Skip to content

Polygamie: Jak žijí ti, kterým jeden partner nestačí?

Obvykle si lidé partnerský vztah představují jako svazek muže a ženy. Je však celá řada těch, kteří žijí ve zcela jiném než tradičním uspořádání. Nevyhýbá se to ani celebritám, mezi nimiž najdeme mnoho příkladů těch, kteří žijí s vícero partnery.

Jsou však takové páry šťastnější?

Gabriela Osvaldová a Ondřej Soukup

Dvojice Osvaldová – Soukup je snad nejznámějším českým párem, kde si občas každý „odskočí“ jinam.

Hudební skladatel Ondřej Soukup (*1951) a jeho manželka, textařka Gabriela Osvaldová (*1952), spolu v manželství žijí řadu let, jejich vztah však rozhodně nepatří mezi ty konvenční. Poté, co pominou roky počáteční zamilovanosti a jejich jediný syn František (*1983) odroste, se jejich soužití výrazně změní.

Přestože si oba stále velmi rozumí po pracovní i osobní stránce, vášeň se pozvolna vytratí, a tak oba hledají povyražení v náručí jiných partnerů. Ze začátku kvůli tomu u nich doma létají talíře, nakonec se však dopracují do fáze, kdy si další protějšky navzájem tolerují.

Nezřídka se tak v bytě u Karlova mostu sejdou všichni čtyři. „Na společné dovolené nejezdíme, to by bylo jako z Hrabala. Všechno musí mít nějakou noblesu,“ vysvětluje tehdy Soukup. Nakonec se však ukáže, že takový stav je i při maximální možné toleranci a úctě dlouhodobě neudržitelný.

V roce 2016 se tak manželé přece jen rozvedou, ačkoli přáteli zůstávají dodnes. O rok později se Ondřej Soukup ožení se svou dlouholetou partnerkou Lucií Šoralovou (*1977), se kterou má dceru Rebeku (*2012).

Tilda Swinton a její muži

blank
Tilda Swinton s jedním ze svých partnerů, Johnem Byrneem.

Hollywoodská herečka Tilda Swinton (*1960) je netradiční v mnoha věcech. Ať už se jedná o to, že není zrovna prvoplánovou krasavicí, nebo o její přístup k rodinnému uspořádání. O Tildě je totiž známo, že žije ve společné domácnosti se dvěma muži najednou.

Prvním z nich je její manžel, muzikant John Byrne (*1940), se kterým má herečka dceru Honor (*1997) a syna Xaviera (*1997). Druhý muž, se kterým Tilda sdílí domov, je malíř Sandro Kopp (*1978). „Oba mí muži jsou opravdu blízcí přátelé,“ popíše svou netradiční rodinu herečka.

Trojice spolu vychází natolik dobře, že se všichni včetně dětí objevují jako velká rodina na oficiálních událostech. V roce 2003 se však Tilda a a John rozvedou a od té doby žije plavovlasá hvězda jen po boku mladšího partnera.

Jiří a Olga Menzelovi

blank
Slavný pár není zajímavý jen velkým věkovým rozdílem mezi partnery.

Poněkud neobvykle působí také vztah filmové producentky Olgy Menzelové (*1978) a jejího manžela, oscarového režiséra Jiřího Menzela (*1938). Že je jejich rodina jiná než ostatní, je něco, s čím se pár vůbec netají.

Berou se v roce 2004 a Jiří se hned v úvodu nechá slyšet, že nechce děti. Protože jeho mladší žena po potomcích touží, dohodnou se, že Jiří přimhouří oko, když se bude Olga stýkat také s jinými muži.

Pokud otěhotní, půjdou od sebe a ona bude vychovávat dítě s jeho otcem. To se po čase skutečně stane. S režisérem Jaroslavem Brabcem (*1954) totiž počne dceru Annu Karolínu (*2009). Rodiče nějakou chvíli žijí spolu, poté se Olga odstěhuje do vlastního bytu a střídavě ji navštěvuje jak Jiří, tak Jaroslav.

Oba muži o stavu věci vědí a souhlasí. Po čase se narodí také druhá dcera Eva Marie (*2015), jejímž otcem je podle producentky skutečně Jiří Menzel. Ani narození druhého potomka však pár nepřiměje, aby žil pod jednou střechou tradičním způsobem.

Sophia Loren

blank
Krásná Sophia Loren získala v roce 1991 Oscara.

Sexsymbol minulého století Sophia Loren (*1934) prožije kontroverzní vztah s výrazně starším mužem. Filmový producent Carlo Ponti (1912–2007) si Sophie všimne ve finále soutěže krásy Miss Řím, když je ještě sotva zletilá.

Dívkou je natolik fascinován, že jí okamžitě nabídne smlouvu na sedm let. Tak nastartuje hvězdnou kariéru legendární herečky. Po pár letech se jejich vztah z pracovního stane partnerským, a to i přes to, že je dvojice věkově poněkud nesourodá.

V roce 1957 se Sophie a Carlo v Mexiku tajně vezmou, což vyvolá skandál. Ukáže se totiž, že producent už jednou ženatý je. S manželkou sice již léta nežije, ale v tu dobu není v Itálii, odkud oba manželé pocházejí, legální rozvod.

Protože ale bigamie rovněž není povolená, má Ponti opletačky s policií. S řešením nakonec přijde jeho první žena, zkušená právnička. Všichni tři přijmou francouzské občanství. A protože ve Francii se lidé rozvést a znovu vstoupit do manželství smějí, problém je zakrátko vyřešen.

Když v roce 2007 Carlo zemře, nechá se Sophia slyšet, že už se rozhodně nemíní znovu provdat. „Jak bych mohla milovat někoho jiného?“ diví se.

Karel Janeček

blank
Miliardáře Karla Janečka přitahují zejména exotické krásky.

Matematik a milionář Karel Janeček (*1973) svými milostnými peripetiemi plní stránky bulváru už řadu let. První veřejný skandál způsobí v roce 2013. Tehdy chodí s českou miss Janou Doleželovou (*1981). V televizním rozhovoru pro VIP Zprávy televize Prima tehdy před zraky národa i své partnerky Jany Janeček přizná, že není jedinou ženou v jeho životě. „Vánoce jsem strávil s dětmi, bývalou ženou a Markétou,“ řekne tehdy v přímém přenosu.

Na otázku, o kom to mluví, podnikatel přizná, že je to žena, se kterou už šest let žije. Potíž ovšem je, že své nové přítelkyni Janě se o tom pozapomněl dříve zmínit. Ta na situaci zareaguje s klidem a ihned poté se s Karlem rozejde.

Situace se však opakuje o mnoho let později, když je Janeček ženatý s tuniskou matematičkou Mariem Mhadhbi (*1984), se kterou má dítě. Na dovolené v Bhútánu jej však uchvátí ezoterička Lilia Khousnoutdinová (*1988), a to dokonce natolik, že s ní uzavře buddhistický sňatek a ihned s ní zplodí potomka.

Chvíli to vypadá, že se jeho dvě partnerky snesou. Pak se však Lilia kvůli Karlovi rozvede a to samé očekává od něj. Jak se s tím bohatý svůdník popere, je ale zatím jen otázka.

Jan Saudek a Pavlína Hodková

blank
Jan Saudek s Pavlínou Hodkovou.

Mnohoženství praktikuje a přiznává také známý fotograf Jan Saudek (*1935), který se specializuje zejména na focení ženských aktů. Jeho manželka Pavlína Hodková (*1981), se kterou má tři děti, to s ním však vůbec nemá lehké.

Hned na počátku vztahu se totiž musí smířit s tím, že nikdy nebude jedinou ženou v umělcově životě. Do společného bytu si Saudek vodí milenky a Pavlína tak často tráví noc sama. Po čase si ale zvykne.

„Důležité je, že se Jan stále vrací,“ vysvětluje svůj postoj. Jí samotné by však milence pravděpodobně neschválil. Jan Saudek je pověstný svou žárlivostí, což je vzhledem k jeho uvolněné morálce poněkud překvapivé.

Pavlína však i tuto podivnost svého manžela omlouvá. „Potřebuje být svobodný. Je bohém, umělec, který žije přítomným okamžikem a plánování mu nic neříká. Kdo by chtěl spoutat jeho svobodu, ten by ho ztratil.“

Foto: Wikimedia.org. Autor: Alžběta Šemrová. Pro web upravil: Miroslav Horký.
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Pod pokličkou výroby kovových modelů
21stoleti.cz

Pod pokličkou výroby...

Jedinečná možnost se naskytne v sobotu 18. června všem...
Šťavnatý ovocný koláč
tisicereceptu.cz

Šťavnatý ovocný koláč

Dopřejte si vynikající mřížkový...
Záhadné psí sebevraždy
enigmaplus.cz

Záhadné psí sebevraždy

Nevysvětlitelné nadpřirozené události...
Domácí aviváž vás příjemně překvapí
panidomu.cz

Domácí aviváž vás příjemně...

Je ekologicky nezávadná, k prádlu šetrná, ale...
Muže má omotaného kolem prstu
nasehvezdy.cz

Muže má omotaného kolem prstu

Ještě před pár lety byla ADÉLA...
Miluje stále svého expartnera?
nasehvezdy.cz

Miluje stále svého expartnera?

Ačkoli už od rozchodu herečky...
Záhada ztracené peněženky
enigmaplus.cz

Záhada ztracené peněženky

Příběh popsala jistá žena z New Yorku v USA...
Kdo byli záhadní hobiti z ostrova Flores?
epochalnisvet.cz

Kdo byli záhadní hobiti z...

Září 2003. Australsko-indonéský tým archeologů po...
Severní Morava: Kraj plný tradic i moderních měst
epochanacestach.cz

Severní Morava: Kraj plný...

Severní Morava se...
Královny moderních koupelen
rezidenceonline.cz

Královny moderních koupelen

Díky modernímu designu, variabilitě a kvalitním...
Letní koktejl ovocných barev a vůní
iluxus.cz

Letní koktejl ovocných barev...

Značka Almara Soap si na ručně vyráběných...
Jak jsem napálila upíra z Kežmaroku
skutecnepribehy.cz

Jak jsem napálila upíra z...

Procházela jsem se tím...