Domů     Roland Freisler: Dostihl Hitlerova krvavého soudce Boží trest?
Roland Freisler: Dostihl Hitlerova krvavého soudce Boží trest?
19.5.2019

Říšský ministr spravedlnosti Franz Gürtner umírá v lednu 1941 a nacistické špičky se poohlížejí po jeho nástupci. Na lukrativní pozici si brousí zuby hlavně státní tajemník Roland Freisler.

Když však jeho jméno při jednom obědě před Hitlerem zmíní Josef Goebbels, vůdce vzteky nadskočí: „Ten starej bolševik? Ne!“ Ambiciózní Freisler bude muset spolknout hodně hořkou pilulku.

Stále ještě doplácí na hříchy mládí, kdy se jako zajatec za první světové války dostal do ruského zajetí. Naučil se zde obstojně rusky, seznámil se s marxismem a podle svědků si náramně porozuměl s novými vládci Východu – s bolševiky.

Pravdou ale také je, že kromě Goebbelse nemá Roland Freisler (1893–1945) mezi Hitlerovými nejbližšími spolupracovníky žádné přímluvce.

Straníci ho sice obdivují jako skvělého řečníka, ale jinak v nich náladový fanatik vzbuzuje spíše strach a nenávist. Reinhard Heydrich (1904–1942) o něm mluví jako o „děsné šmíře“.

Martin Bormann (1900–1945) má pro něj označení „ten cvok“. Mocichtivý Freisler se ale nakonec přece jen dočká…

Heydrich se Freislera vysloveně štítil.
Heydrich se Freislera vysloveně štítil.

Vůdcova nemoc je tabu

V létě 1942 se stává prezidentem lidového soudního dvora. Tuto instituci si prosadil Hitler krátce po svém nástupu k moci jako nástroj k potírání veškeré opozice a k organizaci vykonstruovaných procesů.

„Lidový soudní dvůr bude vždy usilovat o to, aby soudil tak, jak byste podle jeho úsudku případ rozsoudil Vy sám, můj Vůdce,“ už brzy píše Hitlerovi vděčný Freisler. V nové funkci se chce za každou cenu blýsknout. Jen za první polovinu roku 1943 vynáší rozsudky smrti nad 804 lidmi.

Nejvyšší trest přitom ve válečném Německu hrozí téměř za cokoli – podle jakéhosi manuálu, sestaveného na ministerstvu spravedlnosti, třeba i za větu: „Vůdce je nemocen.“

Roland Freisler (první zleva) se na postu prezidenta lidového soudu příliš nezamlouval Otto Thierackovi, ministru spravedlnosti (druhý zprava).
Roland Freisler (první zleva) se na postu prezidenta lidového soudu příliš nezamlouval Otto Thierackovi, ministru spravedlnosti (druhý zprava).

Zatočí s atentátníky i růží

„Otřesen stojí náš národ tváří v tvář záhubě mužů u Stalingradu. Geniální strategie frajtra ze světové války vehnala nesmyslně a nezodpovědně do zkázy 330 000 německých mužů. Vůdce, děkujeme Ti. Ponecháme i nadále osud naší armády v rukou diletanta?“

Na počátku roku 1943 může Freisler rozjet velký proces proti autorům kritického letáku – proti odbojové organizaci Bílá růže. Vesměs studenty z mnichovské univerzity hromadně posílá na smrt.

Vrchol v kariéře však pro krvelačného prezidenta lidového soudu přichází až po neúspěšném atentátu na Hitlera v červenci 1944.

Carl Goerdeler, který se měl v důsledku operace Valkýra stát novým německým kancléřem, se po neúspěšném atentátu na Hitlera hájí před lidovým soudem. Aby ho Freisler ponížil, nechává ho navléct do velkých kalhot bez šlí a opasku…
Carl Goerdeler, který se měl v důsledku operace Valkýra stát novým německým kancléřem, se po neúspěšném atentátu na Hitlera hájí před lidovým soudem. Aby ho Freisler ponížil, nechává ho navléct do velkých kalhot bez šlí a opasku…

Freisler rozehrává monstrózní divadlo, při němž se snaží dát obviněným jasně najevo, že jejich obhajobu nebude brát nikdo na vědomí. S gustem je ponižuje. Naváží se do bývalých generálů i německých aristokratů.

Zatímco on ve svých vystoupeních naprosto ztrácí soudnost, jeho oběti si zachovávají důstojnost.

„Tenhle šmírácký komediant i z revolučních neumětelů a z neúspěšných atentátníků ještě nadělá mučedníky,“ soptí tehdy šéf Hlavního říšského bezpečnostního úřadu Ernst Kaltenbrunner (1903–1946).

Hitler je však spokojen. V soudní síni se dokonce pořizuje filmový záznam…

U Freislerova soudu nehraje spravedlnost žádnou roli.
U Freislerova soudu nehraje spravedlnost žádnou roli.

Rozsudek smrti už nestihl

Další z vykonstruovaných procesů vede Freisler 3. února 1945. Znovu se chystá vynést rozsudek smrti, když se Berlínem rozezní poplašné sirény. Soudce narychlo přerušuje líčení a nařizuje obviněné odvést do krytu.

Sám ještě sahá po otevřeném fasciklu, když vtom budovu lidového soudu zasáhne letecká bomba.

Freisler umírá v troskách. Luise Jodlová (1905–1998), manželka generála Alfreda Jodla (1890–1946), s odstupem let vzpomíná, jak zrovna pracovala v nemocnici, když přivezli Freislerovo tělo.

„Je to Boží trest,“ okomentuje to jeden z přítomných. „Nikdo na to nic neodpověděl,“ uvádí Jodlová.

Foto: wikipedia.org, bundesarchiv
Související články
Historie
Krvavá bitva u Little Bighornu: Z útočné jednotky zbyl jen kůň
Na začátku července 1876 se ve Washingtonu se zrovna slavilo výročí vzniku Spojených států, když se v novinách objevily šokující zprávy. Indiáni porazili oddíly slavného podplukovníka Custera. Jak se nejslavnější bitva na Divokém západě odehrála? Obyvatelé velkého indiánského tábora v dnešní Montaně se pomalu probouzeli do parného dopoledne. Medicinmanovi Sedícímu býkovi, který prý dokázal vidět věci, jaké […]
Historie
Lev X.: Papež, který prodával propustky z pekla
Papež Lev X. (1475–1521), druhý syn Lorenza Medici, byl nejen finanční génius, ale také všehoschopný politik a intrikán. Jeho pontifikát byl poznamenán extravagantním utrácením a kontroverzními praktikami, jako bylo prodávání kardinálských titulů a odpustků, známých jako propustky z pekla. Lev X. (1475–1521) Zavedl propustky z pekla To papež Lev X. byl doslova finanční génius. Ostatně, […]
Historie
Řecko, kolébka filozofie… Ale jen té „správné“
Skupina mužů se rozhlíží po domě. Na čalouněné sedačce zvané bisellium leží kniha. „No vida,“ ušklíbne se jeden z nich. V rohu místnosti nervózně přešlapuje pečlivě upravená žena. V náruči tiskne batole. Ať si vezmou, co chtějí, jen ať je zmizí…   Kolébka filozofie. Tak se někdy přezdívá starověkému Řecku. Mohlo by se ale říkat […]
Historie
Poslední habsburský pár na našem trůně: Energická císařovna a váhavý manžel
Nemají jednoduchý úkol. Na trůn mnohonárodnostního Rakouska-Uherska usedají po smrti císaře Františka Josefa I. v době 1. světové války. Zita Bourbonsko-Parmská a Karel I. Jací byli ve skutečnosti? Jak jim to společně klapalo. Budoucí císařovna Zita Bourbonsko-Parmská (1892‒1989) získává přísné klášterní vychování. Učí se anglicky, francouzsky, italsky a německy, hraje na hudební nástroje.  Pyšní se nápadně […]
reklama
lifestyle
Na vánočních stromečcích nacistů visely kouličky se svastikou
Nacisté by nejraději vymazali Vánoce z kalendáře. Svátky s křesťanským podtextem doslova nenávidí. Jenže zrušit je? To přece jenom nejde. To by Němci neskousli. Proto je nutné jít na věc jinak. Nacistické symboly tak začínají splývat s vánoční výzdobou. Moderní krásně ozdobený vánoční stromek je vlastně německým vynálezem. Začal se zdobit v německých zemích. Jeho kořeny sahají do […]
Dopřejte si regenerační bylinkové koupele! Jak na ně?
Za relaxačními účinky koupelí nemusíte jezdit do lázní ani jiných zařízení. Uklidňující lázeň si můžete připravit i doma ve vaší koupelně. Lázeň dokáže povznést náladu, zklidnit podrážděnou pokožku a zlepšit celkový zdravotní stav. Léčivé účinky horké lázně vnímáme tak nějak instinktivně. Koupání poskytuje příležitost, jak hodit za hlavu starosti rušného života a odpočinout si. Vytvořte […]
Mocné emoce: Jak s nimi pracovat?
Radost, zklamání, strach. To všechno jsou emoce, pocity, které nás provázejí každou vteřinou našeho života. Náš život ovlivňují daleko víc, než si vůbec dokážeme představit. Emoce jsou základní hybnou silou, která nám může život zachránit, ale i pořádně zkomplikovat. Představují přirozenou bleskovou reakci mozku na dění kolem nás. Plně ovládat je sice nemůžeme, ale můžeme […]
Potpourri: Květinový záhon v misce
Krásu a vůni květin si už naši předkové chtěli přenést do svých domovů a zachovat ji co nejdéle. A tak vymysleli proceduru, která jim v tom měla pomoci. V průběhu času se však změní a ta dnešní se té starodávné moc nepodobá. Ale můžeme z ní čerpat inspiraci a vytvořit si potpourri podle dávných postupů. […]
reklama
svět zločinu
Řádění Cambridgeské pětky: Špioni kašlali na peníze, hnala je ideologie
Konzervativci pracující ve službách komunistů. Taková představa by měla být z říše sci-fi, vždy jde o naprostý rozpor ve světonázorech. Přesto se něco podobného v minulosti stalo realitou. Kdo by ale čekal, že motivace takových lidí bude finanční, šeredně se mýlí. Britské úřady nevěří tomu, že konzervativní člen parlamentu může být zároveň komunistickým špionem. Zaskočí je také […]
Kamarádky z karavanů: Taser, páčidlo a živá pochodeň
Malý kluk zírá do lednice. „Tiny! Mám hlad,“ kňourá směrem ke starší sestře. Tina prohrábne police a vlastní peněženku. Sesype pár drobných, co vyjdou na balení bílého chleba a pár vajíček na obalení, aby ho mohla osmažit. Kde jsou rodiče? Nejsou s to se dostat z drogové závislosti – a ani nemají tu ambici. Momentálně […]
Tajné životy papežů. Jaké kostlivce měly ve skříních hlavy církve?
Dějiny papežství a církve vůbec jsou stejné jako dějiny světa. Najdeme v nich statečné hrdiny i lidské zrůdy, období milosrdenství i mocenské boje, rodinné intriky a zločiny, nad jejichž brutalitou zůstává rozum stát. Někteří svatí muži rozhodně nebyli svatí a měli své kostlivce ve skříni, které se snažili před věřícími utajit. Jiní se zase naopak […]
Matka a dcera Figueroaovy: Dívce vyříznou chlapečka z těla!
Rodina překvapeně zvedne obočí. 46letá Clarisa Figueroaová právě oznámila své nečekané těhotenství! Je to zázrak? Uběhl sotva rok, co Clarisy dospělý syn zemřel. A zázrak to musí být, protože Clarisa si nechala přerušit vejcovody a měla by být neplodná. Zkoumavé pohledy míří na břicho. Žena však trpí značnou nadváhou, nevyřčené otázky příbuzní raději spolknou. A […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz