Domů     Prokletý dům na Green Street: Řádil tam děsivý poltergeist?
Prokletý dům na Green Street: Řádil tam děsivý poltergeist?
21.3.2023

Hřmotný duch neboli poltergeist. Tajemná síla, o které lze najít zmínky už v dobových pramenech z 12. století. V roce 1599 zařadil nizozemsko-španělský badatel Martin del Rio (1551–1608) poprvé hlučné duchy mezi démony a popsal jejich projevy.

Tehdy ještě netušil, že ty nejslavnější případy svět pozná až ve 20. století. Co všechno se odehrálo v Enfieldu v letech 1977 až 1978?

Nejsevernější předměstí Londýn,a známé jako Enfield, se pomalu propadá do tmy. V domě číslo 284 na Green Street se připravuje na spánek i rodina čtyřicetileté Peggy Hodgsonové, svobodné matky starající se o čtyři děti.

Peggy toho má po celém dni dost a těší se, až konečně zavře oči. Netuší, že právě tohoto večera odstartuje psychicky i fyzicky náročné období, ve kterém se spolu se svými dětmi ponoří do víru nadpřirozených, či alespoň nevysvětlitelných událostí.

Vše začíná v pokoji třináctileté Margaret a jedenáctileté Janet. Dívky si místo spánku šeptají a ukazují do rohu, kde stojí těžká dřevěná komoda.

Peggy nahněvaně otevírá dveře, aby zjistila, čemu se dívky smějí, když vtom sama spatří, jak se jedna ze zásuvek skříňky pomalu vysunuje. Žena to nejprve bere jako nějaký špatný vtip a nechápavě hledí na své děti.

Jenže když se komoda pohne znovu a zdá se, jako by se chtěla sama přesunout, otřese se strachem. Začíná jedna z největších paranormálních záhad všech dob.

Svědkem je i policista

Peggy toho večera už na nic nečeká a odchází poprosit o pomoc sousedy Notthinghamovy. Společně s dětmi pak všichni jasně slyší podivné klepání a zvláštní zvuk, připomínající šepot, přicházející jakoby zvnitřku zdi.

To už Peggy nevydrží a volá policii v domnění, že je terorizuje nějaký vtipálek. Jenže policisté, kteří dorazí na místo, jsou stejně zmatení jako příslušníci obou rodin. „Dva důstojníci vstoupili dovnitř.

Jedna policistka zůstala v šoku, když spatřila křeslo, jak se samo od sebe pohybuje několik metrů směrem ke kuchyni,“ uvádí americký spisovatel Jason Hollis v knize věnované záhadě z Enfieldu a dodává, že důstojnice následně nedokázala identifikovat, co pohyb křesla způsobilo.

Na druhou stranu tady začínají i určité nejasnosti. Pozdější výpovědi jednotlivých členů rodiny se totiž v řadě detailů neshodují a žádné z dětí, ani Peggy samotná, nedokážou události přesně chronologicky popsat. Může za to jen šok z té prapodivné situace?

Pokračuje to

Když už se zdá, že podivné jevy snad nikdy neustanou, všechno náhle utichne. Rodina se nakonec odhodlá k návratu a zbytek noci už proběhne v poklidu. Případ tajemných událostí z domu č. 284 je však teprve na svém začátku.

Hned následujícího rána sedí Peggy v obývacím pokoji, když vtom kolem ní začnou vysokou rychlostí prolétávat z druhého pokoje nejrůznější předměty – kostky lega, malé skleněné kuličky a vzápětí také nejrůznější další hračky.

„Janet, to házíš ty?“ ptá se překvapeně. Je pravda, že se její jedenáctiletá dcera skutečně nachází poblíž, jenže i Peggy usoudí, že je nepravděpodobné, aby dokázala tak rychle házet všechny ty předměty.

Když incidentů začne přibývat, je opět přivolána policie, která tentokrát důsledně prohledá celý dům i jeho okolí. Bezvýsledně. Nic nenasvědčuje tomu, že by vše způsoboval někdo zvenčí. Jenže Peggy se nechce jen tak vzdát.

Vědí to i média

V dalších dnech začínají události nabírat na síle a nevysvětlitelné pohyby nábytku začínají být prakticky na denním pořádku. A nejen to.

Dochází také k ohýbání kovových předmětů, v některých místnostech samy od sebe popraskají žárovky a většina členů rodiny je svědkem události, při které se jen pár desítek centimetrů nad zemí vznášejí kostičky lega.

A na pozadí toho všeho se ze stěn stále ozývá to strašidelné klepání a kvílení připomínající vítr. Nebýt toho, že se svědky některých těchto událostí stávají i další policisté, Peggy by už dávno přistoupila na to, že prostě jenom šílí.

Tou dobou už se zvěsti o podivných jevech na Green Street rozkřiknou a záhy klepe na dveře domu reportér novin Daily Mirror. Ten se v následujících hodinách snaží události zachytit na svůj fotoaparát, ve většině případů se mu to ale nepodaří.

Rodina má však od té chvíle média na své straně: O tom, že se v domě děje něco velmi podivného, prakticky nikdo nepochybuje.

Fenomén poltergeist sledují lidé už dlouhou dobu. FOTO: La vie mysteriuese / Creative Commons / volné dílo
Fenomén poltergeist sledují lidé už dlouhou dobu. FOTO: La vie mysteriuese / Creative Commons / volné dílo

V centru všeho je Janet

Podle dnešních badatelů, kteří případ studují a píšou o něm, se počet svědků tvrdících, že spatřili v domě na Green Street něco nevysvětlitelného, postupně vyšplhá na třicet.

Rodina žije několik měsíců v obrovském psychickém vypětí a Peggy se několikrát zhroutí. Postupně však začíná v tom všem objevovat jedno pojítko – jevy se objevují vždy ve chvíli, kdy se v blízkosti vyskytuje jedenáctiletá Janet.

Ta nejen že je svědkem největšího počtu přesunů nábytku a letících předmětů, ale dokonce i ji samotnou neznámá síla opakovaně vyhazuje z postele nebo jí zabraňuje v pohybu mezi místnostmi.

Několikrát je dívka dokonce zvednuta do vzduchu, kde se malou chvíli vznáší.

Potvrzuje to nejen ona a její rodina, ale také dvojice kolemjdoucích, kteří spatřili levitující dívku v okně, a nakonec prý i fotograf, kterému se některé tyto momenty podařilo vyfotit. Po čase vše začíná být nejen děsivé, ale i nebezpečné.

Do domu vletí několik velkých kamenů a v jednu chvíli se náhle vznítí krabička zápalek.

Pomoc přímo z Londýna

V tu chvíli už je zřejmé, že nejde o žádnou dočasnou záležitost, a Peggy zoufale hledá pomoc, kde to jen jde. Když řešení nenajdou policisté, hasiči ani přivolaný kněz, přichází čas na lidi, kteří se zabývají přímo nadpřirozenými jevy.

V domě se jich postupně vystřídá několik, nikomu z nich se však nepodaří pro rodinu nic udělat. Tehdy se do věci vkládá zmíněný novinář z Daily Mirror, který oslovuje tu nejprestižnější organizaci zaměřenou na podobné situace:

britskou Společnost pro výzkum paranormálních jevů. Netrvá dlouho a u dveří se objevuje dvojice londýnských paranormálních vyšetřovatelů Maurice Grosse (1919–2006) a Guy Lyon Playfaire (*1935).

V tu chvíli ani jeden z nich netuší, že je čeká neuvěřitelný zážitek a běh na dlouhou trať. „Oba badatelé strávili pozorováním domu mnoho měsíců. To vše ve spolupráci s dalšími lidmi. Spiritualisté, okultní média, novináři. Ti všichni byli přítomni,“ píše americký autor Matt Cardin.

Do zkoumání se pustil badatel Maurice Grosse. FOTO: features.sky / Creative Commons / volné dílo
Do zkoumání se pustil badatel Maurice Grosse. FOTO: features.sky / Creative Commons / volné dílo

Náročné vyšetřování

Především pro Maurice Grosseho se případ stává životní událostí, která prověří jeho psychiku a víru.

Rok před začátkem událostí v Enfieldu totiž přišel o dceru, která se shodou okolností jmenovala Janet stejně jako dívka, kolem které se odehrává většina incidentů v domě. Nicméně Grosse zjišťuje, že na pochybnosti a vlastní problémy tu není místo.

„Jakmile jsem tam vstoupil, uvědomil jsem si, že ten případ je skutečný. Ta rodina byla ve velmi špatném stavu, všechno bylo v chaosu,“ řekl později v jednom rozhovoru a dodal, že nějaký čas po příchodu se nic nedělo.

Až později náhle začaly po místnosti létat kusy lega a kuličky. „Stál jsem v kuchyni a spatřil, jak se ubrus odlepil od stolu a odletěl na druhou stranu místnosti,“ popisuje další podivný incident. To je však jen špička ledovce.

Oba vyšetřovatelé spatří celou řadu jevů, které si nedokážou vysvětlit. Záhy však i oni dospějí k přesvědčení, že to všechno nějak souvisí s Janet.

Hlas ze záhrobí?

Rok a půl trvá vyšetřování Maurice Grosse a Guye Lyon Playfaira. Během této doby pořizuje dvojice obrovské množství zvukových záznamů, výpovědí, fotografií a dalších materiálů.

Jsou také svědky, když Janet začne promlouvat zvláštním démonickým hlasem, při kterém tuhne krev v žilách.

Postupně dvojice zjišťuje, že má jít o ducha jistého Billa Wilkinse – nájemníka, který žil v bytě dlouho před Hodgsonovými a který tam také zemřel. „Těsně předtím, než jsem umřel, jsem oslepl.

Pak jsem začal krvácet, usnul jsem a zemřel na křesle v rohu v přízemí,“ promlouvá Janet tím strašidelným hlasem, který lze dodnes slyšet na některých zvukových nahrávkách. Postupně si tak nejen vyšetřovatelé ale i média začínají klást otázku:

Je za tím opravdu nějaká tajemná síla, nebo vše provádí přímo psychicky labilní a zranitelná dívka?

Lze jí věřit?

Celá řada skeptiků dnes poukazuje na spoustu nejasností a některé prokázané podvody, ke kterým během těch několika měsíců docházelo. Jednoho odpoledne vyšetřovatelé kupříkladu přistihnou děti, jak samy ohýbají lžíce.

Několikrát se také stává, že je Janet sama v místnosti, ve které se mají odehrát některé ze zmíněných jevů. Ostatně i ona sama později přiznává, že si některé události spolu se sourozenci vymyslela. „Ano, jednou nebo dvakrát jsme ty jevy předstírali.

Ale jenom abychom zjistili, zda nás pan Grosse a pan Playfair chytí,“ řekla a zároveň dodala, že před tím, než všechno vypuklo, tak si společně se sestrou hrály s démonickou tabulkou ouija, kterou spiritisté využívají k vyvolávání duchů.

Přivolaly tím dívky rozlícený přízrak starého nájemníka? Nebo je i tohle jen vymyšlenou historkou?

Co se skutečně pohybovalo ve strašidelném domě? FOTO: Hubert C. Provand / Creative Commons / volné dílo
Co se skutečně pohybovalo ve strašidelném domě? FOTO: Hubert C. Provand / Creative Commons / volné dílo

Spatřili ducha?

Vyšetřování v domě na Green Street probíhá už několik měsíců a celá rodina je už se silami na dně. Nakonec padne rozhodnutí, že Janet podstoupí psychiatrické vyšetření na klinice v Maudsley.

Všichni očekávají, že po odchodu dívky se situace v domě uklidní, místo toho jich ale pouze ubývá. Vyšetření navíc nic zásadního neodhalí a po návratu se vše vrací do původních kolejí. Tentokrát však s jednou výjimkou:

K již zaznamenaným jevům přibývá totiž i přímé pozorování údajného ducha. Svědci popisují, že spatřili shrbeného muže v modrých kalhotách, jak se prochází po domovních schodech. To je poslední kapkou. Peggy definitivně rozhoduje, že se rodina z domu odstěhuje.

Ještě předtím však místo navštíví další z řady spiritistů, lovců duchů a médií. Tentokrát jde o Holanďana jménem Domo Gmeling-Meyling. Podaří se mu navázat komunikaci s oním údajným duchem?

Úspěch holandského spiritisty

Peggy je vůči záměru spiritisty netečná a skeptická. Ostatně od začátku všeho dění se jich v domě už vystřídalo několik a nikdo neuspěl. Jenže Gmeling-Meyling se chová podivně.

Místo velké show a vyvolávání či zahánění ducha si zprvu jen prohlíží dům a téměř nemluví. Později pak tvrdí, že po odjezdu zamířil do hotelu, kde prý meditoval, a navštívil snad i jakousi astrální rovinu.

Při další návštěvě neomylně míří do Janetina pokoje, kde údajně ducha přesvědčuje, aby definitivně odešel. Zda to tak opravdu bylo, lze jen spekulovat. Pravdou ale je, že po jeho odjezdu začalo vše utichat a rodina měla konečně klid.

Řada lidí dodnes spekuluje, co se to v tom obyčejném domě na Green Street vlastně stalo. A zatímco skeptici tvrdí, že bylo vše dílem psychicky nemocné Janet a možná i jejích sourozenců, Maurice Grosse to vylučuje. Prý není možné, aby něco takového zvládali po tak dlouhou dobu.

Foto: Mx. Granger / Creative Commons / CC0, La vie mysteriuese / Creative Commons / volné dílo, features.sky / Creative Commons / volné dílo, Hubert C. Provand / Creative Commons / volné dílo
Související články
Záhady a tajemství
Přijde konec světa v roce 2026?
Co plánujete na rok 2026? Založit rodinu? Rozjet velkou firmu? Postavit dům? Možná by bylo lepší se ještě předtím sbalit… a odjet na jinou planetu! Zmíněné datum není věštbou bláznivé kartářky, jde o výsledek vědecké rovnice! Autorem je rakouský fyzik Heinz von Foerster (1911-2002), který se po druhé světové válce přestěhuje do USA a stane […]
Záhady a tajemství
Nejzáhadnější místa planety: Kde na vás dýchne tajemný genius loci?
Některé najdete na každém druhém nástěnném kalendáři, jiné se stávají tak trochu pozapomenutými místy příznivců pradávné architektury nebo tajemna. Dodnes je obklopuje závoj tajemství, a ač by se mohlo zdát, že nás již na nich nic nepřekvapí, archeologové pravidelně vyrukují s nějakou novinkou.   Tacht-e Sulejmán: Od každého trochu Podle našeho kalendáře je právě 12. […]
Záhady a tajemství
Prokletí Kennedyů? Tajemství, tragédie a stíny moci
Klan Kennedyů, synonymem pro moc, bohatství a politický vliv, se zdá být stíhán neúprosnou kletbou. Tragédie, skandály a předčasné smrti se prolínají osudy mnoha členů slavné rodiny, vrhajíc stín na jejich zdánlivě idylický život. „Někdo tam nahoře nás nemá rád,“ povzdychl si kdysi Edward Kennedy, jeden z bratrů zavražděného prezidenta Johna F. Kennedyho. A zdá […]
Záhady a tajemství
Velký Roudný, svědek souboje Boha s Luciferem?
Velký Roudný se ve výšce 780 m n. m. tyčí v malebném prostředí Nízkého Jeseníku. Tato sopka, aktivní před miliony let, si v místní krajině získala výraznou dominanci. Obsahuje rozmanité druhy vulkanického materiálu, včetně čedičové lávy, která vytvořila čtyři impozantní lávové proudy na svazích vrchu. Nejdelší z těchto proudů měří až pět kilometrů. V minulosti […]
reklama
historie
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
Bedřich Hrozný: Pokořitel chetitského písma se postaví také nacistům!
Na chodbách panuje nezvyklý ruch, do pracovny rektora doléhají ostré německé povely. Rychle vstane a pohotově dokráčí před budovu, kde zmerčí, jak nacisté nakládají nebohé studenty na korbu auta. Vzduch okamžitě zaplní dunivý profesorský hlas. Cesta k úspěchu je trnitá a pořádně klikatá. Své o tom ví také Bedřich Hrozný (1879-1952). Vědec, jenž rozluští chetitské písmo, […]
Dýmějový mor: Nelítostný revolucionář
Dýmějový mor, který ve 14. století zdevastuje Evropu, lze pojmenovat různě. Ovšem nazvali byste ho revolucionářem? Asi těžko. A přece jím, svým způsobem, je. Epidemie moru, která v polovině 14. Století pustoší Evropu a Asii, vyhubí podle 75 až 200 milionů lidí, což je přibližně třetina nebo v případě druhého údaje více než polovina obyvatel. Vylidní […]
Marie Terezie: Odhalujeme tajemství slavné panovnice
Marie Terezie byla vládkyní, jež po sobě zanechala odkaz, který výrazně ovlivnil budoucnost nejen naší země. To, že zavedla například povinnou školní docházku, je všeobecně známo. Jaký byl ale osobní život této slavné panovnice? V éře, kdy svět ovládali muži, byly ženy často odsouvány na okraj dějin. Ale jedna žena se odmítla podvolit osudu, odhodlaná […]
reklama
zajímavosti
Sůl nad zlato? Kde se bere jedna z nejdůležitějších surovin?
Všichni tu scénu z legendární pohádky známe. Když moudrá princezna Maruška řekne svému otci-králi, že má pro ni cenu jako sůl, rozpoutá to nevídané události, během kterých se ukáže, jak moc je tato komodita důležitá. Je tomu tak ale doopravdy? A jak to vlastně s výrobou soli vypadalo dřív a jak je to dnes? Sůl je tady […]
Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
Největší přehradní katastrofa v českých dějinách se odehrála před 107 lety a vyžádala si 65 lidských životů. Ani ne rok po kolaudaci přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách došlo k jejímu protržení a voda, která se z ní vyvalila do údolí, za sebou zanechala zničené domy a mrtvé. Co se tehdy v okolí […]
Proč je tak těžké zlechtat sám sebe?
Když se někdo dotkne naší kůže, dotkne se zároveň našeho mozku. Oba dva orgány jsou v neustálém dialogu. Mozek, který veškeré informace poskytované kůží přijímá a zpracovává, nevnímá jenom to, co cítí, ale také, jaké by to mělo být. Důvěrný dotek od milence proto vyhodnotí jinak než stejný kontakt od cizího člověka v městské hromadné […]
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Většina drahých kamenů má za sebou stovky či tisíce let, po které je lidé obdivují. Může být proto překvapením, že od objevu jednoho z nejvzácnějších drahokamů uplynulo teprve 57 let. Na světě přitom existuje jen jediný jeho zdroj a očekává se, že bude vyčerpán během následujících 20 až 30 let. Jak název tohoto kamene napovídá, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
epochanacestach.cz
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
Před deseti lety zámek Zbiroh způsobil senzaci svou expozicí nazvanou Tvář Leonarda da Vinci – Příběh rytířského řádu templářů. Výstava trvala půl roku a většina jejích exponátů na místě zůstala, takže dnes může nová expozice znovu připomenout historii templářského řádu spojenou se zámkem. Výstavě dominuje takzvaná Lukánská deska – autoportrét Leonarda da Vinci, dílo, které
Přehled druhů těstovin: Kolínka, nebo mašličky?
panidomu.cz
Přehled druhů těstovin: Kolínka, nebo mašličky?
Nebo máte rádi jiné? Těstovin je tolik, že není snadné všechny vyjmenovat. Vždyť jich prý existuje víc než 300 druhů a ze všech se dají vykouzlit skvělá jídla. Pryč jsou doby, kdy jste v obchodě viděli tak nanejvýš kolínka, nudle a špagety. Teď je výběr tak široký, že je někdy těžké si vybrat. Můžete se rozhodovat
Perleťová óda na polibek Měsíce v podání Frederique Constant
iluxus.cz
Perleťová óda na polibek Měsíce v podání Frederique Constant
Hodinky Classics Elegance Luna jsou nejnovějším modelem z značky Frederique Constant. Vůbec poprvé v historii manufaktury navrhla měsíční fázi těchto hodinek dcera jejího vedoucího výzkumu a vývoje. D
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
skutecnepribehy.cz
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
Tehdy jsem byla sama ještě dítě! Pozdě jsem litovala, že jsem své miminko dala k adopci, ale neměla jsem na výběr. Po letech si mě však našlo! Je to tak dávno, a přesto se na to nedá zapomenout! Stále to strašně bolí. Bylo mi šestnáct, když jsem se zamilovala do vojáka, který sloužil v našem městě. Myslela jsem
Losos plněný špenátem a sýrem
nejsemsama.cz
Losos plněný špenátem a sýrem
Losos je oblíbená a velmi zdravá ryba. S náplní z čerst­vého špenátu a výrazného ovčího sýra je to doslova lahůdka, použít ale samozřejmě můžete i jiný sýr. Potřebujete: ✿ 4 filety z lososa ✿ 200 g baby špenátu ✿ 100 g ovčího sýra ✿ 1 stroužek česneku ✿ pepř, sůl, koření na ryby ✿ olivový olej
Plastická chirurgie: Jak změnila život válečným veteránům?
21stoleti.cz
Plastická chirurgie: Jak změnila život válečným veteránům?
Těžké dělostřelectvo a kulomety způsobují zranění dosud nevídaná. Šrapnely odtrhávají kusy tváře. Jedovaté plyny poškozují tkáně. I „obyčejný“ požár nadělá pořádnou paseku… Zdá se, že osudem znetvořen
Chystá se Burešová utéct ke konkurenci?
nasehvezdy.cz
Chystá se Burešová utéct ke konkurenci?
Nedávno herečka ze ZOO Eva Burešová (30) překvapivě ohlásila, že v seriálu končí. Jako důvod uvedla, že se chce více soustředit na hudební kariéru a rodinu. Možná je ale důvod úplně jinde. Do redakc
Tulou: Stavěli Číňané pevnosti pro 800 lidí?
historyplus.cz
Tulou: Stavěli Číňané pevnosti pro 800 lidí?
Život jim ztrpčují nájezdníci, loupežné bandy i rozmary počasí. Proto si lidé z etnické skupiny Hakka začínají ve středověku stavět podivuhodné domy, které je před všemi nástrahami mají ochránit. Byť tyto „pevnosti“ vypadají na první pohled jednoduše, jsou promyšlené do posledního detailu a z hlediska obranyschopnosti se vyrovnají evropským hradům…   První tulou, jak se těmto zvláštním
Unikátní ultra-temná galaxie
epochalnisvet.cz
Unikátní ultra-temná galaxie
V mnohém připomíná Mléčnou dráhu s dostatkem materiálu pro vznik miliard hvězd. Jak se ale zdá, J0613+52 žádné hvězdy nemá. Je osamoceným chuchvalcem prachu a plynu unášeným vesmírem od počátku věků. Tak alespoň galaxie pojmenovaná J0613+52 na první pohled vypadá.   Tým vedený astrofyzičkou Karen O´Neilovou bizarní objekt vzdálený 270 milionů světelných let za pomocí
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Záhada smrti mladého krále: Opravdu padl v bitvě?
enigmaplus.cz
Záhada smrti mladého krále: Opravdu padl v bitvě?
V roce 1578 se střetla portugalská a arabská vojska v bitvě u marockého Ksár-el-Kebíru. V boji bylo portugalské vojsko takřka celé zničeno. Mezi padlými měl být „údajně“ i portugalský král Sebastián I
Česnekové brambory
tisicereceptu.cz
Česnekové brambory
Brambory vařené a pečené ve vývaru s česnekem mají znamenitou chuť. Můžete si je dát samotné nebo jako přílohu. Potřebujete 1,5 kg brambor 1 lžíci olivového oleje 50 g másla 2–3 stroužky česn