Kritéria jeho výběru jsou mnohem přísnější! Jde o mnohem složitější optický přístroj, než by se na první pohled mohlo zdát.
Pokud si tedy chcete vybrat toho správného společníka pro střílení z posedu či pro naháňku, musíte vědět, odkud začít.
Na výběr není pouze jeden druh
V zásadě můžeme puškohledy rozdělit do tří kategorií, z nichž každá slouží pro jiný účel:
• naháňkové,
• na posed,
• univerzální.
Naháňkové puškohledy jsou asi nejoblíbenější. Uplatníte je zejména při střelbě na kratší vzdálenost. Jinými slovy – zvládají pohyblivé cíle do cca 100 metrů vzdálenosti. Obraz zvětšují jen málo nebo dokonce vůbec ne a potěší vás i jejich velké zorné pole.
Dalekohledy na posed mají pevné zvětšení, a ještě donedávna patřily v lovecké a myslivecké praxi k nejpoužívanějším. Obvykle se mohou pyšnit zvětšením v rozmezí 6-8x a průměrem objektivu od 42 do 56 mm.
Malé zorné pole vás příliš nepotěší při střelbě na pohyblivé cíle, ovšem na rozdíl od puškohledů naháňkových jsou vhodné i pro lov při nepříznivých podmínkách. Střelba je pak účinná do vzdálenosti cca 200 metrů.
A univerzální puškohledy? V obchodech a e-shopech pod tímto názvem seženete modely s variabilním zvětšením, tedy s tzv. optickým zoomem.
Pro běžné potřeby stačí, když se jeho hodnota pohybuje v rozmezí 3-8x. Čím vyšší zoom si pořídíte, tím univerzálnějšího pomocníka získáte. Střelba na čekané ani naháňka na větší vzdálenost náhle přestane být problémem.
Jakmile si ujasníte kategorii, zaměřte se i na další parametry
Před nákupem jakékoliv lovecké potřeby se vyplatí seznámit se s maximem možných informací, a ani puškohledy nejsou v tomto ohledu výjimkou. A co si tedy pohlídat?
• ovládání,
• tubus,
• optiku,
• záměrnou osnovu,
• mechaniku,
• paralaxu.
Tubus a optika jako nerozlučná dvojka
U tubusu se zaměřte zejména na použitý materiál. Chtějte jen tubusy vyrobené z jednoho kusu a ze slitin z duralu či hliníku. A velikost? Čím větší tubus, tím více světla do optiky pronikne – a tím lepší výsledky budete mít.
U optiky se pak zaměřte na to, aby byla vždy vyrobena z optického skla. Ostrost obrazu sledujte nejenom uprostřed, ale také na okrajích zorného pole – tam se možné kvalitativní nedostatky objeví jako první.
A chybět by neměly ani antireflexní vrstvy a dodatečná ochrana proti působení živlů.
Mechanika a balistická věžička
Ano, máme na mysli všechna ta rektifikační točítka, jež se starají o vertikální a samozřejmě i o horizontální změnu polohy kříže během tzv. nastřelování zbraně. Zaměřte se na to, jak drží při zpětných rázech a při otřesech.
A nezapomeňte ani na balistickou věžičku. Ta musí být součástí každého kvalitního puškohledu, určeného pro střelbu na větší vzdálenost. Ptejte se zejména na vyměnitelné kroužky nebo nalepovací pásky, jež uplatníte při každé výměně střeliva.
Záměrná osnova a paralaxa
Co to vlastně ta záměrná osnova je? Ta nejdůležitější věc na puškohledu vůbec – dalo by se říct. Moderní výrobky poznáte podle jejího umístění v druhé ohniskové rovině – při přiblížení se tak nezvětšuje.
A hodit by se mohlo i dodatečné osvětlení s plynulou regulací. Výchozí bod? Jednoznačně nula, protože ne za všech podmínek tuto vlastnost doceníme.
Perfektní vychytávkou je také její vypnutí po delší nečinnosti nebo při sklopení zbraně – dost podstatně vám tak ušetří baterii.
Zbývá ještě paralaxa. Pod tímto pojmem se ukrývá mechanické nastavení optického systému puškohledu. Ve hře jsou zejména nejrůznější korekce. Měli byste vědět, že obvykle bývá nastavena na vzdálenost 100 metrů.
Což však neznamená, že nemůžete s puškohledem střílet na vzdálenost větší či menší. Myslete však na to, že např. u 300 metrů bude její „chyba“ činit cca 5 centimetrů.
A co by se vám ještě mohlo pro vás pobyt v přírodě hodit? Určitě slevy na pánskou obuv, které najdete třeba na Futuriko.cz.