Domů     Arnošt z Pardubic: Bez jeho pomoci by Karel IV. říšskou korunu nezískal!
Arnošt z Pardubic: Bez jeho pomoci by Karel IV. říšskou korunu nezískal!
12.11.2019

26. listopadu 1346 přijímá Karel IV. v německém Bonnu římskou královskou korunu.

Ve slavnostní chvíli si dobře uvědomuje, že nebýt věrného Arnošta z Pardubic, který mu obratnou diplomacií vyjednal přízeň papeže Klementa VI., možná by si o ní mohl nechat jenom zdát…

S Arnoštem z Pardubic (1297 – 1364) se v Čechách poprvé setkáváme v listině z 12. února 1339, ve které mu papež Benedikt XII. (asi 1285 – 1342) potvrzuje církevní prebendy (výhody – pozn. red.).

První diplomatickou zkušenost ale získává už dříve.

I když jeho jméno v této souvislosti přímo nezazní, všechny okolnosti nasvědčují tomu, že je to právě on, kdo 24. října 1338 přijíždí v pověření českého krále Jana Lucemburského (1296 – 1346) k papeži jako posel, „který současně vykládal či objasňoval obsah přinesených listin,“ jak píše současná česká historička Zdeňka Hledíková.

Jan ho zřejmě využívá jako prostředníka, který vysvětluje jeho názory a urovnává nedorozumění.

Královo poděkování za dobrou službu má podobu přímluvy, aby mu papež vydal už zmiňovanou listinu z roku 1339. Díky ní pán z Pardubic může stát po boku svého krále jako rádce.

Arnoštovu obratnost v jednání a taktické schopnosti ale nejvíce zúročí jeho syn, římskoněmecký císař Karel IV. (1316 – 1378). Bez jeho vynikající znalosti myšlení a zvyklostí lidí v papežově okruhu se neobejde.

Arnošt z Pardubic se stává už pravou rukou českého krále Jana Lucemburského, ale nejvíc ze svých zkušeností vatěží během vlády jeho syna Karla IV.
Arnošt z Pardubic se stává už pravou rukou českého krále Jana Lucemburského, ale nejvíc ze svých zkušeností vatěží během vlády jeho syna Karla IV.

Nikdo nechce novoty

Od roku 1340 působí Arnošt jako děkan pražské svatovítské kapituly a za další tři roky střídá na biskupském stolci právě zemřelého Jana IV. z Dražic (kolem 1260 – 1343).

Volba se ovšem komplikuje, ostatní kanovníci z kapituly z něho nejsou příliš nadšení.

Každý sleduje svůj vlastní zájem a rychlý vzestup mladého preláta (vyšší církevní úředník – pozn. red.) jim není zrovna po chuti. Nikdo z nich netouží po novotách a vzdělanec se do nich chce pustit.

V jeho prospěch proto zasahuje papež Klement VI. (1291 – 1352).

Nový biskup se potom podle současného historika Františka Šebka „s energií sobě vlastní začal věnovat správě diecéze i veřejnému dění.

Jeho první nařízení se týkala dodržování rezidence a celibátu duchovních a směřovala proti tehdejšímu nešvaru, potulným kněžím.“ Mít dobré vztahy s Avignonem, kde teď sídlí hlava církve, se vyplatí.

Mohučský arcibiskup Jindřich z Virneburku skončí v klatbě a musí opustit svůj stolec. Nemůže si tedy dovolit plést se do českých církevních záležitostí. Příznivé situace Arnošt využívá.

Nasazuje svůj diplomatický um a papež uznává pádné důvody pro oddělení české diecéze od německé, „protože české země jsou od Mohuče velmi vzdálené a zdejší obyvatelstvo používá jiný jazyk.“

Klement 30. dubna 1344 podepisuje listinu, podle které už pražská a olomoucká diecéze nepatří pod mohučskou správu. Další listinou z 5. května 1344 potvrzuje, že pražský arcibiskup může korunovat českého krále.

Papež Klement VI. (na obr.) považuje Arnošta za svého koně. Podporuje jeho volbu a Arnošt se díky němu stává prvním pražským arcibiskupem.
Papež Klement VI. (na obr.) považuje Arnošta za svého koně. Podporuje jeho volbu a Arnošt se díky němu stává prvním pražským arcibiskupem.

Stihne všechno

Odznak své nové arcibiskupské hodnosti – pallium (pás z beránčí vlny se symboly kříže přes ramena se dvěma zavěšenými pruhy na hrudi a zádech) dostává Arnošt od papeže v Praze 21. listopadu 1344. Ještě týž den stihne položit základní kámen chrámu sv.

Víta v Praze. Přestože období největší Arnoštovy moci je spojeno s až s vládou císaře Karla IV., stýkají se mnohem déle. Kdy se poprvé uviděli, není jasné, ale nejpozději to mohlo být na podzim roku 1333, kdy se mladý markrabě Karel zabydluje v Čechách.

Oba muži pochopí, že si mohou být vzájemně prospěšní. Jejich ambice se výborně doplňují. „Karel do hry vkládal politický rozhled a zkušenost, směřující k pozvednutí lucemburské dynastie a Českého království.

Arnošt disponoval rozsáhlými znalostmi teologickými a právními, stejně jako vysokými morálními vlastnostmi,“ poznamenává současná historička Lenka Bobková. Navíc pána z Pardubic láká kouzlo velké politiky.

Karel IV. a Arnošt z Pardubic tvoří dokonalý tandem. Zde Karel IV. jako zakladatel univerzity a Arnošt z Pardubic čte zakládací listinu. Nechybí zástupci všech čtyř fakult.
Karel IV. a Arnošt z Pardubic tvoří dokonalý tandem. Zde Karel IV. jako zakladatel univerzity a Arnošt z Pardubic čte zakládací listinu. Nechybí zástupci všech čtyř fakult.

Choulostivá mise

V bitvě u Kresčaku v roce 1346 umírá Jan Lucemburský. Arnošt okamžitě rozvine své sítě, aby Lucemburkův syn Karel získal titul římského krále, aniž by k tomu potřeboval papežský souhlas.

11. července 1346 je sice zvolen pěti kurfiřty, ale posvěcení církve mu zatím chybí. Termín své korunovační cesty proto oddaluje. Poselstvo, jež prosí papeže o Karlovo potvrzení Karla králem, nevede nikdo jiný než Arnošt.

Ví si rady i v téhle choulostivé záležitosti. V obratné řeči přednesené před Klementem se vyhýbá přímé narážce, že římskoněmecký císařský trůn podléhá církevní moci. Šikovně si vypůjčí citaci z Knihy králů Písma svatého:

„K tobě obrací oči Izrael, abys rozhodl, kdo by měl sedět na trůně.“ Obrátí ji v Karlův prospěch – není tam prý řečeno „na Tvém trůně“ a nejde tedy o papežův trůn a on sám nemusí stvrzovat císařskou volbu.

Papež ale druhý den zdůrazňuje, že biblický text zní „Kdo by měl sedět na trůně tvém.“ Protože apoštolská stolice přenesla císařství do Německa, má prý právo rozhodovat o obsazení trůnu.

Slovní bitka dvou vzdělanců končí naštěstí smírem, Klement dává svůj souhlas Karlovi a schválí i založení univerzity v Praze.

Po smrti papeže Inocence VI. (na obr.) se o Arnoštovi z Pardubic mluvilo jako o žhavém kandidátovi na svatý stolec.
Po smrti papeže Inocence VI. (na obr.) se o Arnoštovi z Pardubic mluvilo jako o žhavém kandidátovi na svatý stolec.

Málem hlavou církve

Autorita a výmluvnost je arcibiskupovou hlavní zbraní. Hostem na papežském dvoře není ani poprvé, ani naposledy. Za svého přítele Karla často urovnává otázky, do jejichž řešení se císaři samotnému zrovna nechce.

„Získal si takový respekt, že prý někteří kardinálové uvažovali po smrti papeže Inocence VI. (roku 1362) o Arnoštovi jako o možném papežově nástupci,“ poznamenává František Šebek.

2. září 1347 arcibiskup korunuje Karla českým králem a politické mise se stávají jeho denním chlebem. Když se v roce 1355 císař chystá do Říma na svoji císařskou korunovační jízdu, Arnošt se jí ale neúčastní. Jeho úkol je mnohem důležitější.

Svolá velké vojsko a i s královnou se vydává za Karlem. Ve funkci místodržícího dohlíží na okolí italské Sieny, které je pod vlivem Florencie.

Musí zajistit, aby se král mohl bezpečně vrátit do vlasti územím, kde se právě bojuje a mezi sebou si to vyřizují hordy banditů.

Florentský kronikář Matteo Villani († 1363) ho chválí jako „preláta veliké vážnosti, zkušeného ve světských záležitostech a smělého vojevůdce.“

Foto: wikipedia.org
Související články
Historie
Atentát na JFK: Jackie vyčítala řidiči pomalou reakci
Čas plyne a Johna Fitzgeralda Kennedyho čeká další prezidentská kandidatura. Chce obstát i se svojí manželkou po boku. Kampaň se rozbíhá. První zastávkou se stává Dallas. Právě tady dosáhl v minulých volbách minimální přízně voličů, protože jde o tradiční baštu republikánů. Proto chce John Fitzgerald Kennedy (1917–1963) svoje tažení ke druhému prezidentskému mandátu zahájit zde. Přesvědčit […]
Historie
Proč Viléma I. Oranžského pronásledoval dnem i nocí strach?
Vilém I Oranžeský vyžene ze Španělského Nizozemí Španěly a roku 1579 ho sjednotí pod svojí vládou. Získává mocného spojence, královského potomka, brabantského vévodu Françoise z Anjou. Jenže mezi nimi dochází v roce 1582 k rozkolu. Princ Vilém I. Oranžský (1533‒1584) by si nejraději vládu nad Sjednoceným Nizozemím ponechal sám a vévodovi pustil jenom formální funkci. Brabantský […]
Historie
Jak se mění výroba knih: Od řemesla k průmyslu
„Kniha je živý tvor,“ říká starý knihař a jemně přejíždí rukou po hřbetu vázané bichle. Ještě v 18. století by měl naprostou pravdu. Každá kniha je tehdy jedinečný originál, vzniká pomalu a s pečlivostí – list po listu, steh po stehu. Knižní blok a desky se vyrábějí společně, vše drží pohromadě jako celek. Až potom […]
Historie
Vražda římského císaře Caliguly byla pomstou za jeho zvrhlosti a posměšky
Po necelých čtyřech letech Caligulovy vlády se z Říma vytratila pohoda, která tu dříve panovala. Každý se bojí, co přinese následující den. Jejich zvrhlému vládci Caligulovi není nic svaté. Klidně se vrhá na ženy senátorů, a to i v přítomnosti jejich manželů. Římský císař Caligula (12–41 n. l.) sebejistě prohlašuje, že každá římská žena je […]
reklama
svět zločinu
Zlikvidoval chicagského starostu Antonína Čermáka střelec najatý mafií?
Muži z ochranky amerického prezidenta mají napilno. Franklina D. Roosevelta odvádějí do bezpečí. On jim ale zkomplikuje práci. Otočí se a vidí, jak se tělo jeho přítele řítí k zemi. Okamžitě zastavují auto a jedou do nemocnice. V roli soudního vykonavatele českého přistěhovalce v americkém Chicagu Antonína Čermáka (1873–1933) rozčilují mafiánské korupční praktiky, které prorůstají městem. „Zbavíme úřady […]
Nejslavnější útěky z vězení: Od irské vzpoury po vrtulníkové lety
Útěk z Alcatrazu sice patří k nejznámějším, ale svět historie vězeňských útěků je plný ještě mnoha dalších, stejně neuvěřitelných příběhů. Od hromadných vzpour teroristů v Irsku, přes nepolapitelného britského krále útěků, až po dramatické úniky vrtulníkem. Projděte si s námi ty nejslavnější případy, které dokazují, že lidská touha po svobodě nezná hranic a lidská vynalézavost […]
Geniální plán útěku z Alcatrazu: Jak se z vysavače stala vrtačka a z pláštěnek člun
Útěk z Alcatrazu nebyl jen o odvaze, ale především o neuvěřitelné vynalézavosti a precizním plánování. Představte si, jak se z příborů a vysavače stala vrtačka, a z obyčejných pláštěnek plnohodnotný člun. Tento článek vás provede zákulisím příprav na legendární únik, ukáže, jak vězni překonávali zdánlivě nepřekonatelné překážky a jak jim k tomu pomohl dokonce i […]
Alcatraz: Nepochopitelný únik, který otřásl nejslavnější věznicí
Věznice Alcatraz, symbol nepřekonatelné bezpečnosti, byla v roce 1962 svědkem jednoho z nejpozoruhodnějších útěků v historii. Frank Morris a bratři Anglinovi, vyzbrojení důmyslným plánem a neobyčejnou vynalézavostí, zmizeli bez stopy. Přežili mrazivé vody Sanfranciského zálivu, nebo je oceán pohltil navždy? Pojďme se podívat na detaily tohoto šokujícího útěku, který dodnes dráždí fantazii. Je úterý 12. […]
reklama
věda a technika
Pilatus Railway: Vzhůru do oblak po nejstrmější zubačce světa
Zapomeňte na drsné zlatokopy a dalekou Sibiř. Tentokrát se vrátíme do malebného Švýcarska, kde nás čeká další dechberoucí železniční zážitek. Pilatus Railway není jen tak ledajaká trať; je to technický zázrak a nejstrmější ozubnicová železnice na světě, která zdolává neuvěřitelné sklony a nabízí výhledy, jež vám zaručeně vezmou dech. Připravte se na jízdu, kde budete […]
Kytka v akvárium. Řasokoule jsou šneci rostlinné říše
Jako každý večer ho honí mlsná, a tak vstane a šourá se k lednici. Ledabylým pohybem zařízení otevře a ospalé škvírky se mění v udivený výraz. Vedle šunky a salámu totiž trůní ve vodě naložená zelená koule! Někdo v nich vidí podivuhodné živočichy, další je pro změnu označuje za podvodní mech. Řasokoule jsou však řasy, které do […]
Nová hrozba z dávné minulosti: Jak nás může ohrozit spící virus z arktického ledu?
Pandemie nám v nedávné době připomněly, jak křehká je naše civilizace. Ale co kdyby se objevila nemoc, na kterou nemáme žádnou obranu, navíc probuzená z dávných hlubin Země? S tajícími ledovci Arktidy se vynořuje obava z prastarých virů a bakterií, které by mohly znamenat skutečnou hrozbu pro lidstvo. Je to jen sci-fi, nebo reálný scénář? […]
Česká stopa v Ig Nobelových cenách: Od koček po bijící srdce
Věděli jste, že i čeští vědci zanechali výraznou stopu v historii Ig Nobelových cen? Od zkoumání vlivu koček na duševní zdraví až po synchronizaci srdečního tepu zamilovaných – jejich výzkumy ukazují, že i ta nejméně očekávaná témata mohou vést k překvapivým a někdy i skutečně důležitým objevům. Česká stopa v Ig Nobelových cenách: Od koček […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz