Skip to content
reklama

Přehledně: Seznamte se s různými druhy fobií

Seznamte se s různými druhy fobií. Ať už těmi nejčastějšími, nebo těmi, o kterých jste možná dosud neslyšeli. Proč vznikají? Co se při nich s organismem děje? Lze se jich zbavit?

Některé fobie jsou velmi běžné, jiné zase tak zvláštní a ojedinělé, že ani nemají svůj vlastní název. Ať už se jedná o jakoukoliv z nich, platí, že znepříjemňují lidem život. A to tak, že jim buď nedovolují dělat některé věci tak, jak je běžné, nebo je naopak nutí vykonávat činnosti, které by jinak nedělali.

Kořeny fobií přitom často sahají do dětství – nadměrná úzkostlivost může být buď vrozená (asi tak ve třetině případů), nebo ji v této fázi života může vyvolat nějaký traumatický zážitek. V dospělosti může v některých případech fobie sama od sebe odeznít.

Co se děje s tělem?

Postižený při kontaktu s tím, co v něm fobii vyvolává, cítí silnou úzkost. Dokonce se může obávat až ztráty vědomí či smrti. Buší mu srdce, jeho puls je zrychlený, chvěje se a potí. Pociťuje sucho v ústech, obtížně se mu dýchá a může i cítit bolest na hrudi.

Je mu nevolno, trpí závratí, bolestí hlavy nebo návaly horka či chladu a cítí mravenčení. Podtrženo a sečteno, jde o skutečně nepříjemný stav.

Lidé s fobiemi cítí silnou úzkost, buší jim srdce a mají zrychlený puls.

Strach z lidí

Poměrně častou fobií je fobie sociální. Jde o poruchu charakterizovanou strachem ze zkoumavých pohledů, který postupně může vést až k obavám ze styku s lidmi obecně. Tato fobie postihuje zejména lidi s nízkým sebevědomím a špatným sebehodnocením.

Objevuje se přibližně stejně často u mužů jako u žen a většinou se spouští v období puberty. Jedinci se sociální fobií pak mívají nepřiměřený strach z běžných situací, jako jsou například telefonování, mluvení, stravování se na veřejnosti, návštěvy nebo pouhé představování sebe sama.

V takových situacích se začnou třást nebo se až bojí, že se pozvrací. Ale pozor, v žádném případě nejde o projev trémy! Sociální fobie vážně narušuje výkonnost člověka. Při její těžší formě se dokonce může stát, že postižený, než aby se dostal do pro něj nepříjemné situace, tak raději přijde o zaměstnání!

Bohužel, není-li tato porucha léčena, může trvat i celý život.

Nejdu ven!

Další velmi častou fobií je agorafobie. Jedná se o strach z otevřených prostranství, z velkého množství lidí, z cestování bez doprovodu, z opuštění domova. Postižení mívají obavu, že pokud by z takové situace nedokázali rychle uniknout, mohla by se přihodit katastrofa – omdleli by, zkolabovali, dostali by infarkt.

Úzkost se tedy u nich objevuje již předem. To pak vede k tomu, že se snaží daným situacím vyhýbat a raději zůstávají doma, v pro ně bezpečném prostředí. Agorafobie se týká asi 3–6 % procent populace.

blank
Lidé s agorafobií se snaží co vyhýbat lidem a zůstávají raději doma.

Fobie známé i neznámé

Vedle sociální fobie a agorafobie pak existuje několik set dalších fobií, u nichž je strach vyvoláván určitými jinými situacemi nebo objekty, které běžně nejsou nebezpečné. Velmi známé jsou třeba klaustrofobie (strach z uzavřených prostor) nebo arachnofobie (strach z pavouků).

Mezi poměrně ojedinělé fobie naopak patří kupříkladu accentofobie (strach z písmen s diakritikou) nebo deipnofobie (strach z jídelny).

Pomůže léčba šokem?

Jak se fobie léčí? Není to zrovna snadné – fobie se nezbavíte jen tím, že spolknete pár prášků. I když je pravda, že u některých druhů fobií lékaři lidem anxiolytika (léky na potlačení úzkosti) nebo antidepresiva předepisují.

S fobií je ale potřeba pracovat i jinak, ideálně za pomoci psychoterapeuta. Jen ojediněle má úspěch takzvaná léčba šokem, kdy je pacient vystaven tomu, z čeho má strach, náhle a nečekané. Takový pokus může totiž mít i efekt zcela opačný, zvláště provádí-li ho laik.

Pokud se tedy budete snažit vyléčit člověka trpícího sociální fobií tak, že ho dovlečete na vyprodaný koncert, opravdu se to nemusí setkat s úspěchem.

blank
Na některé fobie se předepisují antidepresiva.

Pavouk v knížce

S úspěchem se často setkává tzv. expoziční terapie. Během ní je pacient obávaným situacím vystavován postupně. Technika je založena na faktu, že úzkost nemůže růst donekonečna a po určité době začne klesat.

Expozice by měla trvat dostatečně dlouhou dobu na to, aby došlo k poklesu úzkosti. Měla by být prováděna systematicky, alespoň jednou denně, a to jak za dohledu terapeuta, tak bez něj. Začíná se od situací působících nejnižší úzkost (například prohlížením si obrázku pavouka v ilustrované dětské knížce) a postupně se přechází k situacím náročnějším.

A to do té doby, než fobie zmizí. S expozicí může pracovat i takzvaná kognitivně-behaviorální terapie, kdy terapeut u silně úzkostných pacientů pracuje s pouhou představou situace, která úzkost vyvolává (například s představou, jak bude dotyčná osoba reagovat, až uvidí pavouka).

Fobie slavných

Alfred Hitchcock, slavný režisér hororových filmů, měl fobii z vajec. Herečku Nicole Kidman zase děsí motýli. Odborně můžeme říci, že tedy trpí lepidopterofobií. Rupert Grint alias Ron Weasley ze série filmů o Harrym Potterovi se, stejně jako jeho filmová postava, bojí pavouků.

blank
Fobie z pavouků patří mezi nejčastější fobie vůbec.
Zajímavou fobií trpí Orlando Bloom – má strach z prasat. (Zajímavé je, tento typ fobie zaznamenal nárůst v období, kdy řádila prasečí chřipka.) Největší „sbírku fobií“ má nejspíš herec, scenárista a režisér Woody Allen.

Bojí se hmyzu, slunce, psů, jelenů, zářivých barev, dětí, výšek, stísněných prostor, davu lidí a rakoviny.

Foto: Shutterstock.com, wikimedia.org
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Opustí nakonec Filip Blažek svou manželku kvůli jiné?
nasehvezdy.cz

Opustí nakonec Filip Blažek...

Po pracovní stránce se...
Za divočinou nemusíte cestovat daleko
epochalnisvet.cz

Za divočinou nemusíte...

Evropa, ač to nemusí být na první pohled patrné, je...
Za divočinou nemusíte cestovat daleko
21stoleti.cz

Za divočinou nemusíte...

Evropa, ač to nemusí být na první pohled patrné, je...
Sjezdařská klasika na Lipně
epochanacestach.cz

Sjezdařská klasika na Lipně

Ze všech skiareálů je...
Legendární iluzionista Home: Uměl mluvit s mrtvými?
enigmaplus.cz

Legendární iluzionista Home:...

Harmonika se zničehonic vznese do vzduchu...
Blahodárné účinky saunování
rezidenceonline.cz

Blahodárné účinky saunování

Pořídit si v dnešní době privátní saunu není vůbec...
Nikdy nevíte, kde na vás vybafne tátův levoboček
skutecnepribehy.cz

Nikdy nevíte, kde na vás...

O tom, že by nás mohlo být na tátovo dědictví...
Čokoláda pleti neškodí
panidomu.cz

Čokoláda pleti neškodí

Naopak, čokoláda s vysokým podílem kakaa pleť hned...
Navzdory těžkému dětství a mládí se z Terezy Brodské stala sebevědomá dáma
nasehvezdy.cz

Navzdory těžkému dětství a...

Talentovaná a...
Realizace koupelny 2023: V módě jsou beton, dřevo, velké formáty i výrazné barvy
iluxus.cz

Realizace koupelny 2023: V módě...

Nový rok, nové projekty. Pokud se i na vašem...
VEGETARIÁNSKÉ PLNĚNÉ PAPRIKY S RAJSKOU OMÁČKOU
tisicereceptu.cz

VEGETARIÁNSKÉ PLNĚNÉ PAPRIKY...

„Užít si tradiční jídlo plné vůně a...
Záhadná Anomálie: Leží na dně Baltu nacistická základna?
enigmaplus.cz

Záhadná Anomálie: Leží na dně...

Zhruba 90 metrů pod hladinou Baltského moře se...

Předplatné časopisu

Chcete znát odpověďi? EPOCHA je pro Vás jasnou volbou. Již 17 let pro vás mícháme koktejl toho nejzajímavějšího, co se kolem nás děje!

Zvolte variantu

Epocha