Skip to content

Rokle, která se stala hřbitovem

Rokle Babí Jar poblíž Kyjeva se v roce 1941 stane pohřebištěm obětí největší masové vraždy druhé světové války. Za svůj židovský původ tehdy zaplatí životem skoro 34 000 lidí, a to během pouhých dvou dní.

„Potkali jsme sousedku, která nás varovala, abychom k rokli nechodili,“ vzpomíná čtyřiaosmdesátiletá Jelena Gorodecky (*1935), jedna z těch, které měly svůj život ukončit v rokli ve střední Ukrajině. „Nedalo nám to a stejně jsme se aspoň z dálky šli podívat, co se tam děje.

Bylo to strašné. Můj otec si po půl roce vzal život.“ Jelena i její rodina měly štěstí, které se zhmotnilo do zrzavých vlasů, jež neprozrazovaly na první pohled jejich židovský původ. Tisíce jejich souvěrců ale takové štěstí neměly.

Babí Jar a jeho rokle se připravuje na jedno z největších zvěrstev historie.

Kdo neuposlechne, bude zastřelen Babí Jar je dlouhá rokle na okraji Kyjeva a první zmínky o ní pocházejí z roku 1401, kdy byla prodána jistou starší ženou dominikánskému řádu, na což dodnes odkazuje její jméno.

O 540 let později využijí výhodnou pozici Němci, kteří okupují Kyjev od 19. září 1941. V patách dobyvatelům jdou jednotky Einsatzgruppen, pověřené čištěním území od nehodících se obyvatel. Židé v té době tvoří celých 20 procent obyvatelstva Kyjeva, a pro nacisty tudíž představují velké sousto.

Pouhých deset dní po dobytí města dostanou kyjevští Židé následující výzvu: „Všichni Židé města Kyjeva a jeho okolí jsou povinni dostavit se v pondělí dne 29. září 1941 do osmé hodiny ráno na roh ulic Melnykova–Dokterivská (u hřbitova).

Vezmou si s sebou své dokumenty, peníze a cennosti, dále teplé oblečení a spodní prádlo. Kdo z Židů neuposlechne tohoto rozkazu a bude přistižen na jiném místě, bude zastřelen…“

Židovské ženy se musely vysléknout, pak už jen čekaly na jatka.

Těla padají rovnou do rokle… I když si mnozí myslí, že je čeká deportace, ve skutečnosti jde o dlouho dopředu plánovanou akci vrchního velitele SS na Ukrajině Friedricha Jeckelna (1895–1946), s cílem zavraždit všechny kyjevské Židy, kterým se nepodařilo včas uprchnout.

Ve městě jich je v té době aspoň 60 000, většinou žen, dětí a starších lidí. Ze shromažďovacích míst jsou odvedeni k rokli Babí Jar, kde jsou nuceni svléknout se do naha a odevzdat všechny cennosti. Potom je členové jednotek Einsatzgruppen, ale také oddíly policejního praporu a ukrajinské milice, naženou k okraji strže a bez milosti střílejí.

Těla padají rovnou dolů a zakrátko pokryjí dno rokle. Další lidé jsou tak nuceni lehat si na mrtvoly svých blízkých a zezadu očekávat smrtelnou ránu. Vražedné běsnění trvá dlouhé dva dny, 29. a 30. září 1941, a počet obětí se vyšplhá na těžko uvěřitelné číslo 33 771.

A takto vypadala rokle po řádění.

Tabu i po válce Tím však popravám v Babím Jaru není zdaleka konec. Oběťmi dalších menších masakrů v následujících měsících a letech jsou kromě Židů Romové, sovětští váleční zajatci, mentálně postižení a také spousta civilistů.

Při odchodu z Kyjeva se Němci pokusí těla v rokli zapálit, stopy se jim ale úplně zamést nepovede. Celkově se počet obětí, jejichž život skončil v Babím Jaru, odhaduje na alespoň 150 000. Po konci války se kvůli Stalinově (1878–1953) antisemitské politice přestane o masakru v Babím Jaru mluvit a památník zde vyroste až v 70. letech.

Ten je ale věnován „sovětským lidem, zajatcům a vojákům sovětské armády“, o zavražděných Židech nepadne ani slovo. Na důstojný pomník tak musejí přeživší čekat až do roku 1991.

Foto: Wikimedia. Autor textu: Karolína Sýkorová. Pro web upravil: Miroslav Horký
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Vraždy
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Salát s jablky
tisicereceptu.cz

Salát s jablky

Suroviny na 4–6 porcí 400 g těstovin sůl a...
Z ošklivého káčátka se labuť nestala
skutecnepribehy.cz

Z ošklivého káčátka se...

V pubertě jsem často zírala...
Virtuplex pomáhá rodinám s vážně nemocnými dětmi
epochalnisvet.cz

Virtuplex pomáhá rodinám s...

I virtuální realita může pomoci dobré věci....
Legenda jménem Sacher
panidomu.cz

Legenda jménem Sacher

Ten zaručeně pravý dostanete v hotelu...
Pohřebiště Chauchilla: Záhada vlasatých lebek
enigmaplus.cz

Pohřebiště Chauchilla:...

Město Nazca v Peru je především...
Nejkrásnější skanzeny: Nechte se přenést zpátky v čase
epochanacestach.cz

Nejkrásnější skanzeny: Nechte...

Jsou oblíbeným cílem pro...
Probudit se uprostřed vánoční pohádky ukryté v luxusním apartmá
iluxus.cz

Probudit se uprostřed vánoční...

Advent je jedním z nejkouzelnějších období celého roku...
VŠCHT vstoupila do světa horolezců. Na světě je nový standard pro jištění i první akreditovaná laboratoř
21stoleti.cz

VŠCHT vstoupila do světa horolezců....

Technopark Kralupy Vysoké školy...
Nenaplněná touha ničí její manželství
nasehvezdy.cz

Nenaplněná touha ničí její...

Eva Decastelo (42) v sobě...
Jeho posedlost stojí rodinu nemalé peníze!
nasehvezdy.cz

Jeho posedlost stojí rodinu...

Po letech společného...
Rodinné lázně doma
rezidenceonline.cz

Rodinné lázně doma

Domácí wellness centrum je sen, který lze snadno...
Děsivá místa: Koncentrák pro kojence
enigmaplus.cz

Děsivá místa: Koncentrák...

Děsivá místa nemusí být jen protkaná záhadnými...