Domů     Podzimní rovnodennost: Nejmagičtější okamžik roku!
Podzimní rovnodennost: Nejmagičtější okamžik roku!
28.9.2023

Poznačte si datum 23. září, čas 8:50. Tehdy dojte k výjimečné chvíli! Slunce se dostane do takové pozice vůči Zemi, že severní i jižní polokouli bude osvěcovat naprosto stejně. Den i noc také obdaří stejnou dobou vlády. Spravedlivý den se jmenuje… podzimní rovnodennost!

Když strážce podsvětí Hádes unese krásnou Persefonu, její matka Déméter to neunese. A protože je to bohyně růstu a úrody, pod jejím hněvem veškerá příroda uschne!

Nejvyšší bůh Zeus ji proto přiměje ke kompromisu. Jednu část roku bude Persefona s matkou, a všechno tedy poroste a pokvete, než se zase vrátí za svým manželem do podsvětí.

Den Persefonina odchodu přichází právě na podzimní rovnodennost. Od té chvíle začne Déméter opět truchlit a chřadnout. A příroda spolu s ní…

Rovnodennost je otázka jediného okamžiku. Foto: Creative Commons / CC BY-SA 2.0.
Rovnodennost je otázka jediného okamžiku. Foto: Creative Commons / CC BY-SA 2.0.

Děkujeme bohům!

Staří Keltové naopak vítají podzim s radostí. Svátku říkají Mabon a je to chvíle, kdy si konečně mohou oddechnout. Většina úrody je sklizená, zásoby na zimu připravené, mohou se tedy veselit, popíjet medovinu a další kvašené nápoje.

Stejně tak Slované v den rovnodennosti děkují bohům za úrodu a pořádají hostinu, při níž obětují chléb či obilnou kaši.

Vzácný den neunikne ani předkolumbovským národům Ameriky. Mayové svou slavnou Kukulkánovu pyramidu v Chichén Itzá postaví přesně tak, že v den rovnodennosti (podzimní i jarní) postupující světlo připomíná hada slézajícího ze schodiště.

I bez pyramidy a kalendáře poznáte však tento vzácný den celkem snadno. Když do země zapíchnete třeba tyč, její stín se bude pohybovat po přímce.

Mayská pyramida v Chichén Itzá je zároveň kalendářem. Ne náhodou má celkem 365 schodů.Foto: Daniel Mennerich / Ccreative Commons / CC BY-NC-ND 2.0.
Mayská pyramida v Chichén Itzá je zároveň kalendářem. Ne náhodou má celkem 365 schodů.Foto: Daniel Mennerich / Ccreative Commons / CC BY-NC-ND 2.0.

Sluneční trefa

Za všechno může sklon zemské osy. Když severní polokoule směřuje ke Slunci, máme u nás léto, když od Slunce, máme zimu. A pokud jsme zrovna v polovině obou extrémů, nastává rovnodennost!

Paprsky dopadají kolmo k ose otáčení planety, a kdybychom si v poledne stoupli na rovník, budeme mít Slunce přímo nad hlavou. Zároveň jsou osvícené i oba zemské póly, kde právě dochází ke střídání polárního dne a noci.

Podzimní rovnodennost (stejně jako ta jarní) nastává dvakrát v roce! Pro obyvatele severní polokoule je to v září, pro ty na jižní v březnu. Odteď se Země začne od Slunce zase odklánět, slunečního svitu obývá a noci začnou být delší než dny…

Když nastane druhá rovnodennost, Persefona se zase vrátí a přinese jaro. Foto: Henry Wolf / Creative Commons / CC0 1.0.
Když nastane druhá rovnodennost, Persefona se zase vrátí a přinese jaro. Foto: Henry Wolf / Creative Commons / CC0 1.0.

Den rovný s nocí? Ne tak docela!

Že den má tehdy přesně 12 hodin a noc také? Není to tak, noc je stále o pár minut kratší!

I když střed slunečního kotouče se v den rovnodennosti drží 12 hodin nad obzorem, pro nás začíná den už v okamžiku, kdy ho vyleze jen malý kousek (stejně tak při západu zmizí horní lem zářivé koule až chvíli po jejím středu).

A protože se paprsky v atmosféře ohýbají, můžeme zahlédnout světlo naší hvězdy dokonce ještě před tím, než vykoukne onen první kousek…

Proč se ale letos dočkáme 23. září, když jindy to může být o den dříve? Odchylky vznikají proto, že rok nemá rovných 365 dní, ale ještě 5 hodin a 49 minut k tomu. Přesně o tu dobu se rovnodennost každý rok posouvá na později.

Nebojte, nebudeme ji jednou slavit až na Vánoce – s přestupným rokem se to vždy zase vrací zpět.

Výjimečně může nastat podzimní rovnodennost i 21. 9. nebo 24. 9. K tomu ale dojde až v letech 2092 a 2303.

Říká se, že o podzimní rovnodennosti se dá vejce postavit na špičku. Někteří tento jev však přisuzují spíš rovnodennosti jarní. A jiní tvrdí, že je to v každém případě nesmysl! Foto: Moon Man Mike / Creative Commons / CC BY-NC-ND 2.0.
Říká se, že o podzimní rovnodennosti se dá vejce postavit na špičku. Někteří tento jev však přisuzují spíš rovnodennosti jarní. A jiní tvrdí, že je to v každém případě nesmysl! Foto: Moon Man Mike / Creative Commons / CC BY-NC-ND 2.0.

Čas jiný než ostatní

O rovnodennosti se vydejte pozorovat polární září! Působivý efekt vzniká tím, že částice slunečního větru narazí na magnetické pole Země, a to je pak stáčí směrem k pólům.

Díky kolmé pozici Slunce se v tento den dostanou nabité částice do atmosféry mnohem snáz!

Zajímavé věci se dějí i Měsíci! Při úplňku, který je nejblíže podzimní rovnodennosti, je doba od jednoho východu Měsíce ke druhu kratší než obvykle. Zemědělci ho v historii nazvou Úplňkem sklizně. Díky časnému měsíčnímu svitu totiž mohou ten den sklízet úrodu déle do večera.

Dnes už zaznamenáme spíš jinou skutečnost – při rovnodennosti může dojít k poruše satelitů na oběžné dráze! Často létají právě v blízkosti rovníku, a vyšší dávka radiace tak má občas na svědomí i výpadek internetu.

Foto: úvodní foto: TimHill / Pixabay 1 – 3: Creative Commons
Související články
Věda a technika
Kopřiva: Otravný plevel? Ne, úžasná rostlina!
Kopřivám se vyhýbáme z logických důvodů: nestojíme totiž o popálení. Zahrádkáři jim nemohou přijít na jméno, když se rozmůžou na zahrádce. A tak by se dalo pokračovat. Jenomže kopřivy mají co nabídnout. Využití nacházejí v kosmetice i farmacii a dokonce se uplatní také v kuchyni. Podle staré moudrosti má každé popálení kopřivou přinést odolnost vůči […]
Věda a technika
Proč našemu zdraví jaro někdy nevoní?
Na začátku jara se počasí mění vyloženě aprílově, i několikrát během dne. Venkovní teploty kolísají, a ta naše může kvůli takovým výkyvům začít hodně rychle stoupat. V tomto období jsme všichni mnohem náchylnější k nemocem, jarní chřipky, rýmy a obecně problémy s dýchacími cestami na náš číhají za každým rohem.   Klíč ke zdraví najdete […]
Věda a technika
Libeček: Chutná, přivolává lásku i zlepšuje zdraví
V antice se bez něj neobejdou Řekové ani Římané. Když se pak rozšíří po Evropě, libeček se pěstuje i v klášterních zahradách. Oblíbí si ho nejen léčitelé, ale také kuchaři a v gastronomii si získá stálé místo. A příznivci ezoteriky tvrdí, že vám pomůže do života přivolat lásku a další dobré věci! Mohutné, svěže zelené […]
Věda a technika
Majestátní vlk: Samotář, který miluje společnost ostatních
Les si pomalu přebírá pod správu tma, když ticho najednou přeruší táhlé zavytí. Nezůstane u jednoho a další se přidávají, rázem jde o vlčí symfonii. O několik minut později už se majestátní těla schází nedaleko tůňky. Lov právě začíná. V roce 1758 švédský přírodovědec Carl Linné (1707-1778) popíše vlka obecného, v latině mu přiřkne jméno canis lupus. […]
reklama
lifestyle
Rodiče Elona Muska: Nenáviděný otec a dobrodružná máma
Otec Elona Muska se jmenuje Errol Graham Musk (*1946). Errolův otec Walter Musk (1917–1986) je Jihoafričan, matka Cora Amelia za svobodna Robinsonová (1923–2011) pro změnu Britka.   Zůstanou v africké Pretorii. Errol je inteligentní student s nevídaným talentem na fyziku a matematiku. Na střední škole pomrkává po krásné spolužačce Maye. Stane se vyhledávaným inženýrem elektromechaniky […]
Dětství božské MM: Otec neznámý, matka v depresích
Gladys Bakerová zabouchne dveře a zamkne je. „Neboj se, neboj, budeme spolu,“ uklidňuje tříleté děvčátko schované ve velkém pytli. Je to únos se vším všudy. Dítko v pytli není nikým jiným, než budoucím filmovým idolem. Matka se ji právě pokouší získat od pěstounky Idy Bolenderové zpět do své péče… Ida si s chatrnými dveřmi za […]
Zvrhlík? Temné stránky Romana Polanského: Genialita zastíněná zločiny
Roman Polanski, uznávaný filmový režisér, prožil těžké dětství poznamenané tragédiemi druhé světové války, kdy přišel o matku a musel se skrývat před nacisty. Jeho úspěšná kariéra byla na vrcholu, když mu vražda manželky šílenou sektou Charlese Mansona obrátila život vzhůru nohama. V roce 1977 však Polanski spáchal strašný zločin – znásilnění třináctileté dívky, za což […]
Kdo odhalí tajemství „krále popu“?
Označován je za „krále popu“ a superstar 20. století. Ovšem najde se i skupina lidí, která v něm nevidí talentovaného umělce, ale někoho, kdo sexuálně obtěžoval malé děti. Ze zneužívání je dvakrát obviněn, ale soud jej v roce 2005 zprošťuje obvinění.   Zpěvákova složka prý čítá tisíce stránek. Dokumenty zahrnují soukromé zprávy vyšetřovatelů, přepisy telefonických hovorů a […]
reklama
zajímavosti
4 Nejobávanější místa planety: sem vstoupí jen ti nejodvážnější!
Naše malá česká kotlina je v celosvětovém měřítku vlastně velmi příjemným a bezpečným místem pro život. Nemáme tu příliš lokalit, které by byly skutečně nebezpečné, či dokonce smrtící. Planeta Země nicméně takových míst nabízí spoustu. Na některé se vůbec nedostanete, jiné jsou sice přístupné, ale každý vám doporučí se jim vyhnout. Které lokality z celého světa lze […]
Smích střídá děs: Tři nejznámější klauni světa
Zatímco ráno obskakuje děti v nemocnici, tvoří zvířata z balonků a vypráví vtipy, večer jako by se po veselém chlapíkovi slehla zem. Obtloustlý muž svou oběť sváže, sundá kalhoty a znásilní. Druhý den si opět navlékne klaunské šaty a vyrazí bavit děti jako by se nechumelilo. Tulák, který dobyl svět Kdo: Emmett Kelly Zajímavost: Prorazí i v Hollywoodu […]
Boříme mýty: Eva a Adam nekousli do jablka!
Proč dnes nežijeme v ráji? Protože Adama a Eva okusili jablko ze zakázaného stromu. A jak to víme? Píše se o tom v Bibli…. Omyl, v Bibli se o žádném jablku nepíše! Dle knihy Genesis ochutnají „peri“, což je v hebrejštině obecně plod. Podle časté teorie šlo o fíky, a právě listy fíkovníku se poté […]
Měsíc lidem skutečně prospívá…
Již římský císař Tiberius si údajně nechával stříhat vlasy jen v dorůstající fázi Měsíce. Předcházel tak prý vypadávání vlasů a urychloval jejich růst… Skutečně je náš souputník Měsíc pro život důležitý? Bohatší úroda Na základě „měsíční teorie“ je kupříkladu dřevo stromů kácených v zimě před úplňkem skutečně prokazatelně kvalitnější a výsev semen ve správné měsíční […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Leží na dně Bermudského trojúhelníku teleport do cizích realit?
enigmaplus.cz
Leží na dně Bermudského trojúhelníku teleport do cizích realit?
Známý Bermudský trojúhelník, též řečený ďáblův. To je oblast, rozprostírající se mezi jižním cípem americké Floridy, Portorikem a Bermudskými ostrovy na pomezí Mexického zálivu a západního Atlantiku.
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
epochalnisvet.cz
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
Bizarní skandál na začátku tohoto roku otřásá židovskou komunitou v New Yorku. Pod historickou synagogou je objeven tajný podzemní tunel vedoucí do suterénu prázdného obytného domu. O jeho původu a účelu se hned po odhalení rozhoří divoké spekulace. Sloužil k obchodování s dětmi nebo k jiným nezákonným činnostem, jak tvrdí konspirační teoretikové?   V polovině
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
iluxus.cz
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
Právě probíhající „Perlový týden“ překvapil fantastickým náhrdelníkem značky Mikimoto. Ten bude možné vidět až do neděle v pražském butiku v ulici Na Příkopě, následně se všemi ostatními šperky poputu
Jak si zlepšit rovnováhu
nejsemsama.cz
Jak si zlepšit rovnováhu
Pamatujete, jak jste jako malá skákala po jedné noze nebo panáka? Šlo to snadno. Dnes možná máte problém se udržet na obou a nespadnout. Co s tím? Rovnováha je v životě velmi důležitá. Pomáhá nám pohybovat se bezpečně, chrání nás před pády. Někdy se ale naruší, například nízkým tlakem, své udělá i zablokovaná krční páteř. Jak navrátit stabilitu Nejčastěji
Kouzlo porcelánových doplňků
panidomu.cz
Kouzlo porcelánových doplňků
Chladný, elegantní, s dokonale hladký povrchem. Díky těmto vlastnostem je porcelán stále ještě nepřekonaným materiál pro stolní nádobí, ale okouzlí i na doplňcích. Bubble váza s s nástavcem v podobě děrované koule, která slouží k uchycení stonků ve správné poloze. K dostání ve dvou velikostech a s povrchovou úpravou bílou, perleťovou, zlacenou a platinovou. Autorský
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Pho Bo polévka
tisicereceptu.cz
Pho Bo polévka
Suroviny 2 l vody 200 g šalotky 80 ml sójové omáčky 60 ml rýžového octa 4 vaničky hovězího bujónu 30 g sušených hub shiitake 5 stroužků česneku 3 cm čerstvého zázvoru 4 hvězdičky anýzu 5 g
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
epochanacestach.cz
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
Pohádková krása zrcadlená ve vodní hladině! Vodní hrady a zámky zrcadlící se na hladině bývaly nedobytnými baštami i pohodlnými luxusními šlechtickými sídly a dnes jsou perlami české krajiny, za kterými putují statisíce turistů. A snad nejvýraznější mezi nimi je zámek Červená Lhota. Jméno podle ďábelské legendy Pro to, aby se jejich tvrz změnila ve vodní,
Manžel Švandovou rozmazluje
nasehvezdy.cz
Manžel Švandovou rozmazluje
Nestárnoucí herečka ze seriálu ZOO Jana Švandová (76) má v manželovi, jímž je podnikatel Pavel Satorie (74), hotový poklad. Nejenže je do ní stále vášnivě zamilovaný, ale navíc ji rád rozmazluje. He
Bála jsem se, že zůstane starým mládencem
skutecnepribehy.cz
Bála jsem se, že zůstane starým mládencem
Můj syn byl vždycky samotář, seznamování s lidmi nebylo nic pro něj. Už jsem se bála, že si žádnou nevěstu nenajde. Tu pravou potkal až ve čtyřiceti. Náš syn Fanoušek byl vymodlené dítě. Dlouho jsem nemohla přijít do jiného stavu a už jsme se s manželem báli, že se potomka snad nikdy nedočkáme. Když se František narodil, byli
Vyhladil první ministr rod královy milenky?
historyplus.cz
Vyhladil první ministr rod královy milenky?
Třeskne několik výstřelů a Josef I. ucítí ostrou bolest v paži. Instinktivně se v kočáru přikrčí a křikne na kočího. I on je zraněný, a to vážněji než portugalský král. Přesto v sobě najde poslední zbytky sil a atentátníkům ujede.   Portugalský Lisabon zasáhlo 1. listopadu 1755 zemětřesení, při němž zemřelo přes 100 000 lidí. U krále Josefa
Obyvatele Papuy-Nové Guineje chrání geny zděděné po denisovanech
21stoleti.cz
Obyvatele Papuy-Nové Guineje chrání geny zděděné po denisovanech
Geny zděděné od denisovanů, vyhynulých příslušníků rodu Homo, pomáhají obyvatelům Papuy-Nové Guineje bojovat s infekcemi v nížinách i žít ve vysokých nadmořských výškách. První kosterní pozůstatky