Domů     Léčivá síla bylinek: Jak naši předci léčili nachlazení, horečku, černý kašel či chřipku?
Léčivá síla bylinek: Jak naši předci léčili nachlazení, horečku, černý kašel či chřipku?
28.9.2023

Na přelomu 19. a 20. století bylo lékařů pomálu, a jejich služby byly navíc drahé. Není proto divu, že se zejména chudí spoléhali na rady babek kořenářek, které k léčbě nemocí využívaly hlavně sílu bylinek.

Jaké rostliny či jiné dostupné suroviny tedy sloužily k léčbě nemocí? Co zabíralo na úrazy a zhmožděniny? A jakou roli v tom všem hrála magie?

Za tři nejčastější příčiny zhoršení zdravotního stavu bývaly považovány posednutí démonem, uhranutí či kletba a provinění neboli hřích. Nemocní vesničané většinou tak uzdravení své i svých dětí poroučely do rukou božích.

A ani se závažnými chorobami, jako byly třeba záškrt či černý kašel, se většinou na lékaře neobraceli. S léčbou tak většinou pomáhali venkovští léčitelé, a to navzdory faktu, že od poloviny 19. století zaznamenal vývoj medicíny významné zrychlení.

Lidé se i s vážnými nemocemi svěřovali do rukou léčitelových nebo rovnou božích. FOTO: pxfuel
Lidé se i s vážnými nemocemi svěřovali do rukou léčitelových nebo rovnou božích. FOTO: pxfuel

Bylinkářky, kořenářky i hadačky

O léčitelích, či ve většině případů léčitelkách, panovalo přesvědčení, že vládnou nadpřirozenými schopnostmi, neboť léčbu doprovázeli nejrůznějšími kouzelnými formulemi, jež však pramenily z víry, že nemoc jako trest za hříšný život lze zažehnat.

Ovšem toto počínání budilo v prostých lidech i obavy, a proto lidoví léčitelé a léčitelky většinou žili stranou od ostatních. Někdy byli dokonce považováni za čaroděje a čarodějky.

Většinou to však byly zkušené bylinkářky, kořenářky, zažehnávačky, porodní báby či hadačky, v jejichž rodinách se z generace na generaci předávaly znalosti o léčivé síle bylin a mastí z nich zhotovených.

Některé „lékařské výkony“ prováděli i muži, nejčastěji kováři, hajní či pastýři.

Bylinky jako lékař chudých

Základní léčebnou praktikou bylo bylinkářství.

Babky kořenářky věděly nejen to, kde se konkrétní rostlina vyskytuje, ale i ve kterém období růstu je její účinek nejsilnější, zda je třeba ji použít celou či pouze květ, list nebo kořen a v jaké formě je nutno ji podávat.

Dokázaly tak „naordinovat“ správnou medicínu a často pomáhaly nejen lidem, ale i koním a hospodářským zvířatům vůbec. Každou volnou chvíli trávily sběrem a sušením bylin, které nosily v nůši na zádech.

V létě pak chodily báby kořenářky od domu k domu a prodávaly své výtvory – masti, sirupy a tinktury.

Báby kořenářky přesně věděly, jaké bylinky mají léčivou moc. Takový tymián je třeba skvělý na kašel. FOTO: Evan-Amos/Creative Commons/CC0
Báby kořenářky přesně věděly, jaké bylinky mají léčivou moc. Takový tymián je třeba skvělý na kašel. FOTO: Evan-Amos/Creative Commons/CC0

Sirup z jehličí a zábal z křenu

K oblíbeným léčebným prostředkům chudých patřil alkohol, využívaly ho však i kořenářky, a to k macerování některých bylinek. Získaná tinktura pak sloužila jako mazání, větší oblibě se však těšilo jejich vnitřní užívání.

Lidé se také snažili chorobám předcházet, a to často postupy, jejichž účinnost prokázala i moderní věda.

Jako prevence nachlazení například sloužilo pití šťávy z kysaného zelí, která je bohatá na vitamín C. Kořenářky pak vařily sirupy z mladých jehličnatých výhonků nebo z jitrocele. Od horečky podle nich pomáhaly lesní plody nebo zábaly z tvarohu či křenu.

Na rány heřmánek, na zlomeniny kostival!

Na trávicí neduhy se používal libeček, na problémy s krevním oběhem a tlakem zase zabíral rozmarýn. Ale bylinky pomáhaly i při úrazech a zhmožděninách, o které nebyla při péči o hospodářství nikdy nouze.

Hojení ran a popálenin urychloval heřmánek, na otlaky a zlomeniny sloužil kořen kostivalu a na krvácivá zranění zase zabíral jitrocel. Využití našla i šalvěj lékařská či kopřiva.

K dezinfekci se pak využívala moč, nejčastěji vlastní, ačkoliv nejúčinnější prý byla moč malých chlapců.

Jednou z nejzázračnějších bylinek je heřmánek, který má skvělé hojivé účinky. FOTO: Gustamons/Creative Commons/CC BY-SA 4.0
Jednou z nejzázračnějších bylinek je heřmánek, který má skvělé hojivé účinky. FOTO: Gustamons/Creative Commons/CC BY-SA 4.0

O životě a smrti rozhodnou chléb a pes

Na bolesti očí byl doporučován odvar z listí květu růžového, kdo byl „chabrus“ na plíce, měl pít odvar z plicníku, chrpy, stračí nožky a lipového květu.

Na zvýšení chuti k jídlu se používala směs routy, šalvěje a pelyňku, která se vložila do vína a přeceděná se pila ráno a večer. Lidé však často věřili i nejrůznějším pověrám a nepravdám.

Nemocní se například neměli dívat do zrcadla, protože by to mohlo zhoršit průběh jejich nemoci. O uzdravení pak rozhodoval pes a chléb. Nemocnému se otřelo čelo kouskem chleba, který pak byl nabídnut psovi.

Když ho sežral, znamenalo to, že se churavý uzdraví, ale když ho nechal ležet, mohlo to předpovídat i smrt nemocného.

Zaříkávání jako cesta ke zdraví

Další velice využívanou praktikou byly léčebné rituály. K základním magickým obřadům patřilo zaříkávání neboli zažehnávání či také zaklínání nemoci.

Metoda měla ustálenou formu sestávající z pronášení prostých zapamatovatelných veršů s odvoláváním se k bohu, Panně Marii nebo jiným svatým.

Tyto slovní modlitební formule byly doprovázeny rozhovorem zaříkávače s nadpřirozenými bytostmi či vyhrožováním nebo zastrašováním konkrétní nemoci, s cílem „vypudit“ ji z postiženého či ji přenést na libovolný předmět.

Často byly za tímto účelem využívány nejrůznější kameny. K užívaným a oblíbeným zákrokům k odstranění nemoci patřilo také nakuřování nemocných, ať už rostlinami nebo různými přírodními předměty.

Nakuřoval se buď sám nemocný, a to tak že dým z nakuřovadla se chytal do šátku a jím se ovíjelo postižené místo, případně se nakuřovala celá místnost, ve které nemocný ležel.

Důležitou roli v léčitelství hrály také minerály, které měly mít magické vlastnosti. FOTO: pxfuel
Důležitou roli v léčitelství hrály také minerály, které měly mít magické vlastnosti. FOTO: pxfuel

Bylinkářství přežilo v klášterech

Po pádu Říma (rok 476 n. l.) nastal v Evropě v určitých směrech věk chaosu a prázdnoty, z chorob učinilo křesťanství trest boží. Studium léčivých rostlin se proto koncentrovalo do klášterů, kde se jím zabývali především mniši.

Čerpali přitom z poznatků řeckého lékaře Galéna (129–216). Jedinou ženskou výjimkou byla německá abatyše Hildegarda (1098–1179), jež je autorkou rozsáhlého herbáře. O účinky bylin se zajímal i významný východní učenec známý jako Avicenna (980–1037).

Báby kořenářky vzbudili zájem obrozenců

Další významnou osobností bylinkářství byl lékař a přírodovědec zvaný Paracelsus (1493–1541), který svého času pobýval i v Čechách, konkrétně v Moravském Krumlově.

Nejstarším česky tištěným bylinářem je Knieha lékarská, kteráž slove herbář aneb zelinář z roku 1517, jejímž autorem je český lékař Jan Černý. Velký zájem pak vzbudilo bylinkářství u národních obrozenců.

Statě o něm psala například Božena Němcová (1820–1862) či Karel Jaromír Erben (1811–1870).

Foto: viz popisky. Úvodní fotografie: pxfuel
reklama
Související články
Zajímavosti
3 typicky francouzské věcí, které nejsou francouzské
Co může být víc Francouzského než chlapík, který sedí pod obrazem Mony Lisy a hraje na akordeon. Snad jen chlapík, který končí pod gilotinou, protože má nejen pruhované triko, ale také modrou krev. Mona Lisa Původ: Itálie Každý, kdo zamíří do Paříže, chce vidět alespoň dva hlavní symboly města a možná celé Francie. Eiffelovku a […]
Zajímavosti
Den díkůvzdání není jediný: 5 svátků bohaté úrody
Když je úroda pod střechou, je čas slavit a vzdávat díky. Někde se oslavy podobají našim dožínkám, jinde jsou zvyky naprosto odlišné. Víte, kde nechávají překypět hrnec s rýží, proč krocan dostává milost a kdo bydlí v přístřešcích z listí? Milost pro krůtu Název: Den díkůvzdání Země: USA Jedním z nejznámějších svátků je Den díkůvzdání, […]
Zajímavosti
Chcete Nobelovku? Tak si ji kupte!
Ohromující objev, fenomenální literární dílo, průkopnická práce na poli míru či lékařství. To nejsou zrovna snadné podmínky pro získání Nobelovy ceny. Naštěstí existuje alternativa i pro ty, kdo se s nimi nechtějí namáhat. Stačí pár přebytečných milionů a prestižní zlatá medaile s portrétem Alfreda Nobela je vaše. Švédský vědec a průmyslník Alfred Nobel (1833–1896) by […]
Zajímavosti
Černá smrt: Morová rána přinesla nejen chaos, ale také pokrok
Pandemie bubonického moru, které se říká černá smrt, se z jižního Ruska rozšířila do Evropy v roce 1346, aby končila v roce 1353 opět v Rusku. Během pandemie černé smrti zemřelo 30 až 40 % populace, dle některých odhadů až 60 % populace, což by znamenalo 50 milionů lidí. Ani „černá smrt“ ale nebyla černobílá.   Morová rána měla […]
reklama
záhady a tajemství
Tajemné megality: Dávné stavby sloužily k obřadům i věštění
Megalitických staveb zhotovených z hrubě opracovaných kamenů se po světě vyskytuje spousta. Jde o první částečně zachovalé budovy pocházející z období paleolitu (do 11 000 př. n. l.), neolitu (do 5200 př. n. l.), a starší doby bronzové (do 1550 př. n. l.). Za úplně nejstarší se považuje maltský, pocházející z období cca 6500 let př. n. l. […]
Mytologický zrod run: O jejich šíření se měl postarat Bůh Ódin
„Tu se mi dobře začalo dařit, magické jsem moudrosti nabyl, slovo za slovem hledalo slovo,“ popisuje Ódinův stav vytržení Starší Edda, sbírka severských mytologických a hrdinských písní, jejíž opis objevili roku 1645 v islandské vesnici Skálholt. Kdy a kde tyto písně vznikly, ale není jasné. Autorem některých veršů, zvaných Výroky Vysokého (Hávamál), je však údajně sám […]
Jeskyně tajemné vědmy: Nejstarší turistická atrakce v Anglii
Pavel Beneš Předpověděla požár Londýna, auta i konec světa. Vypadala prý tak, jak si představujete klasickou čarodějnici a v Anglii je slavnější než Sybila. Kdo vlastně věštkyně známá jako Matka Shiptonová byla a co opravdu řekla, sice není známo, není to však překážkou k tomu, aby se nestala legendou. Kdejaký věštec se ohání jejím věštbami […]
Vážně to byl Hiram Bingham, kdo objevil Machu Picchu? A co Vilcabambu?
Zapomenuté, pohlcené pralesem po pádu slavné incké říše. Vážně o Machu Picchu nikdo nevěděl? Hiram Bingham zvědavě stoupá do prudkého svahu za 11letým kečuánským chlapcem Pablitem Alvarezem…   Místní o památce nad jejich hlavami celou dobu vědí, jen nemají důvod ani způsob, jak to vytrubovat do světa. Je 24. července 1911 a Hiram se stává […]
reklama
věda a technika
Za tajemstvími Mléčné dráhy: Desetiletí mise Gaia
O každém balíčku dat, který tato evropská observatoř odhalí, se mezi astrofyziky mluví jako o „zlatém dolu“ nebo „tsunami“. Nijak nepřehánějí. Gaia už 10 let revolucionizuje vše, co víme o Mléčné dráze. Její úkol se pomalu blíží do finále. Co nás tento hvězdný kartograf naučil o naší galaxii?   Gaia je astrometrická mise. Zabývá se […]
5 Překvapivě dobrých rodičů v živočišné říši
Když se řekne matka, většina lidí si vybaví krásnou sympatickou ženu, která se usmívá na své malé děťátko. Jistě je to představa správná, avšak nejen mezi lidmi se najdou dobré a obětavé mámy… 1. Slíďáci Slíďáci, nebo též vlčí pavouci, by na žebříčku popularity mezi lidmi asi nestáli příliš vysoko. Jedná se o velmi početnou […]
Učit se, jíst i vraždit: Co všechno dokážeme ve spánku?
Když spíme, většinou jen ležíme v posteli a oddáváme se snění. Není to ale ztráta času, když by se při tom dala stihnout i řada jiných věcí? Na noc se naše tělo samozřejmě nevypíná, pouze přejde do režimu spánku. Svaly jsou odpojeny, buňky se soustředí na regeneraci, mozek omezí kontakt se světem a třídí staré […]
Vyrobil vynálezce Josef Božek první českou protézu?
Krvavá řež je 27. srpna 1813 u Drážďan v plném proudu. Řecký kníže Alexandros Ypsilanti bojuje v protinapoleonské koalici jako lev. Stačí ale jeden výbuch a z jeho pravé ruky je pahýl. Válečný invalida si nestýská. Nemůže bojovat? Baví tedy společnost, kamkoli přijde. A zanedlouho funkční pravačkou opět pozvedne sklenku oblíbeného vína… „Osvojíte-li si hodinářské […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Vilémovický tis: Svědek tisícileté historie stále roste
epochanacestach.cz
Vilémovický tis: Svědek tisícileté historie stále roste
Tis obecný nebo také tis červený je už od středověku významný strom. Má totiž kvalitní, tvrdé a přitom pružné dřevo, takže si ho oblíbili nejrůznější řemeslníci v čele s výrobci luků. A tak tisy mizely z krajiny a narazit dnes na opravdu hodně starý tis je vzácnost. Ovšem někdy takové štěstí přece jen máme. Zámek ve Vilémovicích na
Šest prstů? Celkem běžná věc!
epochalnisvet.cz
Šest prstů? Celkem běžná věc!
Napočítat na prstech ruky do dvanácti? Ukázat někomu hned čtyři vztyčené prostředníčky současně? Zavázat si jednou rukou tkaničky u bot? Žádný problém pro ty, kterým příroda nadělila prsty navíc. &
Pekelné údolí: Skutečně stavěl místní most samotný čert?
enigmaplus.cz
Pekelné údolí: Skutečně stavěl místní most samotný čert?
Nedaleko majestátní zříceniny hradu Chojnik na polské straně Krkonoš najdeme místo zvané Pekelné údolí. Dnes již nikdo přesně neví, který z jeho pánů chtěl kdysi postavit kamenný most, spojující hrad
Skvělý jahodový tvarožník
tisicereceptu.cz
Skvělý jahodový tvarožník
Tvarožník je tuzemskou obdobou italského tiramisu. Ingredience 400 g jahod 120 g piškotů 350 g zakysané smetany 400 g plnotučného tvarohu 2 vanilkové cukry 3 lžíce moučkového cukru 2 lžíce
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Jeho děti se s ní nebaví
nasehvezdy.cz
Jeho děti se s ní nebaví
S překvapivým přiznáním přišla zpěvačka Dara Rolins (50)! Ačkoli s bývalým fotbalistou Pavlem Nedvědem (51) randí už více než dva roky, ještě nepoznala jeho děti. Ivana s Pavlem už jsou dospělí a 
Umělá inteligence by mohla rozpoznávat vysoké riziko rakoviny plic u nekuřáků 
21stoleti.cz
Umělá inteligence by mohla rozpoznávat vysoké riziko rakoviny plic u nekuřáků 
Výzkumníci z Centra výzkumu kardiovaskulárních zobrazovacích metod (Massachusetts General Hospital a Harvard Medical School) oznámili vývoj modelu hlubokého učení, který může pomoci identifikovat neku
Finty pro pěkné obočí
panidomu.cz
Finty pro pěkné obočí
Aby vám to slušelo, k tomu stačí upravit obočí, nanést řasenku a možná ještě rtěnku, a to v tomto pořadí. Bez obočí to totiž nefunguje, přitom právě s ním je nejvíc starostí. Vytrhat, nebo dokreslit? To bývá zásadní otázka, neboť málokdo má chloupky v obočí rostlé „tak akorát“. Kromě vrozených předpokladů je pro hustotu porostu
Zpátky do minulosti: Jak to bylo s poltergeisty
enigmaplus.cz
Zpátky do minulosti: Jak to bylo s poltergeisty
Paranormální jev, ve kterém se v lidských příbytcích zdánlivě samovolně pohybují, rozbíjejí se či dokonce vybuchují předměty. Selhává elektronika, svědci slyší zvláštní neidentifikovatelné zvuky, jako
Vyprosila jsem si na panence Marii zázrak zázraků
skutecnepribehy.cz
Vyprosila jsem si na panence Marii zázrak zázraků
Padal těžký sníh a blížil se advent, Terezčin už druhý. Splnil se mi sen, chtěla jsem být šťastná, ale cosi mi v tom bránilo. Připadalo mi, že máma neumí odpouštět. Přitom byla silně věřící. Ale nesmiřitelná. „Nesmí mi přes práh,“ sípala. „Už nikdy.“ Smířila jsem se s tím. Byla jsem vzorná dcera, s rodiči jsem se nikdy nedohadovala, brala
Kristián Hynek otevřel showroom Zahálka pro nejnáročnější cyklisty
iluxus.cz
Kristián Hynek otevřel showroom Zahálka pro nejnáročnější cyklisty
Kristiána Hynka není třeba milovníkům horské cyklistiky dlouze představovat. Vicemistr světa v maratonu na horských kolech vyměnil závodní kariéru za nespočet aktivit v cyklo branži. Jak sám říká, jde
Bioinženýství přeměňuje odpad na látky s vyšší hodnotou, třeba bioplasty
21stoleti.cz
Bioinženýství přeměňuje odpad na látky s vyšší hodnotou, třeba bioplasty
Stejně jako člověk šlechtil tisíce let odolnější a výnosnější odrůdy pšenice, vědci v laboratořích dnes „domestikují“ a „šlechtí“ bakterie a kvasinky pro efektivnější produkci léčiv, biopaliv nebo nov