Domů     Podzimní rovnodennost: Nejmagičtější okamžik roku!
Podzimní rovnodennost: Nejmagičtější okamžik roku!
28.9.2023

Poznačte si datum 23. září, čas 8:50. Tehdy dojte k výjimečné chvíli! Slunce se dostane do takové pozice vůči Zemi, že severní i jižní polokouli bude osvěcovat naprosto stejně. Den i noc také obdaří stejnou dobou vlády. Spravedlivý den se jmenuje… podzimní rovnodennost!

Když strážce podsvětí Hádes unese krásnou Persefonu, její matka Déméter to neunese. A protože je to bohyně růstu a úrody, pod jejím hněvem veškerá příroda uschne!

Nejvyšší bůh Zeus ji proto přiměje ke kompromisu. Jednu část roku bude Persefona s matkou, a všechno tedy poroste a pokvete, než se zase vrátí za svým manželem do podsvětí.

Den Persefonina odchodu přichází právě na podzimní rovnodennost. Od té chvíle začne Déméter opět truchlit a chřadnout. A příroda spolu s ní…

Rovnodennost je otázka jediného okamžiku. Foto: Creative Commons / CC BY-SA 2.0.
Rovnodennost je otázka jediného okamžiku. Foto: Creative Commons / CC BY-SA 2.0.

Děkujeme bohům!

Staří Keltové naopak vítají podzim s radostí. Svátku říkají Mabon a je to chvíle, kdy si konečně mohou oddechnout. Většina úrody je sklizená, zásoby na zimu připravené, mohou se tedy veselit, popíjet medovinu a další kvašené nápoje.

Stejně tak Slované v den rovnodennosti děkují bohům za úrodu a pořádají hostinu, při níž obětují chléb či obilnou kaši.

Vzácný den neunikne ani předkolumbovským národům Ameriky. Mayové svou slavnou Kukulkánovu pyramidu v Chichén Itzá postaví přesně tak, že v den rovnodennosti (podzimní i jarní) postupující světlo připomíná hada slézajícího ze schodiště.

I bez pyramidy a kalendáře poznáte však tento vzácný den celkem snadno. Když do země zapíchnete třeba tyč, její stín se bude pohybovat po přímce.

Mayská pyramida v Chichén Itzá je zároveň kalendářem. Ne náhodou má celkem 365 schodů.Foto: Daniel Mennerich / Ccreative Commons / CC BY-NC-ND 2.0.
Mayská pyramida v Chichén Itzá je zároveň kalendářem. Ne náhodou má celkem 365 schodů.Foto: Daniel Mennerich / Ccreative Commons / CC BY-NC-ND 2.0.

Sluneční trefa

Za všechno může sklon zemské osy. Když severní polokoule směřuje ke Slunci, máme u nás léto, když od Slunce, máme zimu. A pokud jsme zrovna v polovině obou extrémů, nastává rovnodennost!

Paprsky dopadají kolmo k ose otáčení planety, a kdybychom si v poledne stoupli na rovník, budeme mít Slunce přímo nad hlavou. Zároveň jsou osvícené i oba zemské póly, kde právě dochází ke střídání polárního dne a noci.

Podzimní rovnodennost (stejně jako ta jarní) nastává dvakrát v roce! Pro obyvatele severní polokoule je to v září, pro ty na jižní v březnu. Odteď se Země začne od Slunce zase odklánět, slunečního svitu obývá a noci začnou být delší než dny…

Když nastane druhá rovnodennost, Persefona se zase vrátí a přinese jaro. Foto: Henry Wolf / Creative Commons / CC0 1.0.
Když nastane druhá rovnodennost, Persefona se zase vrátí a přinese jaro. Foto: Henry Wolf / Creative Commons / CC0 1.0.

Den rovný s nocí? Ne tak docela!

Že den má tehdy přesně 12 hodin a noc také? Není to tak, noc je stále o pár minut kratší!

I když střed slunečního kotouče se v den rovnodennosti drží 12 hodin nad obzorem, pro nás začíná den už v okamžiku, kdy ho vyleze jen malý kousek (stejně tak při západu zmizí horní lem zářivé koule až chvíli po jejím středu).

A protože se paprsky v atmosféře ohýbají, můžeme zahlédnout světlo naší hvězdy dokonce ještě před tím, než vykoukne onen první kousek…

Proč se ale letos dočkáme 23. září, když jindy to může být o den dříve? Odchylky vznikají proto, že rok nemá rovných 365 dní, ale ještě 5 hodin a 49 minut k tomu. Přesně o tu dobu se rovnodennost každý rok posouvá na později.

Nebojte, nebudeme ji jednou slavit až na Vánoce – s přestupným rokem se to vždy zase vrací zpět.

Výjimečně může nastat podzimní rovnodennost i 21. 9. nebo 24. 9. K tomu ale dojde až v letech 2092 a 2303.

Říká se, že o podzimní rovnodennosti se dá vejce postavit na špičku. Někteří tento jev však přisuzují spíš rovnodennosti jarní. A jiní tvrdí, že je to v každém případě nesmysl! Foto: Moon Man Mike / Creative Commons / CC BY-NC-ND 2.0.
Říká se, že o podzimní rovnodennosti se dá vejce postavit na špičku. Někteří tento jev však přisuzují spíš rovnodennosti jarní. A jiní tvrdí, že je to v každém případě nesmysl! Foto: Moon Man Mike / Creative Commons / CC BY-NC-ND 2.0.

Čas jiný než ostatní

O rovnodennosti se vydejte pozorovat polární září! Působivý efekt vzniká tím, že částice slunečního větru narazí na magnetické pole Země, a to je pak stáčí směrem k pólům.

Díky kolmé pozici Slunce se v tento den dostanou nabité částice do atmosféry mnohem snáz!

Zajímavé věci se dějí i Měsíci! Při úplňku, který je nejblíže podzimní rovnodennosti, je doba od jednoho východu Měsíce ke druhu kratší než obvykle. Zemědělci ho v historii nazvou Úplňkem sklizně. Díky časnému měsíčnímu svitu totiž mohou ten den sklízet úrodu déle do večera.

Dnes už zaznamenáme spíš jinou skutečnost – při rovnodennosti může dojít k poruše satelitů na oběžné dráze! Často létají právě v blízkosti rovníku, a vyšší dávka radiace tak má občas na svědomí i výpadek internetu.

Foto: úvodní foto: TimHill / Pixabay 1 – 3: Creative Commons
Související články
Věda a technika
Hlubiny: Skutečná mekka zvláštností
Hlubiny skryté lidským očím v letošním roce vydaly další svědectví o mimořádných živočiších, mořští biologové dokázali popsat celkem šestnáct dosud neznámých druhů hlubinných ryb rodu Anoplogaster, jež fungují na stejném principu jako vesmírné černé díry – neodrážejí prakticky vůbec žádné světlo. Vědci to zjistili tak, že se jednoho z nově objevených živočichů snažili vyfotografovat. Ryba […]
Věda a technika
30 let od objevu Ardi: Evoluce převyprávěná kostmi
Její ostatky zadupala do země někdy na sklonku třetihor stáda hrochů. Za dalších 4,4 milionů let se stala nejpodivněji vypadající fosilií zástupce lidské vývojové linie, který byl do té doby nalezen. Objev tohoto dávného hominida, připomínajícího hybrida lidoopa, opice a člověka, obrátil na ruby většinu toho, co vědci věděli o rané evoluci člověka. Jak napsal […]
Věda a technika
Extrasmysly, které nám příroda nedala
Fakt, že stojíme na vrcholu pomyslného žebříčku evoluce, ještě neznamená, že nám příroda dala vždy to nejlepší, co vytvořila. O řadě smyslových schopností, kterými obdařila vývojově jednodušší tvory, se nám může jenom zdát. Nedokážeme toho hodně. Nevidíme polarizované světlo a nemáme senzory pro infračervené záření, ačkoliv jsou pro řadu druhů hmyzu nebo hadů běžné. A […]
Věda a technika
Hyperaktivní Slunce: Budou superbouře a polární záře častější?
V květnu patřil obzor polárním zářím, které se v podobné intenzitě opakují jednou za 500 let. Zatímco se svět kochal, naše planeta čelila nejsilnější geomagnetické bouři za více než 20 let. Podle vědců šlo ale jen o ochutnávku toho, co nás čeká v nejbližších letech. Žhavme foťáky, chraňme elektroniku, Slunce se dostává do ráže. Mezi 3. a 9. […]
reklama
věda a technika
Kuriózní genetické mutace: Dávají supersílu i superzrak
Každý z nás je nositelem přibližně 4 milionů genetických variant. Ale jen málokomu se povede vyhrát v genetické loterii něco opravdu cenného, jako třeba barevnější vidění světa, nádherné řasy nebo silné svaly bez cvičení. Miliony barev Většina z nás dokáže rozeznat asi jeden milion odstínů barev. To ale nejsou hranice lidských možností. Asi 12 % žen […]
Napěchovaný milimetr: Nejdetailnější mapa lidského mozku
Mravenčí práce a 10 let výzkumu přivedly vědce z Harvardu a Googlu k průlomovému milníku pro neurovědu – detailní 3D mapě lidského mozku. Pochopitelně ne celého. I jeden milimetr krychlový má ale co říct o povaze jedné z nejsložitějších věcí, která ve vesmíru existuje. I po letech soustavného snažení mají neurovědci stále jen mlhavou představu o tom, […]
Lesk a bída léků na hubnutí: Je vítězství nad obezitou nadosah?
O málokteré nemoci můžeme říct, že se s ní setkáváme denně, a pokud se netýká přímo vás, pak jistě někoho z blízkého okolí. Statistika mluví jasně – každý osmý člověk na světě je obézní, každý třetí trpí nadváhu. Její léčba se po celou historii rovnala boji s větrnými mlýny, v posledních letech se ale karta obrací. Žádnou magickou pilulku […]
Archaeoraptor: Okřídlený archeologický podfuk
V červenci 1997 nachází dělník při práci v břidlicovém lomu v Sia-san-ťia-c‘ na severovýchodě Číny velkou zkamenělinu ozubeného ptáka. Takové nálezy je sice protizákonné prodávat překupníkům, přesto to dělníci dělají. Když se nálezce fosilii pokusí dostat ven, rozpadne se. A když už je na kusy, rozhodne se ji vylepšit, protože čím větší, tím víc peněz. […]
lifestyle
Srdce v nebezpečí
Nedostatek pohybu a nezdravá strava vedou k vzniku kardiovaskulárních chorob. Rozvíjí se hypertenze, ukládá se tuk v cévách a zvyšuje se riziko srdečního infarktu. V České republice jsou právě srdeční onemocnění nejčastější příčinou úmrtí, stojí za 46 % z nich. V ČR každoročně zemře téměř 50 000 osob na onemocnění srdce. Srdeční a cévní onemocnění […]
Ischemická porucha srdeční: Srdce stůně, ale bolet to vždy nemusí
Běžným příznakem ischemické choroby srdeční (ICHS) je angina pectoris. Postižený pociťuje pálení, řezání a tlak za hrudní kostí. Při úplném ucpání koronární tepny dojde asi po 20 minutách k odumření srdečního svalu v daném místě. Při poškození více než 40 % srdeční tkáně nemůže srdce dále pracovat. Rozvine se život ohrožující infarkt myokardu a může […]
Doba pařanská: Jak to všechno začalo? Katodovou trubicí…
Tradičně se hrávala se sirkami, ale použít můžete v podstatě cokoliv. Principem hry nim, která pochází pravděpodobně z Číny, je odebírání 1 až 3 věcí ze 3 hromádek o počtu 3+4+5. Kdo bere poslední, vyhraje. A bude to právě hra nim, která se stane jakýmsi pradědečkem dnešního „gamingu“. Americký matematik Raymond Moos Redheffer (1921–2005) postaví […]
Videohry po česku: Pamatujete si ještě 8bity?
„Proboha, třída plná kávovarů,“ povzdechne si útrpně partička sedmáků, když po prázdninách nakouknou do nové počítačové učebny. Škola hrdě pořídila nechvalně proslulé počítače IQ 151. Monitor? Není třeba. Hrdě je napojí k černobílým televizím Tesla.   A CDéčka nebo flasky? Ty mají ještě pěkných pár let čas. Zatím stačí magnetofon. Šla by i mechanika na […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz