Domů     Počátky dolování a ražby: Začali v Kutné Hoře těžit stříbro už Slavníkovci?
Počátky dolování a ražby: Začali v Kutné Hoře těžit stříbro už Slavníkovci?

Muž na tržišti si prohlédne nabízené slípky. „Koupím jich deset,“ přikývne spokojeně. Vytáhne napěchovaný kožený váček a prodávajícímu z něj vloží do dlaně jeden lesklý malínský denár. Obě strany jsou s obchodem spokojené.

Stříbrné denáry slavníkovského knížete Soběslava (†1004) i jeho mladšího bratra Vojtěcha (956‒997) patří už v polovině 80. let 10. století k uznávané tvrdé měně i na středoevropské mezinárodní scéně.

„Díky českým denárům z konce 10. století víme, že Soběslav Slavníkovec ovládal minimálně dvě hradiště, opisy Soběslavových mincí dokládají jejich ražbu na Libici (LIVBVZ) a v Malíně (MALIN CIVITAS),“ píše současný archeolog Michal Lutovský.

Krátký meč na Soběslavově minci a slovo dux, kníže, stejně jako jeho obraz s korunou na hlavě na jiné ražbě, napovídají, že ambice hlavy slavníkovského rodu sahají výš než jenom k ovládání hradiště v Libici nad Cidlinou a jeho východočeského okolí.

„To jim nedaruju,“ rozčílí se přemyslovský kníže Boleslav II. (920‒999), když mince spatří. Vzkaz na stříbrňáku pochopí jednoznačně jako výzvu k měření sil.

Soběslavovy denáry patřily ke středoevropské tvrdé měně. FOTO: Dominik Matus/Creative Commons/CC BY-SA 4.0
Soběslavovy denáry patřily ke středoevropské tvrdé měně. FOTO: Dominik Matus/Creative Commons/CC BY-SA 4.0

Pláště nemají kapsy

Boleslavovi II. leží v žaludku, že Slavníkovci konkurují pražské přemyslovské mincovně, a to nejenom na Libici, ale i ve svém druhém hradišti na kopci u Malína, severovýchodním předměstí dnešní Kutné Hory.

O přesném datu jeho vzniku nevíme nic, ale Slavníkovci kolem něj vybudují mohutné hradby právě kvůli ochraně preghausu, tedy mincovny, kde se v letech 981‒995 razí jejich denáry. Pregéř, tedy razič, se po příchodu do práce posadí na stolici ke štoku.

„Nemáš náhodou kapsy?“ vykřikne na něj ostře dozorce.  Svoji otázku musí zopakovat, kvůli úderům kladiv je pregéř nahluchlý. Vzápětí už ho dozorce šacuje. Naštěstí pro raziče se podezření nepotvrdí.

Pokud by na plášti měl kapsu, znamenalo by to pro něj okamžitý vyhazov. Malínští pregéři musí chodit do práce v šatech bez kapes z jednoduchého důvodu: Aby nemohli ukrást stříbro k ražbě nebo hotové mince. Kvalita vyrobených denárů se přísně kontroluje.

Raziči musejí splnit limit v počtu zhotovených minci a zmetky se do výsledků nepočítají.

Příkop bývalého libického hradiště. Slavníkovci odsud ovládali okolí. FOTO: Zp/Creative Commons/CC BY-SA 3.0
Příkop bývalého libického hradiště. Slavníkovci odsud ovládali okolí. FOTO: Zp/Creative Commons/CC BY-SA 3.0

Kontrolují obchodní cesty

Proč hradiště s mincovnou vzniklo právě u Malína? Dějepisci uvádějí tři možnosti. První, že se Slavníkovci snažili o kontrolu obchodních stezek v okolí. Jedna ze dvou hlavních obchodních cest z Čech na Moravu vede právě kolem Malína. Jde o tzv.

Haberskou cestu, která se za Malínem napojuje na další, ještě významnější Trstenickou stezku, která přes Čechy a Moravu míří na polský Krakov a dál směrem na Kyjevskou Rus. Druhou možností je snaha vybudovat zde správní centrum této oblasti.

Do třetice mohly hrát hlavní roli i zdejší bohaté zdroje stříbra.

Dějepisci ale nejvíce sázejí na slavníkovský pokus o co největší kontrolu kupeckých cest, protože už v 10. století na našem území čile kvete mezinárodní obchod a mladý přemyslovský stát z něj utěšeně bohatne. Důležitá je ale také ochrana cest.

„Ovládnutí klíčových lokalit na trase obchodních magistrál, tj. větších sídlišť, křižovatek, ale také brodů a průsmyků, mělo proto vysokou prioritu a Malín takovou lokalitou bezesporu byl,“ uvádí současný historik Filip Velímský.

Vojenská ochrana cest a bezpečí kupců projíždějících zemí, kterou ovládá, jsou pro vládnoucího knížete Soběslava nesmírně důležité. I když na obojí musí obětovat část svých zisků, všechno se mu bohatě vrátí.

Slavníkovec Vojtěch také razí svoje mince. FOTO: Zairon/Creative Commons/CC BY-SA 3.0
Slavníkovec Vojtěch také razí svoje mince. FOTO: Zairon/Creative Commons/CC BY-SA 3.0

Ražba natruc

Podle Velímského není jasné, jestli Slavníkovci v Malíně vybírají poplatky za ochranu na pocestných a obchodníků cestách a razí mince jenom jako Přemyslovci dosazení správci, nebo jestli mají stejné pravomoci jako pražský přemyslovský kníže.

Domnívá se ale také, že malínská ražba mohla probíhat i přímo Přemyslovcům natruc. Původně přátelské vztahy mezi oběma rody se pokazí po smrti Střezislavy (†987), vdovy po knížeti Slavníkovi (†981), otci Soběslava a Vojtěcha.

„Psal se rok 987. Slavníkovci již před tímto datem uchvátili mincovní regál a ražbou mince začali konkurovat Přemyslovcům,“ píše Lutovský. Přemyslovcům se to pochopitelně vůbec nelíbí. Vtrhnou do Malína a hradiště si nakonec podmaní.

Je jasné, že Slavníkovci tentokrát prohráli. Svoji kůži ale Soběslav nedá lacino. „Jako znak hrdého, ale marného vzdoru použil libický kníže Soběslav nově raženou minci s výhrůžným motivem ruky s dýkou a střemhlav letícím orlem.

Opis na minci – DUX (kníže) – pak jasně předvedl zhrzené, ale přesto stále uplatňované ambice,“ popisuje Lutovský jeho pomstu. Soběslav i tímto krokem podepíše svému rodu ortel. Když v roce 995 se svým vojskem odjede za hranice, Přemyslovci využijí situace. Vtrhnou na Libici, hradiště vypálí a jeho obyvatele povraždí.

Slavníkovské hradiště v Malíně u Kutné Hory už dávno překryla moderní zástavba. FOTO: MartinVeselka/Creative Commons/CC BY-SA 4.0
Slavníkovské hradiště v Malíně u Kutné Hory už dávno překryla moderní zástavba. FOTO: MartinVeselka/Creative Commons/CC BY-SA 4.0

Chybějící doklady

Otazníky ale dosud visí i nad tím, kde brali Slavníkovci stříbro pro ražbu malínských a libických mincí.

Geologové, odborníci na mince i horníci i historikové se už desítky let přou o to, jestli mohli rudu v Malíně skutečně těžit a zpracovávat už v 10. století.

Archeologické výzkumy těžby a dalšího zpracování stříbra na Kutnohorsku ovšem zatím neukazují, že by se počátky hornictví spadaly už do tohoto období.

„Nejstarší doklady těžby a zpracování kovů v okolí Malína, které máme k dispozici, pocházejí teprve z druhé poloviny 13. století z prostoru pozdně hradištní až vrcholně středověké osady v poloze Ratajka,“ tvrdí Velímský.

K objevení kutnohorského ložiska stříbra došlo v letech 1253‒1276, nejslavnější éra těžby nastává v období vlády českého krále Václava II. (1271–1305)

Zisk z obchodu

Důkazy pro těžbu v okolí Malína už v 10. století skutečně zatím chybějí, přesto ji ale i někteří odborníci berou za hotovou věc.

„Některé hypotézy (o prvních českých mincích – pozn. red.) časem natolik zdomácněly, že se s nimi začalo pracovat jako s ověřenými fakty,“ potvrzuje současný numismatik Zdeněk Petráň.

„Jednou z takových hypotéz je názor, že podstatným zdrojem stříbra pro mincování Slavníkovců a snad i Přemyslovců bylo v 10. století stříbro těžené z nabohacených oxidických a cementačních zón rudných žil,“ píše současný geolog Milan Holub.

Jinými slovy mohli těžit jedině ryzí kov z oxidačního pásma ložisek. Holub i Petráň upozorňují na nedostatek historických pramenů z tohoto období. Hypotézy by podle nich rozhodně neměly nahrazovat fakta.

Pokud ale Slavníkovci v Malíně rudu netěžili, kde ji mohli získávat? Jednou z variant jsou právě obchodní tepny, které se rod snaží ovládnout.

„Je možné, že právě stříbro získané prostřednictvím obchodu bylo hlavním zdrojem drahého kovu pro přemyslovské a slavníkovské mincovnictví,“ vysvětluje Velímský.

Foto: Creative Commons, Úvodní fotografie: Zp, CC BY-SA 3.0/Creative Commons/Public Domain
Související články
Historie
Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
Největší přehradní katastrofa v českých dějinách se odehrála před 107 lety a vyžádala si 65 lidských životů. Ani ne rok po kolaudaci přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách došlo k jejímu protržení a voda, která se z ní vyvalila do údolí, za sebou zanechala zničené domy a mrtvé. Co se tehdy v okolí […]
Historie
Španělská chřipka: Dvojspřeží jezdců apokalypsy
Měla více obětí než obě světové války dohromady. Čtyři vlny rozpuku viru A/H1N1, které v letech 1918-1920 nakazily každého třetího člověka na planetě, zahubily až 5 % světové populace. Pandemie, která dostala mnoho přízvisek – „bolševická nemoc“, „brazilská nemoc“, či „Napoleonský voják“ – se nejvíce proslavila jako chřipka španělská.   Španělsko k ní přitom přišlo […]
Historie
Barvy nad zlato i drahé koření
Náš oděv nebýval vždy tak pestrobarevný jako dnes. Výroba barev na látky byla totiž v minulosti poměrně složitou záležitostí a vybrané odstíny barev navíc ukazovaly na společenské postavení nositele oděvu, nikoliv na jeho barevný vkus… Nejstarší záznamy o barvení látek pocházejí z mladší doby kamenné z Číny, kde lidé barvili své šaty ruměnkou. Nevíme však, […]
Historie
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je […]
reklama
svět zločinu
Hubert Emil Pilčík: Vychytralá bestie převáděla lidi na onen svět
Mezi lidmi má ten chlap vcelku dobrou pověst. Svůj důchod tráví většinou toulkami po krajině. Děti umí pobavit vybájenými historkami. Kriminalisté si ale o něm udělali trochu jiný obrázek. V převleku za elektrikáře se chystají proniknout do jeho domu, aby si své podezření ověřili. Hodný strýček – tak vnímá okolí muže s dunivým hlasem, který miluje […]
Krvežíznivé a pomatené: Když bolest způsobují ženy
Jediné, co chce, je v klidu si nakoupit a pak už běžet domů za rodinou. To ale netuší, že ve chvíli, kdy si bude vybírat zboží z regálu, k ní přistoupí žena, kterou před pár hodinami propustili z psychiatrické léčebny. V plánu má jediné. Vraždit!  I něžné pohlaví v sobě dokáže občas najít nezměrnou krutost. […]
Životní pohroma Charlese Lindbergha: Únos a vražda syna
Charles Lindbergh proslul jako první člověk, kterému se v sólovém non-stop letu podařilo překonat Atlantský oceán. Se svým jednomotorovým strojem Spirit of St. Louis vzlétl 20. května 1927 z Rooseveltova letiště na Long Islandu, aby za 33,5 hodiny přistál v Paříži. Jeho jméno následně plnilo titulní stránky novin po celém světě. O necelých pět let […]
Expolicista znásilňoval a vraždil. Odsedí si 28 let!
S nožem v ruce si od bývalé přítelkyně vynucuje pohlavní styk. Pak si ještě vyfotí její intimní partie a fotografiemi ji vydírá. Není ale jediná, na koho si expolicista dovoluje. Znásilnit chce dokonce i vlastní matku. Sousedka jeho běsnění nepřežije.  Nejprve se zdá, že se Martin K. (36) trestu za veškeré spáchané ohavnosti vyhne. Někteří […]
reklama
lifestyle
Úspěšní a slavní, které vyhodili z práce pro nedostatek talentu
Už od dětství si Walt Disney rád maloval, miloval však i vlaky. Často přikládal ucho ke kolejím a poslouchal, zda se nějaký neblíží. Když se s rodinou přestěhoval do Kansas City, jeho kamarád ho seznámil se světem varieté a filmu. To ho později inspirovalo při návrhu designu Disneylandů, kolem kterých musela vždy vést železnice. Walt Disney […]
Hudebník a herec Mark Wahlberg: Na kontě má několik rasistických ataků
Mark Wahlberg se stal známou tváří filmového průmyslu, ale jeho cesta k úspěchu byla poznamenána temnými událostmi. Jeho rasistické útoky ve mládí ho stále provázejí, ačkoli se od té doby hodně změnil. Mark Wahlberg, známý hudebník a herec, se dostal do problémů kvůli svým rasistickým útokům v mládí. Přestože se od té doby změnil a […]
Světové štěstí: Finsko, Dánsko a Island mají nejšťastnější obyvatelstvo na světě, Česko je na 18. místě!
Štěstí… Co je to štěstí? A dá se vůbec měřit? Už desátým rokem vydává organizace OSN, zabývající se udržitelným životem, Světovou zprávu o štěstí. To není vtip! Podle ní jsou i pro rok 2023 nejšťastnější seveřané. Je to paradox, protože právě v těchto zemích se roky potýkali s vysokým počtem sebevražd. Česko se drží v […]
Známé pověry z ložnice: Klesá s věkem libido?
Na slavného amerického boxera Muhammada Aliho (1942–2016) nesmí ženská ruka něžně sáhnout dlouhých 6 týdnů před důležitým zápasem. Nechce ztrácet nejen energii, ale také koncentraci.   Lhůta je to asi rekordní, ale podobné sebezapření musí předvádět například i tým amerického fotbalu Pittsburgh Steelers před Super Bowlem, kdy má nařízenu sexuální abstinenci. Trenéři se tak snaží […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Potřebujete nový kávovar?
panidomu.cz
Potřebujete nový kávovar?
Doby, kdy jsme znali jen českého „turka“, jsou už dávno pryč a mnozí z nás si na kávě chtějí opravdu pochutnat. Uvažují proto o koupi kávovaru. Jak se ale vyznat v té nepřeberné nabídce přístrojů? První věc, kterou byste měli před nákupem kávovaru zvážit, je reálná spotřeba kávy. Pokud se u vás doma denně vypijí
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
To na nose nenosíme
nejsemsama.cz
To na nose nenosíme
Černé tečky v obličeji, zejména na nose, představují častý kosmetický problém. Jejich tvorbu ovlivňuje kosmetická péče a používání kosmetiky, která ucpává póry. Nač si dát pozor? Zbavit se jich není jednoduché, ale při správné péči a používání správné kosmetiky se vám může podařit je alespoň minimalizovat. Co pomůže? Základem je pravidelné a důkladné čištění pomocí micelárních vod, pěny a gelů.
Tajemný slezský alchymista: Byl krůček od objevu kamene mudrců?
enigmaplus.cz
Tajemný slezský alchymista: Byl krůček od objevu kamene mudrců?
Na přelomu sedmnáctého a osmnáctého století pobýval ve Slezsku alchymista, který byl opravdovou autoritou v otázce takzvaného kamene mudrců. Pokud se prý někdo přiblížil objevu tohoto alchymistického
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
tisicereceptu.cz
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
Správně dochucená marináda dokáže obyčejné jídlo vyšvihnout do nebeských výšin. Přesvědčte se sami. Suroviny 8–10 kuřecích paliček sůl, pepř 1 lžíce hořčice 1 lžíce kečupu 1 lžička pálivé ml
Rado opět spojilo své renomé s japonským návrhářem
iluxus.cz
Rado opět spojilo své renomé s japonským návrhářem
V roce 2017 se značka Rado spojila s japonským módním vizionářem Kunihiko Morinagou, aby společně vytvořili limitovanou edici hodinek. Ty kombinují tradiční řemeslné umění značky s inovativní technolo
5 největších tlouštíků na trůnu: Jindřich VIII. vážil až 160 kilo!
historyplus.cz
5 největších tlouštíků na trůnu: Jindřich VIII. vážil až 160 kilo!
Jindřich VIII. odloží mastnou kýtu a otře si rukou koutky úst. K jídlu zasedl v sedm večer, a byť už je dávno po půlnoci, stoly se stále prohýbají pod vybranými pokrmy. „S večeří se přece nesmí pospíchat,“ usměje se na své hosty král a pokyne sluhům, aby donesli další pochoutky. Pro anglického krále je jídlo skutečným koníčkem.
Brněnský Open House otevře 116 objektů. Rezervace startují 9. května
epochanacestach.cz
Brněnský Open House otevře 116 objektů. Rezervace startují 9. května
Desítku zbrusu nových podcastů, speciální prohlídky či asistenci pro znevýhodněné návštěvníky a zejména 116 lokací nachystali pro návštěvníky Open House Brno 2024 jeho pořadatelé. Festival architektury a urbanismu se letos zaměří na témata inkluze a přístupnosti města jako jednoho architektonického celku. Součástí dvoudenní akce budou i hudební vystoupení na vybraných lokacích, speciální nabídky brněnské gastroscény
Má Gottová v zahraničí milence?
nasehvezdy.cz
Má Gottová v zahraničí milence?
Vdova Ivana Gottová (48) před časem zainvestovala a momentálně se jí staví v pražské lokalitě Císařka luxusní vila. Původně se psalo, že by to měl být nový domov pro ni a její dcery Charlotte Ellu (
Bigfoot v Kazachstánu? Tamní farmáři tvrdí, že ho spatřili!
epochalnisvet.cz
Bigfoot v Kazachstánu? Tamní farmáři tvrdí, že ho spatřili!
V odlehlé oblasti východního Kazachstánu si několik obyvatel všimlo něčeho neobvyklého. Farmáři řekli televiznímu kanálu 24.kz, že yetti krade jejich dobytek. Skutečně mají co dělat s legendárním kryptidem? Jeden z místních farmářů na východě Kazachstánu je svědkem něčeho neskutečného. V noci ho vzbudí podivné zvuky a vyženou ven z postele. Dojde až ke své
Chtěla mi odloudit manžela
skutecnepribehy.cz
Chtěla mi odloudit manžela
Moje sestra byla taková už odmalička. Dostala, čeho se jí zachtělo. Rodiče jí vždycky nadržovali a já jí vše odpouštěla. A z ní vyrostl sobec. Přestože byla moje sestra jen o pět let mladší, vypadala spíš jako moje dcera, kterou jsem nikdy neměla. Štíhlá a drobná, plavovlasá. Já byla vysoká a statná. Žáky jsem vždy milovala Pracovala jsem coby učitelka na
Objevena nejtěžší hvězdná černá díra v naší Galaxii
21stoleti.cz
Objevena nejtěžší hvězdná černá díra v naší Galaxii
Astronomové objevili dosud nejhmotnější hvězdnou černou díru v Mléčné dráze. Prozradila ji obíhající hvězda, která se kvůli ní při svém pohybu podivně "kymácí". Neunikla tak pozornosti mise Gaia Evrop