Skip to content

Drsné kriminální případy, které se dostaly do českých seriálů

České krimiseriály mají mezi fanoušky dobrou pověst. A nejlepší je, když se zápletka nemusí složitě vymýšlet, protože ji psalo samo české podsvětí nebo zločinci, kteří naopak do doby vraždy byli spořádanými občany.

Seriál: Pustina

Epizoda: zápletka se táhne napříč celým seriálem

Inspirace: vražda poblíž Kmetiněvsi

Mezi obcemi Kmetiněves a Hospozín na Kladensku na se v lednu roku 2004 odehraje drama se smutným koncem. Třináctiletá Barbora N. se na Nový rok vrací od kamarádky z Hospozína do Kmetiněvsi, ale domů nedojde.

Jen několik metrů od málo frekventované silnice, u potoka, se najde její tělo. Nebohá dívka se stane obětí choutek stejně starého sadistického vraha Robina P. Je uškrcena a znásilněna. Situace je o to horší, že jde o jejího spolužáka, který si vraždu naplánoval do nejmenších detailů.

Barboru podle toho, co říkají místní, obtěžoval již dlouhou dobu před svým ohavným činem, chtěl s ní chodit, ona ale říkala, že má na kluky ještě dost času. Milovala četbu knih a vůbec měla oproti svým vrstevnicím ušlechtilejší zájmy.

Pustina je kritikou oceňována jako jeden z nejlepších českých kriminálních seriálů.

Případ se stal inspirací pro seriál Pustina z roku 2016. V čem se seriál inspiroval a v čem se naopak lišil? Rozdílů se najde dost. Zatímco skutečná Barbora šla z návštěvy kamarádky, Míša ze školy. Barbořino tělo se našlo u potoka, Míšino ve studni.

Společné má skutečný i seriálový případ velmi dlouhé pátrání, založené i na dobrovolné pomoci místních mužů. V seriálu je zachycena také skutečnost, že se nejprve nedaří pomocí odběrů slin najít pachatele, protože kriminalisté nepředpokládají tak nízký věk.

I ve skutečnosti měla Barbora sestru, které se v současnosti daří dobře a má už vlastní děti.

Seriál: Kriminálka Anděl

Epizoda: Minuta ticha

Inspirace: vražda v Římově

Bizarní a krutá vražda se odehraje na konci června roku 2006 v Římově. Ale nepředbíhejme. Jiří Toncar a Jana Toncarová jsou v rozvodovém řízení, už spolu nebydlejí. Toncarová navštíví ve mlýně v Římově, který je ovšem psán na ni, manžela, snad za účelem nějaké domluvy či převzetí věcí.

Další průběh událostí už o několik dní později líčí vyšetřovatelům Toncar. Prý spolu odjeli nakupovat do supermarketu, tam se rozdělili a pak už ji neviděl, začal ji proto intenzivně hledat. Jenže v přílišné horlivosti se dopustí dost značných chyb.

Nechá například manželku hledat v onom obchodním centru rozhlasem a neuvědomí si, že tímto způsobem se možná hledají zatoulaná děcka, ale v dospělém vztahu je to malinko přitažené za vlasy.

blank
Kriminálka Anděl je původně inspirována slovenským krimi seriálem.

Jede za dětmi, po manželce se ptá ve škole, jedním dechem všechny ujišťuje, že jistě odjela do zahraničí se svým novým přítelem, ale přitom její pas leží doma… Kriminalisté si brzy dají jedna a jedna dohromady.

Když se Toncar zbavuje oblečení po ženě a mezi ním je i to, ve kterém byla ubožačka spatřena naposledy, je ihned zatčen a obviněn z vraždy. Pak ale to pravé divadlo teprve začíná. Kriminalistům tvrdí, že se žena zabila pádem ze žebříku a on jí ve strachu a zmatku hodil do přehrady.

Tam se tělo skutečně najde, ale jiné! Drzý vrah žádá dokonce kriminalisty o minutu ticha k uctění manželčiny památky!

Tato nehoráznost se dostane i do názvu seriálové epizody Minuta ticha (2008) seriálu Kriminálka Anděl. Teprve ve chvíli, kdy kriminalisté pohrozí, že zcela zbourají mlýn, jehož zisk po rozvodu měl být i motivem vraždy, se Toncar přizná, že manželku ubil cihlou a zakopal v rohu mlýna.

Původní výjimečný trest je mu snížen na 15 let. V seriálovém případu bylo třeba ubrat na bizarnosti. Třeba moment s nesprávnou mrtvolou by byl doslova k neuvěření. Tvůrci epizody tedy vystavěli zápletku opačně, pátrali po pachateli dvou vražd, a nakonec se ukázalo, že spolu vraždy nesouvisejí.

Zmizelá žena, kterou má, stejně jako ve skutečnosti, na svědomí manžel, je i zde zakopána v budově a i zde se pachatel dozná až v okamžiku, kdy mu vyhrožují bouráním.

Seriál: Případy 1. oddělení

Epizoda: Tělo

Inspirace: vražda s tělem nalezeným v Orlické přehradě

Epizoda s názvem Tělo patřila v rámci nových Případů 1. oddělení k úspěšným dílům, vidělo ji při její premiéře 1,9 milionu diváků. Mord, kterým se seriál inspiroval, je proveden obzvláště brutálně. V únoru roku 2007 zmizí sedmatřicetiletá Marcela Sekáčová z Prahy. Nežije právě spořádaným manželským životem, a tak se policie záhy zaměří na její milence. Jelikož jeden z nich, lékař Vladimír Mikuš, také záhadně zmizí, není to příliš složitá hádanka. Policie ho zadrží v Německu, ale bez těla ho za vraždu odsoudit nemohou.

Dostane pouze šest let za zbavení osobní svobody a odvolá se.

blank
Filip Blažek v Případech 1. oddělení. Seriál se těší velké divácké přízni.

Byl by možná i uspěl, ale boží mlýny melou tentokrát spolehlivě. Několik dnů před odvolacím soudem, 20. června 2008, naleznou rybáři na hladině Orlické přehrady velkou plastovou bednu. Dostanou ji na břeh a nahlédnou do ní – a v tu chvíli se jim doslova otočí naruby vnitřnosti.

Přivolaní kriminalisté usoudí, že by tělo mohlo patřit hledané Sekáčové, což se záhy také potvrdí pomocí DNA analýzy. Žena si před smrtí prožila doslova peklo, do vody byla vhozena zaživa, svázaná, s pytlem na hlavě a páskou přes nos a ústa.

Mikuš jí předtím vylákal na projížďku autem a znehybnil pepřovým nábojem plynové pistole. Bývalého milence usvědčí mimo jiné vrták, na kterém ulpěla barva z bedny, ve které oběť ležela, nebo zakrvácená deka, jež s vrahem procestovala svět.

I tady tvůrci tuto bizarnost raději nahradili, a to prstenem, který pomůže usvědčit vraha seriálového. Vrchního vyšetřovatele Aleše Peise ze skutečného případu ztvárnil v podobě seriálového Martina Pražáka herec Filip Blažek (*1973). Blažek se s Peisem chodí o své roli dokonce radit, třeba probírají postup při nasazování pout nebo zneškodňování prchajícího podezřelého. Skutečný vrah si v letošním roce podal žádost o předčasné propuštění, která byla zamítnuta.

Seriál: Expozitura

Epizoda: zápletka se táhne napříč celým seriálem

Inspirace: případ tzv. Berdychova gangu

Případ Berdychova gangu, ostudné spolčení kriminálníků, vyšetřovatelů a vysokých státních činitelů z Útvaru pro boj s organizovaným zločinem Policie ČR, je pro mnoho lidí dodnes neuvěřitelný. Skupina kolem Davida Berdycha (*1973), bývalého vyhazovače z baru Discoland Sylvia (ve kterém také získal kontakty na vlivné osoby), provozuje všemožnou kriminální činnost včetně vražd od poloviny 90.

let do roku 2004. Specialitou jejího šéfa je přepadávání kamionů a informování policie, aby mohl spřátelený policista vykazovat výsledky. Podílel se i na mučení a vraždě zlatníka Václava Tomana. Gang bez problémů používá na špinavou práci pravé policejní uniformy, výzbroj, odznaky a dokumenty.

Mučí, vraždí, jde po obětech vytipovaných přímo policií. Ovšem v Útvaru pro boj s organizovaným zločinem pracují v té době i detektivové Helena Kahnová a Tomáš Gregor, kteří odmítnou úplatky v řádu desetimilionů a místo toho gang rozkryjí.

Dostanou za to odměnu 10 000 korun a jsou povýšeni na majory, o kteroužto hodnost ovšem v roce 2007 kvůli služebnímu zákonu přijdou.

blank
Expozitura je prý nejdražším českým seriálem vůbec.

A jak moc je Expozitura „reálná“? Odpověděl na to přímo Janek Kroupa (*1974), jeden ze scenáristů seriálu: „Všechny případy se staly. Jen někdy jiným lidem a za trochu jiných okolností. Příběhy jsou psané na motivy těch skutečných.

S realitou v příběhu jsme ale měli neustálý problém. Pravda je totiž ve filmu někdy příliš nepravděpodobná. Ve scénáři jsme se vyhýbali náhodám, řešení našich zápletek je přísně logické. To v reálném životě nebývá.

“ Scénář psal Kroupa s Josefem Klímou (*1951), se kterým točí i pořad Na vlastní oči, v němž se právě při natáčení o Berdychově gangu zrodil i původní impulz pro seriál. Snaha o věrohodnost šla dokonce tak daleko, že takřka u každého většího zásahu asistovali skuteční policisté, kteří hercům pomáhali chovat se věrohodně.

Foto: Wikimedia.org. Autor textu: Kateřina Pelikánová. Pro web upravil: Miroslav Horký.
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Svět zločinu
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

„Orchid House“ Jamese Bonda
rezidenceonline.cz

„Orchid House“ Jamese Bonda

Variace na thajské téma, tak by bylo možné...
Případ z Coventry: Mstí se tu duch zesnulého Jima?
enigmaplus.cz

Případ z Coventry: Mstí se...

Strach a zděšení zažívá v roce 2011...
Kuřecí salát s avokádem
tisicereceptu.cz

Kuřecí salát s avokádem

V létě se často připravují saláty na všechny způsoby. Vyzkoušejte...
Čarodějnické procesy nejsou minulostí!
enigmaplus.cz

Čarodějnické procesy nejsou...

Přestože hon na čarodějnice je...
„Po práci si rád vychutnám hořkost tonicu Kinley,“ říká Libor Bouček
iluxus.cz

„Po práci si rád vychutnám...

V minulých dnech jsme měli možnost...
Komu nakonec skončí herečka v posteli?
nasehvezdy.cz

Komu nakonec skončí herečka...

Hvězda 1. MISE SÁRA...
MIKULOVSKÉ TAJE A KRÁSY: OBEJDETE JE I PĚŠKY
epochanacestach.cz

MIKULOVSKÉ TAJE A KRÁSY:...

Město Mikulov je ideálním...
Jak bezpečně ukládat v podzemí oxid uhličitý?
21stoleti.cz

Jak bezpečně ukládat v...

Oxid uhličitý je přirozenou součástí...
Její chování se změnilo!
skutecnepribehy.cz

Její chování se změnilo!

Zásahy do podvědomí mohou...
Islandské jezerní monstrum: Jde o příbuzného slavné lochnesky?
epochalnisvet.cz

Islandské jezerní monstrum: Jde...

Studenti hallormsstaðirské školy jsou nalepení na oknech a...
Aby se kočce u vás opravdu líbilo
panidomu.cz

Aby se kočce u vás opravdu...

Zbožňuje pohodlí a teplo. Potřebuje přehled a...
Mají v zádech psychopata?
nasehvezdy.cz

Mají v zádech psychopata?

Moderátor Leoš Mareš (46)...