šňůru. Foto: Sjors Provoost / CC BY 2.0

Osudný Propofol

Kombinace velkého množství utišujících léků nakonec podle zjištění smrtelná nebyla. Osudným se zpěvákovi stane hypnotikum Propofol, které se podává k vyvolání stavu podobného anestezii.

Jackson je i doma připojen na přístrojích, aby doktor mohl sledovat činnost jeho orgánů, jenže i Murray je jen člověk a musí si odskočit na toaletu. Po úlevě se mu po návratu přitíží u srdce. Zpěváka najde bezvládného, Jackson už nedýchá.

Doktor hned zahájí resuscitaci a zavolá záchranku. Ta odveze Jacksona do nemocnice, kde ještě 13 třináct minut bojuje o život. Marně. Zanedlouho obletí svět zpráva, že král popu je mrtvý!

Velké srdce to nevydrželo

Jackson zemře na selhání srdce. Po jeho smrti se sice objeví zprávy o údajných šokujících výsledcích pitvy, které mají ukázat, jak na tom byl zpěvák špatně, ty jsou ale popřeny.

Jackson měl silné srdce, váha odpovídala výšce postavy, a ačkoli mu byla zjištěna artritida a chronický zánět plic, byl celkem zdravý úměrně svému věku. Ovšem oslaben byl stresem a jistým psychickým vypětím.

Murray se nejprve brání, že Jacksonovo naléhání jej zlomilo, aby mu podal i Propofol, později ale přiznává, že mu hypnotikum podával pravidelně už poslední dva měsíce před smrtí.

Za neúmyslné zabití je odsouzen na čtyři roky, ovšem už po dvou letech je z vězení propuštěn.

Michael Jackson se dočká hvězdy na Hollywoodském chodníku slávy. Foto: Buda Fabio Mori / CC BY-SA 2.0
Michael Jackson se dočká hvězdy na Hollywoodském chodníku slávy. Foto: Buda Fabio Mori / CC BY-SA 2.0

Kýčovité „sbohem“

Rozloučení s Michaelem proběhne ve velkém stylu v podobě obřího koncertu, kam dorazí řada celebrit. Zpěváci zpívají, herci a sportovci vzpomínají. Kýčovité rozloučení má na starost rodina, která působí jako z divadelní tragédie.

Všichni jsou semknutí, jako by se ale zapomnělo na aféry, třeba i tyranizování Michaela otcem Joem. Vrcholem všeho je skoro až zneužití tehdy jedenáctileté Paris, aby se před 20 tisíci neznámými lidmi vyjádřila k otcově smrti.

Když ji není slyšet, vrazí jí příbuzní pod bradu mikrofon se slovy: „Mluv, mluv!“ U vyznání tatínkovi „miluji tě strašně moc“ se holčička rozpláče a padne do náruče tety Janet Jackson (*1966). Inu, i to je Amerika.

Foto: Viz popisky. Titulní foto: Threatened1 / CC BY-SA 2.0
Související články
Lifestyle
Elvis Presley: Legenda na pódiu i na plátně
Elvis Presley nebyl jen hudebníkem, ale také filmovou hvězdou. Jeho písně a filmy ovlivnily generace a jeho jméno se stalo synonymem pro rock’n’roll. Podívejme se na jeho hudební a filmovou kariéru.   Roky 1968 až 1977 1977 jsou považovány za hvězdné období jeho pěvecké dráhy. Tehdy nahrává největší hity své hudební kariéry. Elvis Presley jen […]
Lifestyle
Coober Pedy: Město, kde se žije pod zemí
Uvnitř australského vnitrozemí leží městečko, které na první pohled nevypadá nijak zvláštně, jen denní teploty tu dosahují až 50 °C a k vodě je to daleko. Tak proč žít zrovna tady? Byly zde objeveny velké zásoby opálu, které sem přilákaly tisíce nadšených hledačů. Aby ale vydrželi v tak nehostinných podmínkách, které zde během roku panují, přesunuli svá […]
Lifestyle
Rychlá a zběsilá jízda Paula Walkera: Od hvězdy k tragickému konci
Paul Walker, milovník rychlých aut a hvězda série Rychle a zběsile, tragicky zahynul při autonehodě v roce 2013. Jeho život byl plný adrenalinu, filmových úspěchů i charitativní činnosti.   Hvězda série filmů Rychle a zběsile umírá dne 30. listopadu 2013. Se svým známým, automobilovým závodníkem Rogerem Rodasem, opouští akci pořádanou Walkerovou charitou na pomoc obětem […]
Lifestyle
Iveta Bartošová: Dostali ji na dno osudoví muži?
Bartošová spáchala sebevraždu tím nejdrastičtějším způsobem. V Uhříněvsi u Prahy skočila pod vlak. Svému manželovi Josefu Rychtářovi a jedinému synovi Arturovi nechala dopisy na rozloučenou. Ani oni ji nemohli zachránit? Iveta Bartošová (1966–2014) byla talentovaná, ale naivní a trochu prostá. Tak vzpomínají Ivetini známí na její začátky. A jak je vidět, od doby, kdy Bartošová […]
reklama
svět zločinu
Pedofil se ve věznici nedožil rána
Je to všemi milovaný a usměvavý chlapec. Má ale tu smůlu, že onoho dne narazí na lidskou zrůdu. Ta ho vezme k sobě domů. Jakmile se za nimi zaklapnou dveře, chlapce znásilní a ubodá bajonetem. Případ, který dodnes lidem z města Ostrov u Karlových Varů vhání slzy do očí. Sexuální deviant a pedofil tam podle […]
Tim Lambesis: Prosím, zabijte moji ženu!
Kromě skutečných fajnšmekrů se běžní milovníci tvrdé hudby někdy tak úplně nevyznají v jejích druzích. Zasvěceným je však jasné, že žánr zvaný metalcore spojuje prvky punku a metalu. A také moc dobře vědí, o kom je řeč, když se vysloví jméno kapely As I Lay Dying a jejího frontmana, zpěváka Tima Lambesise (*1980). Kapela se […]
Shelley Malil: Žárlivec s kuchyňským nožem
Jak velká je pravděpodobnost, že se hollywoodská hvězda stane z chudého chlapce z rybářské osady kdesi v jižní Indii? Malý Shelley Malil (*1964) se nemůže vynadívat na obrazovku jediné televize, kterou ve vesnici mají, a zapřísahá se, že se stane slavným hercem. Podaří se mu to, ale jednou se proslaví ještě něčím jiným. Mezi lékaři […]
Brutální mordy ve vesničce Klučov: Trojnásobného vraha chytili po letech díky DNA
Nevypadá  jako protřelý kriminálník. Připomíná spíš zmateného pijana po dlouhém flámu. Rozhodně nejde o žádného verbálního sprintera. Vyjadřuje se pomalu, zdlouhavě. Často se dívá kamsi do prázdna. Přesto čelí obvinění z brutální trojnásobné vraždy. Jaro roku 1990 je v plném proudu. Plnými doušky si ho užívají i obyvatelé malé obce Klučov na Kolínsku. Ve stavení […]
reklama
svět zločinu
Heparinový vrah poslal na onen svět sedm pacientů!
Pacient v bezvědomí tiše oddechuje. Nevnímá, že k němu právě přišel zdravotník a do kapačky mu cosi píchl. Je to heparin, snižující srážlivost krve. Brzy nato je na oddělení poplach. Muž silně krvácí. To už ale vrah leží doma s nohama na gauči.  Jen málokdo v České republice nezná jméno Petr Zelenka. Pokud si někdo […]
Charles Manson: Psychopatický vůdce sekty
Charles Manson byl charismatický, ale psychopatický vůdce sekty „Rodina“, která v 60. letech 20. století terorizovala Kalifornii. Manson byl zodpovědný za vraždu Sharon Tate a dalších devíti lidí a jeho zločiny dodnes šokují a fascinují svět. Mansonův život Charles Manson se narodil v roce 1934 v Cincinnati ve státě Ohio. Jeho matka byla prostitutka a […]
Pedofil Marc Dutroux: Osamělý muž toužil po náklonnosti dětí
Odhalení belgického pedofila, únosce a vraha Marka Dutrouxe patřilo ve své době k největším šokům v Evropě. Jeho případ je nejen odpudivým příběhem brutálního násilí, ale odhaluje i mnoho pochybení při vyšetřování. Belgický chlapec Marc Dutroux má od narození všechny podmínky k tomu, aby z něj vyrostl slušný člověk. Pochází z učitelské rodiny, kam se […]
Natascha Kampuschová: Příběh unesené dívky
Psychopat Wolfgang Priklopil ji unesl, když jí bylo pouhých deset let. Roky ji držel v temné kobce, bil ji a znásilňoval. Nataschu se mu přesto úplně zlomit nepodařilo a ona od něj po osmi a půl letech utekla. Co prožívala v domě svého únosce?  Je krátce po sedmé hodině ráno 2. března 1998 a desetiletá Natascha Kampuschová […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Město bylo dějištěm čarodějnického procesu: Je utrpení nevinných příčinou zdejších paranormálních aktivit?|
enigmaplus.cz
Město bylo dějištěm čarodějnického procesu: Je utrpení nevinných příčinou zdejších paranormálních aktivit?|
Idstein je město v okrese Rheingau-Taunus v německé spolkové zemi Hesensko. V sedmnáctém století zde proběhl velký čarodějnický proces, který měl za následek desítky obětí. Až v roce 2014 byli poprave
Hrad Lipý: Vodní hrad, který přišel o vodu
epochanacestach.cz
Hrad Lipý: Vodní hrad, který přišel o vodu
Hrad přímo uprostřed města Česká Lípa býval kdysi od svého vzniku ve 13. století sevřen dvěma rameny řeky Ploučnice, a to ještě k jeho obraně přispívaly i okolní močály a bažiny. Lávka v oněch dobách sahala jen do půli řeky, pak už musela návštěva využít lodičku. Regulace řeky ve 20. století postupně odsoudila hrad k životu na suchu,
Herečku Kateřinu Brožovou čeká tvrdý soudní spor
nasehvezdy.cz
Herečku Kateřinu Brožovou čeká tvrdý soudní spor
Hvězda seriálu Ordinace v růžové zahradě Kateřina Brožová (56) přišla zkraje letošního roku o milovaného pejska Jordyho (†9). Když zrovna byla na dovolené na Maledivách, pejska nechala na hlídání v
Bez masa to nejde? Jde! Co radí vegetariáni?
panidomu.cz
Bez masa to nejde? Jde! Co radí vegetariáni?
Se sílícím trendem veganství a vegetariánství se stále častěji stává tématem, a to jak zastánců, tak i odpůrců jídelníčku bez masa, ústřední otázka: Jak důležité je vlastně maso pro naše zdraví? Žijeme v zemi s tradičně vysokou spotřebou masa. A také s tradičně vysokým výskytem rakoviny střeva a srdečně-cévními nemocemi jako nejčastější příčinou úmrtí, což
Toustový dort s okurkou
tisicereceptu.cz
Toustový dort s okurkou
Podávejte jej vychlazený. Třeba jako pohoštění pro milou návštěvu. Suroviny 12 plátků toustového chleba 5 velkých, natvrdo uvařených vajec 2 malá vařená slepičí nebo křepelčí vejce na ozdobu
Chlapec se smutnou tváří mě zachránil před nehodou
nejsemsama.cz
Chlapec se smutnou tváří mě zachránil před nehodou
Ten den jsem byl hodně unavený z práce a usínal za volantem. Najednou jsem nebyl v autě sám. Na zadním sedadle seděl kluk. Rozhodl jsem se sjet z hlavního silničního tahu mezi Hradcem a Pardubicemi a projet klidnou krajinou Polabí, zvlněnou jen sopečnou vyvřelinou kolem Kunětické hory. Blížil se podvečer. Mlžný opar se jako shluk průhledných mořských chaluh valil z polí přes
Spojenecká loď unikla Japoncům v převlečení za ostrov
historyplus.cz
Spojenecká loď unikla Japoncům v převlečení za ostrov
Japonský pilot má ze svého letounu obrovský rozhled. Pokud by se tu v nějaké zátočině schovávala spojenecká loď, není možné, že by ji nespatřil. Alespoň si to myslí. Bez povšimnutí přelétne i podivný malý ostrůvek při pobřeží Jávy. Netuší, že včera tu ještě nebyl. A třebaže se kus pevniny jako přebujelý ostrov jeví, ani zdaleka
Doplatila jsem na pomoc otci
skutecnepribehy.cz
Doplatila jsem na pomoc otci
Můj první muž byl omyl. Ostýchám se to přiznat jen proto, že máme děti. Musela jsem si ho vzít z vděku. On byl vyučený, já jsem měla vysokou školu. Nijak neopovrhuji lidmi s nižším vzděláním, leč s mužem jsme měli jiné zájmy, byli jsme jiné povahy. On byl výbušný, já klidná. Proč jsme se tedy brali, říkáte si?
Síla vlivu kultury: Dáváte přednost sobě, nebo ostatním?
21stoleti.cz
Síla vlivu kultury: Dáváte přednost sobě, nebo ostatním?
Když malé dítě nechce jíst neoblíbené jídlo, rodiče v České republice nejspíše řeknou: „Vzpomeň si na hladovějící děti v Africe a buď vděčný, že máš jiný osud než oni.“ V Japonsku se prý říká spíš
Tadej Pogačar uhranul celé Livigno
iluxus.cz
Tadej Pogačar uhranul celé Livigno
Vrcholným momentem 107. ročníku prestižního cyklistického závodu Gira d'Italia byla epická etapa, která se odehrála v italském Livignu. Tato sportovní událost, která se zapsala do paměti všech přítomn
Musely letušky na svatbu zapomenout?
epochalnisvet.cz
Musely letušky na svatbu zapomenout?
Chce létat. Pilotní licenci má, ale že by se usadila v kokpitu letadla, o tom si může nechat jen zdát. Americká společnost je ještě příliš konzervativní na to, aby tolerovala ženy-pilotky. Ellen Churchová se tak do letadla musí dostat jinak…   Vystudovala zdravotní školu. Ellen Churchová (1904–1965) nabízí své služby letecké společnosti Boeing Air Transport.
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř