Domů     Dějiny suma: Proč rozhodčí nosí za pasem nůž?
Dějiny suma: Proč rozhodčí nosí za pasem nůž?
11.1.2021

Atmosféra v sále je napjatá. Diváci sedí na hraně sedadel a se zaťatými pěstmi čekají, jak zápas dopadne. Dva do sebe zaklesnutí tlouštíci se všemi silami přetlačují, když v tom se jednomu podlomí koleno a dotkne se jím země.

Rozhodčí ale zrovna špatně vidí a omylem označí za vítěze poraženého. Ve sportu, kde jsou tradice a rituály všechno, se jedná o velký prohřešek. Zahanbený rozhodčí ví, že za svou chybu musí pykat.

Vedle sushi a Godzilly je máloco tak spjato s japonskou kulturou, jako sumo. Tradiční bojové umění, v němž se mísí silový sport, společenské konvence a náboženství, má kořeny staré přes dva tisíce let.

Ačkoliv díky soškám víme, že zápasy v přetlačované se provozovaly již ve starověké Mezopotámii, první doklady o takovém sportu v Japonsku pochází až z pozdější doby.

Podle tradice jsou vůbec prvními zápasníky sumo Nomi no Sukune, který se údajně chvástal, že je „nejsilnější muž pod nebem“, a pak jakýsi Taima no Kehaya, o němž se zase říkalo, že dokáže vlastníma rukama rozlomit roh vola. Roku 23 př. n. l.

je proto císař Suinin (žil údajně 69 př. n. l.–70) postaví proti sobě do ringu. Zápas dopadne vítězstvím „nejsilnějšího muže“, který „lamače rohů“ doslova udupe k smrti.

Něco takového už by se dnes nemohlo stát, ovšem základy sportu, v němž sebou dva 150kiloví chlapíci vzájemně hází o zem, jsou tímto položeny.

Sport sumo je častým námětem japonských umělců.
Sport sumo je častým námětem japonských umělců.

Doba rozkvětu

Prestiž, jaké se dnes sumo těší, má své počátky v období Heian, které začíná roku 794 založením nového hlavního města, od jehož názvu dostala tato éra název. Japonsko se v této době odstřihává od pevninské Číny a v dalších čtyř staletích doslova vzkvétá.

Vznikají zásadní literární počiny, architektura domů a zahrad získává svůj typický ráz a také se začne ve velkém šířit buddhismus. Nová doba se odrazí i na oblíbeném sportu.

Ze suma se stane součást oslav Tanabata, které se pořádají pravidelně vždy sedmého dne v červenci.

K této příležitosti jsou i ze vzdálených ostrovních provincií povoláváni největší siláci, aby před zraky císaře a té nejvybranější společenské smetánky mezi sebou zápasili. „Šlo o rozsáhlejší rituál.

Byli oděni v bílých zástěrách a doprovázel je orchestr s gongy a bubny, což mělo zajistit dobrou sklizeň,“ uvádí současný britský novinář Hareth Al Bustani.

Typická póza před zápasem, během níž zápasník střídavě zvedá levou a pravou nohu.
Typická póza před zápasem, během níž zápasník střídavě zvedá levou a pravou nohu.

Absolutní izolace

Na konci 12. století projde Japonsko zásadní proměnou. V zemi se chopí vlády tzv. šógun, vojenský velitel obklopený samuraji. Tito elitní bojovníci jsou trénováni na celou škálu bojových způsobů a zápasení je jedním z nich.

Sumo samo o sobě jako sport v této době upadá. Znovu se začne výrazněji prosazovat až v 16. století a zásadní zlom přijde v roce 1600, s nástupem šóguna Tokugawy (1543–1616).

Ten ve snaze zabránit jakékoliv budoucí destabilizaci poměrů v zemi, zavede velmi přísná společenská pravidla. Vyhostí evropské misionáře, zakáže cestování do zahraničí a stejně tak dovoz čehokoliv cizího.

Zatímco technologický rozvoj se prakticky zastaví, národní kultura zaznamená další silný růst.

Ukázka síly. Kdo koho dříve shodí na zem, vyhrává.
Ukázka síly. Kdo koho dříve shodí na zem, vyhrává.

S bílou holí

„Tady jsou peníze,“ praví sebevědomý muž a na statného siláka udělá pár výpadů. Ten se nerozpakuje a mrští s troufalcem o zem. Nejde o žádné přepadení.

To jenom zápasníci jsou v Japonsku natolik populární, že objíždějí od města k městu a když zrovna nemají oficiální utkání, postávají na rozích ulic a kolemjdoucím zájemcům nabízí své služby.

„Hnáni pýchou a vychloubačstvím, potenciální oponenti se proti nim za poplatek postavili, ale byli nevyhnutelně hozeni na hlavu,“ píše o melouchaření zápasníků sumo Al Bustani.

Striktní šógunský režim se však na mydlící se polonahé borce v ulicích dívá nelibě a v roce 1648 tyto neoficiální zápasy postaví mimo zákon. I díky tomu se sumo stane vysoce profesionalizovaným sportem. Vznikne dokonce několik různých disciplín.

Vedle klasických soubojů muže proti muži, se uchytí i kategorie mužů menšího vzrůstu, žen a dokonce slepců. Někdy dojde i na smíšený zápas, kdy proti sobě nastoupí žena proti slepému muži.

Sumo má tradici i jasná pravidla. Je ovšem příliš monokulturní na to, aby bylo na olympiádě.
Sumo má tradici i jasná pravidla. Je ovšem příliš monokulturní na to, aby bylo na olympiádě.

Za chybu smrt?

Dva mohutní zápasníci vstupují do ringu. Navzdory robustní konstituci vymrští střídavě obě nohy do vzduchu a těžce s nimi dupnou do země. Jedná se o součást tradičního předzápasového rituálu. Poté vypijí trochu „vody síly“ a rozhodí po kolbišti hrst soli.

To aby zahnali zlé duchy. Stejný průběh má každý současný zápas v sumu, ale své počátky má v době před reformou Meidži (1868), kdy sumo po dvě staletí získávalo své dnešní kontury.

Ve stejné doby je k zápasům přiřazen i rozhodčí, který dohlíží na dodržování pravidel a určuje vítěze. „Rozhodčí má u sebe meč, zvaný tanto… který symbolizuje vážnost rozhodnutí, která musí činit.

Pokud by rozhodl špatně, musí být připraven spáchat seppuku (rituální sebevraždu),“ píše současná anglická novinářka Violet Cloutmanová, ale dodává, že dnes se tento projev přijmutí odpovědnosti nepraktikuje – praktikoval-li se vůbec někdy.

V případě mylného soudu rozhodčí zpravidla jen nabídne svoji rezignaci a ta je většinou zamítnuta.

Foto: Wikimedia Commons, Pixabay, Pinterest
Související články
Zajímavosti
Užitečný lógr: Hnojí, čistí i předpovídá budoucnost
Než umyjete šálek, zkuste si rozmyslet, jestli by se vám kávová sedlina k něčemu nehodila. Můžete ji použít třeba na zahradě, při úklidu domácnosti, k vylepšení složení betonu nebo péči o pleť. V průmyslu ji testují na všechny možné způsoby a získává body v mnoha výrobních odvětvích. Když si milovníci mleté kávy vypijí svůj šálek, […]
Zajímavosti
Proč všechny cesty vedou do Říma?
Řím už dnes není středem světa, ovšem v době mocné starověké říše to tak trochu bylo. Když vzniklo ono známé úsloví, skutečně vedly všechny cesty právě tam? Jak město Řím, jako centrum bohaté Římské říše, postupně roste, rozrůstá se kolem něj i síť menších i větších cest. Jak jinak než pevných a kvalitních, postavených podle […]
Zajímavosti
Becherovka: Likér s chutí tajemství…
Mnoho světových značek si své výrobní postupy přísně střeží. Nejinak je tomu rovněž i v případě slavné, věhlasné Becherovky Original. Říká se, že její výrobní recepturu prý vždy znají pouze dva zaměstnanci. Ti v přesném poměru míchají směs přibližně dvaceti různých bylin a koření. Celkově se její přímou výrobou údajně zabývá jen dvacet lidí, i […]
Zajímavosti
Skutečně existuje jarní únava?
Dny jsou konečně delší, slunce začíná pěkně hřát, tráva se zelená, ptáci zpívají… a vy byste nejraději ani nevylézali z postele! Přepadla vás hrozná lenost! Anebo je to trochu jinak? Jarní únava může někdy působit jako hloupá výmluva. Zkrátka se vám nechce nic dělat. Pokud ale z pocitu vyčerpání máte závratě, nejste schopni se na […]
reklama
zajímavosti
Předchůdce katedrály sv. Víta: Stavěl rotundu svatý Václav vlastníma rukama?
Dominantu Prahy, katedrálu svatého Víta, znají všichni velmi dobře. Máte ale tušení, co na jejím místě stálo před tím? Že ne? Tak se na to zkusme podívat trochu podrobněji. Už kolem roku 925 zahajuje český kníže Václav (907–935) stavbu rotundy v místech dnešní katedrály sv. Víta. Svatostánek má sloužit jako schránka pro uložení ostatku v podobě části paže […]
3x bourání v matičce Praze: Nepomohou ani protesty
Má kapacitu přes 2000 míst. Jde o největší synagogu v Praze a jednu z největších na světě. Řeč je o Vinohradském templu, postaveném v novorenesančním slohu s maurskými prvky. 14. února 1945 bohužel dostane zásah při spojeneckém bombardování.   Nacisté blokují jeho hašení, i tak by ale mohl být ještě opraven. Přesto je, přes protesty […]
Nejdražší vejce světa: Fabergého klenot má hodnotu 432 miliónů korun
Car potřebuje skvostný a neotřelý dárek pro svoji ženu k 20letému výročí zásnub, které připadá na Velikonoce. Jeho dvorní klenotník mu přání splní. Vyrobí přenádherné vejce, které je zároveň šperkem. Carská velikonoční tradice je na světě.   Ruský car Alexandr III. (1845–1894) v roce 1885 pověřuje petrohradského zlatníka německého původu Petera Carla Fabergého (1846–1920), aby vytvořil dárek […]
Dovolte, abych se představil. Jmenuji se krokodýl
Snad každé dítě pozná krokodýla. Obrovského plaza s typickou stavbou těla si totiž není možné splést. Napadlo by vás, že jeho nejbližšími žijícími příbuznými jsou ptáci? Nebo že občas potřebují pomoc od zubaře? Pojďme se proto společně podívat na zoubek jednomu velikánovi, který i přes svou všeobecnou známost umí lecčím překvapit. Krokodýlům se občas přezdívá „živoucí […]
reklama
věda a technika
Tuberkulóza: Módní guru, zabiják i cestovka
„Má drahá, kořím se vaší alabastrové pleti i útlému pasu. Jste ztělesněním krásy,“ šeptá obdivně mladý muž. „Oh, děkuji,“ zašeptá dívka a vykašle do kapesníčku trochu krve. Má tak rozmanité symptomy, že až do 19. století nikdo netuší, že jde o jednu a tutéž nemoc. To mění svými objevy až francouzský lékař René Laënnec (1781–1826) […]
Chudák malý Albert: Experiment mu způsobí strach i ze Santa Clause!
Chvíli nesrozumitelně žvatlá, pak se převalí a jeho pozornost zaměstná sněhobílá laboratorní myš. Instinktivně po ní natáhne ruce, když místnost naplní hlasitý zvuk kladiva a kovové tyče. Dítě se leká a okamžitě propuká v pláč, jenže to je jen začátek! Vědci potvrzují své hypotézy všemožnými pokusy. Zatímco ruský psycholog Ivan Petrovič Pavlov (1849-1936) moří psy, jeho […]
Proč máme škytavku?
„Škyt! Zase na mě někdo myslí!“ známou průpovídkou si lidé odůvodňují škytavku už v 17. století a říkáme to dodnes. I když dávno tušíme, že pravá příčina nejspíš bude jiná… Nádech, výdech. Dva základní a k životu nezbytné pohyby provádíme bez ustání celý cen, aniž bychom to vnímali. Přesněji nevnímáme je, dokud hladký průběh nekončeného […]
Kdo dosedne na Měsíc? Je tu velký souboj dvou miliardářů
Po dekádách útlumu, kdy se kosmické bádání zaměřovalo na vysílání sond a na zkoumání orbity nebo nejbližších planet, jsme se dostali do éry nových vesmírných závodů. Tentokrát však mezi sebou kromě velmocí soupeří také soukromé firmy. Která bude mít navrch? Zatímco ještě pár let nazpátek se nejčastěji skloňovalo jméno amerického podnikatele Elona Muska (⃰1971) a […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Knihovna ve virtuální realitě je skutečná
21stoleti.cz
Knihovna ve virtuální realitě je skutečná
Virtuální realita už není jen hračkou geeků, odnoží herního zábavního průmyslu nebo vědců. Její potenciál je větší, s přesahem do každodenního života. Městská knihovna v Praze prostřednictvím VR nejen
První pivovary u nás vyrůstaly v klášterech
historyplus.cz
První pivovary u nás vyrůstaly v klášterech
Znavený mnich se opile olízne. Trochu přebral, jenže tahle várka piva se opravdu povedla. Tíží ho výčitky svědomí, na paměti má varovná slova biskupa. Zítra ale všechno dožene. Modlitbám se bude věnovat s ještě větší intenzitou než jindy.   Zpracování chmele na zlatavý mok se jako první u nás ujímají kláštery. „Protože měly vlastní výrobu piva,
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
O lásku svých rodičů jsem musela bojovat
skutecnepribehy.cz
O lásku svých rodičů jsem musela bojovat
Naši začali mluvit o rozvodu. Byla jsem rozmazlený jedináček a představa, že by se mi najednou zhroutil domov, byla pro mě zničující. Když mi naši opatrně naznačili, že se budou rozvádět, zhroutil se mi svět. Pocit jistoty splaskl jako propíchnutý balonek. Ještě nikdy v životě jsem se necítila tak mizerně. Nevěřila jsem svým uším. Nevěřila jsem, že to
Mapinguari: Je nestvůra s tlamou na břiše jen mýtus?
epochalnisvet.cz
Mapinguari: Je nestvůra s tlamou na břiše jen mýtus?
Fascinující amazonská džungle nemusí skrývat jen dosud neznámé rostliny a „běžná“ zvířata. Možná se v ní potlouká tvor, se kterým byste se rozhodně setkat nechtěli. Podle některých popisů připomíná Bigfoota a i když jde podle všeho o legendu, reálný předobraz toto monstrum zřejmě opravdu má!   Pohybuje se prý pomalu a nenápadně a většinou zůstává
Nepečený dort s malinami
tisicereceptu.cz
Nepečený dort s malinami
Tvaroh můžete nakombinovat s ricottou nebo také řeckým jogurtem. Ovoce použijte podle sezony nebo podle toho, jaké máte u vás doma rádi. Ingredience Na 1 kulatou formu 300 g kakaových sušenek
DS PENSKE představuje nový „kabát“ své formule pro E-Prix v Monaku
iluxus.cz
DS PENSKE představuje nový „kabát“ své formule pro E-Prix v Monaku
Světový šampionát ABB FIA Formula E se jako obvykle zastaví v Monaku. A pro tento sedmý ročník slavného závodu se společnosti DS Automobiles a PENSKE AUTOSPORT rozhodly oslavit prestiž a půvab proslul
Vepřová žebírka glazovaná pivem
nejsemsama.cz
Vepřová žebírka glazovaná pivem
Žebra můžete podlévat jak černým pivem, tak světlým ležákem. Ingredience na 6 porcí: 500 ml černého piva 2 kg vepřových žeber 1 lžíce sójové omáčky 1 lžička uzené papriky 1 lžíce olivového oleje sůl barevný pepř Postup: Vepřová žebra omyjte, osušte a rozdělte na větší díly tak, aby se vám porce vešly do pekáče. Připravte si směs, kterou budete
Roštejn: Hrad rozkvetlý jako růže
epochanacestach.cz
Roštejn: Hrad rozkvetlý jako růže
Je to už sedm století, co na skalnatém kopci v Javořických vrších vzniklo lovecké sídlo pánů z Hradce. O své přežití do dnešních časů musel sice bojovat, ale ten boj vyhrál a patří mezi perly celého kraje. Podle pověsti si pán zdejšího kraje zatoužil vystavět na skále hrad, ale nedostávalo se mu peněz. Upsal proti duši ďáblu,
5 tipů, jak ukázat krásu dřeva
panidomu.cz
5 tipů, jak ukázat krásu dřeva
Dřevo je nesmírně příjemný a oblíbený materiál, přitom jeho krásu někdy zbytečně zakrýváme. Zde je pět inspirací, jak ji naopak co nejvíce ukázat. Ze starých dřevěných rámů se dá vytvořit jednoduchá konstrukce, která se báječně hodí jako opora pro kytice ze suchých rostlin. Suché traviny (a právě tak suché květy) v ní dokonce vypadají lépe
Skončila Nesvačilová se zlomeným srdcem?
nasehvezdy.cz
Skončila Nesvačilová se zlomeným srdcem?
Chvíli se zdálo, že je Denisa Nesvačilová (32) znovu šťastná. Jenže bohužel má asi opět srdce na cáry. Románek s pohledným kolegou podle všeho nevyšel. Měl se k ní chovat jako princezně, zahrnovat
Pozor na noční pohled z okna!
enigmaplus.cz
Pozor na noční pohled z okna!
Odedávna existuje celá řada lidových pověr. Ty skutečně nejděsivější z nich se pak většinou týkaly temné části dne, tedy noci. Lidé pevně věřili, že za tmy se nemá vycházet z domu a není ani dobré dív