Domů     Polygamie: Jak žijí ti, kterým jeden partner nestačí?
Polygamie: Jak žijí ti, kterým jeden partner nestačí?
23.5.2019

Obvykle si lidé partnerský vztah představují jako svazek muže a ženy. Je však celá řada těch, kteří žijí ve zcela jiném než tradičním uspořádání. Nevyhýbá se to ani celebritám, mezi nimiž najdeme mnoho příkladů těch, kteří žijí s vícero partnery. Jsou však takové páry šťastnější?

Gabriela Osvaldová a Ondřej Soukup

Dvojice Osvaldová – Soukup je snad nejznámějším českým párem, kde si občas každý
Dvojice Osvaldová – Soukup je snad nejznámějším českým párem, kde si občas každý „odskočí“ jinam.

Hudební skladatel Ondřej Soukup (*1951) a jeho manželka, textařka Gabriela Osvaldová (*1952), spolu v manželství žijí řadu let, jejich vztah však rozhodně nepatří mezi ty konvenční.

Poté, co pominou roky počáteční zamilovanosti a jejich jediný syn František (*1983) odroste, se jejich soužití výrazně změní.

Přestože si oba stále velmi rozumí po pracovní i osobní stránce, vášeň se pozvolna vytratí, a tak oba hledají povyražení v náručí jiných partnerů.

Ze začátku kvůli tomu u nich doma létají talíře, nakonec se však dopracují do fáze, kdy si další protějšky navzájem tolerují. Nezřídka se tak v bytě u Karlova mostu sejdou všichni čtyři. „Na společné dovolené nejezdíme, to by bylo jako z Hrabala.

Všechno musí mít nějakou noblesu,“ vysvětluje tehdy Soukup. Nakonec se však ukáže, že takový stav je i při maximální možné toleranci a úctě dlouhodobě neudržitelný. V roce 2016 se tak manželé přece jen rozvedou, ačkoli přáteli zůstávají dodnes.

O rok později se Ondřej Soukup ožení se svou dlouholetou partnerkou Lucií Šoralovou (*1977), se kterou má dceru Rebeku (*2012).

Tilda Swinton a její muži

Tilda Swinton s jedním ze svých partnerů, Johnem Byrneem.
Tilda Swinton s jedním ze svých partnerů, Johnem Byrneem.

Hollywoodská herečka Tilda Swinton (*1960) je netradiční v mnoha věcech. Ať už se jedná o to, že není zrovna prvoplánovou krasavicí, nebo o její přístup k rodinnému uspořádání. O Tildě je totiž známo, že žije ve společné domácnosti se dvěma muži najednou.

Prvním z nich je její manžel, muzikant John Byrne (*1940), se kterým má herečka dceru Honor (*1997) a syna Xaviera (*1997). Druhý muž, se kterým Tilda sdílí domov, je malíř Sandro Kopp (*1978).

„Oba mí muži jsou opravdu blízcí přátelé,“ popíše svou netradiční rodinu herečka. Trojice spolu vychází natolik dobře, že se všichni včetně dětí objevují jako velká rodina na oficiálních událostech.

V roce 2003 se však Tilda a a John rozvedou a od té doby žije plavovlasá hvězda jen po boku mladšího partnera.

Jiří a Olga Menzelovi

Slavný pár není zajímavý jen velkým věkovým rozdílem mezi partnery.
Slavný pár není zajímavý jen velkým věkovým rozdílem mezi partnery.

Poněkud neobvykle působí také vztah filmové producentky Olgy Menzelové (*1978) a jejího manžela, oscarového režiséra Jiřího Menzela (*1938). Že je jejich rodina jiná než ostatní, je něco, s čím se pár vůbec netají.

Berou se v roce 2004 a Jiří se hned v úvodu nechá slyšet, že nechce děti. Protože jeho mladší žena po potomcích touží, dohodnou se, že Jiří přimhouří oko, když se bude Olga stýkat také s jinými muži.

Pokud otěhotní, půjdou od sebe a ona bude vychovávat dítě s jeho otcem. To se po čase skutečně stane. S režisérem Jaroslavem Brabcem (*1954) totiž počne dceru Annu Karolínu (*2009).

Rodiče nějakou chvíli žijí spolu, poté se Olga odstěhuje do vlastního bytu a střídavě ji navštěvuje jak Jiří, tak Jaroslav. Oba muži o stavu věci vědí a souhlasí.

Po čase se narodí také druhá dcera Eva Marie (*2015), jejímž otcem je podle producentky skutečně Jiří Menzel. Ani narození druhého potomka však pár nepřiměje, aby žil pod jednou střechou tradičním způsobem.

Sophia Loren

Krásná Sophia Loren získala v roce 1991 Oscara.
Krásná Sophia Loren získala v roce 1991 Oscara.

Sexsymbol minulého století Sophia Loren (*1934) prožije kontroverzní vztah s výrazně starším mužem. Filmový producent Carlo Ponti (1912–2007) si Sophie všimne ve finále soutěže krásy Miss Řím, když je ještě sotva zletilá.

Dívkou je natolik fascinován, že jí okamžitě nabídne smlouvu na sedm let. Tak nastartuje hvězdnou kariéru legendární herečky. Po pár letech se jejich vztah z pracovního stane partnerským, a to i přes to, že je dvojice věkově poněkud nesourodá.

V roce 1957 se Sophie a Carlo v Mexiku tajně vezmou, což vyvolá skandál. Ukáže se totiž, že producent už jednou ženatý je. S manželkou sice již léta nežije, ale v tu dobu není v Itálii, odkud oba manželé pocházejí, legální rozvod.

Protože ale bigamie rovněž není povolená, má Ponti opletačky s policií. S řešením nakonec přijde jeho první žena, zkušená právnička. Všichni tři přijmou francouzské občanství.

A protože ve Francii se lidé rozvést a znovu vstoupit do manželství smějí, problém je zakrátko vyřešen. Když v roce 2007 Carlo zemře, nechá se Sophia slyšet, že už se rozhodně nemíní znovu provdat. „Jak bych mohla milovat někoho jiného?“ diví se.

Karel Janeček

Miliardáře Karla Janečka přitahují zejména exotické krásky.
Miliardáře Karla Janečka přitahují zejména exotické krásky.

Matematik a milionář Karel Janeček (*1973) svými milostnými peripetiemi plní stránky bulváru už řadu let. První veřejný skandál způsobí v roce 2013. Tehdy chodí s českou miss Janou Doleželovou (*1981).

V televizním rozhovoru pro VIP Zprávy televize Prima tehdy před zraky národa i své partnerky Jany Janeček přizná, že není jedinou ženou v jeho životě. „Vánoce jsem strávil s dětmi, bývalou ženou a Markétou,“ řekne tehdy v přímém přenosu.

Na otázku, o kom to mluví, podnikatel přizná, že je to žena, se kterou už šest let žije. Potíž ovšem je, že své nové přítelkyni Janě se o tom pozapomněl dříve zmínit. Ta na situaci zareaguje s klidem a ihned poté se s Karlem rozejde.

Situace se však opakuje o mnoho let později, když je Janeček ženatý s tuniskou matematičkou Mariem Mhadhbi (*1984), se kterou má dítě.

Na dovolené v Bhútánu jej však uchvátí ezoterička Lilia Khousnoutdinová (*1988), a to dokonce natolik, že s ní uzavře buddhistický sňatek a ihned s ní zplodí potomka. Chvíli to vypadá, že se jeho dvě partnerky snesou.

Pak se však Lilia kvůli Karlovi rozvede a to samé očekává od něj. Jak se s tím bohatý svůdník popere, je ale zatím jen otázka.

Jan Saudek a Pavlína Hodková

Jan Saudek s Pavlínou Hodkovou.
Jan Saudek s Pavlínou Hodkovou.

Mnohoženství praktikuje a přiznává také známý fotograf Jan Saudek (*1935), který se specializuje zejména na focení ženských aktů. Jeho manželka Pavlína Hodková (*1981), se kterou má tři děti, to s ním však vůbec nemá lehké.

Hned na počátku vztahu se totiž musí smířit s tím, že nikdy nebude jedinou ženou v umělcově životě. Do společného bytu si Saudek vodí milenky a Pavlína tak často tráví noc sama. Po čase si ale zvykne.

„Důležité je, že se Jan stále vrací,“ vysvětluje svůj postoj. Jí samotné by však milence pravděpodobně neschválil. Jan Saudek je pověstný svou žárlivostí, což je vzhledem k jeho uvolněné morálce poněkud překvapivé.

Pavlína však i tuto podivnost svého manžela omlouvá. „Potřebuje být svobodný. Je bohém, umělec, který žije přítomným okamžikem a plánování mu nic neříká. Kdo by chtěl spoutat jeho svobodu, ten by ho ztratil.“

Foto: Wikimedia.org. Autor: Alžběta Šemrová. Pro web upravil: Miroslav Horký.
Související články
Historie
Dýmějový mor: Nelítostný revolucionář
Dýmějový mor, který ve 14. století zdevastuje Evropu, lze pojmenovat různě. Ovšem nazvali byste ho revolucionářem? Asi těžko. A přece jím, svým způsobem, je. Epidemie moru, která v polovině 14. Století pustoší Evropu a Asii, vyhubí podle 75 až 200 milionů lidí, což je přibližně třetina nebo v případě druhého údaje více než polovina obyvatel. Vylidní […]
Historie
Marie Terezie: Odhalujeme tajemství slavné panovnice
Marie Terezie byla vládkyní, jež po sobě zanechala odkaz, který výrazně ovlivnil budoucnost nejen naší země. To, že zavedla například povinnou školní docházku, je všeobecně známo. Jaký byl ale osobní život této slavné panovnice? V éře, kdy svět ovládali muži, byly ženy často odsouvány na okraj dějin. Ale jedna žena se odmítla podvolit osudu, odhodlaná […]
Historie
Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
Největší přehradní katastrofa v českých dějinách se odehrála před 107 lety a vyžádala si 65 lidských životů. Ani ne rok po kolaudaci přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách došlo k jejímu protržení a voda, která se z ní vyvalila do údolí, za sebou zanechala zničené domy a mrtvé. Co se tehdy v okolí […]
Historie
Španělská chřipka: Dvojspřeží jezdců apokalypsy
Měla více obětí než obě světové války dohromady. Čtyři vlny rozpuku viru A/H1N1, které v letech 1918-1920 nakazily každého třetího člověka na planetě, zahubily až 5 % světové populace. Pandemie, která dostala mnoho přízvisek – „bolševická nemoc“, „brazilská nemoc“, či „Napoleonský voják“ – se nejvíce proslavila jako chřipka španělská.   Španělsko k ní přitom přišlo […]
reklama
zajímavosti
Sůl nad zlato? Kde se bere jedna z nejdůležitějších surovin?
Všichni tu scénu z legendární pohádky známe. Když moudrá princezna Maruška řekne svému otci-králi, že má pro ni cenu jako sůl, rozpoutá to nevídané události, během kterých se ukáže, jak moc je tato komodita důležitá. Je tomu tak ale doopravdy? A jak to vlastně s výrobou soli vypadalo dřív a jak je to dnes? Sůl je tady […]
Proč je tak těžké zlechtat sám sebe?
Když se někdo dotkne naší kůže, dotkne se zároveň našeho mozku. Oba dva orgány jsou v neustálém dialogu. Mozek, který veškeré informace poskytované kůží přijímá a zpracovává, nevnímá jenom to, co cítí, ale také, jaké by to mělo být. Důvěrný dotek od milence proto vyhodnotí jinak než stejný kontakt od cizího člověka v městské hromadné […]
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Většina drahých kamenů má za sebou stovky či tisíce let, po které je lidé obdivují. Může být proto překvapením, že od objevu jednoho z nejvzácnějších drahokamů uplynulo teprve 57 let. Na světě přitom existuje jen jediný jeho zdroj a očekává se, že bude vyčerpán během následujících 20 až 30 let. Jak název tohoto kamene napovídá, […]
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
reklama
zajímavosti
Užitečný lógr: Hnojí, čistí i předpovídá budoucnost
Než umyjete šálek, zkuste si rozmyslet, jestli by se vám kávová sedlina k něčemu nehodila. Můžete ji použít třeba na zahradě, při úklidu domácnosti, k vylepšení složení betonu nebo péči o pleť. V průmyslu ji testují na všechny možné způsoby a získává body v mnoha výrobních odvětvích. Když si milovníci mleté kávy vypijí svůj šálek, […]
Proč všechny cesty vedou do Říma?
Řím už dnes není středem světa, ovšem v době mocné starověké říše to tak trochu bylo. Když vzniklo ono známé úsloví, skutečně vedly všechny cesty právě tam? Jak město Řím, jako centrum bohaté Římské říše, postupně roste, rozrůstá se kolem něj i síť menších i větších cest. Jak jinak než pevných a kvalitních, postavených podle […]
Becherovka: Likér s chutí tajemství…
Mnoho světových značek si své výrobní postupy přísně střeží. Nejinak je tomu rovněž i v případě slavné, věhlasné Becherovky Original. Říká se, že její výrobní recepturu prý vždy znají pouze dva zaměstnanci. Ti v přesném poměru míchají směs přibližně dvaceti různých bylin a koření. Celkově se její přímou výrobou údajně zabývá jen dvacet lidí, i […]
Skutečně existuje jarní únava?
Dny jsou konečně delší, slunce začíná pěkně hřát, tráva se zelená, ptáci zpívají… a vy byste nejraději ani nevylézali z postele! Přepadla vás hrozná lenost! Anebo je to trochu jinak? Jarní únava může někdy působit jako hloupá výmluva. Zkrátka se vám nechce nic dělat. Pokud ale z pocitu vyčerpání máte závratě, nejste schopni se na […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kolik co v při vaření váží? Aneb vraž tam lžíci medu
panidomu.cz
Kolik co v při vaření váží? Aneb vraž tam lžíci medu
Jenže kolik to je? Lžíce se liší tvarem, šířkou i hloubkou. Pohodlné dávkování na lžíce a lžičky tak může mít svá úskalí, která převod na staré dobré gramy vyřeší. Odměřování na lžíce může působit potíže, když potřebujete množství surovin v receptu snížit – objem lžičky není polovinou polévkové lžíce, nehledě na to, že i tvar
Když se naši rozváděli, brečela jsem jako malá
skutecnepribehy.cz
Když se naši rozváděli, brečela jsem jako malá
Čekaly jsme s mámou na tátu. Ohlásil, že si přijde pro věci. Rodiče procházeli složitým rozvodem a hádali se kvůli majetku. Naši koupili chalupu, když jsem byla ještě malá. Ze zchátralého stavení udělali společnými silami malebnou vilku. A ze sadu plného starých stromů a v neposlední řadě kopřiv, vysokých jako urostlý chlap, tak pěknou zahradu, že o
Harry a Meghan se vrátí, ale…
nasehvezdy.cz
Harry a Meghan se vrátí, ale…
Usmířit se s královskou rodinou? To má Meghan Markle (42), manželka prince Harryho (39), už nějaký čas v plánu, klade si však podmínky. A ty musí královská rodina splnit do puntíku – naapříklad, aby
Skoky z mostu: Když se voda promění v beton!
epochalnisvet.cz
Skoky z mostu: Když se voda promění v beton!
Vedle skoku dalekého či vysokého existuje i skok hluboký, který je z nich kupodivu nejnáročnější a také nejriskantnější. Skáče se z vysokých budov, antén, útesů, dokonce i z hranice vesmíru, ale všechno to začne skoky z mostů.   Jejich tradice sahá minimálně do roku 1885 a koncem 19. století jsou nebezpečnou módou, se kterou úřady
Vzbouřenci z Globe se pozabíjeli mezi sebou
historyplus.cz
Vzbouřenci z Globe se pozabíjeli mezi sebou
Začátkem 19. století se v novoanglickém Nantucketu jeden plavčík doslechne o nalezení ostrova Pitcairn, na němž se usadili vzbouřenci z lodi Bounty. Netrvá dlouho, a onen mladík jménem Samuel Comstock začne dávat dohromady vlastní plány na ovládnutí jednoho z tichomořských ostrovů.   Poté, co mladý Samuel Comstock (1802–1824) okusí svou první plavbu přes oceán, ví,
Senná rýma je k poražení!
nejsemsama.cz
Senná rýma je k poražení!
Trápí vás kýchání, rýma, pálení očí a škrábání v krku? Cítíte se unavená? Příznaky senné rýmy vás mohou trápit i dlouhé týdny, ale můžete se jim bránit. Jak? Pokud jste se rozhodla bojovat proti sezonní alergii, máte velkou šanci zvládnout to bez antihistaminik. Zdánlivě banální rady vám život se sennou rýmou znatelně ulehčí. Zavřete pečlivě okna Sledujte pylové
Krtkovy řezy
tisicereceptu.cz
Krtkovy řezy
Drobivé těsto bude po upečení krásně křupavé. Tento koláč můžete připravit i do kulaté formy. Budete tak mít vyšší vrstvu těsta, ale chutnat bude stejně výtečně. Ingredience Na těsto 400 g hl
Překonala otcovská pýcha hranice onoho světa?
enigmaplus.cz
Překonala otcovská pýcha hranice onoho světa?
Britská televizní a divadelní herečka Maureen Diane Lipman (*1946) si prohlíží svůj mobil. Objeví přitom zprávu od svého muže Jacka Rosenthala (1931–2004): „Náš chlapec si vede dobře.“ Výraz v jejím o
Do Česka vstupuje nový hotelový řetězec The Cloud One
iluxus.cz
Do Česka vstupuje nový hotelový řetězec The Cloud One
V centru Prahy otevírá hotel s 382 pokoji The Cloud One Prague. V pěší vzdálenosti od Masaryčky i Hlavního nádraží je nejnovějším příspěvkem k urbanistickému rozvoji Hybernské ulice. Hosty láká na skv
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
epochanacestach.cz
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
Před deseti lety zámek Zbiroh způsobil senzaci svou expozicí nazvanou Tvář Leonarda da Vinci – Příběh rytířského řádu templářů. Výstava trvala půl roku a většina jejích exponátů na místě zůstala, takže dnes může nová expozice znovu připomenout historii templářského řádu spojenou se zámkem. Výstavě dominuje takzvaná Lukánská deska – autoportrét Leonarda da Vinci, dílo, které
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Jak může mít mravenec vliv na lov lvů? Obrovský…
21stoleti.cz
Jak může mít mravenec vliv na lov lvů? Obrovský…
Říká se, že není malých rolí. A že i nicotný jedinec může dokázat velké věci. To se potvrdilo v savaně v Keni, kdy jeden druh mravenců zapříčinil malou změnu v přírodním prostředí, která ale měla dale